Aledla^èAlarkt Polen in 2007 toch welkom Jesse was open en eerlijk manneke Terreurverdachte krijgt acht jaar cel Morgen koopzondag! Kamer vindt Kamps antwoorden over Irak onbevredigend Open van 12.00 tot 17.00 uur. Mortiereboulevard 4, Middelburg. Kabinet negeert kritiek Kamermeerderheid WAARSCHUWING lk ben toch niet gek. AMSTERDAM - Een sympathisant protesteert voor de bunker in Amsterdam-Os- dorp met een pamflet tegen de uitspraken in de Piranhazaak. De rechtbank veroor deelde gisteren terreurverdachte Samir A. tot een gevangenisstraf van acht jaar. De rechter achtte bewezen dat hij plannen had voor het plegen van een terroris tische aanslag. Samir A. en de zijnen hebben volgens het rechtscollege echter geen terroristische organisatie gevormd. Dat oordeel scheelt aanzienlijk in de strafmaat. Het Open baar Ministerie kondigde gisteravond dan ook aan in hoger beroep te gaan, omdat het ervan overtuigd is dat er wel degelijk sprake is geweest van zo'n organisatie. foto Koen Suijk/ANP WAS IK HIER GlSTEKAvoup Twentse politie zet asielzoekers niet meer uit ENSCHEDE - Het politiekorps Twente zal voorlopig niet mee werken aan de uitzetting van asielzoekers die al voor 1 april 2001 in Nederland verbleven. De korpsleiding heeft dat beslo ten op verzoek van de Twentse burgemeesters. Directe aanleiding is de motie die donderdag is aangenomen in de Tweede Kamer en waarin een generaal pardon wordt geëist voor duizenden asielzoe kers die al jarenlang zonder ze kerheid over een verblijf vergun ning in Nederland wonen. Inmiddels is duidelijk dat het kabinet de motie niet wil uitvoe ren. Minister Verdonk voor Vreemdelingenzaken stuurt be gin volgende week een brief met die strekking naar de Kamer. In afwachting van het definitieve kabinetsbesluit is het volgens de Enschedese burgemeester P. den Oudsten 'niet verantwoord' om door te gaan met het uitzet ten van deze categorie asielzoe kers. In het overleg tussen poli tie en burgemeesters is daarom gisteren afgesproken dat lopen de zaken worden opgeschort tot dat het kabinet een besluit heeft genomen. GPD I pagina 4 commentaar mini-kabinet dreigt voor premier Fonds voor klachten pers AMSTERDAM - Oud-premier Van Agt en oud-minister De Rui ter nemen zitting in het bestuur van het gisteren opgerichte Hans Melchers Fonds. De stichting, waaraan naamge ver Hans Melchers 1 miljoen eu ro doneerde, steunt mensen en organisaties die zich onheus be- I jegend voelen door de pers. De stichting zal hulp bieden bij het vinden van een gespecialiseerde advocaat en financiële onder steuning geven. Melchers kreeg veel met de pers te maken toen zijn dochter Clau dia werd ontvoerd. Hij voelde zich in zijn een een goede naam aangetast en startte een aantal rechtszaken tegen media. ANP I Hoger loon voor mbo-directeur door Sentina van der Meer DEN HAAG - Het kabinet wil vanaf volgend jaar vrij toegang voor Polen en werknemers uit zeven andere Oost-Europese lan den die sinds 2004 lid zijn van de EU. Dat heeft het kabinet gisteren besloten op voorstel van staats secretaris Van Hoof van Sociale Zaken. Maar een meerderheid van de Tweede Kamer van CDA, PvdA en SP is kritisch en wil eerst zien of voldoende wordt gedaan tegen ontduiking van arbeidsvoorwaarden en ille gale arbeid. Van Hoof moest een paar maan den geleden nog de streefdatum van 1 januari 2007 loslaten, om dat niet alle vereiste voorberei dingen waren getroffen. Vol gens de bewindsman is het grootste deel van de maatrege len genomen en zal een beperkt aantal op korte termijn worden afgerond. Zo moet de staatsse cretaris nog met werkgevers en vakbonden afspraken maken om te voorkomen dat CAO-af- spraken en het minimumloon wordt ontdoken. Maar volgens Van Hoof is vrij verkeer van werknemers snel ge wenst. „Zeker nu het aantal va catures snel stijgt en het steeds lastiger wordt voor werkgevers om genoeg werknemers te vin den in Nederland en de 'oude' EU-lidstaten." Op papier Volgens PvdA-Kamerlid Busse- maker loopt Van Hoof te hard van stapel. „Nog niet alle maat regelen zijn genomen. En wat wel is gedaan, bestaat vooi-al uit papier. Zo kun je wel opschrij ven dat werkgevers verantwoor delijk zijn voor goede huisves ting van de buitenlandse werk nemers, maar daarmee is het nog niet geregeld." Bussemaker en haar CDA-colle- ga Van Hijum benadrukken voor open grenzen te zijn bin nen de Europese Unie. Van Hijum: „Maar de zorgvuldig heid staat voorop en niet de da tum. Van Hoof moet gelijk loon voor gelijk werk kunnen waar borgen. Als straks geen vergun ning meer nodig is, moeten we zeker weten dat de pakkans bij illegale arbeid verbeterd is." De Kamerleden zijn bang dat werkgevers straks te snel kiezen voor een Pool en niet investeren in kansarmen in Nederland. Het risico op verdringing is vol gens haar te zien in de land- en tuinbouw. In deze sector krijgen werkge vers sinds juni makkelijker een vergunning voor de Oost-Euro pese werknemers en is hun aan tal flink gestegen. Het CWI ver strekte voor deze werkers in de land- en tuinbouw van januari tot en met mei bijna 11.500 ver gunningen en dat waren er ruim 26.000 in juni tot en met okto ber. ANP LEEUWARDEN - Directeuren van grote mbo-scholen mogen meer verdienen dan de minis ter-president. Hun jaarinkomen (exclusief toelagen) mag voor een enkeling maximaal 170.200 euro bedragen. (Advertentie) (Advertentie) i Dit stelt de commissie van toe- 1 zichthouders, die een belonings regeling heeft opgesteld. Het sa laris van de mbo-bazen hangt voortaan af van drie criteria. Het belangrijkste is de grootte van de school in aantallen leer lingen en omzet. De tweede fac tor is het aandeel van de rijksbij- i drage in het schoolbudget. Hoe i hoger die bijdrage, hoe minder risico een bestuurder loopt. Ook telt mee hoeveel leerlingen er in de laagste mbo-niveaus zitten. Naarmate dat er meer zijn is de opdracht van de schoolleiding ingewikkelder, ondermeer van wege de hogere uitval. De hoog te van het salaris moet volgens de commissie ook afgezet wor den tegen de inkomens van di recteuren in andere branches, zoals het bedrijfsleven. GPD klasgenoot van Jesse. „Met een paar ouders stonden we tussen de middag te wachten op onze kinderen. Groep vijf, de groep van mijn zoontje. Een paar vre selijke minuten dacht ik dat hij het was, dat hij dood was." Ze trilt nog na als ze denkt aan die verschrikkelijke minuten van onzekerheid. Aan de kinderen die kort na het drama één voor één vanuit de school naar bui ten stapten. Geen enkele leer ling van groep vijf. „Die werden nog even binnen gehouden." „Eindelijk mochten we de school in en zag ik met veel an dere ouders onze kinderen onge deerd terug. Toen hoorden we wat er was gebeurd. Dat Jesse dood is. Omgebracht, dood ge maakt, gewoon op school. Het lijkt er op dat die man er zo maar een kind heeft uitgepikt. Eentje die toevallig langskwam. Het had dus ook mijn zoontje kunnen zijn. Waarom niet?" Een geruststelling is het dat er een verdachte is opgepakt, vindt ze. Toch vreest ze dat het nog heel lang duurt voor zij, haar zoon en andere betrokkenen een beet je over de schrik heen zijn. Want het gevoel van veiligheid in het dorp is flink aangetast. Volgens psycholoog dr. Peter van der Velden van het Instituut voor Psychotrauma in Zaltbom- mel zou het daarom goed zijn dat de politie de inwoners goed informeert.„Hoe meer mensen weten over de achtergronden van een gebeurtenis, hoe beter ze die kunnen verwerken. Zij le ren zo inzien dat het gaat om een zeer zeldzaam voorval, met een verwaarloosbare kans op herhaling." GPD van onze redactie binnenland HOOGERHEIDE - Fietsend kwam de achtjarige Jesse elke dag samen met zijn zus naar school vanuit de wijk De Hoef, waar het in Hoogerheide gewor telde gezin Dingemans sinds kort woont. Een speels, leuk ventje. Open van karakter en in telligent. Niet dat het een heel opvallende jongen was. Gewoon eentje zo als alle anderen, omschrijven ouders van klasgenoten hem. Ge woon een jongen uit een klas van 22 leerlingen op een dorps school. Opa John Dingemans was er gisteravond totaal kapot van: „Zelfs als ik iets zou willen zeggen, dan kan ik het niet. Mijn hoofd staat er op dit mo ment totaal niet naar om met ie mand te praten." Jesse was al enkele jaren lid van de welpen bij Scouting Hooger- heide. Uit piëteit en medeleven zijn alle geplande activiteiten voor vandaag en morgen stopge zet. Gisteravond zou het Sinter klaasfeest zijn in het scou- ting-clubgebouw in Hoogerhei de. Jesse zou ook komen. Voor zitter Ger de Heer: „U begrijpt dat de ontzetting groot is. Vrese lijk als een kind zo uit het leven wordt genikt." De leiding van de scouting komt vanochtend bijeen. Door zijn oudere zus en zijn vader Frank kwam Jesse ook bij tafeltennisvereniging Ho- tak over de vloer, want vader en dochter zijn daar actief lid van. Het gezin telt ook nog een jonge re dochter. Balletje Jesse speelde af en toe mee, ver telt voorzitter Jacques Tempe laars. „Hij kwam mee om zijn zusje op te halen en sloeg af en toe wel eens een balletje. Daar om kenden we het manneke goed. Een speels en open kind. Het is onbeschrijflijk wat er is gebeurd." Ook Hotak heeft dit weekeinde alle activiteiten stil gelegd. „Er is iets ergs gebeurd in groep vijf. Dat is wat we hoorden", vertelt Nicole, moeder van een zaterdag 2 december 2006 3 Kerken voeren valse euro's in UTRECHT - Honderden protestantse gemeenten brengen deze maand honderdduizenden 'valse' munten van 15 eu rocent in omloop. Daarmee vragen zij aandacht voor de landelijke campagne '15 cent', het bedrag waarmee een kind in een ontwikkelingsland zich een dag lang van voe ding kan voorzien. Kerkinactie en medefinancieringsorga nisatie Icco willen zo geld inzamelen om de ondervoeding in de wereld te verminderen. Vrijwilligers hebben honderdduizenden munten van 5 eu rocent beplakt met een sticker van 15 eurocent. Daarop wordt ook het webadres van de actie genoemd. ANP Nederland in trek bij Amerikanen DEN HAAG - Nederland is onder Amerikanen een popu lairdere vakantiebestemming dan ooit. Dit jaar wordt een miljoen Amerikaanse toeristen verwacht. Een absoluut re cord, meldde het Nederlandse Bureau voor Toerisme en Congressen gisteren. Volgens het bureau lokt vooral het 'Rembrandt 400 jaar'. Dankzij de steeds goedkopere en in aantal toenemende vliegverbindingen lijkt de dure euro voor veel bezoekers van overzee minder afschrikwekkend. ANP Burgerjury voor duurder parkeren AMSTERDAM - Een 'burgerjury' van vijftig Amsterdam mers pleit voor het verhogen van de parkeertarieven voor bezoekers om cle lucht in de stad schoner te maken. Dit advies hebben zij gisteren meegegeven aan verkeerswet houder T. Herrema. De parkeertarieven in Amsterdam be horen nu al tot de hoogste in het land. De burgerjury is een nieuwe manier van de gemeente Am sterdam om burgers bij de politieke besluitvorming te be trekken. ANP Man overleden door woningbrand PUTTE - Een 39-jarige man uit het Brabantse Putte is gis teren omgekomen door een brand in een woning. Dat heeft de politie bekendgemaakt. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een 67-jarige man die ook in het pand woonde, wist aan de vlammen te ontkomen. ANP Nieuwe zorgtoeslagen vastgesteld DEN HAAG - De zorgtoeslag voor een alleenstaande komt volgend jaar uit op maximaal 432 euro per jaar. Voor een paar kan de toeslag oplopen tot 1223 euro per jaar. Dit heeft minister Hoogervorst (Volksgezondheid) gisteren bekendgemaakt. De toeslag is bedoeld om de zorgverzekering betaalbaar te houden voor mensen met een laag inkomen. Hoe lager het inkomen, hoe meer toeslag. Een alleenstaande met een inkomen tot circa 26.000 euro kan in aanmerking ko men voor zo'n extraatje. Het maximum van 432 euro krijgt iemand bij een inkomen tot 17.900 euro. Een stel heeft recht op toeslag zolang hun inkomen niet boven de 41.850 euro komt. De maximumtoeslag van 1223 euro kan een paar krijgen als het jaarinkomen niet boven de 17.900 euro uitkomt. Over 2006 bedroegen de premies maximaal 403 euro en 1155 euro. Dit jaar hadden bijna 6 miljoen mensen een toeslag. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Kamp van Defensie laat nog veel Ka mervragen onbeantwoord over de vermeende mishandelingen in Irak door Nederlandse militai ren. PvdA en WD nemen daar mee geen genoegen en willen nog voor het rapport van de com missie-Van den Berg die de inci denten onderzoekt met Kamp in debat. „Defensie heeft drie jaar de tijd gehad om er achter te komen of er gemarteld is", merkt B. Koen- ders (PvdA) op. Kamp moet daar volgens hem al lang ant woord op hebben. Ook wil hij weten waarom het Openbaar Mi nisterie afzag van vervolging van de betrokken Nederlandse militairen. Kamerlid Van Baaien (WD) vindt dat zo snel mogelijk lessen getrokken moeten worden uit het verleden. „We hebben im mers ook militairen in Uruzgan. Stel dat daar wat mis gaat, dan wil ik er zeker van zijn dat de minister nu wel goed wordt inge licht." Kamp geeft toe dat het OM hem nooit schriftelijk heeft laten weten dat het in deze zaak niet tot vervolging overging. Of dit wel mondeling is gebeurd, weet hij niet meer. In oktober 2003 overgoten Nederlandse mi litairen vijftien Iraakse gevange nen met water, zetten hen ver duisterde skibrillen op en stel den hen bloot aan hoge geluids- tonen. De incidenten werden destijds gemeld aan Defensie, waarna de marechaussee onder zoek deed. Het OM concludeer de daarop dat er geen grond was om de betrokken militairen te vervolgen, maar lichtte Kamp niet in over die beslissing. De Kamer had in totaal 81 vra gen aan de minister gesteld. De antwoorden lieten dagen op zich wachten en zijn niet altijd even helder. Kamp wil de door hem ingestelde commissie-Van den Berg niet voor de voeten lo pen. Hij acht het daarom ook 'niet opportuun' om de 'gesprek ken', zoals hij de verhoren steeds heeft aangeduid, te kwali ficeren als martelpraktijken. Daarvoor moeten eerst alle fei ten en omstandigheden boven ta fel zijn gehaald. CDA-Kamerlid Ormel is het met Kamp eens en wil nog geen debat. GPD (Advertentie) Bij enkele exemplaren van kinderspeelgoed dat Prénatal op de markt brengt onder de artikelnaam Xylofoon giraffes (zie afbeelding) blijken de toetsen los te laten of gemakkelijk los getrokken te kunnen worden. Daardoor komen de houten pinnetjes waarmee de toetsen vastzitten vrij. Kinderen kunnen die gemakkelijk in de mond stoppen. Uit voorzorg adviseren wij klanten die bovengenoemd artikel bij ons hebben aangeschaft dit terug te brengen bij één van onze Prénatal - winkels waar u uiteraard het aanschafbedrag krijgt terugbetaald. Wij verontschuldigen ons voor het ongemak. Almere, 1 december 2006 - Prénatal Moeder en Kind BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3