m Experts bepleiten investering in asfalt Cohen opent aanval op de Wallen Udense wijk stelt buurtwacht in Telegraaf-journalisten na drie dagen gijzeling vrij Gesluierde vrouwen uiten onvrede boerkaverbod Randstadrail rijdt op te lichte sporen Eerste ontslagen in thuiszorg door WMO Miljarden nodig voor bestrijding verkeersinfarct door Jan Trommelen DEN HAAG - De overheid moet in hoog tempo miljarden investe ren in de aanleg van nieuwe we gen. Het huidige beleid waarin met allerlei maatregelen gepro beerd wordt om meer auto's op het bestaande net te verwerken, is een doodlopende weg. Dat zeg gen diverse verkeersexperts. Zij waarschuwen ervoor dat ver- keersinfarcten vaker zullen op treden als gevolg van het beleid. Nooit meer boenen op de afwas GRONINGEN - De vaat boenen en schrobben is binnenkort mis schien verleden tijd. De Groningse chemicus Pieter van der Wal claimt dat hij een extreem waterafstotende coa ting heeft ontwikkeld, die bor den en bestek zelfreinigend maakt. Daardoor hoeven ze al leen nog maar even afgespoeld te worden. De chemische coa ting is onder meer gemaakt met teflon, bekend van de anti-aan baklaag van pannen. Het zorgt ervoor dat druppels niet meer hechten aan het oppexwlak, maar er af stuiteren. Van der Wal ziet talloze moge lijkheden voor zijn uitvinding. „Je kunt het toepassen op keu kengerei waardoor kleverige substanties als honing zo van de lepel lopen. Maar je kunt ook denken aan badkamertegels, om schimmel tegen te gaan." Bij voedings- en wasmiddelenbe- drijf Unilever liggen ze niet wak ker van de vinding. Daar den ken ze dat niet alleen water slecht hecht, maar ook voedsel. Niet prettig als je eten van je bordt glijdt, meldt een Unile- ver-woordvoerster. ANP Bouwdoos hoog op wensenlijst DEN HAAG - Constructiespeel goed, zoals Lego en K'nex, is op vallend populair bij Sinter klaas. De verkopen van de bouw dozen steken met kop en schou ders uit boven de gemiddelde groei van de speelgoedmarkt van 10 procent. Winkelketen V&D en Intertoys melden dat Lego, K'nex en Mag- netix bovengemiddeld verko pen. Vooral Lego doet het goed. Het concern dat de afgelopen ja ren in rode cijfers was beland, zegt vlak voor Sinterklaas een omzetgroei van 25 procent te zien. Volgens marktonderzoeksbu reau Gfk zijn constructiespeel goed en computergames de hard ste stijgers in speelgoedwinkels. Het afgelopen jaar - Sinterklaas niet meegerekend - groeiden de bestedingen van constructies peelgoed met 7 procent. Dat is overigens nog een stuk minder dan computerspellen. Daar ga ven consumenten dit jaar al 26 procent meer aan uit dan in 2005. GPD Doordat de wegen al maximaal benut worden voor de normale verkeersstroom, is er geen reser vecapaciteit meer. „Dan hoeft er maar iets te gebeuren en je zit in de problemen", aldus profes sor Ben Immers, senior adviseur bij TNO en hoogleraar verkeer en infrastructuur aan de univer siteit van Leuven. Dat bevestigt ook Arnoud Broekhuis, verantwoordelijk voor de reisinformatie bij de ANWB. „De huidige infrastruc- door Bart Middelburg AMSTERDAM - Op de Wallen is een aardverschuiving gaande. Omdat het stadsbestuur het risi co groot acht dat bordeelvergun ningen worden misbruikt voor criminele activiteiten zoals wit- wasserij, worden die vergunnin gen ingetrokken op grond van de wet Bevordering Integriteits- beoordelingen Openbaar Be stuur (Bibob). Stadsdeel Centrum, waar de Wallen onder vallen, maar ook burgemeester Job Cohen zijn tuur is onvoldoende en we zul len steeds vaker te maken krij gen met verkeersinfarcten." Zo stonden vorige week dinsdag de snelwegen rond Rotterdam tijdens de avondspits helemaal vast na een ongeval op de A16 bij de Moerdijkbrug richting Breda. Op de A15 stond het ver keer over 25 kilometer stil, en op de Al6 stond op het diepte punt 23 kilometer file. Volgens professor Immers is er tot 2020 alleen al voor de Rand- vastbesloten: er moet koste wat kost een einde komen aan de ver strengeling tussen boven- en on derwereld op de Wallen. Onder anderen 'Koning van de Wallen' 'Dikke Charles' Geerts (goed voor een kleine zestig 'ra men') en zijn zakenpartners Ci- ton Chang en Bert Cirkel heb ben te horen gekregen dat zij hun exploitatie moeten staken. Honderd jaar geleden waren de Wallen al een broeinest van cri minaliteit. Waarom moet daar opeens een einde aan worden ge maakt? Cohen: „Dit is natuurlijk niet opeens. Tien jaar geleden werd de gemeente opgeschrikt door het rapport van de commis sie-Van Traa. Dat meldde dat criminele ondernemers de dienst uitmaakten op de Wallen en dat de gemeente er niets te vertellen had. Dat heeft geleid tot de oprichting van het Van Traa-team, dat de situatie in kaart heeft gebracht, en drie jaar geleden tot de inwerkingtre ding van de wet Bibob. We zijn nu eigenlijk voor het eerst goed in staat om de zaak aan te pak ken." Vrouwenhandel „Bovendien: het kan wel zijn dat er altijd al criminaliteit op de Wallen is geweest, maar door wat zich de afgelopen tien jaar heeft voltrokken, heb ik het ge voel dat de aard van de crimina liteit wel heel fors is geworden. Dat zit onder meer in de sfeer van het onroerend goed, dat in handen is van mensen die voor een belangrijk deel met zwart geld werken. In tegenstelling tot in vroeger jaren zie je nu ook netwerken waarin vrouwenhan del een rol speelt. Dat kun je als overheid niet over je kant laten gaan." Hoe is de besluitvorming van de ze schoonmaakoperatie verlo pen? Cohen: „Alle betrokken partijen werken in deze zaak nauw met elkaar samen' daartoe behoren stad 20 tot 30 miljard euro aan nieuw asfalt nodig om te blijven rijden. Noodverbandjes „De economische crisis heeft ons de afgelopen jaren gered, daardoor nam het verkeer min der snel toe. Maar nu de econo mie bloeit zal het heel hard gaan met de files. En de over heid kiest nog steeds voor nood verbandjes, waar we niets mee oplossen." GPD ook het openbaar ministerie en het landelijk bureau Bibob van het ministerie van Justitie. De ene partij doet niet iets waar de andere partij niets van afweet. Ja, je zou dit een weloverwogen, frontale aanval kunnen noemen, als u het zo noemt spreek ik dat niet tegen." Geerts heeft justitie bij een schikking ooit twaalf miljoen van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De Telegraaf-jour- nalisten Bart Mos en Joost de Haas zijn gisteren vrijgekomen. De twee werden maandag door justitie in gijzeling genomen om dat ze weigeren te onthullen van wie ze allebei staatsgeheime dossiers van de inlichtingen dienst AIVD kregen. De raadkamer van de rechtbank in Den Haag heeft de gijzeling gister middag opgeheven. De journalisten verlieten even na eeq uur de Scheveningse ge vangenis. Mos liet vlak na zijn vrijlating weten woedend te zijn over de afweging van de rech- ter-commissaris om de twee vast te nemen, omdat zij beiden jonge kinderen hebben. „Stui tend! De rechter vond blijkbaar dat het in dat geval wel zin had om ons te gijzelen", fulmineerde hij. De rechtbank was gisteren van oordeel dat 'de journalisten zich op hun verschoningsrecht kunnen beroepen, nu de staats veiligheid thans niet in het ge ding is'. De rechtbank schrijft verder dat „bescherming van de bronnen van een journalist een van de essentiële voorwaarden is voor de in een democratische door Mark Wijdeven UDEN - Bewoners van de nieuwbouwwijk Uden-Zuid slaan naar Belgisch en Brits voorbeeld de handen ineen met de politie om criminaliteit te be strijden. Ze richten het eerste Nederlandse Buurt Informatie Netwerk (BIN) op. Het Buurt Informatie Netwerk kent zijn oorsprong in Groot-Brittannië waar de Neigh bourhood Watch met tien mil joen leden de grootste vrijwilli gersorganisatie van het land werd. België telt tot nu toe vier honderd buurtnetwerken. Ze ontstonden daar begin deze eeuw, nadat buurtbewoners in moeten betalen, maar hij heeft verder geen strafblad. Is het dan wel fair om van hem alle vergun ningen in te trekken? „Ja, volgens de criteria die het landelijk bureau Bibob aanlegt en volgens ons eigen nadere on derzoek wel. Volgens de wet zijn er goede gronden om zijn vergunningen in te trekken. Hij kan nog naar de bestuursrechter stappen, en we zullen moeten af- samenleving bijzonder belangrij ke persvrijheid". „We hebben nooit overwogen om te praten", benadrukten Mos en De Haas vlak na hun vrijlating. Telegraaf-hoofdredacteur Eef Bos reageerde opgelucht na de vrijlating. „Mijn eerste gevoel is fantastisch." Bos bedankte de andere media voor hun solidari teit de afgelopen dagen. De fami lie van de twee wachtte voor de poorten van de Scheveningse ge- achterstandswijken hadden ge dreigd knokploegen op te rich ten en zelf te gaan surveilleren. In de Udense nieuwbouwwijk begonnen de bewoners zich te mobiliseren na een reeks wo ninginbraken, eerder dit jaar. Volgens een onderzoek door tweer hbo-studenten sluit het BIN het beste aan bij de doelstel lingen van politie en bewoners. Districtschef Jan Schellen van de politie Brabant-Noord ver wacht dat hij de buurt met tekst- of gesproken berichten op de hoogte gaat houden. In de Udense wijk (1200 wonin gen) is enthousiast gereageerd: ongeveer 150 mensen hebben zich aangemeld voor actieve deelname. ANP wachten hoe de rechter in deze oordeelt." Geerts heeft gedreigd dat al zijn 'ramen' bij intrekking van zijn vergunningen 'op zwart' gaan. De Wallen worden een soort spookbuurt. Zegt u dan: hij doet maar? Cohen: „Ik hoop niet dat dat ge beurt, maar ook daarvan kan ik alleen maar zeggen: we wachten het af." GPD vangenis. PvdA-Kamerlid Aleid Wolfsen liet gisteren weten een wetsvoorstel in te willen dienen waarin staat onder welke om standigheden journalisten hun bronnen kunnen beschermen. De Nederlandse Vereniging van Journalisten gaat op korte ter mijn met de media- en justitie specialisten van de politieke par tijen praten over snelle invoe ring van wetgeving voor bronbe scherming van journalisten. ANP door Alex Boqers DEN HAAG - Randstadrail heeft mogelijk een te lichte staal soort gebruikt voor de rails waarover zowel tram, lightrail als de metro rijden. Al langer in gebruik zijnde trams van het Haagse vervoersbedrijf HTM hebben daardoor volgens HTM in hoog tempo schade veroor zaakt aan de rails. Volgens directeur Tom Kaper van HTM rijden de oude trams met draaistellen 'die niet in per fecte conditie zijn'. Die zetten in bochten te veel druk op het spoor dat daardoor in zeer hoog tempo slijt. Een deel van de rails was al verste vigd na twee ontsporingen be gin deze maand. van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Voor het eerst is een ontslagaanvraag ingediend als gevolg van de Wet Maat schappelijk Ondersteuning (WMO). Thuiszorgorganisatie Carocare in Overijssel heeft voor 59 medewerkers ontslag aangevraagd. De WMO beoogt de concurren tie in de thuiszorg te bevorderen door aanbesteding van gemeen telijke budgetten voor huishou delijke hulp. Carocare verloor de slag om de huishoudelijke hulp in de gemeente Twente- rand aan andere organisaties. Ongeveer tachtig van de 120 Ca- rocare-klanten hebben inmid dels aangegeven een persoonsge bonden budget te willen, waar mee ze naar eigen inzicht zorg kunnen inkopen. Volgens de di rectie van Carocare kiezen veel cliënten via deze weg alsnog voor hun vertrouwde hulp, waar door wellicht een groot aantal medewerkers op tijdelijke con tracten aan het werk kan blij ven. Abvakabo FNV stelt dat Ca rocare geen personeel mag ont slaan om het vervolgens een tij delijk contract te geven. „Als het werk naar een andere aan bieder gaat, dan moet die ook het personeel overnemen", zegt HTM onderzoekt of ook andere delen van de onlangs aangeleg de rails moeten worden verste vigd. Randstadrail houdt er re kening mee dat drie van de vier recente ontsporingen hierdoor zijn veroorzaakt. Een vierde ontsporing, woens dagavond net buiten Den Haag, waarbij zeventien mensen ge wond raakten, heeft een andere oorzaak, zo zegt directielid Cees de Graaff van het Rotterdamse vervoersbedrijf RET. Daar heeft mogelijk een fout in een wissel de ontsporing veroorzaakt. Op dit traject, van Den Haag naar Rotterdam, rijden omgebouwde metro's van de RET. Op last van de Inspectie Verkeer en Waterstaat is het Randstad- railverkeer stilgelegd. Dit duurt zeker tot maandag. GPD bestuurder Jan Kramer. Direc teur Roland Vermeij van Caroca re stelt dat de vakbond is geïn formeerd. Hij vindt het juist so ciaal om personeel via een ande re weg weer 'terug te nemen' in zijn organisatie. GPD (Advertentie) Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchtstraat 8-10) Ter neuzen, Juwelier Wijffels Noordstraat 103 Vlissingen Juwelier van Boven. Walstraat SC tJE HOE.PT NIET Z^CMTUES TE DOEM jk ben WAVOcer_ De twee vrijgelaten Telegraaf-journalisten Joost de Haas (midden) en Bart Mos (rechts) worden begroet door adjunct-hoofdredacteur Kees Lunshof. foto Lex van Lieshout/ANP vrijdag 1 december 2006 DEN HAAG - Op het Plein in Den Haag protesteren gesluierde vrouwen tegen het plan van minister Verdonk om met een algemeen verbod te komen op gezichtsbedek kende kleding.Het protest werd georganiseerd door een groepje vriendinnen, die samen een digitale handtekeningenactie op touw hebben gezet.Ze overhandigden giste ren ongeveer duizend handtekenigen aan de PvdA-Tweede Kamerleden Jeroen Dijsselbloem en Samira Bouchibti. foto Evert-Jan Daniëls/ANP Herfsttemperaturen nog extremer DE BILT - Het warme herfstweer is nog extremer dan eer der deze maand werd aangenomen. Met alle cijfers com pleet bereikt het seizoen een gemiddelde temperatuur van 13,6 graden, meldde het KNMI gisteren. Daarmee is deze herfst de warmste in meer dan drie eeuwen. Het oude re cordgemiddelde van 2005 stond op 12,0 graden. De herfst heeft normaal gesproken een gemiddelde temperatuur van 10,2 graden, Het is niet eerder voorgekomen dat een seizoen zo sterk af wijkt (3,4 graden) van het gemiddelde. Het oude record stond op naam van de winter van 1990. Toen was het ge middeld 6,0 graden tegen 3,3 graden normaal, een afwij king van 2,7 graden. GPD/Novum Amsterdam legt stadsbos aan AMSTERDAM - Amsterdam krijgt er een stadsbos bij. Het Diemerbos, bij Amsterdam-Zuidoost, Diemen en Wee- sp, wordt uitgebreid naar 266 hectare. Het natuurgebied moet binnen drie jaar een regionale trekpleister worden. Het Diemerbos telt nu 203 hectare. Het gebied wordt ruim zeven keer zo groot als het Vondelpark. Het gebied is nat en moerasachtig en biedt plek aan onder meer de ringslang, ijsvogel en lepelaar. ANP Operatiekamers zijn weer mugvrij ROTTERDAM - Drie operatiekamers van het Havenzie kenhuis in Rotterdam zijn gisterochtend weer openge gaan. De operatiekamers werden maandag gesloten nadat er in twee van de kamers motmugjes waren ontdekt. Alle operaties werden daarna afgelast. De mugjes zaten in de afvoer van de wasbakken en die is nu schoongemaakt. De meer dan twintig patiënten die door de tijdelijke sluiting niet konden worden geope reerd, hoopt het Havenziekenhuis zo snel mogelijk te hel pen. GPD/Novum Politie schiet op jonge straatrover AMSTERDAM - De politie heeft gisterochtend in Amster dam gericht op de benen geschoten van een 16-jarige straatrover. De jongen had kort daarvoor in Zuidoost een 32-jarige hoogzwangere vrouw beroofd van haar tas. Hij raakte niet gewond en werd opgepakt. Omdat de politie de laatste tijd vaker meldingen kreeg van straatroven was gisteren een speciaal team op de been om daar tegen op te treden. GPD/Novum Jongeren met zieke ouders in knel ROTTERDAM - Ruim een kwart van de Rotterdamse jon geren groeit op in een gezin waarvan een lid lichamelijk of psychisch ziek is, een handicap heeft of verslaafd is. Daardoor is hun gezondheid slechter dan die van andere jongeren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de gezondheidsdienst GGD voor de regio Rotterdam hield onder tienduizend jongeren. Zij worden vaker geconfronteerd met ruzies in huis en hebben veelal het gevoel dat zij er alleen voor staan. Ook worden zij geregeld mishandeld. Veel jongeren met zieke of verslaafde ouders kampen met gedragsproblemen. Zij vertonen onder meer agressief ge drag en belanden vaak in de criminaliteit. GPD/Novum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3