H-woord gonst door Den Haag PZC Onschuldige frustraat of vijand van de staat? Kiezen voor narcisme PZC 4 Lot hypotheekrenteaftrek bemoeilijkt onderhandelingen over nieuw kabinet Inleg beleggingshypotheek voor 40 pet op aan kosten Ook leger Sri Lanka werft kindsoldaten 1 december 1956 vrijdag 1 december 2006 Het vermaledijde H-woord gaat een grote rol spelen in de onder handelingen voor een nieuw ka binet. Maar wat voor gevolgen hebben beperking en handha ving van de hypotheekrenteaf trek eigenlijk? door Gert van Harskamp Na de verkiezingen wordt er weer volop gediscussieerd over de hypotheekrenteaftrek. SP-leider .Tan Marijnissen zegt dat het CDA bereid moet zijn te praten over de toekomst van de hypotheekrenteaftrek, maar de christen-democraat Jan Peter Balkenende noemde de subsidie op eigen huizenbezit heilig en een breekpunt in coalitieonder handelingen. Desondanks heeft afgelopen de cennium elk kabinet nog aan de renteaftrek gemorreld. In 1997 besluiten premier Wim Kok en WD-minister Gerrit Zalm (Fi nanciën) dat de hypotheekren te-aftrek alleen gebruikt mag worden bij aankoop, verbouw of onderhoud van een woning. De maximale duur van de af trek wordt beperkt tot dertig jaar. Ook onder het kabinet-Balken ende is de hypotheekrenteaftrek niet heilig. In 2004 is door het CDA en de WD de bijleenrege ling ingevoerd, die bepaalt dat de verkoopwinst op de oude wo ning in de nieuwe woning moet worden gestopt. Anders is dat rentebedrag in de nieuwe hypo theek niet aftrekbaar. Ondanks de verkiezingsbelof ten, doet de geschiedenis ver moeden dat ook het aanstaande kabinet de hypotheekrenteaf trek zal versoberen. Zolang er echter nog geen besluit is geno men, roepen voor- en tegenstan ders van de renteaftrek het hardst om hun gelijk. Ontegen zeggelijk kent de hypotheekren teaftrek voordelen. Ze bevor dert het eigen woningbezit en de leefbaarheid in de wijk. „Ei gen-woningbezitters zijn voor zichtiger dan huurders", zegt di recteur Taco van der Hoek van het Economisch Instituut Bouw nijverheid (EIB). „Zij zijn eer der bereid te investeren in hun woning en in hun omgeving." Het EIB presenteert aanstaande maandag een onderzoek waar uit blijkt dat aanpak van de hy potheekrenteaftrek gevolgen heeft voor grondexploitatie. Gemeenten betalen de aanleg van infrastructuur juist uit die grondopbrengsten. Ook de da ling van de huizenprijs brengt door Steef Arts Van iedere euro die klanten via een beleggingshypo theek inleggen, wordt veertig cent niet belegd. De verzeke raars gebruiken dit geld om hun kosten en die van tussenper sonen te dekken. Ook wordt hiermee de premie voor de overlijdensrisicoverzeke ring van klanten betaald. De di recteur van het Verbond van Verzekeraars- (VvV) Richard Weurding zei gisteren in Het Fi- nancieele Dagblad dat zestig procent van de inleg daadwerke lijk wordt belegd. Weurding ba- een risico met zich mee. Op de korte termijn kan die waardeda ling oplopen tot zo'n twintig pro cent, enkele onderzoekers me nen zelfs dertig procent. Onderuit Hoewel de huizenpi'ijs zich na enkele jaren weer herstelt, gaat de waarde van het onderpand van de hypotheek toch een perio de onderuit. Dat kan hard aan komen in een land waar de hypo theekschuld twee keer zo hoog is als het gemiddelde in de EU-landen. De waardedaling van huizen zet niet door bij goedkopere woningen, omdat daar al een groot tekort is, aldus Van der Hoek. „Dus verwacht ik niet dat starters en lagere in komens gemakkelijker toegang krijgen tot een koophuis." Voor hoogleraar Johan Conijn blijkt hieruit dat de hypotheek renteaftrek de doorstroming niet bevordert, zoals het ministe rie van Volkshuisvesting stelt. De hoogleraar woningmarkt meent dat de sleutel tot de wo ningmarkt ligt in het ruimtelij- ke-ordeningsbeleid, waardoor het gebrek aan goedkopere wo ningen kan worden aangepakt. Daarnaast mag volgens hem het vrijgeven van de huren alleen sa mengaan met beperking van de hypotheekrenteaftrek. Op gang Huurliberalisering alléén zal de afstand tussen huursector en koopsector niet verkleinen. Bei den zijn nodig om de woning markt op gang te brengen. Van der Hoek erkent de proble men die Conijn schetst. Van der Hoek: „Als de aftrek niet zou be staan, zou ik niet weten waarom wij die moeten invoeren. Want tegen het voordeel van de aftrek staan ook nadelen. Op de lange termijn is aftopping van de hy potheekrenteaftrek economisch voordeliger." Dat zeggen naast de Europese Commissie ook economen van de Oeso en het Centraal Planbu reau (CPB). De hypotheekrente aftrek kostte in 2005 11,7 mil jard euro. Om de hypotheekren teaftrek te handhaven, moeten de belastingen omhoog. Daardoor zijn de loonkosten duurder en dat is slecht voor de werkgelegenheid en de econo mie, zeggen deze organisaties. GPD seert zijn uitspraken op een nog niet gepubliceerd onderzoek van het VvV. Het zou voor het eerst zijn dat de branche cijfers publiceert over de kosten van be leggingshypotheken. Volgens Weurding wordt van ie dere euro inleg gemiddeld vijf tien tot twintig cent ingehouden als premie voor de overlij densri sicoverzekering. Twintig tot 25 cent gaat op aan kosten voor ver zekeraars, tussenpersonen en banken. Het gaat onder meer om provisies en administratie kosten. Weurding stelt dat verze keraars maximaal 0,7 procent overhouden van iedere ingeleg de euro. GPD /Novum door Nachammai Raman Het is reeds lang bekend dat de Tamil Tijgers (LT- TE) kindsoldaten inzetten bij hun strijd tegen de Srilan- kaanse regering. Volgens Uni cef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, is de gemid delde leeftijd van de strijders 16 jaar. Maar met de verdwij ning van drie kinderen uit het grensstadje Vavuniya vlakbij een Tamilbolwerk eer der deze week, ligt ook de re gering van Sri Lanka onder vuur. Internationale hulporganisa ties beschuldigen het Srilan- lcese leger ervan de Karunami- litie, die zich heeft afgesplitst van de LTTE, te helpen kind soldaten te werven in hun strijd tegen de Tamilrebellen. Deze beschuldiging kwam de dag nadat rebellenleider Velu- pillai Prabhakaran - zelf voor malig kindsoldaat - de ge welddadige strijd voor een on afhankelijke Tamilstaat hero pend verklaarde. In zijn jaar lijkse toespraak verwees hij de in 2002 in Noorwegen on dertekende wapenstilstand naar de prullenbak. „De Ta mil Tijgers zetten zich in voor de oprichting van een eigen staat. Wij keren ons tegen een verenigd Sri Lanka als vastge legd in de overeenkomst," al dus Prabhakaran. Veel Srilan- kanen, die door de wapenstil stand van. 2002 optimistisch naar de toekomst keken, vre zen nu dat de gewelddadige recrutering van kindsoldaten explosief zal stijgen. Ontvoerd Volgens familieleden van de vermiste jongetjes, is het de eerste keer dat kinderen die niet ouder zijn dan een jaar of elf ontvoerd zijn. „Ik weet ze ker dat ze niet weggelopen zijn. Ze zijn ontvoerd," aldus de oom van een van de ont voerde jongens. „We weten niet door wie. Misschien door het leger, of door de rebellen, de Karunamilitie of een ande re gewapende groepering." De Karunamilitie, door Muralitharan Vianyaga- moorthy alias Karuna, is in Oost-Sri Lanka sterk verte genwoordigd. Daar strijdt zij sinds de afscheiding in 2004 tegen de LTTE. Velen geloven dat het regeringsleger de Karuna's helpt kindsoldaten te recruteren. Een adviseur van de Verenigde Naties, Al lan Rock, beschuldigde twee weken geleden rechtstreeks de regering hiervan. Begin deze week schaarde Hu- man Rights Watch zich ach ter Rock, en stelde dat de rege ring sinds juni weet heeft van de ontvoeringen door Karu na. „Het is onmogelijk dat de Karunarebellen vrachtwa gens vol ontvoerde kinderen, over de wegen in Oost-Sri Lanka kunnen transporteren zonder dat het Srilankese le ger hiervan af weet," aldus woordvoerster Jo Becker. De rechtse politici in de Sinhalese meerderheidsrege ring wijzen de beschuldigin gen van de hand. „Maar wij hebben onomstote lijk bewijs", stelt Francis Mead, woordvoerder van Uni cef. „Sinds april dit jaar, toen de situatie begon te verslech teren, zijn er door de LTTE 315 kinderen ontvoerd, en door Karuna 145." Maar zelfs als de regering meewerkt aan de ontvoering en recrutering van landsoldaten, ligt het aan tal kindsoldaten bij de LTTE vele malen hoger. „Sinds Uni cef in 2001 het aantal kind soldaten ging bijhouden, zijn er door de LTTÈ 5794 kinde ren gerecruteerd", aldus Mead. Toch ontvoert de LTTE zel den kinderen, zeker niet in door de regering gecontro leerde gebieden, zegt een voor malig regeringsmedewerker. „Het is door het gebrek aan werk en mogelijkheden dat jonge mensen zich vrijwillig bij de LTTE aansluiten. Ze worden gehersenspoeld om zich aan te sluiten. Hun enige mogelijkheid tot vermaak is tegenwoordig het slag veld."CSM door Peter Elberse Hij haat de Nederlandse sa menleving, het systeem. Zo veel staat vast. Maar daarvoor is Samir A. niet aangeklaagd. Volgens het Openbaar Ministe rie zit die haat zo diep dat A. se rieuze plannen had aanslagen op politici en het gebouw van de inlichtingendienst AIVD te plegen. Vandaag moet blijken of het OM de rechtbank daarvan heeft kunnen overtuigen. Plet college doet dan uitspraak in de straf zaak tegen Samir A. en vijf me deverdachten. In een eerdere zaak werd de 20-jarige A. vrijgesproken van het voorbereiden van terroris tische aanslagen. Die vrijspraak leidde tot opschudding in de sa menleving en in politiek Den Haag. Als hij vandaag ander- niaal vrijuit gaat, zal een storm boven de hoofden van de rech ters losbarsten die zijn weerga niet kent, voorspelden A.'s advo caten ruim twee weken geleden tijdens hun pleidooi. Want de jeugdige Amsterdammer heeft hoe dan ook een reputatie opge bouwd die zo ongeveer het eti ket 'staatsvijand nummer 1' ver dient. Volgens het OM behoorde A. tot de kernleden van een terroris tische organisatie, samen met twee medeverdachten. Tegen A. eiste de officieren van justitie mr. A. van Dam en mr. B. den Hartigh vijftien jaar cel. De aanklagers menen dat de ter reurcel een voortzetting is van het terroristennetwerk de Hof stadgroep. A. en de zijnen had den echter veel ernstigere en concretere plannen. „Door be windslieden uit de weg te mi men, zouden de verdachten in één klap grote vrees aanjagen bij de Nederlandse bevolking en een begin maken met het omver werpen van de democratie", al dus de officieren in hun slotbe- toog op 6 november. Ambtsbericht De arrestatie van A. en de zij nen heeft die aanslagen voorko men, meent het OM. Samir A. werd vorig jaar oktober aange houden, nadat de AIVD een ambtsbericht had verstuurd aan justitie. In dat bericht werd ge meld dat A. op zoek was naar wapens en explosieven. Het ambtsbericht ging vergezeld van een cd-rom waarop het zoge heten videotestament van A. was te zien. Dat filmpje toont hoe A., geheel in de traditie van de islamisti- sche extremisten, afscheid neemt van familie en vrienden en een verklaring geeft voor zijn te plegen gruweldaden. Op de achtergrond staat een machine pistool tegen de muur. Volgens A. moet dat testament niet al te serieus worden genomen. Hij heeft verklaard dat hij ettelijke van dergelijke filmpjes heeft op genomen, vooral om uiting te ge ven aan zijn frustratie. Die frustratie is er sinds zijn ar restatie niet minder op gewor den. Aan het eind van het straf proces verklaarde A. dat hijzo dra hij op vrije voeten komt, weg wil uit Nederland, 'dit zie ke land'. Hij meent dat hij lou ter op zijn radicale denkbeelden wordt aangepakt. „Iemand die zegt dat hij het Nederlandse sys teem haat, maar zich wel aan de regels houdt, krijgt vijftien jaar cel." A.'s advocaten vinden dat justitie de zaak met de in hun ogen exorbitante strafeis extra en onnodig op scherp heeft ge zet. Zij menen dat, zeker na de eerdere vrijspraak, Samir- A. kos te wat het kost moet hangen. Justitie leunt daarbij in belang rijke mate op de verklaringen van twee kroongetuigen, die in de visie van de advocaten louter leugens hebben verkocht. ANP De vrouw van Samir A. (r) komt aan bij de zwaar beveiligde rechtbank in Amsterdam- vorig jaar. Osdorp, oktober foto ANP Met stijgende verbazing zit ik naar het massaal door elkaar krioelen van journalisten, cameralieden en ge wone burgers te kijken. Ze lijken alle maal aangestoken door een heftig virus van opwinding. Ik heb de televisie even aangezet om teletekst te bekijken. Dat moet op mijn toestel via een van de pu blieke zenders en zodoende ben ik mid den in een uitzending gevallen. Ik weet nog niet waar die over gaat, maar con cludeer dat het gekrioel niet voor niets zal zijn en besluit om even door te kij ken. Het antwoord komt vrijwel met een. Omstuwd door reporters splijt Ri ta Verdonk, donker gekleed als de ko ningin van de nacht met een wijde, meer dan schouderbrede ronde kraag, de massa op weg naar haar spreekge stoelte. Uit een vraag van een NOS-re- porter maak ik op dat ze iets explosiefs gaat zeggen. Haar antwoord en haar ge zichtsuitdrukking spreken boekdelen, de taal van 'wacht jij maar eens af!'. Het is zonneklaar, hier is een vrouw op weg naar een machtsmoment, confron terend voor anderen, verheerlijkend voor zichzelf. „De kiezer heeft gespro ken", roept ze voluit als ze het woord neemt. Het is een pseudo-indirecte ma nier van zeggen: 'hier, en nergens an ders, staat de uitverkorene, die haar recht komt opeisen'. En ze windt er geen doekjes om hoe haar dat recht moet worden gedaan. Wijze heren, die ze zelf heeft uitge zocht, zullen bevestigen dat zij nie mand hoeft te volgen maar dat een ie der haar te volgen heeft. Ik denk bij me zelf 'wat je ook van haar kunt zeggen, niet dat ze geen lef heeft'. Ze gaat volledig op ramkoers met de ge vestigde orde in haar partij en eigenlijk ook met de etiquette in de Nederlandse politiek. Zo'n openlijke greep naar de. absolute macht in een partij, 'de partij, dat ben ik', is nog nooit eerder ver toond. Het feit dat ze het in haar eentje lijkt op te nemen tegen het gevestigde machtsblok in haar partij, zal haar bij de kiezer zeker geen schade doen. Het tegendeel is waarschijnlijker. Maar van uit de partij en de daarbij behorende media zal ze bakken modder over zich heen krijgen. Zal dat haar uit koers brengen? Ik betwijfel het. Want het is aandacht als zodanig, en niet zozeer de mate waarin die positief of negatief is, die Rita's psychologische zuurstof vormt. Net zoals dat bij Pim Fortuyn het geval was. Haar grootste angst is niet meer ge hoord, niet meer gezien te worden, in de vergetelheid te raken. Zolang ze kri tiek krijgt, is ze er nog. Veel psycholo gen zullen haar daarom narcistisch noe men. Maar dat etiket maakt niet veel duidelijk. De aard van Rita's narcisme, daar gaat het om. Die is, kortweg getypeerd, de ze. Voor iemand als Rita is er slechts een onderdeel van de werkelijkheid dat echt telt: de eigen persoon. Wat zij denkt, is volgens haar automa tisch waar omdat zij het denkt, en zelfs haar slechte eigenschappen zijn iets bij zonders omdat het haar eigenschappen zijn. De aantrekkingskracht van zulke perso nen voor anderen schuilt in het feit dat zij het levend voorbeeld zijn van wat veel mensen zelf zo graag zouden wil len zijn: zeker van zichzelf, geen twij fels kennend, de situatie altijd meester, overtuigd van de eigen opdracht in dit leven, geen blad voor de mond nemend, heel veel van zichzelf houdend. Voor mensen die een pijnlijk gebrek aan die zekerheid voelen, vaak worden overvallen door twijfels, snel geneigd zijn te denken dat anderen het beter we ten en kunnen en die weinig zelfliefde hebben, is een persoon die een strakke narcistische koers vaart, ook of juist bij zware tegenwind van de gevestigde or de, een uiterst aantrekkelijk model. Kortom, Nederland en de WD, voorlo pig zijn jullie niet van Rita en haar kie zers af. René F.W. Diekstra OLIE - De Amerikaanse rege ring heeft een noodplan in wer king gesteld om West-Europa van olie te voorzien, Sinds de sluiting van het Suezkanaal kampen de Europeanen met een ernstig tekort. De Verenig de Staten zullen dagelijk 145.000 ton olie verschepen. De Sovjet-Unie heeft Frank rijk extra olie aangeboden. NIEUWE WEG - Daar waai de polder Poortvliet overgaat in de polder Baarsdijk, op de kruin van de Noorddijk te Poortvliet, heeft commissaris der koningin De Casembroot de nieuwe weg naar Sint-An- naland officieel geopend. De weg is een nieuwe hoofdverbin- ding op het eiland Tholen en ontsluit de Poortvlietse Wei- hoek. KUITENPRIKKERSRELLEN - Het aantal slachtoffers van opgezweepte menigten in Soe- rabaja, die voorbijgangers aan vallen op verdenking van kui- tenprikkerij, is opgelopen tot tien. In de Indonesische stad heerst een angstpsychose sinds vorige week berichten verschenen over maniakken die vrouwen en meisjes met spelden in arm of been prikken. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 1460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen tel.(0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierihzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag [/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand; 21,50 n.v l per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v :c nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand d; (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor i ie geen prijs stolt dan kunt u di Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4