Politie schrapt spreekuur dorpen PZC De letters vielen zo op hun plek Officier eist tegen trio celstraf voor voortraject xtc Monumenten Walstraat-zuid in ere hersteld Agenten gaan in Rilland en Yerseke lopend en fietsend de straat op .11 OM wil 360.000 euro van marihuanatelers door Rob Paardekam RILLAND - De politie wil stop pen met haar wekelijkse spreek uur in Rilland en ïerseke. „Het aantal bezoeken ligt zo laag dat ik het zonde vind om mijn men sen daar binnen te laten zitten", zegt districtschef P. Prince. In Rilland en Yerseke kunnen mensen voor kleine zaken of aangiftes nu eens per week twee uur terecht in respectievelijk het dorpshuis en de bibliotheek. De bezoekfrequentie is echter zo laag dat de politieambtena ren veelal duimen zitten te draaien. In Rilland ligt het ge middelde op één bezoek per vijf agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 20.00 uur: Dubbel Apart, voor mensen met een beperking; 22.00 uur; Café De Soos; ELLEVUOUTSD1JK Het Fort, 10.00-17.00 uur: Open voor bezichti ging; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Consistorie achter de N H Kerk, 14.00 uur: Kerstverkoop; KAMPERLAND -Jhr. Mr. De Casem- broothuis, 18.30 uur: Lampion ophalen voor aansluitende optocht door het dorp met Sinterklaas en Pieten; Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor dejeugdvan 12 tot en met20jaar; KAPELLE - Sportcomplex De Molenva- te, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRABBENDIJKE - Stationskoffiehuis, ,21.00 uur: 80/90e jaren Dj Fever; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; LEWEDORP - Café De Goede Verwach ting, 18.30 uur: Avondruilbeurs van oa munten, oude ansichten, postzegels en andere objecten; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Nederlands Hervormde kerk, 20.00 uur: Adventconcert met zangkoor Praise uit 'Waarde. SP steunt actie tegen overlast koffieshops TERNEUZEN - De Socialis tische Partij (SP) in Terneuzen geeft steun aan de actie 'Drugs de stad uit'. De SP vindt dat softdrugs gele galiseerd moeten worden. „Maar wij vinden ook dat dit niet mag resulteren in overlast, zoals deze er nu is in de gemeen te Terneuzen rond de twee kof fieshops", aldus de SP in een verklaring. De actiegroep 'Drugs de stad uit' vindt dat de grens van het gedoogbeleid is be reikt. Terneuzen wordt dage lijks overspoeld door drugstoe risten. Wat de SP betreft hoeven de koffieshops niet letterlijk de stad uit, maar moet er een bete re handhaving komen. uur. „Daar komt bij dat veel za ken die wel worden aangedra gen niet eens politiezaken zijn", aldus Prince, de districtschef voor de Oosterschelderegio. Hij vindt dat de agenten op een bete re manier ingezet kunnen wor den. Het stoppen van het spreekuren betekent niet dat de politiemen sen uit de twee dorpen verdwij nen. De kans is groot dat ze de uren waarin ze nu op het steun punt zitten gaan gebruiken om Women in Rock Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - Rock festival Women in Rock beleeft morgen de tweede editie in sport- en gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Op het muziekfestijn treden al leen bands op met een zangeres. Op Women in Rock spelen on der meer The Riplets (pret punk), Hells Belles (AC/DC-tri- buteband), Lost Insanity en La Grace (stevige mix van rock, wa ve en soul), La Ventura (metal) en Delphian (gothic-band). Aanvang om 16.00 uur. Dubbelconcert in De Pompe GOES - Twee Gocse bands tre den zondag voor het voetlicht in rockcafé De Pompe aan de Gro te Markt in Goes. X-Proof, als eerste, speelt melo dieuze, instrumentale hardrock in de stijl van Joe Satriani en Steve Vai. Daarna zal Flavour hun energieke powerpop ten ge hore brengen. Aanvang om 20.00 uur, entree gratis. te voet of op de fiets de straat op te gaan. Dat strookt volgens de districts chef ook nog eens met de wens van veel mensen en politici, die steeds roepen dat ze meer blauw op straat willen zien. Prince ziet het verdwijnen van de spreekuren niet als een ver lies. Zeker nu er voor kleine za ken aangifte kan worden ge daan via internet, zullen de men sen volgens hem niet erg beknot worden in hun mogelijkheden. In andere dorpen in de Ooster schelderegio die dergelijke spreekuren kennen, blijven ze gewoon gehandhaafd. „We zien erg grote verschillen als het om bezoekerscijfers gaat", aldus Prince. „Zo is het mobiele bu reau in de gemeente Schou- wen-Duiveland een groot suc ces." Burgemeester A. Huisman van Reimerswaal kan zich vinden in de nieuwe strategie. „Het aantal bezoekers op de spreekuren is echt op één hand te tellen", zegt hij. „Dan heb ik veel liever dat de agenten de straat op gaan en zich onder de mensen begeven." Huisman hecht er wel belang aan dat de betreffende uren ook in de toekomst ten gunste van Rilland en Yerseke komen. Daar zijn volgens hem harde afspra ken over gemaakt. Dat de agenten in Rilland en Yerseke straks al lopend of fiet send de straat op gaan, past in het nieuwe beleid voor de Oos terschelderegio. Volgens Prince zal het aantal zogeheten 'bikers' de komende tijd worden uitge breid. Agenten op de fiets zijn volgens hem zeker niet alleen handig in de binnenstad. Ko mende zomer worden ze veelvul dig ingezet in Renesse, maar ook in andere dorpen zal het fe nomeen opduiken. Prince denkt dat agenten op de fiets voor men sen gemakkelijker aan zijn te spreken dan dienders die in de auto door de kern rijden. door Aector Doorns MIDDELBURG - Twee mannen en een vrouw uit Rotterdam en Breda zitten sinds 29 augustus gedetineerd op verdenking van betrokkenheid bij de levering van 100.000 XTC-pillen aan een inwoner van Zeeland. Officier van justitie R. Rarnme- loo eiste gisteren in Middelburg tegen een 53-jarige man uit Bre da achttien maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdachte wordt ook nog het bezit van een vals paspoort en twee rijbewij zen verweten, alsmede de leve ring van een kilo wiet aan een klant in Kapelle. Een 31-jarige man uit Rotter dam hoorde ook achttien maan den celstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk, tegen zich eisen. In zijn woning werden nog 160 XTC-pillen gevonden. Tegen een 30-jarige vrouw uit Breda werd vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. De politie kwam via een onder zoek in een andere strafzaak op door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld wil vijf Zeeuwen voor 360.000 euro plukken. Dat bedrag zouden de inwoners van Vlissingen, Hein- kenszand, Kruiningen en Yerse ke hebben verdiend met de hen nepteelt. Tegen een 37-jarige inwoner van Heinkenszand eiste de offi cier gisteren in Middelburg het hoogste bedrag: 140.338 euro. Een 59-jarige man uit Kruinin- gén en zijn 34-jarige zoon uit Yerseke zouden ieder ruim 82.000 euro moeten tenxgbeta- len aan de Staat. Tegen twee. Vlissingers, 28 en 34 jaar, wer den bedragen van 33.491 en 22.478 euro gevorderd. De ontne mingsvorderingen zijn een ge volg van de zogeheten Gree- nery-zaak, waarvoor ze vorig jaar zijn veroordeeld. De man- het spoor van het trio toen uit te lefoontaps bleek dat een man uit 's-Heerenhoek om 100.000 XTC-pillen vroeg. De naam van de Rotterdammer viel. Hij zou als contactpersoon de toezeg ging hebben gedaan voor de pil len te zorgen. De Rotterdammer benaderde een kennis uit Breda, de Thaise vrouw, die op haar beurt haar 53-jarige partner in schakelde. Die liet verschillende pillenmonsters testen door de 31-jarige man, die zelf ook de synthetische drugs gebruikt. Veel verder kwamen ze niet, om dat de politie hen oppakte. De officier worstelde met de straf eis, want hij meende niet met de gevaarlijkste criminelen te ma ken te hebben. Aan de andere kant wees hij op het gemak waarmee de verdachten te verlei den zijn om als tussenpersoon voor de handel op te treden. Raadsman A. Bals en raads vrouw V. Serrarens bepleitten vrijspraak, omdat er niet genoeg informatie was over de samen stelling van de pillen. Verder verwezen ze naar vrijspraken in identieke zaken. Uitspraak op 13 december. nen hebben zich in 2004 schul dig gemaakt aan het runnen van wietplantages op Zuid-Beve land en Walcheren. Raadsman H. Dunsbergen bestreed de hoog te van de ontnemingsvorderin gen tegen zijn cliënten uit Krui ningen en Yerseke. De strafplei ter meende dat de investerings kosten van de kwekerijen in Middelburg en Krabbendijke, waarvoor vader en zoon zijn ver oordeeld, in mindering moest worden gebracht. Verder vond Dunsbergen dat het Openbaar Ministerie de inkomsten uit de buitenwiet niet aannemelijk heeft gemaakt. „Het staat vast dat de politie de plantage heeft vernield. De vernietigde hennep planten hebben geen opbrengst gehad." Een 43-jarige inwoner van Oost-Souburg heeft met het OM voor 4000 euro geschikt. De rechtbank doet in de ontne mingszaak op 11 januari 20Ó7 uitspraak. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vrijdag 1 december 2006 Twee voor Twaalf-deelnemers Louis Kesteloo en Ronald Stroo uit Middelburg. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De één is een omgeval len boekenkast. De ander is een quiz beest en kan opzoeken als geen ander. Samen zijn ze een ideale combinatie voor de 'quiz der quizzen': Twee voor twaalf. Tot nu toe raadden ze twee keer het woord zonder één letter op te vra gen. „Nee, we zeggen niets." Louis Kesteloo glimlacht. „Sommige mensen proberen ons uit te horen", vertelt Ronald Stroo (41). „Maar we zeggen echt niks." Van avond is hun derde en laatste ronde te zien. Iedereen moet zelf maar kijken om te zien hoe het afloopt. „Het wordt in ieder geval spannend", verklapt Keste loo (58). „De derde ronde was echt moei lijker dan de andere twee." „De eerste ronde zat ik er eigenlijk voor spek en bonen bij", vertelt opzoeker Kesteloo. „Ronald wist alles. En ik heb zelfs nog een vraag opgezocht die hij al goed had beantwoord. Dat was jammer. Anders hadden we 686 punten ge haald." En dat terwijl ze al eindigden met een recordscore van 666 punten. De daarbij behorende 666 euro overtroffen ze zelf meteen in de volgende ronde met één euro. Ze waren dan ook niet onvoor bereid naar Hilversum vertrokken. Stroo weet gewoon een heleboel, maar Kesteloo is echt in training gegaan. Kesteloo: „Ik ben naar de bibliotheek geweest. Ik heb kronieken meegeno men. Het was goed dat ik met de auto was, want die dingen wegen kilo's. Ver der heb ik heel veel oude afleveringen op video bekeken om te oefenen met zoe ken." Zenuwachtig waren ze niet. Ze zijn alle bei ervaren televisiespelletjesdeelne mers. Kesteloo: „We schrikken er niet meer van. Samen hebben we meege daan aan Boggle en Woordroof." Keste loo won ooit een reis naar China met een quiz, bovendien heeft hij in 1994 het Nationaal Dictee gewonnen. Stroo heeft onder meer meegedaan aan Puz- zeltijd bij RTL. De mensen van Twee voor Twaalf wa ren verbaasd toen de Middelburgers de eerste keer het woord raadden zonder letters te vragen. „Ze dachten dat het toeval was", zegt Kesteloo, die ook puz zels maakt voor de PZC. Maar dat was het dus niet. In de tweede ronde her haalden ze het kunstje. „We puzzelen veel", vertelt Stroo. „En we hebben alle bei een goed gevoel voor woorden. De tweede keer was ons woord 'schijnge vecht'. Dat zag ik eigenlijk heel snel. De S, C en de H combineer je vanzelf tot SCH en er zat nog een keer een C en een H in. De letters vielen eigenlijk zo op hun plek." De truc van het spel is om zo zuinig mo gelijk met opzoekminuten en het kopen van dure letters om te gaan. Alleen dan kun je een monsterscore halen. Stroo: „Sommige mensen gaan meteen letters kopen." Kesteloo: „Dat vind ik echt zon de." Ze zijn een ijzersterk duo, vindt Hetty van der Wal van Twee voor Twaalf. „Die jongere man weet gewoon heel veel. Dat is net een omgevallen boeken kast. Die andere is goed in opzoeken én puzzelen. Dat is een heel goede combi natie voor een team." Dat de vragen in de eerste twee ronden wat makkelijk foto Lex de Meester waren én dat ze een vraag over Middel burg kregen, was toeval, zegt Van dei- Wal. „Wie welke wagen krijgt, is afhan kelijk van het spelverloop." „Omgevallen boekenkast? Noemde ze me zo? Ik heb gewoon een heel goed ge heugen, ook voor namen en gezichten. En ik lees ontzettend graag en veel. Maar nu ik over de veertig ben, merk ik wel dat ik meer vergeet. Of ik een foto grafisch geheugen heb? Ik geloof niet dat zoiets bestaat." Jawel hoor, zegt Kesteloo. „Volgens mij wel. Het is echt niet leuk om met Ronald Triviant te spe len. Die weet altijd alles." Eigenlijk is het gek dat ze nu pas heb ben meegedaan. „Ronald zei al langer dat hij aan de 'quiz der quizzen' mee wilde doen. Maar inschrijven kan niet altijd. Er is een tijd een stop geweest. Toen het weer kon, heb ik 's nachts om één minuut over twaalf een mailtje ge stuurd." Het duurde nog anderhalf jaar tot ze aan de beurt waren. „Niet voor het geld, maar voor de eer", zegt Stroo. Kesteloo: „Twee voor Twaalf loopt al zo lang, de ervaring alleen is gewoon fan tastisch geweest." De derde ronde van Kesteloo en Stroo is vanavond om 20.20 uur te zien op Ne derland 2. Goes is tegen bouw Sloecentrale GOES - Veel zal het niet helpen, maar de gemeente Goes geeft als (kleine) aandeelhouder energiebedrijf Delta geen toestemming om veel eigen vermogen te investeren in de bouw van de Sloecentrale. Volgens het Goese college van burgemeester en wethouders en ook een raadsmeerder- heid zijn de financiële risico's te groot. Delta wil van de aandeelhouders groen licht om tot maxi maal zeshonderd miljoen euro uit zijn kas te putten. Dat is de helft van het eigen vermogen. Delta heeft wel een partner, het bedrijf Electricité cle France, en denkt zo'n driehonderd miljoen voor de gascentrale opzij te moeten zetten. De centrale kost zo'n vijfhonderd miljoen euro. Mocht onverhoopt deze partner afhaken, dan wil het ener giebedrijf eventueel op eigen kracht de centrale bouwen. Delta heeft tot nu toe slechte ervaringen met partners in dit project. Eerder haakten al een Duits en Iers bedrijf af. Het Goese 'nee' hoeft geen gevolgen te hebben voor het project. De aandelen zijn in bezit van de provincie (negen tig px-ocent) en de dertien Zeeuwse gemeenten (tien pro cent). De pi-ovincie steunt de bouw van de Sloecentrale en de meeste gemeenten zullen dat (naar verwachting) ook doen. Gemeente zoekt nabestaanden KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal is op zoek naar nabestaanden van mensen die op het oude deel van de begraafplaats in Krabbendijke zijn begraven. Het gaat om het stuk aan de westzijde van de ingang. Daar zijn tus sen 1842 en 1951 mensen begraven. De gemeente wil de nabestaanden graag inlichten over een herinrichting van het oude deel. Lang is gezocht naar mogelijkheden om nieuwe grafruimte te creëren en uiteindelijk is besloten dat de nieuwe graven bovenop de oude moeten komen. Daax-voor wordt het oude deel opgehoogd. Zo hoeft er niet geruimd te worden. Ophogen kan, omdat dat deel van de begraafplaats bestaat uit een stuk gazon waarop de afzonderlijke graven niet meer te herkennen zijn. In de ophoging kan vervolgens opnieuw begraven worden. Te weinig fietsers voor fietspad KAMPERLAND - De gemeente Noox-d-Beveland is vooxio- pig niet van plan een vrijliggend fietspad langs de Ruiter- plaatweg aan te leggen. De bewonex-s van de bungalow- pax-ken hadden daarom gevraagd omdat ze last hadden van het grote aantal fietsex-s dat door de parken rijdt. De tellingen die het waterschap op het hoogtepunt van het fietsseizoen, deze zomer, deed, wijzen uit dat het wel mee valt met het aantal fietsei-s. De norm voor dei-gelijke we gen is 750 fietsei-s gemiddeld per dag en in het bungalow park De Schotsman telde het waterschap er gemiddeld 420 per dag. Mensen die hard willen fietsen x-ijden door gaans al over de Ruiterplaatweg, zonder fietspad. De ge meente wil de telliixgen over twee jaar herhalen. Goedkoop met de bus mee RENESSE - Connexxion heeft in Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waax-d een nieuw buskaartje ingevoerd. Het vervoersbewijs is voor 2,50 euro te koop bij de chauffeur, wat de stx-ippenkaart overbodig maakt. Overstappen bin nen de regio is mogelijk, zodat op een goedkope manier Zuidplein in Rotterdam kan worden bex-eikt. Vanuit Goe- ree kan op het kaax'tje naar Renesse worden gex-eisd. VLISSINGEN - Het herstel van Walstraat-zuid in Vlis singen vordert gestaag. Gis teren is de tweede fase van het restauratieproject afge rond. Zes monumentale hereixhui- zen en vier andere histori sche panden schitteren weer als nooit tevoren. Begin van het jaar is de eerste fase afge rond, waarbij vier huizen werden opgeleverd. Daarvan zijn er inmiddels drie ver kocht. Voor de huizen uit de twee de fase zijn de verkooponder handelingen nog niet rond. Op de benedenverdieping van de panden rust een woon- en winkelbestem- ming. Het stukje Walstraat moet de levendige verbinding gaan vormen tussen de win kelstraten en het Arsenaalge- bied. De bouwvakkers zijn nu begonnen aan de derde, en laatste fase van het res tauratieproject. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29