Tumult rondom Tuinkijkhuis PZC De letters vielen zo op hun plek De Jongeschool eerste in Zierikzee met een Verkeersveiligheidslabel Gemeentehuis biedt onderdak aan acties voor goede doelen Oud-gastvrouwen Inspiratum vragen om ingrijpen Raadsel rond flitspaal op N58 bij Oostburg en Sluis vrijdag 1 december 2006 11 door Esme Soesman RENESSE - Er is opnieuw tu mult ontstaan rondom het Tuin kijkhuis in Renesse. Drie gast vrouwen van het voormalige In spiratum vragen de gemeente Schouwen-Duiveland handha vend op te treden tegen het Tuin kijkhuis. Deze onderneming ver schilt in hun ogen nauwelijks van het bedrijfsverzamelge bouw waarin zij zelf tot mei Sfeervolle kerstexpositie Blikvanger RENESSE - Sfeervol kerst ge nieten tussen nostalgische mate rialen. In blikmuseum De Blik vanger in Renesse is tot en met 7 januari de kerstexpositie Kerst in Oma's keuken te zien. Bijzonder is het keukenemaille, afkomstig van verzamelaar Mar- chien Hof uit Scharendijke. Maar liefst tachtig stuks zijn uit gestald, zoals emmertjes, koffie kannen, pannen en lepelrekken. Oranjegekleurd spul maakt de dienst uit, maar er is ook email- Ie in andere kleuren aanwezig. De hele verzameling is te koop. De Blikvanger is passend met kerstversieringen opgetuigd. Zo als de kerstboom; daarin han gen kleine wasbordjes en schuimspaantjes van hout. Om in keukenstijl te blijven worden enkele kinderfomuisjes geëxpo seerd, voorzien van oude panne tjes en dergelijke. De wisseltentoonstelling wordt gecombineerd met wat werk van de overleden kunstenaar Êmmy Alma. Daarnaast zijn er zo'n vierduizend blikken te zien. De Blikvanger is geopend bp dinsdag van 10.00 tot 12.00 en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. In verband met Blik op Kunstroute is het museum daar naast open op de derde zondag van de maand. Extra openin- genstijden zijn zondag 17 decem ber, tweede kerstdag, zondag 7 januari; 13.00 tot 17.00 uur. Snertwandelen door kustgebied van Ouddorp OUDDORP - Echt snertweer is het nog niet (in de letterlijke zin van het woord althans), maar dat weerhoudt de wandelclub in Ouddorp er niet van morgen een snerttocht te houden. De route voert langs dijken, dui nen en het strand over drie ver schillende afstanden. Aan de fi nish wacht de deelnemers een verkwikkende kop erwtensoep. Inschrijven voor de start kan vanaf 's ochtends half acht bij hotel-restaurant Akershoek in Ouddorp. De start voor de 25 en 35 kilome- I ter is tussen acht en tien uur. I Wandelaars voor de tien kilome ter kunnen vertrekken tussen tien en twaalf uur. Bezorgklachten: -0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl werkzaam waren. Dat doet het wel degelijk, reageert mede-eige naar .1. Hanse van het Tuinkijk huis op de kritiek. Het Inspiratum - een tuinkijk huis van waaruit zes verschillen de ondernemingen hun product aan de man brachten - moest het veld ruimen na een conflict met de gemeente Schouwen-Dui veland over de precieze invul ling van het bedrijf. Het bestem mingsplan staat op bedrijventer rein Duinzoom geen bedrijfsver zamelgebouw toe en dat was het Inspiratum in de ogen van de ge meente wel. Het conflict leidde uiteindelijk tot de ondergang van het initia tief. Inspiratum-eigenaar T. Nieuwenhuizen schoof een deur op om in een belendend pand zijn hoveniersbedrijf Habo Ho veniers voort te zetten, aange vuld met een met de naam Inspi ratum getooide showtuin. Op de plek waar eerst het Inspi ratum zat, werd het Tuinkijk huis van Hanse en Bolle (de voormalige eigenaren van Habo Hoveniers) gevestigd. Eind april was ons ontslag een feit, schre ven de drie voormalige gastvrou wen van het Inspiratum in een brief aan het gemeentebestuur. Tot hun grote verbazing zien zij in het huurpand echter nu een soortgelijk bedrijf draaien. Uit advertenties en promotiemateri aal leidt het trio af dat er nog al tijd extern personeel wordt aan getrokken en verkoop plaats vindt van artikelen die niet van uit de showroom verkocht mo gen worden. „We willen geen hetze", zegt I. Nieuwenhui- zen-van Maaren - die nadrukke lijk stelt als voormalig gast vrouw te rehgeren en niet als echtgenote van de eigenaar. „Maar bij ons is de gemeente aan het handhaven geslagen, ter wijl het nu lijkt of er wordt ge doogd." T. de Gelder van GroenLinks heeft de kwestie op de agenda van de commissie openbare ruimte (maandag 4 december) geplaatst. „Het lijkt oude wijn in nieuwe zakken. Misschien heeft de wethouder gelijk, maar ik wil daar wel opheldering over", voert hij ter verklaring aan. Zonde dat dit hele zaakje weer wordt opgerakeld, verzucht Hanse van het Tuinkijkhuis. Ook al lijkt het niet zo aan de buitenkant, er is wel degelijk wat aan de opzet veranderd - reageert hij. Er wordt vanuit het Tuinkijkhuis bijvoorbeeld al leen met eigen personeel ge werkt en de verkoop van branchevreemde producten als sierhaarden overschrijdt niet de - wettelijk voorgeschreven - 25 vierkante meter van het bedrijf- soppervlak. Zwembaden wor den via zogenaamde tumkeypro- jecten, met een dealer elders, aan de man gebracht. Ook is, conform de eis van de gemeente, het aantal geshowde stacara vans van tien tot zes terugge bracht. Eind augustus is het terrein nog door de gemeente geïnspec teerd, meldt Hanse. „Toen is vastgesteld dat het Tuinkijkhuis past in het vigerende bestem mingsplan", verwijst hij naar een recente brief van de kant van de gemeente. Klopt, beves tigt wethouder R.. van der Wek ken zijn verhaal. Naar aanlei ding van de klachten is onlangs opnieuw een controle uitge voerd. Die gegevens zijn nog niet verwerkt. Maar de gemeen te Schouwen-Duiveland is ui terst alert op wijzigingen, geeft de wethouder aan. „Dit ligt zeer gevoelig". Twee voor Twaalf-deelnemers Louis Kesteloo en Ronald Stroo uit Middelburg, door Nadia Bèrkelder MIDDELBURG - De één is een omgeval len boekenkast. De ander is een quiz beest en kan opzoeken als geen ander. Samen zijn ze een ideale combinatie voor de 'quiz der quizzen': Twee voor twaalf. Tot nu toe raadden ze twee keer het woord zonder één letter op te vra gen. „Nee, we zeggen niets." Louis Kesteloo glimlacht. „Sommige mensen proberen ons uit te horen", vertelt Ronald Stroo (41). „Maar we zeggen echt niks." Van avond is hun derde en laatste ronde te zien. Iedereen moet zelf maar kijken om te zien hoe het afloopt. „Het wordt in ieder geval spannend", verklapt Keste loo (58). „De derde ronde was echt moei lijker dan de andere twee." „De eerste ronde zat ik er eigenlijk voor spek en bonen bij", vertelt opzoeker Kesteloo. „Ronald wist alles. En ik heb zelfs nog een vraag opgezocht die hij al goed had beantwoord. Dat was jammer. Anders hadden we 686 punten ge haald." En dat terwijl ze al eindigden met een recordscore van 666 punten. De daarbij behorende 666 euro overtroffen ze zelf meteen in de volgende ronde met één euro. Ze waren dan ook niet onvoor bereid naar Hilversum vertrokken. Stroo weet gewoon een heleboel, maar Kesteloo is echt in training gegaan. Kesteloo: „Ik ben naar de bibliotheek geweest. Ik heb kronieken meegeno men. Het was goed dat ik met de auto was, want die dingen wegen kilo's. Ver der heb ik heel veel oude afleveringen op video bekeken om te oefenen met zoe ken." Zenuwachtig waren ze niet. Ze zijn alle bei ervaren televisiespelletjesdeelne mers. Kesteloo: „We schrikken er niet meer van. Samen hebben we meege daan aan Boggle en Woordroof." Keste loo won ooit een reis naar China met een quiz, bovendien heeft hij in 1994 het Nationaal Dictee gewonnen. Stroo heeft onder meer meegedaan aan Puz- zeltijd bij RTL. De mensen van Twee voor Twaalf wa ren verbaasd toen de Middelburgers de eerste keer het woord raadden zonder letters te vragen. „Ze dachten dat het toeval was", zegt Kesteloo, die ook puz zels maakt voor de PZC: Maar dat was het dus niet. In de tweede ronde her haalden ze het kunstje. „We puzzelen veel", vertelt Stroo. „En we hebben alle bei een goed gevoel voor woorden. De tweede keer was ons woord 'schijnge vecht'. Dat zag ik eigenlijk heel snel. De S, C en de H combineer je vanzelf tot SCH en er zat nog een keer een C en een H in. De letters vielen eigenlijk zo op hun plek." De truc van het spel is om zo zuinig mo gelijk met opzoekminuten en het kopen van dure letters om te gaan. Alleen dan kun je een monsterscore halen. Stroo: „Sommige mensen gaan meteen letters kopen." Kesteloo: „Dat vind ik echt zon de." Ze zijn een ijzersterk duo, vindt Hetty van der Wal van Twee voor Twaalf. „Die jongere man weet gewoon heel veel. Dat is net een omgevallen boeken kast. Die andere is goed in opzoeken én puzzelen. Dat is een heel goede combi natie voor een team." Dat de wagen in de eerste twee ronden wat makkelijk foto Lex de Meester waren én dat ze een vraag over Middel burg kregen, was toeval, zegt Van der Wal. „Wie welke vragen krijgt, is afhan kelijk van het spel verloop." „Omgevallen boekenkast? Noemde ze me zo? Ik heb gewoon een heel goed ge heugen, ook voor namen en gezichten. En ik lees ontzettend graag en veel. Maar nu ik over de veertig ben, merk ik wel dat ik meer vergeet. Of ik een foto grafisch geheugen heb? Ik geloof niet dat zoiets bestaat." Jawel hoor, zegt Kesteloo. „Volgens mij wel. Het is echt niet leuk om met Ronald Triviant te spe len. Die weet altijd alles." Eigenlijk is het gek dat ze nu pas heb ben meegedaan. „Ronald zei al langer dat hij aan de 'quiz der quizzen' mee wilde doen. Maar inschrijven kan niet altijd. Er is een tijd een stop geweest. Toen het weer kon, heb ik 's nachts om één minuut over twaalf een mailtje ge stuurd." Het duurde nog anderhalf jaar tot ze aan de beurt waren. „Niet voor het geld, maar voor de eer", zegt Stroo. Kesteloo: „Twee voor Twaalf loopt al zo lang, de ervaring alleen is gewoon fan tastisch geweest." De derde ronde van Kesteloo en Stroo is vanavond om 20.20 uur te zien op Ne derland 2. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland kan sinds gisteren bogen op twee scholen met een verkeersveiligheidslabel. De bij de er kenning horende oorkonde werd gisteren uitgereikt aan directeur C. van Damme van CBS J. L. de Jongeschool in Zierik- zee. OBS De Kirreweie in Burgh-Haam- stede ging de De Jongeschool voor. De kinderen zongen uit volle borst het speciaal aangepaste schoollied. Daarin wordt de loftrompet gestoken over de ei gen school en wordt benadrukt dat het helemaal niet stom maar juist nuttig is om op het schoolplein te leren fietsen. Vervolgens werd ter illustratie van wat de leerlingen zoal hebben opgestoken van het verkeersonderwijs in het speello kaal een korte demonstratie gegeven. Daarbij traden achtereenvolgens een voetganger, een fietser, een tractorbe stuurder, een buschauffeur en de bestuur der van een brandweerwagen voor het voetlicht. Directeur Van Damme zorgde voor de bijbehorende geluiden. H. van Opdorp van Veilig Verkeer Nederland (VVN) en het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) bekeek het al lemaal met een glimlach. Kinderen leren hoe ze zich veilig in het verkeer moeten bewegen is, stelt hij, van het grootste be lang. „Van de 273 scholen in Zeeland zijn er nu 39 met een verkeersveiligheid slabel. We hebben nog veel werk te ver- zetten, want dat zijn er natuurlijk nog veel te weinig. Over de inspanningen van onderwijzend personeel en ouders van de J. L. de Jongeschool is Van Op- dorp vol lof. Het hele jaar door krijgen de leerlingen verkeersles in de klas en op gezette tijden worden daar praktijkles sen aan gekoppeld. Zo biedt de school aan de hand van verkeersveiligheidsvo- geltje Birdy het oversteekdiploma, een fietscontrole, een verkeersexamen voor groep 7 en 8 en fietsvaardigheidstraining op een parkoers uit de fietskar van de ANWB. Met 'Hart voor je kind' is voorzien in een 'verkeersles' aan ouders. CZ langer ontregeld dan gehoopt GOES - De storing bij CZ Zorgverzekeringen in Tilburg speelt het bedrijf nog steeds parten. De telefonische be reikbaarheid is inmiddels hersteld. Met hulp van Zorgver zekeraar OZ, waarmee CZ komend jaar fuseert, zijn de klantgegevens ook weer raadpleegbaar. Maar wijzigingen maken of gegevens invoeren kan nog niet, meldde CZ-woordvoerster M. van Gardingen gisteren. „We win nen steeds een beetje verloren terrein terug, maar we zijn er nog niet helemaal." liet hoofdkantoor werd zondaga vond laat ontregeld door een brand waarna de sprinkler installatie het computer- en telefoonsysteem deels on klaar maakte. Gemeente zoekt nabestaanden KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal is op zoek naar nabestaanden van mensen die op het oude deel van de begraafplaats in Krabbendijke zijn begraven. Het gaat om het stuk aan de westzijde van de ingang. Daar zijn tus sen 1842 en 1951 mensen begraven. De gemeente wil de nabestaanden graag inlichten over een herinrichting van het oude deel. Lang is gezocht naar mogelijkheden om nieuwe grafruimte te creëren en uiteindelijk is besloten dat de nieuwe graven bovenop de oude moeten komen. Daarvoor wordt het oude deel opgehoogd. Zo hoeft er niet geruimd te worden. Ophogen kan, omdat dat deel van de begraafplaats bestaat uit een stuk gazon waarop de afzonderlijke graven niet meer te herkennen zijn. In de ophoging kan vervolgens opnieuw begraven worden. SP wil drugs de stad uit TERNEUZEN - De Socialistische Partij (SP) in Temeu- zen geeft steun aan de actie 'Drugs de stad uit'. De SP is van mening dat softdrugs gelegaliseerd moeten worden. „Maar wij vinden ook dat dit niet mag resulteren in overlast, zoals deze er nu is in de gemeente Temeuzen rond de twee koffieshops", aldus de SP in een verklaring. De actiegroep 'Drugs de stad uit' vindt dat de grens van het gedoogbeleid is bereikt. Terneuzen wordt dagelijks overspoeld door duizenden drugstoeristen die voor een hoop overlast zorgen. De actiegroep eist dat de koffie shops verhuizen naar een locatie die niet in de buurt ligt waar jongeren zich ophouden. Dus buiten woonwijken, uitgaansgelegenheden, winkelcentra en het bereik van scholen. Daarnaast moet de stroom buitenlandse bezoe kers worden gestopt. Het gedogen van drugs beoogt name lijk enkel de lokale illegale verkoop te reguleren, stelt de actiegroep. Goedkoop met de bus mee RENESSE - Connexxion heeft in de regio Goe- ree-Overflakkee en de Hoeksche Waard een nieuw bus kaartje ingevoerd. Het vervoersbewijs kan vanaf vandaag voor 2,50 euro worden gekocht bij de chauffeur, wat de strippenkaart overbodig maakt. Overstappen binnen de regio is mogelijk, zodat op een goedkope manier onder meer Zuidplein in Rotterdam kan worden bereikt. Vanuit Goeree-Overflakkee kan op het kaartje naar Renesse wor den gereisd. Het gaat om een enkele reis. Voor de terugrit moet bij de chauffeur een nieuwe ticket worden gekocht. Het zogeheten dalkaartje geldt alleen na negen uur 's och tends en is bedoeld om meer reizigers uit de auto en in de bus te krijgen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Inzamelingsac ties in het gemeentehuis in Zie rikzee worden voortaan toege staan. Burgemeester en wethou ders willen af van het verbod en zich van de 'warme kant' laten Schouwen-Duiveland hield tot dusver de deur van het gemeen tehuis resoluut in het slot waar het ging om de plaatsing van col lectebussen of vergelijkbare in zamelpunten waarin geld voor goede doelen kon worden ge stopt. Als reden gold het ontbre ken van duidelijke criteria voor dergelijke verzoeken en de vrees voor precedentwerking. Omdat daarmee de aanvragen echter, niet opdroogden, komt het colle ge alsnog met een duidelijke richtlijn voor het al dan niet toe staan van inzamelingacties in het gemeentehuis. Maar dan moet er wel sprake zijn van een 'toegevoegde waarde', schrijven B en W in hun voorstel aan de raad. Het gemeentehuis is vol gens hen namelijk niet direct de meest aangewezen plaats voor inzamelingsacties Algemeen uitgangspunt is dat de actie wordt georganiseerd vanuit een erkende niet-winstge- vende instelling. Daarnaast wordt er ook ruimte geboden aan initiatieven die de gemeente actief of passief ondersteunt. Ook lokale acties met betrek king tot de eigen samenleving kunnen voortaan een tijdelijk hoekje krijgen. Met persoonlijke initiatieven laat het college zich liever niet in, omdat daarmee ook een oordeel zou moeten wor den gegeven over de betrouw baarheid van de initiatiefnemer. De nu opgestelde voorschriften regelen ook tot in detail waar aan de uiteenlopende 'collecte bussen' moeten voldoen. Daar bij wordt vooral de veiligheid van de bezoekers van het ge meentehuis voor ogen gehou den. Ofwel: 'het inzamelings- punt mag niet hoger zijn dan an derhalve meter, geen scherpe randen hebben en absoluut geen letsel veroorzaken als het om valt'. Aan de inzameling van goederen werkt het college niet mee. B en W benadrukken dat de ge meente, omwille van de objecti viteit, terughoudend moet zijn met onderdak aan acties voor politieke of religieuze doelen. Verzoeken uit die hoek worden per geval tegen het licht gehou den. Controversiële doelen wor den vermeden. Leerlingen van de CBS J. 1. de Jongeschool in Zierikzee illustreren wat ze h gestoken van het verkeersonderwijs. foto Marijke F zaam Veilig vindt het vreemd dat de flitspaal is vervangen. Volgens hem staat plaatsing van deze apparatuur haaks op be leid van het Openbaar Ministe rie. Langs gebiedsontsluitings- wegen staan volgens de woord voerder geen flitspalen meer. De N58 is door de herinrichting een gebiedsontsluitingsweg ge worden. Ook Rijkswaterstaat heeft niet om de apparatuur gewaagd, ver telde een woordvoerder giste ren. Een woordvoerster-van de poli tie zei gisteren echter dat ge woon toestemming is verleend om de flitspaal te vervangen. „Misschien valt vervanging van een bestaande flitspaal niet on der het beleid van het Openbaar Ministerie." door Frank van Cooten OOSTBURG - Het projectbu reau Duurzaam Veilig Verkeer en Rijkswaterstaat weten van niets, maar toch staat hij er weer. De flitspaal langs de rijks weg N58 tussen Oostburg en Sluis. De vernielde kast is door het Bu reau Handhaving van de politie vervangen door een hoger exem plaar. Die is vandalismebesten- diger. Tevens staat een paar me ter verderop een camera om vrachtwagens met gevaarlijke stoffen te registreren. Die is niet van de politie, maar ook niet van Duurzaam Veilig en Rijks waterstaat. Sterker nog, een woordvoerder van het projectbureau Duur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35