Gijzelen journalisten lost niets op Congo vreest het ergste na herverkiezing van Kabila PZC Kruidvat is ook onder de profeten Engelsen keren de Schotten de rug toe u7r Media moeten bronnen beschermen om persvrijheid in stand te houden 29 november 1956 woensdag 29 november 2006 Twee journalisten van De Tele graaf zijn gevangen gezet, om dat zij weigeren te zeggen wie hun bronnen zijn. Zo'n maatre gel wordt zelden genomen, maar dit jaar is het al de tweede keer en volgende iveek hangt een ver slaggever van Nieuwe Revu het zelfde boven het hoofd. De vraag is of journalisten altijd mogen zwijgen. door Dick Hofland Hoe krijg je journalisten aan het praten? Niet door hen gevangen te zetten, stelt Joop Daalmeijer, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ). „Buiten landse collega's staan te klappe ren met hun oren als ik ze vertel dat hier twee verslaggevers zijn gegijzeld, omdat ze niet willen vertellen wie hun bronnen zijn." Met de voorzitter van het ge nootschap van hoofdredacteu ren, Arendo Joustra, wil Daal meijer een discussie op gang brengen met de politiek om deze kwestie snel op de agenda te zet ten. „Als journalisten worden ge dwongen hun bronnen bij de rechtbank prijs te geven, dan worden ze een verlengstuk van justitie. Dan durft niemand meer met de pers te praten over gevoelige zaken en kan de pers niet langer misstanden in onze samenleving aan de kaak stel len. Daarom moet het verscho ningsrecht wettelijk worden vastgelegd, zodat journalisten in dit soort zaken altijd mogen zwijgen. Ik ben voor het Bel gisch model: iedereen die een journalistieke bijdrage levert, in welke vorm ook, hoeft zijn bron nen niet vrij te geven." Opwinding Bas Martens had de opwinding wel verwacht. De advocaat ver zocht maandag om twee Tele- graaf-journalisten te gijzelen 'omdat ze in het verh'oor gewone getuigen waren die geen beroep konden doen op hun verscho ningsrecht en daarom moesten Sjuul Paradijs (1) en Paul Rijpkema (r) van de hoofdredactie van De Telegraaf delen bij de gevangenis in Scheveningen, waar hun collega's Bart Mos en Joost de Haas opgeslo ten zitten, De Telegraaf uit. foto Inge van Mill/ANP antwoorden'. De rechter-com- missaris was dat met hem eens. Martens verdedigt ex-geheim agent Paul H.. die volgens de journalisten met enkele anderen strikt geheime dossiers van de BVD, de voorloper van de AI- VD, aan hen had gegeven. Het gaat om dossiers over topcrimi neel Mink K. en corruptie bij de overheid, die in handen waren gevallen van de onderwereld. Paul H. ontkent alle beschuldi gingen. Om hem te ontlasten wil zijn advocaat dat de journalis ten de andere twee bronnen noe men, maar dat weigeren zij. Het Openbaar Ministerie in Bre da besloot op 3 oktober het jour nalisten-duo niet te vervolgen. Zeer verstandig volgens NVJ-voorzitter Daalmeijer, die vindt dat de rechter-commissa- ris geen gevoel heeft voor ont wikkelingen in de samenleving. „Als journalisten niet het recht hebben hun bronnen te bescher men, dan loopt de persvrijheid gevaar." Grote woorden, vindt advocaat Martens. „In de dossiers staat veel bewijsmateriaal tegen Paul H. dat uit De Telegraaf komt, on der meer dat hij van alles heeft misdaan. Dat moet ik aan de kaak stellen bij de rechter, want anders is het een feit, dus een be wijs. Daarvoor moet ik de jour nalisten horen. Als de rechter had gezegd dat voor deze twee verschoningsrecht telt, had ik moeten stoppen. Maar hij beslis te dat ze wèl moesten antwoor den, dus ging ik verder. Het is es sentieel om te weten hoe ze aan de stukken zijn gekomen. Om dat ze dat niet wilden zeggen, heb ik gevraagd ze te gijzelen." Hij concludeert dat de rech- ter-commissaris de integriteit van de AIVD even belangrijk vindt als de dreiging van een ter roristische aanslag, in zulke ge vallen mag niemand zwijgen. Daarom zitten beide journalis ten nu in de cel en volgens de Til- burgse hoogleraar strafrecht Pe trus C- van Duyne slaat dat ner gens op. „Journalisten moeten hun pu blieke functie kunnen blijven vervullen. De overheid wil din gen achterhouden, maar de over heid hééft eenvoudig niets te ver bergen, ook niet als het de natio nale veiligheid aangaat. In dat soort zeer geheime zaken is er een selecte groep, de Vaste Ka mercommissie voor Veiligheids zaken, die wordt geïnformeerd en kan beoordelen of het ook ge heim moet blijven. In de journa listiek zou je zoiets kunnen rege len met de Raad voor de Journa listiek. Die beoordeelt, in alle vertrouwen, of een bron be trouwbaar en geloofwaardig is. Als de Raad daaraan twijfelt, kan de journalist die bron niet geheim houden", aldus hoogle raar Van Duyne. In alle andere gevallen mag een journalist volgens Van Duyne niet worden gehinderd in zijn taak. GPD door Willem Staat Is het Kruidvat ook onder de profeten? Het lijkt erop, want de drogisterijfirma ver koopt sinds kort de Encyclo pedie van wereldreligies. Een uitgave in twee kloeke delen. Het gaat om een vertaling van een werk dat in 1995 is uitgegeven op verzoek van het Britse ministerie van On derwijs. De encyclopedie biedt informatie over chris tendom, islam, jodendom, Boeddhisme, Hindoeïsme, ani misme, enz. Volgens de uitge ver bevat het boek 'een al lesomvattend overzicht van de geschiedenis, de rituelen, de gebruiken en de beginse len van alle grote geloven van deze wereld'. Dat gebeurt aan de hand van ruim 4500 tref woorden en 1450 illustraties. Hoewel veel dingen simpel zijn te traceren, stuit de lezer ook op verrassingen. Wie wat op wil zoeken over doopsge zinden vindt niks bij de 'd'. Wel veel verwijzingen over dooprituelen. De doopsgezin den zitten verscholen achter het lemma 'anabaptisten'. Niet direct een woord waaron der een leek het zal zoeken. Kennelijk is dat gebeurd om dat doopsgezinden in de en gelse taal zijn gerangschikt onder de noemer 'anabap- tism'. Kijk je bij anabaptis ten, dan vind je een summiere uitleg. Ook staat er dat er in Nederland doopsgezinden wo nen. Cijfers ontbreken. Jam mer, want wie wat wil weten over een stroming is vermoe delijk ook nieuwsgierig naar de aanhang. Aanmatigend Zoroaster? Bahai? Samarita nen? Wie onder deze woorden zoekt wordt door Kruidvat in de watten gelegd. Maar de be titeling 'allesomvattend' is aanmatigend. Dat blijkt bij voorbeeld ook bij het zoeken naar stromingen die met een 's' beginnen. Zo ontbreekt de Servisch Orthodoxe kerk. Toch telt dit genootschap cir ca negen miljoen aanhangers en is het de leidende gods dienst in Servië en Montene gro. En waar is de Sciento logy Church? Ontbreekt die omdat deze stroming omstre den is? Of gebeurde dat om dat rechtbanken de beweging aanmerken als een commer ciële organisatie? De mormonen worden gerang schikt onder hoofdstromen van het protestantisme. Dat is ongebruikelijk. Het protes tantisme is een verzamel naam voor de stromingen die voortkomen uit de Reforma tie. Je moet wel over veel fan tasie beschikken om daar de mormonen onder te scharen. Even onder de 'a' kijken naar Armenië. Daar worden zowel de katholieke als ook de or thodoxe kerk van dat land be schreven. Libanon dan. Dat land komt niet voor als lem ma. De voornaamste gods dienstige stroming, de maro nieten, is evenmin direct tra ceerbaar. En waar zijn de Ze vendedagsadventisten geble ven? Ze staan niet onder de 'z' en evenmin bij de 's' van Sab- batisten. Van de Nederlandse protes tantse kerken worden de grootste genoemd in een ge schiedkundig overzicht. Maar waarom ontbreken de gerefor meerde en oud gereformeerde gemeenten? En waarom is er geen historisch overzicht van rooms-katholiek Nederland? Voor de kernbegrippen van de grootste religies is de ency clopedie een goed naslag werk. Wie meer wil weten over de verspreiding van allerlei stro mingen in eigen land is beter af met Wegwijs in religieus en levensbeschouwelijk Neder land van uitgeverij Kok in Kampen. Dat boek is bijna-al- lesomvattend. De Kruidvat-encyclopedie be vat een 'kroniek van de we reldreligies'. Wie hier zoekt naar Nederlandse feiten tast vaak mis. Waarom ontbreken 1853 (herstel bisschoppelijke hiërarchie), 1834 (afscheiding van de Nederlandse Hervorm de Kerk) en 1618/19 (Synode van Dordrecht)? Zulke dingen bezorgen de le zer hoofdpijn. Maar daar we ten ze bij het Kruidvat wel raad mee. Encyclopedie van de Wereld religies, gebonden in cassette, 1600 pag. Prijs: 49,99 door Nona Eveleens Opnieuw houden inwoners van de Congolese hoofd stad Kinshasa de adem in. Ze zijn op alles voorbereid nu presi dent Joseph Kabila officieel door het Hooggerechtshof tot winnaar van de verkiezingen is verklaard. Zijn tegenstander Jean-Pierre Bemba haalde ech ter de meeste stemmen in de stad en zijn aanhangers kunnen de nederlaag nauwelijks ver kroppen. „We maken ons zorgen over de zwaar bewapende milities van Bemba in Kinshasa en zijn fana tieke jonge aanhangers die niets te verliezen hebben. Ze zijn on voorspelbaar", zegt een buiten landse diplomaat in de Congole se hoofdstad. Hij behoort tot de weinigen die de dag na de uit spraak van het Hooggerechtshof naar zijn werk ging. Veel inwo ners van Kinshasa bleven uit voorzorg thuis. En alleen in de welvarende wijken durfden klei ne groepjes Kabila-aahangers uiting geven aan hun vreugde. De presidentsverkiezingen zijn in Kinshasa met veel geweld ge paard gegaan. Vorige week koel den Bemba-aanhangers hun woede op het gebouw waar het Hooggerechtshof zetelt. Daar werd onderzocht of Bemba's klacht over massale fraude tij dens de verkiezingen terecht was. Een deel van zijn jonge militan te aanhangers plunderde het ge bouw en in één vleugel brak brand uit. De rechters moesten elders in de stad hun werk voort zetten. Bemba mag er net als andere po litici enkele tientallen lijfwach ten op na houden. Maar de oud-rebellenleider heeft naar schatting zeshonderd tot dui zend militiestrijders in Kinsha sa. Kabila stelde vorige week een ultimatum voor hun vertrek uit de stad. Buitenlandse diplo maten oefenden grote druk uit op Bemba waarna ruim vijftig van zijn manschappen naar een basis buiten Kinshasa vertrok ken. De 17.500 man sterke VN-vre- desmacht in het land is de groot ste ter wereld, maar doet niet veel meer dan de strijdende par tijen uit elkaar houden. Waarne mers geloven dan ook dat vrede i Bemba: 41,95% Kabila: 58,05% Einduitslagen presidentsverkiezingen Congo onhaalbaar is, zolang privé le gertjes blijven opereren en de politieke tegenstanders geen en kele toenadering tot elkaar zoe ken. Hooghartig Kabila is een hooghartige win naar. Geen woord van erkeiv- ning had hij over voor Bemba die nog altijd 42 procent van de stemmen kreeg. De president maakte geen verzoenend gebaar naar zijn rivaal door hem een be langrijke functie aan te bieden. Francois Mwamba, een gematig de medestander van Bemba, zou Kabila hebben gevraagd de ver liezer tot Gouverneur van de Centrale Bank te benoemen. Ook buitenlandse diplomaten hebben de president aange spoord het verlies voor Bemba iets minder zuur te maken. „Kabila kan de spanning nog al tijd verminderen als hij Bemba en zijn coalitie de kans biedt echt oppositie te voeren. Het ont breekt aan democratische spelre gels om effectief oppositie te voeren. Soms krijg ik het gevoel dat Kabila probeert Bemba te radicaliseren en hem weer de bush in duwt om de wapens op te pakken", meent een politieke adviseur bij de VN in Kinshasa. Bemba kan Kabila en zijn toe komstige regering het leven wel degelijk zuur maken. De opposi tionele coalitie heeft de meerder heid in vijf of zes van de elf pro vinciale parlementen. De vraag is of Bemba zichzelf als leider van de politieke oposi- tie ziet. Volgens medewerkers heeft hij nooit willen geloven door Esther Gotink Dat veel Schotten zich wil len afscheiden van Enge land, is al jaren bekend. De Scottish National Party (SNP) ontleent er sinds 1934 haar bestaansrecht aan. Wel is het verrassend dat grote aantallen Engelsen er eenzelf de mening op nahouden, zo blijkt uit een recente enquê te. Engeland profiteert van de Schotse lusten, zonder de las ten te dragen, vinden de Schotten. De Engelsen daar entegen menen dat Schotland alleen maar geld kost. Ze ke ren hun noorderbuur daarom graag de rug toe. Groot-Brittannië is een eigen zinnige landencombinatie, met een eigen vlag - de Union Jack -, een centraal bestuur in Londen en een gedeelde munt, het Pond Sterling. Bin nenkort vieren Schotland en Engeland de driehonderdste verjaardag van de Act of Union, het verdrag dat de lan den constitutioneel bindt. Maar in plaats van te feesten, debatteren de inwoners liever over de toekomst van hun ver bond. Onder de Schotten is 52 pro cent voorstander van een af scheiding van Engeland. Zij zien hun land als een olie- staat waar de regering in Lon den uitvoerig van profiteert zonder er iets tegenover te stellen. Van de Engelsen zegt 59 procent graag zonder Schotland verder te willen; 48 procent wil zich ook het liefst van Wales en Noord-Ier- land afscheiden. Die vijandigheid heeft direct te maken met het veranderde politieke klimaat in het ko ninkrijk. Veel Engelsen ma ken zich er boos over dat de Schotten, Welsh en Noord-Ie ren een eigen parlement heb ben, en zij niet. Ruim tweeder de van de Engelsen wil een ei gen regering, zo blijkt uit een enquête van de Britse krant Sunday Telegraph. Robin Tilbrook, partijvoorzit ter van de English Demo crats, zegt dat Engeland sim pelweg het sentiment van zijn Keltische buren volgt. „Had je me vijftien jaar geleden ge vraagd of ik Engels of Brits was, dan had ik Brits gezegd. Dat is nu anders. Mensen in Engeland zijn wakker gewor den met het besef dat Schot ten en Welsh zich niet meer Brits noemen. En 'British- ness' (Britsheid) is niks an ders dan een gedeelde identi teit. Je kunt geen Groot-Brit tannië hebben als niet ieder een er in gelooft." Tilbrook is mede-oprichter van de English Constitution Convention, een club die pleit voor een eigen Engels parle ment. „Iedereen dient gelijk te zijn, en om dat mogelijk te maken moeten we ons afschei den", legde hij uit in The Scotsman. „De Welsh hebben hun afvaardiging, de Schot ten hun regering en de Engel sen worden gewoon geklei neerd." Professor politicolo gie Arthur Aughey beaamt dat hier de wortels van de ani mositeit liggen: de eigen parle menten in Schotland en Wa les, ingesteld in 1999, hebben onder de Engelsen geleid tot het gevoel dat ze 'hun' Groot-Brittannië aan het ver liezen zijn. „Engelsen spre ken precies dezelfde angst uit die Schotten, Ieren en Welsh altijd deelden - dat ze door anderen worden geregeerd." Met de Schotse verkiezingen voor de deur, werkt de enquê te in het voordeel van de Scot tish National Party (SNP) - voorvechter van onafhanke lijkheid. Ze hoopt veel nieu we kiezers te werven onder het groeiend aantal Schotten dat zich tegen het grotere Brittannië keert. Premier Tony Blair heeft ge waarschuwd voor een 'consti tutionele crisis' als de SNP de baas wordt in het Schotse par lement. Het lijkt erop dat de meeste Engelsen dat scenario alleen maar zouden toejui chen. GPD BEZUINIGEN - Nederland moet bezuinigen! De bestedin gen en de investeringen moe ten omlaag, en de vanaf 1 ja nuari te heffen premie voor de algemene ouderdomsvoorzie ning zal niet geheel worden ge compenseerd, want we leven 700 miljoen gulden boven onze stand. Dat staat te lezen in het advies dat de sociaal-economi sche raad gisteren aan de rege ring presenteerde. VERHOGING - De Tweede Ka mer heeft gisteren unaniem in gestemd met een motie die pleit voor verhoging van de lo nen van landarbeiders. Minis ter Suurhoff wilde tijdens de verdediging van de begroting echter geen toezeggingen doen, omdat de lonen van de arbeiders nauw verbonden zijn met met de door de rege ring te voeren landbouwpoli tiek, en dat laatste staat nog niet helemaal vast. JUBILEUM - De school voor christelijk volksonderwijs in Zaamslag maakt zich op voor de viering van het vijftigjarig bestaan. Officieel is het mor gen zo ver. In Zaamslag zal dat groots gevierd worden: met maar liefst vier feestdagen en -avonden. Het gebouw van het hooggerechtshof in Kinshasa wordt bewaakt door pantservoertuigen van de VN-vredesmacht. Het hof riep Joseph Kabila gisteren uit tot winnaar van de presidentsverkiezingen in Congo. foto Nona Eveleens/GPD dat hij kon verliezen en heeft hij geen alternatief ontwikkeld voor het geval hij het onderspit zou delven. Bemba wordt ook steeds meer omringd door radi cale elementen uit zijn coalitie. Vooral de populistische Joseph Olenghakhoy kan gevaarlijk zijn. Hij is in staat om binnen de kortste keren straatkinderen, daklozen en werklozen te mobili seren om rellen te schoppen. Misbruik Internationale donoren maken zich intussen zorgen over de uit gaven van Congo. De laatste maanden zijn staatsgelden op mysterieuze wijze verdwenen. Het vermoeden bestaat dat Kabi la en zijn medestanders over heidsgeld misbruikten voor de verkiezingen. Kabila's tegenstanders in Kins hasa zien de toekomst somber in. Een jonge student: „De kliek om hem heen zal het land nu he lemaal leegroven. Er blijft voor ons, de gewone Congolezen, niets over dan wat we altijd al hadden: armoede." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: M ll Postbus 31 M ^0 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. Centrale redactie: E-mail: lezersservice@pzc.nl Stationspark 28 Fax:(076)5312330 Postbus 31 4460 AA Goes Abonnementen: 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom, afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 21,50 n.v.t E-mail; redactie@pzc.nl per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax: (0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvangt E-mail: lezersredacteur@pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v lezersservice. Middelburg: Postbus 31, 4460 AA Goes Buitenruststraatl 8 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag: 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag 1,85 Tel: (0118)493000 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35.93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Fax. (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37, Fax. (076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454647 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax:(076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- i. Postbus 314460 AA Goes, Behoort tot WGGGNGR COUR SUPREME OE JUSTICE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4