PZC Alledaags koekje kent geurig verleden ffPJSfe. Warme ambiance maakt eten tot een feestje Speculaas al eeuwen echt ÉT"' -w- ■aim Taminiau Baby's Nauw ])e imck Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 2 december 2006 Je staat er niet elke hap bij stil. Toch stamt speculaas, die lekkere knapperige koek met z'n uitgesproken krui dige smaak en geur, al uit de tijd dat de VOC-schepen aan legden in de havens van onder meer Hoorn en Delfshaven. Zij brachten de 'fijne specerijen' mee, die zo kenmerkend zijn voor ons vertrouwde speculaasje. J^ruidnagel, kaneel, noot muskaat en peper waren minstens zo waardevol, zo niet waardevoller dan het porselein en de zijde die de zeilschepen meebrachten vanuit Oost-Indië. 'Peperduur' was in die tijd niet voor niets een gevleugelde uit drukking. In Enkhuizen, aan de dijk, be vindt zich het Peperhuis. Nu in gebruik als museumrestaurant van het Zuiderzee Museum. In de 17e en 18e eeuw, de tijd van de Verenigde Oostindische Com pagnie, fungeerde het als pak huis voor de opslag en het her pakken van peper en andere spe cerijen. Ook van thee, koffie, sui ker, rijst, kleden en porselein overigens. Als je ervoor staat, lijkt het net of de gevel over je heen valt. Een slimme bouwkun dige truc uit die tijd om het hij sen van goederen te vergemakke lijken. Misschien is het suggestie, maar als je daar rondloopt, ruik je nog steeds dat prikkelende mengsel van geuren, dat je on middellijk naar speculaas doet verlangen. Zo gewoon en alledaags als spe culaas voor ons is, zo bijzonder en relatief kostbaar was het voor onze bet-betovergrootóü- ders. Vanwege de rijke hoeveel heid fijne specerijen, bij ons be kend als speculaaskruiden. Gaf je iemand speculaas cadeau, dan bedoelde je daar iets mee. Vrijgezelle jongens, die een oog je hadden op een meisje, gaven haar een versierde pop van spe culaas, in de volksmond vrijer genoemd. Accepteerde ze hem, dan gaf ze daarmee aan dat de belangstelling wederzijds was. Het begrip 'iemand versieren' vaak amandelen), maar ook door veel aandacht te besteden aan de vorm. Ze lieten speciale mallen maken door kunstzinnige houtbewer kers. Hierin drukten ze het spe culaasdeeg, waardoor de koe ken een mooi plaatje mee kre gen. Van dit gebruik zou de naam speculaas zijn afgeleid. Speculum is Latijn voor spiegel schijnt hier vandaan te komen. Speculaas werd vroeger alleen gebakken in de tijd rond Sinter klaas en kerst. Niet het hele jaar door, zoals nu. Het was eeuwen lang echt feestbanket. De bak kers deden er extra hun best op. Niet alleen door te werken met de fijnste ingrediënten (roombo ter, basterdsuiker, Zeeuwse bloem, speculaaskruiden en en de afbeeldingen worden in spiegelbeeld in het deeg ge drukt. Is wat voor te zeggen, hoe wel ik denk dat het veelvuldige gebruik van specerijen een be langrijke rol heeft gespeeld in de naamgeving. Misschien zelfs wel in combina tie met de naam van Sint Nico- laas, die immers niet alleen de beschermheilige is van kinde- v- Goede speculaas vraagt om echte Zeeuwse bloem, die door een lager zetmeelgehalte andere bakeigenschappen heeft dan gewone bloem. foto's GPD ren, schippers en kooplieden, maar ook van de bakkers! Nog even terug naar de speculaas planken. In menig Hollands inte rieur hangt of staat er nog wel ergens één ter decoratie. Deze werden letterlijk op de bakker toegesneden. De afbeeldingen hebben vaak een symbolische waarde. Je hebt ze met dier- en mensvormen, maar ook met bloeiende bomen, familiewa pens, geveltjes, beroepen of zelfs bijbelse voorstellingen. Op vallend vaak kom je de molenfi guur tegen. Begrijpelijk als je bedenkt dat veel bakkers in of vlakbij de graanmolen woonden en werkten. In het IJsselmeer- dorp Huizen, waar volgens ken ners de lekkerste speculaas van daan komt, bakt bakker Kruij- mer zijn beroemde 'Huizer Man netjes' nog altijd op de Molen berg. Boterham Molenspeculaas is synoniem ge worden voor huis-, tuin- en keu ken-speculaas. Van die kleine koekjes, die je zo lekker op de boterham kunt doen. Amandel speculaas is meestal van een iets betere kwaliteit. Gevulde specu laas is zachte speculaas rond een (amandel)spijsvulling. Iedere goede banketbakker heeft zijn eigen geheime recept voor speculaaskruiden, maar globaal bestaat dit kruidige mengsel uit: 8 delen kaneelpoe der, 2 delen gemalen nootmus kaat, 2 delen gemalen kruidna gel, 1 deel gemberpoeder, 1 deel gemalen kardemon en 1 deel ge malen witte peper. In kant-en-klare kruidenmengsels die je in de supermarkt koopt, zit ook geraspte sinaasappel schil. Dat kan geen kwaad, want in oude speculaasrecepten kom je vaak de tip tegen om voor extra pit wat fijngehakte citrusschil aan het deeg toe te voegen. Dat hoeft dus niet meer als het al door de speculaaskrui den heen zit. Puck Kerkhoven Speculaasrecept Ingrediënten: 225 gram zachte roomboter 300 gram gele basterdsui ker 5 gram zout 50 gram karnemelk 500 gram Zeeuwse bloem 20 gram bakpoeder 30 gram speculaaskruiden. Bereiding: Meng boter met basterdsuiker en zout. Voeg karnemelk toe en roer alles tot een glad deeg. Kneed Zeeuwse bloem, bakpoeder en speculaaskruiden erdoor. Ver pak deeg in plasticfolie en leg 1 a 2 dagen in de koelkast zodat de smaken goed in kunnen trekken. Bestuif de speculaasplank licht met bloem. Neem een stukje deeg en druk dat in de vorm van de speculaasplank. Snijd met een scherp mes het overtollige deeg weg. Draai de plank om zodat het deeg los komt. Leg op een met bakpapier beklede bakplaat. Voor wie geen speculaasplank bezit: kneed deeg kort en rol uit op een licht bestoven werkblad tot een lap van 3 mm dik. Snijd in recht hoekjes van 4x5 cm. Bak speculaasjes ongeveer 30 minuten in een voorverwarmde oven van 150 graden. (Laat ze niet te bruin worden, want dan verbrandt de suiker en dat bederft de fijne smaak!). NB. Voor een goed resultaat is het belangrijk met echte Zeeuwse bloem te werken. Die heeft door een lager zetmeelgehalte andere bakeigenschappen dan gewone bloem. Recept uit 'Koekje' van Cees Holtkamp, Kees Raat en Jonah Freud. Een heerlijk bakboek en een must have voor elke koekjesliefhebber Uitgeverij De Kookboekhandel, ISBN 9080568422, prijs 29,90 euro. Schoenwinkel Sacha is een sa menwerking aangegaan met Jan Taminiau, die al eerder voor ei gen modeshows een collectie ont wierp, met ontwerper Jan Jan sen. In de collectie voor Sacha grijpt Taminiau terug op de col lectie waarmee hij bekend werd, gemaakt van postzakken, en op zijn jongste lijn. Camouflageprints zijn in. Deze uit het leger overgewaaide kle derdracht heeft zelfs de aller jongsten bereikt. De 'camorom- per' van Fresh Wear is er in de kleuren groen, roze en blauw, heeft korte mouwtjes en een flexibele hals voor makkelijk aan- en uittrekken. De kleinste maat is 50-56, de grootste 74-80. Voor 9,95 euro is het rom- pertje ook ingepakt in een mi- ni-armybag. Informatie: www.xplorys.com. Het Duitse MAC is een buiten beentje, met herenbroeken met ongewone details en een onge bruikelijke snit:heel nauwslui tend. Dat wordt het helemaal de komende jaren, wat nog wordt benadrukt door verticale stre pen en dikke belijningen op de achterzak. De sfeer in Soif spreekt jong en oud aan. foto Ruben Oreel Redacteuren Edith Ramakers en Ray mond de Frel beschrijven in de serie De Smaak van Edith en Raymond hun er varingen in Zeeuwse eetgelegenheden. Deze maand het thema wild en veren met Café-restaurant Soif in Vlissingen. Drie Amsterdammers en him Pool se berghond dolen door donker Vlissingen, Ze willen mosselen eten én gezellig zitten. Maar die combinatie is deze donderdagavond ver te zoeken. Of de mosselen ontbreken, of het res taurant is naar hun zin te verlaten. Daarom keren ze op hun schreden te rug naar café-restaurant Soif. „Dan maar'geen mosselen", zeggen ze. „Een goede ambiance is belangrijker." Een gezellige drukte is het in het café van Soif, waar student en vijftiger zich prettig voelen. De kaarsen branden en er heerst een grand café gevoel. Vijf tafeltjes zijn bezet en aan de bar zitten nog een paar gasten. Muziek van de jaren tachtig klinkt prettig ge dempt. Het restaurant achter is leeg en DM itl\ blijft leeg. „We hebben in het café nog een mooi tafeltje gedekt", stuurt gast heer Martijn van de Woesteijne. Hij heeft de regie in handen en vindt dat het eten in een levendige omgeving be ter smaakt. We zijn het met hem eens. Mosselen staan dus niet op de kaart, maar daarvoor waren we niet geko men. Wild is wat we willen. Na een amuse van Hollandse garnaaltjes en Üuote üiM be te>lel Zeeuwen zijn niet zuinig. Wat een vol le, rijke borden. zalm is de keuze aan ons. De starters zijn een taartje van gerookte reeham met wildpaté en compote van stoofpe ren (11,20 euro) en een Italiaanse car paccio met krullen romige eendenlever en parmezaanse kaas voor 13,20 euro. De kaas is met royale hand geschaafd. De wildpaté oogt wat gladjes. Te glad, om zelf gemaakt te zijn, vermoeden we. We worden in onze mening bevestigd. De bereiding van paté kost veel tijd. „Deze paté is wel van een van de betere producenten aflcomstig." Toch jammer, want Martijn kan koken. Hij heeft een koksopleiding bij het gerenommeerde Belgische Koksijde doorlopen en hij heeft in topkeukens gewerkt. Koken, zegt hij, is nog steeds zijn pas sie. Maar hij wisselt de arbeid in de keu ken af met het gastheerschap. In Alexander Brouwer, ook al geschoold in Koksijde, heeft hij een compagnon kok gevonden en met zijn vrouw Anni- ka Meijboom ontvangt hij de gasten. „Door de afwisseling kan ik alles in de gaten houden en zorgen dat het gladjes verloopt." Het wildzwijn volgt met aardappeltjes uit de oven, zuurkool met cashewnoten en spinaziestampot (21.50 euro). Het vlees is wat saai. Gewoon een stuk tfeooïbetiH# Prijs/kwaliteit: M Entourage:**** Bediening aan tafel: Helderheid van de kaart: Horen, zien en ruiken: Soif maakt een verzorgde indruk. De sfeer in het café spreekt jong H i en oud aan. Conclusie: Wat gemakkelijk eten, maar wel met zorg bereid. Er zit een hart in het bedrijf. Jammer dat de drempel naar het restaurant achter te hoog is. onvoldoende matïg voldoende goed uitstekend vlees, zonder opsmuk. De spinaziestam pot is lekker, de zuurkool met cashew noten verrassend. Iets om te onthou den. De aardappeltjes zijn licht melig, de schil is taai geworden. Ze hebben lang in de oven gestaan. Dat het niet allemaal perfect is, is niet erg, want bij Soif telt de ambiance. El ke avond kan eindigen in een feestje. En die Amsterdammers bijvoorbeeld, hadden het na het eten niet meer over mosselen. Nee, de Soif Daghap (12,50 euro), slibtongetjes en Scampi's (20,50 euro) op Martijns wijze waren lekker. „En we zijn een vooroordeel armer ge worden. Zeeuwen zijn niet zuinig. Wat een volle, rijke borden." Café-Restaurant Soif, Bellamypark 14, Vlissingen. Tel: 0118-410516. Openingstijden, winter: zondag, maan dag, woensdag en donderdag van 12.00 tot 00.00 uur. Vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 03.00 uur. Roken: niet gescheiden, pinnen: ja. www'.cafesoif.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37