Het apparaat past zich aan De hazelaar kronkelt het mooist Milieu ONDER DE PANNEN Volkse poppen van Vitra Gebloemd aanrechtblad zaterdag 2 december 2006 W3 De ladevaatwasser, een lamp die de lucht zuivert en lekker mikt en een platte afzuigkap die schuin aan de wand hangt zijn enkele ideeën van Whirlpool. De designers van Whirlpool mochten zich weer uitle ven. Ze bedachten bijvoorbeeld een hanglamp die de lucht zuivert én lekker ruikt. Helaas nog niet te koop. Al wel rijp voor de markt: de uittrekbare lade-vaatwasser. Echt spannend is witgoed zei- den, maar Whirlpool weet hoe je op moet vallen: laat desig ners leuke concepten bedenken. Zoals dat in de auto-industrie met concept-cars gebeurt. Plaats die concepten in een mooi decor en de aandacht is ge wekt. Zoals in het voormalige bankge bouw van Banesto aan de Plaza de Catalunya in Barcelona waar de woonbeurs Casa Decor is neergestreken. Helemaal boven in heeft Whirlpool zijn eigen fu turistische hoek. „Het researchproject In.Home startte een jaar geleden", vertelt Milka Eskola van het Whirlpool Global Consumer Design-team. Voor het project staken inge nieurs, designexperts, etnogra- fen en gedragspsychologen de koppen bij elkaar. „We hebben gekeken naar de consumenten. Hoe ze leven, hun huizen gebruiken en wat hun be hoeftes zijn. Het komt er meest al op neer, dat ze zich aan moe ten passen aan apparaten. Dat wilden' we nu rigoureus om draaien. Apparaten moeten zich aanpassen aan ons, kunnen transformeren. Van functie ver anderen bijvoorbeeld: 's mor-, gens snel koffie maken en 's avonds vrienden entertainen." Hanglamp Eskola wijst op een hanglamp, die meer in zijn mars heeft dan hangen en schijnen. Vaste ver lichting moet in deze tijd van veranderende kook- en eetpatro nen flexibel zijn. „Hij zuivert de lucht. Ook zit er een par fum-unit in. Je kunt 's avonds de sfeer ermee regelen." Die sfeer kan worden verhoogd met bijvoorbeeld een terracotta ge tinte verlichting en een frisse geur van kersenbloesem. Een voorbeeld is ook de In.ta- ble, een tafel met een warme en koude zone. „Niet bedoeld om te koken, maar om verschillende soorten voedsel warm of koud te houden", licht Milka Eskola toe. „Voorverpakt voedsel vraagt om nieuwe, specifieke voorberei dingstechnieken." De tafel maakt gebruik van een systeem van cellen, sensoren en vloeistof fen. Zo verwarmt In.table etens waren op 15 tot 40 graden en koelt tot 2 of fgradèn. De topper is de Laundry Wall, een fraaie 'wasmuur'. „Wasma chines staan altijd verborgen op gesteld. Waarom zou je ze niet in een geïntegreerd kastensys teem stoppen, waar ook de kle ren hangen. Als een soort inloop- kast", demonstreert Eskola. „Met drie compartimenten voor de vuile was: wit, kleur en don ker. Een lampje brandt als een vak vol is. In het systeem zit ook een stoomkast, die de kleren op frist en de kreukels eruithaalt. Desgewenst wordt er een vleug je parfum aan toegevoegd." Wanneer kunnen we dit op de markt verwachten? „Met concepten weet je het nooit. Het zou binnen tien jaar kunnen", denkt Dirk-Jan Kem- penaers van Whirlpool Benelux. De keuken van Whirlpool in Bar celona biedt ook troeven die vol gend jaar al worden uitge speeld. We trekken allerlei laatjes open en worden a'angenaam verrast. Zo is er een laatje om servies te verwarmen. Praktisch zijn de brede lades onder het aam-echt. Daar vinden we een ingebouw de ladevaatwasser en ladekoel kast. Diep bukken hoeft niet meer. Vaatwaslades „De ultieme oplossing voor flexi bel leven", zeggen ze bij Whirl pool. De vaatwaslades, die onaf hankelijk van elkaar werken, kunnen naast of onder elkaar worden geplaatst. In de bovenkant is de elektroni sche bediening weggewerkt. Ook de ladekoelkast is naar be lieven in de keuken onder te brengen. Traditioneel is de afzuigkap ho rizontaal, maar Whirlpool heeft een schuine variant, de Flat Screen. Echt 'flat' is-ie niet na tuurlijk. Hij is te bedienen met kleine knopjes aan de zijkant. De Flat Screen is stiller dan een gewone kap en filtert tien pro cent meer vet. Whirlpool heeft al jaren 'wat' met design. Zes jaar geleden be gon het designteam met ambiti eus onderzoek. Dat leidde onder .meer tot Macrowave in 2000, een aantal verrassende ontwer pen van een magnetron. Twee jaar geleden liet Whirlpool in het Carlton Hotel in Cannes toe komstige keukens zien onder de noemer In.kitchen. Design is voor Whirlpool een mooie manier om voor de dag te komen. Zo'n zeventien jaar gele den betrad het Amerikaanse con cern de Europese markt door de witgoedtak van Philips over te nemen. Want Whirlpool wilde wereldwijd aan de weg timme ren. Dat doen ze met merken als Whirlpool, Bauknecht en Ignis. Het merk bivakkeert in de top drie van Europa, in het gezel schap van de Bosch en Sie- mens-groep, en op eerbiedige af stand van de nummer één: Elec- trolux. Maarten van de Rakt Er zijn tuiniei-s die van plan ten kunnen genieten zonder zich druk te maken over de na men van alles wat in hun tuin groeit en bloeit. Daar behoor ik niet toe. Ik heb de afwijking dat ik altijd wil weten hoe een plant heet, en waarom. Wat heeft iemand ertoe ge bracht om een astilbe 'Obergart- ner Jürgens' te noemen en een sering 'Souvenir de Louis Spath'? Wat zou het toch aardig zijn als er een woordenboek be stond waarin je kon opzoeken naar wie onze planten genoemd zijn. Wie was - of is - Corrie, van Clematis alpina 'Corrie' en wie was 'Mrs Oakley Fischer' van de gelijknamige roos? We zullen er misschien nooit achter komen, hoewel het internet de laatste tijd steeds vaker uit komst brengt voor wie met dit soort vragen rondloopt. Jarenlang heb ik me afgevraagd waarom de kronkelhazelaar in Engeland 'Harry Ladders Wal king Stick' genoemd werd tot dat ik er zojuist, door de naam even bij Google in te tikken, ach ter kwam dat Harry Lauder een Schotse entertainer was die in de Eerste Wereldoorlog naar de loopgraven in Frankrijk trok om daar de troepen op te vrolij ken. Tijdens het opvoeren van zijn sketches leunde hij op een uit een tak van de kronkelhaze laar gesneden wandelstok. Of daar op de slagvelden hard om gelachen werd, vertelt het ver haal niet, maar in ieder geval is De esculaap-ui, een kronkelknoflook. Harry Lauder voor zijn verdien sten tot Sir Harry benoemd. Ove rigens was Sir Harry niet de vin der van de kronkelhazelaar, die werd in 1863 in een heg in het Engelse graafschap Gloucester shire gevonden door een ano niem gebleven wandelaar. Van alle kronkelende bomen en struiken is de kronkelhazelaar de meest bekende. Als in novem ber eindelijk het blad van deze struik afvalt, worden de bizar gedraaide takken zichtbaar. De struik blijft fascineren tot Pasen van het volgende jaar, als de af gesnoeide takken van de kron kelhazelaar worden gebruikt om er binnenshuis uitgeblazen eieren en andere versieringen aan te hangen. Daarna komt de kronkelhaze laar weer in het blad en zit je de hele zomer aan te kijken tegen het misvormde blad dat eruit ziet alsof het door een verschrik kelijke plaag getroffen is. Kon je het ding maar verstoppen foto Rornke van de Kaa voor de zomer om het dan 's win ters weer tevoorschijn te halen. Gelukkig lijken veel eigenaren blind te zijn voor hét afzichtelij ke gebladerte. Niets kronkelt zo mooi als de kronkelhazelaar, maar er zijn veel meer bomen en struiken die kronkelen. In het Belmonte Ar boretum, in Wageningen, staat een indrukwekkende kronkel- beuk. Kronkelacacia's en kron kelconiferen kom je regelmatig in tuinen tegen. Wij worden nu eenmaal gefascineerd door af wijkingen. In Wisley Gardens, een botani sche tuin in Engeland waar ik ooit werkte,'was een hoekje waar alle kronkelaars en andere botanische afwijkingen in een hoekje bij elkaar waren geplant en dat het Lunatic Asylum - het gekkenhuis - werd genoemd. Het trok veel bekijks. Meestal zijn het bomen en strui ken die kronkelen, maar ook bij vaste planten konjen decoratie ve misvormingen voor. Dan doel ik niet op kronkelende floxen en penstemons. Dat gekronkel is een gevolg van een aantasting door parasitaire stengelaaltjes. En als planten misvormd zijn door toedoen van een parasiet, dan vinden we ze opeens weer niet mooi. Het luistert nauw. Een plant die in onze ogen déco ratief kronkelt is de kurkentrek- kerbies die je in tuincentra soms tussen de vijverplanten vindt. De kurkentrekkerbies groeit in ondiep water waar hij door de weerspiegeling tweemaal kron kelt. Mijn favoriete kronkelaar onder de kruidachtige planten is de es culaap-ui, Allium sativum var. ophoscordon. Deze ui is een kronkelknoflook die al in 1601 door Clusius beschreven werd. De bloemstengel lijkt op een merkwaardig gebogen vogelnek, totdat de bloemen zich openen en de nek zich strekt. Romke van de Kaa Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Als we de week voor kerst de sleutel krijgen, hoeven we ons niet te vervelen. En dan heb ik het even niet over het kwas ten, poetsen en dozen pakken. Tussendoor moeten we ook even tijd inruimen voor het bestude ren van de handleiding. Een thermostaat, om eens wat te noemen, zit er niet in. De ver warming werkt net even anders. Want eigenlijk mag je er met je tengels niet aankomen. Het ap paraat voelt zelf hoe koud of warm het buiten is, vraagt wat zaken op bij een hulpcomputer in de woonkamer en beslist op eigen houtje hoe hoog of laag de vloerverwarming moet staan. Je kunt hem de les lezen, Maar voelt de temperatuur goed, heb dan niet het lef om het program ma in de war sturen, Zelfs niet als je op vakantie gaat. Want het kost meer energie om een koud huis weer op te warmen, dan de temperatuur constant te houden. Zeker bij dit type zon- newoning. De ramen kunnen uiteraard open, maar als ze dicht zijn komt er ook geen zuchtje wind meer langs. Ook hier doet 'het systeem' het werk. Het gebruikt de warmte van de uit te blazen lucht voor het opwarmen van de koudere buitenlucht. Zo koelt het huis niet extreem af en hoeft de verwarming niet in actie te komen. Slim. Maar ook hier geldt: heb het lef niet de computer te storen. Wie de gewoonte heeft om bij het weggaan de stroom af te zetten, moet dat subiet afleren. Anders krijgen ongezonde kleine dier tjes de kans te gaan beesten. Het hele huis staat dus in het te ken van energiebesparing. Wa ter voor het verwarmen of koe len van het huis komt uit bron nen op tachtig meter diepte. De computer hoeft minder moeite te doen om het 'voorverwarmde water' op temperatuur te krij gen". Ook de zonnecollector draagt zijn steentje bij. Er zijn nog wat van die dingen: de trap pen en dakplaten zijn bijvoor beeld van hout met een keur merk. Al met al dragen we een klein beetje bij aan een schoner ïhir lieu. Niet dat die moeite overi gens wordt beloond. Integen deel. Als het daar om gaat hoef je geen energiezuinige woning te kopen. Goes en Essent hebben voor de bouw van Ouverture eind jaren negentig afspraken gemaakt over wat bewoners moeten beta len voor al die techniek. Ook al ligt er nergens een gasleiding in de wijk, die bedragen zijn toch gekoppeld aan de aardgasprijs. Vastrecht heet dat bijvoorbeeld eufemistisch. Het wonen in een milieuvriendelijk huis zou even duur moeten zijn als anders Een buitengewoon vreemd uit gangspunt, waarbij de gemeente zich flink heeft laten bedotten De lachende derde is het energie bedrijf dat sindsdien een lucra tief contract voor vijftien jaar op zak heeft. Goes maakt goede sier met ener giezuinig wonen, maar vertelt gemakshalve niet het hele ver haal. Een gemiste kans. Want als je echt wilt dat de natuur er beter van wordt, beloon je men sen die er moeite voor doen en er geld in steken. Niet dat we minder plezier aan dit huis zul len beleven. Maar we hebben wel het gevoel dat energiezuinig wonen een toneelspel is dat al leen wordt opgevoerd voor de bühne. Vrolijk, gelukkig, somber of verdrietig, de poppen in de serie Wooden Dolls hebben ie der een eigen karakter. Dat maakt de door Alexander Girard (1907-1993) ontworpen figuren zo bijzonder. De Amerikaanse ontwerper heeft zich voor de poppen - die nu opnieuw bij Vitra zijn ver schenen - laten inspireren door volkskunst uit onder andere Zuid-Amerika en Azië. De poppen uit de nieuwe serie kosten per stuk 92,95 euro. Gi rard maakte in de tweede helft van de vorige eeuw overigens vooral naam als ontwerper van textiel. Informatie: www.vitra.nl. Bloemen op de muur, voor het raam en nu ook op het aanrechtblad. Dat kan met het programma So lid Glass van keukenbladenleve- rancierErbi. De hardglazen Fio- ri-werkbladen zijn voorzien van een opvallend bloemenpatroon. Fiori is in vier kleuren verkrijg baar. Daarvoor is de onderkant afgewerkt met een coating. Informatie: www.erbi.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31