Vekabo streeft naar diversiteit PZC De letters vielen zo op hun plek Monumenten Walstraat-zuid in ere hersteld Onderlinge verschillen maken minicampings tot succes Bolwerk steunt straatkinderen agenda Wereldmarkt in Zoutelande -11 lezers schrijven Politie schrapt spreekuur in Rilland en Yerseke door Maurits Sep MIDDELBURG - De Vereni ging van Karapeerboeren (Veka bo) blijft streven naar een zo groot mogelijke verscheiden heid van minicampings. Juist de verschillen tussen de minicam pings maken hen aantrekkelijk, blijkt uit een meerjarig onder zoek van het ROC Zeeland. Diversiteit van de minicam pings moet nog beter uit de verf komen, concludeert J. Pouwer, bestuurslid van de Vekabo Wal cheren, Noord- en Zuid-Beve land op basis van het onder zoek, dat gisteravond is gepre senteerd. „De onderlinge ver schillen zijn groot en dat moe- MIDDELBURG - De opbrengst van de kerstfair van praktijk school Het Bolwerk in Middel burg bedraagt 445 euro. Dit be drag is bestemd voor de stich ting Juconi, die zich bekommert om het lot van straat- en zwerf kinderen in Latijns-Amerikaan se landen. Thema-avond sterrenwacht over Pluto MIDDELBURG - Volkssterren wacht Philippus Lansbergen houdt vanavond een thema avond over Pluto. Jarenlang werd Pluto be schouwd als een volwaardige planeet, maar sinds enige tijd het hemellichaam geclassifi ceerd als een dwergplaneet. Om duidelijkheid te scheppen in deze verwarring, geeft G. Boer- jan van de sterrenwacht Ar- mand Pien uit Gent vanavond twee lezingen, om kwart over acht en om kwart over negen. De volkssterrenwacht zit aan de Herengracht in Middelburg. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Café Flaix, 20.00 - 02.00 uur: Muziekfeest met Dj Kicken; VLISSINGEN - 't Zottekot, 21.00 uur: Optreden Betty's Doghouse. ZOUTELANDE - In Zaal Mid dendorp in Zoutelande vindt morgen een wereldmarkt voor goede doelen plaats. Aan de wereldmarkt wordt mee gewerkt door organisaties als Dorcas, Wereldwinkel en het Ro de Kruis. Petra Lous verkoopt twee dehands boeken en spullen waarvan de opbrengst gaat naar kankerpatiëntjes in Oost-Euro pa. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van.den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten we dus juist goed laten zien aan onze klanten. Dan weten zij tenminste welke camping het best past bij hun vakantiewen- sen." De Vekabo streeft al langer naar een kwaliteitssysteem, zegt Pouwer. Dat geeft geen waarde oordeel maar moet inzicht ge ven in de voorzieningen op een minicamping, vergelijkbaar met andere campinggidsen. Zo'n kwaliteitssysteem kan voor een belangrijk deel worden geba seerd op het onderzoek van het ROC Zeeland, vindt Pouwer, die zelf een minicamping heeft in Middelburg (De Vlasschaard). Vijftig leerlingen van de studie richting toerisme en recreatie hebben gedurende twee jaar mi nicampings op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland be zocht. Van de 185 campings is driekwart in het onderzoek be oordeeld, zodat een representa tief beeld is ontstaan. De leerlin gen hebben aan de hand van con trolelijsten gekeken naar de al gemene voorzieningen, de sani taire en de overige voorzienin gen. Zij hebben die gewaar deerd met scores van tot De minicampings scoren over het geheel een ruime voldoende. Slechts enkelen hebben een (dik ke) onvoldoende gekregen op on derdelen. Vooral de algemene voorzieningen zijn af en toe on der de maat. Dat heeft echter te maken met het karakter van de camping. Omdat er weinig tot geen activiteiten zijn, is het er ook erg rustig. Dat spreekt een bepaalde groep kampeerders juist aan. Saai kan dus ook om schreven worden als rustig. Op andere punten zijn nauwelijks onvoldoendes uitgedeeld. Gastvrijheid Enkele leerlingen die hebben meegewerkt aan het onderzoek, oordelen zeer positief over de gastvrijheid. „Het is op een mini camping opvallend gezelliger, omdat er meer persoonlijk con tact is met andere gasten en met de beheerder", vindt Amyra Avad uit Sas van Gent, die het rapport gisteren heeft gepresen teerd. Het is Zenib Salem uit Middel burg opgevallen dat minicam pings vaak familiebedrijven zijn. Volgens Pouwer van de Vekabo verklaart dat waarom gasten soms niemand aantreffen als ze arriveren: man en vrouw zijn dan allebei aan het werk, op het land en buitenshuis. Tijdens het onderzoek is bijvoorbeeld gecon stateerd dat het soms niet duide lijk is waar gasten zich kunnen melden en dat er soms niemand is om gasten te ontvangen. Een terecht punt van kritiek, vindt Pouwer, waar kampeerboeren op moeten letten. Conclusie De algemene conclusie is dat er geen algemene conclusie moge lijk is. De minicampings ver schillen zo van elkaar dat dat de enige rode draad is: de diversi teit. Daarom moet dat gezien worden als de kracht, vindt de Vekabo. Kinderen op Pietentraining VROUWENPOLDER - Kinde ren worden zondagmiddag opge leid tot echte zwarte Pieten in het 'Zwarte Pieten trainingscen trum' van Uitspanning Oranje zon aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. In het trainingscentrum worden diverse spelletjes georganiseerd en er zijn springkussens aanwe zig. Aan het eind van de middag ontvangen de kinderen een echt Pieten-diploma. De entree is twee euro, waarvan de helft naar Kika gaat, een stichting die zich inzet voor kinderkan ker. Kinderen en hun ouders zijn welkom bij Uitspanning Oranjezon vanaf 13.30 uur. Info-avond over Singel Domburg DOMBURG - De stadsraad Domburg houdt maandag een in formatieavond over het Singel project in Domburg. De bijeen komst vindt plaats in het ge meentehuis in Domburg en be gint om 19.30 uur. Woningbouw Het bericht in de PZC van 28 no vember over het plan van de ge meente Middelburg om bij Arnè- muiden woningen te bouwen doet nogal wat wenkbrauwen rijzen. Dat er na de presentatie van de plannen werd gevraagd om mee te werken aan work shops kwam als een verrassing. Deze voorgesprekken zijn be doeld om het draagvlak enigs zins te vergroten en de weer stand grotendeels te elimineren. De ideeën van Riet Bakker om Kleverskerke met het Veerse Meer te verbinden en grote de len van het polderlandschap on der water te zetten oogstten des tijds veel kritiek. Om een herha- door Rob Paardekam RILLAND - De politie wil stop pen met haar wekelijkse spreek uur in Rilland en Yerseke. „Het aantal bezoeken ligt zo laag dat ik het zonde vind om mijn men sen daar binnen te laten zitten", zegt districtschef P. Prince. In Rilland en Yerseke kunnen mensen voor kleine zaken of aangiftes nu eens per week twee uur terecht in respectievelijk het dorpshuis en de bibliotheek. De bezoekfrequentie is echter zo laag dat de politieambtena ren veelal duimen zitten te draaien. In Rilland ligt het ge middelde op één bezoek per vijf uur. „Daar komt bij dat veel za ken die wel worden aangedra gen niet eens politiezaken zijn", aldus Prince, de districtschef voor de Oosterschelderegio. Hij vindt dat de agenten op een bete re manier ingezet kunnen wor den. Het stoppen van het spreekuren betekent niet dat de politiemen sen uit de twee dorpen verdwij nen. De kans is groot dat ze de uren waarin ze nu op het steun punt zitten gaan gebruiken om te voet of op de fiets de straat op te gaan. Dat strookt volgens de districtschef ook nog eens met de wens van veel mensen en poli tici, die steeds roepen dat ze meer blauw op straat willen zien. Prince ziet het verdwijnen ling van zo'n fiasco te vermijden heeft men er klaarblijkelijk bij de gemeente voor gekozen om de locatie te veranderen en het vooronderzoek te laten verrich ten door een ander groot lande lijk technisch bureau: TNO. De ingrediënten veranderen maar het gerecht blijft hetzelfde. Het blijft bouwen in een kwetsbaar gebied. Tegen het Veerse Meer en langs de oude Sloedijken die de begrenzing van het eiland Walcheren eeuwenlang bepaald heeft gaat men de groenblauwe oase voor altijd verstoren. En daarom moet TNO een mooi en onweerstaanbaar plan maken. Jean-Marie van Isacker Schuitvlotstraat 12 Middelburg van de spreekuren niet als een verlies. Zeker nu er voor kleine zaken aangifte kan worden ge daan via internet, zullen de men sen volgens hem niet erg beknot worden in hun mogelijkheden. In andere dorpen in de Ooster schelderegio die dergelijke spreekuren kennen, blijven ze gewoon gehandhaafd. „We zien erg grote verschillen als het om bezoekerscijfers gaat", aldus Prince. „Zo is het mobiele bu reau in de gemeente Schou- wen-Duiveland een succes." Burgemeester A. Huisman van Reimerswaal kan zich vinden in de nieuwe strategie. „Het aantal bezoekers op de spreekuren is echt op één hand te tellen", zegt hij. „Dan heb ik veel liever dat de agenten de straat op gaan en zich onder de mensen begeven." Huisman hecht er wel belang aan dat de betreffende uren ook in de toekomst ten gunste van Rilland en Yerseke komen. Daar zijn volgens hem harde afspra ken over gemaakt. Dat de agenten in Rilland en Yerseke straks al lopend of fiet send de straat op gaan, past in het nieuwe beleid voor de Oos terschelderegio. Volgens Prince zal het aantal zogeheten 'bikers' de komende tijd worden uitge breid. Hij denkt dat agenten op de fiets voor mensen gemakkelij ker aan zijn te spreken dan dien ders die in de auto door de kern rijden. vrijdag 1 december 2006 Twee voor Twaalf-deelnemers Louis Kesteloo en Ronald Stroo uit Middelburg, door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De één is een omgeval len boekenkast- De ander is een quiz beest en kan opzoeken als geen ander. Samen zijn ze een ideale combinatie voor de 'quiz der quizzen': Twee voor twaalf. Tot nu toe raadden ze twee keer het woord zonder één letter op te vra gen. „Nee, we zeggen niets." Louis Kesteloo glimlacht. „Sommige mensen proberen ons uit te horen", vertelt Ronald Stroo (41). „Maar we zeggen echt niks." Van avond is hun derde en laatste ronde te zien. Iedereen moet zelf maar kijken om te zien hoe het afloopt. „Het wordt in ieder geval spannend", verklapt Keste loo (58). „De derde ronde was echt moei lijker dan de andere twee." „De eerste ronde zat ik er eigenlijk voor spek en bonen bij", vertelt opzoeker Kesteloo. „Ronald wist alles. En ik heb zelfs nog een vraag opgezocht die hij al goed had beantwoord. Dat was jammer. Anders hadden we 686 punten ge haald." En dat terwijl ze al eindigden met een recordscore van 666 punten. De daarbij behorende 666 euro overtroffen ze zelf meteen in de volgende ronde met één euro. Ze waren dan ook niet onvoor bereid naar Hilversum vertrokken. Stroo weet gewoon een heleboel, maar Kesteloo is echt in training gegaan. Kesteloo: „Ik ben naar de bibliotheek geweest. Ik heb kronieken meegeno men. Het was goed dat ik met de auto was, want die dingen wegen kilo's. Ver der heb ik heel veel oude afleveringen op video bekeken om te oefenen met zoe ken." Zenuwachtig waren ze niet. Ze zijn alle bei ervaren televisiespelletjesdeelne mers. Kesteloo: „We schrikken er niet meer van. Samen hebben we meege daan aan Boggle en Woordroof." Keste loo won ooit een reis naar China met een quiz, bovendien heeft hij in 1994 het Nationaal Dictee gewonnen. Stroo heeft onder meer meegedaan aan Puz zeltij d bij RTL. De mensen van Twee voor Twaalf wa ren verbaasd toen de Middelburgers de eerste keer het woord raadden zonder letters te vragen. „Ze dachten dat het toeval was", zegt Kesteloo, die ook puz zels maakt voor de PZC. Maar dat was het dus niet. In de tweede ronde her haalden ze het kunstje. „We puzzelen veel", vertelt Stroo. „En we hebben alle bei een goed gevoel voor woorden. De tweede keer was ons woord 'schijnge vecht'. Dat zag ik eigenlijk heel snel. De S, C en de H combineer je vanzelf tot SCH en er zat nog een keer een C en een H in. De letters vielen eigenlijk zo op hun plek." De truc van het spel is om zo zuinig mo gelijk met opzoekminuten en het kopen van dure letters om te gaan. Alleen dan kun je een monsterscore halen. Stroo: „Sommige mensen gaan meteen letters kopen." Kesteloo: „Dat vind ik echt zon de." Ze zijn een ijzersterk duo, vindt Hetty van der Wal van Twee voor Twaalf. „Die jongere man weet gewoon heel veel. Dat is net een omgevallen boeken kast. Die andere is goed in opzoeken én puzzelen. Dat is een heel goede combi natie voor een team." Dat de vragen in de eerste twee ronden wat makkelijk foto Lex de Meester waren én dat ze een vraag over Middel burg kregen, was toeval, zegt Van dei- Wal. „Wie welke vragen krijgt, is afhan kelijk van het spelverloop." „Omgevallen boekenkast? Noemde ze me zo? Ik heb gewoon een heel goed ge heugen, ook voor namen en gezichten. En ik lees ontzettend graag en veel. Maar nu ik over de veertig ben, merk ik wel dat ik meer vergeet. Of ik een foto grafisch geheugen heb? Ik geloof niet dat zoiets bestaat." Jawel hoor, zegt Kesteloo. „Volgens mij wel. Het is echt niet leuk om met Ronald Triviant te spe len. Die weet altijd alles." Eigenlijk is het gek dat ze nu pas heb ben meegedaan. „Ronald zei al lahger dat hij aan de 'quiz der quizzen' mee wilde doen. Maar inschrijven kan niet altijd. Er is een tijd een stop geweest. Toen het weer kon, heb ik 's nachts om één minuut over twaalf een mailtje ge stuurd." Het duurde nog anderhalf jaar tot ze aan de beurt waren. „Niet voor het geld, maar voor de eer", zegt Stroo. Kesteloo: „Twee voor Twaalf loopt al zo lang, de ervaring alleen is gewoon fan tastisch geweest." De derde ronde van Kesteloo en Stroo is vanavond om 20.20 uur te zien op Ne derland 2. Vernielingen bij golfclub Domburg GOES - Bij De Domburgsche Golf Club zijn tussen vorige week vrijdag en gisterochtend kwart voor tien, verschil lende vernielingen aangericht. Er werden twintig bloem potten stuk gegooid, ook werd een parasolvoet vernield. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. SP wil drugs Terneuzen uit TERNEUZEN - De Socialistische Partij (SP) in Terneu zen geeft steun aan de actie 'Drugs de stad uit'. De SP is van mening dat softdrugs gelegaliseerd moeten worden. „Maar wij vinden ook dat dit niet mag resulteren in over last, zoals deze er nu is in de gemeente Terneuzen rond de twee koffieshops", aldus de SP in een verklaring. De actie groep 'Drugs de stad uit' vindt dat de grens van het ge doogbeleid is bereikt. Terneuzen wordt dagelijks over spoeld door duizenden drugstoeristen die voor een hoop overlast zorgen. De actiegroep eist dat de koffieshops ver huizen naar een locatie die niet in de buurt ligt waar jon geren zich ophouden. Dus buiten woonwijken, uitgaansge legenheden, winkelcentra en het bereik van scholen. Daar naast moet de stroom buitenlandse bezoekers worden ge stopt. Het gedogen van drugs beoogt namelijk enkel de lo kale illegale verkoop te reguleren, stelt de actiegroep. Wat de SP betreft hoeven de koffieshops niet letterlijk de stad uit, maar moet er wel een betere handhaving komen. De SP zal het probleem ook voorleggen aan de Tweede Kamerfractie van haar partij. Raadsel rond flitspaal langs N58 OOSTBURG - Het projectbureau Duurzaam Veilig Ver keer en Rijkswaterstaat weten van niets, maar toch staat hij er weer. De flitspaal langs de rijksweg N58 tussen Oostburg en Sluis. De vernielde kast is door het Bureau Handhaving van de politie vervangen door een hoger exemplaar. Die is vandalismebestendiger. Tevens staat een paar meter verderop een camera om vrachtwagens met. gevaarlijke stoffen te registreren. Die is niet van de politie, maar ook niet van Duurzaam Veilig en Rijkswater staat. Sterker nog, een woordvoerder van het projectbu reau Duurzaam Veilig vindt het vreemd dat de flitspaal is vervangen. Volgens hem staat plaatsing van deze appara tuur haaks op het beleid van het Openbaar Ministerie. Langs gebiedsontsluitingswegen staan volgens de woord voerder geen flitspalen meer. De N58 is door de herinrich ting een gebiedsontsluitingsweg geworden. Ook Rijkswa terstaat heeft niet om de apparatuur gevraagd, vertelde een woordvoerder gisteren. Gemeente zoekt nabestaanden KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal is op zoek naar nabestaanden van mensen die op het oude deel van de begraafplaats in Krabbendijke zijn begraven. Het gaat om het stuk aan de westzijde van de ingang. Daar zijn tus sen 1842 en 1951 mensen begraven. De gemeente wil de nabestaanden graag inlichten over een herinrichting van het oude deel. Lang is gezocht naar mogelijkheden om nieuwe grafruimte te creëren en uiteindelijk is besloten dat de nieuwe graven bovenop cle oude moeten komen. Daarvoor wordt het oude deel opgehoogd. Zo hoeft er niet geruimd te worden. Ophogen kan, omdat dat deel van de begraafplaats bestaat uit een stuk gazon waarop de afzonderlijke graven niet meer te herkennen zijn. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. VLISSINGEN - Het herstel van Walstraat-zuid in Vlis- singen vordert gestaag. Gis teren is de tweede fase van het restauratieproject afge rond. Zes monumentale herenhui zen en vier andere histori sche panden schitteren weer als nooit tevoren. Begin van het jaar is de eerste fase afge rond, waarbij vier huizen werden opgeleverd. Daarvan zijn er inmiddels drie ver kocht. Voor de huizen uit de twee de fase zijn de verkooponder handelingen nog niet rond. Op de benedenverdieping van de panden rust een woon- en winkelbestem ming. Het stukje Walstraat moet de levendige verbinding gaan vormen tussen de win kelstraten en het Arsenaalge- bied. De bouwvakkers zijn nu begonnen aan de derde, en laatste fase van het res tauratieproject. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11