Vakantie voor Walcherse minima PZC Op vakantie schrijf ik juist vaker Nu al gezellig in de Goese Ruilwinkel Reimerswaalse partij beticht wethouder van gesjoemel Middelburg en Veere volgen Vlissings voorbeeld leimerswaal ivil van loting bouwkavels af (unstwandeling Herikzee in leken van Sint agenda .15 Straf voor veroorzaken ongeval Vragen over koffieshop blijven Verenigingsgebouw moet drogen Thoolse met auto in sloot joor Nadia Berkelder ilIDDELBURG - Mensen met Jen minimuminkomen in Mid delburg en Veere mogen ko tend jaar op vakantie op kos- tn van de gemeente. iat hebben de drie Walcherse Jemeenten afgesproken. In Vlis- Ingen bestaat zo'n regeling al ken. Door de fusie van de socia- btUININGEN - De uitgifte van iouwkavels voor particulieren jerloopt in Reimerswaal in de inkomst niet meer helemaal via Siting. De meeste partijen in de pad vinden het bij nader inzien liet zo'n heel eerlijk systeem. Inkele jaren geleden zijn in de emeenteraad al verhitte discus- ies gevoerd over het onder- èrp. Vooral de ChristenUnie CU) trok fel van leer tegen het jisteem van loten. Mensen die 1 heel lang op een kavel wach- en krijgen weliswaar meer lo rn, maar het kan zomaar gebeu- en dat ze naast een stukje rond grijpen, terwijl iemand ie amper twee weken staat in schreven wel een kavel be- lachtigt. Na veel kritiek uit de amenleving lijken veel partijen u om te gaan. Je kunt die signalen niet nege- 31", vindt P. Koeman' (CDA), lij is echter nog niet zover dat ij het loten helemaal wil af- chaffen. „We kunnen ook de elft van de kavels uitgeven op tasis van inschrijving en de elft verloten", stelt hij voor. !U en PvdA voelen daar weinig oor, terwijl Leefbaar Reimers- raal en de SGP nog twijfelen. )ie laatste partij zegt wel in te ien dat het verloten van alle ka- els niet helemaal eerlijk is. linnenkort praat de raad er nog en keer over en moet duidelijk rorden hoe de kaarten liggen. Ï1ERIKZEE - De maandelijkse iunstwandeling, die elke eerste aterdag en zondag van de naand in Zierikzee wordt ge- louden, staat het komend week- nd in het teken van het Sinter- Jaasfeest. Niet alleen Sint-Nicolaas maar »k de deelnemende kunste- ïaars pakken zaterdag en zon- lag breed uit met allerlei verras- ende presentaties voor de be- loekers", laat Ton van Ingen ichenau namens de organisatie veten. De stedelijke kunstwan- leling van 12.00 tot 17.00 uur oert langs elf verschillende lo- laties. De deelnemende locaties lijn herkenbaar aan een blauwe le dienst op Walcheren is beslo ten om de regeling nu voor alle drie de gemeenten te laten gel den. De regeling geldt voor men sen met een minimuminkomen: mensen die een uitkering heb ben of mensen met werk. Of ie mand mee mag, wordt beoor deeld door de sociale dienst. Mensen die zich voor het eerst melden hebben voorrang boven mensen die al eerder zijn mee ge weest. Het aantal plaatsen is be perkt. In Vlissingen zijn de afge lopen jaren steeds twee reizen aangeboden, vertelt M. Wielema- ker van de sociale dienst: een reis naar een camping op de Ve- luwe voor mensen met kinderen en een reis naar de Spaanse kust voor mensen van dertig jaar of ouder zonder kinderen. Elk jaar maakten enkele tiental len mensen gebruik van het aan bod van de gemeente Vlissingen. Vaak ging het om mensen die al jaren niet meer met vakantie wa ren geweest. De reizen zijn trou wens niet gratis: de vakantiegan gers moeten een eigen bijdrage betalen. Turkije De gemeenten subsidiëren de stichting die de reizen organi seert. Mensen kunnen dus niet elk afzonderlijk om'een bijdrage voor een vakantie vragen. „Ze kunnen dan ook geen beroep op de bijzondere bijstand doen voor een weekje Turkije", zegt Wielemaker. De reizen worden betaald uit het budget dat be schikbaar is voor bijzondere bij stand.' Volgens Wielemaker is het niet zo dat daardoor andere regelin gen vervallen. „Als die pot leeg is, moet de gemeente op zoek naar andere middelen. Het is niet zo dat we andere dingen straks niet meer kunnen doen." Een weekje naar camping de Paasheuvel in Vierhouten op de Veluwe kostte vorig jaar 47,50 euro per persoon. Voor kinderen is het bedrag lager. Bij de reis- som waren ontbijt, lunch, diner en vervoer inbegrepen. Aan de tiendaagse reis naar de Costa Brava waren de deelnemers vo rig jaar 125 euro per persoon kwijt. Ook bij deze reis was het eten en het vervoer inbegrepen bij de prijs. door Rob Paardekam KRUININGEN - Leefbaar Rei merswaal dient in één van de ko mende raadsvergaderingen een motie van wantrouwen in tegen wethouder C. Knuit, omdat die gesjoemeld zou hebben met gel den van dorpshuis Kaj Munk in Hansweert. De voorzitter daar van, A. Kortlever, spreekt dezelf de beschuldiging uit. Knuit zegt dat de twee hem er in willen lui zen. Volgens Weststrate en Kortlever heeft Knuit (PvdA) in de tijd dat hij penningmeester van het be stuur van Kaj Munk was een be drag van ruim twaalfduizend eu ro dat aan subsidie was binnen gekomen naar een geheime reke ning gesluisd. Die rekening zou wel op naam van de stichting staan, maar de andere bestuurs leden wisten volgens voorzitter Kortlever niet dat zij bestond. Over de reden waarom Knuit het geld op de nieuwe rekening heeft gezet en dit heeft verzwe gen, kunnen hij en Weststrate al leen maar gissen. „Maar wat die reden ook is, hij heeft de ge meente en het bestuur voorgelo gen over het daadwerkelijke be zit van Kaj Munk en dat is zeer kwalijk", vindt de laatste. Kort lever: „Ik snap er helemaal niks van." Knuit (wethouder vanaf mei 2004) is sinds het voorjaar van 2005 overigens geen penning meester meer. „We hebben hem toen aan de kant gezet, omdat hij zijn zaakjes nooit op tijd in orde had", zegt Kortlever. Hij benadrukt dat het bestuur op dat moment nog geen idee had van de geheime rekening. Dat kwam uit toen iemand anders de financiën ging beheren. Knuit heeft een heel andere ver sie. Hij zegt dat het gaat om een actie om hem te beschadigen. „Weststrate heeft dat al bij veel mensen geprobeerd en nu ben ik aan de beurt." Dat Kortlever er aan meedoet, komt volgens de wethouder door oud zeer. Kort lever wilde volgens hem in het verleden graag wethouder wor den, maar niet zijn partij (BBR), maar de PvdA kwam in het colle ge. Aan de rekening was volgens Knuit niets geheim. „Ik heb des tijds een hoop subsidies aange vraagd, waarvan een deel is ge bruikt voor het dorpshuis en de rest op die rekening is gezet. Ge loof me, als penningmeester kun je echt niet zomaar een rekening openen en dat voor de andere be stuursleden verzwijgen." Veel raadsfracties zetten vraag tekens bij de motieven van West strate. „Normaal gesproken ga ik serieus in op dit soort signa len, maar in dit geval heb ik het idee dat het alleen maar om het beschadigen gaat", zeg P. Koe man (CDA). „Weststrate is geen wethouder geworden, en nu moet iedereen die dat wel is sneuvelen." Ook fractievoorzitter M. Otte van de SGP zegt de indruk te hebben dat Weststrate er vooral op uit is om leden van het colle ge te beschadigen. „Dat wil niet zeggen dat we de beschuldigin gen hoe dan ook niet serieus ne men. Hij moet de bewijzen maar eens op tafel leggen." PvdA-fractievoorzitter D. Louw rink heeft het helemaal gehad met Weststrate. „Ik hoop dat de mensen ooit inzien dat hij voor al uit is op het schofferen van mensen." STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; De Drukkerij, 19.30 uur: Popquiz; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten. Advertentie donderdag 30 november 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Adri Francke post de derde brief van de dag in Zoutelande. door Maurits Sep ZOUTELANDE - Adri Francke komt normaal helemaal niet zo veel bij de brievenbus, ook al staat die bij hem om de hoek, aan de Bosweg in Zoutelande. Vandaag is het echter al de derde brief die hij post. „Tja, schadegevalletje. Dan heb je wat meer te versturen." En nu kan het nog. TNT Post is van plan in de gemeente Veere 9 van de 28 brievenbussen weg te halen. Vooral Zou telande (van vier naar één) en Seroos- kerke (van drie naar één) worden getrof fen. Eén bus per 2500 meter is de norm voor dorpen waar minder dan vijfdui zend mensen wonen en dat geldt dus voor alle dorpen van Veere. Gemeente boos, dorpsraden boos. Slecht voor de leefbaarheid in de dor pen, waarschuwen zij. En waar moeten al die duizenden toeristen in de zomer dan heen met hun ansichtkaartje? „Als je al niet eens meer een brievenbus hebt", klaagde burgemeester Rob van der Zwaag nadat het nieuws enkele we ken geleden bekend werd. Inmiddels heeft Van der Zwaag een af spraak gemaakt voor een gesprek met TNT Post. Hij wordt dan bijgestaan door Simon Lous van de dorpsraad Oostkapelle. Hij vertegenwoordigt alle dorpsraden. Dat hebben zij zo afgespro ken in het voorzittersoverleg. Ze had den het misschien best gewild, maar ze kunnen er niet allemaal gaan zitten. Zomer Lous zal hun mening verwoorden, en die is duidelijk: „Het is een verschra ling van de dienstverlening. TNT wil al niet eens meer in sommige vakantiepar ken de post aan huis bezorgen, zoals in Oostkapelle, en nu gaan er ook in de dorpen nog bussen weg. Zeker in recrea tiekernen als die van ons, is dat een pro bleem. In de zomer verblijven hier tien keer zo veel mensen." Adri Francke rekent het voor Zoutelan de uit. „Normaal 1600, in de zomerpiek 16.000." En dus doet TNT Post er wat hem betreft verstandig aan daar reke ning mee te houden. „De tellingen moe ten correct zijn. Dus niet een totaalcij fer nemen en dat middelen over alle brievenbussen, maar zomer- en winter- tellingen. Daar moeten ze het aantal brievenbussen op aanpassen. Vier, zoals nu, hoeft denk ik niet. Maar drie in de zomer en twee in de winter wel." Gerard en Afke Vos en Karin Jobse, toe risten uit Borne, zijn het volledig met Francke eens. Zij komen al vele jaren een paar keer per jaar in Zeeland op va kantie. In Valkenisse om precies te zijn. Zij maken dan vaak gebruik van brie- venbussen. Gerard Vos heeft er net - het is half drie - twee brieven in gesto ken. „En we zijn hier pas sinds twaalf uur vanmiddag." Vos: „Als ik op vakantie ben schrijf ik juist meer dan thuis. Thuis pak je snel ler de computer. En dan komt het er soms niet van een brief te schrijven. Dat doe ik dan op vakantie." Dus ja, die brievenbussen moeten zo veel mogelijk blijven staan. „Er staat er ook een bij de Klaassesweg, bij de roton de. Die gebruiken we regelmatig", ver foto Lex de Meester telt Karin Jobse. „En ik kan me voor stellen dat ook de mensen in de buurt daar blij mee zijn." Het weghalen van brievenbussen is net als het schrappen van buslijnen. „Het gaat allemaal om de efficiënt werken, maar geld is ook niet alles", stelt Vos. „Denk eens aan al die ouderen. Die kun- nen niet zomaar een heel eind lopen om een brief te posten. En mailen of sms'en doen ze niet", merkt Afke Vos op. Bakje Zoutelande heeft een woonzorgcom plex. De brievenbussen op de Bosweg zijn het dichtst bij. Als ze worden weg gehaald of verplaatst, heeft Francke wel een alternatief: „Waarom zet je dan niet op de balie in het woonzorgcen trum een bakje neer voor de post? Een medewerker kan toch wel één keer per dag even de post wegbrengen?" Zo gaat het in hotels ook, weet Vos. Vos komt met Francke ook uit op een alternatief voor de zomer: „Zet er in de drukke toeristentijd tijdelijk een bus bij. Dan kun je in de rest van het jaar volstaan met minder bussen, en heb je toch voldoende om alle toeristen te be dienen." door Mieke van der Jagt GOES - Officieel is het nog niet eens be gonnen, maar het is nu al stikgezellig in de nieuwe Goese Ruilwinkel. Aan de De Kuiperlaan, naast de Wijkinfowinkel in de voormalige Fiatgarage, staan, liggen en hangen al een heleboel ruilobjecten die nadrukkelijk niet voor geld te koop zijn. Wie zo'n mooie kast, zulke leuke ba bykleertjes of die bestekbak wil hebben, zal er iets voor moeten doen, iets waar hij goed in is. Óf hij moet er iets anders, wat hij over heeft, voor inleveren. Het is per slot een ruilwinkel, waarin geld geen rol mag spelen. De ruilwinkel is eigenlijk een kruising tussen een kringloopwinkel, een buurt huis en een Lets-netwei'k. Lets-netwer- ken, die erop neei'komen dat de ene dienst de andere waard is, draaien in heel Nederland, maar ze zijn tamelijk ge sloten. Ook verwisselen in de Lets-net- werken doorgaans geen goederen van ei genaar. In Goes is enkele jaren geleden een mislukte poging gedaan om een der gelijk netwerk op te zetten. De ïuilwinkel, een initiatief van SMWO maatschappelijk werk en welzijn, is veel breder. Het brengt mensen heel direct met elkaar in contact. Volgende week gaat de ruilwinkel echt open, maar deze week draaien de vrijwil ligers proef. Belangstellenden mogen al- Nog voor de officiële opening krijgt vrijwilliger Salvador Zamora al klanten die wat willen ruilen. foto Willem Mieras vast komen kijken en nieuwsgierigen zijn er genoeg. Vrijwilliger Salvador Zamora heeft net de inschi-ijfformulieren binnen, waarmee mensen die iets willen aanbieden of afne men, 'deelnemer' kunnen worden. Zodra je iets brengt, haalt of vraagt bij de ruil winkel, word je deelnemer. Voor je inge brachte goederen of diensten krijg je een aantal punten die in de computer wor den ingevoerd. Tegelijk kun je aangeven waar je goed in bent. Het is mogelijk dat je je punten wilt inwisselen voor een kast of een kinderwagen, maar je kunt ook MIDDELBURG - De ï'echtbank in Middelburg heeft giste ren een 55-jarige inwoner van IJsselstein voor het veroor zaken van een ernstig verkeersongeval 240 uur werksti'af en zes maanden rijontzegging opgelegd. De straf viel daar mee aanmerkelijk lager uit dan de door de officier van jus titie geëiste gevangenisstraf van vijftien maanden, waar van vijf maanden voorwaardelijk en een jaar rijontzeg ging. De automobilist verleende op 17 februari op de krui sing van de N61, ter hoogte van IJzendijke, geen voorrang aan een tegemoetkomende auto uit de richting Schoondij- ke toen hij linksaf over de Türkeijeweg naar Waterland- kerkje wilde gaan. Bij de botsing raakten twee vrouwen van de andere auto gewond. De bestuurster van die auto was acht maanden zwanger en verloor door de aanrijding haar baby. Haar moeder, die naast haar zat, liep drie bot breuken op. De bestuurder uit IJsselstein had de haaien- tanden op de kruising genegeei'd door een bus, die voor de auto van het slachtoffer reed, voorlangs te kruisen. TERNEUZEN - Raadslid C. Freeke (LCF) vindt dat bur gemeester en wethouders van Terneuzen zich er bij de be antwoording van vragen over een dei'de koffieshop met een jantje-van-leiden vanaf hebben gemaakt. Zo wijst hij erop dat burgemeester en wethouders niet reageren op een redenering van koffieshop Checkpoint. Bij wet is geregeld dat de vei'koop van cannabis per pei"- soon per dag maximaal vijf gram mag zijn. Dat was vroe ger dertig gram. Om aan die dertig gi-am te komen zijn nu zes ritjes nodig. Als het maximum weer op dertig gram ge steld zou worden, zou dat in theorie kunnen leiden tot een drastische vermindering van het aantal bezoekers. Volgens Freeke is dat misschien wel juist, maar hij denkt dat er een groot kans is dat het leeuwendeel van die der tig gram wordt doorverkocht aan minderjarigen. Omdat B en W daar in hun antwoord niet op reageren wil Fi'eeke weten of het college wellicht van plan is om de verkoop van dertig gram cannabis per persoon te gedogen. SINT-ANN AL AND - De muziek-, tafeltennis- en gymver eniging van Sint-Annaland moeten nog even wachten tot ze hun nieuwe onderkomen in gebruik kunnen nemen. De uitbreiding van gemeenschapsgebouw WeÜëvaete zou ei genlijk half december klaar zijn, maar omdat de muren en vloeren niet wallen drogen, wordt de oplevering waar schijnlijk uitgesteld. C.J. Kempe van bouwbedrijf Fraanje uit Lewedorp ver telt dat hij inmiddels noodvooi'zieningen heeft geti'offen om de zaak droog te maken. „Ventilatoren en kachels staan volop te draaien, maar met regen en een lage buiten temperatuur schiet dat niet op. En dan hebben we eigen lijk nog geluk dat het nu warm is voor de tijd van het jaar." OUD-VOSSEMEER - Op de Frielweg in Oud-Vossemeer is gistermiddag om tien voor twee een personenauto in cle sloot beland. De 47-jarige bestuurster uit de gemeente Tholen had haar voertuig niet voldoende onder controle kwam in de sloot terecht. De vrouw raakte niet gewond. Haar auto is volledig vernield. een dienst terugvragen in een branche waar iemand anders goed in is. Er zijn lijsten met voorbeelden als strijken, tuin- onderhoud, verstelwerk, taart bakken, hulp bij huiswerk, brieven of scripties schrijven, Nederlandse les of passen op huisdieren. „Het leuke is, dat het mes aan twee kanten snijdt", zegt Salvador Zamora. „Er zijn mensen, bijvooi'beeld in de-huizen voor begeleid wonen, die ja renlang op zak- en kleedgeld hebben ge leefd. Die gaan op zichzelf en hebben niks. Zulke mensen kunnen zich hier zon der een cent te betalen in de spullen ste ken. Ze zijn dan wel gedwongen om wat diensten te verlenen. Zelf kunnen ze iets kiezen wat ze graag doen. Je komt dus al tijd met anderen in contact, wat alleen maar goed is voor een mens." Regels Er zijn natuurlijk wel ï'egels, om te zor gen dat alles in de winkel gesmeerd blijft lopen. Zo moet iedere nieuwe deelnemer zich legitimei-en voordat hij zijn deelne- mei'spasje krijgt. Het nummer op dat pas je coi-respondeei't met de gegevens in de computer, zoals tegoeden en schulden, welke artikelen zijn ingebracht en wat de deelnemer vraagt of te bieden heeft. De rüilwinkel is vanaf maandag officieel geopend, elke maandag- dinsdag en woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdag en vrijdagochtend van 9.00 tot 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15