Verkiezing dorpsraden wisselt Verteltheater 'Opa met gaatjes' ontroert PZC PZC Geld speelt geen rol in Goese ruilwinkel Kunstwandeling in teken van Sint Gesprekken Sluis verlopen moeizaam Af en toe lachen mag best even %ij de één is het geheimhij de ander zonder hoofdelijke stemming agenda Automobilist schept fietsster Dorpsraad weer compleet Boete voor afsteken van vuurwerk Getuigen aanrijding Goes gezocht Thoolse met auto in de sloot Vakantie voor Walcherse minima Leerlingen van otas't Kofschip in Zierikzee tijdens de ludieke presentatie van het bekende lied 'Mijn Opa'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Opa! Je shirt is vies en je hebt het in je broek gedaan", roept de actrice op de speelvloer uit. Een jochie in het publiek lacht luid. Een klasge nootje draait zich naar hem om. „Dat is écht verdrietig hoor", sist ze hem toe. De jongen zwijgt abrupt. Het is boeiend om te zien hoe toneel speelster Sabine Goethals de verwar ring van een kind over het gedrag van haar dementerende grootvader invoel baar weet te maken. Verteltheater Zam- Zam uit Vlaanderen verzorgde gister middag in het MFC in Zierikzee de solo voorstelling 'Opa met gaatjes' voor het Alzheimercafé Schouwen-Duiveland. Het optreden gold nog als viering van de Wereld Alzheimerdag die officieel al in september is gehouden. „De voorstelling is geschikt voor jong en oud en we zien hierin een goede mo gelijkheid ook kinderen iets over demen tie duidelijk te maken", geeft Heieen Muste, Allévo-medewerkster bij het Alz heimercafé in haar welkomswoord aan. Vooral de opa-figuur staat centraal de ze middag. Een groep leerlingen van openbare basisschool 't Kofschip heeft speciaal voor deze gelegenheid een lu dieke presentatie van het bekende lied 'Mijn Opa' uit de vroegere televisieserie 'Ja Zuster, Nee Zuster' ingestudeerd. Het blijkt een passende stemmingma ker voor het optreden van Sabine Goet hals. Zij geeft gestalte aan het persona ge Hanne, een meisje van een jaar of tien dat het uitstekend kan vinden met haar opa. Volgens de dokter is het alle maal een beetje in de war in de 'boven kamer' van opa, maar daar heeft zij nog nooit iets van gemerkt. De eerste keer dat het ook haar opvalt dat opa een beetje raar doet, is als ze die enorme troep op het balkon ziet. Daar liggen al lemaal oude knipsels en afval verza meld. Hanne is ook getuige van de ruzie tus sen opa en haar ouders als haar grootva der laat weten 'het allemaal niet meer aan te kunnen en dat hij graag naar een rusthuis wil'. Hij krijgt zijn zin, maar voor hij vertrekt loopt hij met Hanne nog een keer hand in hand door het lege huis, waar hij zo lang samen met oma heeft gewoond. Maar oma is al een poos je geleden overleden en opa is zich steeds eenzamer gaan voelen. Polonaise In het rusthuis is hij niet alleen, maar gezellig meedoen met de polonaise in de recreatiezaal blijkt toch ook niks voor hem. Blijkbaar wil hij wel hand in hand op de bank zitten met die mevrouw Mar- ja van verder op de gang en met de tele visie keihard aan. Hanne vindt dat niet zo leuk, zeker niet als opa haar als 'Lies- je' voorstelt aan die vreemde mevrouw. Liesje? Zo heet haar nichtje, zij is toch gewoon Hanne. Dat weet opa toch ook wel. foto Marijke Folkertsma De bezoekjes aan opa zijn niet altijd ver drietig. Eigenlijk vindt Hanne het af en toe best leuk in het rusthuis. Het is er tenminste niet zo saai als de laatste tijd thuis bij opa. Op den duur heeft ze er ook vrede mee dat haar grootvader nor male woorden niet eens meer goed kan zeggen. Het blijft tenslotte toch haar opa. Goethals gebruikt een mooie meta foor: uit haar pop met gaatjes sijpelt het badwater weg, zoals het levensbesef uit opa. Videobeelden van vroeger met oma ontróeren, maar bieden ook troost met de herinnering aan wat ooit was. „Ik ben geen moraalridder, maar ik heb met deze voorstelling wel een bood schap", laat de actrice specifiek de jeug dige toeschouwers weten. „Blijf altijd op bezoek gaan ook als je opa of oma gaat dementeren. Ouders vinden soms dat de kleinkinderen dan maar weg moeten blijven, maar je kunt beter op bezoek blijven gaan. Het zijn toch nog steeds je opa en oma, ook al gaan ze zich anders gedragen." De voorstelling 'Opa met gaatjes' is ge baseerd op het gelijknamige boek van de Vlaamse auteur Wally den Donker. I STREEKACTIVITEITEN 3ROUWERSHAVEN - Tonnenmaga- pjn, 20.00 uur: Openbare vergadering Stadsraad; SIRJANSLAND - Hervormde Kerk, 19.45 uur: Bijeenkomst Reformatorisch 'ontact, gewijd aan bijbelboek Nahum; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Dpenbare vergadering Gemeenteraad jnder meer havenontwikkeling Zierik- l'ERNEUZEN - Op de kruising Axelsestraat-Zuidlandstraat in Cerneuzen is gisteren om 8.15 uur een fietsster geschept door een automobilist. De 59-jarige automobilist uit Terneuzen had de zestigjarige fietsster uit Terneuzen niet ge zien. De zestigjarige raakte ge- ivond aan haar arm. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl I Marcel Modde (chef) i Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE i Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 I Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl joor Melita Lanting IIERIKZEE - Dorpsraden op jchouwen-Duiveland gaan zeer risselend te werk met bestuurs- erkiezingen. Terwijl de een offi ciële (en geheime) verkiezingen rjoudt, kiest de ander er voor om laande de vergadering een kan- .iidaat te presenteren en zonder Schriftelijke stemming te laten jerkiezen. let zijn twee uitersten die in de i fgelopen week hebben plaatsge- onden. Maandagavond stond e bestuursverkiezing op de genda van de dorpsraad iurgh-Haamstede. Naast de af redend (maar wel herkiesbare) oorzitter W. Ginjaar was er ok nog een vacature te vervul- ;n die was ontstaan na het ver- ek van huidig fractievoorzitter de Gelder. ïeen tegenkandidaten itaande de vergadering kregen Se belangstellende inwoners een Bestuurslid gepresenteerd die iervolgens zonder hoofdelijke |f schriftelijke stemming is toe- etreden tot het bestuur. „Er wa- en geen tegenkandidaten en ian is dat niet nodig", legt vi- e-voorzitter T. Heeres van de lorpsraad uit. Volgens Heeres is leze werkwijze gebruikelijk in iurgh-Haamstede. „Ik zit er :elf nu twee jaar in en toen is lat net zo gegaan. Hadden we neerdere kandidaten gehad, lan hadden we wel schriftelijk jestemd. De secretaris had stem briefjes meegenomen." Hoe an ders is de dorpsraad van Noord- gouwe te werk gegaan. Daar is een dorpsraadverkiezing georga niseerd, gelijktijdig met de Tweede Kamerverkiezingen. Ie dereen die wilde kon naast de stem op een landelijke politieke partij ook een stembiljet invul len voor dé dorpsraadverkiezin- gen en de kandidaten waren van tevoren bekend. „Ik zou een ver kiezing ook niet anders willen organiseren", zegt voorzitter B. Schütz. „Op deze manier is het het meest democratisch. Jaar lijks wordt 250.000 euro uitge trokken voor de dorpsraden. Voor mij persoonlijk is het dan heel belangrijk dat ik in ieder ge val weet dat mijn lidmaatschap breed wordt gedragen door de dorpsgenoten. Dat geeft je ook een zekere autoriteit naar het ge meentebestuur toe." Schütz is zeer tevreden hoe de verkiezing is verlopen. Vierhonderdvijftig personen hebben vorige week een stem uitgebracht voor de Tweede Kamer en 351 mensen hebben de moeite genomen om ook een stem uit te brengen voor de dorpsraad. De stemmers konden voor ieder individueel dorpsraadslid aange ven of ze voor, tegen of blanco wilden stemmen. Alles met volle dige privacy. „Een mooi voor beeld waar de raadsleden zeker kennis van moeten nemen", zegt wethouder G. Houtekamer, ver antwoordelijk voor dorpsraden. „Het is goed als kandidaten van tevoren bekend zijn, daar praat je toch met elkaar over aan de keukentafel." Hij laat zich ver der niet verleiden tot keiharde uitspraken, maar tussen de re gels door is te proeven dat hij veel waardering heeft voor de wijze waarop Noordgouwe de zaken heeft aangepakt. Schütz is daar blij mee. Het komende jaar staat het functioneren van de dorpsraad op de agenda. ren. „Het leuke is, dat het mes aan twee kanten snijdt", zegt Salvador Zamora. „Er zijn men sen, bijvoorbeeld in de huizen voor begeleid wonen, die jaren lang op zak- en kleedgeld heb ben geleefd. Die gaan op zich zelf en hebben niks. Zulke men sen kunnen zich hier zonder een cent te betalen in de spullen ste ken. Ze zijn dan wel gedwongen om wat diensten te verlenen." Netwerk De Ruilwinkel wil dus niet al leen een goedlopend goederen en dienstennetwerk zijn, het kan ook het begin zijn van een sociaal netwerk voor de deelne mers. Dat blijkt al zodra je bin nenkomt. Dan vragen de vrijwil ligers niet of ze je kunnen hel pen, maar of je thee of koffie wilt. Ook al draaien ze nog maar op proef; het wordt op die manier heel snel gezellig aan de grote tafel waar een man of tien kunnen aanschuiven. Er zijn natuurlijk wel regels, om te zorgen dat alles in de winkel gesmeerd blijft lopen. Zo moet iedere nieuwe deelnemer zich le gitimeren voordat hij zijn deel nemerspasje krijgt." De Ruilwinkel is vanaf maandag officieel geopend, elke maandag- dinsdag en woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en op donder dag en vrijdagochtend van 9.00 tot 13.00 uur. door Mieke van der Jagt GOÉS - Officieel is het nog niet eens begonnen, maar het is nu al gezellig in de nieuwe Goese Ruil winkel. Aan de De Kuiperlaan, naast de Wijkinfowinkel in de voormalige Fiatgarage, staan, liggen en hangen al een heleboel ruilobjecten die nadrukkelijk niet voor geld te koop zijn. Wie zo'n mooie kast of die bestek bak wil hebben, zal er iets voor moeten doen. Of hij moet er iets anders, wat hij over heeft, voor inleveren. Het is per slot een ruilwinkel, waarin geld geen rol mag spelen. De ruilwinkel is eigenlijk een kruising tussen een kringloop winkel, een buurthuis en een Lets-netwerk. Lets-netwerken, die erop neerkomen dat de ene dienst de andere waard is, draaien in heel Nederland, maar ze zijn tamelijk gesloten. Ook verwisselen in de Lets-netwer- ken doorgaans geen goederen van eigenaar. In Goes is enkele jaren geleden een mislukte po ging gedaan om een dergelijk netwerk op te zetten. De Ruilwinkel, een initiatief van SMWO maatschappelijk werk en welzijn, is veel breder. Het brengt mensen heel direct met elkaar in contact. Volgende week gaat de Ruilwin kel echt open, maar deze week Nog voor de officiële opening krijgt vrijwilliger Salvador Zamora al klanten die wat willen ruilen. foto Willem Mieras draaien de vrijwilligers proef. Belangstellenden mogen alvast komen kijken en nieuwsgierigen zijn er genoeg. Vrijwilliger Sal vador Zamora heeft net de in schrijfformulieren binnen, waar mee mensen die iets willen aan bieden of afnemen, 'deelnemer' kunnen worden. Zodra je iets brengt, haalt of vraagt bij de Ruilwinkel, word je deelnemer. Voor je ingebrachte goederen of diensten krijg je een aantal pun ten die in de computer worden ingevoerd. Tegelijk kun je aange ven waar je goed in bent. Het is mogelijk dat je je punten wilt in wisselen voor een kast of een kinderwagen, maar je kunt ook een dienst terugvragen in een branche waar iemand anders goed in is. Er zijn lijsten met voorbeelden als strijken, tuinon derhoud, verstelwerk, taart bak ken, hulp bij huiswerk, brieven of scripties schrijven, Neder landse les of passen op huisdie- donderdag 30 november 2006 s 15 BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad Burgh-Haamste- de is weer compleet. Voorzitter W. Ginjaar is herkozen en ook J. van Tiel uit Haamstede is toegetreden tot het be stuur. Van Tiel vult de vacature op die is ontstaan na het vertrek van T. de Gelder. Hoewel het bestuur weer op sterkte is, hoopt vice-voorzitter T. Heeres dat meer men sen interesse hebben in een bestuursfunctie. „Wij zijn alle maal grijs en we willen graag verjongen. We hebben het liefst een twintiger en iemand die geboren en getogen is in Burgh-Haamstede. We willen ook graag een vrouw." RILLAND - De politie heeft dinsdagavond in Rilland op getreden toen er vuurwerk in de Sint Felixstraat werd af gestoken. Een achttienjarige jongen uit de gemeente Rei- merswaal werd bekeurd. GOES - De politie is op zoek naar getuigen van een onge val op de Westsingel in Goes waarbij gisterochtend rond half negen een twaalfjarige jongen werd aangereden. De bestuurster van de auto die de jongen aanreed, stapte even uit, maar vervolgde haar weg zonder haar identiteit bekend te maken. De twaalfjarige bracht zijn zusje naar school. Bij de oversteekplaats bij de Westsingel, in de rich ting van de Scheldestraat, stopte een bestuurster van een personenauto en gaf aan dat de fietsers konden overste ken. Terwijl de jongen overstak, trok de bestuurster weer op en raakte het achterwiel van de fiets van de twaalfjari ge waardoor die ten val kwam. De politie zoekt de be stuurder van een auto en fietsster die de jongen hulp heb ben verleend. Andere getuigen kunnen zich ook melden. OUD-VOSSEMEER - Op de Frielweg in Oud-Vossemeer is gistermiddag om tien voor twee een personenauto in de sloot beland. De 47-jarige bestuurster uit de gemeente Tholen had haar voertuig niet voldoende onder controle kwam in de sloot terecht. De vrouw raakte niet gewond. Haar auto is volle dig vernield. MIDDELBURG - Mensen met een minimuminkomen in Middelburg en Veere mogen komend jaar op vakantie op kosten van de gemeente. Dat hebben de drie Walcherse ge meenten afgesproken. In Vlissingen bestaat zo'n regeling al jaren. Door de fusie van de sociale dienst op Walcheren is besloten om de regeling nu voor alle drie de gemeenten te laten gelden. De regeling geldt voor mensen met een mi nimuminkomen: mensen die een uitkering hebben of men sen met werk. Of iemand mee mag, wordt beoordeeld door de sociale dienst. Mensen die zich voor het eerst mel den, hebben voorrang boven mensen die al eerder zijn meegeweest. Het aantal plaatsen is beperkt. In Vlissingen zijn de afgelopen jaren steeds twee reizen aangeboden, vertelt M. Wielemaker van de sociale dienst: een reis naar een camping op de Veluwe voor mensen met kinderen en een reis naar de Spaanse kust voor mensen van dertig jaar of ouder zonder kinderen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De maandelijkse kunstwandeling, die elke eerste zaterdag en zondag van de maand in Zierikzee wordt ge houden, staat het komend week end in het teken van het Sinter klaasfeest. „Niet alleen Sint-Nicolaas maar ook de deelnemende kunste naars pakken zaterdag en zon dag breed uit met allerlei verras sende presentaties voor de be zoekers", laat Ton van Ingen Schenau namens de organisatie weten. De stedelijke kunstwandeling voert langs elf verschillende lo caties. Een greep uit het aan bod: bij galerie Kos aan de Ver- renieuwstraat is een jubileum tentoonstelling ingericht met werk van de Brabantse schilder Toon Gerritse (75). Beeldend kunstenaar Goos Verwoest toont eigen werk in zijn atelier aan de Weststraat. Bij Katten- huis Alexandra in de Lange No- belstraat is onder meer werk te zien van beeldend kunstenares Daniëlle Orelio uit Burgh- Haamstede. De nieuwe galerie in de Poststraat presenteert schilderijen van Theo Metaal en plastieken van Dick Versluis. De tentoonstellingsruimte 'Kunst en Ambacht' van Lies- beth Reindersma aan de Lange Nobelstraat heeft na een ingrij pende verbouwing een totaal vernieuwde tentoonstellings ruimte gekregen met een verras send aanbod van kunstobjecten. Bij het keramisch atelier De Ko meet aan het Havenpark wordt al wat verder gekeken dan het Sinterklaasfeest. Daar is onder meer een kerststal in keramiek te zien. Buiten de ateliers en galeries om zijn er ook enkele huiskamer locaties te bezichtigen. Het zijn de werkplekken van kunste naars die thuis werken zonder een officiële presentatie. De kunstwandeling biedt tal van kunstzinnige uitingsvor men: schilderkunst, beeldhouw werk, fotografie, stofversiering en grafisch werk. De deelnemende locaties zijn herkenbaar aan de bekende blauwe vlag. Bij elke deelnemer is een folder verkrijgbaar met plattegrond voor deze kunstwan deling door de historische bin nenstad van Zierikzee. De kun stenaars zetten zowel op zater dag als zondag van 12.00 tot 17.00 uur hun deuren open. Bij voldoende belangstelling wordt zondag in samenwerking met de VW een stadswandeling ge maakt onder leiding van een des kundige gids. Tijdens de wande ling worden drie kunstlocaties bezocht. Belangstellenden die nen zich vooraf aan të melden bij de VW, telefoonnummer: 0900-2020233. door Frank van Cooten SLUIS - De coalitieonderhande lingen tussen PvdA, Dorpsbelan gen en Toerisme (D&T) en Nieuw West verlopen moei zaam. De drie partijen kwamen er in een derde sessie dinsdaga vond weer niet uit. Het valt daarom niet uit te slui ten dat formateur Leen Wille ge noodzaakt is zijn heil te zoeken bij de WD of het CDA om een college te vormen dat voldoende draagvlak heeft in de Sluise ge meenteraad. Als laatste optie komt Gemeentebelangen in beeld. De PvdA voert als groot ste partij in West-Zeeuws- Vlaanderen de coalitieonderhan delingen. Formateur Wille zei al eerder dat een nieuw college zonder D&T onbespreekbaar is. Als er dus een partij buiten de collegeboot valt, is dat Nieuw West. En dan ligt een coalitie met PvdA, D&T en CDA of de WD het meest voor de hand. Of het zo ver komt, werd gisteren nog niet duidelijk. Insteek is nog steeds een college met de drie grootste politieke partijen van de gemeente Sluis. Forma teur Wille ging gisteren inhoude lijk niet in op de moeizame coali tie-onderhandelingen en even tuele andere scenario's. PvdA, D&T en Nieuw West pra ten vrijdag verder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35