Elke trainer wordt wel een keer ontslagen Roks: Ik liep als een zombie door huis de nood een deugd gemaakt Van Blind: Zwamborn: Schokeffect moeilijk meetbaar Karelse: Ik was meer psycholoog dan trainer Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-maii:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 2 december 2006 Reallifesoap over zingende makelaar kwam. Ik heb van de nood een deugd gemaakt." „Ik zat al 27 jaar in het voetbal, als voetballer en als trainer", legt Blind uit. „Dan zit je in een vast stramien. Ik voelde me daar zelf altijd prettig bij, maar het is wel egoïstisch. Va kantie? Nou, ik kon hooguit een week je in juni met het gezin op pad. Deze zomer zijn we meerdere keren wegge weest en daar hebben we van geno ten." „Mijn zoon (Daley) speelt bij Ajax BI. Ik ben met hem mee geweest naar een toernooi op Gran Canaria. En als hij met het Nederlands elftal naar Duits land of Estland moet, ga ik ook kij ken. Kwam ik vroeger bijna nooit aan toe. Verder golf ik redelijk veel." „Ik heb de sociale contacten, die lan ge tijd onaangeroerd zijn gebleven, weer wat aan kunnen trekken. Daarnaast ben ik als analist van de NOS betrokken bij het topvoetbal en bezoek ik regelmatig wedstrijden, bij AZ, Sparta en Ajax. In de eerste fase ben ik weinig in de Arena ge weest. Vond ik niet gepast. Dan kom je toch weer in beeld, op zo'n scherm in het stadion en dat vind ik niet colle giaal." „Het zwarte gat? Ik ken de uitdruk king wel, maar ik zou niet weten wat het is. Het is wel zo dat ik dit niet jaar in, jaar uit zou willen doen. Daar ben ik nog te jong voor. Ik wil terug in het voetbal. Daar ben ik het beste in. Ik zit vanaf mijn zeventiende in dit we reldje en heb me nooit op andere ge bieden ontwikkeld. Schoenmaker blijf bij je leest, is mijn motto." „Er zijn wel wat contacten. Ik moet een keuze maken: tussentijds aan de slag of per 1 juli, bij het nieuwe sei zoen dus, weer iets gaan doen. Ik heb de lat vrij hoog liggen. Ik neem de tijd en de ruimte om een beslissing te ne men." Blind keert terug. Terug in de wereld van drukte; druk en stress. „Ik ben daar vrij nuchter in. Ik heb nooit aan can-ièreplanning gedaan. Ik heb nooit gezegd dat na Ajax nu Real Madrid moet komen. Ik wil leuke dingen waar ik achter sta. Ik volg mijn verstand. En ach die druk, het is maar hoe je er mee omgaat. Ik zie het altijd als een impuls om het beste uit mezelf te ha len." door Jan Dagevos en Rudy Boogert Met het ontslag van Adrie Koster eerder deze week als trainer van voetbalclub RKC Waal wijk verdween (voorlopig) de laatste Zeeuwse oe- fenmeester uit het betaalde voetbal. Vorig seizoen stonden er nog vijf aan het hoofd van een club uit de Nederlandse eredivisie. Vier van hen vertellen over de verschillende aspecten die bij een ontslag komen kijken. Stuk voor stuk putten ze uit hun persoonlijke ervaringen van vorig seizoen, want toen maakten ze alle vier zo'n ontslagprocedu re'van dichtbij mee. Kees Zwamborn, technisch manager van Willem II, geeft antwoord op de vraag 'Wie neemt het besluit tot ontslag'. Dolf Roks, ontslagen bij Sparta en RBC Roosendaal, vertelt over de emoties die zo'n beslissing teweegbrengt. John Karelse, bij NAC Breda tijdelijk opvolger van de ontslagen Cees Lok, doet uit de doeken hoe een spelersgroep op een ontslag kan reageren. En Danny Blind, ontslagen bij Ajax, maakt duide lijk dat het zwarte gat aan zijn deur is voorbijge gaan. Danny Blind foto EPA Dolf Roks kreeg in zijn loopbaan als trainer twee keer de bons, bij Sparta en RBC. Zijn laatste ontslag dateert van januari. „Het doet altijd pijn, maar bij RBC was ik erop voorbe reid. Ik verloor te veel en dan weet je dat je een keer aan de beurt bent. In zo'n geval moet je wel een heel sterke voorzitter hebben." „Bij Sparta was ik er totaal niet op voorbereid. Ik had het overgenomen van Frank Rijkaard. Er waren afspra ken gemaakt met mij. We zouden eerst financieel gezond proberen te worden en dan het elftal gaan verster ken. Vervolgens kwamen er wat ande re mensen aan de macht en kreeg ik een klap in mijn nek. Dan voel je wel een wegwerpartikel, ja." „Ik was flink van de wereld, weet ik nog wel. Sparta was mijn club, mijn zaak, daar'zat ik 17 jaar en dat was nu ineens weg. En dan heb ik het dus niet eens over het geld hè. Man, dat had ik met alle plezier ingeleverd als ik.de dag erop weer naar Sparta had gemogen. Na mijn ontslag kreeg ik 115 berichtjes en telefoontjes. Dat was heel leuk, daar had ik wat aan. Maar ja, op een gegeven moment wordt het toch stil, dan bellen de jour nalisten je niet meer. „De eerste weken liep ik als een zom bie door huis. Voor mijn omgeving was ik niet de gezelligste. Ik zat op slot, was stil en vroeg me voortdurend af wat ik verkeerd had gedaan. Ik zat wel vol energie. Ik heb in die periode bij mij thuis een straatje gelegd. Ik moest het kwijt. Weet je, in die eerste weken dacht ik dat ze van Sparta nog wel zouden bellen. Dat ze zouden zeg gen dat ik toch weer mocht komen. Ik wilde mijn werk gewoon afmaken daar." „Als je eenmaal thuis zit, ga je je ook afvragen wat je verkeerd hebt gedaan. Of je soms bedrijfsblind bent geweest, of je visie niet goed is geweest, of dat je verkeerde keuzes hebt gemaakt of dat je slechte trainingen hebt gege ven. Na mijn ontslag bij RBC heb ik daarover allemaal geen twijfels gehad. Er kwam een andere trainer en de prestaties werden niet beter, dus dat was de bevestiging voor mij dat het daar niet aan had gelegen. Daarna ga je met mensen praten en merk je dat je toch niet zo'n verkeerde visie Zijn doorlopende verbintenis bij Ajax werd in mei van dit jaar ont bonden. Sindsdien zit Danny Blind (45) als werkloos trainer 'thuis'. „Maar ik heb me nog geen seconde ver veeld", zegt de uit Oost-Souburg af komstige Blind. „Ik kom nu aan din gen toe, waar ik anders niet aan toe hebt." „Ach, elke trainer wordt in zijn loopbaan wel een keer ontslagen. 'Hi red to be fired', zeggen de Engelsen altijd. Daar word je tijdens de cur sus al op gewezen. Je weet dat je een keer aan de beurt bent, al blijft het pijnlijk. Het voelt als een neder laag." Dolf Roks foto Dirk-Jan Gjeltema Him stem wordt officieel niet ge hoord, maar onbewust spelen supporters wel degelijk een rol bij het ontslag van een trainer. Dat conclu deert Kees Zwamborn, technisch ma nager van Willem II, als hij terugkijkt op het ontslag vorig seizoen van Ro bert Maaskant. „Maar uiteindelijk be slist het bestuur van de club dat een trainer ontslagen wordt." De druk op Maaskant was vorig sei zoen hoog. De prestaties waren slecht en de fans maakten hun ongenoegen daarover duidelijk in woord (op spandoeken) en gebaar: „Wij hadden het publiek zelfs voor de deuren van het stadion staan", haalt Zwamborn, woonachtig in Kloetinge, terug. „Daardoor ontstond een gespannen situatie." Dat was echter geen reden voor ont slag; eerder een voorbode. „Voordat een besluit tot ontslag wordt genomen, overlegt het bestuur met zijn achterban. In het geval van Willem II was dat de Raad van Commissarissen. Soms wordt er ook te rade gegaan bij de spelersgroep, maar over het algemeen niet. Een spelersgroep zit doorgaans ambi valent in elkaar. De vraag is of je daaruit een eensluidend beeld krijgt." Resultaat Slechte resultaten zijn doorgaans de aanleiding voor ontslag. Maar wat is het resultaat? Onder leiding van Zwamborn handhaafde Willem II zich uiteindelijk in de eredivisie, maar om nu van een schokeffect te spreken... Zwamborn gelooft er niet zo in. „Het is zo moeilijk meetbaar. Als een ploeg slecht draait, heeft het negen van de tien keer niks te maken met de kwali teit van de coach." „Mario Been (trainer van NEC) heeft het laatst wel aardig verwoord: 'als we nu eens achttien topcoaches in de eredivisie hebben, dan moet er aan het einde van het seizoen nog altijd één degraderen. Zou die trainer er dan opeens niks meer van kunnen?' Het is een cliché, maar een club kan moeilijk de spelers ontslaan als er iets wringt in de relatie trainer-spelers." Kees Zwamborn foto John Schouten Niet alle spelers waren ervan ge charmeerd dat assistent-trainer John Karelse vorig seizoen na het ont slag van Cees Lok bij NAC gepromo- John Karelse foto Cor Viveen veerd werd tot hoofdtrainer. De in We- meldinge geboren Karelse tilde er niet zwaar aan. „We hoefden geen vrien den te zijn", zegt hij nu. Als NAC maar behouden zou blijven voor de eredivisie. En in die missie slaagde Ka relse. Karelse was de derde trainer die dat seizoen voor de spelersgroep kwam te staan. Ton Lokhoff was de eerste, maar werd ontslagen. Cees Lok was de tweede, maar werd ook ontslagen. Hij liet een selectie achter die in twee ën uiteen was gevallen. Karelse, met nul komma nul ervaring als hoofdtrai ner, moest orde in de chaos scheppen. „Ik was meer psycholoog dan trai ner." „Het was niet belangrijk hóe ik trai ning gaf", herinnert Karelse zich. „Tactisch, technisch, individueel, het maakte geen bal uit. Ik moest van een uit elkaar gevallen spelersgroep één geheel smeden, een groep spelers die voor elkaar door het vuur wilde gaan. Er waren spelers blij dat de trainer weg was en er waren spelers die het verschrikkelijk vonden. Ik moest alle spelers echter meekrijgen voor mijn plannen." „In het begin heb ik me kwetsbaar op gesteld. Van beide kampen heb ik de belangrijkste spelers eruit gehaald om te peilen hoe zij de toekomst zagen. Zo heb ik een compromis tussen beide kampen geprobeerd te bereiken. Er was een aantal spelers tegen dat ik het overnam en ik wist ook precies welke spelers. Maar dat gaf niet. We hoefden geen vrienden te zijn. Als ze mijn plannen maar volgden." „Ik vond het niet echt moeilijk, maar het is een goede leerschool geweest. In die paar weken heb ik weer iets bijge leerd over met mensen omgaan. In zo'n ontslagsituatie komt er veel pers bij kijken, er is druk van supporters en ook intern bij club voel je de druk. Ik ben nu weer assistent-trainer bij NAC, maar uiteindelijk wil ik mijn pa pieren halen om zelf hoofdtrainer te worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21