Top VN bekritiseert mensenrechtenraad Vreemde ziekte velt Russische politicus Oud-Stasileden doen onderzoek naar het DDR-verleden snelle reactiemacht Fidel Castro te zwak om bij verjaardagsfeest te zijn berco Antirookgoeroe Carr overleden aan longkanker Voettocht om begrip kweken Servische verdachte in ziekenhuis Sarkozy doet mee aan race om presidentschap Ecuador heeft Belgische First Lady China executeert vijftien kerkleden Verdachte krijgt hoge vergoeding Brit bekent afluisteren koningshuis Hond vetgemest Zeemonster met grootste bijtkracht Vriendjespolitiek in voordeel overtreders Groen licht VOOF aantrekkelijk shoppen door Achille Prick BERLIJN - Bij het Duitse over heidsinstituut dat waakt over de geheime dossiers van de voor malige DDR blijken ruim vijftig mensen te werken die destijds zelf bij de geheime dienst van de DDR (Stasi) hebben gewerkt. Dat blijkt uit onderzoek van dagblad Die Welt. Het overheidsinstituut wil nog niet reageren op de publicatie in de krant. Als Die Welt gelijk heeft, heeft Duitsland een groot geloofwaar- digheidsprobleem bij de verwer king van de DDR-dietatuur. Het instituut, de Birthler-archie- ven, doet onder meer onderzoek naar Oost-Duitsers die destijds actief waren voor de staatsgehei- me dienst met als doel te voorko men dat deze in het huidige Duitsland hoge functies zouden kunnen bekleden. Ook beheert het dossiers van slachtoffers van de dictatuur. Volgens Die Welt blijken oude structuren van de Oost-Duitse Stasi nu te functioneren binnen de Birthler-archieven. Oud Sta si-chefs beheren dossiers van mensen die met die dossiers wil len aantonen dat hen onrecht is aangedaan. Ook werken nu nog steeds oud-Stasi-mensen aan de reconstructie van honderden zakken snippers, dossiers die de Oost-Duitse autoriteiten zelf vlak na de val van de Berlijnse Muur in 1989 in allerijl hebben vernietigd. Vijanden De Stasi heeft een rij dossier mappen van honderdzestig kilo meter achtergelaten. Het gaat om dossiers van men sen van wie de DDR vond dat ze in de gaten gehouden moesten worden omdat ze (mogelijk) 'vij anden' van de Duitse Democrati sche Republiek waren, terwijl (Advertentie) YAMAHA Piano's en Vleugels MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Lange delft 80 - 0118 63 S2 52 ze feitelijk vaak niets op hun kerfstok hadden staan. In het verleden werd vaker gebruik ge maakt van voormalige Sta si-mensen omdat de archieven moeilijk te ontsluiten waren. Ontslagen Bondsdaglid en voorzitter van de commissie die over de Birthler-archieven gaat., de FDP'er Hans-Joachim Otto stel de gisteren dat ex-Stasi-mensen daar niet horen te werken en dat ze meteen ontslagen moeten worden. GPD LONDEN - De bekende anti rookgoeroe Allen Carr is deze week op 72-jarige leeftijd overle den aan longkanker. Hij was al een paar maanden ziek. Can' was tientallen jaren een kettingrokende (meer dan 100 si garetten per dag) accountant, tot hij 23 jaar geleden op 49-jari- ge leeftijd zijn laatste peuk uit drukte. De Londenaar werd ver volgens wereldberoemd met zijn eerste boek 'Stoppen met ro ken', waarvan ruim zeven mil joen exemplaren werden ver kocht. Inmiddels zijn er wereld wijd zo'n zeventig Carr-klinie- ken, waar niet alleen rokers maar ook mensen met overge wicht en depressies terecht kun nen. Dat Carr nu aan longkanker is overleden, wordt geweten aan zijn vroegere rookgedrag. GPD Advertentie DAMASCUS - De Franse arts André Weill loopt door het oude centrum van de Syrische hoofdstad Damascus. Weill vertrok drie maan den geleden uit Auschvvitz voor een wandel tocht van bijna tweeduizend kilometer naar Bethlehem ter nagedachtenis aan zijn joodse oom die stierf in het vernietigingskamp. Weills tocht, deels door de Arabische wereld, is ook be doeld om - zo zegt hijzelf - meer begrip te kwe ken tussen Europeanen en mensen in islamiti sche landen. Met Kerstmis hoopt de Fransman te arriveren in de geboorteplaats van Christus. foto Khaled al Hariri/RTR donderdag 30 november 2006 DEN HAAG - De Servische ul tranationalist Vojislav Seselj, die in hongerstaking is, is giste ren naar het ziekenhuis van de strafgevangenis in Schevenin- gen gebracht. Dat meldde een woordvoerder van het Joegosla vië Tribunaal waarvoor hij te recht staat. „Hij is opgenomen om zijn ge zondheidstoestand beter te kun nen observeren en om - indien nodig - zo snel mogelijk me disch te kunnen ingrijpen", deel de Tribunaalwoordvoerder Re- fik Hodzic mee. Seselj is al 19 dagen in hongerstaking. Hij is aangeklaagd wegens onder ande re moord en marteling van Kroa- ten, Bosnische moslims en ande- re niet-Serviërs. Ook wordt hij ervan beschuldigd samen met de inmiddels overleden vroegere Joegoslavische president Milose vic misdaden te hebben be raamd. De 52-jarige Seselj wei- gerde maandag op de eerste dag van zijn proces te verschijnen. Hem is vervolgens het recht zich zelf te verdedigen ontnomen. GPD/RTR PARIJS - Op de verjaardag van de Franse president Chirac heeft minister van Binnenland se Zaken Sarkozy aangekon digd zich kandidaat te stellen voor het Franse presidentschap. Hij moet daarvoor eerst de voor- verkiezingen winnen binnen de partij UMP, waarvan hijzelf voorzitter is. Chirac is ook lid van die partij en heeft nog niet uitgesloten zelf deel te nemen aan de verkiezing. Hij had zich een leuker verjaardagscadeau kunnen wensen dan de kandida tuur van zijn rivaal Sarkozy. Hoewel nog niet duidelijk is wie het tegen Sarkozy op zal nemen, is de verwachting dat de interne verkiezing hem geen noemens waardige problemen op zal leve- ren. De presidentsverkiezing zelf vind in april en mei plaats. Daar zullen Ségolène Royal, die deze maand de voorverkiezing bij de socialisten won, en rechts-extre- mist Jean-Marie Le Pen waar- schijnlijk de belangrijkste tegen standers worden GPD QUITO - De vrouw van de nieuwe president van Ecuador komt uit België. De 37-jarige Anne Malherbe leerde haar Ecuadoriaanse man, Rafael Correa (43), kennen in een stu dentenhuis in Louvain-la-Neuve. Zij wonen inmiddels veertien jaar in Ecuador. De Belgische is niet van plan zich als First Lady te gedra gen. „Ik ben niet meer dan de andere vrouwen van Ecua dor. De mensen stemmen voor een kandidaat, niet voor zijn familie of zijn vrouw", zei Malherbe, moeder van drie kinderen, gisteren. Nederland heeft op dezelfde manier een band met. Geor gië. President Michaïl Saakasjvili is getrouwd met de Zeeuwse Sandra Roelofs. ANP PEKING - Zo'n vijftien leden van een ondergrondse pro testantse kerk in China zijn geëxecuteerd, omdat zij leden van een andere godsdienstige groep zouden hebben ver moord. Dat liet de China Aid Association, een Amerikaan se organisatie die opkomt voor de rechten van gelovigen in China, gisteren weten. Aan drie leiders van de kerk, de Three Servant Church, zou het doodvonnis vorige week zijn voltrokken. In de maanden daarvoor zouden nog eens twaalf leden van de kerk zijn geëxecuteerd. ANP/AFP LOS ANGELES - Een van autodiefstal verdachte man, die in 2004 het slachtoffer werd van een afranseling door de politie, heeft een schadevergoeding van ruim 340.000 euro gekregen. De 39-jarige S. Miller werd bij zijn aan houding in Los Angeles langdurig met een zaklantaarn ge slagen door politieman J. Hatfield. De afranseling werd opgenomen door, een toevallig aanwezige filmploeg. Miller klaagde de politie aan en trof een schikking. Hat field werd vorig jaar ontslagen. ANP/AFP LONDEN - Een verslaggever van de Britse sensatiekrant News of the World heeft toegegeven dat hij de telefoons van leden van de koninklijke familie heeft afgeluisterd. Hij stond daarvoor gisteren terecht voor een rechtbank in Londen en riskeert een gevangenisstraf. De journalist was onder meer verantwoordelijk voor de onthulling in 2002 van het cannabisgebruik van prins Harry, de jongste zoon van prins Charles. ANP/RTR LONDEN - Twee Engelse broers zijn wegens het overge wicht van hun hond voor de rechter verschenen. Ze zouden de labrador zo veel te eten hebben gegeven dat het dier uiteindelijk 73 kilo woog en niet meer op zijn poten kon staan. Volgens de aanklager - een medewerker van de dieren bescherming- is er sprake van dierenmishandeling. ANP LONDEN - Een vis die vierhonderd miljoen jaar geleden de wereldzeeën onveilig maakte, had de grootste bijt kracht van alle tot dusver bekende dieren. Hij was in staat geweest een haai met één beet te verscheuren. Dat hebben wetenschappers ontdekt. Het prehistorische zeemonster, Dunkleosteus terrelli, kon zijn kaken dichtklappen met een kracht van bijna 5000 ki logram. Dat is bijna vier keer zo krachtig als de beet van een Tyrannosaurus rex. Mensen kunnen bijten met een kracht van ongeveer 77 kilogram. De uitgestorven vis kon circa tien meter lang worden en vier ton zwaar. ANP Militaire voertuigen rijden door de straten van de Cubaanse hoofdstad Havana. De militairen oefenen voor de grote parade ter gelegenheid revolutionaire troepen en de tachtigste verjaardag van Fidel Castro. door Anna Ferschtman HAVANA- De Cubaanse leider Fidel Castro is te zwak om de opening van de festiviteiten ter ere van zijn tachtigste verjaar dag bij te wonen. In een verklaring zegt Castro dat zijn 'medische situatie' dat niet toelaat. En dat zijn artsen hem hebben afgeraden het feest bij te wonen. Castro is eigenlijk al op 13 au gustus tachtig jaar oud gewor den. Maar omdat hij toen her stellende was van een zware buikoperatie, werden de feeste lijkheden rond het jubileum ver plaatst naar deze week. Nu blijkt Castro, die zijn taken als president tijdelijk heeft overge dragen aan zijn broer Raul, nog steeds niet gezond genoeg om de feesten bij te wonen. De brief van Castro aan de aan wezigen in het Karl Marx-thea ter in Havana, waar een gala plaats had dat aan alle festivitei ten vooraf ging, werd voorgele zen door een presentator. Castro schrijft in een soms rammelend betoog over een scala aan onder werpen, van problemen met het milieu tot de organisator van de feesten, en deelt in het voorbij gaan ook een steek uit aan de Verenigde Staten. Castro was op 28 oktober voor het laatst kort op de Cubaanse van het vijftigjarig bestaan van de foto Enrique de la Osa/RTR televisie* te zien. Gekleed in een trainingspak zei de socialis tische voorman dat zijn herstel voorspoedig verliep en dat hij al le speculaties als zou hij bijna dood zijn uit de wereld wilde helpen. Volgens Amerikaanse media heeft Castro waarschijn lijk kanker in het terminale sta dium. ANP/RTR door Bob Kroon GENÈVE - VN-secretaris-gene- raal Kofi Annan en de Hoge Commissaris voor de Mensen rechten, Louise Arbour, hebben de nieuwe Mensenrechtenraad van de VN verweten een aantal 'foute' landen de hand boven het hoofd te houden. Nauwelijks een half jaar na haar oprichting heeft de Raad drie extra zittingen belegd om Israël aan de kaak te stellen, maar geen woord van kritiek kunnen opbrengen over Soedan en de slachtingen in Darfoer, constateerde Annan. De Afro-Aziatische meerderheid in de 47 lidstaten tellende Raad heeft alle pogingen van wester- se landen voor een minder selec tieve opstelling tot dusver we- ten tedwarsbomen. „De Raad dient geen monopolie te maken van de Palestijnse kwestie ten koste van regio's als Darfoer, waar mensenrechten net zo ern- stig, zo niet ernstiger worden ge- schonden," aldus de VN-baas. „Lidstaten, die voor mensen- rechten opkomen moeten niet schromen landen in hun eigen regio aan de kaak te stellen, als i daarvoor gegronde redenen zijn." Annan en Arbour namen ook stelling tegen het streven van het Afro-Aziatische blok (met steun van China en Rusland) om onafhankelijke rapporteurs over misstanden een nieuwe 'ge dragscode' op te leggen, die de bepaalde regeringen meer welge vallig is. „Onafhankelijk onder zoek in bepaalde landen is het kroonjuweel van het VN-sys- teem ter bescherming van de rechten van de mens", bena drukte Annan. „Hieraan mag niet worden getornd. Het is uw plicht boven nationale en regio nale belangen te staan. Alle schendingen moeten worden ver oordeeld, waar ze ook voorko men." Op haar beurt beschuldig de Mensenrechtencommissaris Arbour Soedanese regering on omwonden 'actieve steun te ver lenen aan milities, die verant woordelijk zijn voor de aller zwaarste schendingen van men senrechten.' Meerderheid Al deze terechtwijzingen kon den niet voorkomen dat de Raad een kritische resolutie tegen het Soedanese bewind met een nip te meerderheid wist te voorko men en niet verder kwam dan een motie, waarin 'ernstige be zorgdheid' werd uitgesproken over de crisis in Darfoer, met een oproep aan 'alle partijen' zich te gedragen. Organisaties als Human Rights Watch en Amnesty Internatio nal zeggen dat de 'hervormde' Raad met dit soort vriendjespoli tiek dezelfde kant dreigt op te gaan als haar voorganger, de verguisde VN-Commissie voor de Mensenrechten. Daar wisten gerenommeerde mensenrechten- schenders als China, Rusland, en Soedan met steun van Aziati sche en Afrikaanse landen altijd te ontkomen aan veroordelende resoluties. GPD door Akijn Visser RIGA - De Navo heeft gisteren op de top van het bondgenoot schap in Riga verklaard dat haar snelle reactiemacht klaar is om volledig operationeel te worden. Onder gezag van de Na vo moeten steeds circa 25.000 man paraat staan om overal ter wereld snel in actie te kunnen komen. Hiermee komt een einde aan een periode van maandenlange onze kerheid. Het leek erop dat de Na vo de start van haar snelle troe penmacht waarschijnlijk moest uitstellen omdat lidstaten wei nig enthousiast waren. Maar in Riga zijn op het allerlaatste mo ment nog toezeggingen door de Verenigde Staten, Turkije, Frankrijk, Spanje en Duitsland gedaan om militairen en materi eel te leveren. De Nato Respon se Force (NRF) beschikt daar mee bijna over de 25.000 man schappen die waren gepland. De landen hebben afgesproken dat zij de kosten van de dure mis sies zullen delen. De NRF is het geesteskind van de onlangs afgetreden Ameri kaanse minister van Defensie Rumsfeld. De snelle troepenmacht is een antwoord op de veranderde posi tie van de Navo in de wereld sinds het einde van de Koude Oorlog. De NRF stuitte op veel terughoudendheid, omdat veel Navo-landen al troepen leveren aan andere missies. Zo vragen ook de Verenigde Na ties, de Europese Unie en ande ren om inzet van militairen. Nederland levert in 2008 een .half jaar lang troepen, samen met Duitsland. ANP/RTR door Remco Reidinq MOSKOU - Na de moord op journaliste Anna Politkovskaja en de vergiftiging van oud-spion Aleksandr Litvinen- ko heeft Rusland er weer een raadsel bij. Oud-premier Jegor Gajdar ligt al een week in het ziekenhuis, nadat hij in Ierland plotseling doodziek was gewor den. Gajdar verliet een dag na de ver giftiging van Litvinenko al na tien minuten in allerijl een con ferentie op de nationale universi teit van Ierland. „Ik ben achter hem aan gerend en vond hem op de vloer, bewusteloos. Hij spuug de bloed en had 35 minuten lang een bloedneus", zei Ekaterina Genijeva, een van de organisato ren van de conferentie, in de The Financial Times. De 50-jarige Gajdar keerde eer der deze week terug naar Mos kou. Artsen in het ziekenhuis noemen zijn toestand stabiel. Onduidelijk is of hij is vergif tigd. Dokter „De dokters kunnen nog steeds geen reden verzinnen voor wat er is gebeurd", zei zijn vrouw Maria op radiostation Echo Mos- kvv. Samen met Anatoli Tsjoebais staat Gajdar bekend als de ar chitect van de markthervormin- gen van de jaren negentig, ook wel aangeduid als 'shockthera pie' na decennia communisme. ja-Litvinenko-Gajdar, die op mi raculeuze wijze niet is afge maakt, zeer aantrekkelijk zou zijn voor de supporters van een ongrondwettelijke, gewelddadi ge machtsgreep in Rusland." Is er werkelijk een dodenlijst? Veel Russische politici zijn ervan overtuigd dat iemand het regi me en president Poetin in diskre diet probeert te brengen. „De da ders wisten dat Litvinenko een langzame en pijnlijke dood stond te wachten en dat dit gro te verontwaardiging zou veroor zaken", zei een prominente Rus in het buitenland tegen persbu reau Reuters. „Als Poetin Litvi nenko had willen vermoorden, denk je dan echt dat hij het zo had gedaan?" Strijd Verschillende analisten menen dat de reeks mysterieuze slacht offers ook het gevolg kan zijn van een losgebarsten strijd om de macht in het Kremlin. Vol gend jaar hebben parlementsver kiezingen plaats en in 2008 kiest Rusland een nieuwe leider, omdat een derde termijn voor Poetin wettelijk niet is toege staan. Vooralsnog staat dus maar één zaak vast: de wereld krijgt dooi de mysterieuze moorden en ver giftigingen geen fraai beeld van Rusland te zien. En met de verkiezingen in aan tocht, venvachten politieke ana listen, is de kans groot dat Gaj dar niet het laatste slachtoffer is. GPD. Tsjoebais, nu baas van het natio nale elektriciteitsbedrijf, meent dat zijn vriend slachtoffer is ge worden van een moordpoging. „Gajdar balanceerde op 24 no vember op het randje van de dood", zei Tsjoebais. „Voor mij bestaat er geen twijfel dat de do delijke ketting Politkovska-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5