ogrf» Krimp is zegen voor Zeeland Middelbare scholen potten honderden miljoenen op PZC Zweven boven Zoutelande verschoore.nl Daling aantal inwoners biedt provincie en gemeenten nieuwe kansen Varkens eten peuter (3) op Sneijder twee duels geschorst voor taalgebruik lirdglazen deuren \<t> Vijftien gewonden in Randstadrail Liberale oorlog AZ overwintert in Europa 21 Zwemmer De Die hoopt op pr's 23 Grijze start chtend o- Na een grijze en nevelige start is er vanmiddag ook ruimte voor wat zon. De maxima liggen rond 9 a 10 graden. 248e jaargang no. 283 donderdag 30 november 2006 los nummer 1,30 PZC DIGITALE FOTO'S Topkwaliteit - v Tuurlijk bij: w HHHHHHBHHHHHi door Henk Postma DEN- HAAG - Zeeland maakt zich veel te druk over de verwachte daling van het aantal inwoners. Een krimpende bevolking biedt de provincie eerder kansen dan problemen. Dat blijkt uit onderzoek van het Ruimtelijk Planbureau (RPB). NEW DELHI - Een kudde var kens heeft in een buitenwijk van de Indiase hoofdstad New Delhi een driejarig jongetje op gegeten. Dat berichtte de Britse omroep BBC gisteren op gezag van de politie. De moeder van de peuter zag de varkens kauwen op een kleding stuk van haar zoontje en pro beerde hem nog te redden door stenen naar de dieren te gooien. Daarop keerden de varkens zich echter tegen haar. Buren moesten haar vervolgens ontzetten. Familieleden zeiden .dat het kind brood bij zich had. Moge lijk hebben de varkens hem daarom aangevallen. De eigenaar van de beesten is aangehouden op verdenking van dood door schuld, aldus de politie. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ajacied Wesley Sneijder voor twee wedstrijden geschorst vanwege zijn beledi gende taalgebruik tijdens Spar ta-Ajax van afgelopen zondag. Sneijder kreeg van scheidsrech ter Bossen een rode kaart omdat de speler 'blinde tyfushond' te gen hem zou hebben gezegd. Vol gens de voetballer had hij 'witte tyfuslijer' geroepen en was het scheldwoord bedoeld voor zijn blonde tegenstander. De tucht commissie vond niet uitmaken aan wiens adres de 'beledigende taal' was gericht. Ajax-trainer Henk ten Cate, die arbiter Bossen in de rust lastig viel, is vrijgesproken. GPD pagina 4 Ajacieden zijn geen godenzonen meer pagina 21 Ajax verzwakt voor duel met Espanyol Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten krijgen de komende twintig jaar te maken met een dalend inwo nertal. In Zeeuws-Vlaanderen krimpt de bevolking nu al. Van enige groei zal alleen nog spra ke zijn in Middelburg, Goes, Tholen en Schouwen-Duive- land. Maar ook daar is sprake van verlies: de aanwas blijft ach ter bij die in de rest van het land. Het RPB verwacht dat het aan tal Nederlanders de eerste helft van deze eeuw zeer stabiel blijft: tot 2035 wat groei (van •16,3 naar 17,1 miljoen). Daarna een lichte daling naar 15,6 mil joen. Maar een groot aantal re gio's of gemeenten, waaronder het grootste deel van Zeeland, moet nu al ernstig rekening hou den met een gestage leegloop. Voordelen Die krimp hoeft beslist niet tot verpaupering te leiden, conclu deert een lijvig RPB-rapport. Zeeuwse bestuurders zien het dalend inwonertal als een schrikbeeld, en zetten al hun kaarten op het keren van dit tij. Maar dat is zinloos, waarschuwt het RPB. Het planbureau advi seert Zeeland cle voordelen van krimp te benutten, zoals nu bij voorbeeld al gebeurt in Zuid- Limburg'. Daar wordt gewerkt aan een 'parkstad' ontwikke ling. Zeeland krijgt de boodschap niet alle inspanningen te richten op het aantrekken van nieuwe bedrijven en nieuwe bewoners. Want dat gebeurt overal elders ook. Die concurrentie kan ertoe leiden dat investeringen onren dabel blijven, en onherstelbare schade toebrengen aan de ruim telijke kwaliteit. Zeeland doet er beter aan de kansen te benutten om de ruim telijke kwaliteit, en daarmee de woon-, werk- en leefomgeving te verbeteren. Daarbij moet meer rekening worden gehou den met veranderende woon voorkeuren: meer, en kleinere huishoudens. Andere maatregelen zouden ge richt moeten zijn op verhoging van de arbeidsparticipatie en de arbeidsproductiviteit. „Dan kan zelfs in tijden van een krimpen de beroepsbevolking nog sprake zijn van economische groei." pagina 19 Zeeland kan de krimp verzilveren ZOUTELANDE - Zelfs de schermvliegers waren ver baasd over de drukte. Zo veel paragliders waren er niet vaak op hetzelfde moment in het luchtruim boven Zou telande. Het was gisteren dan ook ideaal weer voor een vlucht met een vliegscherm. En in Nederland is er geen betere plek dan de hoge duinen van Zoutelande, weet Huub Verton uit Yerseke. De zuidwestelijke wind die te gen de duinen blaast, kan maar één kant op: omhoog. En dat is precies de richting die de schermvliegers op willen. Verton: „Ik zat vanochtend op kantoor, keek naar bui ten en dacht: ik neem vanmiddag vrij." En hij was niet (Advertentie) Vakkundige montage Glashandel melieste J Showroom geopend ma t/m vr 7,30-17.30 uur J Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl (Advertentie) WAARSCHUWING! Met onmiddellijke ingang worden flesjes vmchtenmix en diksap bij diverse supermarktketens teruggehaald. Reden hiervoor is dat er mogelijk bij de productie glassplintertjes in de siroop en diksap terecht zijn gekomen. Consumptie van d sze producten zou schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Indien u een van de onderstaande flesjes in huis heeft, wordt u verzocht het product met te gebruiken, maar de inhoud weg te gooien. De dop kunt u onder vermelding van uw naam. adres en bankrekeningnummer en de productnaam. sturen naar iurg Ter Aar, Hoekse Aarkade 5. 2461 ET Ter Aar. U knjgt dan uw aankoop bedrag, inclusief portokosten, teruggestort op de opgegeven rekening. Voor nadere inlich tingen verwijzen wij u naar de website www siropen.nl U kunt ook gratis het volgende nummer bell n: 0800-0221977 (van 0 i.00 tot 20.00 uur). Het betreffen groene glazen flessen van 500 ml met plastic dop i diverse kleuren van de onderstaande merken; Vruchtenmix Diksap: Merk Product Smaak Merk Product Smaak Albert Heijn vruchtenmix C1000 diksap appel Albert Heijn multivitamine Covelt dixap peer/perzik Burg Rozemine 7 vmchtenmix Covelt dixap appel Burg Vita mina Perzik Covelt dixap exotisch Edah multivitamine Perzik Covelt dixap framboos-cranberry Edah vruchtenmix Edah diksap appel Etos multivitamine Etos diksap appel Etos vruchtenmix Etos diksap exotische mix Kruidvat multivitammen Perzik Kruidvat diksap appel Kruidvat vruchtenmix Kruidvat diksap exotische mix Markant merk multivitamine Perzik Kruidvat diksap aardbei/lramboos Markant merk vruchtenmix Markant diksap appel O'Lacy vruchtenmix Markant diksap exotisch O'Lacy multivitamine Perzik Markant diksap peer-perzik Perfekt vruchtenmix O'Lacy diksap appel Perfekt multivitamine Perzik O'Lacy diksap exotische mix Plus vruchtenmix O'Lacy diksap peer-peizik Plus multivitamine Perzik Perfekt diksap appel Spar vruchtenmix Perfekt diksap exotisch Super vruchtenmix Perfekt diksap peer&perzik Super multivitamine Perzik Plus diksap appel Vita Limo vruchtenmix Plus diksap exotisch Vitafit viuchtenmix Spar diksap appel Spar diksap exotische mix Super diksap appel Trekpleister diksap appel Trekpleister Trekpleister s exotisch aardbei&framboos Staat uw product niet op de lijst, dan geldt deze waarschuwing niet. Wij bieden onze verontschuldigingen an voor dit ongemak. 28 november 2006. Burg Ter Aar B.V.. Covelt Dixap B.V., Vitafruit B.V. door Carine Neefjes DEN HAAG - Middelbare scho len potten veel meer geld op dan de bedoeling is. De 309 instellin gen in het voortgezet onderwijs hebben samen 912 miljoen euro op de bank staan. Ook hebben ze 449 miljoen euro belegd. Ruim 60 procent van de instel lingen (190 in totaal) heeft meer reserves dan richtlijnen van het ministerie van Onderwijs toela ten. Dat blijkt uit onderzoek van de- Algemene Onderwijsbond (AOb), dat morgen wordt gepu bliceerd. De financiële gegevens zijn afkomstig uit de jaarreke ningen over 2000 tot en met 2004'die bij het ministerie van Onderwijs zijn opgevraagd. De 309 instellingen vertegenwoordi gen ruim 700 scholen in het voortgezet onderwijs. Deze krij gen jaarlijks 5,5 miljard euro van het ministerie. Volgens dat ministerie mag een school maxi maal drie procent overhouden van het geld dat het jaarlijks van de overheid krijgt, naar ra to van de grootte van de school. Het geld is bedoeld om uit te ge ven aan onderwijs en niet om 'op te potten', zo luidt de redene ring. Maar de meeste scholen hielden de afgelopen vier jaar veel meer geld over, zo blijkt uit het onderzoek. Topscorer is het Islamitisch Col lege Amsterdam: jaarlijks krijgt de school 3,5 miljoen euro. De school hield jaarlijks gemiddeld twaalf procent over en aan het eind van 2004 stond er ruim 1.400.000 euro op de bank. Op de tweede plaats staat de Groen van Prinstererschool (vmbo) in Bameveld die jaarlijks ruim 11 procent overhield en heeft meer dan tien miljoen euro op de bankrekening staan. Op de der de plaats staat de Bonifatiusma- vo in Emmeloord. De school had eind 2004 834.000 euro op de DEN HAAG - Vijftien mensen zijn gisteravond gewond geraakt toen een metrostel van Randstadrail in Den Haag ontspoorde. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis vervoerd, meldt een woordvoerder van de brandweer. De metrotrein strandde rond 19.00 uur bij sta tion Forepark. Het voertuig van de Rotterdamse vervoersmaat schappij RET haalde bij een wissel een middengeleider los en ont spoorde. Er zaten tussen honderd en 120 mensen in de tram. Rond hetzelfde moment ontspoorde ook een voertuig van de Haagse Tram weg Maatschappij bij Ternoot. Daarbij vielen geen gewonden. De HTM sluit een verband tussen beide ontsporingen uit. foto Robert van Stuyvenberg/GPD WCT in de ijskast De strijd om de macht bin nen de WD tussen Mark Rutte en Rita Verdonk is voorlopig in het voordeel van eerstgenoemde be slecht. De kans dat het on derling geruzie weer op welt is groot. De VVD heeft op dat vlak een traditie. Eerder moesten liberale kopstukken als Nijpels, Voorhoeve en Dijkstal het veld'ruimen na een verkie zingsuitslag die de WD slecht uitkwam. AZ is gisteren voor het der de achtereenvolgende jaar doorgedrongen tot de der de ronde van de Uefa Cup. De Alkmaarders hadden aan een gelijkspel (2-2) te gen Slovan Liberec genoeg voor kwalificatie. Het laatste duel tegen FC Sevil- la is over twee weken al leen nog belangrijk voor de groepswinst. De Spanjaar den hebben net als AZ zeven punten. Zwemmer Stefan de Die doet komend weekeinde mee aan de Nederlandse WK-kwalificatiewedstrijden in Eindho ven. De twintigjarige Terneuzenaar verwacht daar geen li mieten te zwemmen, maar hoopt wel enige persoonlijke records aan te scherpen. „Ik heb hoge verwachtingen van mezelf", zei hij gisteren. „Als er her en der wat secondes van mijn pr's afgaan, zou dat fantas tisch zijn." de enige. Zeker dertig schermvliegers, onder wie veel Belgen, zochten in Zoutelande het gezelschap van de meeuwen. foto Lex de Meester pagina 17 vliegen en bidden als een vogel Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Economie: 25, 26 en 27 (Advertentie) bank en 254.000 euro belegd. In een reactie laten schooldirecteu ren weten dat ze geld achter de hand houden voor bijvoorbeeld de uitbreiding van het schoolge bouw of voor extra personeel. Doorgeschoten Maar volgens Martin Knoop, se cretaris van de Algemene Onder wijsbond is het oppotten te ver doorgeschoten. Sinds scholen zelf verantwoordelijk zijn voor hun financiële beleid - de invoe ring van lumpsum in 1997 - zijn ze bang om failliet te gaan en houden ze de hand op de knip. „Het schrijnende is dat docen ten vaak niet weten dat er zo veel geld op de bank staat. Als zij vragen om een hogere salaris schaal, zegt een directielid meestal dat daar geen geld voor is." In september 2003 bracht een oud-directeur van een ROC en bestuurslid van de Bve Raad, Leo Lenssen, de discussie over de 'opgepotte' onderwijsgelden op gang. Het ministerie van On derwijs berekende de bank- en beleggingstegoeden daarna op 2,3 miljard euro voor universitei ten, mbo, hbo en het voortgezet onderwijs samen. Alleen basis scholen hadden geen geld te veel. Het ministerie zegt het 'buiten proportionele spaargedrag' aan te pakken. Scholen die meer dan drie procent van hun jaarin komen overhouden, moeten aan geven waarom ze zoveel geld op zij zetten. GPD mm (Advertentie) (postlbankrekeningnummer. PZC bv gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso IC 21.50)* Cl per kwartaal mei automatische incasso (€61,50)'. LD per jaar met automatische incasso 236.001' met gratis PZC-paraplu Kijk op nww pzc.nl/abcnneten. bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8"711688"555530' het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1