Zo is het een extra heuglijke dag Grote finale van Hofmanjaar Naeije legt ziel in aquarel GELICHT kunst Benefietconcert met The Spirit That Guides Us door Ernst Jan Rozendaal De eerste dag van een Tweede Ka merlid is per definitie chaotisch. Doorgaans blijft het wel bij verhui zingsperikelen en ceremoniële hande lingen. Maar gisteren mochten Ad Koppejan (CDA) uit Zoutelande en Fons Luijben (SP) uit Walsoorden met een vol aan de bak. Er werd hoofdelijk gestemd na een spoeddebat over een generaal pardon voor 'de 26.000' asiel zoekers. Luijben: „Het is een extra heuglijke dag geworden." Ze hadden beiden hun aanloopproble men. Koppejans gloednieuwe toe gangspas werkte niet in de parkeerga rage. Luijben vergat de presentielijst in de grote zaal te tekenen. „Er was me gezegd dat ik dat moest doen, maar dan kom je in die grote zaal, waar overal bloemen liggen en allerlei mensen elkaar feliciteren. Dus vergat ik het. Ik hoorde ook mijn telefoon overgaan. Vergeten uit te zetten. Zo is het even wennen." Ook Koppejan was overweldigd door Geïnstalleerd vrijdag 1 december 2006 15 Ambassadeur Indonesië op bezoek VLISSINGEN - De nieuwe ambassadeur van Indonesië, J. Habibie, legt vandaag een bezoek af aan Zeeland. Hij wordt door de gemeente Vlissingen, het provinciebestuur en de Koninklijke Schelde Groep ontvangen, 's Avonds is er in het Arsenaal in Vlissingen een optreden van de Mo lukse zang- en dansgroep Tim Kesenian van de universi teit Pattimura. Volgens de organisatie, de Stichting Samenwerking Vlissingen/Ambon, is dit een van de eerste officiële ken nismakingsbezoeken die de nieuwe ambassadeur aflegt. Hij kiest voor Vlissingen vanwege de stedenband.die de gemeente als ruim tien jaar met de Molukken onder houdt. Speciaal voor deze gelegenheid is de Molukse culturele groep Tim Kesenian uit Ambon overgekomen. Zij zijn gis termiddag in Vlissingen aangekomen. Plet zijn studenten van de Molukse universiteit van de stichting Pela Gan- dong. Ze laten traditionele Molukse dans zien. Automobilist raakt jongetje GOES - Een zevenjarig jongetje uit de gemeente Reimers- waal is woensdagmiddag lichtgewond geraakt bij een aan rijding op de kruising Troelstralaan/Ringbaan-West. Hij stak over en werd geraakt door een twintigjarige automo bilist uit de gemeente Borsele. De verwondingen vielen mee. Het hevig geschrokken jongetje had een bloeduitstor ting aan zijn been. Volgens de politie is de man vermoedelijk door rood licht gereden. Nadat hij het jongetje had geschampt, vervolgde de automobilist zijn weg. Een getuige hielp de politie aan zijn kenteken. Later meldde de man uit Borsele zich op het politiebureau, waar hij zijn rijbewijs moest inleveren wegens gevaarlijk rijgedrag. De man verklaarde van de schrik te zijn doorgereden. Drankrijder verliest rijbewijs IJZENDIJKE - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag het rijbewijs van een twintigjarige automo bilist uit de gemeente Sluis ingevorderd. Tijdens een snelheidscontrole met laserapparatuur op de N61 werd de man rond middernacht betrapt op een snel heid van 124 kilometer, waar tachtig het maximum is. Toen de agenten hem daarover wilden aanspreken, ging de automobilist er met hoge snelheid vandoor. Zijn snel heid liep hierbij weer op tot honderdtwintig kilometer per uur. Vervolgens reed hij IJzendijke binnen en doofde de ver lichting van zijn auto waarna hij met tachtig kilometer door een dertigkilometerzone reed en een eindje verder in de Prinsessenstraat zijn auto parkeerde. Daar werd hij aangehouden. Uit de blaastest bleek dat hij, als beginnend bestuurder, ruim boven de toegestane alcohollimiet zat. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en hij kon zijn rijbewijs inleveren. Gereedschap weg uit loods HEINKENSZAND - Uit een loods aan de Schouwersweg in Heinkenszand zijn tussen woensdagochtend en gister ochtend acht uur ijzerwaren en gereedschap gestolen. De politie meldt niet hoe de daders zijn binnengekomen. De waarde van de goederen is niet bekend. de installatie in de grote zaal. „Dan zit je echt in die bankjes met die blau we stoelen, hè." Zijn bureau staat tijdelijk in de oude werkkamer van Siem Buijs uit Wissen- kerke, die woensdag afscheid nam als Kamerlid. „Ik moet zeggen dat Buijs mij geweldig heeft ingewijd. Hij heeft me verteld hoe dingen hier werken, hoe ik het moet aanpakken. Waar schijnlijk neem ik een deel van zijn portefeuille over, vooral de zaken die over Zeeland gaan. Ik neem ook zijn medewerkster Mia Duijvestein over, die ik nog kende van de tijd dat ik hier zelf persoonlijk medewerker was, en zijn Haagse appartement. Ik kom echt in een gespreid bedje terecht." Zowel met Koppejan als met Luijben, die nog niet over een werkkamer be schikt, was het gisteren lastig een on onderbroken gesprek te voeren. Een te- CDA'er Ad Koppejan (links) en SP'er Fons Luijben kort voor him installatie als nieuw lid van de Tweede Kamer. lefoontje zus, een felicitatie zo, uitge nodigde familieleden die binnenval len. Hun planning moest voortdurend worden bijgesteld. Het ingrijpendst was het inlassen van een spoeddebat aan het eind van de dag. Dat gebeurde op het uur dat nor maal gesproken een glas zou worden geheven op hun installatie - beiden legden niet de verklaring-af maar de eed: zo waarlijk helpe mij God almach tig - of dat de gasten mee konden naar het Kamerrestaurant. Nu moesten ze wachten op de stemming. „We worden meteen in het diepe ge gooid", aldus Koppejan. Overigens vond hij het 'oneigenlijk' om te probe ren meteen op dè eerste dag een gene raal pardon te regelen. „Hoeveel be grip ik ook heb voor mensen die moei te hebben met het huidige asielbeleid - nok mij gaat die kwestie aan het hart - ik vind toch dat deze zaak in de for matie behoort te worden afgehan deld." Belangrijk Luijben vond het wel terecht dat giste ren al het spoeddebat plaatsvond. „Het is een buitengewoon belangrijk onderwerp. Elke dag kunnen er onom keerbare besluiten worden genomen over asielzoekers, zelfs op het moment dat wij hier anders een beetje hadden staan feestvieren." Beide nieuwkomers leerden snel. Aan gezien het debat maar duurde en duur de, ging Koppejan ondertussen toch met familie in het Kamerrestaurant eten. En de SP'ers, uitgezonderd woordvoerder De Wit, gingen met hun gasten een borrel drinken. Later op de avond schoven Koppejan en Luijben weer aan in de vergaderzaal. Daar werd niet door handopsteking ge stemd, zoals gebruikelijk, maar hoof delijk: iedereen werd persoonlijk om zijn stem gevraagd. Uitslag was uitein delijk 75 stemmen vóór en 74 tegen een motie die de weg vrijmaakt voor' een generaal pardon. Oftewel Luijben 1, Koppejan 0. Door de late afloop van het debat moest Koppejan alleen terugreizen foto Jos van Leeuwen naar Zeeland. Zijn gezin was eerder vertrokken. Toch koos hij niet voor een overnachting in zijn appartement. „Daar zal ik sowieso niet al te veel ge bruik van maken. Ik wil zo veel moge lijk vanuit Zeeland werken." Luijben ging niet terug naar Wals oorden, maar overnachtte bij zijn dochter in Vinkeveen. Hij is overigens niet van plan een appartement te hu ren. „Mijn vrouw Toos komt uit Noordwijk. Ze komt uit een gezin van veertien kinderen. In mijn portemon nee heb ik de sleutel van een zwager van me. Als ik een slaapplaats nodig heb, kan ik daar terecht. Want elke dag terug naai- Zeeland, dat is onmoge lijk." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Wim Hofmanjaar beleeft zondag zijn finale met diverse activitei ten in Middelburg, tijdens de maandelijkse Kunst- en Cul tuurroute. De Vlissingse schrijver en kun stenaar werd in februari 65 jaar. Ter gelegenheid daarvan zijn er het hele jaar door vele festiviteiten geweest, zowel binnen als buiten de provincie. Sinds de zomer lag daarbij het accent op Zeeland. Er lopen nog enkele tentoon stellingen. In het Muzeeum in Vlissingen zelfs drie: De jonge Wim Hofman (Over Vlissingen en Het Vlot; tot en met 21 ja nuari), Op reis met Wim Hof man (tot en met 5 februari) en De zee van Wim Hofman (nog slechts tot en met zondag). In kunstcentrum deWillemS is tot en met 14 januari de exposi tie Machines Verwanten te bezoeken. Daarin ligt de na druk op Hofmans monumenta le beeldend werk, waarbij ma teriaal en vormentaal aanslui ten bij de sfeer van Vlissingen als industriële stad en de we reld van de scheepsbouw. Hoewel de exposities nog even doorlopen wordt het Hofman jaar zondag officieel afgeslo ten in Middelburg, op diverse locaties van de Kunst- en Cul tuurroute (van 12.00 tot 17.00 uur). In galerie De Vier Geme ten in de Lange Noordstraat is bijvoorbeeld recent beeldend werk op karton van de kunste naar te zien. Galerie T aan de Turfkaai opent een nieuwe tentoonstel ling, met onder meer werk van Hofman rond het thema Vogel. Verder exposeren de Middel burgse kunstenares Kathe Ruyssenaars, Loek Hambeu kers (bronzen) en Han van Ha gen (etsen). In De Drukkerij aan de Markt interviewen basisschoolkinde ren tussen 15.00 en 16.00 uur zowel Hofman als kinderboe kenschrijver Edward van de Vendel, die een groot liefheb ber is van het werk van de Vlis- singer. Beide auteurs lezen ook voor. Daarna, om 16.00 uur, presen teert Van de Vendel de heruit gave van Hofmans boek Ko ning Wikkepokluk de merk waardige zoekt een rijk, dat af gelopen maand nog door Jeugd- theaterschool Zeeland in een toneelversie op de planken werd gebracht. Hofman ont vangt uiteraard het eerste exemplaar, in het bijzijn van cultuurgedeputeerde Harry van Wa veren. Op het Binnenplein van de boekhandelis, onder de titel Van kop tot staart, een tentoon stelling ingericht van werk van kinderen, die zich hebben la ten inspireren door Hofman, onder leiding van kunstenaar en tekendocent Bo de Jong. Het gaat -om leerlingen van de basisscholen Het Klinket in Koudekerke, de Wilgenhof in Middelburg en De Schutte in Gapinge. Hofman gaf hun twee gastlessen en schilderde zelf ook twee keer mee met de opdrachten die Bo de Jong de kinderen gaf. Ook bij CBK Zee land, het centrum voor beelden de kunst aan de Balans, zijn kindertekeningen te zien. Ate lier Blauwe Hope aan de Seis- weg toont beeldend werk van Hofman. Netty van Gilst leest er zondag voor uit diens werk. Poppentheater Parabel aan de Herengracht heeft een tentoon stelling ingericht met illustra ties bij diverse sprookjes, die Hofman op karakteristieke wij ze heeft verbeeld. Om 14.00 en 15.00 uur speelt Sjaac Vereist de voorstelling Roodkapje. De ze is bestemd voor kinderen vanaf vier jaar. GOES - In 't Beest in Goes wordt zondag een benefietcon cert gehouden. De opbrengst is bestemd voor een school in Oe ganda. Hoofdact is The Spirit That Guides Us. Het concert, Heart for Harmony genoemd, is een gezamenlijk ini tiatief van stichting De Figu rant en 't Beest. Het uitvoerende i werk wordt gedaan door een groep jongeren, onder wie de drie leden van de Goese band Sense Forward. De jongeren willen geld bijeen brengen voor een school in de Oegandese provincie Soroti, j waar Els van Teijlingen twee op vanghuizen voor aids-kinderen heeft opgezet. De huizen en de 1 school zijn onderdeel van dezelf de organisatie. Goesenaar Theo van Teijlingen houdt met stich ting De Figurant regelmatig ac- I ties om het werk van zijn zus te ondersteunen. Het programma begint om. 15.30 uur. Achtereen- I volgens spelen Sense Forward, Awaiting Seasons, John Coffey en als grote publiekstrekker The Spirit That Guides Us, dat een mix brengt van hardcore en in- dierock. Zie ook www.heartfor- harmony.nl.tt. Werk van acht kunstenaars bij Expo 170 MIDDELBURG - Bij Expo 170 in Middelburg exposeren zon dag tussen 13.00 en 17.00 uur acht kunstenaars vooral kleiner werk. Dat gebeurt onder de titel December Art Shop Gallery. Het gaat om Johnny de Jonge uit Middelburg met acrylschilde- rijen, Ineke Otte uit Goes met zo wel objecten als sieraden, Bian- ca Runge uit Middelburg met collages, Thea van Dijk uit Vee- I re met halssieraden, Danny van Rijt uit Geersdijk met objecten, i Miranda van der Poel uit Mid- delburg met olieverfschilde rijen, Ireen uit 's-Heer Hendriks kinderen met zowel beelden als acrylschilderijen en Ellen de Boer uit Goes met schilderijen. De laatste drie kunstenaars heb ben, op aangeven van Expo 170, ieder drie schilderijen gemaakt waarmee een compositie is ont staan van drie mensfiguren. Expo 170 is gevestigd aan de Noordsingel 170 in Middelburg. Schrijver en kunstenaar Wim Hofman. door Anita Tournois HOEK - In Galerie aan de Lein in Hoek gaat men niet voor kunst met een grote K. Eenieder die op artistiek gebied iets pres teert mag er komen exposeren. Deze keer toont Sara Naeije, in 'Harmonieus Contrast', bijzon der sfeervolle aquarelleren. Wie haar aquarellen» ziet, kan bijna niet geloven dat Naeije pas ongeveer tien jaar geleden is begonnen met schilderen. Zelfs als kind had ze niets met teke nen. Tijdens de jaren dat ze in Heille woonde, had ze er ook geen behoefte aan, want huis, grote tuin, paarden en honden vroegen om aandacht. Na een verhuizing naar een apparte ment in Breskens, viel ze in een groot diep gat. Het was duide lijk dat ze iets moest gaan doen en impulsief koos ze voor schil deren, al had ze haar leven lang nog amper een potlood vastge- had. Na zomercursussen gevolgd te hebben van Limburgse kunste naars, die in de zomer op een camping in Zeeuws-Vlaanderen vertoefden, had ze de smaak te pakken. Dat gaf een goed ge voel: ter plekke, in het buitenge bied, aquarelleren. Na twee jaar van thuis oefenen en nog eens oe fenen - heel veel belandde in de vuilnisbak - besloot ze bij te le ren. Naeije: „Toen ben ik in Knokke beland en nam daar deel aan een cursus vrij schilderen. Die leraar stimuleerde me enorm en leerde me de kneepjes op het technische vlak. Ongeveer drie, vier jaar heb ik dat gedaan. Toen ben ik ermee gestopt en ben thuis zelf aan de slag ge gaan." Maar deze keer in IJzen dijke, de plek waar ze nu woont. Na een jaar alleen gewerkt te hebben besluit ze opnieuw naar Knokke te gaan. Intussen is in kunstencentrum De Marge een academie opgericht. „Daar kreeg ik al spoedig in de gaten dat opdrachten uitvoeren niets voor mij was. Binnenkort word ik 58 en ik heb echt geen zin meer om dingen te schilde ren die me niet bekoren. Die schoolse manier van werken- stond me dusdanig tegen dat ik het er na een jaar gezien had. Ik wil graag mijn eigen zaken af beelden. Toch ben ik sinds kort weer in Knokke op les, op mijn eerste stekje, met het vrije schil deren." Eigen De geëxposeerde werken getui gen dat deze voorkeur haar goed afgaat. Door het toepassen van zeer intensieve kleuren - Naeije heeft een uitzonderlijk gevoel voor kleur - en prachtige composities stijgen haar aqua rellen uit boven de middelmaat. „Ja, ik werk heel graag met aquarel, heb ook wel olieverf ge probeerd, maar dat ligt me to taal niet, 't loopt, niet genoeg. Door een eigen werkwijze - het toepassen van afwerkvloeistof zorgt dat bepaalde delen wor den afgebakend en de kleuren niet in elkaar kunnen vloeien - wijkt haar werk wel enigszins af van een normale aquarel. „Ik maak gebruik van donkere pig menten, prepareer de gewenste kleuren van tevoren en doe ze dan in potjes. Altijd zo veel dat ik nooit tekort kom als ik bezig ben." Bloemen, bijvoorbeeld klapro zen, zonnebloemen of tulpen en vogels als een eidereend en zwa nen, vormen favoriete onderwer pen voor de maakster. Zeer fraai is de afbeelding van een tulp in diepe roodtinten tegen een groene achtergrond. De huid van het tere bloemblad met daarop dauwdruppels is vakkundig, maar met veel ge voel voor esthetiek weergege ven. Waarom zulke geijkte on derwerpen haar zo bekoren? „Wel, er moet licht in zitten. Ik houd van donker-lichtcontras- ten en zoek hierin naar harmo nie. John Lisbey is mijn grote voorbeeld", licht ze prioriteit en voorliefde toe. Tentoonstelling t/m 22 december in Galerie aan de Lein, Molendijk 13 in Hoek. Openingstijden: do. en vr. van 14.00-17.00 uur en za. van 12.00-16.00 uur. Kunstenares Sara Naeije toont een van haar werken. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15