Sommigen hebben nog liever een ruïne in de mond PZC 22 zaterdag 2 december 2006 occasioneel RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Sommige mensen zijn met geen stok naar de tandarts te krijgen. Al in de wachtkamer, klassiek achtergronddeuntje of niet, breekt hen het angstzweet uit. Het Tandheelkundig Centrum Beuningen komt met een radicale oplossing voor dit pro bleem: narcose. De schooltandarts, die heeft het dikwijls ge daan. „Dat is althans wat ik hoor van pa tiënten die bang zijn", zegt Jan van Ge- mert, tandarts in het tandheelkundig cen trum in het Gelderse Beuningen. „Bij de school kwam een bus en daar moest dan de hele klas in korte tijd doorheen. Kinderen hoorden andere kinderen schreeuwen en er was geen tijd om ze gerust te stellen," Uit een eerder onderzoek van het Acade misch Centrum Tandheelkunde Amsterdam (ACTA) blijkt dat 800.000 Nederlanders uit angst de tandarts mijden. Nog liever camou fleren ze de ruïne in him mond, dan dat ze er één voet over de drempel zetten. Van Gemert: „Ze nemen op de koop toe dat ze pijn lijden en hun pijngrens schuift steeds verder op. Al bij het zien van het on- derzoeksspiegeltje breekt hen het angst zweet uit. Intussen wordt hun gebit steeds slechter." In Nederland zijn enkele centra voor bijzon dere tandheelkunde waar patiënten met ex treme angst of met geestelijke en lichamelij ke handicaps onder narcose kunnen wor den behandeld. Deze centra zijn dikwijls verbonden aan ziekenhuizen. Enkele zelf standig gevestigde tandartsen zien er ech ter ook een markt in. Van Gemert: „Bij de centra voor bijzondere tandheelkunde zijn wachttijden van één tot anderhalf jaar geen uitzondering." Volgens Rob Dortmundt van de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde is het 'een handvol' regulie re tandartsen die patiënten onder narcose brengen. In Tandheelkundig Centrum Beu ningen is het niet de tandarts zelf die de se- datie, de veiiaging van het bewustzijn bij patiënten, regelt. Dat wordt gedaan door twee anesthesiologen van het Nijmeegse Ca- nisius Wilhelmina Ziekenhuis. „Het is ons vak, wij doen dit de hele dag", zegt een van hen, anesthesioloog Huub Jessen. Zonder risico's is het nooit, maar volgens Jessen wordt gewerkt in 'volledig gecontro leerde omstandigheden'. „We doen alles conform de standaard van onze beroeps groep." In de tandartspraktijk zal beade- mings- en hartbewakingsapparatuur aan wezig zijn. „We brengen alleen die patiën ten onder narcose bij wie het risico op com plicaties laag is", aldus Jessen. Om dit te bepalen, wordt altijd eerst licha melijk onderzoek gedaan en moet de pa tiënt een vragenlijst invullen. Jessen: „De patiënt houdt, als het zover is, controle want we bepalen samen hoe ver we met de bewustzijnsverlaging gaan. Dat kan omdat de patiënt best lang redelijk aanspreekbaar blijft." Na de behandeling belt de anesthe sioloog nog om te vernemen hoe het gaat. Volgens Jessen kan misselijkheid optreden. Van Gemert: „Het kan zijn dat iemand die onder narcose is behandeld, daarna weer wel naar de tandarts durft. We proberen mensen in ieder geval wel met zachte hand het normale traject in te krijgen." Psycholoog prof. dr. Ad de Jongh van het ACTA heeft daar hou juist een hard hoofd in. „Prima als mensen die veel pijn hebben daar terecht kunnen, maar je helpt ze echt niet van hun angst af. Tenzij ze na de beT handeling een kunstgebit dragen, dan zul len ze wel durven", schertst De Jongh. En dat is niet ondenkbaar, meent hij. Bij een behandeling onder narcose wordt door gaans niet het 'meest nette werk afgele verd', meent de hoogleraar. „Plet is niet makkelijk voor een tandarts. De tong moet helemaal worden vastgelegd, de patiënt moet kunnen doorademen, er liggen dingen in de keel. Tanden trekken is dan het een voudigste en de patiënt is zo meteen van zijn probleem af. Je raakt dus wel je tanden kwijt, maar niet je angst." Het is niet niks om iemand onder narcose te brengen, stelt De Jongh. „Daar zitten altijd risico's aan. Als het niet per se nodig is, moet je het niet doen." In centra voor bijzondere tandheelkunde werken psychologen en angsttandartsen, die daar na hun opleiding nog drie jaar voor hebben.gestudeerd. „Maar niet ieder een wil het traject van de psycholoog in", stelt anesthesist Jessen. Van Gemert: „En bij hoeveel mensen boeken ze resultaat? Het is onzin dat we geen kwaliteit zouden leveren. Zonder die garantie, beginnen we er niet eens aan. In Nederland is er scepsis, maar in landen als Amerika, Engeland en Duitsland is een tandartsbehandeling on der narcose gemeengoed." Dat sommige pa tiënten om een kunstgebit zullen vragen, is volgens Van Gemert reëel. „Maar dat doen we alleen als het niet anders kan." Het Tandheelkundig Centrum in Beunin gen heeft met een eerste groep patiënten af spraken gemaakt. Eerst wordt, ook met röntgenfoto's, bekeken wat er mankeert aan het gebit. Een collega van Van Gemert; die er ervaring mee heeft, doet de behande ling. Daarvoor worden zaterdagen vrijge houden. De Jongh: „Zodra de tandarts in Beuningen ermee begint, heeft hij volgende week net zo goed een wachtlijst. Het is een van de meest voorkomende fobieën en daarmee een interessante manier om geld te verdie nen." Van Gemert bestrijdt dit. „Op den duur zullen de behandelingen doordeweeks worden gedaan en dan gaat het dus ten kos te van het reguliere werk." Wilma de Cort Narcose voor angstige tandartsklant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22