Aidsremmer is er, nu de arts nog Titel godenzonen van Ajax kan voorgoed worden afgeschaft PZC J PZC Richtingenstrijd in VVD is een traditie Corruptie Rusland grijpt om zich heen Westen kaapt massaal medisch personeel weg uit Afrika 30 november 1956 te gast donderdag 30 november 2006 Westerse zorginstellingen rekru teren duizenden Afrikaanse art sen en verpleegkundigen. Daar door ontstaat in Afrika een groot tekort aan medisch en ver pleegkundig personeel, vooral op het platteland. Dit heeft gro te gevolgen voor de bestrijding van aids. Morgen is het Wereld- aidsdag. door Matthijs Buikema Felicia Tenko leunt lusteloos tegen haar lemen huisje na bij Mwanjawantu, een dorpje in het zuidoosten van Zambia. Ze heeft een naar kuchje en dat is verontrustend als je geïnfec teerd bent met hiv. Werken lukt niet meer en de zorg voor haar baby valt haar zwaar. Wat Feli cia nodig heeft zijn aidsrem mers, die sinds een jaar of twee ruimschoots aanwezig zijn in Zambia. Probleem is dat het dichtstbijzijnde ziekenhuis al een jaar zonder arts zit. En zon der doktersrecept kunnen er geen aidsremmers worden ver strekt. De situatie van Felicia is teke nend Voor het Afrikaanse platte land: er is een chronisch tekort aan medisch en verpleegkundig personeel. Zambia telt gemid deld 7,5 artsen per 100.000 inwo ners. Buurland Malawi moet het doen met 2,2 artsen per 100.000 men sen. Kenia heeft het met 4,5 art sen niet veel beter. Nog veront rustender is het tekort aan ver pleegkundigen. Het Zambiaanse ministerie van gezondheid zegt er minstens 40.000 nodig te heb ben, maar het land moet het stel len met nauwelijks de helft. In Malawi is zelfs maar één ver pleegkundige beschikbaar voor 20.000 mensen. Geen wonder dat de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) de noodklok luidt. Volgens de orga nisatie zijn in Afrika ten zuiden van de Sahara acuut één mil joen zorgverleners nodig om ver der verval van de gezondheids zorg te voorkomen. Oorzaak van de grote personele tekorten in dit deel van de we Een aidspatiënt in het Zambiaanse Ngombe krijgt verzorging. Westerse zorginstellingen rekruteren duizenden Afrikaanse artsen en ver pleegkundigen, waardoor het continent met een groot tekort aan medisch en verpleegkundig personeel kampt. foto Howard Burditt/RTR reld zijn slecht overheidsbeleid, armoede en de desastreuze ge volgen van aids en malaria. Maar dat is niet alles. Fragiel De toch al fragiele Afrikaanse gezondheidszorg wordt verder onder druk gezet doordat Wes terse zorginstellingen massaal personeel rekruteren in Afri kaanse landen. Want ook Euro pa en Amerika zitten te sprin gen om extra handen aan het bed. Zo heeft Engeland de afgelopen drie jaar ruim drieduizend werk vergunningen verschaft aan Afrikaanse artsen en verpleeg kundigen, vooral degenen met de beste opleiding en de meeste ervaring. Volgens het Joint Lear ning Initiative - een internatio nale studie naar de gevolgen van de exodus van medisch per soneel uit ontwikkelingslanden - werken er alleen al in Man chester meer verpleegsters uit Malawi dan in Malawi zelf. Het zelfde geldt voor Chicago, waar meer Ethiopische artsen werken dan in hun land van herkomst. Vermoed wordt dat maar liefst 80 tot 90 procent van de vijfdui zend artsen die jaarlijks in Afri ka afstuderen naar het buiten land vertrekt. Een groot deel daarvan wordt actief geworven door westerse zorginstellingen. In de Zambiaanse hoofdstad Lusaka bevestigt Godfrey Biem- ba, directeur van de Zambiaan se gezondheidsorganisatie CHAZ, de cijfers. 75 procent van de Zambiaanse artsen werkt momenteel in Enge land, de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. Biemba: „Ik geef ze geen ongelijk, de perspectie ven zijn voor een arts in Zambia niet rooskleurig. Waarom zou je hier blijven als je elders het tien voudige kunt verdienen?" De Zambiaanse artsen en verpleeg kundigen die wèl in hun land blijven, hebben hun werkplek voor het uitkiezen. Daarbij ge ven ze de voorkeur aan de grote steden, weet de Nederlandse tro penarts Joop Jansen. Jansen werkt al 26 jaar in Afri ka en is sinds augustus in Minga Mission Hospital werkzaam, op 400 kilometer afstand van Lusa ka. „Dit is de bush", zegt hij. „Er is hier geen elektriciteit, geen internet en er zijn nauwe lijks mogelijkheden om je bij te scholen of verder te ontwikke len. Dit is niet de plek waar de doorsnee Zambiaanse arts van droomt. Die ziet het platteland als een verbanningsoord." Vóór zijn komst is een jaar lang tever geefs gezocht naar een Zambi aanse arts. „Zambia heeft jaren lang' moeten wachten op de toe gang tot aidsremmers. Nu die er eindelijk zijn -nota bene gratis dankzij de schuldenverlichting van de G8 - worden de artsen die ze moeten voorschrijven weg gekaapt." De Zambiaanse overheid is in middels in gesprek met Enge land om de uitstroom van me disch personeel naar dat land te keren. „Mensën die graag naar het buitenland willen kunnnen we niet tegenhouden", zegt Godf rey Biemba van gezondheidsor ganisatie CHAZ, die nauw sa menwerkt met het ministerie van Gezondheid in Zambia. „Maar zolang ze niet in de verlei ding worden gebracht, denk ik dat de meeste Zambianen liever in Zambia blijven, dicht bij hun familie." Zambia geeft eigen artsen nu ook bonussen als ze op het plat teland willen werken. Naast extra salaris, bestaan die uit be tere huisvesting, een onder wijs toeslag voor de kinderen en extra bijscholing. Het Neder landse ministerie van Ontwikke lingssamenwerking betaalt deze lokkertjes. Zwangere vrouwen De toestroom van patiënten naar het ziekenhuis in Minga is sinds de komst van Joop Jansen verdrievoudigd. Hij kan aids remmers voorschrijven en er is een programma gestart waarbij zwangere vrouwen worden over gehaald zich te laten testen op hiv. Wie positief is, krijgt nevapari- ne, een middel dat de kans op een moeder-kind-besmetting tij dens de bevalling met 70 pro cent verkleint. Jansen: „Als je bedenkt dat 16 procent van de Zambianen is besmet met hiv, kun je nagaan hoeveel winst hiermee geboekt kan worden." Voor Felicia Tenko uit Mwanja wantu biedt dit weinig soelaas, zij wacht nog altijd op een arts die haar aidsremmers kan voor schrijven. GPD door Hans van Soest, De machtsstrijd tussen Mark Rutte en Rita Ver donk is er binnen de VVD één in een lange rij. De liberalen versleten de laatste twee de cennia al de nodige politieke leiders. De brief waarin de vorige WD-leider, Jozias van Aart- sen, bedankte voor de eer om nog terug te keren in de Twee de Kamer, bevatte profeti sche woorden. Afgelopen zo mer waarschuwde hij dat de machtsstrijd tussen Rutte en Verdonk de partij zou kunnen scheuren. „Al vanaf haar oprichting woedt binnen de VVD de rich tingenstrijd tussen een naar populisme neigende stroming (no-nonsense, belastingverla ging, orde) en een vrijzinnige stroming (vrijheid, rechts staat, internationale gericht heid, onderwijs). Alle aan voerders, van Stikker en Oud tot aan mijzelf, hebben gepro beerd die stromingen te ver binden. Het beeld dat in de lijsttrekkerscampagne is ont staan, heeft die verbindende rol moeilijker gemaakt", schreef Van Aartsen. Elke keer wanneer de partij een verkiezing verloren had, begon intern de discussie over de koers en de leider die daar het best bij paste. Elke keer botsten de beide vleugels van de WD. In 1986 begon nen de moeilijkheden rond Ed Nijpels. In 1982 was Nijp- els, de opvolger van Hans Wie gel, nog de gevierde man door een recordzege te boeken voor de WD: 36 zetels. Na de eerstvolgende verkiezingen van 1986 waren er daar nog maar 27 van over. Demissio nair staatssecretaris van Eco nomische Zaken Frits Bol- kestein opende intern het vuur op Nijpels' leiderschap. Ook Hans Wiegel mengde zich in de discussie en sugge reerde dat hij eventueel terug zou komen naar Den Haag. De formatie van het kabinet Lubbers.-2 (tussen CDA en WD) is op dat moment in vol le gang. Er ontstaat een pro- en anti-Nijpels kamp. Uitein delijk wordt Kamerlid Joris Voorhoeve naar voren gescho ven als de nieuwe fractievoor zitter. Als Voorhoeve de ver-' kiezingen van 1989 verliest en de WD uitkomt op 22 ze tels, begint het gemor op nieuw. De verdeeldheid bin nen de partij tussen de mi lieu- en de auto-lobby heeft dan al geleid tot de val van het tweede kabinet-Lubbers. De kritiek op Voorhoeve zwelt aan en nadat de WD het ook slecht doet bij de ge-' meenteraadsverkiezingen, dwingt het'partijbestuur hem af te treden en schuift Bol- kestein naar voren. Bol- kestein wint bij de eerstvol gende Kamerverkiezingen, na dat hij eerst nog een aanval van Wiegel om terug te keren als lijsttrekker heeft afgesla gen. Weer mis De WD krijgt 31 zetels en on der zijn leiding worden dat er in 1998 zelfs 38. Bolkesteins opvolger Hans Dijkstal, die een liberalere koers voorstaat, wordt afge brand door de WD-partijba- 'ronnen die willen dat Dijk stal rechtsere taal uitslaat om de opstomende Pim Fortuyn af te houden. Dijkstal verliest veertien ze tels bij de verkiezingen van 2002 en Gerrit Zalm wordt de nieuwe leider. Hij sprokkelt er weer vier zetels bij in 2003. Zalm wordt weer minister en zijn plek als fractievoorzitter wordt overgenomen door Jo zias van Aartsen. Bij de jongste strijd om het lijsttrekkerschap verkiezen de WD-leden de links-libera le Rutte met een nipte meer derheid boven Verdonk. Rut te verliest echter bij de verkie zingen en de partij is weer te rug op 22 zetels. Prompt be gint de rechtervleugel onder aanvoering van Verdonk zich te roeren. GPD door Remco Reidinq Het Kremlin blijft de laat ste tijd weinig bespaard. Na de internationale kritiek op de autoritaire koers, de schending van mensenrech ten en de beknotting van de persvrijheid - aangewakkerd door geruchtmakende moor den - kwam Rusland deze week ook economisch onder vuur te liggen. De Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) bracht een voor Rusland vernietigend rapport uit. Russisehe bureau craten zijn corrupter dan col lega's in Zambia en Laos, de gezondheidszorg verkeert in een crisis en de toenemende staatscontrole over private sectoren is uitermate zorge lijk. Sinds 2001, het jaar na het aantreden van president Vla dimir Poetin, is de corruptie zeven keer zo groot gewor den. Een rijbewijs koop je bij de politie. Staatskinderdag- verblijven zitten altijd vol, maar als je een envelop over handigt, dan blijkt er toch nog een plekje,te zijn. En een goede behandeling in het zie kenhuis? Daarvan verzeker je je alleen door vzjatki, steek penningen, te betalen. Ook op 'hoger' niveau heeft corruptie schrikbarende vor men aangenomen, meldde Transparency International in een eerder deze maand ver schenen rapport. Tsjinovniki, bureaucraten, nemen jaar lijks voor 185 miljard euro aan steekpenningen aan, bijna net zoveel als de totale inkomsten van de staat. Zes ton „De omvang heeft zo'n ni veau bereikt dat een bureau craat van het middenkader in een jaar tijd een appartement van 200 vierkante meter kan kopen", bevestigde Aleks- andr Boeksman, plaatsvervan gend openbaar aanklager. Door de hoge huurkosten in Moskou komt de waarde van zo'n flatje neer op een slordi ge 600.000 euro. Het is aan de energiesector te danken dat de Russische eco nomie desalniettemin bloeit. Maar juist die sector baart de Oeso het meeste zorgen. Rus land brengt volgens het rap port 'op agressieve wijze' stra tegische bedrijven onder staatscontrole, een 'verontrus tende trend' die 'weinig goeds belooft voor de economische groei'. Yukos, het ontmantel de en herverdeelde olie-impe rium van de gevangengezette oligarch Michail Chodorkovs- ki, is zeker niet het enige be drijf dat de laatste jaren in handen van de staat is geval len. Europa schrok pas echt wakker, toen de gaskraan naar Oekraïne werd dichtge draaid, omdat het land wei gerde een hogere .prijs te beta len. Leveranties stokten in heel Europa, want Oekraïne is verantwoordelijk voor de doorvoer van grote hoeveelhe den Russisch gas naar de EU. Vooral staatsgasbedrijf Gazprom krijgt er in het Oe- so-rapport van langs! Het grootste gasbedrijf ter wereld toont nog altijd een 'schijn baar niet te stillen honger' als het gaat om aankopen die niet tot de 'core business' be horen. Bekoeld Nu de relatie met de Verenig de Staten is bekoeld, hecht Rusland nog meer waarde aan een partnerschap met Eu ropa. De Russische president Vladimir Poetin verzekerde Europa vorige week dat Rus land de 'betrouwbaarste' ener gieleverancier is. Hij kondigde bovendien een keiharde campagne aan tegen corruptie. Maar juist in een tijd dat Poetins beleid interna tionaal toch al onder een ver grootglas ligt, blijft van Rus land het beeld beklijven van een wolf in schaapskleren. Een hongerige wolf boven dien, met een regering die be langrijke bedrijven opslokt en buurlanden zijn klauwen laat zien, en met een leger aan vraatzuchtige ambtena ren die jaarlijks voor een ver mogen aan steekpenningen aannemen. Je moet Roodkapje heten, wil je die wolf toch blijven ver trouwen. GPD pagina 5 mysterieuze ziekte velt oud-premier door Leo van Halen De spelers van Ajax vinden het prachtig als hun kwali teiten met de titel godenzonen worden gewaardeerd. Je mag dan echter op zijn minst wel ver wachten dat zij zich hier ook naar gedragen. Door het recen te wangedrag van de spelers Kenneth Perez en Wesley Sneijder in de vorm van pure discriminatie ('kankerneger') en zware belediging ('blinde tyfus-' hond') kan deze benaming wat mij betreft definitief worden af geschaft. De normen en waar den in de sport zijn hierdoor met voeten getreden. Perez heeft weliswaar zijn excu ses voor zijn, wangedrag aange boden, maar laten we hierbij niet uit het oog verliezen dat dit via de website van Ajax. is ge beurd en het zou mij dan ook niets verbazen dat de inhoud van het excuus door een commu nicatiemedewerker van Ajax keurig is opgesteld waardoor het weinig tot geen waarde heeft. De belediging van Sneijder, die de middenvelder inmiddels is ko men te staan op een schorsing door de tuchtcommissie gedu rende twee duels, was duidelijk aan de scheidsrechter gericht. Dat werd volstrekt duidelijk uit de tv-beelden. Na afloop van de wedstrijd ver klaart Sneijder dat hij welis waar de desbetreffende woor den heeft geuit, maar dat dit te gen een Sparta-speler zou zijn geweest en niet tegen de scheids rechter. Maar dit maakt in prin cipe natuurlijk niets uit, want in beide gevallen is er sprake van grove belediging. Overigens was betrokkene op zondaga vond zelf de mening toegedaan dat hij met dit woordgebruik niet beledigend was geweest. Tijdens de zitting van de tucht commissie van dinsdag bleek Sneijder inmiddels van gedach ten veranderd te zijn en trok het boetekleed aan voor zijn gedrag. Hij gaf in elk geval toe dat hij beledigend was geweest, daarbij in het midden latend tegen wie. Na zijn hautaine houding van zondag, blijkt Sneijder gelukkig toch over de nodige zelfkennis te beschikken. Wat mij overigens nog het meest tegen de borst stuit in deze kwes- Ajacied Wesley Sneijder (m) kreeg zondag een rode kaart van scheidsrechter Ruud Bossen nadat hij de ze had beledigd. foto Olaf Kraak/ANP tie, is het feit dat trainer Ten Ca- te meent dat deze belediging niets voorstelt omdat er 'slechts' sprake zou zijn geweest van straattaal. Dit is natuurlijk pure waanzin. Straks steekt een of andere gek iemand een mes'tussen zijn rib ben omdat zijn club heeft verlo ren en dan hoor ik de trainer al zeggen: 'eigenlijk kan het niet, maar ja dat gebeurt wel meer in de een of andere achterstands wijk, dus daar moet je niet te zwaar aan tillen'. Over normen en waarden gespro ken. De trainer,- die niet werd ge straft door de tuchtcommissie (er was tegen Ten Cate een boe te van 500 euro geëist), vergeet bij deze kwesties gemakshalve ook maar even dat hij naast zijn technische inbreng ook een voorbeeldfunctie heeft. In de eer ste plaats naar zijn team en vere niging' Ajax en daarnaast naar de totale voetballerij en dan in het bijzónder richting jeugd. Nee, het had hem meer gesierd als hij achter de scheidsrechter was gaan staan en intern maat regelen had genomen. Dan ver dien je respect, maar op deze ma nier... Tot overmaat van ramp gaat ook Ajax-voorzitter John Jaak- ke nog een keer in de fout, want ook die verklaart dat er eigen lijk met het gedrag van Sneijder en Ten Cate niets aan de hand is. Zijn reactie getuigt nu niet di rect van overtuigend leider schap, maar eerder van struisvo gelpolitiek. Over het algemeen kom je hier mee altijd een keer jezelf tegen. Het valt dan nog mee, dat hij dis criminatie in elk geval niet toe laatbaar vindt. Hopelijk zal Ajax uit deze kwes ties de nodige lering trekken en een volgende keer wel adequate maatregelen treffen. Hierbij valt te denken aan: -de overtredingen bespreekbaar maken binnen je selectiegroep en hierbij duidelijk aangeven dat je dit soort zaken absoluut niet tolereert -het opleggen van een aansprer- kende boete (rekening' houdend met de aanzienlijke vergoedin gen van deze voetballers) -het niet uitbetalen van de winstpremies bij een of meerde re wedstrijden -het wissel zetten bij een of meerdere wedstrijden dan wel het voor een of meerdere wed strijden uitsluiten van deelname' hieraan. Verantwoordelijkheid Deze clubmaatregelen kunnen vervolgens aan de tuchtcommis sie worden doorgegeven die hier over het algemeen in haar uit spraak rekening mee zal hou den. Van een 'dubbele' straf zal daar om geen sprake zijn. Maar je neemt als club dan wel je eigen verantwoordelijkheid Dat hoort er immers ook bij als je als 'echte' topclub het nodige respect wilt afdwingen en je voorbeeldfunctie op waardige wijze wilt uitdragen. Leo van Halen is voormalig club bestuurder, jeugdleider en tucht- commissielid in het amateur voetbal RADARLOODSDIENST - In Rotterdam wordt vandaag" de radarloodsdienst op de Nieu we Waterweg in gebruik geno- men. Prins Bernhard verricht de officiële opening. Al in 1948 gaf de Belgische regering op dracht aan het radarproefsta tion in Noordwijk om de moge lijkheden te onderzoeken voor zo'n zelfde dienst op de Wester- schelde. Het lijkt erop dat dat ontwerp inmiddels klaar is en binnenkort bij de: Belgische re gering zal wórden ingediend. BLOED - Patrick Ryan, een Ierse boer uit Oolagh, Lime rick, is gisteren naar Neder land gevlogen om het leven van een 12 maanden oude Ne derlandse baby te redden. Het meisje had dringend behoefte aan een bloeddonor. Het. meis je heeft de op zich doodgewo ne bloedgroep O, maar dan wel een zeldzame variant die voorkomt bij 1 tot '10 op de 50.000. BENZINE - Het voorstel van de minister van Financiën om de accijns op benzine dusda nig te verhogen dat de verkoop prijs op 45 cent per liter komt, 'zorgt voor gróte onrust in krin gen van verkeer en vervoer. Zij beraden zich op stappen. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pze.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC T erneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Gracljtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)53*12240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax, (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze. (abonnementen)adminlstratïe en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegenor of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- :e, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot W 0 G NB R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4