PZC Politie treedt op tegen getint glas Net zo erg als kindermishandeling mi Vliegen en bidden als een vogel Kamer neemt afscheid van 'lijfarts' Buijs 17 Vergunning voor bijstook kolencentrale bijna rond Verkeersveiligheid in het gedrang door te donkere ruiten Actieve kerstmarkt Perkpolder Tip over daders schietpartij Kastanjes mogen worden gekapt Frontale aanrijding in Kapelle Landbouwvoertuig botst in Sluis Zorgen om toenemende overlast in Kloosterzande donderdag 30 november 2006 door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft de milieuvergunning voor de bijstook van biomassa in de steenkolencentrale in Bors- sele grotendeels goedgekeurd. De belangrijkste conclusie is dat elektriciteitsbedrijf EPZ niet de huidige, verouderde warmtewisselaar GAVO op kor te termijn hoeft te vervangen door een andere, kostbare warm tewisselaar, of een condens vrije schoorsteen. Alleen op het punt van de uitstoot van waterstof fluoriden (HF) stelt de Raad van State vast dat de de provincie Zeeland de normen in de vergun ning moet aangescherpen om een lage uitstoot van giftige fluo riden te kunnen garanderen. Door de uitspraak kan EPZ, na aanscherping van de fluoride normen, in principe 600.000 ton biomassa per jaar gaan bijsto- ken in de kolencentrale. De uit spraak valt voor de Zeeuwse Mi lieufederatie en Mobilisation for the Environment (MFO) al leen op het punt van de fluori den mee. Zij vrezen dat de bij stook met biomassa tot een on aanvaardbare toename van de luchtverontreiniging in het Sloe- gebied zal leiden. Vooral de uit stoot van giftige fluorverbindin gen baart de milieuorganisaties zorgen. Het Sloegebied is wat het fluoride-gehalte betreft al 'één van de zwaarstbelaste re gio's in Nederland. De milieuor ganisaties vinden dat de provin cie Zeeland, die de vergunning aan energiebedrijf EPZ heeft verleend, zich veel te soepel heeft opgesteld. De Raad van State deelt die mening alleen wat betreft de fluoriden, voor de rest is de vergunning in orde. Overigens zijn de milieuorgani saties tevreden dat de installatie voor het afvangen van stikstof is verbeterd. Verder is men blij dat EPZ het plan heeft laten va ren om zwaar verontreinigd rioolslib en pluimveemest mee te stoken. De milieuorganisaties hadden gehoopt dat de Raad van State EPZ wilde dwingen de zogenoemde GAVO, een ver ouderde warmtewisselaar, te vervangen door een moderne warmtewisselaar, maar dat is niet gebeurd. door Emile Calon MIDDELBURG - Er rijden steeds meer auto's met te don ker getinte ramen. Ook ziet K. de Hond van de verkeers- groep van de Forensisch Techni sche Recherche van de Zeeuwse politie dat auto's met zulke ra men betrokken zijn bij ongeval len. Concrete aanwijzingen dat zul ke donkere ramen bijdragen aan meer ongelukken heeft hij ech ter niet. Wel stelt hij dat getinte 'ramen minder licht doorlaten en dus ook minder doorzicht ge ven. Zeker 's avonds en 's nachts en bij regen kan dat volgens hem problemen geven. „Je ziet gewoon minder. Automobilisten die rondrijden in een auto waarvan de voorste ramen minder dan vijftig procent licht doorlaten, kunnen rekenen op een boete van 75 euro als ze aangehouden wor den. Daarnaast wordt volgens De Hond ook nog eens het kenteken bewijs ingevorderd. De eigenaar van de auto krijgt vervolgens vier weken de tijd de lichtdoor- laatbaarheid van de ramen te herstellen. Als het om folie gaat kan dat herstel meestal snel ge piept zijn. Als het echter om ge coate ramen gaat, moeten er nieuwe in. Veiligheidsgordel De politie treedt niet alleen in verband met de verkeersveilig heid op tegen te getinte ramen. Het is bij zulke ramen voor de politie ook moeilijk te zien of PERKPOLDER - De boeren schuur op camping Perkpolder iterdag 9- en zondag 10 de cember het toneel voor een kerst markt waarbij de bezoekers ac tief mee kunnen doen aan aller- [lei activiteiten. jDe opbrengst van deze Doe-kerstmarkt gaat naar hulp projecten op de Filippijnen, waar een familielid van cam pingeigenaren Ingrid en Charles Heiszier al vele jaren actief is in ;de missie. Het geld wordt onder andere be steedt aan scholingsprojecten. Arme mensen in de krottenwij ken worden geholpen om cle stap naar studie te kunnen ma ken. De Doe-kerstmarkt is beide da gen geopend van 13.00 uur tot 19.30 uur. een bestuurder zijn veiligheids gordel draagt en of hij aan het bellen is. Vreemd genoeg, zo zegt De Hond, kan de politie niet op treden tegen auto's met spie- gelfolie op de voorste ruiten. „Zolang de doorzicht vanaf de bestuurdersstoel goed is hebben wij geen wettelijke mogelijk heden om op te treden. Ook al kunnen wij vanaf de buitenkant de bestuurder niet Ook al kunnen we hij zijn gordel draagt. zien zitten, niet zien of Een strakblauwe lucht, een lekker zonnetje en een stevige maar stabiele wind van zee; beter kan een paraglider het bijna niet treffen. foto Lex de Meester door Maurits Sep ZOUTELANDE - Als biddende vogels hangen ze roerloos boven de duinen. Een enkeling scheert heen en weer voor de kustlijn. Normaal zouden ze 'met winter stop' zijn, maar gisteren trokken tiental len schermvliegers spoorslags naar Zou- telande. Zo'n buitenkansje laten ze zich niet ont nemen. Een strakblauwe lucht, een lek ker zonnetje, een stevige maar stabiele wind van zee, pakweg drie tot vier Beau fort. „Ideaal gewoon", glundert Huub Verton terwijl hij het duin oploopt. „Je hebt minstens een windsnelheid van 15 kilometer per uur nodig, en maximaal 30 tot 35 kilometer per uur. Het is nu rond de 30." De zak op zijn rug waarin het scherm zit opgevouwen, is meteen het stoeltje waar in hij zit als hij onder het scherm hangt. Als het scherm is uitgevouwen, gaat hij op de rand van het duin staan, met de rug naar zee. Zodra de wind het scherm optilt, draait hij zich om en zet af. De wind voert hem snel mee de lucht in. „Ah, gij hebt het nieuwe boekske al", roept een Belgische schermvlieger ver baasd uit. Klopt, net gekregen van Ver ton. „D'n Huub? Is die er ook?" Jawel, daar vliegt hij. Verton heeft een vertaling gemaakt van een Zwitsers handboek over schermvlie- gen en dat met eigen teksten uitgebreid. De Yersekenaar heeft daarmee het hand boek voor de Nederlandstalige vliegers gemaakt. De tweede druk - onder de titel Schermvliegen - is net uit. Schermvlie- gen is .de Nederlandse term voor wat in Engeland paragliding, in Frankrijk para- pente en in Duitsland Gleitschirmfliegen heet. Op de duinen van Zoutelande treffen oude bekenden elkaar. Zonder afspraak zijn ze op hetzelfde moment naar dezelf de plek gekomen. „We houden het weer altijd goed in de gaten", verklaart Pascal Sempels uit Leuven. De Vlaming is met twee vrienden gekomen en treft nog meer bekenden. „We zagen gisteren dat het goed weer zou worden. Daarom zijn we hier." Ardennen Sempels is voor het eerst in ZouteLande. Meestal vliegt hij in Frankrijk, vooral in de Vogezen. In zijn vaderland zijn de Ar dennen populair, vanwege de hoogte en cle wind. „Aan de Vlaamse kust kan het ook, maar de bergen zijn beter." Schermvliegen voelt geweldig, lacht Sem- door Emile Calon GOES - Petra de Boevere zou het er wel in willen stampen; 'geef geen alcohol aan kinde ren'. „Alcohol nuttigen op een inoment dat je lichaam en je her senen nog in de groei zijn, is fa taal voor de groei van vitale or ganen. Je blijft niet alleen klei ner, ook ontwikkelen de hersen cellen zich niet verder omdat al cohol die groei stopt." Ze verge lijkt het geven van alcohol aan kinderen dan ook met kinder mishandeling. „Is net zo erg." Haar boodschap komt uit onver dachte hoek. De Boevere runt namelijk slijterij De Vuurtoren in Breskens. Als ondernemer en moeder weet ze maar al te goed dat er heel wat ouders zijn die het gevaar van alcohol voor kin deren niet serieus nemen. Ze vreest, gezien de verhalen die ze hoort van haar zoon en zijn vriendjes, dat hij zelfs de enige is van groep acht die nog nooit alcohol heeft gedronken. Ook ziet ze geregeld ouders met kin deren in haar zaak die hun kroost aanmoedigen 'iets lek kers uit te zoeken'. Bewust heeft ,ze om die reden de breezers en andere alcoholpops en mix drankjes haar winkel uitge daan. Scheelt haar omzet en in komsten, maar ze hoeft nu niet op haar tong te bijten of met ouders in discussie als die wat van die zoete alcoholhoudende drankjes of iets anders voor hun kinderen kopen. Ook Estherella van Klinken van de GGD Zeeland is zeer uitge sproken als het gaat om kinde ren en drank. Een onverenigba re combinatie, zegt ze. Ze is niet geschokt door het verhaal over het alcoholgebruik van leerlin gen van de groepen acht in West-Zeeuws-Vlaanderen, dat gisteren in deze krant stond. Ze weet namelijk maar al te goed dat veel ouders toestaan dat er op die leeftijd al gedronken wordt. „Niet en nooit doen", is haar dringende advies. De nega tieve invloed van alcohol op de hersengroei en de ontwikkeling van andere organen mag vol gens haar niet onderschat wor den. „Niet voor niets is het ver boden om aan kinderen onder de zestien alcoholhoudende drank te verkopen en aan kinde ren onder de achttien sterke drank." Vergif Tot haar verontrusting ziet ze dat kinderen op steeds jongere leeftijd mogen drinken. Uit een recent onderzoek van haar dienst blijkt dat tussen 20 pro cent (Walcheren) en 35 procent (Oosterschelderegio) van de der- Vergoelijkt Kinderen en drank: een onverenigbare combinatie, vindt Estherella van Klinken van de GGD Zeeland. foto ANP tienjarigen wel eens tot wat va ker alcohol drinkt. Volgens het Trimbos Instituut drinkt tien procent van de leer lingen uit groep acht van het ba sisonderwijs eens per maand al cohol. Dat landelijke instituut stelt dat drinken op zo'n jonge leeftijd niet alleen een gevaar voor de ontwikkeling van lichaam en geest vormt, maar dat daar dat drinken ook de drempel tot meer alcoholge bruik wordt verlaagd. Uit het onderzoek van het Trimbos blijkt ook dat elf procent van de jongens en drie procent van de meisjes van groep acht wel eens dronken is geweest. Dat is vol gens Van Klinken helemaal ge vaarlijk voor de ontwikkeling van lichaam en geest. Dan komt er immers in korte tijd een hele stoot vergif in het lichaam met Op het internetforum van de PZC wordt het alcoholgebruik door kinderen door een aantal lezers vergoelijkt. Die vinden dat af en toe wat drinken toch moet kunnen. Plet Trimbos Insti tuut stelt echter dat alcoholge bruik zo lang als mogelijk uitge steld moet worden. Van Klinken en De Boevere zijn het daar van harte mee eens. Volgens de eige naresse van De Vuurtoren blijft er tijd genoeg over om van alco hol te genieten. In het meren deel van de reacties op het PZC-forum wordt duidelijk ge wezen naar de verantwoordelijk heid van ouders als het om het drinken van kinderen gaat. Daar is De Boevere het volledig mee eens. „Het zijn niet de kin deren die om alcohol vragen maar de ouders die het aanbie den." MIDDELBURG - De politie weet iets meer over de twee mannen die half oktober een 19-jarige Middelburger heb ben neergeschoten. Na de uitzending van het misdaadpro gramma Opsporing Verzocht, dinsdagavond, is één tip binnengekomen over de mannen. De politie spreekt van een serieuze tip. Die gaat over de schietpartij zelf en cle mannen die daarbij betrokken waren. De politie gaat er van uit dat een van de twee daadwerkelijk heeft gescho ten. De politie heeft in Opsporing Verzocht ook gemeld dat zij op zoek is naar vier jongens van vijfien of zestien jaar uit Middelburg die op de avond van de schietpartij ruzie met de jongen hebben gehad in café de Rooie Oortjes. Daarop is echter geen reactie gekomen. De politie vermoedt overi gens niet dat de schietpartij in verband staat met. de ru zie. De daders zijn tussen de 20 en 25 jaar oud en hebben een licht getinte huidskleur. De jongen die is neergeschoten raakte zwaargewond, maar heeft het overleefd. BURGH-FIAAMSTEDE - De Kastanjes aan cle Achter weg in Burgh-Haamstede mogen worden gekapt. Dat heeft de Raad van State bepaald. De oude kastanjes zijn inzet van een sinds 2004 voortslepende jui'idische strijd. De gemeente heeft voor de kap vergunning verleend, wat vervolgens is aangevochten door buurtbewoners I. Strcef- land en J. Eikenaar. De buurtbewoners vinden de bomen té fraai om verloren te laten gaan. De aanvragei-s van de vergunning, de gebroeders Put uit Burgh-Haamstede rea geerden gisteren opgelucht op de uitspraak van cle Raad van State. „Eindelijk. De bomen moeten gewoon weg, ze zijn ziek." Bovendien brengen de wortels van de bomen schade toe aan de schuur en tuinmuur van cle gebroeders. Streefland en Eikenaar waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. KAPELLE - Op de Schoorse Oudedijk in Kapelle, ter hoogte van de brug over de A58, zijn gisterochtend rond kwart voor elf een personenauto en een bestelauto fron taal op elkaar gebotst. De 29-jarige bestuxirder van cle personenauto, afkomstig uit Yerseke, was verblind door de felle laagstaande zon en is daardoor op de weghelft van zijn 64-jarige tegenlig ger uit Vlissingen gekomen. Beide voertuigen zijn beschadigd. Er is niemand gewond geraakt. SLUIS - Op de Rondweg in Sluis is gisteinricldag rond half drie een landbouwvoertuig in botsing gekomen met een bestelwagen. Daarbij raakte de 34-jarige bestuurder van de bestelwagen lichtgewond. De chauffeur van het landbouwvoertuig, een 43-jarige man uit de gemeente Veere, reed vanuit een uitrit de Rondweg op. Bij deze manoeuvre gaf hij geen voorrang aan de bestuui'- der van de bestelwagen uit België. De 34-jarige bestuurder hield een kneuzing in het gezicht over aan het ongeval. Beide voertuigen raakten bescha- digd. pels. „Het geeft een vrij gevoel. Je hangt boven alles en vliegt. Dat is heerlijk." Vliegen is het mooiste, vindt Verton. „De echt goeie vliegers, ik niet maar de echte, vliegen afstanden van 350 kilometer." Veel paragliders glijden deze dag niet, maar hangen stil in de lucht. Dat heet soaren, legt Sempels uit. „Dat lukt als cle snelheid van de wind gelijk is aan de snel heid van het scherm. Dan blijf je hangen. Zoals een vogel die bidt in de lucht." Dat het geen ongevaarlijke sport is, blijkt als een schermvlieger met zijn vóet verstrikt raakt in een rem en afdwaalt naar de landzijde van de duinen en dooi de wind woirlt weggeblazen. Hij landt echter veilig in een weiland. Schermvliegen, door Urs Lötscher en Huub Verton. Info: www .handboek- schermvliegen.nl en www.huubair.nl. alle schadelijke gevolgen van dien. Uit het onderzoek van het Trimbos Instituut blijkt inder daad dat basisscholieren, als ze alcohol diinken, een voorliefde hebben voor zoete mixdrankjes. Die drinken als limonade, weten Van Klinken en De Boevere. Bier wordt echter ook in redelij ke mate (36 procent) gedronken. Bijna tien procent van de alco- holdrinkende basisscholieren drinkt ook sterke drank. door Ernstjan Rozendaal DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft gisteren afscheid geno men van zijn lijfarts. Zo typeer de tenminste Kamervoorzitter Weisglas het CDA-Kamerlid Siem Buijs uit Wissenkerke. Weisglas nam afscheid van ze ventig Kamerleden die vorige week woensdag niet verkies baar waren of niet zijn herko zen. Oncler hen ook Buijs, die vanaf mei 1998 in de Kamer héeft gezeten. Van oiïgine is hij huisarts. Daarop doelde Weis glas toen hij hem de 'lijfarts en huisarts van de Kamer' noemde. Tijdens verga delingen is ver schillende keren zijn hulp inge roepen als iemand onwel werd. „Ik herinner me zeer dramati sche momenten die we samen hebben meegemaakt", aldus Weisglas. „Zeer veel dank daar- vooi-." Hij doelde op de haiiaanval die het toenmalige WD-Kamerlid Philippe Brood op 13 april 2000 trof. Buijs werd erbij geroepen en heeft een half uur gepro beerd hem te reanimeren, maar zonder resultaat. Brood over leed in zijn werkkamer. Weisglas greep gisteren ook te rug op de maiden speech van Buijs in de Tweede Kamer. Daarin vertelde hij hoe zijn voorganger in de huisartsen praktijk hem een bloedclrukme- ter en een pen ter hand stelde. Met de eerste kon hij geld verdie nen en met de tweede geld uitge ven, namelijk aan de verzeke raar. De spanning tussen kwali teit en betaalbaarheid van cle zorg heeft altijd Buijs' bijdra gen gekenmerkt in cle Kamerde batten over zorg', wilcle Weisglas daarmee zeggen. Buijs streefde naar een evenwicht tussen die twee, in debatten waarbij vol gens Weisglas 'de bloeddruk soms in opwaartse richting' ging- Vandaag worden de nieuwe Kamerleden beëdigd. Ad Kop- pejan (CDA) uit Zoutelande en Fons Luijben (SP) uit Wals- ooi-den doen dan voor het eerst hun intrede, voor Luuk Blom (PvdA) uit Sint Annaland vangt een tweede zittingsperiode aan. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Toene mende jeugdcriminaliteit, van dalisme en overlast baart inwo ners van de zogenaamde bloe- menwijk in Kloosterzande grote zorgen. Enkele bewoners spra ken afgelopen dinsdagavond tij dens de algemene jaarvergade ring van de dorpsraad in zaal Van Leuven hun ongerustheid uit. Met name het wonen en leven in de Anjerstraat, Dahliastraat, Hyacintsti'aat en aangrenzende Pastoor Smuldex-ssti-aat is niet meer zoals het geweest is. Een kleine groep opgeschoten jonge- ren tast het leefgenot aan. Door klachten als een ingetrapte gara gedeur, keien die tegen de ra men gegooid worden, afval dat in tuinen gedeponeei'd wordt, scheldpartijen, schuttingtaai en -gebaren en geluidsoveiiasl tot diep in de nacht voelen de bewo ners hun wijk afglijden tot min of meer een achterstandsbuurt Met cle feestdagen voor de cleur en de daarmee gepaard gaande vuurwerkperMëlen houden ze hun hart vast. „Deze klachten zijn echter niet van vandaag of gisteren", zei een veronti-uste be woner. „We hebben ons ongenoe gen al verschillende keren naai de politie geuit. Het verhaaltje dat er pas kan worden opgetre den als de overlastplegers op he terdaad betrapt worden, gaat er bij ons niet meer in. Sommige mensen zitten zelfs overdag met gesloten deuren. Ze voelen zich niet veilig meer. En bovendien, waar moeten we aankloppen voor de aangebrachte schade?" Wethouder F. van Driessche en de aanwezige wijkagent konden de bewoners niet één, twee, drie geruststellen. De wethouder zeg de wel toe zo snel mogelijk een gesprek te regelen met omwo nenden, politie en de betrokken woningcoöpei-atie. Hierbij kan ook een tweede klacht over drug sgebruik in de buurt meegeno men worden. In de omgeving van kinderopvang Kiekeboe worden namelijk de laatste tijd nogal eens spuiten gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17