Rotterdam rekent zich rijk PZC Scholen zeggen geen geld op te potten Hek tegen hondenpoep tussen graven Duidelijkheid over bevallingszorg komt pas tegen de zomer Containerkade wel nodig voor ontwikkeling van Zeeuwse havens 13 vrijdag 1 december 2006 swb door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Rotterdam heeft een te zonnige kijk op Zee land. Het idee dat er in de Zeeuwse havens plek is om jaar lijks tien miljoen containers op en over te slaan, is irreëel. De Westerschelde Container Termi nal is wel degelijk nodig. Directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports is verbaasd over de wijze waarop Havenbe drijf Rotterdam denkt over de Zeeuwse havens. „Rotterdam heeft in een nota op geschreven wat in de Zeeuwse havens mogelijk is op het gebied van containers. Dat is meer dan wij denken. Het is volledig voor rekening van het Havenbedrijf en niet geschreven met kennis en kunde van het Zeeuwse ha vengebied." In het stuk concludeert Rotter dam dat Zeeland kan uitgroeien tot een van de grootste contai nerhavens van Europa. Er zou den zo'n tien miljoen containers per jaar kunnen worden op- en overgeslagen. „Rotterdam zinspeelt daarbij zelfs op het verdwijnen van Pe- chiney. Zeeland Seaports denkt daar niet aan. We willen niet dat het bedrijf vertrekt." In de Zeeuwse havens is geen plek voor zo veel containers als Rotterdam denkt, stelt Van der Hart vast. „In het bestaande ha vengebied gaan Verbrugge Ter minals, Kloosterboer en Sea-In- vest containerkades aanleggen." Hij rekent voor dat er bij Kloos terboer maximaal 100.000 con tainers per jaar worden behan deld. Bij Sea-Invest zijn dat er op zijn hoogst 600.000. „Het havenschap bekijkt nu wat er bij Verbrugge kan. Maar bij elkaar opgeteld kom ik echt niet aan al die miljoenen containers. Al zou je het willen, dan loop je nog aan tegen nautische proble men. Je moet ook rekening hou- den met bestaande bedrijven die er allerlei voorzieningen in de havens hebben aangelegd. Je moet met schepen kunnen draaien en je moet voldoende wachtplaatsen hebben. Het is er nu al druk." Combinatie Van der Hart benadrukt dan ook dat de Westerschelde Con tainer Terminal hard nodig is. „Je moet de WCT en de activitei ten in de bestaande havens geza menlijk zien. Die combinatie be paalt of de Zeeuwse havens inte ressant zijn voor de markt. Zon der de WCT kijkt de markt an ders tegen Zeeland aan." Vreemd genoeg krijgt hij bijval van A. van der Hek, oud-voorzit ter van de Nationale Haven- raad. Samen met de Rotterdam se havenondernemer C. van den Driest is hij nagegaan of de sa menwerking tussen Zeeland en Rotterdam kan worden voortge zet en zo ja, op welke manier. Van der Hek lichtte dinsdag zijn bevindingen toe tijdens de Sta tencommissie economie. Daar zei hij dat Zeeland de huidige sa menwerking met Rotterdam moet stoppen: dat Zeeland op ei gen kracht verder moet en dat Zeeland de WCT niet nodig heeft om te overleven. Die uitspraken veroorzaakten gisteren veel commotie. In een brief aan het provinciebestuur wil hij nog eens een toelichting geven op zijn toelichting. „Wij hebben in ons rapport gefo cust op de samenwerking. Niet op de discussie over de WCT. We zijn ervan uitgegaan dat die was gevoerd en dat Zeeland de kade wil. Ik heb dat verkeerd be grepen. Ik dacht ook dat Zee land kennis had van de visie van Rotterdam op wat er in de Zeeuwse havens mogelijk is. Dat is kennelijk niet zo. Spijtig. Rotterdam denkt dat de Zeeuwse havens jaarlijks tien miljoen containers kunnen overslaan. Maar di recteur I-I. van der Hart van Zeeland Seaports noemt dat irreëel. foto Ronald den Dekker Wat ik bedoelde te zeggen is dat Zeeland de huidige samenwer king moet verbreken en met Rot terdam wel de WCT moet aan leggen. De WCT is wel nodig om te zorgen dat de grotere schepen in Zeeland kunnen aanmeren." Is hij na de publicatie in de PZC door Zeeland Seaports terugge floten? „Nee. Ik wist niet dat de discussie over de WCT nog speel de en zo gevoelig lag. Noem het voortschrijdend inzicht. Ik zal Provinciale Staten een brief stu ren." Brandweer heft komend jaar nog geen posten op MIDDELBURG - Het komende jaar worden er nog geen brandweerposten opgeheven. De verschillende korpsen gebrui ken 2007 om te groeien naar één organisatie. Pas in 2008 gaat die ene Zeeuwse brandweer samen met het bestuur kijken of er posten opgeheven of verplaatst moeten worden om te zorgen voor een goede regionale dek king. De Zeeuwse brandweercomman danten hebben de afgelopen da gen samen met diverse bestuur ders en ambtenaren gesproken over de nabije toekomst. Ze kie zen ervoor om eerst te werken aan de bestuurlijke ombouw van de gemeentelijke organisa ties naar één regionale brand weer. Pas als dat traject is afge rond, per 1 januari 2008, is er tijd om te kijken naar de daad werkelijke organisatie. Dan wordt gekeken of het nodig is posten te verplaatsen, te slui ten of uit te breiden om ervoor te zorgen dat de brandweer over al tijdig aanwezig kan zijn. En met name tijdig op die plaatsen waar grote concentraties men sen zijn. zoals in verzorgingste huizen, theaters en winkelcen tra. Volgens burgemeester J.F. Mul der (Hulst) en regionale brand weercommandant L. van Dijk worden de verschillende brand weercommandanten per 1 janua ri 2007 gedetacheerd bij de re gionale brandweer. De andere officieren en vrijwilligers gaan een jaar later over. Vrijwilligers Mulder benadrukt dat die over gang voor de vrijwilligers geen negatieve gevolgen heeft. „Ze blijven gewoon het werk doen wat ze nu ook doen." Misschien krijgt een enkeling een andere kazerne als uitvalsbasis, aldus Van Dijk. Mulder en Van Dijk zijn ervan overtuigd dat er na de reorgani satie een betere brandweerorga nisatie staat, die vooral beter is toegerust om brand en ongeval len te voorkomen. Om voor 1 januari de reorganisa tie rond te hebben wil de brand weer in mei concrete plannen presenteren. Daarna kunnen die plannen voorgelegd worden aan het bestuur, verschillende inter ne en externe commissies en de gemeenteraden. J. de Hond en J. de Ruiter knappen de joodse begraafplaats in het park aan de Julianalaan en Koudekerkseweg in Vlissingen op. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De joodse gemeente in Vlissingen knapt de begraafplaats in het park aan de Julianalaan in Vlissingen op. Tegelijkertijd komen er een hek en een afrastering omheen. Want nu worden er honden uitgelaten. De dieren kunnen vrijuit hun behoefte doen tussen de graven. „Dat is natuurlijk het laatste wat we willen", zegt J. de Hond van de joodse gemeente. Samen met J. de Ruiter steekt hij de han den uit de mouwen. De joodse gemeente heeft van de gemeente Vlissingen het ma teriaal gekregen. Binnenkort wordt er nog een hekwerk geplaatst en wordt de grote poort bij de begraafplaats gerestau reerd. De begraafplaats was erg verwaar loosd. Het is een begraafplaats in ruste, waar zo'n vijfentwintig tot dertig graven zicht baar zijn. Er zijn heel oude en kapotte graven bij. In de joodse wetgeving is het eeuwigdurende grafrecht opgenomen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de christe lijke graven, die geruimd kunnen wor den. De begraafplaats werd al in 1738 in gebruik genomen en tot 1907 werden de Vlissingse joden er begraven. foto Ruben Oreel De begraafplaats is nu nog eigendom van de gemeente Vlissingen. De joodse ge meente hoopt dat Vlissingen de begraaf plaats tegen een symbolisch bedrag aan haar wil verkopen. „Het is voor alle jood se gemeenschappen een plicht om be graafplaatsen goed te onderhouden. Vlis singen kan er dus zeker van zijn dat we goed voor de begraafplaats zullen zor gen." door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Zeeuwse middelbare scholen potten hun geld niet op. Als ze een opmerke lijk groot vermogen hebben, zit dat in gebouwen en meubilair of wordt het daar binnenkort aan uitgegeven. Uit onderzoek van de Algemene Onderwijsbond blijkt dat 190 middelbare scholen in Neder land meer reserves hebben dan is toegestaan volgens de richtlij nen van het ministerie van On derwijs. In Zeeland gaat het om vier scholen: De Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg, 't Zwin college in Oostburg, het Rey- naertcollege in Hulst en de ste delijke scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Navraag leert dat zij daarvoor logische verklaringen hebben. Er zijn twee criteria die aange ven of een school een te grote re Spaarpotten omzet resultaat eigen vermogen banksaldo voortgezet onderwijs in Zeeland in milj. in euro in milj. in milj. Ver. voort, onderw. op geref. grondslag Zeeland (Calvijn College) Goes 17,7 61.000 3,60 2,46 Scholengroep Noord- en Midden Zeeland (Pontes) Goes 18,9 156.000 2,52 0,69 Stichting CV0 Zeeland in Goes (Buys Ballot en St. Willibrord college) 14,3 -592.000 1,10 0,53 Stichting katholiek V0 (Reynaertcollege) in Hulst 9,4 701.000 4,00 2,75 Stichting openbaar V0 (Nehalennia) Middelburg 10,3 75.000 1,90 2,71 Vereniging Chr. V0 (CSW) Middelburg 19,5 -238.000 ■4,60 1,38 Stichting V0 West_Zevla ('tZwin) Oostburg 6,9 72.000 2,20 1,50 Stedelijke SGM De Rede Terneuzen 10,2 720.000 3,40 3,87 Ver. Chr. V0 Zevla Terneuzen (Zeldenrust - Steelantcollege) 6,7 -143.000 0,094 0,063 Bestuurcie Gem. SGM V0 (Scheldemond) Vlissingen 8,1 108.000 0,075 1,60 serve heeft. Eén is de verhou ding tussen het eigen vermogen en het totale vermogen (solvabi liteit). Het eigen vermogen mag niet hoger zijn dan 45 procent. Bij de CSW is het 75 procent en bij 't Zwin 67 procent. Volgens algemeen directeur F. Steenblik van de CSW wil dat niet zeggen dat haar school geld oppot. Het is in het verleden ge stoken in gebouwen, meubilair en computers. „Onze gebouwen en spullen zijn up to date. Veel meer dan andere scholen heb ben wij daar eigen middelen in gestoken. Het gaat dus vooral over stenen en niet over geld." Verklaring Directeur financiën K. Jansen van 't Zwin College komt met een vergelijkbare verklaring. „Vermogen is niet altijd geld dat op de bank staat. Het kan in gebouwen zitten. Wij hebben' vijf jaar geleden heel veel geld in ons schoolgebouw gestoken." Hij erkent dat de school een rela tief hoog banksaldo heeft (1,5 miljoen euro in 2004). „Dat lijkt wat veel, maar dat is vorig jaar teruggebracht naar 9 ton. We hebben dat geld om het te benut ten, niet om het op de bank te la ten staan." Als tweede criterium hanteert het ministerie dat een school niet meer dan 3 procent over houdt op de begroting. In Zee land geldt dat voor het Reynaert- college en De Rede. Ook wat be treft het eerste criterium zitten zij fout, zij het in geringere ma te dan de CSW en 't Zwin Colle ge. „Dat is heel makkelijk te ver klaren", zegt rector E. van den Hooven' van De Rede. Zijn school boekte in 2004 een rende ment van 7 procent (720.000 eu ro), over vijf jaar gerekend (2000-2004) hield de school 3,4 procent over. De Rede wacht juist op nieuwbouw en heeft daarvoor geld gereserveerd. In vesteringen, bijvoorbeeld in ap paratuur, zijn uitgesteld in af wachting van de nieuwbouw. Van den Hooven: „Dat verklaart onze gunstige financiële situa tie." Het Reynaertcollege hield in 2004 een bedrag over van 701.000 euro. Dat is een rende ment van 7,3 procent. Over vijf jaar is 3,9 procent rendement ge boekt, een bescheiden over schrijding van de ministeriële norm. Op de school was gisteren niemand in staat commentaar te geven op deze cijfers. Eis vier jaar cel voor autodief MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Utrecht heeft zich volgens officier van justitie G. Oosterveld schul dig gemaakt aan acht woninginbraken en twintig auto diefstallen in Zeeland en Brabant. De officier eiste giste ren bij de rechtbank in Middelburg vier jaar cel. De ver dachte ging samen met een 33-jarige kompaan uit Aal burg op dievenpad. Het duo toonde een grote belangstel ling voor dure auto's. Vooral vakantieparken en cam pings in Burgh-Haamstede, Scharendijke, Bruinisse, Re- nesse en Brouwershaven waren het doelwit. De mannen braken eerst in in de vakantiewoning, pakten dan de auto sleutel en gingen er vandoor met de auto, vaak een Duitse Mercedes. De Utrechter probeerde zijn rol te bagatellise ren. Hij vertelde dat hij enkel zijn kompaan, die tot vier jaar cel is veroordeeld, naar de vakantieparken had gere den. Zijn raadsman meende dat de man hooguit mede plichtigheid kon worden verweten en pleitte voor een la gere straf. De rechtbank doet 13 december uitspraak. Overval pizzakoerier voor rechter MIDDELBURG - Voor een overval op een pizzakoerier in Goes, is gisteren bij de Middelburgse rechtbank 21 maan den gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voor waardelijk. De negentienjarige verdachte (een inwoner van Roosendaal) moet volgens de officier ook 490 euro aan de slachtoffers betalen. De verdachte en zijn kom paan dwongen op 28 februari een zestienjarige pizzakoe rier tot stoppen in de Goese Stoofstraat. Het slachtoffer werd meermalen in zijn gezicht geschopt. „En dat alle maal voor 190 euro (het gestolen bedrag), omdat jullie te lui zijn om op een legale manier aan werk te komen", zei de officier. Na deze overval zette de verdachte'samen met een andere pizzakoerier een overval in scène. De bezorger zei tegen zijn baas (van een shoarmazaak in Goes) dat hij was beroofd van 240 euro. Het geld was achtergehouden. De Roosendaler ging 18 april weer tot actie over.en dwong twee mannen hun mobieltjes en geld af te geven. De rechtbank doet 13 december uitspraak. Ziekenhuis krijgt koelkap GOES - De Oosterscheldeziekenhuizen krijgen één van de 33 hoofdhuidkoelsystemen voor chemotherapiep'atiën- ten die de stichting Roparun uitdeelt. Door de hoofdhuid drastisch te koelen kan bij sommige patiënten haaruitval voorkomen worden bij chemotherapie. Het ziekenhuis in Goes wil de kap in de loop van 2007 gaan gebruiken, als er voldoende kennis en ervaring met de kap is opgedaan. Met de kap wordt tijdens de chemokuur de haargroeizone op de hoofdhuid gekoeld. Door de kou trekken de haarva ten samen zodat de agressieve stoffen in de chemokuur daar niet doordringen. Bij kankerpatiënten die daar ge schikt voor zijn, vergroot de kap de kans dat de haardos (deels) behouden blijft. De koelkappen kosten rond de vijftienduizend euro. Fietsster geraakt door busje TERNEUZEN - Een 58-jarige fietsster uit Terneuzen is gistermiddag gewond geraakt na een aanrijding met een busje in haar woonplaats. De vrouw verleende geen voor rang aan het busje, dat van rechts kwam. Ze is met pijn in haar rug en vermoedelijk een gebroken arm naar het zie kenhuis gebracht. De dag na het overleg met huis artsen en verloskundigen beant woorden de ziekenhuizen vra gen van het publiek tijdens een open bijeenkomst over het aan staande Ziekenhuis Zeeland. In hotel Terminus in Goes lichten de voorzitters van de raden van bestuur R. Zomer en H. Simons dan toe hoe de koepel gaat func tioneren waaronder de zieken huizen en poliklinieken van Vlis singen, Middelburg, Goes en Zie- rikzee gaan samenwerken. Dubio PatiëntenplatformHet Klaver blad, in 2002 fel tegen concen tratie, is nu in dubio, zegt woordvoerder M. Vermeer. „Je kan spreken van voortschrij dend inzicht. We staan voor een dilemma als de keuze ligt tussen keuzevrijheid voor de aanstaan de ouders waar ze willen beval len, en tussen kwaliteit en veilig heid van zorg." Zorgverzeke raar CZ zegt bekend te zijn met de discussie over de inrichting van de Zeeuwse ziekenhuiszorg, maar wacht concrete plannen af voordat ze een reactie geeft. Ma nager ziekenhuiszorg R. Pijnen burg zegt het onderwerp maan dag in een overleg met Simons op tafel te brengen. De bijeenkomst op 12 december in Terminus duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan tot 7 december bij Het Klaverblad in Goes: 0113-212783 of zorginfo@ klaverbladzeeland.nl. door Claudia Sondervan GOES - Pas tegen de zomer van 2007 wordt duidelijk hoe de be vallingszorg in Noord- en Mid den-Zeeland geregeld wordt. Dat zegt directeur S. Simons van de Oosterscheldeziekenhui- Walcherse verloskundigen luid den woensdag de noodklok over het verdwijnen van de thuisbe vallingen op Walcheren, als het ziekenhuis in Vlissingen niet lan ger 24 uur per etmaal een vrou wen- en kinderarts in huis heeft. Die dokters moeten be schikbaar zijn als een thuisbe valling problemen geeft. Maandag 11 december voeren de ziekenhuizen het eerste over leg over de inrichting van de kin dergeneeskunde en bevallings zorg met huisartsen en verlos kundigen uit Walcheren, meldt Simons. Mensen mogen niet uit gaan van het oude plan uit 2002 voor een eventueel samenbren gen van de kinder- en beval lingszorg in Goes, zegt hij. Toen wilden de ziekenhuizen de kinder- en bevallingszorg ver sneld concentreren, omdat ze beiden kampten met een chro nisch tekort aan kinderartsen. Dat plan was aanleiding voor de Tweede Kamer om de voorgeno men fusie van de ziekenhuizen te bevriezen. Het tekort aan kinderartsen is nu voorbij. De kinderartsen in Zeeland zijn unaniem voorstan der van concentratie op één plaats. Er zijn per ziekenhuis te weinig kinderopnames om inves teringen en geneeskundige zorg op een verantwoord peil te hou den, stellen zij. Bij de gynaecolo gen was verdeeldheid over de concentratie. Bierdag Zottekot VLISSINGEN - Bourgonderie 't Zottekot houdt zondag 10 de cember een Bierdag. Het café- restaurant aan het Bel- lamypark schenkt vooral Bel gische bieren, maar werkt voor de Bierdag ook samen met een brouwer in Middelburg. De Bier dag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Aansluitend wordt een bier menu geserveerd. Serviesbeurs in Koudekerke KOUDEKERKE - In Koudeker ke wordt dit jaar de negende edi tie van De Zeeuwse Servies- beurs gehouden. Vanwege veiligheidsvoorschrif ten wordt de beurs dit keer in een andere vorm gegoten. Wat blijft is het grote aanbod van ser vies, bestek, glaswerk en andere hebbedingetjes om de kersttafel mee te decoreren. Donderdag 7 december kunnen nog spullen in gebracht worden van 14.00 tot 17.00 uur. De beurs zelf wordt gehouden op zaterdag 9 en zon dag 10 december van 11.00 tot 17.00 uur bij Het Blauwe Hof, Breeweg 11 in Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13