De Die wil secondes sprokkelen PZC Droomfinale op WK voor blinden Pearl van der Wissel vindt EK zwaarder dan WK Groenendaal wil niet verder doormodderen z23 Zwemmer uit Terneuzen probeert persoonlijke records aan te scherpen Verlies voor Schot en Bakx met Oranje 't Bierwinkeltje zorgt voor stunt Snelle tijden schaatsjunioren Edwin Kriens blijft bij GPC Kramnik bedwingt Deep Fritz Hakkinen voor één dag terug in F1 uitslagen Royal/De Parel tegen topper agenda donderdag 30 november 2006 van onze sportredactie SINT-MICHIELSGESTEL „Het gaat maar 0111 drie wed strijdjes hoor." Alsof Richard Groenendaal wil zeggen dat het zo erg nou ook weer niet is dat hij tot half december niet aan de start staat bij welke veldrit dan ook. Toch baarde zijn stap, hij maakte bekend dat hij even een pauze inlast, opzien. „Natuurlijk is het niet de bedoe ling, zo'n rustperiode midden in het seizoen, maar ik kan ook doormodderen tot kerstmis en dan ben ik straks drie weken verder zonder iets opgeschoten te zijn. Voor topsport moet alles 110 procent kloppen." De 35-ja- rige oud-wereldkampioen uit Sint-Michielsgestel besloot na het afgelopen weekend - hij werd achttiende zaterdag in Koksijde en stapte zondag in Gieten af - een pauze in te las sen. „Waarschijnlijk heb ik lichte lijk last van een virus. Na tien, vijftien minuten geeft het lichaam aan 'ho, stop'. Heeft niks met afzien te maken. Buik pijn, koppijn, vermoeide benen, da's allemaal normaal, maar ik heb het gevoel dat mijn lichaam protesteert. Je kunt beter een been breken." Groenendaal laat de wereldbekers in Igorre (Span je), Milaan en de Superprestige in Hamme-Zogge laat hij schie ten. „Ik kan ook zeggen 'ik doe drie dagen niks' en vervolgens bij iedere koers met mijn kop te gen de muur oplopen. Óf ik zeg: even tien dagen niks. In samen spraak met onder anderen mijn dokter is voor het laatste geko zen. Meer dan rust nemen kan ik niet doen." De Raborenner, inmiddels acht keer in de top-5 geëindigd dit seizoen, traint on dertussen wel door, zij het op een laag pitje. De eerstvolgende rit om de Gazet van Aritwerp en trofee in Essen (16 december) wil hij weer meedoen. door Roeland van Vliet GOES - Zwemmer Stefan de Die zit lekker in zijn vel. „Ik heb de laatste tijd lekker ge traind, ik voel me goed", zei de twintigjarige Terneuzenaar gis teren. Hij hoopt daardoor de ko mende tijd weer flinke stappen vooruit te kunnen doen. Van morgen tot en met zondag is in Eindhoven de laatste WK- kwalificatiewedstrijd. Voor de Nederlandse toppers én subtop pers is dat de enig overgebleven kans om limieten te zwemmen voor het langebaantoernooi dat in maart in Melbourne gehou den wordt. Stefan de Die, die sinds 2004 in Amsterdam zwemt, maakt zich geen illusies; hij zal de lichttij den niet halen. Op de 50 meter vrije slag heeft hij nu bijvoor beeld als pr 23,81 staan, terwijl 22,46 vereist is. Op de 100 me ter, 200 meter en 400 meter, de andere drie nummers waarop hij in Eindhoven uitkomt, zou hij ineens respectievelijk 2, 6 en 21 seconden sneller moeten zwemmen. „Het is natuurlijk niet reëel om te zeggen dat ik me in de WK-ploeg zwem", zei De Die. „Maar ik hoop wel dat ik op en kele nummers wat vooruit kan gaan. Ik heb hoge verwachtin gen van mezelf. Als er her en der wat secondes van mijn pr's afgaan, zou dat fantastisch zijn." Met dezelfde instelling gaat De Die over twee weken naar het NK kortebaan in Amsterdam. De Zeeuws-Vlaming komt daar eveneens in actie op de vier BURTON UPON TRENT - Het Nederlands amateurelftal voor spelers onder 23 jaar heeft gisteravond met 4-1 van de En gelse leeftijdgenoten verloren. Het duel werd in het Pirelli Sta dium van Burton Albion FC ge speeld. De Zeeuwse voetballers John Schot (Kloetinge) en Istvan Bakx (Hoek) maakten deel uit van de selectie van Oranje. Schot begon als rechtshalf en speelde 70 minuten mee. Istvan Bakx mocht als linksbuiten de 90 minuten vol maken. Het Nederlands team begon goed aan het duel en kwam in de vijfde minuut op voorsprong via Michael Thé van Hilversum. Daarna walste Engeland over het Nederlands team heen. Bij rust was het 2-1. „Het tempo lag verschrikkelijk hoog", vertelde Bakx na afloop van het duel. „Die rechtsback van Engeland stond voortdu rend rechtsbuiten. Eigenlijk kwamen we niet aan voetballen toe." vrije-slagnummers. „Kortebaan is weer even wat anders dan lan- gebaan, maar ook bij dat toer nooi gaat het om het aanscher pen van mijn snelste tijden." De Die, die de opleiding Sport, Management en Ondernemen doet, hoeft niet per se nu al hele maal aansluiting te vinden bij de Nederlandse top. Hij kijkt veel verder dan het WK van ko mend voorjaar. „Ik richt mij op de Olympische Spelen van 2008 en 2012. Niemand zal mij horen zeggen dat ik me daarvoor ga plaatsen, maar ik train niet voor niets 26 uur per week.". Pais en vree Het komt De Die wat dat betreft goed uit dat het sinds enige tijd weer pais en vree is in het Am sterdamse Sloterparkbad. Tot voor kort lagen daar twee top- selecties in het bad die compleet langs elkaar heen werkten: Top Zwemmen Amsterdam (TZA), waarbij De Die actief was, en Team Hes. Nu is er een samen- werkinsgverband, dat naar de naam Nationaal Zweminstituut Amsterdam (NZA) luistert. De Die: „Het was altijd een rare situatie. We zaten met twee top- ploegen in één bad, maar train den niet met elkaar en hadden niets met elkaar te maken. Kort geleden heeft de bond gelukkig ingegrepen, wat zo kon het na tuurlijk niet langer." Samenwerking De twee hoofdtrainers van bei de ploegen, Martin Truijens van TZA en Fedor Hes, werken nu normaal samen. De Die: „Twee weten meer dan één." En -de zwemmers van beide ploegen trainen tegelijk. Dat werkt even eens beter, vindt de Terneuze naar. „Bij het voormalige Team Hes zaten ook twee sprinters op de vrij slag, Bas van Velthoven en Joost Reijns. Het was natuur lijk krom dat wij nooit samen in het bad lagen. Nu is dat wel zo. We hebben daardoor op de trai ning stevige onderlinge concur rentie, waar we alleen maar be ter van worden." BUENOS AIRES - Het WK voetbal voor blinden krijgt een droomfinale: Argenti- nië-Brazilië. Op het toernooi dat in Buenos Aires gehouden wordt, versloeg het thuisland gisteren in de halve finales Paraguay met 3-1. De andere halve eindstrijd tussen Brazilië en Spanje eindigde in 3-0. Bij voetbal voor blinden zit er in de bal een belletje, waardoor de spelers weten waar die zich bevindt. Het WK wordt voor de vierde keer gehouden. Het laatste WK, gehouden in 2002, werd gewonnen door Argentinië. foto Enrique Marcarian/RTR Na de knappe vijfde plaats op het WK van vorig jaar zijn de verwachtingen rondom het Nederlands handbalteam voor het EK in Ziveden hooggespan nen. Het toernooi begint op 7 decem ber. Ook voor Pearl van der Wissel, die op de weg terug is na een knieoperatie. „Ik voel de druk om goed te presteren, maar ik zal nooit het niveau halen van het WK." doorTys Hallema ROTTERDAM - Al was er voor haar nog geen speeltijd weggelegd in de dub bele oefenwedstrijd tegen Portugal, Pearl van der Wissel is blij dat ze weer deel uitmaakt van Oranje. De speelster van het Deense GOG Svendborg werd in oktober geopereerd aan haar linkerknie, waar ze al enige tijd last van had. „Eerst leek het erop dat ik het EK zou missen. Na overleg tussen mijn vaste fysiotherapeut en de arts van de Nederlandse bond kon de operatie echter eerder plaatsvinden." De 22-jarige opbouwster heeft zware maanden achter de rug. Revalideren was een compleet nieuwe ervaring voor de sterspeelster van Oranje, die nooit eerder langdurig uitgeschakeld was. „Normaal gesproken sta ik op het veld, nu zat ik op de tribune. Maar ik heb al tijd in mijn achterhoofd gehouden dat ik het EK zou gaan halen, dat maakte het iets makkelijker voor me. De geboren Harmelense hoopt dat al haar werk zich gaat uitbetalen in Zwe den, waar Nederland op 7 december be gint met een wedstrijd tegen Spanje. Van der Wissel heeft meerdere doelen voor het toernooi. „Ik wil in vorm ra ken gedurende het toernooi. Het wor den mijn eerste wedstrijden na de ope ratie en dat zal waarschijnlijk even tijd nodig hebben. Ik weet al wel dat ik niet het niveau kan halen van het WK." Nederland werd op dat toernooi verras send vijfde en Van der Wissel was de absolute uitblinker bij Oranje. „Ik was toen op topniveau. Nu heb ik te weinig samengespeeld met de ploeg om diezelf de prestaties te kunnen leveren." Wat betreft het doel voor het Nederlandse team is Van der Wissel voorzichtig: de tweede ronde halen. „We zijn in de eer ste^ ronde ingedeeld met teams die we kunnen verslaan. Spanje en Frankrijk spelen volgens hetzelfde concept als Portugal, en daarom waren die oefen duels zo belangrijk." Behalve Spanje en Frankrijk ontmoet Nederland in poule D ook Denemar ken. De beste drie landen in de poule gaan door. Van der Wissel: „Een EK is zwaarder dan een WK, omdat alle Euro pese toplanden meedoen. Op een WK ontmoet je vaak wat zwakkere tegen standers uit de rest van de wereld. En onze kern is erg goed maar krap. Als er enkele speelsters wegvallen, zijn er wei nig spelers om dit gat op te vullen. De meiden die achter de basisgroep ko men, hebben te weinig ervaring, zijn fy siek niet sterk genoeg of missen de nodi ge mentale kracht. Ik heb het volste ver trouwen dat we weer wat neer kunnen zetten. Het wordt alleen moeilijker." Ze is* pas 22, maar komt al sinds haar vijftiende in actie voor het Nederlands team, wat Van der Wissel tot een erva ren speelster maakt. „In veel landen ko men handbalsters vaak pas rond hun achttiende of zelfs twintigste in het na tionale team. In Nederland zijn er min der topspeelsters en worden talenten dus eerder gebracht. Maar op vijftienja rige leeftijd debuteren gebeurt ook in Nederland niet vaak." In eigen land zien we de handbalster Van der Wissel niet meer terug. „Ik wil niet terug naar Nederland. Ik speel nu vier jaar in Denemarken en heb het er uitstekend naar mijn zin. Het enige wat ik mis is mijn familie. Maar ik blijf ook niet in Denemarken. Ik denk dat ik de laatste jaren van mijn loopbaan in Spanje ga spelen. Daar hebben mijn ouders een huis en de competitie wordt steeds sterker." SAS VAN GENT - Het team 't Bierwinkeltje zorgde in de vierde divisie driebanden groot voor een daverende ver rassing door in eigen huis koploper Welkom/Sijmens met 6-2 te verslaan. De ploeg uit Terneuzen, die haar thuis wedstrijden speelt in Sas van Gent, had in de eerste zeven wedstrijden geen enkele overwinning geboekt. Kennelijk maakte de lijstaanvoerder uit Sint Willebrord ongekende krachten los bij de thuisploeg. Alleen Arie Vink moest een nederlaag toestaan aan een te sterke Toon Hoefnagels. Joke Breur (0.581), Marijn Geirland (0.462) en Joni Sanderse (0.465) bereikten moyennes waarvan dit seizoen tot nu toe alleen werd gedroomd. Dankzij de ne derlaag van de Brabanders kwam Heerenstraat uit Ril land langszij. Beide teams delen nu de koppositie, 't Bierwinkeltje - Welkom/Sijmens 6-2: Arie Vink - Toon Hoefna gels 21-30, 52; Joke Breur - William de Werd 25-17, 43; Marein Geirland - John Konings 25-20, 54; Joni Sanderse - Piet Bakker 20-10, 43. HEERENVEEN - Tijdens gewestelijke record wedstrijden in het Friese Heerenveen hebben de Zeeuwse junioren persoon- lijke en Zeeuwse records gereden. Annemarie Pasveer uit Ar- nemuiden verbeterde haar eigen Zeeuwse record op de 1500 meter tot 2.21,95. Anouk Fase uit St. Annaland volgt op korte afstand in 2.23,66, tevens een persoonlijk record. Op de 500 meter reed Fase met 46,01 een persoonlijke besttijd. Niels Me- su uit Middelburg ver-beterde zichzelf op de 1500 meter tot 2.13,96. VLISSINGEN - Edwin Kriens is ook volgend seizoen trainer van de voetballers van GPC Vlissingen. De 39-jarige oefen- meester uit Renesse is aan zijn eerste seizoen bezig bij de za terdag-tweedeklasser. GPC bezet momenteel de tweede plaats in de tweede klasse E, achter Arnemuiden. BONN - De derde partij in de schaakmatch tussen Vladimir Kramnik en het computerprogramma Deep Fritz is na 44 zet- ten in remise geëindigd. Kramnik - die met wit een Catalaan se opening speelde - forceerde remise door in het eindspel een kwaliteit te offeren, waarna de partij niet meer te winnen was voor zwart. De stand in de tweekamp die in het Duitse Bonn wordt gespeeld is nu 1-2 voor de computer. De match gaat over zes partijen. GPD BARCELONA - Mika Hakkinen maakt vandaag een eenmali ge comeback achter het stuur van een McLaren. De tweevou dig wereldkampioen Formule 1 gaat samen met racecoureur Lewis Hamilton testen op het circuit in Barcelona. Dat maak te de Engelse renstal woensdag bekend. De 38-jai'ige Hakkinen won in 1998 en 1999 de wereldtitel. In 2001 reed de Fin zijn laatste Grand Prix. Volgens teambaas Ron Dennis is de testsessie van de Fin waardevol voor McLa ren. „Een coureur van het kaliber en met de ervaring van Mi- ka is van grote waarde voor het team." Volgens Dennis zijn er nog geen plannen om Hakkinen ook in andere testsessies in te zetten. ANP Pearl van der Wissel is op de weg terug na een knieoperatie. „Ik zal nooit het ni veau halen van het WK." foto Guido Benschop/GPD New York. NBA. Washington Wi zards-Atlanta Hawks 96-95, New Jersey Nets-Charlotte Bobcats 92-96, New Or leans Hornets/Oklahoma-Toronto Rap tors 77-94, Chicago Bulls-New York Knicks 102-85, Houston Rockets-Minne sota Timberwolves 82-75, Denver Nug gets-Memphis Grizzlies 96-108, Sacra mento Kings-LA Clippers 93-80, Port land Trailblazers-lndiana Pacers 97-.105, LA Lakers-Milwaukee Bucks 105-109. Uefacup. Tweede ronde. Poule A: Partizan Belgrado - Auxerre 1-4 (1-3). 6. Marinkovic 1-0, 18. Cheyrou 1-1, 25. Niculae 1-2, 36. Akalé 1-3, 83. Pieroni 1-4. Livorno - Maccabi Haifa 1-1 (1-0). 20. Lucarelli 1-0, 90+2. Colautti 1-1. Stand: Glasgow Rangers 3-7 (7-4) Mac cabi Haifa 4-7 (5-5) Auxerre 3-4 (7-6) Li vorno 3-2 (4-5) Partizan Belgrado 3-1 (2-6) Groep B: Dinamo Boekarest - Bayer Leverkusen 2-1 (1-1). 21. Barbarez 0-1,37. Niculescu 1-1,75. Niculescu 2-1. Besiktas - Club Brugge 2-1 (1-1). 14. Balaban 0-1 (strafschop), 32. Akin 1-1, 70. Ricardinho 2-1 (strafschop). Stand: Tottenham Hotspur 3-9 (6-1) Di namo Boekarest 3-7 (5-3) Besiktas 3-3 (3-5) Club Brugge 4-2 (3-5) Leverkusen 3-1 (2-4) Poule C: AZ - Slovan Liberec 2-2 (0-1). 26. Zépotocny 0-1, 69. Steinsson 1-1, 84. Papousek 1-2, 89. Jenner 2-2. Scheidsrechter: Brines (Schotland). Ge le kaart: Dembélé (AZ), Frejlach (Slovan Liberec). Aantal toeschouwers: 13.000. AZ: Sinouh (38. Bulters); Steinsson, Mendes da Silva, Opdam, De Cler; Gud- jonsson, Arveladze, Schaars, Martens; Dembélé (78. Lens), Koevermans (59. Jenner). Slovan Liberec: Cech; Zapotocny, SAS VAN GENT - Het derde di visieteam Royal/De Parel uit Sas van Gent neemt het morgen en zaterdag in de tweede ronde van de nationale bekercompeti tie driebanden op tegen het ere divisieteam Aartsbouw uit Sprundel. De kopman van de toppers, Tonny Carlsen. is vrij dag in Sas van Gent niet van de partij, maar zaterdag verschijnt het team voor eigen publiek op volle oorlogssterkte. De Deen Carlsen komt in ver band met de kosten pas zater dag naar Nederland. Voor Royal/De Parel-speler Ed die van Goethem maakt het alle maal niet zoveel uit. „We zijn al een ronde verder dan gedacht. We dachten dat Veilingzicht in de eerste ronde het eindstation zou zijn. We wonnen tot onze ei gen verbazing en vanaf nu is al les meegenomen." Bij Royal/De Parel neemt Dirk Vlei'ick vrijdag de koppositie in. Zaterdag doet Tonny Dobbelae- re dat. Eddie van Goethem, Ma- thieu Vlerick en Jens van Dam completeren beide dagen het team. Kostal, Janu, Singlar; Bilek, Frejlach, Pa pousek (90+1. Dohnalek), Pudil; Parks (74. Pospech), Blazek (90+1. Hodur). Grasshopper - Sevilla 0-4 (0-1). 12. Alves 0-1, 53. Alves 0-2, 62. Chevantón 0-3, 84. Chevantón 0-4. Stand: AZ 3-7 (10-4) Sevilla 3-7 -(6-0) Slovan Liberec 4-5 (6-7) Sporting Braga 3-3 (4-5) Grasshopper 3-0 (3-13). Poule D: RC Lens - FC Parma 1-2 (1-0). 20. Cousin 1-0, 77. Dedic 1-1, 90+1. Paponi 1-2. Osasuna - Odense BK 3-1 (1-0). 28. Punal 1-0, 66. Punal 2-0, 74. Borre 2-1, 86. Romero 3-1. Stand: FC Parma 3-9 (6-3) RC Lens 3-4 (5-4) Osasuna 3-4 (4-4) Odense BK 4-4 (5-6) Heerenveen 3-1 (1-4) Terneuzen. Najaarscompetitie Bevo- bo. Klasse A: BN/De Stem-Schelde- sport 1-2, Jacobs/Tuin-ROS 0-3, Dees Sport-Dow 2-1, Delta-Zaman Sport 0-3. Stand: Dees Sport 12-28, ROS 12-27, Dow 12-26, Zaman Sport 12-20, Jacobs/Tuin 12-14, Delta 12-9, BN/De Stem 12-9, Scheldesport 12-9. Klasse B: Dow 2-BN/De Stem 2 0-3, Dees Sport 2-De Pooter 3-0, Rabobank Terneuzen/Sas-PSOVZ 0-3, NHI Terneu- zen-Van der Poel bv 3-0. Stand: NHI Terneuzen 12-21, Rabobank Terneuzen/Sas 12-20, BN/De Stem 2 12-20, Van der Poel bv. 12-19, PSOVZ 12-18, Dow 2 12-15, Dees Sport 2 12-15, De Pooter 12-15. Klasse C: De Hoop-Gemeente Terneu zen 2-1, El.van Fraeyenhove-Delta 2 1-2, Echo Audio-Visser Smit Hanab 2-1, V&K/C1000 Hoek-TeVoRe 1-2. Stand: TeVoRe 12-28, El.van Fraeyenhove 12-25, De Hoop 12-22, Delta 2 12-22, V&K/C1000 Hoek 12-17, Gemeente Ter neuzen 12-15, Echo Audio 12-7, Visser Smit Hanab 12-7. Klasse D: PSOVZ 2-Yildiz 0-3 (regl.), Scheldesport 2-Dow 3 0-3, ASYA Karta- lari-NHI Terneuzen 2 0-3 (VL), WBAZ-URS 3-0. Stand: Dow 3 12-31, WBAZ 12-27, Yildiz 12-25, URS 12-19, NHI Terneuzen 2 12-16, Scheldesport 2 12-11, ASYA Kartallari 12-7, PSOVZ 2 12-7. Klasse E: V&K/C1000 Hoek 2-HCO 3-0, Zeeland Seaports-Hydro IS Partner 1-2, NACAP-Gemeente Terneuzen 2-1, BN/De Stem 3-Meermarkt Philippine 3-0. Stand: NACAP 11-24, Gemeente Ter neuzen 2 10-22, HCO 11-20, Zeeland Seaports 12-19, V&K/C1000 Hoek 2 11-17, BN/De Stem 4 10-13, Hydro IS Partner 10-13, Meermarkt Philippine 11-10, BN/De Stem 3 11-7. donderdag Biljarten Landelijke competitie driebanden groot. Vierde divisie. Café Biljart Re seda - Ortgiess Detachering. (Zaal Rese da, Sas van Gent). Aanvang: 19.30 uur. Senioren koppeltoernooi bandsto ten. (cafetaria Neffen d'Eule, Ooster- land), Aanvang: 10.00 uur. Prijsuitrei king ca. 18.00 uur. Snooker. Eerste klasse. The Road- house - VS-Snooker. (The Roadhouse, Middelburg). Aanvang: 20.00 uur. Pool. Eerste klasse regionaal. The Roadhouse Blues - Saints. (The Road house, Middelburg). Aanvang: 20.00 Grand Prix driebanden ZVB. Lokaal: café De Kroon in Sint-Jansteen. Aan vang 19.00 uur. Volleybal Vrouwen. Beker, vierde ronde. Cate gorie A: Kwiek-De Burgst (20.00 uur). Eerste klasse D: Mytilus-VVS'92 (20.30 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43