Nieuwe krant toch vertrouwd PZC Zelfs het treurige wordt vermakelijk 595 bruna ES 20 o 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE sBhb vrijdag 1 december 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Een weerkerende taalkundige kwestie: is het 'dansen naar de pijpen van' of 'dansen naar het pijpen van'? Vorige week zater dag stond in de bijlage Reporta ge van deze krant de kop: 'Ieder een danst naar de pijpen van president Poetin'. H.W. Kapsenberg uit Sluis gaf ons een lichte schrobbering. „Welke pijpen?" vroeg ze zich af. „Schoorsteen-, regen- of ta bakspijpen komen niet in aan merking. Olie- en gaspijpen ma ken meer kans", schreef ze. Waarop ze liet volgen: „Het gaat hier echter om het werk woord pijpen, dat wil zeggen van een fluit (tamboers en pij pers van een muziekkorps). We zouden dus eventueel kunnen dansen naar het pijpen van Poe tin." Genootschap Eerlijk gezegd heb ik het lang geleden ook zo geleerd. Maar het genootschap Onze Taal vindt beide varianten goed. Pij pen kan ook worden opgevat als het meervoud van het zelfstan dig naamwoord 'pijp' (houten of metalen fluit) en daar hoort het lidwoord 'de' bij. Ter vergelijking: in het Engels zijn er meer varianten dan in het Nederlands: to dance to a person's pipe/ piping/ whistle /tune(s). En in het Duits kan men ook nach jemandes Geige tanzen. door A.J. Snel Tabloid. Het woord dook voor de eer ste maal op toen een firma uit Lon den het in 1884 liet registreren als merk naam voor een medicinaal tabletje. In de loop van de tijd werd het gebruikt voor diverse producten in compacte vorm. Twaalf jaar na de introductie van het tabletje werd het woord tabloid (spreek uit tèblojt) verbonden aan het Britse blad Daily Mail. De benaming hield verband met de beknopte, snel leesbare vorm waarin de artikelen wer den gegoten. De term kreeg een nieuwe lading toen de Britse boulevardpers kranten op klei ner formadt begon te drukken. Het woord tabloid werd geleidelijk een syno niem voor schandaalblad. Ook die betekenis verdampte. Steeds meer achtenswaardige kranten gingen de laatste jaren over op de uitgave van de krant op half formaat. Daarbij heb ben uitgevers diep nagedacht over de negatieve gevoelswaarde die de aandui ding tabloid kent. Vandaar dat nogal eens de voorkeur is gegeven aan de be naming compact. Intussen lijkt tabloid te zijn ontdaan van de negatieve bij klank en wordt de aanduiding in den brede ook voor kranten gehanteerd die een mijnheer zijn en dat wensen te blij ven. Lezerswens Op 6 februari volgend jaar verschijnt de Provinciale Zeeuwse Courant op ta bloidformaat. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wens van veel lezers, die het traditionele broadsheet-formaat niet zo handzaam vinden. Uit onder zoek is de afgelopen jaren gebleken dat het aantal voorstanders van het halve formaat gestaag groeide en op basis daarvan besloot het Wegenerconcern, waartoe de PZC behoort, de regionale kranten die het uitgeeft een gedaante verandering te doen ondergaan. Het gaat om een ingrijpende verandering die op alle afdelingen van de kranten een sterke doorwerking heeft. Van de zeven regionale Wegenerkran ten - De Stentor, de Provinciale Zeeuw se Courant, Brabants Dagblad, BN/DeStem, Eindhovens Dagblad, De Twentsche Courant Tubantia en De Gel derlander - maakte het Eindhovens Dagblad als eerste de omslag. Op 3 okto ber verscheen de krant in Eindhoven en ommelanden voor het eerst op half for- Eindhovcns Dagblad op tabloid. maat en intussen is een hoeveelheid er varing opgedaan waarvan de dagbladen die volgen, ook de PZC dus, profiteren. En waaruit ze vei'trouwen putten, want het Eindhovens Dagblad op tabloidfor maat is goed ontvangen. Het aantal abonnees dat afhaakte bleef beperkt, nieuwe lezers die voor de eerste maal of nogmaals de Eindhovense krant pro beerden, bleken tevreden. „Wat heel belangxijk is gebleken," zegt lezersredacteur Ilse Wetzel van het Eindhovens Dagblad, „is dat we de le zers heel gedetailleerd vextelden wat we gingen doen. We hebben ernaar ge- stx-eefd ze een tabloid te bezorgen waar van ze het gevoel hadden dat ze er al mee vertrouwd waren, niet alleen inhou delijk, maar ook wat betreft omvang en indeling." Om dat te bewerkstelligen, bracht het Eindhovens Dagblad enkele weken voor de formaatverandering een reeks van twaalf pagina's waarin uitleg werd gegeven over de krant, zoals die er op half fox-maat zou uitzien. De PZC volgt dat voorbeeld. In de loop van januari 2007 brengt de krant een se rie waarin stap voor stap wordt uiteen gezet hoe de tabloid er gaat uitzien. Er worden voorbeelden getoond van de in deling van de PZC in de loop van de week, er wordt uitgelegd hoe informa tie in segmenten opgedeeld, toeganke lijk wordt verstrekt en er wordt aange kondigd welke nieuwe elementen de krant in de nieuwe vei'schijningsvoi'm zal bevatten. Vragen Ilse Wetzel: „De lezers is verteld wat ze konden verwachten, waarbij we inge speeld hebben op de vragen die zij stel den. Daarbij ging het om de inhoud en ook om zaken waaraan je in eerste aan leg weinig betekenis hecht, maar die foto Willem Mieras toch belangrijk zijn. Bijvoorbeeld over de nietjes. Je kunt orxze krant op ta bloidformaat heel makkelijk in afzon derlijke delen, katernen, uit elkaar ha len. Mensen die met z'n tweeën 's mor gens de krant lezen, willen elk een ka tern kunnen pakken. Ook daarover heb ben we dus uitleg gegeven." De lezers van het Eindhovens Dagblad hebben, zoals ook was veiwacht, posi tief gereageerd op de vernieuwing. Van de 120.000 abonnees hebben er 123 op gezegd vanwege de verandering van for maat. Er zijn 18.000 pi'oefabonnemen- ten uitgezet en daax*van zijn er intussen zo'n 1000 omgezet in een vast abonne ment. Wetzel: „Orxlangs de aanloopproblemen die bij de PZC minder zullen zijn dan 'bij ons, omdat onze ervaring beschik baar is, hebben maar weinig mensen be sloten de krant de rug toe te keren. Er is dus alle reden voor vei'trouwen." Nederland is rijk aan voetbaldeskundigen en kenners van de poli tiek. Wij kunnen op afroep beschikken over toch wel enkele miljoe nen voetbaltrainers, die vaak ook nog over genoeg deskundigheid beschikken om een nieuw kabinet te formeren. Helaas bezoeken die miljoenen zelden de groene velden en in de Hofstad moet men ze ook met een lantaarntje zoeken. Op Forum, de digitale zeepkist van de Provinciale Zeeuwse Courant werd een beroep gedaan op de ex pertise van de kiezers. Hoe moet de volgende coalitie eruit zien, dat was de centrale vraag. „'Het volk vraagt erom'. Deze zin is al door meerdere staatshoofden uitgesproken en later bleek dat het volk er helemaal niet om vroeg. Dit is nu ook het geval, een betere zin zou zijn 'de linkse kiezer vraagt ex-om'", noteerde Jan. „Er zijn in het x'echtse en linkse blok verschuivingen geweest: PvdA-kiezers naar SP, VVD-kiezers naar PvdV. Maar een duidelijke meerdei'heid is er zeker niet. Wat voor mij wel duidelijk is, is dat een regering met SP of PvdV niet goed zou zijn voor Nederland, omdat we dan binnen een jaar weer bij het stemlokaal staan. Om een goede regering te vormen hebben we de juiste mensen nodig, en ik vrees dat geen van beide pax-tijen die kun nen leveren. Toch zeker niet wanneer, zoals in het geval van de SP, er vier of zelfs vijf ministers geleverd moeten worden. Het is niet al leen Nederland waar we mee te maken hebben; er worden grotex*e zaken gedaan. Conclusie, zowel SP als PvdV wachten tot ze niet alleen groot maar ook volwassen zijn, dan zijn ze aan de beurt." Hans analyseerde: „Wat een onzin is dat toch over die 'winnaars' van de verkiezingen? De vraag bij verkiezingen is niet wie er het meest bij krijgt. Dat is Wilders, die is negen maal zo groot gewor den. Maar het gaat erom wie het grootste wordt, wie er tweede wordt, wie er derde wordt enzovoox-t. De gx-ootste partijen vertegen woordigen de meeste kiezex-s en horen als eerste te bepalen hoe er een regering wox-dt gevormd. En die regering hoort de méérderheid van de kiezex-s te vex-tegenwoordigen." J.J. de Graaff vindt dat de winst van Marijnissen gehonoreerd moet worden. „De SP moet zeker in de coalitie. Het volk vraagt erom. Waar kiezen we anders voor. CDA, PvdA en WD zijn veiiiezers, hoe dan ook." Vuile spelletjes Marja kijkt net zo tegen de SP aan, maar ze moet het allemaal nog zien. „Ja, de SP zou in de coalitie moeten omdat het de duidelijke winnaar is. Maar ik heb weinig hoop dat dat ook gebeuren zal. Denk maar eens terug naar de vorming van de coalitie in Goes." Theo heeft zo zijn sombex-e gedachten: „De SP heeft duidelijk de meeste winst geboekt, zowel absoluut als relatief, en is de derde par tij in ons land. Maai- ja, het blijft politiek, en zeker als het CDA ex- bij betrokken is, weet je dat er vuile spelletjes gespeeld worden. JP heeft dat eerder laten zien. Brekebeen van de eerste orde, zetels ver loren, maar toch 'goud' roepen. In de Bijbel zijn er mensen om min der door de bliksem getroffen." Fredde ten Berge ziet het meeste in een linkse regering „Wildex-s kwam, de PvdA zag, de SP overwon. Een links kabinet is een eer-lijk systeem. Angst over minder economisch welzijn hoeft men niet te hebben. Het gaat naar mijn idee om een gelijkwaardig bestaan. De socialisten zegeviex-en. Chapeau!" I Als de regering ontevreden is over het volk, waarom kiest ze dan geen nieuw volk? Bertolt Brecht .ItL Onder de naam Kopstukken presenteert de PZC een vijftiendelige serie literaire boeken. Vandaag het zevende deel: de roman Fantoompijn van Amon Grunberg. Amon Grunberg. foto Cees Zorn/GPD door Rolf Bosboom Hij is venrit het jongste kop stuk onder de Kopstukken. Toch heeft Arnon Grunberg (35) nu al een imposant en veelzijdig oeuvre op zijn naam staan. Met Fantoom pijn bevestigde hij in 2000 zijn status van misschien wel de beste romanschi-ijver van dit moment, in elk geval van zijn generatie. Het boek was zijn derde ro man, na Blauwe maandagen (1994) en Figuranten (1997). Die hadden al duidelijk ge maakt dat hij een groot ta lent was, maar Grunberg wist zichzelf met ogenschijn lijk gemak te overtreffen. Want Fantoompijn was en is nog steeds een heerlijk boek. Grunbergiaans van begin tot eind, dus tragikomisch, gro tesk, op het absurde af, slap stickachtig, hopeloos hila risch, vx-olijk pessimistisch, vol schrijnende humor en bij tend sarcasme - en dat alles uitex-st smakelijk opgediend. De roman gaat over de aan lager wal geraakte schrijver Robert G. Mehlman, die zich zelf en de wereld wil doen ge loven dat hij nog altijd die gevierde auteur is. in plaats van gedoemd tot de ramsj. Hij creëert zijn eigen mythe, speelt de hoofdrol in zijn ei gen toneelstuk. Uiteindelijk produceei't hij toch een best seller, maar wrang genoeg is dat een kookboek: De Pools-joodse keuken in 69 re cepten, met als ondex-titel Ko ken na Auschwitz. Grunberg vertelt steevast een ontluistei-end verhaal, maar doet dat zo virtuoos, dat zelfs het treurige verma kelijk wordt. Juist het tover middel taal, rijk aan ver vreemdende oneliners en on verhoedse beeldspraak, maakt in haar magische wel daad het leven draaglijk. Met Fantoompijn won Grun berg zijn eerste AKO Litera tuurprijs. Bij de bekendma king was de laureaat, die in New York woont, afwezig. Daarmee droeg hij bij aan zijn eigen mythevorming, ze ker omdat hij in die tijd on der het pseudoniem Ma rek van der Jagt de literaire we reld op een dwaalspoor bracht. Per e-mail liet hij we ten: „Uw prijs maakt duide lijk dat alleen mijn boeken aanwezig hoeven te zijn." 'Fantoompijn' van Arnon Grunberg is vanaf vandaag verkrijgbaar bij de boekhan del en Free Record Shop. Le zers van de PZC krijgen kor ting op vertoon van de bon uit de krant. Kindere" ~~m /J§Èj£^£Qp Drie doden bij duikongeluk KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bernlef Eclips 4 november 4. Maarten 't Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Amon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! t X u De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken O m uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Brnna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KORTINGSBON Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts p AT per deel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38