Als je het hebt over real life, nou dit is het PZC Hoe kan ik mij verdedigen tegen 'hé smerige pedo' 24 Soapserie over zingende makelaar Onterecht beschuldigd van kindermisbruik zaterdag 2 december 2006 Ho, ho. De deuren van bad- en slaapkamer blijven gesloten. En vorige week, toen ze naar een begrafenis moesten, was de came raman evenmin welkom. Voor de rest: filmen maar, alles mag wor den gezien! Al win Rennen en Geertje Wesdorp uit Hoedekenskerke hebben sinds een paar weken hun eigen reallifesoap op Maximaal TV. Overdag ver kopen en taxeren zij woningen, 's Avonds gaan ze het land in, be klimt Alwin de podia van feestzalen of de biljarts van cafés om te zin gen over Een leven zonder jou of De rozen in mijn achtertuin, met Geertje achter de knoppen van de geluidsinstallatie. Big Brother is de moeder van de va derlandse reality-programma's; lekker gluren naar de buren - zoiets moet het zijn. Reality-tv scoort. De Bauertjes, de Pfaffjes, Jantje Smit, André Rieu, Patty Brard, Jannes uit Drente, BZN, noem ze allemaal maar op - wie tegenwoordig geen eigen rea- lity-show op tv heeft, wordt in 'het we reldje' nauwelijks voor vol aangezien. Niet alleen de BN'ers weten dat; het besef dringt ook steeds meer door tot artiesten die alleen in de eigen streek enige bekendheid genieten. En dus bie den ook zij de kijkers van regionale televisiestations steeds vaker een blik in hun dagelijks bestaan. Spannend Alwin Rennen (35 jaar) en zijn levens gezellin Geertje Wesdorp (38 jaar) la ten via het Zeeuwse commerciële sta tion Maximaal TV in zes afleveringen zien hoe hun leven er uitziet. „Het is best spannend om naar ons te kijken." Goeiemorgen! Vrijdagochtend, rond de klok van achten. Alwin (alias de zingende makelaar) opent, gekleed in witte badjas, de voordeur van de com fortabele bungalow. Het ruikt er naar verse broodjes en koffie. Geertje, ook gebadjast, bladert door het ochtend blad. Papegaai Cocco kijkt vanuit zijn kooi toe. Ja, hij kan praten: koppie krauw, kom maar, lorre, 'daarmee heb je zijn woordenboek wel gehad'. Goeiemorgen! Cameraman Sebasti- aan van Maximaal TV, een opgewekte jongen, zet zich aan de ontbijttafel. Wat gaan we doen vandaag? Eerst maar een shot van een huiselijk tafe reeltje? Alwin hapt gretig in een knap perige pistolet en tikt een eitje open. 'Dat gekruimel, mag dat in beeld?' Tuurlijk. Alwin en Geertje vormen een hecht duo. Ze wonen samen, werken samen en trekken samen het land in; ze han delen in huizen en hechten aan het Hollandse lied. Alwin zit al lang in de muziek. Hij speelde in top-40-bandjes met namen als The Daltons en The Nightbirds. Daar kreeg hij een jaar of vijf geleden genoeg van en besloot al leen verder te gaan. Als zanger. In het genre van Hazes, Bauer, Froger, Jan tje Smit. Maar hoe gaat dat? Als je zo vaak 's avonds op pad bent om op te treden op bruiloften en partijen en Geertje blijft steeds alleen thuis - dat is ook niet leuk voor haar. Waarom zou ze niet proberen 'om 's wat met die knoppen te doen?' Sindsdien trek ken ze samen door het land. Zo'n hon derd optredens per jaar doen ze. Dat is leuk. Maar ook vermoeiend. Alwin Rennen: „Veel mensen hebben er een te geromantiseerd beeld van. Ze zien je alleen maar zingen, maar wat ze niet zien is dat we honderden uren in de auto zitten en dat we alwéér een broodje bij de benzinepomp staan te eten." Die kant van hun bestaan willen ze ook wel eens tonen. En hoe kan dat be ter dan via een reality-programma? Kwakkelperiode Bij Omroep Zeeland, vertelt Rennen, werd de suggestie welwillend aange hoord, maar binnen de programme ring was er geen ruimte meer voor. Op de burelen van Maximaal veerde men een goeie ï'eallifesoap te maken: „We hebben ons er nogal op verkeken. Je moet die mensen lang volgen en er is geen draaiboek, je moet dus maar af wachten tot er iets leuks gebeurt." Vijftienduizend euro bedragen de pro ductiekosten van de serie met Alwin Rennen ('de zingende makelaar') en Geertje Wesdorp. Het duo zelf betaalt 20 procent. De twee hebben het er graag voor over; het is tenslotte prima promotie zowel voor zaak als voor de zangcarrière. En hoe de rest wordt ge financierd? Dat laat zich makkelijk raden; als Alwin met een paar fans er gens een hapje gaat eten, komt de naam van het restaurant nadrukkelijk in beeld, mits de eigenaar bereid is een bescheiden bijdrage te leveren; lo- wel enthousiast op. Daar hadden ze tenslotte ook al enige ervaring opge daan met een reality-serie; poosje te rug zond Maximaal TV een serietje uit rond Raimond van Soest en Tom de Koning, organisatoren van het Goese modespektakel Fashion Event. Hoe kómt een mens op het idee? Heel een voudig, zegt Maximaal-directeur Rob de Kerf. „De zomer is voor ons altijd een beetje kwakkelperiode, maar er loopt wél heel wat personeel over de vloer. Ik dacht: 'Wat kan ik die men sen nou eens laten doen?' En zo is het gekomen." Het valt, meldt De Kerf, niet mee om pen Alwin en Geertje door een recrea tiepark, dan zal niet worden verzuimd om - alweer tegen betaling - het uit hangbord van de uitspanning te fil men. Nee hoor, De Kerf geneert zich daar geenszins voor. „We zijn tenslot te een commercieel station." Hóe real is reality-tv? Nou, zegt De Kerf, hij zal niet beweren dat er nooit eens iets in scène wordt gezet, maar er wordt beslist geen toneelstukje opge voerd. „Alles wat we laten zien, is echt gebeurd." Mwahhh, doet Alwin Rennen - maar zo'n serie over Bauer bijvoorbeeld, 'ze doen net alsof het al lemaal heel spontaan is, maar als-ie wordt gefilmd draagt hij altijd wel toe vallig een microfoontje.' „En je denkt toch zeker niet dat hij 's morgens in Amsterdam kan zijn, 's middags in He- teren, 's avonds in Arnhem en 's nachts weer in Amsterdam? „Hoe wel, hij heeft wel een iets grotere Mer cedes dan wij, misschien dat het daar aan ligt." Ziek Terug naar de ontbijttafel in de bunga low te Hoedekenskerke. „Hebben jul lie er zin in vandaag?", informeert ca meraman Sebastiaan. Geertje en Al win knikken enthousiast: het belooft een leuk maar druk dagje te worden; vanavond staat Alwin in de Zeeland hallen op het podium met niemand minder dan René Froger. Rennen en Wesdorp zijn nauw betrokken bij de organisatie van het concert en er moet nog veel geregeld worden. Terwijl in de Zeelandhallen het podium wordt opgebouwd, gaat de telefoon; Froger komt niet. Grapje, zeker? Nee, geen sprake van, Froger is ziek, echt! Cameraman Sebastiaan filmt dank baar hoe Alwin en Geertje ontsteld aan het bellen slaan. Meer dan dui zend kaarten zijn er al in de voorver koop verkocht en waar halen ze zo gauw een volwaardige vervanger van daan. Rob de Nijs of Benny Neijman misschien? Nee, dat zijn toch geen op ties! Jantje Smit dan? Als dat zou kun nen. Maar die heeft geen zin. De ge zichten staan strak. En dat is niet ge speeld, „Als je het over real life hebt, nou, dit is het." Bauer dan? Ook ziek. De wanhoop groeit. Marianne Weber? „Als die geregeld kan worden, hebben we in elk geval een goeie afsluiter." Maar ook Weber 'wil niet doorko men'. Eddy Wally? Ook niks. „In de middenmoot zijn er genoeg te krijgen; van Corrie Konings tot George Bak ker. Maar zie op het laatste moment maar een echte topper te halen." Vele uren en telefoontjes later heerst er op luchting: de Havenzangers, George Ba ker en de meiden van Luv (inderdaad, niet de jongsten meer) komen. De volgende ochtend kijken Alwin en Geertje tevreden terug. Alleen die mei den van Luv: dramatisch!, recenseert Alwin. Wat denk je dat ze kostten? Twaalfduizendvijfhonderd euro voor een half uurtje. „Ze zijn alleen maar gekomen om hun zakken te vullen." Willem van Dam De reallifesoap 'Zoals ik ben' waarin Alwin Rennen en Geertje Wesdorp worden gevolgd, wordt sinds 20 no vember elke maandag op elk heel uur uitgezonden door Maximaal TV. Het telefoontje van de Zierikzee- se politie kwam niet als een op luchting. Patrick Timmers wist zelf wel dat hij eind juli niet een jongetje gedwongen had tot seks. „Het idee dat ik dat zou doen. Vreselijk." Toch werd hij daar lange tijd van ver dacht. Erger nog". Die verdenking was binnen de kortste keren bekend bij heel wat anderen in Zierikzee. „Ik leef al maandenlang in een hel." Patrick Timmers is sinds, enige tijd een zware gebruiker van rustgeven de pillen. Zonder de dagelijks portie diazepam vreest hij dat hij niet voor zichzelf in kan staan. „Ik ben zo woe dend", zegt hij terwijl hij thuis in Zierikzee op de bank zit. „Ik ben mijn werk kwijt en mijn vriendin. En velen denken dat ik daadwerke lijk kinderen misbruik. Die roepen, 'hé smerige pedo'." Bijna wanhopig: „Hoe kan ik mij daartegen verdedi gen?" Hij geeft zelf het antwoord. „Dat kan ik niet." Timmers herinnert zich nog maar al te goed het telefoontje van zijn moe der, woensdag 16 augustus, dat hij moest komen want de politie zocht hem. Dat telefoontje verontrustte hem niet. Waarom de politie de 33-ja- rige inwoner van Zierikzee dringend nodig had, wist hij niet. „Waarschijn lijk voor een of ander flauwekulle- tje." Die gedachte maakte a-la-minute plaats voor schrik toen hij de straat van zijn moeder inliep en daar maar liefst vier politiewagens zag. De ont zetting werd nog groter toen twee agenten hem aanhielden, boeiden en overbrachten naar het plaatselijke politiebureau. Daar hoorde hij tot zijn verbazing dat hij verdacht werd van openbare schennispleging. Hij zou die ochtend zijn geslacht aan een voorbijgangster hebben laten zien. Timmers begreep niets van die be schuldiging. Na enig nadenken ging hem wel een licht op. Tijdens het uit laten van zijn hond, terwijl hij wan delde over de Boerenweg aan de rand van Zierikzee, moest hij plas sen. Hij verzekert dat hij noch kort voor noch tijdens dat plassen ie mand zag. „Echt, echt niet. Hele maal niemand." De verbijstering werd nog groter toen hij drie kwartier na zijn aanhou ding overgebracht werd naar een cel in het Goese politiebureau. „Voor plassen langs de kant van de weg?" Nee, niet voor plassen maar voor iets veel ergers, hoorde hij na enige tijd van twee rechercheurs. Ze vertelden hem dat hij werd verdacht van sek sueel misbruik van een vijfjarig jon getje. Die beschuldiging kon de Zie- rikzeeënaar niet plaatsen. „Ik? Ik zou kinderen lastigvallen?" Hij snap te niets van die beschuldiging tot de rechercheurs wat meer prijsgaven. Ze vertelden hem over een jongetje dat donderdagmiddag 27 juli lastig was gevallen door een man in de Schouwenbank in Ziex-ikzee. Die kleuter fietste daar en werd door een Zeeuws sprekende man gedwongen te stoppen. Vexvolgens moest het kind onzedelijke handelingen bij die man uitvoeren. Op dat moment besef te Timmers dat de politie hem aan zag voor die man. „Terwijl ik noch aan het signalement voldoe, noch Zeeuws spreek", aldus de geboren en getogen Rotterdammer. Het verhoor dat volgde was volgens hem zeer zwaar. „De rechercheurs bleven maar op mij inpraten. Hielden mij voor dat ze niet zo aan die zaak til den. Dat ze snel naar huis wilden. Dat het voor iedereen makkelijk was als ik nu maar even snel zou beken nen. Dan kon ook ik naar huis." Na een pauze: „Al zeg je duizend maal dat je er niets mee te maken hebt, dan nog blijven ze pushen." Timmers werd zo'n drie uur ver hoord. En al die tijd lukte het hem niet te bedenken dat hij voor die be wuste dag een prima alibi had. Die dag hielp hij namelijk mee met het opbouwen van Beachboom, het mu ziekfestival dat twee dagen later bij Scharendijke werd gehouden. Pas na het verhoor, toen hij zijn schoenen aanti'ok, besefte hij dat tientallen hem konden vxijpleiten. „Tijdens dat verhoor lukte het niet om op dat ali bi te komen. Je bent zo overdonderd door alles. Zo'n vex-hoor is zo ovex- weldigend. Normaal denken lukt dan niet. De ontvangst thuis was niet die waar op Timmers had gehoopt. Zijn vader had namelijk van een agent gehoord dat zijn zoon de dader was en dat hij had bekend. Senior geloofde die agent niet, maar was desondanks toch wat aan het twijfelen gebracht. Die nacht sliep Patrick Timmers slecht. De volgende nacht nog slech ter want die tussenliggende dag werd hij meeiTnaals geconfronteerd met de beschuldiging dat hij 'toch dat jongetje had gepakt'. Tot zijn ont zetting wist 'half Zierikzee' de reden van zijn arrestatie. Nog steeds ver ontwaardigd: „Hoe kan dat? Hoe is dat mogelijk." Hij vei-moedt dat ie mand te loslippig is geweest. „Hoe kan het anders dat ik de dag na mijn verhoor door velen wei'd nagewe zen?" Timmers weet zeker dat zijn familie noch zijn vrienden daaraan schuldig zijn. Het resultaat van die loslippig heid ondei-vond hij wel. Hij werd openlijk aan- en nageroepen als 'pe do' en andere soortgelijke benamin gen. Zijn vriendin ontkwam evenmin aan het volksgericht. „Ze had hele maal geen leven meer." Hij strijkt met zijn hand door zijn haar, kijkt even naar enkele journaalbeelden op tv. „Ook al ben ik onschuldig, voor velen blijf ik die man die is opgepakt wegens seksueel misbruik van een jongetje. Dat stempel raak ik niet meer kwijt." Zijn vriendin en zijn werk is hij wel kwijt. De spanning was te groot om de relatie voort te zetten, zegt hij na enig aandringen. „Samen hebben we er een punt achter gezet. Het was geen leven meer voor haar. Overal werd ze aangekeken op haar ï'elatie met mij. Overal hoorde ze de mensen smoezen. Elke dag overal gezeik." En zijn werk. Hij was er met zijn ge dachten niet meer bij. „Zat steeds aan die beschuldigingen te denken. Aan dat verhoor. Aan de reacties van anderen. Werken lukte gewoon niet meer." Timmers zit momenteel veel thuis en leeft een zeer teruggetrokken be staan. Zijn gsm neemt hij niet op. De boodschap op zijn voicemail zegt ook voldoende: 'Niet inspi'eken want ik bel toch niet terug en ik luister nooit af'. Gevraagd naar zijn vrien den stelt hij een wedervraag. „Hoe veel echte vrienden heb je?" Hij voelt zich op vele momenten van de dag 'superagressief'. De zware kal merende pillen voorkomen volgens hem dat hij dingen doet die niet zijn terug te draaien. „Want ik ben zo kwaad. Zo woedend." Ook zijn regel matige bezoeken aan een psychiater moeten erger voorkomen. Geen excuses Tijdens het verhoor in Goes nam de politie DNA van hem af om zijn pro fiel te vergelijken met dat van de man die het jongetje had misbi'uikt. Enkele dagen terug, drie maanden na zijn axvestatie, kreeg hij een tele foontje van de politie dat hij niet lan ger wordt gezien als verdachte. Ver ontwaardigd: „Ze boden niet eens hun excuses aan. Voor hen was mijn aanhouding een gewoon zaakje. Mijn wereld is echter op z'n kop gezet." Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24