0: Parij s met kerst een feestmaal Can. Eilanden ALL INCLUSIVE Reis in 5 clicks rr IK I Op vele manieren kun je naar Parijs, wij treinden met de snelle en comforta bele Thalys op basis van een Kortweg arrangement dat NS Travel aanbiedt; vier dagen voor 229 euro p.p. Info: tel 030 - 29 77 291 of www.nstravel.nl Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 2 december 2006 Reizen f.ffifflïffir 'Kaas met wijn en stokbrood, dat is dus Parijs', zong Bram Vermeulen. Onzin? Ach, eigenlijk heb je aan deze ingrediënten genoeg. Parijs Vliegen is voor de één een feest, voor de ander een lijdensweg. De plek in het vliegtuig kan ook veel bepalend zijn. Wij vroegen u: waar in het vliegtuig zit u het liefst? Een overdu idelijke meerderheid zegt bij het raam. Ook de nooduitgang scoort hoog. De uitslag: Aan het raam 40% 0 Bij de nooduitgang 20% Aan het gangpad 15% 0 Maakt me niets uit 10% 0 Voorin 9% 0 Achterin 4% Bij het toilet 1% <0 Ergens anders 1% i9)| Tussen twee anderen in 0% Vraag antwoord Hoe slecht is vliegen voor het milieu? Joris Wijnhoven van Milieudefensie: 'Vliegen is zeer slecht voor het milieu. In de omgeving van Schiphol hebben huishoudens 's nachts last van ernstige geluidsoverlast. Dit kan voor gezondheidsproblemen zorgen. Slapeloosheid kan hartklachten veroorzaken. Hierbij hebben deze mensen ook last van luchtverontreini ging. Dit kan zorgen voor problemen met ademhalen en benauwdheid. Uitstoot van vliegtuigen draagt bij aan het broeikaseffect. Het broeikaseffect veroorzaakt het warmer worden van de aarde.' 'Een vergelijking: Wij hebben in Nederland ze ven miljoen auto's op de weg. Gezamenlijk dra gen zij bij tot 13% van het totale aandeel van Nederland aan het broeikaseffect in de wereld. Schiphol draagt hier in haar eentje alleen al voor 10% aan bij. En dit gaat de komende jaren alleen nog maar groeien. Als de groei zo door gaat zal dit in 2020 zelfs 20% zijn.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. is altijd een feestmaal. Ook vlak voor kerst, al is het soms zoeken naar de ware kerstsfeer. Die beperkt blijft tot een handvol pleinen, straten en winkels. Maar wel feestelijk verlicht. Kerstbomen op Place Vendöme. 'Zou er sneeuw liggen', is een veelgehoorde vraag voordat de wintersportvakantie begint. Alles wilt u weten over uw favoriete winter sportdorp. De actuele sneeuwhoogten, kilome ters piste, live webcambeelden, aantal stoeltjes- liften en de weersverwachting vindt u op deze site's. Skigebieden: www.snowzone.nl Wintersport met humor: www.wintersports.nl Sneeuwhoogte: www.skiinq.nl Snowcams: www.wintersporters.nl Diversen: www.ski.startpaqina.nl Schaatsen op Place Dautry in Montparnasse. Kruidenboter Gezellige kerst Sinterklaas is nog niet eens voorbij, toch zijn we al druk doende met het maken van plannen voor de kerst. Meestal doen we graag leuke dingen met familie en vrienden. Of gaat u liever even bijtanken in een ver land? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Staren uit het raam stingrediënten hebben kunnen waarne men. Er worden kerstbomen verkocht en kerstballen en roodwitte puntmutsen en crêpes en glühwein. En, eerlijk is eerlijk, het plein is bedoeld voor kinde ren, zo meldt een spandoek tussen de Licht belangrijk in donkere dagen kale en met veelkleurige lampions en guirlandes versierde bomen. Authentieke kerstmarkten is niet Pa rijs' sterkste punt, zo ervaren we na een paar dagen dolen door de vroeg- schemerige arrondissementen. Al kun nen wij eerlijk gezegd ook niet direct omschrijven wat een authentieke kerst markt eigenlijk is. Duidelijk is wel dat wie een kopie verwacht van de ver maarde Duitse kerstmarkten niet aan z'n trekken komt. Op diverse strategische plekken. La De fense bijvoorbeeld, of bij Gare St. Laza- re, Place de la Nation of Place St. Ger main des Prés verlevendigen kraam pjes en stalletjes in een 'Village du Père Noël' het straatbeeld. Maar om nu te be weren dat Maria en Jozef er postuum laaiend enthousiast van zouden kun nen raken, gaat ons wat te ver. Echte kerstbomen, 'Noël de Sapin', lo pen we alleen op Place Vendöme tegen het lijf - met uitzondering natuurlijk van die van de straatverkoop. En, eer lijk is eerlijk, er staan bosjes groene dennen aan het begin van de Champs Élysées, met kunstsneeuw bespoten en 's avonds in afwisselende kleuren ver licht. door GERARD CHEL Licht is belangrijk in deze 'donkere da gen voor Kerstmis'. Parijs wil niet voor niets als 's werelds enige lichtstad door het leven gaan en voor deze attractie wordt geld noch moeite gespaard. Het is ook precies dat extra laagje kruiden boter op de dagelijkse baguette. Want een paar dagen scharrelen door jVIont- martre, Montparnasse, Quartier Latin en een museumpje hier en daar is so wieso een feestmaal. De twee warenhuisgiganten Galeries Lafayette en Au Printemps langs boule vard Haussmann maken er een presti- gestrijd van wiens gevel 's avonds het fraaist wordt weerspiegeld. Vorig jaar hulde Lafayette zich in het Zwitsers, compleet met raclette terwijl Prin temps zich de Engelse stijl, mét tea, ei gen had gemaakt. Als wij er 's middags langs- en binnenlo pen krijgen wij niet onmiddellijk de kerstkriebels. Wel een onweerstaanba re drang tot kopen. Alleen Lafayette heeft binnen onder de fraaie oude koe pel een kerstboom neergezet. Prin temps heeft een kerstman. Groot ver schil met 's avonds, dan moet je eigen lijk helemaal niet naar binnen. We schuifelen door de mensenmassa aan Haussmann's overzijde en met de rug naar de Opéra laten we de verlichte ko lossen op ons inwerken: Het zijn net grote wijnkelken zonder steel. De kale bomen langs beide zijden van de Champs Élysées zijn op dusdani ge wijze met lampjes behangen dat ze er 's avonds uitzien als uit de kluiten ge wassen wijnglazen. Die in een feeëriek lijnenspel keurig samenvloeien in het eveneens verlichte reuzenrad op het in de verte gelegen Place de la Concorde. Voor een beeld in het juiste perspectief riskeren we ons leven door ons op de smalle vluchtheuvel in het midden van de avenue te posteren, 't Scheelt wei nig of het riempje van de camera blijft achter een zijspiegel van een voorbijra- zend automobiel hangen. Avenue des Champs Élysées met op de achtergrond Drommen mensen voor de tasjeswin- lcel van Louis Vuitton; ze staan keurig achter paaltjes en van oordopjes voor ziene kaalhoofden te wachten totdat ze naar binnen mogen. Niet dat het er vol is, maar Louis wil niet te veel men sen rond de toonbank. Bij Renault mag wel iedereen tegelijk naar binnen. Be halve de kerstman staan hier de nieuw ste modellen tot hun bumpers in de kunstsneeuw. Wat een verschil met de stokoude straat Mouffetard in Quartier Latin. Eveneens feestverlichting maar bedui dend minder druk, al is ook hier de 'rue' niet geheel autovrij. Geen koop lustigen ook, of minkdragers die ge zien willen worden, maar publiek dat zoals wij slechts op zoek is naar een ge zellig eethuisje. Waarvan er plenty zijn in deze licht glooiende straat onder de rook van de Sorbonne. Spektakel 'Paris illlumine Paris' - Parijs verlicht Parijs - heet het kunstzinnig spektakel dat sinds 2004 rond kerst een dozijn straten en pleinen van artistieke feest verlichting voorziet. Er is zelfs een han dig boekje gemaakt waar ze allemaal in staan, inclusief een toelichting van de ontwerpers. De straten rondom Les Halles moeten, als wij er zijn althans, al deze stemmi ge tierelantijnen ontberen. Op een en kel versierde brasserie na. voelt het hier als een koude zomeravond. We ronden de wandeling af in Rue St. Ho- noré met simpele slakken, 'n eenvoudi ge entrecote, 'n brokje brie en wat Bor deaux. 'Kaas met wijn en stokbrood, dat is dus Parijs', zong Bram Vermeulen al. Kerst of geen kerst. Het geknal is niet van de lucht. Gejoel begeleidt de machinale geluiden. Wat is er in vredesnaam aan de hand op de kerstmarkt op Place de La Bastille? Wordt Jeanne d'Arc er ter plek ke gereïncarneerd? Nee, het is een schiettent. Een opgebla zen plastic kerstman kijkt hoog boven de kraampjes glimlachend toe. Nou ja zeg, het is meer een kermis, deze markt, waar zelfs suikerspin, trampoli ne en draaimolen niet ontbreken. Wel kom op deze 'Marché de Noël'! Ach, als je maar lol hebt, schiet het door ons hoofd. We houden het al snel voor ge zien, maar niet eerder dan dat we toch ook meer waarheidsgetrouwe ker het reuzenrad op Place de la Concorde. De VW Parijs heeft rond deze tijd een speciale website klaar met een overzicht van uiteenlopende activiteiten en evenementen die rond kerst worden georganiseerd: kerstdiners, kerstshows, kerst markten, tijdelijke tentoonstellin gen etc www.parisinfo.com Of informeer bij het Frans Verkeers bureau: tel. 0900-1122332 (0,50 ct p.m.), e-mail in- fo.nl@francequide.com Elke woensdag komt Pariscope (0,40 ct) uit met daarin een week agenda Reisgidsen van onder meer Mo' Media, ANWB en Trot ter, stads- en metroplattegrond van Michelin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43