Oppositie Sluis wil informateur Y www.merral.nl Als een kind zo blij met een oude schuur PZC N Feest van Licht en Hoop op Martje van Wardje avondje uit? Raadsel rond flitspaal N58 Goederenwagen in IJzendijke Kerstmarkt zorgcentrum in Axel Partijen willen constructief overleg als coalitieonderhandelingen mislukken vrijdag 1 december 2006 zll VVD bezorgd over toekomst Sluis SLUIS - De WD-fractie in de gemeente Sluis maakt zich ernstig zorgen over de toekomst van de gemeente. „De financiële situatie is zorgelijk. Binnen de coalitie van Nieuw West, CDA, WD en Gemeentebelangen lag beleid klaar voor de komende jaren om de financiële situatie weer op peil te brengen. Die kans is ons door een coalitie partner en de oppositie ontnomen. Een gemiste kans", stelt fractievoorzitter C. van de Vijver in haar overdenkin gen met betrekking tot de bestuurlijke situatie van de ge meente Sluis. „Als ikVerslag zou moeten doen van de af gelopen weken binnen bestuurlijk en politiek Sluis, zou ik vast en zeker met ongelovige blikken worden aangeke ken. Het is ook niet te geloven wat er momenteel speelt en gespeeld heeft in onze gemeente." Van de Vijver wil de in druk de wereld uit hebben dat CDA, WD en Gemeentebe langen een afspraak over de centrale huisvesting in het be stuursakkoord hebben geschonden. Daar is volgens Van de Vijver geen sprake van omdat het bedrag van vijf mil joen geen keiharde afspraak was. De overschrijding van dit bedrag met bijna twee miljoen was reden voor Nieuw West de huidige coalitie op te blazen. Ongeval door modder op de weg WALSOORDEN - Op de Perkstraat In Walsoorden heeft gistermiddag rond twee uur een eenzijdig ongeluk plaats gevonden. In de straat lag in een flauwe bocht modder op de weg, ten gevolge van oogstwerkzaamheden. Een 26-ja- rige automobiliste uit de gemeente Hulst reed hier over heen en raakte in een slip. De auto gleed van de weg, be landde in de sloot en botste tegen een talud. De auto van de 26-jarige is gedeukt, maar met de bestuurster zelf is niets aan de hand. Tegen de verooi'zaker van het ongeluk woi'dt proces verbaal opgemaakt, omdat hij de modder op de weg had moeten opi-uimen. Gemeente zoekt nabestaanden KRABBENDIJKE - De gemeente Reimex-swaal is op zoek naar nabestaanden van mensen die op het oude deel van de begraafplaats in Rrabbendijke zijn begraven. Het gaat om het stuk aan de westzijde van de ingang. Daar zijn tus sen 1842 en 1951 mensen begraven. De gemeente wil de nabestaanden graag inlichten over een herinrichting van het oude deel. Lang is gezocht naar mogelijkheden om nieuwe grafruimte te creëren en uiteindelijk is besloten dat de nieuwe graven bovenop de oude moeten komen. Schaap weer op het droge ZIERIKZEE - Een schaap is gisterochtend door de beman ning van de ZZ 7 uit het Havenkanaal bij Ziei'ikzee gered. „We voeren gisterochtend door het Havenkanaal rond een uur of acht en zagen het beest staan. Dat gebeui't wel vaker, maar toen we voorbij gingen kwam er een golfje en ging het beest kopje onder. Toen zijn we maar omge draaid", vertelt H. Smits. Vervolgens is het dier met een lange stok onder de buik op zijn plek gehouden. „Hij had ons gehoord en wilde naar ons toe zwemmen." Het beest kon niet op eigen kracht uit het water klimmen want het talud is spiegelglad door het zeewier. Daarom is met een ladder het dier langzaam uit het water gesjoi'd. „Ik' had me met de ene hand vastgeklemd in de spleten tussen de stenen en met de andere hand trok ik het schaap om hoog." Camera's bewaken de nieuwe N58 bij Draaibrug, maar wie ze er heeft neergezet weet niemand. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten OOSTBURG - Het projectbu reau Duurzaam Veilig Verkeer en Rijkswaterstaat weten van niets, maar toch staat hij ex- weer. De flitspaal langs de rijks weg N58 tussen Oostburg en Sluis. De vernielde kast is door het Bu reau Handhaving van de politie vervangen door een hoger exem plaar. Die is vandalismebesten- diger. Tevens staat een paar me ter verderop een camera om vrachtwagens met gevaaiiijke stoffen te registreren. Die is niet van de politie, maar ook niet van Duurzaam Veilig en Rijks- watex-staat. Sterker nog, een woordvoerder van het projectbureau Duur zaam Veilig vindt het vreemd dat de flitspaal is vervangen. Volgens hem staat plaatsing van deze apparatuur haaks op be leid van het Openbaar Ministe rie. Laxxgs gebiedsontsluitings- wegen staan volgens de woord voerder geen flitspalen meer. De N58 is door de herinrichting een gebiedsontsluitingsweg gewor den. Ook Rijkswaterstaat heeft niet om de appax-atuur ge vraagd, vertelde een woordvoer der gisteren. Een woordvoerster van de politie zei gisteren echter dat gewoon toestemming is ver leend om de flitspaal te vervan gen. „Misschien valt verhanging van een bestaande flitspaal niet onder het beleid van het Open baar Ministerie." Rademakers Heeft 6 etages slaapoplossingen voor iedereen Noordstraat 7-13 Terneuzen -Tel. 0115-613130 Arthur van Vooren: „Zij doen er ontzettend voorzichtig mee, maar voor mij heeft het geen enkele waarde meer." door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Vroeger, ja vroeger was het hier druk. Station Pyramide bij IJ zendijke was een knooppunt, midden in de polder. Maar sinds de opheffing van de tramlijnen in Zeeuws-Vlaanderen re geert hier de rust. Slechts af en toe knarst het rubber van een passerende vierwieler over de kinderkopjes, iets va ker hinnikt een pony om dikwijls ondui delijke redenen. Dat was het eigerxlijk wel met het ge luid op Pyramide. Behalve vandaag. Ruim 56 jaar nadat de laatste tram bij het splitsingsstation halt hield, rijdt er weer een goederenwagen. Vooruit, het is maar een paar meter, maar goed... er is leven in de buurt! Of nog preciezer, in de achtertuin van de 85-jarige Art hur van Vooren. Toen het splitsingssta tion schuin tegenover zijn woning bui ten dienst raakte, kwam er een hoop ma teriaal vrijEen Temeuzense sloper kocht de boel op, maar had geen interes se in het houtwerk. Van Vooren kon nog wel een bergruimte gebruiken, dus sleepte hij een goederenwagen naar zijn erf. Tot 1988 was de wagen (een term die in de tramwereld vaker wordt gebruikt dan 'wagon') behalve berging ook het onderkomen voor mesthanen. Sinds dien staat het ding te verpauperen. En dus kijkt Van Vooren dondex-dag met Verbazing naar vier maixnen van het Stoomtrammuseum Hoorn-Medemblik, die met uiterste precisie de oude wagen op een rails proberen te zetten. „Ik vind het een bouwval, ik sta er echt vex-steld van dat zij er zo veel moeite voor doen om dit ding te behouden. Voor mij heeft die wagen geen waarde meer, al kan ik moeilijk dingen wegdoen. Ik heb trou wens nog wel meer rotzooi om op te la ten ruimen, haha!" Schatten Rotzooi... de mannen van het museum begxijpen de gedachte wel, maar eigen lijk klinkt het hun als een vloekwoord in de oren. Zij moeten het juist van dit soort goed en slecht bewaarde schatten hebben om hun ideaal beetje bij beetje werkelijkheid te laten worden. „Wij worden vaak versleten voor idioten die met treintjes spelen, maar daar draait het helemaal niet om. Het gaat om het behoud van erfgoed. Als wij dit niet zou den doen, zou er niets van de Nederland se stoom tramtransportgeschiedenis zijn overgebleven", vertelt chef materieel en werkplaatsen Marius van Rijn van het Stoomtrammuseum Rijtuig 24 Het museum telt 3500 donateurs, die hun ogen en oren voortdurend openhou den. Want een oud tramwagentje staat meestal niet in het zicht. In Hulst werd er bijvoorbeeld eens een gevonden, die dienst deed als duivenhok. En in Cad- zand was van rijtuig 24 van de Stoom tram Breskens-Maldegem een vakantie woning gemaakt. Beide exemplaren werden bij toeval ontdekt, net als deze in 1913 gebouwde wagen op het terrein van Arthur van Vooren. „Een donateur was hier op vakantie. Tijdens een fiets tocht kwam hij deze wagen op het spoor", zegt Van Rijn. Net als de wagens uit Hulst en Cadzand foto Camile SChelstraete wordt het voormalige hanenhok naar Hoorn gebracht. Daar volgt een restau ratie, waarna de wagen op het museum- teirein weer rondjes zal rijden. Tot 1950 deed de wagen dat op het omvang rijke tramwegnet van de Zeeuw- sch-Vlaamsche Tramweg-Maatschap pij. Van Rijn: „Deze wagen is pas in 1945 naar Zeeuws-Vlaanderen ge bracht, nadat hij jaren tussen Nijmegen en Verxlo heeft gereden. In Zeeland was het na de oorlog de bedoeling om het tramwezen weer goed op de rails te zet ten, maar de Nederlandse Spoorwegen stak daar een stokje voor. Zij hadden duizend bussen gekocht, dus was het einde verhaal voor de stoomtram. Bin nen een paar jaar was er niets meer van het wegnet zichtbaar. Daarom moeten wij nu blij zijn met mensen die in die tijd restanten hebben opgekocht." Na een paar meter slepen op een geïm proviseerde rails wordt de wagen van Van Vooren nog deze week op een vrachtwagen geladen, zodat hij na 56 jaar weer eens een ritje mag maken: naar een restauratièruimte in Hoorn. En Pyramide? Dat heeft altijd nog de tot woonhuis getransformeerde stations ruimte. Als laatste zichtbare vexwijzing naar de drukte van weleer. Sinterklaas komt naar Hengstdijk HENGSTDIJK - Sinterklaas maakt morgenmiddag zijn op wachting in Hengstdijk. Om 13.45 uur vertrekt de Sint per paard en wagen vanaf de basisschool richting dorpshuis De Schuur. Daar voeren de kin deren een voorstelling voor hem op ën krijgen ze na afloop ca deautjes. Niet alleen Sinter klaas en zijn Pieten, maar ook een clown zal de kinderen ver maken. AXEL - In en rond zorgcentrum de Vurssche in Axel wordt zater dag 9 december van 10.00 tot 16.00 uur een kerstmarkt gehou den. De kerstmarkt wordt muzikaal geopend door muziekgezelschap Hosanna. Naast de kraampjes met allerlei kerstspullen is er ook een boe kenmarkt en kinderen kunnen ponyrijden en zich laten schmin ken. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door een kinderkoor en een accordeonist. Het restaurant, de receptie en de winkel zijn de hele dag ge opend. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank van Cooten SLUIS - De politieke partijen CDA, VVD en Gemeentebelan gen in de gemeente Sluis pleiten voor een onafhankelijk informa teur als de coalitieonderhande lingen tussen PvdA, D&T en Nieuw West op niets uitlopen. Dit idee is al geopperd tijdens het eerste overleg tussen alle partijen na het vertrek van wet houder A. Rosendaal. PvdA, D&T en Nieuw West zagen ech ter de meerwaarde van een infor mateur xxiet in. „Als de onderhandelingen tus sen de drie partijen over een nieuwe coalitie niet lukken, zijn er allerlei nieuwe mogelijkhe den. Wij staan open voor een constructief overleg maar wel onder leiding van een onafhan kelijk informateur-", zegt L. Flik- weert van het CDA. Verstoorde relaties Volgens C. van de Vijver (WD) voorkomt een onafhankelijk in formateur dat verstoorde rela ties tussen zittende raadsleden een rol van betekenis gaan spe len in de vorming van een nieuw dagelijks gemeentebestuur. Vol gens haar gunnen sommige Slui- se raadsleden elkaar al jaren het licht in de ogen niet. „Onderhandelende partijen PvdA, D&T en Nieuw West heb ben aangegeven dat het om de inhoud gaat en niet om de pop petjes. Ik heb daar mijn vraagte kens bij." Van de Vijver zet ook vraagtekens bij de mededeling dat L. Wille is gevraagd de taak van formateur op'zich te nemen. „Laat voor eens en voor altijd duidelijk zijn dat de heer Wille zichzelf tot koning heeft ge kroond. De coalitie van CDA, WD en Gemeentebelangen kon daar niets aan veranderen." Flikweert wil ook nog duidelijk stellen dat het huidige minder heidscollege van CDA, WD en Gemeentebelangen nog steeds in functie is. „Wij zijn niet naar huis gestuurd. De coalitieonder handelingen tussen PvdA, D&T en Nieuw West vormen een apax-t proces dat nog steeds loopt." Niet verbaasd Dat de onderhandelingen moei zaam verlopen verbaast CDA, WD en Gemeentebelangen niets. „Sla de verkiezingspro gramma's er maar op na. De ver schilpunten zijn talrijk", zegt W. Gijsel (Gemeentebelangen). „Ik kan er zo langzamerhand geen touw meer aan vastkno pen. Als de onderhandelingen op niets uitlopen, hopen wij met onze wethouder verder te kun nen. Zo lang de onderhandelin gen nog niet zijn afgex-ond, zit ten wij in de wachtkamer." Ook het CDA staat open voor constructief overleg als PvdA, D&T en Nieuw West er niet in slagen een coalitie te vormen. „Ik wacht echter eerst de uit komst van de onderhandelingen af", zegt Flikweert. „Dit proces mag echter niet te lang duren." De WD staat niet te springen aan te sluiten bij PvdA en D&T. „Ik denk nog hetzelfde als in maart. Er is weinig wedex-zijds vertrouwen en dat is de 'afgelo pen maanden niet verbeterd", vindt Van de Vijver. Net zoals Gijsel vindt ook de fractievoorzitter van de WD de onderhandelingen eigerxlijk on mogelijk. „Nieuw West schuift wel heel gemakkelijk van de ene coalitie in de andere, terwijl de programma's van Nieuw West en de PvdA over alle partijen ge zien, het verst van elkaar af staan." Toch gaat ze nog steeds uit van een coalitie tussen Pv dA, D&T en Nieuw West. „Ik denk dat hen er alles aan is gele gen dit te laten slagen." Formateur Wille hoopt er van daag in het vierde overleg tus sen de drie partijen uit te zijn. T STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum. 13.15 uur; Kaarten, biljarten Kanaalzone; 14.00 uur: Bingo; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten, creatief; 16.00 uur: Zitgymnastiek; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 17.30 uur: Sinter klaasviering; Café Benelux, 20.00 uur: Kaarten; De Boemerang, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljar ten, pieren; Zaal Maton, 19.30 uur: Free Country dancers; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30.uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljar ten,computeren, fysio gym, Engels; 10.00 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljar ten Kanaalzone, jeu de boules; 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur: Internet café; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bruin ca fé; Den Dullaert, 20.00 uur: Verkiezing spor ters van het jaar; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Biljartcompetitie; De Regenboog, 13.00 uur: ANBO biljar ten; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljart Kanaalzo ne competitie; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.00 uur: Jeugdsoos; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis, darten; TERNEUZEN - De Veste, 13.00 uur: Bil jarten, klaverjassen; 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Sehelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; Porgy Bess, 21.0 uur: Snugly avond; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. agenda Advertentie door Edy de Witte SINT-JANSTEEN - Met het feest van Licht en Hoop wordt donderdag 7 december op en rondom het Martje van Wardje in Sint-Jansteen de kerstverlich ting ontstoken. De plaatselijke dorpsraad geeft het centrum van de kern met lichtslangen, honderden lamp jes en kerstbomen een feeërieke uitstraling. Jong en oud wordt bij dit lichtfeest betrokken. Om 18.30 uur vertrekt vanaf het par keerterrein bij café Ambiance een lichtstoet. Fakkeldragers be geleiden de kinderen die met zelfgemaakte lampjes een x-ond- je door het dorp lopen. De kerst man sluit in de stoet aan. Bewo ners langs de route Brouwerij straat, Roskamstraat, Verrekij ker, Vrijheer, Inghelosenberghe en Kerkpad wordt gevraagd om ook met licht naar buiten te ko men. De lichtstoet eindigt op het Mar tje van Wardje. Hier speelt de fanfare St.Jan stemmige kerst liedjes. Onderwijl wordt de ver lichting op het Martje en bij aan palende winkels en horecapan- den ontstoken. Na het officiële gedeelte kan de jeugd zich te goed doen aan krentenmik, cho colademelk, een mandarijn en wat snoep. Voor de kinderen van de peuter speelzaal en de basisschool is aan dit lichtfeest een kleurwed- strijd verbonden. Advertentie •"als eindejaarscadeau een mooi dekbedovertrek van de Beste Slaapadvieswinkel 2006 van Nederland. Nu met extra voordeel! kijk op www.slaapkennerrademakers.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41