PZC Veiligheid in juni Iraakse zaak Britse Spoorwegen gaan bladeren op de rails te lijf s/ooQ\ SLIPS, rA HGRATISl S/<OO0 3 SLOGGI Belgen spoelen hun gebruikte frietvet door het toilet Bush en Al Maliki zijn het eens over overdracht legercommando Fakkeltocht tegen aids Brussel maakt regels voor vuurwerk gelijk Poolse minister wil uitgaansverbod voor jongeren Levenslang voor Galic passieux vrijdag 1 december 2006 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Veel Belgen weten niet wat ze met hun frituurvet aanmoeten. Ze dumpen het in de tuin of spoelen het door de wc. Dat kan zo niet langer, vindt Valorfrit, de organisatie die de inzameling van gebruikte frituurvetten coördineert. Naar schatting 81 procent van de Bel gische gezinnen heeft een friteu- se, en die wordt ook regelmatig gebruikt. Zestig procent van hen brengt het gebruikte vet netjes naar het milieupark. De rest spoelt het door de gootsteen of de wc, of begraaft het in de tuin. Om aan die milieuvervuilende praktijk een einde te maken, krijgt iedereen die de komende weken frituurvet koopt een trechter. Onder het motto 'Vang het oliespook' wil de organisatie consumenten ertoe bewegen de gebruikte frituurolie in een fles te gieten en naar het container park te brengen. Ook komen er spotjes op televisie en in kran ten. Kosten: 700.000 euro. Veel geld, maar met die gebruikte vet ten kunnen dan ook nuttige din gen worden gedaan, aldus Valor frit. Zo wordt het vet verwerkt tot milieuvriendelijke biodiesel, 35 procent wordt verwerkt in producten als pershout, plastic, industriële zepen, smeermidde len en dergelijke. Ook wordt het oude vet gebruikt voor de op wekking van groene stroom. van onze redactie buitenland AMMAN - De Amerikaanse mili tairen moeten zo spoedig moge lijk het commando overdragen aan het Iraakse leger. Daarover waren de Amerikaanse presi dent George Bush en de Iraakse premier Nuri al Maliki het giste ren tijdens een ontmoeting in de Jordaanse hoofdstad eens. Vol gens Al Maliki zijn de Iraakse strijdkrachten in juni 2007 klaar om de verantwoordelijk heid op zich te nemen voor de veiligheidssituatie in Irak. De Amerikaanse president prees Maliki verder als 'de ge schikte man' voor Irak. „Een grote frustratie van de premier is dat hij niet de middelen heeft om mensen die de wet overtre den aan te pakken. Wij hebben besproken welke mogelijkheden er zijn om ervoor te zorgen dat Maliki kan doen wat het Iraakse volk van hem verwacht." Kort voor de ontmoeting tussen Bush en Maliki lekte een rap port uit van de belangrijkste Amerikaanse adviescommissie 'Irak Studie Groep'. Daarin staan de aanbeveling dat het Amerikaanse leger zijn gevechtstaak moet veranderen in een ondersteunende, logistie ke taak door een geleidelijke te rugtrekking van de Amerikaan se gevechtstroepen in Irak. Bush reageerde niet direct op dit advies, maar hij zei wel dat de Amerikaanse troepen in Irak blijven tot de klus is geklaard en zolang Bagdad dat wenst. Veel Irakezen hebben maar wei nig vertrouwen, in de beloften over veiligheid door Bush en Ma liki. „Het probleem ligt niet bij hen, maar bij de Irakezen zelf. Wij (Advertentie) moeten er zelf van overtuigd zijn dat een vreedzame oplos sing mogelijk is, en we moeten stoppen tegen elkaar te vech ten", reageerde restaurateur Ali gisteren in Bagdad. „Maar ik denk wel dat deze onmoeting nuttig is. Het enige wat we wil len is veiligheid. Ik hoop dat de ze gesprekken eindelijk een klein beetje vrede deze kant op brengen. Bush is momenteel de baas in Irak en deze keer ziet het er naar uit dat hij serieus van plan is het geweld uit te bannen en Maliki te steunen." Bush zou aanvankelijk woensdag al met Maliki hebben gesproken, sa men met de Jordaanse koning Abdullah II. Die bijeenkomst werd echter op het laatste mo ment door de Iraakse premier af gezegd. Een diplomatieke mis ser was een memo dat daags er voor was uitgelekt, waarin de Amerikaanse veiligheidsadvi seur Stephen Hadley twijfel uit te over de kwaliteiten van Al Maliki als leider. GPD/RTR KOLKATA - Prostituees roepen leuzen tijdens een fakkeltocht gisteravond in Kolkata in het oosten van India. Volgens de VN-organisatie Unaids heeft India met 5,7 miljoen het hoogste aantal mensen ddat is besmet met het aidsvirus. Vijfentachtig procent van de hiv-dragers hebben hun aandoening via seksueel contact opgelopen. Vandaag is het Wereldaidsdag. foto Jayanta Shaw/RTR Snelle hap blijkt kostbare grap ZEEBRUGGE - Terwijl de chauffeur even in een restau rant zat te eten, is 50 kilo goud gestolen uit een geldwagen van Brinks in Zecbrugge. De lading was circa 780.000 eu ro waard, aldus de Belgische po litie gisteren. Het goud, een la ding kleine bolletjes, zat ver pakt in tien plastic flessen. Het goud kan worden versmolten voor diverse toepassingen zoals juwelen, aldus de politie. De la ding was bestemd voor Groot-Brittannië. ANP/Belga Tsjaad akkoord met VN-troepen N'DJAMENA - Het Afrikaanse land Tsjaad stemt in met statio nering van een vredesmacht van de Verenigde Naties langs de oostgrens met Soedan. De Tsjadische president Iclriss Deby heeft dit gisteren gezegd tegen Franse premier De Ville- pin. Tsjaad grenst aan de West-Soedanese regio Darfoer, waar de vervolging van de loka le bevolking door milities en bendes gruwelijke vormen heeft aangenomen. De VN verkiezen een strijdmacht in Darfoer, maar hebben dit voornemen vrij wel onuitvoerbaar gemaakt door het af te laten hangen van instemming van de regering van Soedan. De Soedanese regering steunt de milities en wil geen buitenlandse troepenmacht over de vloer. ANP/AFP (Advertentie) door Esther Gotink LONDEN - Ook in Groot-Brit - tannië hebben de treinen weer last van gladde sporen door val lende bladeren. Jaarlijks beta len de Britse spoorwegen negen tig miljoen euro om de 33.600 ki lometer rails in het land blad- vrij te houden en de schade aan treinen te herstellen. Meer man kracht en nieuwe technieken worden ingezet om het pro bleem effectiever te lijf te gaan. De investeringen van de laatste jaren blijken zich terug te ver dienen. Zo kenmerkte de herfst van 2004 zich door ruim een half miljoen minuten vertra ging. Vorig jaar werd dit met 42 procent teruggebracht. „Herfst en vallende blaadjes vor men een uitdaging voor spoorwe gen wereldwijd", zegt Peter Strachan van Network Rail, het bedrijf dat de Britse spoorwe gen onderhoudt. „Het is als rij den op ijs. Machinisten moeten in de herfst langzamer optrek ken. Wij hebben nieuwe metho den ontwikkeld, waarmee we kunnen voorspellen waar de meeste bladeren vallen, zodat ze op voorhand kunnen worden verwijderd." Centrale controlekamers zijn 24 uur per dag actief in het opspo ren van bladophopingen. Met sa- tellietnavigatie en de speciale 'bladvalverwachtingen' van het Britse KNMI, worden de groot ste probleemgebieden gelokali seerd. Er zijn 82 teams, die elk bestaan uit twee personen, wiens taak het is deze plekken bladvrij te maken. Ze zijn bewapend met een arsenaal aan schrobbers, wa ter- en zandstralen en de pro ducten Natrusolve (om de zwar te, glibberige deklaag van verga ne, rottende bladeren op te los sen) en Sandite (dat de rails stroever maakt). Op het traject Newcastle en Car lisle in Noord-Engeland vormen Joe McLoughlin en Jimmy Tay lor zo'n team. „Onze taak is de bladeren zoveel mogelijk te ver wijderen, voordat ze gaan plak ken en een Teflon-achtige laag vormen. We krijgen aanwijzin gen van de controlekamer, maar praten ook met de machinisten zelf. Die weten wat de meest ris kante trajecten zijn." Joe McLoughlin en Jimmy Taylor zijn de blad-'busters' op het tra ject tussen Newcastle en Carlisle foto GPD/Network Rail Machinisten krijgen een cursus in het rijden op glibberige rails. Ze worden getraind in simula tors. Behalve in Schotland waar 's zomers, een anti-slipbaan wordt geprepareerd op het pri vate spoorlijntje van Bo'ness Kinneill Railway. Dit gebeurt door afwasmiddel op het spoor te spuiten. Op de bladrijke routes Willes den-Rugby en Hornsey-Hitchin rijden twee bijzondere treinen, die met een snelheid van 100 ki lometer per uur en een water druk van 1500 bar (duizend keer hoger dan de kraan thuis) de rails schoonmaken. Hier en daar worden dienstregelingen aangepast, zodat machinisten langzamer kunnen rijden. Kappen Oud-treindirecteur Antoine Hu- rel zei in 1997 dat bladeren al leen maar 'onbelangrijke aan hangsels aan bomen' zijn die jaarlijks grote vertragingen voor passagiers opleveren. On der dat mom zijn het afgelopen decennium talloze bomen ge kapt. De kastanje, esdoorn en populier blijken de grootste boosdoeners. Deze bomen wor den zoveel mogelijk geplant op vijftien meter van de rails van daan. GPD 2 SHIRTS DAMES/HEREN NU 5 KORTING Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 31 december 2006 of zolang de voorraad strekt. door Kees Bos BRUSSEL - Nederland en de andere EU-landen gaan de regels voor vuurwerk ge lijktrekken. Dat moet een einde maken aan situaties waarbij bijvoorbeeld duizendklap pers in Nederland zijn verboden en in bij voorbeeld België toegestaan. Doel is zo het aantal van 45.000 slachtoffers per jaar in de EU te beperken en het vrije verkeer van vuurwerk te bevorderen, aldus het Europees Parlement donderdag. De Socialistische Partij behoorde tot een minderheid van tegenstemmers. „Een beetje onzin om dit Europees te regelen. Dat kun nen de landen best zelf", vindt Kartika Lio- Mens moet planeten koloniseren LONDEN - De mens zal andere planeten buiten ons zon nestelsel moeten koloniseren, anders sterft hij uit. Dat heeft de wereldberoemde Britse wetenschapper Stephen Hawking gisteren gezegd. Hawking zei dat het een kwestie van tijd is voor een in slag van een asteroïde of een nucleaire oorlog het mense lijk leven op aarde uitroeit. Volgens Hawking is het in theorie mogelijk te reizen met een snelheid die die van het licht benadert. ANP/RTR Bahrein pakt verkoop alcohol aan MANAMA - Bahrein pakt de verkoop van alcohol aan. Het eiland in de Perzische Golf, dat bij Saoediërs de bij naam 'de bar' heeft, verbiedt vanaf mei de verkoop van al coholhoudende dranken in hotels en restaurants die in woonwijken en bij scholen of moskeeën liggen. Ook mag een aantal hotels vanaf maart geen buitenlandse zangers en bands meer laten optreden. De ban geldt ook voor buitenlandse shows. Bahrein geldt als een van de meer liberale landen in de Golf, maar bij onlangs gehou den parlementsverkiezingen kregen strenggelovige mos lims de meerderheid. ANP Japan krijgt ministerie Defensie TOKIO - Het Japanse Lagerhuis van het parlement heeft gisteren ingestemd met de vorming van een ministerie van Defensie. Japan kent sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog een Defensie Agentschap dat niet dezelfde status heeft als een ministerie. Het is nu de bedoeling het op te waarderen tot een volwaardig ministerie. Eerdere pogingen om een ministerie van Defensie te creë ren liepen spaak. De kwestie lag altijd zeer gevoelig dooi de rol van Japan in en voorafgaand aan de Tweede We reldoorlog. ANP Doodvonnissen aanslagen Egypte ISMAILIYA - Een Egyptische rechtbank in Ismailiya heeft drie Egyptenaren veroordeeld tot de doodstraf voor hun aandeel in de aanslagen in de Sinaï op 7 oktober 2004. Zeker 34 mensen vonden destijds de dood door drie bomaanslagen in en rond Taba aan de Rode Zee. Tien andere verdachten werden veroordeeld tot celstraf fen variërend van vijf jaar tot levenslang. De tien waren aangeklaagd voor onder meer moord, poging tot moord en lidmaatschap van een terreurgroep. ANP/AFP/EFE Brussel gebruikte zelf fout hout BRUSSEL - De Europese Commissie heeft bij de verbou wing van haar hoofdkantoor duizend vierkante meter 'fout hout' gebruikt. Het gaat om hout zonder FSC-keur- merk, bijvoorbeeld van illegaal gekapte tropische bomen. Europees Commissaris Kallas (Administratieve Zaken) heeft dat toegegeven in een brief aan milieuorganisatie Greenpeace. Brussel promoot zelf juist het gebruik van hout met het FSC-keurmerk. De commissie zegt dat de aannemer in de fout is gegaan. „Belachelijk dat de commissarissen lopen over een hou ten vloer van een kwetsbaar bos, terwijl zij de bescher ming van de natuur bepleiten", zei S. Risso van Green peace Europa gisteren. ANP van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een uitgaansver bod voor de jeugd tussen 22.00 en 5.00 uur, dat wil de Poolse mi nister van Onderwijs Roman Gierthych. Alleen jeugd die be geleid wordt door een volwasse ne mag zich tussen genoemde tij den op straat bevinden. Zo niet, dan krijgt de betrokken jongere een boete die bij herhaling kan oplopen tot 1000 euro. Het is het zoveelste omstreden voorstel van de bewindsman. Hij kondigde na de recente ver krachting van een studente op een gymnasium in Gdansk, een 'nul tolerantie-programma' aan. Het meisje beroofde zich na de verkrachting thuis van het le ven. Giertych diende bij het par lement al een wetsvoorstel in dat voorziet in schoolunifor men, verbod op het bekijken van bepaalde internetsites en controles van studentenkamers. Op school zouden ook geen mo biele telefoons meer gebruikt mogen worden. De maatregelen moeten begin 2007 in gaan. Giertych is lid van de conserva- tief-katholieke partij Liga van Poolse families. Volgens hem is de tijdvoorbij dat jongeren kun nen doen en laten wat ze willen. De nieuwe wetgeving noemt hij geen straf maar een bescher mingsmaatregel. Uit onderzoek is gebleken dat tachtig procent van de Polen een uitgaansverbod voor jonge ren zou steunen. GPD DEN HAAG - De Kamer van Be roep van het Joegoslavië-Tribu- naal heeft de Bosnisch-Servi- sche generaal Stanislav Galic (63) gisteren veroordeeld tot le venslang wegens oorlogsmisda den bij de belegering van Saraje- Het is de eerste keer dat het tij delijke VN-hof. dat sinds 1993 in Den Haag zetelt, een definitie ve levenslange celstraf oplegt. De hoofdstad van Bosnië werd van 1992 tot 1995 belegerd dooi de Bosnische Serven. Door artil leriebeschietingen, sluipschut ters en honger vielen duizenden doden. Galic was van september 1992 tot augustus 1994 comman dant van het Bosnisch-Servi- sche Romanija-Korps dat Sara jevo belegerde. Hij kreeg in 2003 in eerste aanleg twintig jaar cel opgelegd. Volgens de Ka mer van Beroep was die straf niet passend, gelet op de zwaar te van het misdrijf. ANP Advertentie tard (SP). Ze vreest bovendien dat Neder land de huidige strenge regels moet versoe- pelen.Het wetsvoorstel houdt in dat geen en kel vuurwerk in de EU nog verkocht mag worden aan personen jonger dan twaalf jaar. Gevaarlijker vuurwerk mag vanaf zes tien jaar, nog riskantere knallers en pijlen alleen vanaf achttien jaar. ANP Zaterdag 2 december De hele dag door demonstraties borstplaat maken Kom kijken en proeven KOOKMAGAZIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5