Klas voor hoogbegaafde scholier Lekker, zo'n ijsje in november PZC Schouwse ster verre toekomstmuziek Weer schaatsen op Markt Terneuzen Dorpsraad heeft geen klagen oyer Hulst Doemiddag in kader rechten van de mens 14 Terneuzense scholengemeenschap begint club voor slimme leerlingen van groep 8 Subsidie voor bekijken milieufilm Hulst beboet bouwen zonder vergunning Kerstmarkt Hoop op nieuwe raad Zuiddorpe woensdag 29 november 2006 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Meer- en hoog begaafde Zeeuws-Vlaamse scho lieren van groep 8 kunnen na de kerstvakantie een uurtje per week hun breinen breken op De Rede. De Terneuzense stedelijke scholengemeenschap biedt de scholieren de kans om met ge lijkgestemde leeftijdgenoten aan de gang te gaan met wiskun dige vraagstukken, ingewikkel de puzzels en 'breinbrekers'. De Rede willigt met het speciale uurtje voor eindejaarsleerlingen een wens in van Pharos, de oudervereniging voor hoogbe gaafde kinderen die sinds kort ook een Zeeuws-Vlaamse afde ling heeft. Tijdens een voorlich tingsavond over hoogbegaafd heid stelden ouders vorige maand dat ook hun hoog- of meer begaafde kinderen zorg no dig hebben. De slimme kinderen zijn voortdurend op zoek naar uitdagingen en die kunnen basis scholen hen niet altijd bieden. Leerlingen kunnen zich gaan vervelen en gaan onderpreste ren. Sommige hoogbegaafde TERNEUZEN - Als scholen, ver enigingen of instellingen graag de milieufilm The inconvenient truth willen zien, kan de ge meente Terneuzen daar even tueel subsidie voor verstrekken. P. Clijsen (GroenLinks) vroeg gisteren in de commissie Samen leving om subsidiemogelijkhe den om de rolprent in Terneu zen te vertonen. De op een boek van voormalig vice-president Al Gore gebaseerde rolprent laat goed zien welke risico's de we reld loopt als niet snel aan een beter milieu wordt gewerkt. Als Clijsen hij steun vindt bij meer raadsleden is een gemeentelijke bijdrage mogelijk, stelde wet houder J. van Schaik. HULST - Wie niet aanzienlijk meer bouwleges wil betalen dan strikt noodzakelijk, doet er goed aan vooraf een bouwaanvraag in te dienen bij de gemeente Hulst. De gemeente heeft het juridisch getoetst en het is mogelijk; wie een bouwaanvraag in had moe ten dienen, maar dat niet ge daan heeft, krijgt een boete. Wie bouwt zonder vergunning betaalt vijftien procent leges extra, met een minimum van 150 euro. Een reguliere bouwvergunning kost de aanvrager van een nieuw huis van 230.000 euro in totaal 1669 euro aan leges. Be gint de bouw daarvan zonder vergunning, dan moet hij voor diezelfde woning 1914 euro le ges neertellen. Behalve de invoe ring van strafleges, gaan in de nieuwe legesverordening ook ta rieven van andere diensten om hoog. Een sloopvergunning bij voorbeeld, kost nu 47,25 euro, maar met dat bedrag komt de ge meente zelf niet uit de kosten. Daarom wil het college het ta rief verhogen naar zestig euro. De tarieven voor het voeren van een procedure voor wijziging van het bestemmingsplan gaat fors omhoog; nu kost zo'n proce dure (waarbij geen verklaring van geen bezwaar van de provin cie nodig is) 625 euro, volgend jaar is de aanvrager daar 1580 aan kwijt. Ook trouwen kost vanaf volgend jaar meer geld. Wie nu op zaterdag in de echt wil worden verbonden, betaalt 498,75 euro. Na 1 januari wordt dat verhoogd tot 550 euro. Wie op een doordeweekse dag trouwt betaalt 210 euro. Nu is dat nog 189 euro. Trouwen op woensdag- of donderdagoch tend tussen 9.00 uur en 10.00 uur blijft overigens geheel gra tis. De nieuwe legesverordening komt donderdag 7 december voor advies aan de orde in de commissie Middelen uit de ge meenteraad. KLOOSTERZANDE - Basis school Ter Duinen houdt woens dag 13 december een kerst markt. De opbrengst van de markt is be stemd voor het verfraaien van de speelplaats. Belangstellen den kunnen van 16.00 tot 19.00 uur terecht. leerlingen krijgen op de middel bare school juist problemen, om dat ze nooit geleerd hebben te le ren en zich in te spannen. De Rede is al vertrouwd met spe ciale aandacht voor hoogbegaaf de leerlingen. De school kent het Traject Op Maat (TOM). Tij dens reguliere lessen kunnen hoogbegaafde leerlingen een cur sus Spaans of Chinees volgen, een webklas van de Universiteit Amsterdam volgen- of stage lo pen bij een patholoog anatoom, meldt sectordirecteur J. Begijn. Voordelen Die aanpak heeft alleen voorde len, omdat de speciale extra uit daging leerlingen ook gemoti veerd houdt voor het volgen van de 'gewone' lessen. De school verwacht dat jongere kinderen dat ook kunnen doen. Door basisscholieren een uurtje per week te laten stoeien met vraagstukken op de middelbare school worden ze uitgedaagd hun denkkracht te ontwikkelen. De contacten tussen primair en voortgezet onderwijs worden versterkt én kinderen worden nog vóór ze op de middelbare school zitten warm gemaakt voor wiskunde en andere bèta vakken, betoogt Begijn met in stemming van de inspectie voor het basisonderwijs. De allerbes te leerlingen van groep 8 - 'mini maal atheneumadvies, brede wiskundige belangstelling en goed gemotiveerd' - vormen van af januari een 'Kukelclub' naar het voorbeeld van een Eindho- vens lyceum. Kukel komt uit een Bommelstrip, waarin de ku kel een onbevangen persoon is, die zich laat uitdagen door nieu wigheden en vraagstukken die hij graag wil oplossen. Wiskun- delerares Margot de Koning be geleidt de Zeeuws-Vlaamse ku- kels tijdens hun eerste stappen op het wiskundige wetenschaps pad. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is een witte vlek op culinair topniveau. Dat bleek deze week weer toen de Mi- chelingids werd gepresenteerd. Zeeland heeft zes restaurants met een of meerde re sterren, maar geen enkel toprestau rant staat op Schouwen-Duiveland. Ook in de top 100 van restaurantgids Lekker en in de gids GaultMillau komt geen Schouws restaurant voor. Dat komt simpelweg omdat er geen markt voor is, de+nken L. Ezinga, eige naar van Hostellerie Schuddebeurs en A. Hoefkens, voorzitter afdeling Schou wen-Duiveland van Horeca Nederland. „Een restaurant op niveau handhaven op een eiland met 34.000 inwoners is moeilijk", zegt Ezinga. Ezinga kan het weten. Hij is al jaren ei genaar van een kwaliteitsrestaurant op Schouwen-Duiveland en kent de markt goed. „Ik denk niet dat het helemaal niet zou kunnen. Als er een kok opstaat meteen aardige locatie dan kan het wel, maar het zal niet gemakkelijk zijn. Vergeet niet dat er heel wat bedrijven op ster-niveau zijn die het moeilijk heb ben. De grondstoffen zijn duur en perso neelslasten hoog. Aan het einde van het jaar, als je alles bijelkaar optelt, moet je ook geld verdiend hebben." Verschil Schouwen-Duiveland verschilt volgens Hoefkens wezenlijk met bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen of Walcheren en Beveland. „Je hebt daar de Belgische gasten en in Vlissingen heb je havenacti viteiten." Ezinga beaamt dat het ontbre ken van een zakelijke markt van in vloed is. „Wij hebben geen grote indus trie die zakenlunches boekt. Daarbij komt dat de gemiddelde Zeeuw niet veel geld uitgeeft aan heel. luxe eten. Zeeuwen zijn zuinig." Toerist Volgens Hoefkens gaat dat zeker ook op voor de toerist die Schouwen-Duive land bezoekt. „De toerist wil een betaal bare prak. Waarom denk je dat de wok-restaurants zo populair zijn?" Schouwen-Duiveland kent dan ook rela tief veel restaurants met een vrij basale keuken. „Ten opzichte van Walcheren en Beveland hebben wij meer in het laag- en middensegment", zegt Hoef kens. Toch is er volgens hem wel een kentering te bespeuren. „In Zeeland is iedereen er wel van doordrongen dat de gast tegenwoordig meer eist. Ze weten heel goed wat vers is en wat uit de diep vries komt." Het gaat alleen langzaam volgens Hoefkens, zelf eigenaar van een Italiaans restaurant in Haamstede. „Kijk naar mezelf, stapje voor stapje voer je veranderingen door. De vorige ei genaar had meer een pizzeria, ik werk naar een meer Italiaans restaurant toe. Maar je hebt ook nog een groep die bij wijze van spreken de sleutel van pa heb ben gekregen en alles voortzetten op de oude voet tot over een paar jaar de sleu tels worden overgedragen aan de vol gende generatie." Dat de kwaliteitsverbetering op Schou wen-Duiveland een kwestie is van lan ge adem staat volgens Hoefkens buiten kijf. „Verandering kost investering en dat is voor sommigen gewoon moei lijk." Verwarming graadje lager niet nodig op eerste Zeeuwse klimaatdag door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De Borsel- se wethouder Jan Zandee lijkt zijn roeping te zijn misgelopen. Als een volleerd ijscoman schep te hij gisteren ijsjes voor bezoe kers en medewerkers van het ge meentehuis. Als enige gemeente in Zeeland gaf Borsele gehoor aan de oproep om mee te doen aan de eerste Zeeuwse klimaat- Die dag is een initiatief van het Centrum voor internationale Ontwikkelingssamenwerking (COS) in Zeeland en de Zeeuwse Milieufederatie. Hij viel giste ren een beetje in het water door de relatief hoge buitentempera tuur. De organisatoren hadden bedrijven en instellingen ge vraagd om de verwarming voor één dag op achttien graden te zetten, maar dat had nu weinig zin. „Hier bij ons moeten we de ramen openzetten om het bin nen überhaupt achttien graden te krijgen", zegt directeur Ad Phernambucq van het COS Zee land. Ook in het gemeentehuis van Borsele werd de verwar ming een graadje lager gezet, maar de medewerkers merkten daar niks van. En dan hadden de organisatoren de dag nog wel omgedoopt tot 'Dikke truien dag'. Die truien konden gisteren dus in de kast blijven liggen. Systeem Met de klimaatdag proberen het COS en de milieufederatie de in woners van Zeeland bewust te maken van de milieuproblemen De Borselse wethouder Jan Zandee schepte ijsjes voor leerlingen van de Jan van Schengenschool uit Heinkenszand. foto Dirk-Jan Gjeltema die ontstaan door de veranderin gen in het klimaat. Dat gebeur de gisteravond in het Schutters hoftheater in Middelburg tij dens een discussie en overdag met de 'Dikke truiendag', al ging de verwarming op weinig plaatsen omlaag. „We hebben al le gemeenten, de provincie en de waterschappen aangeschreven om mee te doen", zegt Phernam bucq. „Dat alleen Borsele daar gehoor aan heeft gegeven, heeft niet alleen met onwelwillend heid te maken. In sommige ge bouwen schijnt het door het in gewikkelde systeem onmogelijk te zijn om de temperatuur voor één dag terug te draaien." Phernambucq steekt de hand ook in eigen boezem door te stel len dat de organisatoren de over heidsinstanties pas drie weken geleden hebben aangeschreven. „Veel te laat." Zo kwam het dat alleen Borsele gehoor gaf aan de vraag om op de klimaatdag een ludieke actie op te zetten. In het gemeente huis kregen bezoekers tussen één en twee uur 's middags een gratis ijsje aangeboden. Zo'n ac tie geeft volgens Phernambucq perfect aan dat het eigenlijk niet normaal is dat de tempera tuur in november nog zo hoog is dat je zin hebt in ijs. Wethouder Zandee keek er iets anders tegenaan: „Bij gebrek aan ijs buiten, krijgen ze het bin nen." Zandee noemt het vanzelf sprekend dat de gemeente mee- door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Door een slechte communicatie met de ge meente Hulst heeft de dorps raad in Graauw vorige week zijn taken neergelegd. Ook de het bijltje erbij neer vanwege gebrekkig contact, maar dan met de gemeente Terneuzen. Toch klinken er vanuit het dorpsraadcircuit ook positieve geluiden. De dorpsraad Kloosterzande/Walsoorden en omgeving stak het college van B en W van Hulst gisteravond tij dens de algemene jaarvergade ring in zaal Van Leuven min of meer een pluim toe. „Wij heb ben over het contact met de ge meente geen klagen", zei Tjarda Schakelaar van de dorpsraad. Als manusje-van-alles is Scha kelaar de contactpersoon naar de gemeente toe. „Op een vraag krijgen we altijd keurig ant woord. Maar je moet wel terde ge beseffen dat de gemeente mo menteel niet met de grote buidel kan rammelen. Dat een ambte naar wel eens niet op zijn plaats zit, kan ook voorkomen. Met een beetje geduld kom je ver. Dan klop je nog maar eens aan. Ik kan makkelijk bij de gemeen te een deur openen. Met modder gooien is niet moeilijk. Maar daar bereik je niets mee. De dorpsraad streeft naar een goe de leefbare omgeving. Daar heb je de gemeente wel voor nodig. De bewoners kunnen bij ons te recht als ze iets op hun lever hebben. Wij kaarten dit dan weer bij de gemeente aan. Veel inwoners zijn ook nog niet goed op de hoogte van de functie van een dorpsraad. Ze zien ons als een politiek clubje. Ik probeer de vinger goed aan de pols te houden. Dat kost me als vrijwil liger dan wel een paar uurtjes per week." Uitstraling De dorpsraad toonde gister avond eeq powerpointpresenta- tie van reeds gerealiseerde pro jecten. Het in het licht zetten van de molen aan Groenendijk en het Protestants kerkje heeft Kloosterzande in de avonduren letterlijk meer uitstraling gege ven. Ook de reconstructie van de Hulsterweg is over het alge meen goed ontvangen. Inspraak van de bewoners voor deze klus is door de dorpsraad onder steund. Toch liggen er na een evaluatie van deze reconstructie bij de dorpsraad nog enkele kanttekeningen op tafel. Het stukje Hulsterweg vanaf de krui sing met de Willem Alexander- straat tot aan de kruising met de Cloosterstraat valt 's avonds nogal donker uit. Vooral fietsers doen hierover hun beklag. Dit komt volgens de dorpsraad door dat de lantaarnpalen aan één zij de van de straat staan. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hopen dat Zuiddorpe snel een nieuwe dorpsraad heeft. Het col lege betreurt dat het bestuur van de oude raad er onlangs de brui aan gaf, maar acht het dage lijks gemeentebestuur daar niet alleen schuldig aan. De leden van de dorpsraad 'had den verwachtingen die wij niet konden inlossen', meldde wet houder C. Lief ting gisteravond tijdens de vergadering van de commissie Samenleving. „Ze wa ren vooral teleurgesteld dat wij niet direct een door hen gewens te oplossing (een zorgcentrum voor ouderen, red.) voor Linden- hof konden bieden", wist de wet houder. Dat tijdens een commis sievergadering behandeling be spreking van de Lindenhofpro- blematiek van de agenda werd afgehaald, was voor de dorps raad waarschijnlijk de druppel i die de emmer deed overlopen. Een aantal leden van de dorps- j raad was net voor dat agenda punt naar Terneuzen gekomen en was dus uiterst teleurgesteld. Liefting gaf de commissie de raad nog beter op zulke zaken te letten. Hij voegde er aan toe te hopen dat er snel enthousiaste nieuwe Zuiddorpenaren een be- langenclub voor hun dorp op richten. doet aan de klimaatdag. „Het is belangrijk dat er iets gaat gebeu ren", zegt hij. „Al veel te lang zitten we met z'n allen naar el kaar te kijken. Als gemeente hebben we het onderwerp hoog op de agenda staan. Zo hebben we diverse projecten op het ge bied van natuur en milieu." Dat geldt ook voor de Jan van Schengenschool in Heinkens zand. Daarom mochten de kinde ren uit de groepen vijf en zes gis teren ook een ijsje komen halen. „Wij zijn best veel met het mi lieu bezig", aldus leraar Theo de Ridder. „Op het dak liggen zonnepane len en we zamelen lege batterij en in. Ook in de lessen besteden we aandacht aan nieuwe ener giebronnen. De leerlingen vin den dat best interessant." Giste ren ging hun interesse vooral uit naar het ijsje. Golfbeweging Ondanks de geringe belangstel ling geven de milieufederatie en het COS de moed niet op. Wat hen betreft komt het evenement volgend jaar terug. Dan willen ze een langere periode van voor bereiding nemen. Volgens Pher nambucq zou het zonde zijn om te stoppen, omdat er juist nu veel aandacht is voor het kli maat. „Je ziet dat daarin een golfbewe ging plaatsvindt. Begin jaren ne gentig was het een hot item, maar daarna zakte het helemaal weg. Nu zitten we weer in zo'n golf, en deze keer een hele hoge. Daar moeten we van profite ren." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzen On Ice (TOI) laat voor het zesde ach tereenvolgende jaar een kunstijs baan aanleggen op de Markt in Terneuzen. De ijsbaan gaat vrijdag 15 de cember om 17.00 uur open voor het publiek. Tegelijkertijd met de start van de kerstmarkt in en om oud Terneuzen in de Vis- steeg, Kandeelstraat en Tuin pad. De ijspiste blijft liggen tot en met 7 januari. Vanwege de stijgende energie prijs ziet de organisatie zich ge noodzaakt voor het eerst in zes jaar de prijzen te verhogen. In clusief huur van schaatsen kost twee uurtjes ijsplezier 7 euro. Wie welf schaatsen heeft betaalt 4 euro voor twee uur toegang tot de ijsbaan. Met een gezinskaart zijn schaatsliefhebbers nog een stuk goedkoper uit. Sfeer De organisatie wil met het neer leggen van de kunstijsbaan ge zelligheid en sfeer brengen in het centrum van Terneuzen in de donkere dagen rond de kerst. „Het is een activiteit waar schaatsliefhebbers van alle leef tijden plezier aan beleven en met name voor de jeugd is het een welkome afleiding in de kerstvakantie", aldus voorzitter W. Rouw van Terneuzen On Ice. Net als voorgaande jaren kun nen in de eerste week de basis scholen uit de gemeente Terneu zen weer tegen sterk gereduceer de prijzen klassikaal komen schaatsen. Naast de ijspret wordt ook aan de inwendige mens gedacht. Wie het koud heeft of even op adem wil komen kan in een kraampje naast de baan warme chocolademelk, frisdrank of an dere versnaperingen krijgen. Weer Het succes van de ijsbaan is voor een deel afhankelijk van de weergoden. Vorig jaar werden er vijfduizend bezoekers geno teerd. Dat geeft volgens Rouw aan dat het 'een evenement is dat inmid dels zijn plaats heeft veroverd en niet meer weg te denken is in de winterperiode'. Na de opening op 15 december zijn de openingstijden van de ijs baan maandag tot en met zater dag van 11.00 tot 21.00 uur en op zondag en tweede kerstdag van 13.00 tot 18.00 uur. Op eer ste kerstdag en nieuwjaarsdag is de ijsbaan gesloten. Op 7 ja nuari sluit de ijsbaan om 18.00 TERNEUZEN - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen van het Humanistisch Verbond houdt samet Vluchtelingenwerk Zeeuws-Vlaanderen op zater dag 9 december een speel- en doemiddag in het kader van de Rechten van de mens. Vorig jaar stonden de vluchte lingen centraal, dit keer de kinderen. De middag, waar ook volwassenen welkom zijn, vindt plaats in de Trian gel in de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Vanaf 13.00 uur gaan de deuren open en rond 16.30 is de muzikale afslui ting. Kinderen kunnen meedoen aan verschillende activitei ten. Er is een verfhoek, ze kunnen zorgpoppetjes ma ken, spelletjes spelen en rap pen. De Wereldwinkel ver koopt producten en Amnesty International is aanwezig met informatie. Amnesty geeft officieel 10 de cember, de dag van de Rech ten van de mens, de aftrap voor de campagne tegen dis criminatie. Een van de acties is gericht op beperkte toe gang tot het lager onderwijs van Roma kinderen in Slove nië. De toegang tot de mensen- rechtenmiddag in Terneuzen is gratis. Voor inlichtingen kan men bellen met Peter Clijsen 0115-630834 of Dineke Krut- wagen 0115-630434.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46