Schaatsfeestje op de Weissensee PZC W21 Tip %§£nps Logeerpartij in Hilton Hotel Nooit meer naar een spookchateau Met dank aan James Bond zaterdag 2 december 2006 -r- Het is inmiddels een traditie geworden: het Kin der Kerst Hotel. Voor de veertiende keer is het Hilton Hotel in Amsterdam van woensdag 27 de cember tot zaterdag 30 december het decor voor een bijzondere kerstvakantielogeerpartij. Ter wijl de ouders zich laten verwennen, gaan de kids met medewerkers van het hotel aan de slag. Ze mogen meewerken in de receptie, bij roomservice, in de huishouding of in de keuken. En tussen al die drukke werkzaamheden door kunnen ze ook nog meedoen aan de circuswork shop. Daar bereiden ze acts voor die aan hun ouders en de andere gasten getoond worden tij dens de feestelijke slotavond. Op die avond vindt ook het galadiner plaats dat helemaal door de kinderen wordt verzorgd. www.kinderkersthotel.nl Schaatsen op natuurijs is geen sport voor watjes. Alleen echte bikkels vinden het leuk om ijs en wind te trotseren en af en toe ook nog flink op hun gezicht te gaan. Sterker nog: dat is een uitje, een heerlijke vakantie. Met duizenden komen de Hollandse schaatstoeristen elk jaar naar de Weissensee in Oostenrijk voor hun ijskoude feestje. iza en Liza gaan samen nog eens naar de Loire met een speciale missie: foto's maken van de Za delpijn telefilm die rondom Sancerr? wordt ge- ^^™3choten. Fietsen en fototoestellen gaan mee in de oude Toyota Landcruiserdie ook al figureerde in Za delpijn. We boeken via een veelbelovende website een ka mer in een heus chateau waar je voor een chambre d'ho te terecht kunt. Het chateau de Beaujeu ligt fenome naal, in een weids landschap, omringd door een statige tuin, vlakbij de wijn en fietsgebieden. Op weg naar het chateau besluiten we dat we daar het best kunnen gaan eten. Na een vermoeiende rit arri veren we op borreltijd, in ons hoofd een visioen van kou de witte Sancerre drinken op een terras met exclusief uit zicht, chique obers en misschien zelfs een zwembad en/of sauna, weldadig voor onze oude ruggetjes. Als we de poort binnenrijden zien we een oudere vrouw op haar knieën bezig in de bloembedden. Ze is gekleed in een India short dat de leeftijdssporen op haar bovenbe nen nauwelijks bedekt. Ze zwaait en wijst naar de achterkant van het kas teel, waar wij zo meteen ongetwijfeld zullen worden ver welkomd door de gerant. Het is er verdacht stil. Er staan twee auto's op het parkeerterrein. Na enkele minuten verschijnt de vrouw in de korte broek met een klein kef fertje in haar kielzog. Ze veegt de aarde van haar handen en heet ons welkom. Ze gaat ons voor het kasteel in en wijst ons onze kamer. We sjouwen teveel bagage over de trap naar de eerste etage, onderweg verbluft over de toe stand die we hier aantreffen. Het kasteel staat vol ongerestaureerde antieke meu belen, overal bladdert de verfin vreugdeloze kleuren van de muur. Aan de plafonds kale peertjes. In allerlei hoe ken opslag van onduidelijke goederen met stof en spin nenwebben. We komen in een klein gerestaureerd gedeel te en treffen een kamer in achttiende-eeuwse stijl met een fraaie, maar oncomfortabele badkamer. Een majes tueus uitzicht. Overal massief antiek en kunst. Er is geen sprake van wijn, of zelfs maar thee of andere consump ties. Het is hier slapen, betalen en wegwezen, zo voelen we het. We reizen die avond nog af naar Sancerre om wat te gaan eten en treffen er de voltallige Zadelpijn film crew in een feestje: ze zijn over de helft van de opnamen en liggen, dankzij onmenselijke inspanning, nog op sche ma. We worden warm onthaald en eten van het buffet dat door lan, een befaamde filmcateraar, op een deel van een parkeerterrein is klaargemaakt. Opgewonden maken we kennis met de actrices die we nog niet kennen en we zijn onder de indruk van de goede casting. Monique van de Ven speelt An, Jacqueli ne Blom Agnes en Renee Fokker is Sonia. Dat belooft wat! 's Nachts rijden we over landelijke weggetjes terug naar ons spookchateau. De volgende ochtend wordt het chateau ontbijt in de salie a manger geserveerd door de kasteelvrouwe. De eetzaal is indrukwekkend maar donker en heeft afgeblad derde plafonds, de koffie is koud en bitter, de croissant oud en het gekookte ei rauw. Aan de muur hangen her tenkoppen. Madame schuift aan. Aan haar handen prij ken twee enorme diamanten ringen. Wij horen haar in voorzichtig Frans uit. Madames familie is al sinds begin 1800 eigenaar van het kasteel. Ze woont er nu alleen met haar twee honden. Haar kinderen doen aan interna tionale carrières. Ze verhuurt noodgedwongen kamers om de onderhouds- en verwarmingskosten te kunnen be talen. Van hotelvormige exploitatie wil ze niets weten. Ze heeft af en toe huishoudelijke hulp en redt het zo best. Zij heeft niemand nodig. Oud geld ten voeten uit, fluiste ren we tegen elkaar. Wij zouden het, zeker weten, anders aanpakken. Als we afrekenen in haar chaotische kantoor zie ik attributen voorde behandeling van diabetes liggen. In haar keuken inmaakspullen voor perzikenjam. In een an dere hoek ligt een berg strijkgoed van de gastenkamers. We vertrekken opgelucht, maar met enige weemoed naar een 'comfihotel'. LIZA VAN SAMBEEK via Keycamp vol- iri.n-w.rfii n.u urn I.I II «i. I-.V m -Ut gend jaar een zo- Cover nieuwe gids Keycamp. geheten cam- pingvlucht worden geboekt. En wie er maar even tussenuit wil, kan vanaf volgend jaar ook bij Keycamp terecht. De organisatie heeft de mi nimale reisduur van zes naar drie nachten ver laagd. Eveneens verlaagd zijn de prijzen in voor- en naseizoen. www.keycamp.nl Run op Brood in Groningen Groningen staat drie maanden lang in het teken van Herman Brood. De stad had begin deze maand de première van de film Wild Romance. Gelijktijdig werd in het Groninger Museum de tentoonstelling Cha cha Herman Brood ge opend. Marketing Groningen bedacht dat Brood leuk zou zijn voor een arrangementje. En dat- hebben ze niet verkeerd bedacht, want inmid dels hebben al ruim 150 mensen het arrange ment geboekt. Het omvat een of twee hotelover nachtingen met ontbijt, een kaartje Groninger Museum voor de Brood-tentoonstelling, een bios coopkaartje voor Wild Romance plus een toeris tisch informatiepakket. Het arrangement loopt nog tot 28 januari. www.qroninqen.nl/toerisme Kerst in Gelderse kastelen Kerst is de periode van het jaar waarin sfeer een hoofdrol speelt. Een gewone huiskamer in kerst tooi kan al heel sfeervol zijn, maar een fraai mid deleeuws kasteel vol dennengroen, kaarslicht en brandende openhaarden is daarvan de overtref fende trap. Dat is volgende maand in Gelderland te ervaren. De eigenaars van een aantal Neder landse kastelen en buitens in het Gelderse grens gebied, allen aangesloten bij de kastelenvereni ging Culture Castles, zetten dan hun deuren wijd open om het publiek te laten kennismaken met kerst in stijl. Zo houdt Kasteel Vorden in Vorden een kerstfair, is kasteel Middachten in De Steeg prachtig aangeldeed en kasteel Huis Bergh bij 's Heerenberg zet in de adventstijd de eigen kunstcollectie en een wisseltentoonstel ling over Maria Magdalena op een bijzondere manier in scène. www.culture-castles.de Kasteel Middachten in De Steeg is mooi aangekleed. ANWB bundelt winterinfo Ooit was er het magazine SKI en het Handboek Wintersport. Dit jaar hebben die twee de krach ten gebundeld en de Special ANWB Wintersport 2007 gemaakt. Een lekker dik magazine, full co- lor en glossy, boordevol informatie over winter pret. De uitgave besteedt veel aandacht aan ge- biedsinformatie door middel van reportages over bekende en minder bekende skigebieden. Het geeft inzicht in de omvang van skigebieden en de mogelijkheden daar voor skiërs, boarders, langlaufers en wandelaars. Een materiaaltest (120 modellen) is ook in het blad opgenomen, evenals een overzicht van de nieuwste skikle ding en de belangrijkste trends op wintersport gebied. De Special Wintersport is gratis en exclu sief voor ANWB-leden verkrijgbaar bij de ANWB-winkels of via de website. www.anwb.nl Afzien in je eentje op de Weissensee. Bij elke ronde gaan de schaatsers onder de exacte replica van het bruggetje van Bartlehiem door. de brug begint de grote lus van 20 km die helemaal naar het uiterste puntje van de Weissensee voert. Onderweg is er alleen maar ijs en links en rechts hoog oplopende, besneeuwde boshel- lingen. Bij het keerpunt staat een van de vele verzorgingsposten. Soep, thee en warme AA-sportdrank vliegen er hier met liters doorheen. De schaatsers worden hier echt één met de Weissen see want het theewater wordt zo uit een ijswak geschept en in grote ketels gekookt. Een ouwe damespanty met theeblaadjes erin en hup, weer tien li ter thee klaar. De schaatsers zal het worst wezen. Het is warm en het smaakt en dat heb je no dig op deze lange leegte. Tussen alle grote mannen zitten zo waar twee klei ne schaatsers uit te puffen: Willem en Evert Hoolwerf uit Eemdijk. 'Het gaat lekker', zeggen de twee eensgezind. 'We gaan voor de 75 km en dat zal wel lukken.' Met het hele gezin zijn ze hier twee weken op schaatsvakantie. 'En het is hier geweldig', aldus de trotse va der, zelf ook een goede schaatser. Stoere mammen En zo zijn er veel. Op en om het ijs, het is één grote familie die elkaar al jaren kent van dit winterse feestje. Opval lend: het zijn vooral mannen die op de ijzers staan. Stoere mannen ook want gezien de bedrijfsbusjes en gesponsor de schaatspakken is dit vooral een sport voor bouwvakkers, kraanmachi nisten, slopers en zwembadbouwers. Leo van Roy en Peter Martens uit het Limburgse Meijel horen ook bij dat enorme peloton. Ze puffen even uit voor hun volgende rondje bikkelen en afzien. En 's avonds treffen ze de rest van hun mannenploeg voor de brood nodige evaluatie. 'Nee, de vrouwen zijn er niet bij', roepen de twee in koor. 'Als je naar de Peel gaat, neem je toch ook geen turf mee?' James Bond, jawel 007, heeft er ook aan bijgedragen dat de Nederlanders zich nu zo massaal uitleven op de Weis sensee. Dat daar elk jaar een enorme ijsvlakte ligt, werd wereldwijd bekend toen een deel van de opnamen van de Bond-film 'The living daylights' (met Jeroen Krabbé als Russische schurk) daar in 1987 werd opgenomen. Ijs meester Norbert Jank zag er persoon lijk op toe dat de groene Aston Martin van Bond en de auto van zijn achtervol gers goed over het ijs konden scheu ren. Twee jaar later werd de eerste alterna tieve Elfstedentocht op de Weissensee gereden. Er werd gemikt op een paar honderd schaatsers, het warden er met een al 800. Sindsdien is het Nederland se legioen elk jaar gegroeid. Tussen de 3000 en 5000 schaatsers en hun fans strijken elk jaar een week of twee neer in Weissensee en directe omgeving. Sa men vormen ze één grote familie, de ene helft schaatst tijdens een van de ve le toertochten, de andere helft moe digt aan. Hotels en pensions zitten vaak al maanden van tevoren vol. Nieuwe zomergids Keycamp Keycamp Terwijl de een zich verheugt op winterpret, blikt de ander alweer vooruit naar de zomer van 2007. Tent- en caravanverhuurder Keycamp bij voorbeeld, die zojuist zijn nieuwe zomergids het levenslicht heeft doen zien. Deze verhuurder komt met twaalf nieuwe campings in onder meer Portugal en Slovenië en een nieuw su per-de-luxe mo del stacaravan. Deze 'Prestige' heeft twee bad kamers, een vaatwasser, een Amerikaanse tweedeurs koel kast en een DVD-speler met flatscreen. Geen zin om ver te rij den? Dan kan door HANS VAN ALEBEEK I De plaatselijke Spar heeft midden in Weissensee zijn spandoek weer opgehan gen. 'It giet oan', staat er in grote letters op. En dan weten zelfs niet-ingeburgerde Hollanders dat het om de Elfstedentocht gaat. Maar in Ne derland kun je daar heel lang op wach ten en dus wijken de Nederlandse ijs- vreters al jarenlang uit naar Oostenrijk voor de enig echte alternatieve Elfste dentocht die daar wordt gereden. Zo ook in 2006. 'Een paar weken geleden was het niet zeker of het zou kunnen doorgaan maar kijk nu eens: het is weer gelukt'. Krentenbrood en partjes mandarijn om het energiepeil op orde te houden. Pokdalig parcours Blijf dan maar eens overeind. Zelfs op gehuurde, splinternieuwe klapschaat sen is dat een hele crime. Gewone No ren zie je ook nog wel maar dan vooral bij de Reinier Paping-generatie. Vol gens de kenners rijdt er niks zo fijn als klapschaatsen: meer steun bij de enkel en gebogen ijzers waardoor je minder snel in de spleten schiet en op je neus gaat. Bijna iedereen heeft last van het pokda lige parcours. 'Het ijs is nog nooit zo slecht geweest als dit jaar', klaagt toer schaatser Barry Hogenkamp uit Dene kamp die voor de vierde lceer van de partij is. 'Ze vielen in het peloton als tien ldeine negertjes om, de een na de ander.' Met zijn pijnlijke enkels hoopt hij de 100 1cm vol te malcen. Toch jam mer dat die honderden schaatsers zo weinig van de omgeving zien, want het decor voor hun zelfgekozen beproe ving is werkelijk prachtig. Het kleine rondje (5 km) blijft nog dicht bij het dorpscentrum en is vooral goed voor de moraal dankzij de vele supporters en hulptentjes langs het ijs. Terug bij De schaatswedstrijden op de Weissensee worden in 2007 gehouden van X; 24 januari tot en met 3 februari. Met grote regelmaat zijn er toertochten met afstanden tussen de 50 en 200 km. De wedstrijdrijders zijn actief op zaterdag 27 januari (Grote Prijs Weissensee, 80 km), woensdag 31 januari (het open NK op natuurijs, 100 km) en zaterdag 3 februari als de alternatieve Elfste dentocht over 200 km wordt verreden. Voor meer informatie over de schaatstochten op de Weissensee: stichting Winterma- rathon, tel. 0184 - 499 797 en via www.weissensee.nl zegt ijsmeester Norbert Jank, wijzend op de dikke ijsvloer. 'Maar ik doe dat niet alleen. Ik krijg ook hulp van bo ven', zegt hij er lachend bij. Want ook al borstel en veeg je dag en nacht - zoals Jank doet -, het moet wel vriezen en niet te hard waaien want an ders groeit de ijsvloer niet. Da's zo in Friesland en da's ook zo in Oostenrijk. Maar de afgelopen achttien jaar is het nog elke keer gelukt. En elk jaar ko men er meer schaatsfanaten af op dit natuurijs. In twee weken tijd zo'n 5.000 mensen. Samen toveren die de Weissensee om in een Hollandse feest- dorpje. Overal hangt de driekleur uit, rijden gele kentekens rond en hoor je Nederlands babbelen. Er is zelfs erwten soep en regelmatig een blarenbal met veel Nederlandse muziek om de pijn en trots van een of meerdere rondjes op het ijs feestelijk weg te spoelen. Want daar gaat het natuurlijk vooral om: meters, nee kilometers, maken op echt ijs. En dat is heel andere koek dan rondjes draaien op een ijsbaan. Dit is geen spiegelgladde overdekte ijsvlakte maar een winderige buitenbaan vol scheuren, gaten en spleten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49