Strandposten krijgen defibrillator PZC PZC Lekstroom zou meerpalen verzwakken Nieuw college in Sluis is rond =13 Plan voor herinrichting inlaag bij Ouwerkerk Eerste hulp bij hartfalen mag volgens gemeente niet ontbreken vakantievanafduitsland.nl iReizen i Daar moetje naar toe. zaterdag 2 december 2006 door Piet Kleemans OUWERKERK - De inlaagdijk langs de westelijke inlaag bij Ouwerkerk wordt versterkt. Dat is nodig om het winterpeil te kunnen verhogen. Januari 2007 wordt begonnen met de werkzaamheden. De westelijke en oostelijke in laag tussen de Weg van de Bui- tenlandse Pers en de Ooster- scheldedijk ontstonden door de watersnoodramp van 1953. Het is beschermd natuurgebied, ei gendom van Staatsbosbeheer en die vindt dat het gebied zich niet goed ontwikkelt. Het water in de inlaag is troebel en de vege tatie op de stukken land tussen de westelijke en oostelijke in laag verruigd. De ruige begroeiing biedt be schutting aan roofdieren als rat ten en hermelijnen en dat maakt het leven voor pioniervogels in het gebied er niet makkelijker op. De laatste jaren is het aantal fors teruggelopen. Districts hoofd C. de Lange: „We hebben de vegetatie inmiddels afge maaid zodat het gebied weer kaal is. Want dat is wat pionier vogels nodig hebben. Om de ve getatie kaal te houden, willen we het winter-waterpeil verho gen. 's Zomers staat het peil op 1.80 onder NAP. In de winter zou het 40 centimeter hoger moe ten staan, maar in de praktijk lukt dat niet. Daarom willen we nu een andere stuw plaatsen zo dat het gewenste winterpeil wel gehaald wordt." Door het hogere winterpeil komt een deel van het gebied dat andei's droog blijft nu onder water te staan. Het is de bedoe ling dat daardoor korte zilte ve getatie ontstaat. Om problemen met de lage in laagdijk te voorkomen moet de ze versterkt worden. De Lange: „Als er harde wind staat, klotst dat water tegen de dijk en kan schade aanrichten. Daarom wordt een stuk van die inlaag- dijk versterkt."' door Marcel Modde ZIERIKZEE - De reddingspos- ten op het strand in de Kop van Schouwen worden uitgerust met een automatische hartdefi- brillator (AED). De gemeente volgt daarmee het voorbeeld van Veere en Vlissingen. Het college vindt dat het kastje niet mag ontbreken langs het drukke strand. Het kustgebied is minder makkelijk bereikbaar voor een ambulance. In noodge vallen kan de aanwezigheid van een AED. als eerste hulp bij hartfalen, levens redden. De kastjes komen te hangen bij de reddingsposten ter hoogte van de strandopgang Westen- schouwen, Jan van Renesseweg en camping Wilhaminahoeve. Eén van de wachters van de Strandreddingsbrigade Westen- schouwen is een gediplomeerd trainer in het gebruik van de hartapparatuur en kan de oplei dingen verzorgen. De gemeente wil de kastjes buiten het vakan tieseizoen onderbrengen bij de strandpaviljoens. Daarover moet nog wel worden overlegd met de betreffende paviljoen houders. Ook zij zouden een trai ning kunnen krijgen van de strandwacht. De AED's die de gemeente wil kopen, zijn speciaal geschikt voor het werken in een zanderi ge en vochtige omgeving. De drie apparaten kosten bijna ze venduizend euro. Ook in het ge meentehuis komt een automati sche defibrillator te hangen. De kastjes vertellen de eerste hulp verlener stap voor stap wat moet worden gedaan om de re animatie van de patiënt op gang te brengen, in afwachting van de ambulance. Diverse dorpshui zen op Schouwen-Duiveland hebben al langer de beschikking over het apparaat, betaald door de Stichting Hart voor Schou wen-Duiveland en de plaatselij ke Rode Kruisvereniging. Met de uitbreiding wordt vol gens wethouder A. Verseput ei- landbreed 'een redelijk goede dekking' bereikt. De gemeente heeft vooralsnog niet de bedoe ling meer apparaten te kopen. „Als er ergens knelpunten zijn, zullen we zeker niet nalaten daar op in te springen. Je moet het ook zien in relatie tot de drukte in een bepaald gebied of gebouw (de kans dat er dan iets gebeurt, is statistisch gezien gro ter) en de inzet van een ambulan ce. Hoe snel kan die ergens ter plekke zijn." De strandambulan- ce van de brandweer in Burgh-Haamstede heeft even eens de beschikking over een AED. Het aspiranten-jeugd- team won het apparaat eind sep tember met het behalen van het landskampioenschap. In grote steden hoort de AED al bij de standaard uitrusting op brand weerwagens. RESTAURANT HET GROOT PARADYS, VAN HARTE GEFELICITEERD MEI OE MICHEUN" Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl RENESSE - Johanna Verseput-de Moor (87), moeder van Ad, de wethouder dus, kom je er tegen. Ook Dien Hart-Hooger- heide (91), de oma van Leo, voorzitter van de Ondernemersvereniging dus, is vrijwel altijd van de partij. Dat geldt ook voor veel anderen van de eminences grises in Renesse. Dé ouderensociëteit is het tweewekelijks ontmoetingspunt in het dorpshuis voor de generatiegenoten wiens kinderen en kleinkinderen Renes se voortstuwen in de vaart der volkeren als prominente vakantieplek. Deze ouderen zijn daar trots op. Nieuw komers die klagen over toeristenover- last worden terecht gewezen: recreatie is de economische kurk voor dit dorp. Zelf legden ze de basis, hun nazaten hebben de ontwikkeling voortgezet. Toerisme hoort bij Renesse, tijdelijke overlast nemen ze voor lief, 's winters is het immers toch weer stil. Dat het senio renwooncomplex Vroonenburg niet in de luwte, maar middenin het dorp is ge bouwd, past binnen die mentaliteit. De ouderen van Renesse maken, zolang ze nog kunnen, bewust en eigenzinnig deel uit van de maatschappij. Die sfeer is ook te proeven tijdens een van cle gezellige middagen voorafgaand aan het gouden jubileum van de oude rensociëteit. „We gaan ons vijftigjaiïg bestaan vieren op zaterdag 9 december. Daarom doen we het met Sinterklaas nou een beetje minder. Normaal geven we iedereen een pakje, maar nu houden we het alleen bij een borreltje en wat lekkers bij de koffie", legt voorzitster Nelli van den Boogert-van den Hoek uit. Ze heeft destijds nooit kunnen den ken zich ooit intensief voor deze soos te gaan inzetten. „Ik ga niet tussen die oude mensen zitten hoor", zei ik toen ik nog in de supermarkt bij mijn broer, voorloper van wat nu de C1000 is, werk te", vertelt ze eerlijk. Ze is er nu al weer elf jaar bij betrokken, waarvan de laat ste jaren als voorzitter. Die functie heeft ze alleen aanvaard onder voor waarde dat de christelijke signatuur wat losser geïnterpreteerd mocht wor den. Wat haar betreft moeten ouderen van alle gezindten zich hier welkom voe len. „Dominee Pieter Godijk gaf me groot gelijk", zegt de voorzitster. Ze hield bewust ruggespraak met hem daarover. De sociëteit is tenslotte op 20 november 1956 op initiatief van de toen malige predikant F. van Liere opge richt. Tegenwoordig begint de soosmiddag nog wel met het zingen van een psalm, maar gebed en schriftlezing zijn vervan gen door werelds repertoire. Zo leest Nelli van den Boogert deze middag en kele gedichtjes en liedteksten voor uit de bundel Zijn de oliebollen klaar. Zij weet zich binnen het bestuur altijd trouw gesteund door secretaris Riet de Feiter-Eerland en door Riet Rieteco-Da- lebout die de 'schatkist' beheert. Het trio is uiterst tevreden over de bereid heid van de sponsors in Renesse om bij te dragen aan hun jubileumfeest volgen de week. Tsja, wie van de autochtone middenstanders zou ook de moed heb ben zo'n verzoek te weigeren? Vast onderdeel tijdens de soosmiddagen is het spellencircuit dat in competitie verband wordt gespeeld. Op het pro gramma staan sjoelen, knikkerspel, koersbal, rummikub, mens-er- ger-je-niet, kegelen, biljarten en joke ren. Een extraatje dit keer is de kennis quiz. Kees van den Boogert, echtgenoot van de voorzitster, had de vragen nog liggen van de onlangs gehouden regiona le Seniorendag. Toen was er geen tijd meer voor een quiz, nu wel. De quizmas ter is streng: „Welk seizoen hoort bij het sterrenbeeld Leeuw?" „Augustus", roept een enthousiaste vrouw. „Nee, je moet goed luisteren. Ik vraag 'seizoen' en dus moet het antwoord 'zomer' zijn", luidt zijn onverbiddelijke oordeel. De zaal grinnikt. De quiz wordt in het voor deel van de heren beslist: 25 punten. De dames moeten het met 21 punten doen. Het jubileumfeest voor vijftig jaar oude rensociëteit Renesse begint zaterdag 9 december om 14.00 uur. Hoofdmoot van het programma is een optreden van het zangduo De Jochies. door Marcel Modde BRUINISSE - De extreme roest- vormiug en slijtage van meerpa len in de Bruinisser vissersha ven wordt veroorzaakt door 'lekstroom' van de mosselkot- ters. Dat vermoedt de in Hous ton (VS) woonachtige A. Kik. Vorige week werd bekend dat zeker acht van de vijftig nieuwe palen ernstig zijn verzwakt en op breken staan. Eén paal brak begin oktober al spontaan af op de lasnaad. Naar de oorzaak van het snelle verweren wordt door de Grontmij onderzoek gedaan. Het bedrijf was zes jaar geleden verantwoordelijk voor herinrichting van de voormalige vluchthaven. Kik werkt sinds 1982 in zijn nieuwe vaderland in de 'maritieme elektronica'. In die functie heeft hij regelmatig te maken met olieplatforms. Zowel de schepen als boor eilanden zijn uitgerust met een zogenaamde opofferingsanode om snelle roestvorming en verweer van het metaal onder het wateroppervlak tegen te gaan. Zo'n blok is te vergelijken met een bliksemafleider, legt Kik uit. „Schepen die aan wal liggen en zijn aangesloten op het elek triciteitsnet, hebben altijd wel te maken met lekstroom. Dat zoekt de laagste weerstand, de anode dus als die is aange bracht. De lekstroom vreet in dat geval de anode op en niet an dere kwetsbare metaaldelen, zo als lasnaden. Wanneer ze ook op de meerpalen anodes hadden aangebracht, had het probleem zich waarschijnlijk niet voorge daan." De oud-Bruënaar wijst in dat verband op de ervaringen van het bedx-ijf Vandervelde Protec tion in Zoetermeer, landelijk marktleider op het gebied van kathodische bescherming. Commercieel directeur P. van den Dries van de Grontmij vindt de redenering van Kik iets te gemakkelijk. „Met alle res pect hoor, maar natuurlijk heb ben wij daar ook aan gedacht. Ik ben bang dat het zo makke lijk niet is. De palen zijn in zeer verschillende vorm aangetast. Acht van de vijftig heel erg en de palen van de achterste stei gers weer meer dan de voorste exemplaren. Als het met lekstroom te maken zou hebben, dan zou je verwachten dat het bij allemaal even erg zou zijn." Volgens Van den Dries is het on gebruikelijk zinkanodes te plaat sen op meerpalen tegen lekstroom. De Grontmij heeft gisteren het inspectierapport afgerond en bij de gemeente Schouwen-Duive land ingediend. Volgende week wordt overlegd wat er nu verder moet gebeuren. Het wachten is onder meer nog op de uitslagen van het laboratorium. Duikers hebben diverse staal-, slib- en watermonsters genomen die voor onderzoek zijn opgestuurd. Van den Dries hoopt daarin een verklaring te vinden voor het ex treme verweer. Wanneer de uit slag bekend zal zijn, durft hij niet te voorspellen. De eerder ge noemde twee weken waren iets te voorbarig, aldus de directeur. In Den Helder heeft zich eerder een vergelijkbaar geval voorge daan. Het verschil met Bruinis- se is, aldus Van den Dries, dat de corrosie hier sneller gaat. De oorzaak in Den Helder werd ge zocht in een zoetwaterstroom in het zoute water, wat een bepaal de reactie teweeg zou hebben ge bracht. Helemaal opgehelderd is die kwestie volgens hem tot dusver echter niet. Arcadis zet bouw Goes' hotel door GOES - Medio volgend jaar begint de bouw, in 2008 moet het fox-se hotel- en kantorencomplex Focus in het Goese Stationspark de deuren openen. Het gebouw telt veertig tot vijftig hotelkamers en vijfduizend vierkante meter kantooxTuimte. Ingenieux-sbureau Arcadis uit Apeldoorn, de drijvende kracht achter het Focus-project, laat zich niet afschx-ikken door de diverse (uitbreidings)plannen voor hotels in Goes. Zo wil Hotel Goes (Van der Valk) het aantal kamers opschroeven van 120 naar 160 en is eige naar C. van der Zandt van restaurant De Stadsschuur be zig om het GAK-gebouw aan de Van der Spiegelstraat orrj te toveren tot een viersteiTenhotel met 95 kamers. Daar naast ligt er het plan van de Goese ondernemer G. Gé voor een hotel-i-estaurant en zalencomplex in de Goese Poort, de westelijke entx-ee van Goes. In dat gebouw ko men 120 hotelkamers. Werkstraf voor vernielen ruit MIDDELBURG - De Middelburgse politiex-echter heeft gisteren een 32-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor vernieling van twee x-uiten confoirn de eis veroor- deeld tot twintig uur werksti-af. De Middelburger had 30 januari in zijn woonplaats de ruit van een poi-tiek ver- nield. Het scenario herhaalde zich op 15 juli. Een ruit van de woning van zijn bovenbuurman had hij ingeslagen, toen hij met zijn sleutel niet naar binnen kon. Plij dacht voor zijn eigen woning te staan, maar zat een vex-dieping te hoog. Beide keren was er alcohol in het spel. Schroebrug tijdelijk dicht MIDDELBURG - De Schroebrug in Middelbux'g is vanaf woensdagavond 6 december 21.00 uur tot donderdagoch tend 7 december afgesloten voor weg- en scheepvaartver keer. De afsluiting is nodig vanwege een inspectie. Auto's en fietsers moeten omrijden via de Stationsbrug. Scheep vaartverkeer moet wachten. De Schroebx-ug gaat om zes uur 's ochtends voor het eerst weer open. Straf voor rijden zonder rijbewijs MIDDELBURG - De Middelbui'gse politiex-echter heeft gistex-en een 23-jarige maxi uit Sint-Maartensdijk voor het rijden zonder geldig rijbewijs veertig uur wex-kstraf opgelegd. De vex-dachte werd op 1 mei in Scherpenisse en 5 september in Sint-Maax-tensdijk aangehouden. Winkel Scherpenisse even dicht SCHERPENISSE - De enige winkel in Schex-penisse, ge vestigd in een wagen bij het benzinestation van eigenaar A. Duine, sluit vandaag. Duine wil naar eigen zeggen met de sluiting de dx-uk op de gemeente Tholen opvoeren om snel een vergunning te geven voor de plaatsing van enkele winkelcontainers. Het ziet ernaar uit dat die vergunning binnen één tot drie weken rond is, aldus Duine. „De ge meente werkt nu gelukkig goed mee." Duine gaat de win kelcontainers aan een organisatie verhuren. Welke wil hij nog niet zeggen. De winkelwagen is eind vorig jaar ge plaatst, nadat de Spar-supeirnarkt in het dox-p was geslo ten. Duine wilde Scherpenisse niet zonder winkel laten en sprong in het gat in de markt. De winkelwagen is ech ter onhandig in gebruik en te klein. door Frank van Cooten SLUIS - PvdA, Dorpsbelangen Toerisme (D&T) en Nieuw West vormen de nieuwe coalitie in de gemeente Sluis. De drie grootste partijen zijn het eens geworden over het collegepro gramma en de portefeuilleverde ling. De wethouders zijn Leen Wille (PvdA), Carien Bolijn (D&T) en nieuwkomer Henk Luijendijk (Nieuw West). Het nieuwe colle ge presenteerde zichzelf giste ren in het gemeentehuis van Oostburg. Het akkoord was dins dagavond al bereikt, maar' Nieuw West kreeg een paar da gen de tijd de kandidaat-wet houders te benaderen die op de lijst van fractievoorzitter Hans Meijer stonden. Presentatie Het collegeprogramma 'Sluis: Betx-ouwbaar bestuur(d) in ba lans' wordt dinsdagmorgen ge presenteerd. Formateur Wille hield het kruit gistermorgen nog droog over de inhoud van het programma en over eventuele concessies die partijen hebben moeten doen om tot een akkoord te komen. Over een aantal belangrijke dos siers, zoals het recreatie- en na tuurproject Waterdunen bij Breskens en Sluis aan Zee, 'wordt immers verschillend ge dacht. „Maar politiek bedrijven is wat anders dan het besturen van een gemeente", aldus Wille. Hij zei wel dat alle genomen raadsbesluiten, zoals over het veelbesproken gemeentehuis, door het nieuwe college worden gerespecteex'd. „Wij gooien de genomen besluiten niet over boord. Anders krijg je een zwal kend beleid", aldus Wille. Kern punt van het collegepi-ogram is een 'gezond financieel beleid'. Daax-naast staat achter ieder project een tijdsplanning. (Advertentie) HET GROOT PARADYS Wij zijn erg trols dal onze passie gewaardeerd is mei een Michelin-ster. Wij bedanken alle gasten voor de inspiratie! (Advertentie) Goedkoper dan vertrek vanaf Nederland Vaste kinderprijs vanaf 99,- en korte inchecktijden Parkeren 60 goedkoper en bijna géén files Zomer 2007 nu al te boeken Reisbureau Kroeze, telefoonnummer: 0546 - 628 621 Kijk in de reizenbijlage naar onze advertentie Elke week in de zaterdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65