Menselijke trein door Spey-vallei PZC Prins en prinses in Limburgse Loire zaterdag 2 december 2006 W17 Vacansoleil in Hongarije Vacansoleil heeft zijn zomergids uitgebracht met nieuwe kampeerbestemmingen in, onder meer, Hongarije (Balatonmeer) en Tsjechië. Va cansoleil biedt komend jaar niet alleen in Frankrijk, maar ook in Duitsland en Zwitser land overnachtingshotels voor onderweg aan. De keuze daar is weliswaar minimaal (een in München, Duitsland en een in Olten, Zwitser land), maar wie er toevallig voorbij komt, slaapt er voor een aantrekkelijke prijs. Vacansoleil gaat vanaf volgend jaar samenwer ken met Sunny Cars, waardoor er meer fly drive mogelijkheden kunnen worden aangebo den. De nieuwe gids is te bestellen via de web site. www.vacansoleil.nl de oneindige ruimte, de geur van de zilte zee, het overdadige groen en de altijd imponerende, ruwe Highlands. Het zijn vier landschapselementen die je ondergaat als je de Speyside Way loopt, een 105 Meer overnachtingen Rotterdam Het aantal hotelgasten en hotelovernachtin gen in Rotterdam is in de eerste zeven maan den van dit jaar flink gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar: 13% meer gas ten en 7% meer overnachtingen. Van het totaal aantal gasten kwam 43% uit Ne derland en 57% uit het buitenland. De buiten landse toerist kwam vooral uit Engeland, Duits land, België en Frankrijk. De gemeente Rotter dam heeft zich ten doel gesteld uiterlijk in 2010 jaarlijks 1 miljoen hotelovernachtingen te realiseren. De Spey meandert door het landschap. beurt het morgen wel. En ze zijn praat graag. Dat blijkt ook als we aan de tocht begin nen en wij als achtkoppig gezelschap evenzoveel groepsfoto's willen hel> ben. Een voorbijrijdende taxichauffeur stopt om ons te helpen. Hij neemt de tijd en zegt breedlachend terwijl hij met de digitale camera's stoeit: 'Maak je geen zorgen, de meter loopt niet!' Praten is belangrijker dan werken. Vier dagen later als we op zoek zijn naar een ecologisch verantwoorde cam ping - naakt douchen in het open bos na een sauna - worden we van drie kan ten ongevraagd geholpen. Buurtbewo ners zien ons worstelen met de kaart. Ze komen met advies. Vertellen waar we goed kunnen eten en drinken en blijven zwaaien tot we de straat uit zijn. Stokerijen Rust keert iedere dag terug. In de whis ky-stokerijen bijvoorbeeld. Langs de vallei staan tientallen distilleerderijen. Deze streek in de Highlands heeft de hoogste dichtheid stokerijen per vier kante kilometer! Lieflijk en kleinscha lig. Geen kolossale grijze gebouwen, geen massaproductie. Er heerst rust. Want goede whisky maak je met passie en geduld. De kleur van de Spey is terug te zien in de malt whisky's die uit de vallei ko men. Volgens kenners komt dat deels door de turf dat -het water meesleurt uit de bergen. De Speyside-malts zijn over het algemeen het zachtst, weten fijnproevers. Iedere malt heeft zijn ei gen, kenmerkende smaak. Het water stroomt in dit deel van Schotland veel langer over granietheuvels, wat de whisky een aparte frisheid geeft. Het gaat om kwaliteit, niet om kwanti teit. En God, wat is nu één dag als som mige malt whisky's dertig jaar moeten rijpen? Dus je kunt aankloppen voor een rondleiding. Soms onaangekon digd. Ze zijn trots op wat ze maken. En...het biedt hen de kans om te babbe len. Een enkele distilleerderij staat direct aan de Spey, die je als wandelaar moet volgen. Juist omdat je langs die mean derende rivier marcheert, ben je gere geld getuige van een ander exportpro duct uit deze groene vallei: de zalm. Niet dat je de vis snel zult herkennen in het turfbruine water, maar in de ri vier wemelt het van de hengelaars. Lieslaarzen aan en flexibele hengel in de handen. Ze spelen een prachtig en Prijs voor Resort Fontana Het Golden Tulip Resort Fontana in Nieuwe- schans heeft voor de derde achtereenvolgende keer de World Travel Award voor beste Spa Re sort van Nederland gewonnen. Het hotel be schikt over een compleet ingerichte health spa centre met een thermaal bad, diverse sauna fa ciliteiten. massage- en schoonheidssalon, en een fitness studio in het hotel. Kersttreinen voor shoppers Diverse Europese steden zijn al weer volop in kerstsfeer. Reden voor NS Internationaal om de allerleukste plekjes waar je bij voorbeeld kunt kerstshoppen, per trein aan te bieden. Zo rijdt de hogesnelheidstrein ICE International zes keer per dag rechtstreeks naar Düsseldorf en Keulen. Vanaf Utrecht is het twee uur naar hartje Keulen. Naar België kan met de Beneluxtrein naar Ant werpen en Brussel. En Thalys en Eurostar zor gen voor een snelle verbinding met respectie velijk Parijs en Londen. www.nsinternationaal.nl Samenwerking reisorganisaties Omdat hun programma's elkaar goed aanvul len gaan Bike Tracks (bijzondere fïetsreizen) en Snow Leopard Adventures (trekkings, expe dities en rondreizen) per 1 januari 2007 samen werken. De samenwerking heeft inmiddels al geresulteerd in een nieuw programma 2007 - 2008 dat aan te vragen is via de website. In dat programma fiets- en wandelreizen in Europa. Maar ook verder weg, naar Azië, Midden- en Zuid- Amerika, Afrika, Noord-Amerika en Nieuw Zeeland, behoort tot de mogelijkheden. www.snowleopard.nl Toeristenbelasting Italië Vechten in Nederland organisaties als Recron al jarenlang (tevergeefs) voor het afschaffen van de toeristenbelasting, in Italië komt het er helemaal niet van. Na maandenlange discus sies is besloten om deze belasting niet in te voeren, zo meldt het Italiaanse verkeersbu reau EniL Verkeersbureau verhuisd Het Slowaaks Verkeersbureau is verhuisd. Het is nog steeds gevestigd in Amsterdam maar nu aan in 't Hotel, Leliegracht 18,1015 DE, tel. 020- 423 0539, fax 020- 626 7873. De openings tijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Het duurt nauwelijks een dag voordat we verliefd zijn op een stukje Noordoost-Schotland. Het is kilometer lange tocht door de vallei van de rivier de Spey. door ROY MEVISSEN Speyside Way Het is een pad dat officieel van Aviemore naar de kust in Buckie loopt. Maar an dersom wandelt prettiger, omdat de tocht geleidelijker start. Bo vendien wandel je op deze manier de Highlands tegemoet. Iedere dag komt het een stukje dichterbij, terwijl je ver plicht bent de eerste plooien in het landschap te nemen. Het is niet alleen de natuur die je tot rust brengt. Het is ook het leven in dit gedeelte van Schotland. Ze lijken er een mediterrane levensstijl op na te houden. Komt het vandaag niet, dan ge Halte in de natuur. NOORDZEE Foto's Roy Mevissen geduldig spel. Uitgooien, inhalen. On verstoord. Als de zon schijnt en de ri vier uit duizenden diamanten spelden knopjes bestaat, moet dit de mooiste hobby op aarde zijn. Het mag duidelijk zijn: de Speyside Way is synoniem voor rust. Geen massa's mensen zoals bij de West Highland Way. Je bent op jezelf, 105 kilometer lang. Terwijl je als een hobbelende stoptrein met rugzak van station naar station tuft. Ml, Aviemore SCHOTLAND Treintraject Dat komt omdat de Speyside Way deels een oud treintraject volgt. Dus loop je over vlakke paden met prachtige uit zichten. Of het nu de zee, de rivier of een bloeiende heide is. Ook leuk: gere geld wandel je als menselijke spook trein tussen perrons door. Lunch je op een verlaten en vervallen station of maak je juist een babbeltje met de be woners van een gerestaureerde trein- halte. Dat je het treintraject moet vol gen, maakt de Speyside Way toeganke lijk. Natuurlijk kraken de kuiten enke le malen, maar het aantal hoogteme ters valt mee. Ook de ondergrond is soms hobbelend en zwaar. De Speyside route is vanuit Nederland te bereiken via een vlucht naar Londen. Van daaruit kan er doorgevlogen worden naar Inverness. Van daaruit gaat een .shuttlebus richting de stad (ongeveer 30 minuten). Met de gewone bus reist u naar Buckie (ongeveer 2 uur), www.staqecoachbus.com Op de terugreis neemt u vanaf Aviemore de trein naar Inverness (ongeveer 45 minu ten) http://www.firstqroup.com De Speyside way is goed zélf te lopen met rugzak. Wie wil kan ook georganiseerd lopen met Escape2schotland. Voor ongeveer 525 euro hoeft u zelfs niks te regelen. De maatschappij boekt overnachtingen inclusief ontbijt. Bovendien krijgt u een gede tailleerde wandelkaart inclusief boek. Bovendien maakt u gebruik van een baga ge-service waardoor u vrij kunt lopen. http://www.escape2scotland.co.uk NOORDZEE se provincie Namen om toeristen te lok ken met de kastelen aan de Maas. Hij wist de provincie en de VW Zuid-Limburg er warm voor te krijgen. Dat leidde tot deze Euregionale samenwerking en die heeft nu toe geleid tot twee gratis verkrijgbare publicaties. Het boekje Kastelen aan de Maas, waarin alle 82 kastelen worden beschreven, en de gids Hotels Restaurants, waarin de facili teiten om te overnachten en te dineren in kastelen en de naaste omgeving worden belicht. Het project moet verder uitge bouwd worden, want nog tè veel kastelen zijn moeilijk toegankelijk voor publiek. Ook moeten VW's meer aantrekkelijke kasteelarrangementen voor de toeristen aanbieden. Samenstelster Lily Portugaels schrijft in het fraai uitgevoerde kastelenboekje: 'Er is bepaald geen tekort aan kastelen in de ze streek en in de vier provincies ontmoe ten we vaak dezelfde familienamen. Zoals De la Marck, Arenberg, De Mérode, Aspre- mont-Lynden, Vilain XIIII, prins-bisschop pen zoals Hoensbroeck of Jean-Louis d'El- deren, Karei de Grote met de 4 Heemskin deren zelfs Tyl Uylenspiegel, allemaal vin den we ze terug langs de Maas van Fagnol- les tot Bloemendal.' Uiteraard gaat zij in op de vele conflicten, die er in vroegere tijden voor zorgden dat het prinsbisdom Luik, het graafschap Na men en hun noorderburen nu eens vere nigd waren, dan weer tegenstander. Bij de presentatie van het project onlangs in het voormalige paleis van de prins-bis schoppen in Luik kon de Limburgse gede puteerde Martin Eurlings het niet laten om er zijn Luikse collega Olivier Hamal op te wijzen dat het mede dankzij de Luikse prins-bisschoppen was dat zijn woon plaats Valkenburg nu met een kasteelruï ne zit. Van de andere kant telt Valkenburg ook een stuk of vijf intacte kastelen en lokt die enige kasteelruïne al vele jaren heel veel toeristen. Het is de hoogst gele gen ruïne van Nederland. Vanaf de Heuns- berg heb je een ff aai uitzicht op het toeris tenstadje aan de Geul. Mergelgrotten Onder de ruïne liggen de eveneens toeris tische mergelgrotten die in vroeger tijd door onder meer de heren van Valken burg als vluchtweg werden gebruikt wan neer zij het onderspit dreigden te delven tegen agressors die voor de kasteelpoort stonden. Ook werden mergelgangen ge bruikt om aanvallers in de rug aan te kun nen vallen. Overigens werd het kasteel van Valkenburg in 1672 voor het laatst ver nietigd door 'onze eigen' Willem III van Oranje. Zijn troepen verdreven eerst de soldaten van de Fransoos Lodewijk XIV, die het kasteel hadden bezet. Vervolgens besloot Willem het kasteel te vernietigen, zodat niemand ooit nog de strategisch gun stig gelegen burcht in handen kon krij gen. Spannende oorlogsverhalen uit larig ver vlogen tijden over koene ridders kunnen inderdaad meer toeristen lokken. Maar ook prachtig mooie museale kasteelinteri eurs, zoals bijvoorbeeld te zien in kasteel Hoensbroek, luxueuze hotelkamers, zoals in kasteelhotel St. Gerlach te boeken zijn, of smakelijke streekmaaltijden, zoals kas teel Vaalsbroek graag serveert, kunnen gasten lokken. Want zeg nou eerlijk, ieder een wil zich wel eens heel even een klein beetje kasteelheer of -vrouw voelen. Niet Het fraaie chateau in Valkenburg. Foto's M,GL voor niets boeken heel vaak jonggehuw den een suite mèt hemelbed in een idyl lisch gelegen kasteeltje, zodat zij zich tij dens de huwelijksnacht prins en prinses kunnen voelen. Het boek 'Kastelen aan de Maas' en de brochu re 'Hotels Restaurants' zijn gratis verkrijgbaar bij de vestigingen van de VW Zuid-Limburg, waaronder de Limburg Winkels in Valkenburg, Heerlen en Sittard www.chateauxdelameu- se.eu maar toch, zij wonen wèl in een kasteel. Steeds meer adellijken zeggen overigens adieu tegen dit armoedige bestaan en rui len hun riante kastelen in voor een niet al te klein, maar toch overzichtelijk vrij staand landhuis of een fraai gelegen stads- appartement. Nieuwe rijken, maar nog va ker hoteliers of restaurateurs zijn de nieu we kasteelheren. Scoren De Nederlandse provincie Limburg en de Belgische provincies Limburg, Luik en Na men hebben begrepen datje met kastelen kunt scoren. Daarom hebben zij de han den ineengeslagen en zijn met eigen geld en geld van de EU het project Kastelen aan de Maas begonnen om met kasteelroman- tiek meer toeristen naar het mooie Maas dal te lokken. Langs de Franse Loire en ook de Duitse Rijn doen ze overigens al ja ren niet anders dan toeristen lokken met fraai gelegen sprookjeskastelen. Hoe dan ook. In totaal nemen 82 min of meer toegankelijke kastelen, burchten en forten gelegen in een straal van zo'n 25 ki lometer van de Maas deel aan dit grens overschrijdend project. In Nederlands Lim burg doet in eerste instantie alleen Zuid-Limburg mee met in totaal 24 kaste len. Noord- en Midden-Limburg stappen later met hun Maaskastelen in het project even als de Franse Ardennen. Erenstein In Limburg omarmde drievoudig kasteel heer Camille Oostwegel - eigenaar van de kastelen Erenstein (Kerkrade), Neercanne (Maastricht) en St. Gerlach (Valkenburg) - het oorspronkelijke initiatief van de Waal Het project 'Kastelen aan de Maas' moet meer toeristen naar het Lim burgse en Waalse Maasdal lokken. Liefst 82 kastelen, burchten en for ten in dat mooie Maasdal fungeren als romantische toeristenlokkers. Concurrentie voor de Franse Loire- streek en het Duitse Rijndal. door WIEL BEIJERI Royalty en adel blijken ook anno 2006 nog steeds publiekstrekkers van jewelste te zijn. Televisieprogramma's waarin men sen met blauw bloed acteren, scoren pri ma kijkcijfers en de bladen waarin de (on)waarheden over het extravagante so- cietyleven van de adellijken of juist het - naar buiten toe - o zo gewone leven van een koningshuis in woord en vooral beeld wordt tentoongesteld, gaan nog steeds als warme broodjes over de toonbank. Ook de kastelen waarin de adellijken ple gen te wonen, spreken nog steeds tot de verbeelding. Veel kasteelheren en -vrou wen lijden weliswaar een kwijnend be staan en weten nauwelijks hoe ze het dich ten van de lekkages in de onmetelijke da ken en het maaien van de gazonnen gro ter dan voetbalvelden moeten bekostigen. Kasteel Erenstein in Kerkrade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45