Zeeland kan de krimp verzilveren n Mexico kleurt de grijze winter Ouderwets geluid door jonge honden p Terugloop kunst Omroepen willen in digitaal pakket Kamermuziek in galerie Baarland Bouw Amaliahof in voorjaar Zwinkoor huldigt jubilarissen Een jaar cel voor kledingdief H Krimp groter dan 5% Krimp kleiner dan 5% Groei kleiner dan in de rest van Nederland donderdag 30 november 2006 19 door Henk Postma Het is het schrikbeeld van de Zeeuwse bestuurders: leegloop van stad, dorp of buurtschap. Maar ze kunnen er beter maar alvast aan wen nen: het grootste deel van de provincie krijgt te maken met krimp. De be stuurders doen er goed aan daar niet langer tegen te strijden. Ze moeten het juist als een zegen zien. Anders wordt het alleen maar erger, waarschuwt het Ruimtelijk Planbureau. In Zuid-Limburg hebben ze het inmid dels begrepen. Daar is krimp inmid dels geen kopzorg meer, maar nemen ze de leegstand te baat om een woon- en werkgebied te realiseren waarin het aangenaam toeven is, zowel voor de inwoners als voor toeristen. De ge meenten werken eendrachtig samen om van verloederende steden en dor pen één grote, en bovenal aantrekkelij ke Parkstad te maken. Daar was wel een mentaliteitsverande ring voor nodig. Ook in Zuid-Limburg kenden de gemeenten aanvankelijk maar één doel: streven naar groei. Tot dat ze ontdekten dat ze elkaar daar mee niet sterker, maar juist een kopje kleiner maakten. Nog minder inwo ners, en nog minder werkgelegenheid waren het gevolg. „Fixatie op inwonertallen is zinloos", concludeert het Ruimtelijk Planbu reau (RPB) in een lijvig rapport over de gevolgen van krimpende inwoner tallen. Voorspoed is niet afhankelijk van bevolkingsgroei, maar van de ma te waarin bestuurders inspelen op maatschappelijke behoeften, nieuwe technologische mogelijkheden en ver anderend menselijk gedrag. In Zuid-Limburg beconcurreren de ge meenten elkaar niet langer met groei plannen, maar werken ze eendrachtig samen om herinrichtingsprojecten te realiseren die zijn toegesneden op de Zeeland loopt de komende decennia langzaam leeg. De provincie kan daar wel bij varen, meldt het Ruimtelijke Planbureau in een lijvig rapport dat dinsdag ver scheen. maat van de lokale omstandigheden. Beter twee uitstekende winkelcentra, dan dertien dorpen met elk een verloe derende winkelstraat; beter in elk dorp een andere, unieke attractie, dan overal een te hoog gegrepen voorzie ning waarmee je in de rest van het land ook wordt doodgegooid; beter wo ningbouw in een parklandschap, dan leegstand in een achterstandsbuurt. Niet te winnen De Zeeuwse bestuurders zijn zo ver nog niet, concludeert het RPB-rap- port. Die zien het nog-steeds'als een brevet van onvermogen wanneer ze er niet in slagen groeidoelstellingen te ha len. Terwijl gokken op bevolkings groei gewoonweg niet realistisch is. De bestuurders doen er goed aan de strijd tegen krimp te staken, omdat die gewoonweg niet te winnen is. Nadat Zeeland er de afgelopen dertig jaar 53.000 inwoners bij kreeg, staat neergang voor de deur. Alleen Goes, Middelburg, Tholen en Schouwen-Dui- veland kunnen de komende twintig jaar nog enige groei verwachten, maar die zal beneden het landelijk gemiddel de blijven. De overige negen gemeen ten moeten zich voorbereiden op krimp. In Zeeuws-Vlaanderen, met na me ook in Terneuzen, is die al jaren aan de gang. En inmiddels is er ook al sprake van in sommige dorpen boven de Westerschelde. Geen reden voor pa niek, vindt het RPB. Het stelt de Zeeuwse bestuurders voor een nieuwe uitdaging: de vrijkomende ruimte zo benutten dat die 'verzilverd' wordt. De angst dat krimp de voorzieningen uit de wijken doet verdwijnen, is onlo gisch. Hoewel winkels, banken of ca fés er in een buurt zitten, hangt vol gens de RPB-onderzoekers veel meer af van de hoeveelheid geld die bewo ners hebben te besteden. Zolang de welvaart niet kleiner wordt, zullen ook de voorzieningen op peil blijven. Het hoeft al evenmin de economie te schaden. De mate waarin de bevol king deelneemt aan het arbeidsproces, en vooral de graad van arbeidsproduc tiviteit (harder en slimmer werken) is veel belangrijker. Het RPB brengt Zeeland goed nieuws. De provincie staat er in menig opzicht gunstiger voor dan krimpgebieden in de rest van Nederland. Zo kan Zee land profiteren van de gunstige lig ging: als een oase van groen en blauw in de nabijheid van de grote stedelijke gebieden. Bovendien, het percentage ouderen zal er de komende decennia flink dalen: van 25 naar 23 procent. In Nederland stijgt dat: van 20 naar 21 procent. Terwijl Nederland veroudert, zet in Zeeland de verjonging door. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Weel derige kleuren in de natuur van Mexico fleuren bij galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haam- stede de grijze Hollandse winter wat op. Gastvrouw Willie Kort heeft de Belgische kunstenaar Gilbert Swiggers uitgenodigd een selectie van zijn schilderijen hier tot eind januari te expose ren. De cultuur van Mexico waar de ze kunstschilder jarenlang woonde, biedt hem een onuitput telijke inspiratiebron. Ongrijpbare grootheden binnen een magische godenwereld spre ken tot zijn verbeelding. Verder heeft Swiggers zich verdiept in de archeologie binnen de Azteek se en Mayaculturen. Ten behoe ve van zijn zoektocht naar te kens van archetypes en naar be grippen van tijd die vreemd zijn in de rationele westerse wereld, heeft hij veel tekeningen en fo to's gemaakt van mysterieuze sculpturen. Aanvankelijk legde Swiggers zich vooral toe op realistisch werk. Eén schilderij binnen deze expositie getuigt daar nog van: een jaguar sluipend door het oerwoud. Het blijkt een uiterst realistsiche weergave van de werkelijkheid. Daar blijft het in dit geval bij. Dit kunstwerk voegt geen extra di mensie toe. BAARLAND - Het Padovana en semble geeft zondagmiddag een concert met muziek uit de re naissance en barok in galerie G achttien 88 aan de Oude Polder dijk bij Baarland. Het Padovana ensemble bestaat uit Corrie Geleijnse (sopraan), Anja Buijsse (fluit), Bert Alder- liesten (fluit) en Bert Geleijnse (spinet). Het gezelschap speelt kamermuziek van de Engelse componisten Henry Purcell en John Dowland. Entree zes euro, reserveren 0113-639209 of per e-mail (mail@g-achttien88.nl). Het optreden begint om 15.00 uur. Swiggers heeft zijn voorkeur inmiddels verlegd. Het direct herkenbare in zijn werk heeft plaatsgemaakt voor een uit vergrote werkelijkheid waarin de details zijn verdwenen. De meeste van zijn schilderijen bij Het Oude Raadhuis getuigen van een creatieve zoektocht naar poëtische beeldvorming. De kunstenaar wil emoties overbrengen, uitdrukking geven aan levensdrift, liefde en mystiek en gebruikt daar vooral kleur voor. Voor hem bieden kleuren de kortste weg naar het hart. Hij werkt met olieverf op doek. Met zijn intense kleurencombinaties weet Swiggers de beschouwer bij een schilderij als 'Tormentu' zijn werk 'binnen te trekken'. Hij geeft daarin zijn persoonlij ke interpretatie van een storm die binnenin iemands hoofd kan woeden. De affiniteit met de Mexicaanse natuur komt vooral tot uiting in zijn werken Nopal en Sagauro waarin hij de schoonheid van agaves en het weelderige oer woud weergeeft. Rondingen Het meest recente werk van Swiggers kenmerkt zich vooral door rode en okerachtige tinten. De beelden bieden associaties met sensuele rondingen van het vrouwenlichaam, overweldigen de natuur en tropische tempera turen. De kracht van het water ver beeldt de kunstenaar op wat minder subtiele wijze met domi nante kleuren en de suggestie van onstuimig rollende golven. Naast het werk van Swiggers biedt de expositie bij galerie Het Oude Raadhuis in de vaste collectie fraaie beeldhouwwerk van Joop van Nugteren. Een van zijn recente beelden betreft de ingetogen weergave in brons van een man en vrouw tussen wie onmiskenbaar een liefdes band bestaat. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 28 januari te zien van donderdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. De precolumbiaanse cultuur speelt een belangrijke rol in het werk van Gilbert Swiggers. foto Marijke Folkertsma Prognose bevolkingsontwikkeling in Zeeland 2005-2025 naar gemeente Zanger en mondharmonica-speler Daniël Verdoorn; jonge kop, oud geluid. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Blues is echt niet alleen voor oude, dikbuiki ge motorrijders. En jazz heus niet alleen voor opgedofte da mes en statige heren met grijze haren. The Marshmellows wil len dat maar al te graag bewij zen. Want ook al zijn ze amper twintig jaar jong, ze zijn nu al doordrenkt met het blues- en jazzgevoel. Zeeuws-Vlamingen Daniël Verdoorn (zang en mondharmo nica), William van Barneveld (toetsen), Pascal Vale (drums) en Maarten de Splenter (bas) staken ruim een jaar geleden de koppen bij elkaar. „Niet in de eerste plaats om een band te vormen, maar om samen in elk geval één keer te laten zien dat ook jonge mensen oude muziek op een fatsoenlijke manier kunnen brengen. Blues en jazz wordt door veel mensen toch als 'ouderwets' gezien", vertelt Temeuzenaar Verdoorn. „Maar wij kiezen voor een andere bena dering. Een nummer als Sum mertime hebben we voorzien van een reggaeritme en in Ain't no sunshine laten we een skage- luid doorklinken. Op die manier willen we verrassend zijn, ook al leunen we wel altijd op de tra ditionele blues en jazzpatro- nen." Het eenmalige optreden in Por- gy Bess smaakte naar meer, vooral omdat het kwartet merk te dat de combinatie 'jonge kop pen, oud geluid' als verfrissend werd ervaren. Na een optreden op Schelde Jazz in Terneuzen en Rock Around The Bridge in Sas van Gent werd het tijd voor een eerste cd. Zaterdag wordt in thuishaven Porgy Bess het eer ste schijfje, met de weinig origi nele titel Jazz, blues en rock-'n'-roll gepresenteerd. Daarop prijken acht covers en één eigen nummer. Ratjetoe „We gaan geen stijl uit de weg, maar proberen wel te voorko men dat ons repertoire een ratje toe wordt. En tja, die titel... nee, die is niet zo origineel. Maar aan de andere kant staan er bijna alleen maar covers op de cd. Door de titel weten de men sen wel meteen wat ze in huis halen", aldus de negentienjarige Verdoom, die in Utrecht muziek- management studeert. De debuutopnames moeten de opstap zijn naar een volwaardi ge cd met hoofdzakelijk eigen werk. Verdoorn: „Die hopen we eind volgend jaar uit te bren gen." Toots Thielemans Zover is het dus nog niet, eerst willen ze het publiek met covers van hun muzikale kwaliteiten overtuigen. Het kwartet krijgt daarbij ondersteuning van Shit Happens-gitarist Eric Larsen en Francis Levoy-gitarist (én Da- niëls broer) Arjan Verdoorn. Kortom, de jonge honden krij gen zaterdag alle ruimte en on dersteuning om volledig los te gaan. In het geval van mondhar monicaspeler Daniël is dat min of meer aan Toots Thielemans te danken. „Toen ik hem voor het eerst hoorde spelen, was ik ver kocht. Dat geluid... dat wilde ik ook." The Marshmellows, cd-presenta- tie, zaterdag 2 december 21.30 uur in Porgy Bess, Terneuzen. MIDDELBURG - Kabelexploitant Delta Comfort zou in haar digitale basispakket behalve Omroep Zeeland ook de andere regionale omroepen moeten opnemen. Roos, het overkoepelend orgaan van de dertien publieke regio nale omroepen, dringt daarop aan in een brief aan de Zeeuwse Programmaraad. Veel andere kabelmaatschappijen hebben wel alle regio nale radio- en televisieprogramma's in het digitale basis pakket zitten. Zeeuwen in Friesland, bijvoorbeeld, kun nen daardoor ook naar Omroep Zeeland kijken en luiste ren. Omgekeerd is dat nog niet het geval. Roos vindt dat Delta niet achter kan blijven. H. Burgs van Delta Comfort zegt in een reactie dat de Zeeuwse Programmaraad wel over het analoge pakket gaat, maar niet over het digitale. Dat is een zaak van de exploitant zelf. „We zijn wel voornemens om de uitzendin gen van de buurprovincies door te gaan geven." Het opnemen van alle regionale omroepen in het pakket is nog niet aan de orde. „Dat heeft te maken met het kos tenaspect." WISSENKERKE - Projectontwikkelaar Marsaki begint komend voorjaar met de bouw van woonzorgcentrum Amaliahof in Wissenkerke. De bouw wordt in de komende weken gegund. Nog niet duidelijk is, hoeveel van de 54 appartementen voor ver koop bestemd zijn en hoeveel voor de verhum-. Omdat, on danks de koopprijzen onder de twee ton, de belangstel ling voor de koopappartementen tegenviel, is de verhou ding: 22 koop- en 32 huurappartementen, losgelaten. Vol gens Marsaki-directeur P. Kambier, heeft dat echter geen gevolgen voor het bouwplan. „Naar gelang de vraag kun nen we een deel van de woningen dat als koopapparte- ment gepland is, verhuren of met een koopgarant-rege ling verkopen. CADZAND - Het Zwinkoor Sluis-Cadzand heeft eergiste ren een aantal jubilarissen in het zonnetje gezet. Mientje Risseeuw, Adrie Lako en Adrie de Neef ontvin gen een onderscheiding, omdat zij vijftig jaar voor het koor actief zijn. Ria Wage zet al veertig jaar haar beste beentje voor het koor voor. Rinus Francke (35 jaar lid), Sonja van der Hooft (30 jaar) en Janny Luteijn (25 jaar) kregen ook een onderscheiding. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 34-jarige man uit Vlissingen voor het stelen van kleding veroordeeld tot een jaar cel. De Vlissinger maakte er tussen februari en 21 juni de ge woonte van om jeansbroeken bij een plaatselijke mode zaak weg te nemen. De man kwam bijna wekelijks in gezelschap van een groep jongeren in de winkel. Onder de ogen van de ver koopsters stalen ze broeken, T-shirts en polo's. Zij durf den niets te zeggen, omdat ze bang waren voor de Vlissin ger. De eigenaar van de winkel zag zijn schadeclaim van 31.000 euro door de rechtbank niet ontvankelijk worden verklaard. Schouwen-Duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19