Monumentenzorg wil brug terug Asielzoekersgezin heeft weer hoop PZC Zelfs het Russisch wordt niet gemeden Schot in vernieuwing hart Kwadendamme Voetgangersoversteekplaats weer op plek naast Middelburgs station vakantievanafduitsland.nl Eerste cd voor mannenkoor zaterdag 2 december 2006 33 Bekeuring voor afsteken vuurwerk KRABBENDIJKE - Een 16-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal is gisteravond rond hall negen aangehouden door de politie wegens het illegaal afsteken van vuur werk. De jongen stak strijkers af in de Dorpsstraat in Krabbendijke. Hij is verhoord en krijgt een bekeuring. Ook werd, rond hetzelfde tijdstip, een 16-jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal aangehouden, omdat hij eie ren naar passerende auto's gooide. Ook hij kreeg een be keuring. Straf voor rijden zonder rijbewijs MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 23-jarige man uit Sint-Maartensdijk voor het rijden zonder geldig rijbewijs veertig uur werkstraf opgelegd. De verdachte werd 1 mei in Scherpenisse en 5 september in Sint-Maartensdijk aangehouden. „Ik moet naar mijn werk. Ik heb daarvoor mijn auto nodig", was zijn reactie. Dronken fietsen op A58 bestraft MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Middelburg reed 17 januari stomdronken met zijn fiets over de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland. De verdachte schitterde bij de politierechter gisteren door afwezigheid. Hij kreeg bij ver stek 115 euro boete opgelegd. Jonge drankrijders krijgen boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 22-jarige drankrijder uit Hein- kenszand veroordeeld tot 300 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Het alcoholgehalte van de Bevelander bedroeg 190 microgram. Dat was boven de al- coholgrens voor jonge bestuurders (88 microgram). In de strafmaat werd rekening gehouden met een veroordeling voor dronken rijden in 2005. Een negentienjarige man uit Kloetinge werd voor dronken rijden op een bromfiets ver oordeeld tot 390 euro boete en zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging. De Kloetinger werd 13 mei aangehou den met een alcoholgehalte van 405 microgram. Hij ne geerde daarna een rijverbod en ging weer op zijn brom mer rijden. Middelburg lokt mussen MIDDELBURG - De vogels moeten terug de stad in, vindt Middelburg. En dan vooral de mussen, want die zijn er bijna niet meer. Daarom zijn sinds gisteren nest kasten met korting te koop. De gemeente Middelburg maakt er serieus werk van: er is een actieplan stadsvogels gemaakt, er worden tellingen en rondleidingen gehouden en er is geld om mensen die zelf een nestkast willen op hangen een beetje tegemoet te komen. Van elke nestkast die de milieuwinkel in de Reigerstraat verkoopt, betaalt de gemeente de helft. Middelburg krijgt steeds meer inwo ners, maar steeds minder vogels, zei wethouder II. van Klinken (SGP) gisteren bij het begin van de actie. Om daar iets aan te doen, wil de gemeente bij de bouw van nieuwe wijken meer rekening houden met vogels. „En we willen de Middelburgers oproepen om van hun voortuin geen voorplein en van hun achtertuin geen achterplein te maken. door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Vernieu wing van hartje Kwadendamme lijkt een stap dichterbij. Een al ternatieve plek is in beeld voor de garage Bek die nog in het cen trum zit. Bek zit op een locatie - de hoek A. D. Koningstraat-Witte Dam - die mooi aansluit op een gebied waar woningcorporatie R B Wonen nieuwbouw wil plegen. Een oude slagerij aan de A. D. Koningstraat is al door R B Wonen verworven en afgebro ken. De enige supermarkt van Kwadendamme zit er nog tegen de garage van Bek aan. R B Wonen is met de eigenaar van de winkel, C. Verbeek, in over leg over nieuwbouw. Met de garage van Bek erbij zou een aardig nieuwbouwplan ont wikkeld kunnen worden, meent wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening), De gemeente Borsele is daarom met diverse partijen op zoek gegaan naar een alternatieve plek voor Bek in de buurt van Kwaden damme. Bek wil in de omgeving van Kwadendamme blijven. Een alternatieve locatie is gevon den en de provincie is bereid mee te werken. Borsele heeft R B Wonen nu gewaagd twee plannetjes te ma ken voor het gebied Witte Dam- A. D. Koningstraat: één zonder .garage (dat die dus verplaatst wordt) en één met garage. „Wat er uitkomt, zal van de gesprek ken tussen R B Wonen en ga ragehouder Bek afhangen", al dus Vermue-Vermue. P. Bek wil zich er niet over uitla ten. „Ik heb het uit handen gege ven. Ik heb daar allemaal geen tijd voor." Wat de onderhande lingen ook brengen, R B Wo nen wil op vrij korte termijn op de plek van de gesloopte slagerij woningbouw plegen. Er wordt gedacht aan zes budgetwonin gen a zo'n 160.000 euro, geeft T. van Driessche van R B Wonen aan. De nieuwbouw zou in de eerste helft van 2007 moeten be ginnen. In hartje Kwadendamme heeft de woningcorporatie juist deze week tien seniorenappartemen ten opgeleverd, op de hoek van de Johan Friso- en A. D. Koning straat. Café De Kroon heeft er gestaan. Alle woningen zijn ver huurd. Ze waren met name be doeld voor ouderen die onder meer in woninkjes aan de Witte Dam in Kwadendamme wonen. (Advertentie) Beide kerstdagen geopend 'Kerstmenu 4-gangen of d la carte Telefoon: 0118-591900 Graag sturen wij u ons kerstmenu 2006 toe. Advertentie Goedkoper dan vertrek vanaf Nederland Vaste kinderprijs vanaf 99,- en korte inchecktijden Parkeren 60 goedkoper en bijna géén files Zomer 2007 nu ai te boeken Reisbureau Kroeze, telefoonnummer 0546 - 628 621 Kijk in de reizenbijiage naar onze advertentie Elke week in de zaterdagkrant Reizen i Daar moetje naar toe. HET GROOT PARADYS Wij zijn erg trots dat onze passie gewaardeerd is met een Michelin-sler. Wij bedanken alie gasten voor de inspiratie! (Advertentie) Den Dekker J Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com KESIAUCANX HET GROOT PARADYS, Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf De zangers van het Zeeuws Mannen Ensemble werkten donderdag hun generale repetitie voor het concert van vandaag af. door Rob Paardekam YERSEKE - Als ze bij het Zeeuws Man nen Ensemble iets doen, doen ze het goed. Pas anderhalf jaar na de oprich ting werd het eerste grote concert gege ven en nu, nog eens tweeënhalf jaar ver der, is er een cd. „Daar is ongetwijfeld best iets op aan te merken", zegt voor zitter en mede-oprichter Rinus Hooger- land. „Maar voor een amateurkoor klinkt het naar mijn mening heel erg goed." Het Zeeuws Mannen Ensemble is geen gezelligheidskoor. Daarmee is niet ge zegd dat het niet gezellig is, integen deel. Het is alleen niet het eerste doel. Het streven is een zo hoog mogelijk ni veau bereiken. Het vergt dan ook best enige discipline om lid te zijn. Repeti ties overslaan vanwege een vage reden is 'not done' en van de zangers wordt verwacht dat ze thuis regelmatig oefe nen. Het ensemble telt momenteel ze ventien leden. Daarmee is het te doen, maar een paar extra zangers zou voor net dat beetje meer zekerheid zorgen. „Als er nu een paar zieken zijn, is dat al snel een probleem", verklaart Hooger- land, die tevens stelt dat het vinden van nieuwe leden niet gemakkelijk is. „De lat ligt hoog en dat schrikt sommige mensen wellicht een beetje af." Een jaar geleden werd het idee om een cd op te nemen geboren, maar er werd niet direct iets mee gedaan. Na het een paar keer te hebben uitgesteld, zijn de leden afgelopen september toch de Koorkerk in Middelburg ingedoken om hun zangkunsten op schijf vast te leg gen. We hadden een optie voor nog een zaterdag", vertelt Hoogerland. „Maar mede dankzij de goede timing is het in één dag gelukt. Wat mij betreft doen we dat volgende keer niet meer, hoor. Een beetje meer rust tussen de nummers door lijkt me beter, want het was nu wel erg vermoeiend. Toch weet ik hele maal zeker dat mensen die onze cd be luisteren, niet zullen horen welke num mers in het begin en welke later zijn op genomen." Het album heeft de naam Emotions ge kregen. Voor deze titel is volgens Hoo gerland gekozen, omdat het koor uit drukking wil geven aan diverse ge moedstoestanden. Onder de twintig stukken zijn geestelijke liederen, klas sieke werken, psalmen en negro-spiri- tuals. De leden hebben niet voor de ge makkelijke weg gekozen, want alle lie deren zijn in de originele taal gezongen; onder meer Latijn, Duits en Russisch. „We hebben geprobeerd dat zo goed mo- foto Willem Mieras gelijk te doen", zegt Hoogerland. „En ja, dat een echte Rus er iets op aan te merken'zal hebben, lijkt me logisch." Het ensemble heeft vijfhonderd cd's la ten maken, maar hoeft die niet per se al lemaal te verkopen om uit de kosten te komen. Om te beginnen waren er een hoop sponsors. Verder hoefden ook geen kosten gemaakt te worden voor de opname en het ontwerp van het hoesje. Dat is door leden gedaan. Dat neemt niet weg dat Hoogerland hoopt een hoop schijfjes (kosten: 17,50 euro) te slij ten. Christelijke boekhandels krijgen binnenkort het aanbod om de cd's te gaan verkopen, maar geïnteresseerden kunnen ook terecht op de website van het koor: www.zeeuwsmannenensem- ble.nl. Ook vanavond kan een cd wor den aangeschaft, nadat hij officieel is gepresenteerd tijdens een concert in de Nederlands Hervormde kerk in Yerse- ke. Tijdens dat concert wordt een aan tal nummers van het album gezongen. De avond begint om 20.00 uur. CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder. MIDDELBURG - De monumen tale voetgangersbrug die naast het station in Middelburg stond, moet terug op zijn plaats. En hij inoet worden opgeknapt. Dat vindt de Rijksdienst voor ar cheologie, cultuurlandschap en monumenten, voorheen monu mentenzorg. „We hebben des tijds negatief geadviseerd over het voornemen van de gemeente om de brug niet te herstellen", zegt woordvoerder B. de Vries. „En daar zijn we nog steeds geen voorstander van." Advertentie De brug werd zes jaar geleden weggehaald toen het Stationsge bied opnieuw werd ingericht. Toen heeft het Middelburgs ge meentebestuur beloofd dat hij gerestaureerd zou worden en dat hij terug zou komen. Inmid dels is duidelijk dat het terug plaatsen van de brug technisch lastig is, omdat de leidingen bo ven het spoor hoger zijn dan eerst. Bovendien is restauratie duur. De gemeenteraad heeft de opknapbeurt uit de begroting' ge schrapt. „Belofte maakt schuld", vindt De Vries. „We zijn destijds ak koord gegaan met het demonte ren van de brug onder voorwaar de dat de brug op dezelfde plaats terug zou komen. Dat hij op dezelfde plaats terugkomt, is belangrijk. Die brug is daar niet voor niets neergezet." „We hebben binnenkort een ge sprek met de gemeente Middel burg in de hoop dat we ze op an dere gedachten kunnen bren gen. Een gemeente kan op deze manier niet omgaan met rijks monumenten. Het is triest." Dat kan de Rijksdienst wel vin den, maar kunnen ze ook iets doen? „Wij adviseren namens de minister van cultuur. Onze ad viezen zijn niet vrijblijvend, maar ook niet bindend. In die zin mogen gemeenten doen wat ze willen. Dit geval vinden we wel van groot belang." Wethou der II. Kool-Blokland (CDA, mo numenten) wil niet reageren op het standpunt van de Rijks dienst. „Het is voorbarig dat ze vooruitlopend op een overleg standpunten innemen. Dat over leg zou deze maand plaatsvin den. maar dat is door hen uitge steld tot januari. Wij komen voor die tijd niet met standpun ten naar buiten." De gemeente wil de brug cadeau doen aan het spoorwegmuseum van de Stoom trein Goes-Borsele (SGB) in Goes. Een definitief besluit volgt pas als het overleg met de Rijksdienst is geweest, zegt Kool. Inmiddels heeft het mu seum wel de plannen met de voetgangersbrug aan de gemeen te gepresenteerd, zegt R. Oos- ting van het museum. Ook het in zamelen van geld om de restau ratie te kunnen betalen, ver loopt voorspoedig, zegt hij. door Joeri Wisse VLISSINGEN - Rustam Marka- rov uit Middelburg heeft weer hoop. Op het moment dat tijde lijk Kamervoorzitter Jan ten Hoopen donderdag de woorden '75 stemmen voor' uitsprak, was het feest bij het asielzoekersge zin uit Azerbeidzjan. Als na de Tweede Kamer ook het kabinet zich uitspreekt voor een generaal pardon, mogen ze hier blijven. De familie Markarov beleefde spannende uren. „We volgden het nieuws op teletekst en televi sie. Meteen na de uitspraak Sint op verjaardag in Wemeldinge WEMELDINGE - Sinterklaas komt traditiegetrouw altijd op zijn dag, 5 december, in Wemel dinge aan en dat is dit jaar ook weer zo. Om half tien dinsdagochtend ar riveert de pakjesboot uit Spanje aan de steiger in de buitenhaven van Wemeldinge. Schoolkinde ren wachten Sinterklaas en zijn zwarte pieten op. 's Morgens is het vervolgens feest in de open bare basisschool en 's middags in de christelijke basisschool De Hoeksteen. werd ik gebeld door vrienden uit Appelscha, Leeuwarden en Groningen." Breed lachend vertelt Rustam dat hij zelfs door een Nederlan der is gebeld om uitleg te geven. „Een beveiliger van het asielzoe kerscentrum in Emmen was blij voor al die vluchtelingen, maar wilde van mij weten wat dit nou precies betekende." Uitspraak Maar ook Rustam moet dat antwoord voorlopig nog schul dig blijven. „Dinsdag is het weer zo'n spannende dag, want dan praat het kabinet over de uitspraak van de Tweede Ka mer." Hij is sinds mei 2000 in ons land. „Ik woonde in Azerbeidz jan, maar ben Armeniër. Toen in 1988 de Sovjet-Unie uiteen viel, kwam er oorlog tussen die twee landen. Ik zat er tussenin: mijn vrouw komt uit Azerbeidz jan en ik woonde er, maar ik kon ook niet tegen mijn eigen volk gaan vechten." Rustam vluchtte met zijn vrien din Narmina Alekperova naar Rusland. Daar hebben ze jaren in erbarmelijke omstandighe den geleefd in een groot vluchte lingenkamp. Overgeplaatst Op zoek naar een beter bestaan arriveerden ze ruim zes jaar ge leden in Nederland. Ze beland- Het asielzoekersgezin Markarov krijgt een cheque van 3250 euro van CSW-leerlingen. Vlnr: Elman, Narmina Alekperova en Rustam. foto Ruben Oreel den in het asielzoekerscentrum van Appelscha in Friesland. „Dat moest sluiten, dus werden we overgeplaatst naar het AZC in Middelburg", zegt Rustam. De familie Markarov, inmiddels hebben ze twee kinderen, werd door de rechter uitgewezen en overgezet naar het uitzetcen trum in Ter Apel. „Daar mag je maximaal twaalf weken blijven, maar wij hebben er vijf maan den gezeten." De rechter had weliswaar beslo ten dat het gezin de koffers moest pakken, maar dat bleek niet zo eenvoudig: toen Rustam en Narmina naar Rusland vluchtten, waren ze minderjarig en hadden ze geen paspoort. Zo wel de ambassades van Armenië als van Azerbeidzjan wilde hen niet aan de identiteitspapieren helpen. Rustam maakt zich kwaad over hoe hij in die tijd is behandeld. Met een politiebusje werden zijn gezinsleden als criminelen naar afspraken vervoerd. De al lerlaatste rit in het busje ging naar het station in Emmen. De IND gaf hun dagkaartjes voor de trein mee en noteerde het ge zin in de categorie 'vertrokken met onbekende bestemming'. Na een telefoontje bleek dat het gezin terecht kon in Middel burg. De familie De Nooijer ont fermde zich over hen. Klaas de Nooijer, docent aan het CSW in Vlissingen: „Mijn vrouw had Nax-mina ontmoet toen ze in het AZC van Middelburg verbleven. We hebben gewoon een rijtjes huis, maar hebben het gezin drie maanden in huis gehad." Bovenwoning Via het Leger des Heils en vluch- telingenox-ganisatie Inlia kwam Rustam met zijn gezin terug in Middelburg, waar ze nu in een bovenwoning wonen. Gommert Burger van Inlia hielp hen daar verder. Dankzij giften van particulieren en de sponsor loop van CSW-leerlingen (in to taal ruim 16.000 euro) kunnen ze nu een jaar vooruit. Rustam, die nu als vrijwilliger voorleest op het Cypi'essenhof (de basisschool van zijn kinde ren) wil dolgraag écht aan het werk. „Als het pardon wordt uitge sproken, ga ik de volgende dag werken of studeren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59