Mini-kabinet dreigt voor premier PZC PZC Voor veel Indonesiërs bestaat de vogelgriep gewoonweg niet Voors en tegens van generaal pardon Centrum-links niet in voor Borssele 2 4 Fatsoen Motie van wantrouwen tegen Verdonk hangt in de lucht 2 december 1956 zaterdag 2 december 2006 door Frouke Tamsma Een nipte Kamermeerder heid stemde donderdag vóór een generaal pardon voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Hoe zit het met het pardon, en wat zijn de voors en tegens? Om hoeveel mensen gaat het? Het getal van 26.000 duikt over al op. Dat is echter slechts een tussenstand uit 2003. De groep verandert voortdurend in aantal door geboortes, sterfgevallen en vertrek naar het buitenland. Vol gens vluchtelingenorganisatie Inlia gaat het nu om 22.000 men- sen. Om voor het pardon in aan merking te komen moeten zij vóór 1 april 2001 asiel hebben aangevraagd, nu in Nederland verblijven en geen oorlogsmisda den of ernstige delicten hebben gepleegd. Zij vallen onder de oude Vreemdelingenwet. Waarom een pardon? De asielzoekers om wie het gaat wonen al minstens vijf jaar in Nederland, spreken Nederlands en hun kinderen zijn hier gebo ren en gaan hier naar school. Veel mensen vinden dat deze asielzoekers zo lang in onzeker heid hebben verkeerd over hun toekomst dat ze nu mogen blij ven. Andere voorstanders den ken de illegalenstroom te kun nen indammen door eenmalig ruimhartig te zijn en daarna een strenger asielbeleid te voeren. Uit onderzoek blijkt overigens dat dit bijna nooit zo werkt. Wat: is erop tegen? De tegenstanders vinden het niet eerlijk voor de 4500 uitge procedeerde asielzoekers die Ne derland wél verlaten hebben, al dan niet vrijwillig. De 'weige raars' worden straks beloond met een verblijfsvergunning en degenen die netjes zijn terugge keerd, hebben pech. Tegenstan ders zijn daarnaast bang voor een aanzuigende werking. Als bekend wordt dat asielzoekers in Nederland mogen blijven, dan komen illegalen uit andere Europese landen mogelijk ook hun geluk in Nederland beproe ven. Met de gedachte: waar één pardon is, volgen er meer. Is die vrees gegrond? Dat achten zelfs veel tegenstan ders van het pardon niet waar schijnlijk. Het gaat immers al leen om de mensen die hier ja ren geleden arriveerden en uitge procedeerd zijn. Voor nieuwe asielzoekers geldt de nieuwe, strenge Vreemdelin genwet. Sinds 2001 is het aantal asielaanvragen spectaculair ge daald. Hoe zit het met andere vreemde lingen die hier al lang zijn? Deze week kwamen twee Turk se zusjes in het nieuws die vol gens de Immigratie- en Naturali satiedienst ten onrechte al elf jaar in Nederland wonen. Zij moeten terug naar Turkije, om dat zij zonder visum binnenkwa men en hier illegaal verblijven. Deze meisjes zijn geen asielzoe kers en vallen niet onder de par donregeling. Zij willen een ver blijfsvergunning op basis van ge zinshereniging. Volgens de IND kunnen zij in Turkije alsnog een visum aanvragen en een nieuwe poging wagen. GPD door Wierd Puk De nieuwe Tweede Kamer wil dat het kabinet stopt met het uitzetten van uitge procedeerde asielzoekers. Mi nister Verdonk voor Vreemde lingenzaken en Integratie wei gert hieraan gehoor te geven. De vraag is hoe het nu verder moet. Volgens minister Verdonk (WD) past het een demissionair kabinet niet 'om nieuw beleid in te zetten'. Ook coalitiegenoot CDA acht het staatsrechtelijk onjuist wanneer een demissio nair kabinet een besluit neemt in zo'n 'controversiële' zaak. CDA-Kamerleden verwachten van het parlement eenzelfde te rughoudendheid. De linkse meerderheid in de nieuwe Tweede Kamer trekt zich van dit soort argumenten niets aan. PvdA-leider Bos greep gelijk de eerste werkdag van de nieuwe Tweede Kamer aan om een motie in te dienen, waarmee hij een krappe meer derheid (75 tegen 74) behaalde. In afwachting van een pardon mogen geen asielzoekers die al lang in Nederland zijn, worden uitgezet. PvdA, SP, GroenLinks en de ChristenUnie doen sinds jaren hun best voor een generaal par don voor de - oorspronkelijk - 26.000 asielzoekers die het be treft. Het kabinet ziet hier niets in. Verdonk liet gisteren weten dat het kabinet - 'zo spoedig moge lijk' een brief aan de Kamer stuurt. Volgens een WD-woord- voerder ligt die brief er maan dag. „Wie weet blijkt de Kamer dan wel gevoelig voor de infor matie van het kabinet." Daar ziet het niet naar uit, nu de linkse partijen dankzij de nieuwe machtsverhoudingen ein delijk hun tanden kunnen laten zien. Als het kabinet blijft wei geren de motie uit te voeren dan 'zal de Kamer vrijwel zeker haar afkeuring uitspreken', weet ChristenUnie-leider Rou- voet. „Het is goed gebruik dat een aangenomen motie wordt uitgevoerd." Tumult Of de ChristenUnie, die de zaak in de kabinetsformatie geregeld wil zien, een door de linkse par tijen ingediende motie van wan trouwen tegen Verdonk zal steu nen is de waag. Rouvoet: „La ten we eerst afwachten." Minister Vérdonk kan, hoewel demissionair, gewoon worden weggestuurd. Rouvoet herinnert zich het jaar 1994, 'mijn eerste debat'. De ministers Hirsch Bal- lin (CDA) en Van Thijn (PvdA) moesten in de demissionaire pe riode na de verkiezingen in mei 1994 alsnog aftreden wegens al le tumult rond de IRT-affaire. CDA-leider Balkenende zit in deze informatieperiode niet te wachten op politieke heibel. Ze ker niet met (linkse) partijen Minister Verdonk heeft gisteren na de vergadering van de ministerraad niet willen zeggen of zij de motie van de Tweede Kamer over een generaal pardon uitvoert. foto Evert-Jan Daniels/ANP waarmee hij in een nieuwe coali tie, naar het zich laat aanzien, moet gaan samenwerken. Balkenende zou een compromis kunnen zoeken met de Tweede Kamer. Daar doet de WD niet aan mee. „Deze zaak is veel te belangrijk", aldus een WD-woordvoerder. Mochten merkwaardige situatie. Een al minister Verdonk 'en haar demissionair minderheidskabi- WD-collega's uit het kabinet net wordt in dat geval nog ern- stappen dan ontstaat er een stiger gekortwiekt. GPD De Tweede Kamer in nieuwe samenstelling is zichzelf meteen voorbij gehold. Een mi nieme meerderheid gaf minister Verdonk deze week opdracht om in afwachting van een ge neraal pardon geen uitgeprocedeerde asielzoekers van voor 2001 meer uit te zetten. Dat is een mooi gebaar op een verkeerd moment. Hoewel de brede onvrede over de aanpak van Verdonk wel begrijpe lijk is. De minister had, gezien de nieuwe politieke werkelijkheid, haar uitzetters ook wel zelf de op dracht kunnen geven om zich even rustig te hou den. Het ongeduld van de Kamer zorgt echter voor al voor verwarring. Om hoeveel mensen gaat het nu precies? En waar kunnen die asielzoekers echt op rekenen? Het wachten is nu eerst op de reactie, van het demissionaire kabinet. Niemand kan het de huidige regering kwalijk nemen als zij deze. kwestie naar het nieuwe kabinet doorschuift. In het beste geval worden uitzettingen opgeschort. Echte duidelijkheid komt er echter pas met een ge detailleerd besluit. De haast van de Kamer .legt ook een claim op de formatie. Natuurlijk zijn veel van de geachte af gevaardigden oprecht begaan met het lot van asielzoekers. Toch had de start van de nieuwe Ka mer ook de sfeer van een politieke afrekening. Dit zal de formatie geen goed doen. Als de nieuwe coa litie een combinatie wordt van voor- en tegenstan ders van de motie van PvdA-leider Bos, zijn de ra pen gaar. Want wat moet je met partners die niet, even kunnen wachten tot er een regeerakkoord ligt? Deze kwestie bewijst dat het verstandig is om een aftredende regering uitsluitend op de winkel te la ten passen. Het preluderen op een generaal par don, hoe wenselijk ook, past daar niet in. Net zo' min als een demissionair kabinet gaat sleutelen aan de hypotheekrenteaftrek, de AOW of het bui tenlands beleid. Het is jammer dat de meerderheid dat niet heeft ingezien. Zo rest ogenschijnlijk slechts de wrange smaak van ongepaste haast van Bos en zijn medestan ders, geserveerd op een bedje van overtrokken reacties van Verdonk. Zoals de bekende stemming makende verwijzingen naar de aanzuigende wer king van Nederlandse grootmoedigheid en naar het onvergelijkbare probleem van Spanje met Afri kaanse vluchtelingen. Kabinet en Kamer doen er goed aan deze wanver toning zo snel mogelijk te beëindigen. Als onder tussen het besef verder is gegroeid dat het beleid' ten aanzien van uitgeprocedeerden wel een injec tie fatsoen kan gebruiken, is er toch nog winst. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Beter openbaar vervoer op het platteland, de zorg dicht bij huis en geen nieuwe kerncentrale. Dat zou den de belangrijkste gevolgen voor Zeeland kunnen zijn als het lukt een coalitie te sme den tussen CDA, PvdA en SP. Informateur Rein Jan Hoeks tra onderzoekt op het ogen blik serieus een regering met CDA, PvdA en SP. Plet zal las tig zijn deze drie partijen op één lijn te krijgen. Toch blij ken de verkiezingsprogram ma's in veel opzichten op el kaar aan te sluiten, ook als het gaat om zaken die belang rijk zijn voor Zeeland. De kans is groot dat een cen trum-links kabinet van CDA, PvdA en SP een einde maakt aan de manier waarop chris ten-democraten en WD de af gelopen jaren de mobiliteit hebben aangepakt. In plaats van steeds meer asfalt om de fileproblematiek aan te pak ken, zijn PvdA en SP meer ge charmeerd van het openbaar vervoer. Daarin is vooral de SP zeer uitgesproken. Door gerichte investeringen moet het open baar vervoer worden gemo derniseerd, meldt het verkie zingsprogramma en de bereik baarheid van het platteland moet worden bevorderd, ook per trein en per bus. Gedacht wordt aan een terugkeer van het reizigersloket op stations. De PvdA pleit eveneens voor goed en betaalbaar openbaar vervoer, vooral ook in de dor pen, om de mobiliteit van ouderen te garanderen., Alledrie de partijen zijn voor het gericht invoeren van de ki- lometerheffing, waarbij het CDA zich het duidelijkst uit spreekt voor een i-egionale va riant, zodat op rustige plaat sen en tijdstippen mensen minder betalen dan op druk ke plaatsen en tijdstippen. De SP wil de beprijzing invoe ren op voox-waarde dat eerst fox's is geïnvesteerd in open baar vervoer. Het CDA denkt andersom. De christen-demo- cx-aten willen juist de opbreng sten van het x-ekeningrijden gebruiken voor openbaar ver voer, bereikbaarheid en (re gionale) infrastructuur. Zorg voorzieningen dienen wat de ze drie partijen betreft dicht bij de mensen te blijven, ook op het platteland. De SP stelt onomwonden dat kleine zie kenhuizen behouden moeten blijven. Aangezien nu vanuit CDA-hoek al uiterst kritisch wordt aangekeken tegen de voorgenomen samenwerking van ziekenhuizen boven de Westerschelde, ligt het voor de hand dat een cen trum-links kabinet verdere stappen op dat gebied niet toejuieht. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de afgelopen jaren juist in wetge ving is vastgelegd wat op dit gebied wel en niet mag. Het zijn dus eerder de Nedei'land- se Zorgautoriteit en de Neder landse Mededingingsautori teit die hier al dan niet een stokje voor steken. CDA, PvdA en SP willen het gebruik van duurzame ener gie stimuleren. Wat de twee linkse partijen betreft ge beurt dat door de onlangs stopgezette subsidieregeling voor groene stroom weer te hei*vatten. Probleem is wel dat het een CDA-minister was, Joop Wijn, die deze heeft stopgezet. Zijn partij mikt op een nieuwe regeling zonder open einde, om de kos ten in de hand te houden. Een samenwex-king tussen CDA, PvdA en SP biedt hoe dan ook perspectief voor onderne mers met plannen voor wind molens en biomassacentrales. Een nieuw kabinet van deze snit zal de deur voor nieuwe kerncentrales waarschijnlijk dichtslaan. Het CDA begon het afgelopen jaar voox-zich- tig te denken aan het toe staan van een nieuwe kerncen trale bij Borssele, maar PvdA en SP zijn vierkant tegen. Ko men zij in de regex-ing dan zal energiebedxijf Delta zijn am bities op dit gebied in de koel kast moeten zetten. Vooral CDA en PvdA zetten in op een goede kustverdedi ging in vex-band met de zee spiegelstijging. De chris ten-democraten vinden dat de watex-schappen daarin een cruciale rol kunnen spelen, terwijl de socialisten (PvdA én SP) juist van deze bestuur slaag af willen. Indonesië heeft de twijfelachti ge eer bovenaan de lijst van landen te staan waar de meeste mensen zijn overleden aan de vogelgi-iep. Is het in buurlanden wel gelukt om het H5Nl-virus onder controle te krijgen, Indo nesië blijft achter bij de bestrij ding van de ziekte. Met de dood van een 35-jarige wouw liep het aantal vogelgriepslachtof- fers eind vorige maand op tot 57, een derde van alle sterfgeval len in de wereld. „Het is een haast onmogelijke klus de ziekte onder controle te krijgen", verzucht Tri Satya Put- x-i Naipospos. onderdirecteur van het Nationale Comité voor Vogelgriep (Komnas FBPI). „Indonesiërs leven met hun kip pen. Probeer een grootmoeder er maar eens van te overtuigen dat de manier waarop zij al ja ren haar kip bex-eidt, gevaarlijk kan zijn." Indonesië, een enoi-m land waal meer dan 220 miljoen mensen verspreid over zeventiendui zend eilanden wonen, telt veel meer kippen dan mensen. Voor velen zijn de vogels hun enige bron van inkomsten. Omdat de regex-ing onvoldoende middelen heeft om iedei'een te compense ren blijven goed georganiseerde grootschalige ruimingen uit. Volgens Naipospos voldoen de huidige campagnes niet aan de eis dat iedere Indonesiër dient te worden bereikt. „Tachtig pro cent van onze inwoners woont op het platteland en is laag opge leid. Om een campagne te laten slagen, moeten lokale besturen worden benadex-d. Daarnaast moeten de twee grootste islamiti sche oi'ganisatiés woi'den betrok ken bij de bestrijding van de ziekte." Vogelkooivex-koper Juwariah vindt dat de regering al genoeg heeft gedaan. „Misschien zelfs wel té veel, mensen durven hier niet meer te komen", zegt zij, minzaam glimlachend in haar winkeltje op de Pramuka-vogel- markt in Jakarta, de grootste van Azië. Onwetendheid Sinds de regeling campagne voert tegen vogelgriep, zijn haar inkomsten drastisch gedaald. „En waarom? Voor zover ik weet is er op deze max-kt nog nooit iemand aan vogelgriep oveiieden, en ik ben al 61." On wetendheid over de gevax-en van vogelgriep voi-men nog steeds een groot struikelblok bij de be strijding. Illustratief is de houding van de 28-jarige vogelverkoper Budi. „Volgens mij bestaat de vogel gi-iep helemaal niet. Als mensen aan die ziekte dood kunnen gaan, waarom leven mijn groot- oudex's dan nog?" Hij is niet bang. Als een van zijn vogels ziek is, maakt hij een me dicijn van bladeren en spece rijen. „Het is een geheim recept, nog van mijn gx-ootvader. Het werkt tegen alles, ook tegen de meest ernstige ziektes." Het zijn dit soort argumenten waar Sardikin Giriputro zich ernstig zox-gen over maakt. Het Sulianto Saroso Ziekenhuis, waarvan hij hoofd is, heeft een groot aantal vogelgriepgevallen onderzocht. „De publieke opi nie moet wox-den bewerkt. Men sen gaan nog steeds naar hanen gevechten en tx-ansporteren le vende kippen van de ene naar de andere plek zonder enige vox-m van bescherming." Wetenschappers zijn bang dat het virus verandert in een va liant die van mens op mens kan overslaan. Dit kan leiden tot een wereldwijde epidemie, met mogelijk miljoenen dodelijke slachtoffers. „We zijn nog geen gevallen te genkomen waarbij sprake was van een mens op mens besmet ting. Wel ken ik gevallen waar- bij het onduidelijk is hoe de slachtoffers zijn besmet met het H5Nl-vix-us", vex-telt Gixiputro. In mei kwam Indonesië even vol op in de schijnwerpers te staan toen zeven familieleden uit een klein dorpje op Sumatra stier ven aan het virus. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) kwam tot.de conclu sie dat het virus waarschijnlijk was verspreid van mens op mens. Ondoenlijk Desondanks ziet de Indonesi sche regering niets in het rui men van de vele miljoenen loslo pende kippen in het land. Het wordt gezien als te duur en vrij wel ondoenlijk in een land waal mensen kippen nodig hebben om te overleven. „Wat moet ik doen als de regex-ing mijn vogels AUTOLOZE ZONDAG - Dit weekeinde is er in Nederland opnieuw een autoloze zondag vanwege het olietekort dat door de crisis om het Suezka- naal is ontstaan. HONGAREN - Twintig Hon gaarse vluchtelingen, die uit het kamp in Biggekerke waren weggelopen moeten terugke ren naar Biggekerke of ze zul len naar Oostenrijk terug wor den gezonden. Commissaris der koningin De Casembx-oot hoopt dat de kwestie wordt op gelost. „Ik zou het verschrikke lijk vinden als deze mensen naar Oostenrijk teruggestuurd worden. Dat kunnen we hen niet aandoen. Bovendien zou het een blamage voor Neder land betekenen", aldus De Ca- sembroot. Oveiïgens is het de vx-aag of de Hongax-en die het wel naar hun zin hebben in Biggerkerke, hun heetgebaker de landgenoten gx-aag zien te rugkeren. GEZONKEN - Het Nederland- se schip Cobri is op de Noord zee, op de route naar Borkum, gezonken. Het schip was in dichte mist in aanvaiing geko men met een Panamees schip. Alle opvarenden zijn door de Panamees aan boord genomen. Een vechthanenverkoper op de Pramuka-markt iu Jakarta. Een groot aantal van hen twijfelt aan de ernst van de vogelgriepepidemie. f©to Esther de Jong/GPD ruimt? Waar moet ik dan van rondkomen?", vx-aagt verkoper Hanto zich hardop af. Het verko pen van vechthanen is zijn baan, zijn bestaan. De regering blijft ondertussen campagnes lanceren om mensen voor te houden hoe vogelgriep voorkomen kan worden. Samen met dé toeristische sector is gis teren het initiatief Beat the Birdflu! (Versla de Vogelgx-iep) begonnen om het beschadigde imago van het land als toex-isten- trekker op te poetsen. „Het aantal bezoekers is het af gelopen jaar met 40 procent ge daald", zegt Ron Muller van de landelijke vereniging voor res tauranthouders en hoteliers. „Dat heeft niets te maken met angst voor terrorisme, wel met angst voor de vogelgx-iep. Ieder een ondervindt hier de gevolgen van. Ik hoop dan ook dat iedei- een mee doet om een eind te ma ken de dreiging." Naipospos van het Nationale Co mité voor Vogelgx-iep blijft voor alsnog kritisch. „Zelfs met deze campagne kunnen wij niet ieder een bei-eiken. De regering moet een nog duidelijker signaal afge ven. De boodschap is nog steeds te vaag." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactje@p2c.ni Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: Ie2ersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redg0es@p2c.nl Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenslraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse G IS0i gegevens heb' ducten van de titels en de werkmaatschappijen de derden. Als u op deze informatie geen prijs s zersservice, Poslbus 31.4460 AA Goes. Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vri|dag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@ pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mall: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, l.a.v. lezersservice, Postbus 31, '1460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 'Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren in hot Wogener-conc6rn. De door u ion in een bestand dat wordt gebruikt voor onze formeren over voor u relevante diensten en pro- m Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- ilt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC. le- Behoorttot WeGeNeR door Esther de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4