Quiz met maritiem tintje PZC PZC 6 DENATIONALE WETENSCHAPSQUIZ c 0 NWO 71 C. PZC^ UW O zaterdag 2 december 2006 2006 DERTIENDE EDITIE Ook dit jaar kunt u uw hersenen pijnigen met de tergende vragen van de Nationale Wetenschapsquiz. Maar u bent natuurlijk al helemaal in de sfeer aan het komen, door de voorrondes te volgen, die inmiddels op Nederland 2 worden uitgezonden (zondagavond om 19.50 uur en maandagavond om 20.35 uur). Het winnende krantenteam neemt het in de grande finale op eerste kerstdag, om 22.00 uur Nederland 2, op tegen de hoogleraren. Dat zijn dit jaar: prof. dr. Hanneke Schuitemaker (medisch bioloog, UvA), prof. dr. Witte Hoogendijk (psychiater, VU) en prof. dr. Esther-Miriam Sent (econoom, RU). De dertiende editie van de quiz, bekend om zijn makkelijke vragen en zijn lastige antwoorden, wordt gepresenteerd door Leon Verdonschot met assistentie van Dennis Grotenhuis. De strijders op tv krijgen een dik uur de tijd. U kunt er thuis tot 11 december over doen om met behulp van verstandige naslag werken. slimme vrienden of het simpele internet tot grote roem en lonkende bestemmingen te komen. Individueel of met een schoolklas Inzenders kunnen individueel of met een schoolklas meedoen. De individuele inzenders dingen dit keer mee naar geheel verzorgde ontdekkingsreizen voor twee personen naar: Schapebout, Schellebelle of Slettestrand. Schoolklassen maken kans op een schoolreis naar Schapebout. Hoe doet u mee? Knip onderstaande antwoordbon uit. Kruis de goede antwoorden aan. Stop de bon in een envelop en zorg dat de antwoorden uiterlijk op maandag 11 december binnen zijn bij: NWO De Nationale Wetenschapsquiz Postbus 93563 2509 AN Den Haag Of vul de quiz in op www.nwo.nl/quiz of www.vpro.nl/wetenschapsquiz. Veel plezier en veel succes! I J Het is oudejaarsavond en je I W0 besluit dat het leuk zou zijn om champagne met een lekkere schuim kraag neer te zetten. Hoe krijg je champagneschuim stabiel? a) Door een scheutje bier toe te voegen. b) Door er een schepje suiker bij te gooien. c) Door er stikstof in te blazen. Houd als een ober een bord hete (pf soep op de gespreide vingers van je hand. Draai je hand met daarop het bord rond. Hoeveel rond jes moet je draaien voordat je arm weer terug komt in de beginstand? a) 1. b)2. c) 3. cv Je beklimt een berg tot op honderd meter hoogte. Je kunt tot aan de horizon kijken. Naar welke hoogte moet je klimmen om vier keer zo ver te kunnen zien? a) 400 meter. b) 1600 meter. c) 3200 meter. a Waarom zijn er vooral bij aflandige wind kwallen aan de kustlijn? a) Omdat er dan veel algen aan de kust te vinden zijn. b) Omdat ze warm water zoeken. c) Omdat ze worden meegevoerd door de stroming. Maak het goede vakje helemaal zwart. a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O 9 O O O 10 O O O 11 O O O 12 O O O 13 O O O 14 O O O 15 O O O 16 O O O 17 O O O 18 O O O 19 O O O 20 O O O Naam krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail LeeftijdMan Beroep bezigheid [■«J Wat is het zwaarst: een liter volle 90 melk of een liter magere melk? a) Ze zijn even zwaar, een liter is een liter, b) Een liter volle melk. c) Een liter magere melk. Waardoor is de Engelse W0 wijnbouw te gronde gegaan? a) Doordat in de dertiende eeuw het drinken van wijn verboden werd. b) Door de kleine ijstijd. c) Door huwelijken van Engelse koningen. U A Twee wolken bevatten evenveel ^0 water. De ene is ontstaan in vervuilde lucht en de andere in schone lucht. Uit welke wolk zal het eerst regen vallen? a) Uit de wolk in de vervuilde lucht. b) Uit de wolk in de schone lucht. c) Het maakt geen verschil. Quizdeelnemers wordt gevraagd om geen kleding met een fijn streepjespatroon te dragen wanneer zij op tv verschijnen. Waarom is dat? a) De verticale strepen onderbreken de timing van het digitale signaal. b) Streepjespatronen veroorzaken interferentie met de scanfrequentie van de camera's. c) Een gestreept patroon produceert valse kleuren op de analoge tv thuis. LJ m Groenland is op sommige 00 wereldkaarten even groot als Australië. Hoe kan dat? a) Dat is een politieke keuze van de kaartenmaker. b) Dat is een optische illusie, doordat Australië geheel door grote oceanen is omgeven. c) De kaarten zijn gemaakt om kompaskoersen uit te zetten. Vlak achter een voorligger verbruikt een fietser minder energie dan als hij alleen fietst. Maar heeft de koprijder ook profijt van die situatie? a) Nee, integendeel, hij moet wat harder trappen. b) Nee, het maakt geen verschil. c) Ja. b) Je verwerpt de eerste vier mogelijk heden en kiest daarna voor de eerste taart die groter is dan de eerste vier. c) Met een dobbelsteen, want het zal altijd een gok blijven. Je hebt twee identieke bakjes met in de bodem een identiek gaatje. Bij één bakje bevestig je onder het gat een twintig centimeter lang rubber-slangetje. Je vult beide bakjes met evenveel water. Welk bakje loopt het snelst leeg? a) Het bakje met het slangetje. b) Het bakje zonder slangetje. c) Beide bakjes lopen even snel leeg. Is het waar dat de zee rustiger wordt als er olie op de golven drijft? a) Ja, maar alleen bij zeer grote hoeveelheden olie, zodat er een dikke laag ontstaat. b) Ja, maar alleen bij een zeer dun laagje olie. c) Nee, het is een fabeltje. Wat gebeurt er wanneer je een stalen kogel in de Marianentrog dumpt? a) Hij zal steeds sneller zinken. b) Hij zal steeds langzamer zinken. c) Hij zal op zekere diepte blijven zweven in het water. Met een staafmagneet kun je een kilo ijzer optillen. Je zaagt de staaf precies doormidden. Hoeveel kun je maximaal met elk van de twee kleine staven optillen? a) Ongeveer een kilo. b) Rond 3/4 kilo. c) Iets meer dan een pond. Je doet een dekbedhoes samen met kleiner wasgoed in de wasmachine. Hoe komt het dat aan het eind van het wasprogramma het kleine wasgoed in de dekbedhoes gedraaid is? a) Door het heen en weer bewegen van de trommel. b) Doordat klein wasgoed gevoeliger is voor waterwervels dan groot wasgoed. c) Door het oppervlakteverschil tussen de dekbedhoes en het kleine wasgoed. In een badkuip met 100 liter water drijft een bootje met daarin 10 kilo zout. Je vervangt het zout door een steen van 10 kilo en lost het zout op in de badkuip. Wat gebeurt er met het waterpeil? a) Het stijgt. b) Het daalt. c) Het blijft gelijk. Als u meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contact persoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leerlingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen Wat is het nut van al die plooien in je oorschelpen? a) Ze dempen harde geluiden. b) Ze zorgen ervoor dat je kunt horen op welke hoogte een geluidsbron zich bevindt. c) Ze zorgen ervoor dat je geluid van links en rechts kunt onderscheiden. Hoe schenk je een volle fles met vloeistof het snelste leeg? a) Door hem recht en zo stil mogelijk op zijn kop te houden en op de bodem te tikken. b) Door eerst te schudden en hem met de flessenhals schuin naar beneden te houden. c) Door hem eerst om zijn lengteas rond te draaien en hem met de flessenhals schuin naar beneden te houden. Uitslag en uitzending De Nationale Wetenschapsquiz wordt zoals altijd georganiseerd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en VPRO. Kijk voor de antwoorden op 25 december om 22.00 uur naar Nederland 2 en zie een geheel vernieuwde wetenschapsquiz. In de uitzending worden ook de prijswinnende kranteninzenders bekendgemaakt. De antwoorden op de vragen zijn na afloop ook op teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Een uitgebreide toelichting staat vanaf 26 december op de internetsites van de VPRO (www.vpro.nl/wetenschapsquiz) en van NWO (www.nwo.nl/quiz) Reageerde u per e-mail, dan zenden wij u de toelichting per mail. Afdrukken daarvan zijn aan te vragen via e-mail: quiz@nwo.nl of per post: NWO, afdeling Voorlichting en Communicatie, Postbus 93138,2509 AC Den. Haag. Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecor respondeerd. Personeels leden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. Inzenders kunnen persoonlijk of klassikaal mee doen. Dus met niet meer dan één inzending per persoon. Per huis adres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gel den vanuit Nederland of België in het jaar 2007. En, oh ja, zit u met een prangen de vraag, die het waard is om volgend jaar in de quiz behandeld te worden, mail die dan naar quiz@vpro.nl. V.. Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz, Postbus 93563,2509 AN Den Haag Hoe kun je een ei zo koken dat de dooier stolt en het eiwit niet? a) Door het ei 18 seconden in de magnetron te zetten op 400 watt. b) Door het ei 8 uur lang in water van 63 graden te laten staan. c) Door het ei 12 minuten lang afwisselend 30 seconden in kokend water en 30 seconden in ijswater te dompelen. NWO Je krijgt achter elkaar in wille keurige volgorde zes taarten te zien van verschillende grootte. Na elke taart moet je beslissen of je deze wilt of niet. Je mag maar één keer ja zeggen. Wat is de beste strategie om de grootste taart te bemachtigen? a) Je verwerpt de eerste twee mogelijk heden en kiest daarna voor de eer ste taart die groter is dan de eerste twee. Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek foto Lex de Meester Kwallen laten zich vooral zien bij aflandige wind. PZC-lezers worden dit jaar extra uitgedaagd door Jan van Damme GOES - Kwallen op het strand en olie op de golven. Als dat geen Zeeuwse onderwerpen zijn. Dit jaar maken Zeeuwen en iedereen die iets met Zeeland heeft kans op een extra goede score in de dertiende editie van de Nationale Wetenschapsquiz. Waarom zijn er vooral bij aflan dige wind kwallen aan de kust lijn te vinden? Iedere zwemmer, die wel eens met zo'n prikkelen de klodder in aanraking is ge weest, zal daar best zijn idee over hebben. En is het waar dat de zee rusti ger wordt als er olie op de gol ven drijft? We hebben hier in de kustwateren regelmatig met olie vervuiling te maken. Dus ook op ditterrein moeten er relatief veel ervaringsdeskundigen in de provincie zijn. Zo moeten twee van de twintig vragen van de Nationale Weten schapsquiz feitelijk kat in het bakkie zijn. De overige vragen zijn algemener van aard, maar hebben in sommige gevallen best een maritiem smaakje. In een badkuip met 100 liter water drijft een bootje met daarin 10 kilo zout. Je' vervangt het zout door een steen van 10 kilo en lost'het zout op in de badkuip. Wat gebeurt er met het water peil? Zo'n probleem zou toch voor elke visser, zeiler, haven meester en loods oplosbaar moe ten zijn. Voor alle eenzame fietsers die in het lege polderland tegen de wind in moeten ploeteren, is er ook een vraag: heeft een koprij der er profijt van als er iemand pal achter hem rijdt? De samenstellers hebben het over tergende vragen. Je ziet de glimlach om hun mond spelen. Ja, ook dit jaar zijn de vragen van de Nationale Wetenschaps quiz weer lekker irritant. Zeker voor deelnemers die denken dat ze alle antwoorden zo weten. Je krijgt achter elkaar in wille keurige volgorde zes taarten te zien van verschillende grootte. Na elke taart moet je besluiten of je deze wilt of niet. Je mag maar één keer ja zeggen. Wat is de beste strategie om de groot ste taart te bemachtigen? Dat is nou zo'n breinbreker, waarover je je druk zou kunnen maken. Werp de vraag op in een' gezelschap en discussie is verze kerd. Laat de eerste twee ruim hartig van slagroom voorziene taarten aan je neus voorbij gaan en kies dan voor de eerstvolgen de die er groter uitziet dan die eerste twee. Dat is een strategie, die zeker niet waterdicht is. Dat geldt ook als je vier taarten laat passeren, om dan de grootste te kiezen. Kansberekenaars kun nen met zo'n vraagstuk onge twijfeld uit de voeten. Maar als je wel van kansen en niet van re kenen houdt, word je vooral kriegel van zo'n vraagstuk. Ook dit jaar is de quiz - georga niseerd door de Nederlandse Or ganisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek en de VPRO - op gedeeld in een versie voor senio ren en één voor junioren. Voor gaande keren stuurden lande lijk ruim 20.000 mensen hun ant woorden op de wagen in. De PZC-lezers kwamen meestal niet in de hoogste regionen te recht als het gemiddelde aantal goede antwoorden per groep werd geteld. Wolkenluchten Dat zou dit jaar anders moeten zijn. Hoge wolkenluchten wor den in een laag land zonder hoogbouw immers intenser erva ren. Of het uit een wolk, die in vervuilde lucht is ontstaan, eer der regent dan uit een 'schone' wolk? Dat weet toch iedereen. Kunnen duiven zichzelf kietelen en gaan ze dan lachen? Als je een zachte voetbal in een glaasje met cola schopt, gaat de prik er dan uit? Zien nachtvlinders eigenlijk wel verschillende kleuren bij een kaars vlam? En hoe komt het dat baby's net na de geboorte allemaal dezelfde blauwe vingerafdrukken hebben? Valt niet mee hè, de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR? Dit zijn maar nepvragen. De echte vragen vind je hiernaast. Dus waarom zou je dit jaar niet meedoen? Misschien win je dan wel een spannende ontdekkingsreis met je ouders en je broers en zussen naar een hoofd stad in Europa! Wat moet je doen? Knip onderstaande antwoordbon uit. Kruis de goede antwoorden aan. Stop de bon in een envelop en zorg dat de anwoorden uiterlijk op maandag 11 december binnen zijn bij: NWO De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR Postbus 90825 2509 LV Den Haag Of maak de quiz op internet op www.nwo.nl/quiz of www.vpro.nl/wetenschapsquiz. En dan maar wachten tot zondag 24 december. Want 's ochtends om 9.45 uur zendt VPRO's Villa Achterwerk op Z@pp de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR uit. De kinderen die de acht vragen van dit jaar hebben ingestuurd, proberen als quizkandidaten de juiste ant woorden te vinden. Ook dit jaar weer veel leuke experimenten, films en professoren om er achter te komen hoe het precies zit. Actrice Victona Koblenko is de presentatrice. Wie kan meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR is bèstemd voor kinderen die op de basisschool zitten. Als je wint en in Nederland, België of Luxemburg woont, mag je in 2007 met je ouders/verzorgers en broer tjes en zusjes een weekend op ontdekkingsreis naar: Eén Europese hoofdstad naar keuze (eerste prijs) Een hoofdstad in de Benelux naar keuze (tweede prijs) Een provinciehoofdstad in Nederland naar keuze (derde prijs) De beste basisschoolklas wint een reis met de hele klas in 2007 naar een Nederlandse provinciehoofdstad. Als je meedoet met je school klas, dan mag je met ook zelf nog eens meedoen. Lukt het je niet om op 24 december naar Villa Achterwerk te kijken, geen nood. We maken de uitslag ook bekend op teletekst en in de VPRO-gids. Een uitgebreide uitleg kun je vanaf 26 december 2006 vinden op de site van NWO www.nwo.nl/quiz) en de VPRO (www.vpro.nl/wetenschapsquiz). Als je de quiz via internet hebt ingevuld, krijg je de uitleg per e-mail. Je kunt hem ook schriftelijk opvragen bij NWO, afdeling Voorlichting Communicatie, postbus 93138. 2509 AC Den Haag, e-mail quiz@nwo.nl. Maximaal één inzending per schoolklas of per persoon. En hooguit één prijs per huisadres. Over de uitslag van de quiz wordt niet getele foneerd of gecorrespondeerd. Kinderen van bureaumedewerkers van NWO en VPRO kunnen helaas niet meedpen. Veel plezier en veel succes! Als je schuin naar 00 boven door de zijkant van een aquarium naar het wateroppervlak kijkt, zie je niet het deksel, maar het spiegelbeeld van de inhoud van de bak. Hoe komt dat? a) Al het licht van buiten wórdt door het water opgenomen. b) In de bak is het lichter dan i erbuiten. c) Dat ligt aan de hoek waaronder je naar het wateroppervlak kijkt. De zon is heel zwaar, 00 hoewel hij helemaal van gas is. Hoe komt dat? a) De gasdeeltjes zitten heel dicht op elkaar geperst. b) De intense hitte draagt bij aan het gewicht. c) De zon bevat heel veel looddeeltjes. Waarom komt er een 00 velletje op de melk als je die verwarmt? a) De kalk in de melk gaat bij verwarming klonteren. b) De vette room stolt langzaam maar zeker. c) De eiwitten in de melk plakken bij verwarming aan elkaar. Ei J Als je een vuurtje maakt W0 door een stokje tussen je vlakke handen snel heen en weer te draaien op een houten plankje, waarom komt er dan altijd eerst rook en dan pas vuur? a) De rook die je ziet, is I waterdamp. Maak het goede vakje zwart. a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O NWO Naam krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Leeftijd Jongen/meisje Hobby Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR, Postbus 90825, 2509 LV Den Haag Als u meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contactpersoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leerlingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen b) Het stokje brandt van binnen. Het vuur kun je dus nog niet zien, maar de rook wel. c) De rook komt van gassen die nog niet heet genoeg zijn om vuur te vormen. f-Tj Wij kunnen geen 00 bacteriën zien. Zouden heel kleine dieren, zoals insecten dat wel kunnen? a) Ja. b) Nee. c) Alleen libellen kunnen dat. [Ij Is het waar dat de pupil- 00 len van je ogen groter worden als je iets ziet dat je erg leuk vindt? a) Ja, je pupillen zijn direct verbonden met je hart. Als dat sneller gaat kloppen worden ze groter. b) Ja, in het oog komt een stof vrij die je pupillen groter maakt. c) Je pupillen worden helemaal niet groter, dat is een fabeltje. IA Als de wind van het 90 land komt, zijn er vaak veel kwallen op het strand. Hoe komt dat? a) Omdat er dan veel algen aan de kust te vinden zijn. b) Omdat ze warm water zoeken. c) Omdat ze worden mee gevoerd door de stroming. [1% Hoe ontstaat schuim 00 van shampoo? a) Er zitten vetdeeltjes in shampoo. b) Er zitten zeepmoleculen in shampoo. c) Er zit bier in shampoo. Nederlandse Organisatie voor W J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6