PZC Wethouder steunt gehandicapten Onvrede over detailhandel bij skihal Wj Kerstman overvleugelt Sinterklaas Van Schaik wil bekijken of gereduceerd taxitarief ook volgend jaar mogelijk is DELSCHER MODE Eerbied Compleet slapen in Zeeland Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 1 december 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door René Hoonhorst TERNEUZEN - Wethouder J. van Schaik bekijkt of meer Ter- neuzense gehandicapten ook vol gend jaar tegen een gereduceerd tarief per taxi kunnen reizen. Door het stopzetten van provin ciale subsidies moeten ook veel gehandicapten in de buidel tas ten om buiten de deur sociale contacten te onderhouden. gemeentelijke subsidie. .Van Schaik laat een aantal subsidie varianten uitrekenen. Hij liet al vast weten dat het Terneuzen zo'n twee ton kost als alle gehan dicapten die tot twee keer het bijstandsinkomen ontvangen, forse subsidies blijven ontvan gen. De wethouder maakte giste ren een eind aan een aantal mis verstanden. Zo is het nog lang niet zeker dat Terneuzen geld overhoudt, omdat het collectief vervoer in andere handen over gaat. De voorzieningenrechter heeft namelijk het Samenwer kingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen (Taxicom) teruggefloten. De offerte van Personen- en Zorgvervoer Ne derland BV, de goedkoopste in schrijver, was niet helemaal vol gens de regels opgesteld en mocht - oordeelde de rechter - daarom niet meedingen. Burge meester en wethouders hebben geen zin in juridische haarklove rij en besloten deze week op nieuw een contract aangaan met Regie BV. De gunning aan de een na laag ste inschrijver kan de komende twee weken nog worden aange vochten, dus staat nog steeds niet vast welk bedrijf volgend jaar verantwoordelijk is voor het leerlingenvervoer en het col lectief vraagafhankelijk ver voer. Taxicom heeft wel met Regie BV afgesproken dat het bedrijf na de jaarwisseling mensen blijft vervoeren als er nog juridi sche procedures over de gun ning van de opdracht lopen. Van Schaik: „Het vervoer van leerlingen en gehandicapten gaat dus in elk geval door, maar Regie heeft wel bedongen dat in dat geval de huidige, hogere, ta rieven blijven gelden. Voor de meeste gebruikers verandert er in elk geval niet zo veel. Als we een overzicht hebben van de kos ten kunnen we als college even tueel een voorstel maken voor een gemeentelijke subsidie voor meer gehandicapten. We zullen daarbij rekening houden met de mening van de raad." SP wil drugs de stad uit TERNEUZEN - De Socialistische Partij (SP) in Terneu zen geeft steun aan de actie 'Drugs de stad uit'. De SP is van mening dat softdrugs gelegaliseerd moeten worden. „Maar wij vinden ook dat dit niet mag resulteren in overlast, zoals deze er nu is in de gemeente Terneuzen rond de twee koffieshops", aldus de SP in een verklaring. De actiegroep 'Drugs de stad uit' vindt dat de grens van het gedoogbeleid is bereikt. Terneuzen wordt dagelijks overspoeld door duizenden drugstoeristen die voor een hoop overlast zorgen. De actiegroep eist dat de koffie shops verhuizen naar een locatie die niet in de buurt ligt waar jongeren zich ophouden. Dus buiten woonwijken, uitgaansgelegenheden, winkelcentra en het bereik van scholen. Daarnaast moet de stroom buitenlandse bezoe kers worden gestopt. Het gedogen van drugs beoogt name lijk enkel de lokale illegale verkoop te reguleren, stelt de actiegroep. Wat de SP betreft hoeven de koffieshops niet letterlijk de stad uit, maar moet er wel een betere handha ving komen. „Er wordt nu niet voldaan aan de landelijke spelregels voor koffieshops", constateert de afdeling. De SP zal het probleem ook voorleggen aan de Tweede Kamerfractie van haar partij. CZ langer ontregeld dan gehoopt GOES - De storing bij CZ Zorgverzekeringen in Tilburg speelt het bedrijf nog steeds parten. De telefonische be reikbaarheid is inmiddels hersteld. Met hulp van Zorgver zekeraar OZ, waarmee CZ komend jaar fuseert, zijn de klantgegevens ook weer raadpleegbaar. Maar wijzigingen maken of gegevens invoeren kan nog niet, meldde CZ-woordvoerster M. van Gardingen gisteren. „We win nen steeds een beetje verloren terrein terug, maar we zijn er nog niet helemaal." Het hoofdkantoor werd zondaga vond laat ontregeld door een brand waarna de sprinkler installatie het computer- en telefoonsysteem deels on klaar maakte. Gereedschap uit auto gestolen TERNEUZEN - In de Energiestraat in Terneuzen werd, tussen woensdagavond kwart over zes en gistermiddag vier uur ingebroken in een bedrijfsauto. De auto stond ge parkeerd in voornoemde straat. Door een slot te forceren is/zijn de clader(s) de auto ingekomen. Uit de auto werd gereedschap met een waarde van ruim vijfduizend euro weggenomen. Aan de auto zelf is een schade van enkele honderden euro's toegebracht. Bekeuringen bij gordelcontrole TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen is gisteren door de Zeeuwse politie gecontroleerd op het dragen van auto gordels. In totaal werden 467 auto's gecontroleerd en wa ren er 28 mensen die hun gordel niet droegen. De'contro les vonden plaats in Clinge, Sint-Jansteen en Terneuzen. Advertentie zoekt nieuwe medewerkers zie a.s. zaterdag in deze krant (Advertentie) bar Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland - (Advertentie) Genieten komt van Binnenllit. Originals Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 de Jonge Hoek van Dijke 1 I modem living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Met een routineus gebaar schoof de parkeerwachtster in Sluis de parkeerbon onder de ruitenwisser. Even nog be keek ze met welgevallen het resultaat van haar werk en ging toen op zoek naar een volgende klant. Opeens hoorde ze iemand roe pen: „Mevrouw, u hebt me be keurd." Dat kon ze bevesti gen. Wie geen parkeerkaartje koopt, krijgt een bon. „Ja maar ik ben de burgemees ter", verweerde de bekeurde zich. „En ik ben de konin gin", antwoordde de parkeer wachtster gevat. Sindsdien begroet de burge meester van Sluis haar met verschuldigde eerbied: „Goe demorgen majesteit. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes In de winkelstraten, zoals hier aan de Kaai in Sluis, gloeien de kerstlampjes en -sterren al geruime tijd. Freeke dient komende raadsver gadering een voorstel in om met Borsele een samenwerkingsver band aan te gaan. „Met als doel de kansen en haalbaarheid van het oogsten van blauwe stroom, met behulp van turbines uit de getijden van de Westerschelde te onderzoeken." Als blijkt dat een dergelijke alt- nernatieve energiebron haal baar is, moet er een soepele re gelgeving komen, om cle voort gang van het project te stimule ren. De gemeente Borsele laat in eerste instantie een bureaustu die uitvoeren door het innovatie bureau Altran Technologies naar de mogelijkheden van.getij- denstroom. „Terneuzen bevindt zich in éénzelfde geografische positie, kansen voor de over buur zijn dezelfde als voor onze gemeente", betoogt Freeke. Hij wijst er op dat de getijdenbewe ging in de Westerschelde 'einde loos, schoon, onderhoudsvrij en 24 uur per dag actief' is. „Technisch gezien lijkt het ap peltje-eitje om deze beweging om te zetten in een bruikbare TOo^udtn^rïrate^hê Ondernemersorganisaties Groot-Terneuzen vrezen aantasting leefbaarheid kernen plaatsen watermolens in de Wes terschelde moeten worden ge plaatst. „De huidige ontwikkelingen op de energiemarkt maken het eco- van onze regioredactie TERNEUZEN/SLUIS/HULST - Over vijf dagen is het pakjesavond, maar de eerste kaarten met 'Prettige kerstdagen en gelukkig nieuwjaar' liggen al op de mat; in de winkelstraten stralen al ge ruime tijd de kerststerren en in de etala ges, de schatkamer van Sinterklaas, heeft de Kerstman veruit de voorkeur. Op deze zonnige donderdagmiddag bui telt zwarte Piet het winkelend publiek in elk geval niet tegemoet. En de goed heiligman zelf is evenmin te betrappen op het doen van inkopen. Hé, maar in de winkelstraten in Hulst zijn Sint en Piet wel van de partij in een aantal etalages van neringdoenden. Piet is zelfs een paar jutezakken met cadeau tjes vergeten. Die staan bij woonwinkel Anno 2 in de Korte Nieuwstraat voor de deur. En ook in de Hema voert het aan komende Sinterklaasfeest de boven toon. Maar andere winkeliers hebben het oer-Hollandse feest al achter zich gelaten nog voor de goedheiligman het land weer uit is. De etalage van woon winkel De Tulp in de Steenstraat ademt een en al kerstsfeer en ook in de Xenos heeft het inpakpapier met Sinterklaas- opdruk al plaatsgemaakt voor kerstpa pier. Ook in de Noordstraat en aanpalende winkelstraten in Terneuzen schreeuwt Sinterklaas zijn aanwezigheid niet van de daken. Af en toe zie je een beschei den portret van de goedheiligman of zijn zwarte metgezel. Bij Bodycorner in de Havenstraat is de Sint wel duidelijk welkom. De etalage is -helemaal gedrapeerd met sinterklaasvlaggetjes. Bij juwelier Wijf fels in de Noordstraat bengelen een paar zwarte Pieten tussen de sieraden in de etalage. C&A hinkt op twee benen. Aan de Noordstraatzijde voeren zilverkleurige kerstsneeuwvlokken de boventoon. Net de hoek om heeft Sinterklaas de etalage in bezit genomen. Vooral de kledingzaken slaan het sinter klaasfeest -over en zijn nu al in kerst sfeer. Maar met tientallen zilverkleuri ge kerstbomen in de etalage zit ook bij Byou Brigitte de kerststemming er al he lemaal in. Of wat te denken van Bliek mode, waai de etalage vol staat met enorme zilve ren kerstballen. Uiteraard verkoopt bloemenzaak De Verleiding al volop kerstcreaties. Aan de vroege kant Op initiatief van Sluise ondernemers hangt in de winkelstraten van Sluis sinds vorige week al kerstverlichting. „Persoonlijk vind ik dat wat aan de vroege kant maar het bedrijf dat de ver lichting levert, moest een planning ma ken", zegt voorzitter Hans Enkelaar van Sluis Promotie. foto Camile Schelstraete Ook Enkelaar valt het op dat de Kerst man een paar weken voor het sinter klaasfeest al de boventoon voert. „Dat is een landelijke en zelfs mondiale trend. We nemen steeds meer Ameri kaanse gewoonten over. Sinterklaas wordt steeds minder, maar de bestedin gen blijven hoog." Dat vindt Bram Stoffels van Coördina tie en Centrummanagemertt in Terneu zen ook. „De tendens is al jaren dat kerst toch wat meer aandacht krijgt. Niettemin vind ik dat we voldoende aandacht aan het sinterklaasfeest hebben besteed. Maar kerst blijkt voor veel mensen toch meer gezelligheid uit te stralen; dat blijkt ook uit de bestedingen. Ik begrijp dat wel: veel mensen zijn vrij rond kerst." Vooruitlopend op volgend jaar zegt Stoffels dat er plannen zijn om Sintei- klaas en zijn Pieten wanner dan ooit te verwelkomen in Terneuzen. nomisch bijzonder aantrekke lijk voor eenieder die instapt, en bestaande technieken uit onder andere Noorwegen, geschikt maakt voor rendabele toepas sing van natte getij denenergie in onze Zeeuws delta", betoogt Freeke. De stroomsnelheden op de Wes terschelde zijn volgens hem vol- doende om 'onderwaterwindmo lens' aan te drijven. door René van Stee TERNEUZEN - Ondernemers verenigingen in zowel Terneu zen als de omliggende kernen zijn voorstander van de komst van een skihal aan de zuidrand van Terneuzen. Maar ze zijn er niet gelukkig mee dat bij die hal ook een supermarkt en een aan tal grote detailhandelszaken mo gen komen. Advertentie In eerste instantie wilde initia tiefnemer Leisure Development Zeeland (LDZ) een grootschalig vrijetijdscentrum bouwen met een skihal, een bowling- en snookerhal, een wokrestaurant en een tuincentrum. Die opzet gaf te weinig financiële zeker heid. Het verzoek aan de ge meente om mee te werken aan een andere invulling werd dins dag gehonoreerd door het colle ge. Voorzitter B. Legrand van on dernemersvereniging City Ter- neuzen ziet de skihal als boven regionale voorziening, die de centrumfunctie van Terneuzen aanzienlijk kan versterken en ook nieuwe bezoekersstromen kan trekken. Hoewel hij dat een goede zaak vindt, is Legrand ook kritisch. Hij had nieuwe - grootschalige - detailhandel lie ver dicht in de buurt van het centrum gezien. „Dat is ook de insteek van het masterplan voor de binnenstad. Je ondergraaft dat uitgangspunt door een supermarkt en andere detailhandel aan de zuidrand toe te staan. Het moet dus niet te ver gaan. De zuidrand moet veel meer de functie van uit gaanscentrum krijgen en niet willen concurreren met bestaan de winkelcentra." Voorzitter M. Torbijn van de on dernemersvereniging in Sas van Gent, verwacht dat individuele ondernemers schade zullen on dervinden van de detailhandel rond de skihal. Toch vindt hij dat het complex er moet komen, omdat het an ders elders zal verrijzen. „Ste den beconcurreren elkaar volop. Terneuzen moet daar wel in mee gaan. Bovendien denk ik ook echt dat de skihal een aanwinst voor de regio is." Voorzitter J. van Westen van on dernemersvereniging Zavo in Zaamslag is vooral verbaasd dat de gemeente eigen beleid over boord zet. Want in een onlangs vastgestel de notitie staat dat grootschali ge detailhandel alleen is toege staan aan de Kennedylaan-West en het Schuttershofgebied in Terneuzen. Dit om de huidige detailhandel- in de gemeente te beschermen. Achterdeur „De nieuwe ontwikkelingen staan haaks op vastgesteld be leid. Via een achterdeur wordt toch een nieuw winkelcentrum aan de zuidrand van Terneuzen toegestaan. Echt bijzonder is die nieuwe invulling trouwens niet. Het is daarom ook nog maar de vraag of je een bovenre gionale trekker in huis haalt", aldus van Westen. Hij vindt dat LDZ meer moeite had moeten doen om vrijetijdszaken naast de skihal te vestigen. Voorzitter P. Snoodijk van de Axelse ondernemersvereniging Axclusief (en raadslid voor TOP/Gemeentebelangen) is min stens zo negatief. Het toestaan van detailhandel bij de skihal ondergraaft de toekomst en leef baarheid van de kleinere ker nen. Vooral supermarkten krij gen het in. de dorpen enorm zwaar, denkt Snoodijk. „Alles wat nu gebeurt is volledig in strijd met wat er tijdens de laat ste gemeenteraadsverkiezingen is geroepen. Toen had iedereen de mond vol van het opkomen voor de kleine kernen." Ook voorzitter J. Martens van de ondernemersvereniging in Sluiskil ziet niets in de plannen rond het skicentrum. Net als Snoodijk beschouwt hij het pro ject als een te grote bedreiging voor de bestaande middenstand. De leden van de commissie Sa menleving waren deze week ge- j voelig voor de argumenten van een aan een rolstoel gekluister de Terneuzenaar. De man vrees- I de dat hij 's avonds niet meer de deur uit kon en verplicht wordt i om een kilometer ver te rijden I naar een bushalte. Van Schaik j wees de commissieleden erop dat er weinig verandert voor ge- handicapten die minder dan an- I derhalf keer het minimuminko- men (bijstandsniveau) hebben. De wethouder voegde er fijntjes j aan toe dat de Terneuzense ge meenteraad zelf eerder bepaal de dat gehandicapten die een ho ger inkomen hebben nét zoveel moeten betalen als andere inwo- i ners. Subsidie Tot eind dit jaar subsidieert de provincie alle ritten van het col- f lectief vraagafhankelijk ver- j voer. Maar met ingang van 1 ja- nuari 2007 stopt die subsidie. De commissieleden verloren zich vèrvolgens in een Babyloni sche spraakverwarring over re- gels en prijzen voor diverse reizi- gersgroepen. Uiteindelijk wer- I den ze het wel eens over een on- derzoekje naar mogelijkheden om een grote groep gehandicap ten tegemoet te komen met een Lijst Freeke wil studie naar getij denenergie TERNEUZEN - De Lijst Cees Freeke (LCF) wil dat de gemeen te Terneuzen aanhaakt bij het plan van de gemeente Borsele voor een onderzoek naar getij - denenergie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39