Belastingen Hulst blijven gelijk Rustam heeft weer hoop PZC PZC Yara in benarde positie ondanks goed resultaat Maatregelen nodig op drukke Axelsestraat 13 College houdt zich aan belofte Asielzoekersgezin vakantievanafduitsland.nl Liefde voor soldaat hield zestig jaar stand m k zaterdag 2 december 2006 door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeentelijke be lastingen in Hulst gaan volgend jaar niet omhoog. Burgemeester en wethouders komen daarmee hun belofte na dat ze hun uiter ste best zouden doen om Hulst te verlossen van het predikaat 'duurste gemeente van Zeeland'. De coalitie, die in het voorjaar aantrad, wilde in elk geval de onroerende-zaakbelasting gedu rende de komende vier jaar ge lijk houden op het niveau van 2006. Daarnaast beloofde het college het rioolrecht vier jaar lang niet te laten stijgen. Huur ders zijn daarmee zo'n veertig euro per jaar goedkoper uit tot en met 2010,' huiseigenaren onge veer zestig euro. Trots Wethouder F. de Vries (Midde len) kan inmiddels met enige trots bekendmaken, dat de ge meente er ook in is geslaagd de tarieven van de afvalstoffenhef fing en het reinigingsrecht op het huidige peil te handhaven. (Advertentie) Beide kerstdagen geopend 'Kerstmenu 4-gangen Telefoon: 0118-591900 E-mail: info@vidp.nl Web: www.vidp.nl Graag sturen wij u om kerstinenu 2006 toe. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De gemeente maakte eerder de ze week nog bekend dat ze het lopende boekjaar afstevent op een tekort, maar rekent er op dat de uiteindelijke rekening een stuk positiever is. Eerder werd al besloten de eigen organi satie nog eens te stroomlijnen en drie ton te korten op WVG-uitkeringen. Eenpersoons huishoudens in de gemeente be talen dus het komende jaar 220 euro afvalstoffenheffing, twee persoonshuishoudens zijn hier aan 258 euro kwijt en een gezin dat bestaat uit meer dan twee personen is de gemeente 303 eu ro schuldig. Het tarief voor het reinigingsrecht blijft gehand haafd op 220 euro. Het rioolrecht is afhankelijk van de hoeveelheid water die wordt verbruikt en variëren van 144 tot 204 euro. Het tarief voor de onroerende zaakbelasting ligt volgend jaar op 2,06 euro voor elke 2500 euro van de WOZ-waarde van het pand. De vaststelling van dit tarief komt donderdag 7 december voor advies aan de orde in de raadscommissie Middelen. De vergadering van die commissie begint om 20.30 uur in het stad huis in Hulst. Den Dekker Muziek Het asielzoekersgezin Markarov krijgt een cheque van 3250 euro van CSW-leerlingen. Vlnr: Elman, Narmina Alekperova en Rustam. door Joeri Wisse foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Rustam Markarov uit Middelburg heeft weer hoop. Op het mo ment dat tijdelijk Kamervoorzitter Jan ten Hoopen donderdag de woorden '75 stemmen voor' uitsprak, was het feest bij het asielzoekersgezin uit Azerbeidz jan. Als na de Tweede Kamer ook het kabi net zich uitspreekt voor een generaal pardon, mogen ze hier blijven. De familie Markarov beleefde spannen de uren. „We volgden het nieuws op te letekst en televisie. Meteen na de uit spraak werd ik gebeld door vrienden uit Appelscha, Leeuwarden en Gronin gen." Breed lachend vertelt Rustam dat hij zelfs door een Nederlander is gebeld om uitleg te geven. „Een beveiliger van het asielzoekerscentrum in Emmen was blij voor al die vluchtelingen, maar wilde van mij weten wat dit nou precies bete kende." Maar ook Rustam moet dat antwoord voorlopig nog schuldig blijven. „Dins- dag is het weer zo'n spannende dag, want dan praat het kabinet over de uit spraak van de Tweede Kamer." Hij is sinds mei 2000 in ons land. „Ik woonde in Azerbeidzjan, maar ben Ar- meniër. Toen in 1988 de Sovjet-Unie uit eenviel, kwam er oorlog tussen die twee landen. Ik zat er tussenin: mijn vrouw komt uit Azerbeidzjan en ik woonde er, maar ik kon ook niet tegen mijn eigen volk gaan vechten." Rustam vluchtte met zijn vriendin Nar mina Alekperova naar Rusland. Daar hebben ze jaren in erbarmelijke omstan digheden geleefd in een groot vluchte lingenkamp. Overgeplaatst Op zoek naar een beter bestaan arriveer den ze ruim zes jaar geleden in Neder land. Ze belandden in het asielzoekers centrum van Appelscha in Friesland. „Dat moest sluiten, dus werden we over geplaatst naar het AZC in Middel burg", zegt Rustam. De familie Markarov, inmiddels hebben ze twee kinderen, werd door de rechter uitgewezen en overgezet naar het uitzet centrum in Ter Apel. „Daar mag je maximaal twaalf weken blijven, maar wij hebben er vijf maanden gezeten." De rechter had weliswaar besloten dat het gezin de koffers moest pakken, maar dat bleek niet zo eenvoudig: toen Rustam en Narmina naar Rusland vluchtten, waren ze minderjarig en had den ze geen paspoort. Zowel de ambas sades van Armenië als van Azerbeidz jan wilde hen niet aan de identiteitspa pieren helpen. Rustam maakt zich kwaad over hoe hij in die tijd is behandeld. Met een politie- busje werden zijn gezinsleden als crimi nelen naar afspraken vervoerd. De aller laatste rit in het busje ging naar het sta tion in Emmen. De IND gaf hun dag kaartjes voor de trein mee en noteerde het gezin in de categorie 'vertrokken met onbekende bestemming'. Na een telefoontje bleek dat het gezin terecht kon in Middelburg. De familie De Nooijer ontfermde zich over hen. Klaas de Nooijer, docent aan het CSW in Vlissingen: „Mijn vrouw had Narmi na ontmoet toen ze in het AZC van Mid delburg verbleven. We hebben gewoon een rijtjeshuis, maar hebben het gezin drie maanden in huis gehad." Via het Leger des Heils en vluchtelinge norganisatie Inlia kwam Rustam met zijn gezin terug in Middelburg, waar ze nu in een bovenwoning wonen. Gommert Burger van Inlia hielp hen daar verder. Dankzij giften van particu lieren en de sponsorloop van CSW-leer- lingen (in totaal ruim 16.000 euro) kun nen ze nu een jaar vooruit. Rustam, die nu als vrijwilliger voorleest op het Cypressenhof (de basisschool van zijn kinderen) wil dolgraag écht aan het werk. „Als het pardon wordt uitgesproken, ga ik de volgende dag werken of stude ren." door Wout Bareman PHILIPPINE - Ondanks de to renhoge gasprijs heeft kunst- mestproducent Yara in Sluiskil een goed jaar achter de rug. De stijgende graanproductie en de sterke groei van biobrandstof fen zorgen bovendien voor een tamelijk rooskleurig toekomst beeld. Maar of Yara daarvan op timaal kan profiteren, is volle dig afhankelijk van een drasti sche bijstelling van de gasprijs. Leverancier Gas Terra liet de Yara-directie eind juni weten dat de prijs per 1 januari 2007 naar boven wordt bijgesteld. De gasrekening stijgt daardoor met 35 tot 40 miljoen euro. Druk van Yara om de prijs bij te stellen, vond geen gehoor. Directeur M. Van Hijfte, giste ren tijdens zijn jaarrede op de ju- bilarissenbijeenkomst in Philip pine: „Gas Terra is een dominan te speler op de Nederlandse markt met een aandeel van ze ventig procent. Zij maakt mis bruik van die dominante posi tie. Daardoor bevindt Yara Sluiskil zich in een zeer benarde positie. Zonder een echte aan passing van de gasprijs wordt de economische situatie van Ya ra, en daarmee de continuïteit, in gevaar gebracht." Van Hijfte verzekerde dat alle middelen worden aangewend om Gas Ter ra en haar grootste aandeelhou der, de Nederlandse Staat, op andere gedachten te brengen. „Als wereldleider in onze sector zullen we er naar blijven stre ven om onze positie te behouden en zelfs te verstevigen." De directeur van Yara hoopte, ondanks alles, tot overeenstem ming te komen met de verschil lende overheidsinstanties. „We rekenen op hun gezond ver stand en billijkheid, waardoor onze moedermaatschappij Yara International haar grote vertrou wen in onze vestiging kan verta len in een bloeiend toekomstper spectief." Ureumproductie In dat kader kondigde Van Hijf te aan dat twee oudere ureumfa- brieken in Sluiskil zullen wor den vervangen door één nieuwe. De oudere fabrieken vertonen re gelmatig technische mankemen ten, waardoor ook dit jaar de ureumproductie achterbleef bij de prognoses. In Au Port in Phi lippine werden gisteren 57 jubi larissen gehuldigd. Vierenveer tig van hen waren 25 jaar in dienst, dertien al 35 jaar. (Advertentie) Goedkoper dan vertrek vanaf Nederland Vaste kinderprijs vanaf 99,- en korte inchecktijden Parkeren 60 goedkoper en bijna géén files Zomer 2007 nu al te boeken Reisbureau Kroeze, telefoonnummer: 0546 - 628 621 Kijk in de reizenbijlage naar ónze advertentie Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar moetje naar toe. door Wilma Valk OOSTBURG - Na afloop van hun eerste afspraakje gaf ze een valse naam op: „Ik dacht, die zie ik toch nooit meer." Maar on langs waren Roy Stevenson (81) en Dirkje Kuitert (84) zestig jaar getrouwd. Het begon in het stadspark van Eindhoven waar Dirkje en een vriendin bij Engelse soldaten op een bankje gingen zitten. Roy Stevenson bracht Dirkje thuis Delta keert uit op 5 december HULST - Nutsbedrijf Delta maakt op dinsdag 5 decem ber het geld over waar de getroffenen van de gasstoring in Oost-Zeeuws-Vlaanderen volgens contract recht op hebben. Een woordvoerder van Delta heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het gaat in totaal om 9600 aansluitin gen, waarvan verreweg cle meeste gedupeerden een be drag van 35 euro op hun rekening tegemoet kunnen zien. Dat is de compensatie die het nutsbedrijf biedt voor het feit dat de mensen in Koewacht, Heikant, Sint-Jansteen, Clinge, en Hulst het een week geleden langer dan vier uur zonder gas moesten stellen. De storing in het verdeelsta tion van de Gasunie in Sint-Jansteen trad vrijdag rond 7.45 uur op en duimde tot zaterdag 3.00 uur. Papierophaler krijgt wellicht meer TERNEUZEN - De Terneuzense wethouder J. Bos gaat onderzoeken of verenigingen die oud papier ophalen recht hebben op extra subsidie. De fractie TOP/Gemeentebelangen herinnerde de wethouder in de commissie Bestuur en Middelen aan de afspraken die twee jaar geleden zijn gemaakt, toen de nieuwe subsidie regeling voor oud papier is ingevoerd. Bij een gunstige marktsituatie zou de meeropbrengst van het oud papier verdeeld worden over de clubs (extra subsidie) en de bur gers (lagere afvalstoffenheffing).Volgens Van Boom zijn de prijzen voor oud papier sinds 1 januari 2005 enorm ge stegen. „Mij zijn de afspraken niet bekend", reageerde Bos. „Maar als u zegt dat het zwart op wit staat, zal ik het uitzoeken." Schets voor stadhuis begin 2007 TERNEUZEN - De eerste schetsen voor de verbouwing van het Terneuzense stadhuis zijn in januari of februari klaar. Dat verwacht wethouder C. van Schaik. De verbou wing is nodig voor een reorganisatie van de publieksbalie en het onderbrengen van een bedrijfsverzamelgebouw. In de commissie Bestuur en Middelen vond onafhankelijk raadslid W. Broekhuysen dat het lang duurt voor er schot komt in die zaak. Volgens Van Schaik is inmiddels het be nodigde aantal vierkante meters geïnventariseerd en is een architect gekozen. „Die gaat nu woekeren met het aantal vierkante meters om er iets moois van de maken. We verwachten de eerste schetsen in januari of februari." Partij dvd's gestolen SLUIS - Bij een inbraak in een winkel in de Kapelle- straat in Sluis zijn in de nacht van donderdag op vrijdag enkele honderden dvd's gestolen. De daders namen ook een paar honderd euro mee. Gewonden bij ongeval op N61 HOEK - Bij" een ongeval op de N61, ter hoogte van Hoek, zijn gistermiddag twee mensen gewond geraakt. Het onge luk gebeurde rond kwart voor zes. Een 42-jarige bestuur ster uit de gemeente Terneuzen zag te laat dat de auto voor haar moest remmen voor een afslaande bietenrooier. Er volgende een botsing. De 35-jarige automobilist uit de aangereden auto (eveneens afkomstig uit de gemeenteTer- neuzen) is met pijn aan buik en rug naar het ziekenhuis gebracht. Zijn bijrijdster had last van haar nek. door René van Stee TERNEUZEN - De verkeersvei ligheid op de Axelsestraat in Terneuzen staat niet alleen in de belangstelling vanwege de on gelukken die er het voorbije jaar zijn gebeurd. Ook de toege nomen drukte als gevolg van de tijdelijke afsluiting van de Wil lem de Zwijgerlaan baart grote zorgen. De Willem de Zwijgerlaan is de gebruikelijke route van en naar de binnenstad. De straat wordt gereconstrueerd. Raadslid J. Baart (TOP /Gemeentebelangen) vroeg tij dens de raadscommissie Be stuur en Middelen aandacht voor de situatie op de Axelse- HET GROOT PARADYS Bruidspaar Dirkje Kuitert en Roy Stevenson, foto Wim Kooyman - $5 en dat bleek het begin van een lange relatie. Uiteindelijk trouw de het stel in het noorden van Engeland. „Daar zijn ook onze twee jongens geboren. Toen ze 20 en 17 waren kwam er nog een dochter." In Engeland is de fa milie vaak verhuisd. Nu wonen ze in een appartement in Oost burg. „Omdat hier de voorzie ningen voor ouderen zo veel be ter zijn." Het huwelijksjubi leum is inmiddels in Engeland én Oostburg gevierd. Wij zijn erg trots dat onze passie gewaardeerd is met een Miehclin-ster. Wij bedanken alle gasten voor de inspiratie! straat. Want net als veel bewo ners vindt hij de toestand bui tengewoon gevaarlijk voor met name fietsers. Dit jaar zijn er minstens negen ongevallen met fietsers en bromfietsers ge beurd, waarvan de laatste twee afgelopen woensdag. De extra drukte in verband met de recon structie van de Willem de Zwij gerlaan maakt alles volgens Baart nog gevaarlijker. Verkeerswethouder J. van Schaik verklaarde dat het ver keer nu een alternatieve route zoekt. Hij erkende dat de omlei dingsborden via de rondweg niet worden gevolgd en dat auto mobilisten vooral voor extra drukte in andere straten zorgen. Franse en Belgische drugstoeris ten dragen hier in belangrijke mate aan bij. Op 16 december moet dit voorbij zijn, omdat de Willem de Zwijgerlaan dan weer open is voor alle verkeer. Woensdag werd bekendgemaakt dat de gemeente maatregelen neemt om de verkeersveiligheid op de Axelsestraat te vergroten. Een onderzoeksbureau heeft daarvoor suggesties gedaan. Het oppert onder meer de invoering van een dertig-kilometerlimiet in de hele straat of in gedeelten daarvan, het weghalen van par keervakken in de middenberm ter hoogte van kruisingen om het overzicht te verbeteren en extra voetgangersoversteek plaatsen. Het besluit hierover valt dins dag tijdens de vergadering van Ben W. Boete voor bedreigen zorgmedewerker MIDDELBURG - Een 59-jarige Rotterdammer is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 200 euro boete voor bedreiging van een medewerker van Emergis. De politierechter achtte bewezen dat de verdachte op 10 maart in Sas van Gent de zorgmedewer ker, die zijn ex-vrouw begeleid de, had bedreigd. „Ik wil dat je haar met rust laat, anders sla ik je hoofd tot gort. Ik weet je te wo nen". had hij geroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73