Hulst eindigt in het rood pzc ma Een uitgekiende combinatie i>i0 PZC Reynaertschool in nieuwe jas Axel zoekt oplossing voor Singelweg Serie tegenvallers drukt op najaarsbegroting Slepend conflict bepalend voor straf bij geweld Opfriscursus verkeersregels succesvol Deugnietenshow in Terneuzen agenda 1 3 lé 3&SP5 Scheldorado krijgt waarschuwing Dronken rijden fors bestraft Nieuwe voorzitter Omroep Zeeland Bromfietser beschadigt auto MIDDELBURG - De ruzie tus sen twee Zeeuws-Vlaamse fami- ||ies is na ruim drie jaar nog steeds niet opgelost. Een 24-jari- ige vrouw uit Westdorpe moest inch gisteren in Middelburg ver antwoorden voor een incident. Officier van justitie R. Jeuken vond de verdachte wel schuldig aan het slaan van een oudere ivrouw, maar meende dat haar seen straf moest worden opge legd. In zijn eis liet de officier het slepende conflict meewegen, waaraan beide partijen debet [rijn. Politierechter A. Jans- sens-van Kampen vonniste con form. „Het is een welles-nietes spelletje. Ik wil dat het stopt", zei ze. De vrouwen kwamen elkaar op l oktober 2004 tegen in het win kelcentrum van Terneu- zën-Zuid. Bezoekers hoorden een hoop lawaai. Een man was getuige van het handgemeen tus sen de twee kemphanen. De ver dachte heeft een relatie gehad met de zoon van'de vrouw, die aangifte deed van de mishande ling. De schadeclaim van ruim 1700 euro, die het slachtoffer in diende, werd niet ontvankelijk verklaard. Ze kan daarvoor nog naar de civiele rechter stappen. IDe zaak werd eerder door het Openbaar Ministerie gesepo neerd, maar de aangeef ster span- jde in hoger beroep een procedu ral aan. Het Gerechtshof in Den iHaag verklaarde haar klacht ge jond, zodat de zaak gisteren na ruim twee jaar alsnog op de zit ting van de politierechter dien de. Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl KLOOSTERZANDE - De opfris cursus verkeersregels voor w-plussers van de afdeling Hon- tenisse van Veilig Verkeer Ne derland was gisteren een over weldigend succes. Maar liefst 140 inwoners afkom stig uit de hele gemeente kwa men gisteren naar De Linde in Kloosterzande om mee te doen. De rijschoolhouders W. Slabbe- koorn en P. Kerckhaert brach ten de cursisten informatie bij over uiteenlopende verkeerson- derwerpen. Ze behandelden on der andere de zwakke wegge bruikers, de voorrangsregels bij uitritten van woonerven en de rtieuwe soorten belijning op de wegen. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst zal de boekhouding ovër dit jaar niet met een positief resultaat af sluiten. De najaarsnota gaat uit van 222.000 euro in de min. Het college van burgemeester en .wethouders ging er enkele maan den geleden nog van uit, dat de jaarrekening 2006 afgesloten zou worden met een overschot van anderhalve ton. De bijstel lingen die leiden tot het negatie ve resultaat hebben vooral te maken met tegenvallers aan de inkomstenkant, zo blijkt uit de nota. Een greep daaruit: De geraamde extra parkeerop- brengsten (50.000 euro) worden niet gehaald. Sterker nog, in de najaarsnota staat er inmiddels een minteken voor dat bedrag. Daarnaast zijn er extra kosten (25.000) in verband met het be taald parkeren. Andere maatregelen in het dek kingsplan zijn volgens het colle ge al evenmin 'op korte termijn uitvoerbaar gebleken'. Het gaat dan onder meer om het geld dat het opdoeken van de gemeente lijke gebouwen in Kloosterzan de op zou moeten leveren en be zuinigingen op de subsidie aan Den Dullaert. Beide ingrepen zouden 100.000 euro opleveren, slechts de helft is momenteel ge- haald. Ook de samenwerking met de andere gemeenten en het water schap in de streek is financieel gezien te optimistisch inge schat. Het bracht Hulst geen 100.000 euro voordeel, maar slechts 29.000 euro. Verder krijgt de gemeente twee ton minder 'algemene uitkering' van het Rijk, en vist ze voor an derhalve ton achter het net voor een aanvullende bijdrage uit het btw-compensatiefonds. Het college maakt in de najaars nota het uitdrukkelijke voorbe houd dat het negatieve saldo een prognose is. Het definitieve resultaat in de jaarrekening kan nog afwijken. Zo kan de eindbalans nog posi tief worden beïnvloed door het afsluiten van grondexploitatie plannen. Uit een overzicht daar van blijkt bijvoorbeeld, dat de bouwplannen Zoutedijk I in Kloosterzande en Lamswaarde VI nog meer dan een half mil joen in het laatje brengen bij de gemeente. De najaarsnota komt donderdag 7 december aan de orde in de vergadering van de adviescom missie Middelen. Aanvang 20.30 uur in het stad huis in Hulst. door Gino van den Broecke AXEL - De gemeente gaat enke le mogelijkheden onderzoeken om de hoge snelheid op de Axel- se Singehveg terug te dringen. Dat was de uitkomst van een overleg gisteren tussen gemeen tevertegenwoordigers, stads raadleden en bewoners van de Singehveg. In de raadzaal van het Axelse ge meentehuis maakten enkele in woners nogmaals duidelijk, dat de asociaal hoge snelheid hun een stevige doorn in het oog is. „Ze vliegen hier werkelijk als halve zotten door de straat. Het is soms gewoon levensgevaar lijk", aldus Krijn Hamelink, die geboren en getogen is aan de Singelweg. Wethouder Co van Schaik en verkeersdeskundige Jan d'Hae- ns hoorden de klachten van de bewoners aan. De wethouder vroeg of ze zelf al hadden ge dacht aan eventuele oplossingen voor het probleem. „Als je twee plateaus zou plaatsen aan de Julianastraat en de Bijlokest raat, dat zou al een boel schelen denken wij", gaf Hamelink aan. Verkeersdeskundige Jan d'Hae- ns liet meteen weten dat het aan leggen van verkeersplateaus een hoop extra moeilijkheden met zich meebrengt. „Zo moet de voorrangsregel dan wellicht worden aangepast en heb je, om dat het een busroute betreft, ook overleg nodig met de bus maatschappij. Dat ligt niet zo eenvoudig. Een mogelijkheid zou ook het aanbi-engen van ka- nalisatiéstrepen zijn om opti sche effecten te creëren." De inwoners zijn ook niet blij met de chicanes die elders in de Singelweg liggen. „Als je vanaf de Westsingel komt, kan je in een rechte streep doorjakkeren en dat gebeurt ook regelmatig. Als je die om en om plaatst, TERNEUZEN - Buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dokweg in Terneuzen houdt vandaag een twee uur durende 'deugniet show'. Sinterklaas en zwarte Piet spelen de hoofdrol in deze kindershow. De aanvang is om 14.30 uur en de toegangsprijs be draagt een euro. moet je regelmatig stoppen en dat remt de snelheid ook", ga ven de inwoners aan. „Maar dat nodig weer uit tot slalommen en dan zijn wellicht echte versmal lingen een beter idee", reageer de d'Haens. Van Schaik gaf aan met de busmaatschappij in ge sprek te gaan en de voorgedra gen opties te gaan onderzoeken op haalbaarheid. „Je moet van ons echter ook geen wonderen verwachten. We kunnen door maatregelen het rijgedrag mond jesmaat beïnvloeden en gaan kij ken hoe we dat het beste kun nen doen." Op de Stadsraadver gadering van 21 december zal de wethouder de bevindingen te rugkoppelen naar de bewoners. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, spelletjes, sjoelen; CLiNGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren, tekenen; 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Meer be wegen voor ouderen; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; Sint Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag en diverse handwerktech nieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, bloemschikken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, Kreatieve Vor ming; 20.00 uur: Bijeenkomst KVO; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; 14.00 uur: Bingo; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli- huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur. Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 14.30 uur: Sinter klaasvoorstelling; 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.30 - 22.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 jaar; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. woensdag 29 november 2006 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl -v - 'i Het echtpaar Cammaert voor het antieke wagenhuis. door Ronald Verstraten SCHOONDIJKE - Boerenhoven zijn de monumenten van ons platteland. Econo mische tegenwind en regelgeving staan vitaliteit vaak in cle weg, maar niet al tijd, zoals boerenhof De Kienstee in Schoonclijke bewijst. Daar gaan tradi tionele landbouw en toerisme hand in hand. Statig en typisch Zeeuws - twee ramen aan beide zijden van die voordeur - straalt het hof een stugge nijverheid uit, aan het eind van de dreef, die vroeger met populieren omzoomd was. Rechts staat een stenen schuur, die in de plaats is gekomen van de met riet gedekte Vlaamsche schuur die er ooit stond, maar in de oorlog in brand is geschoten. Verder staat er een dichtgebouwde hangar links. En het zwartgeteerde wa genhuis, waarvan Rudi (40) niet weet hoe oud het bij benadering is, maar wel dat hij er al héél lang moet staan. Het is zijn oorspronkelijke functie natuurlijk al lang kwijt en dient voor opslag van klein materiaal. De Kienstee is gebouwd in de zeventien de eeuw, rond 1660, in de Generale Prins Willempolder. Een kleine tien jaar eerder was het gebied ingepolderd. De eerste eigenaar van de nieuwe lande rijen was Pieter Lips, een wethouder uit Sluis, maar de boerderij werd gebouwd door Cornelis Kien. En aan hem ont leent het gebouw zijn naam. In 1803 kwam de boerderij in het bezit van de Gentse familie Lippens, en nog altijd is de hofstee in die familie. De Cammaerts waren de eerste pachters on der het nieuwe bewind en ze zitten er, zeven tot acht generaties en ruim 200 jaar later, nog. Rudi (40) en Jorien (42) zijn er met tien jaar nog maar betrekke lijk kort de baas. Op de 85 hectaren grond die bij de boerderij horen, vindt puur akkerbouw plaats. Daar leefden in het verleden grote gezinnen van, want in het gezin van Rudi's vader Paul waren ze met zijn negenen. „Vroeger was het bedrijf nog wel ge mengd, maar in 1964 zijn ze daarop overgegaan", zegt Rudi. Nu teelt hij voornamelijk traditionele gewassen, van aardappelen tot tarwe, graszaad of 'juun'. In 2000 zijn ze op de Kienstee begonnen met een aanvullende activiteit; een bed breakfast. Niet direct uit pure nood zaak, maar de extra inkomsten zijn toch mooi meegenomen. „Hij zorgt voor het brood en ik zorg voor het beleg", zegt Jorien. Zelf is ze niet van boerenaf komst, maar uit een Groeds horeca-ge- zin. De bed breakfast lijkt haar dus op het lijf geschreven. Ervaring genoeg in de horeca, maar haai' respectievelijke bazen, van een hotel en een café, stop ten met hun zaak. Sindsdien werkt ze, zoals ze zegt, 'hier achter.' Daar is aan de noordwestkant een nieuw gebouw verrezen dat als gasten verblijf dient, met drie ruime kamers en een ontbijtzaal. Ze is bescheiden begon nen, met slechts één kamer, de 'voute' of opkamer. Die ligt, zoals de naam al aangeeft, op een wat hoger niveau. Je bereikt hem via een bijkeuken, waar ori ginele oude, verrassend gave vloertegels in het oog springen. Zeshoekig hebben ze een kunstzinnig motief, dat je onmid dellijk associeert met Escher of Vasare- ly. Beter maar niet naar kijken met een borrel op, grapt Rudi. Met slechts die ene kamer ter beschik king, moesten ze tijdens het seizoen vaak 'nee' verkopen, op de vraag of er nog plaats was. „Dus was de vraag: blijf ik stilstaan, of ga ik voort?" Twee jaar geleden pleegden ze daarom nieuw bouw op de plaats waar vroeger de keet, het bakhuis en het karnhuis ston den. De voute dient nog als reserveka mer in de wat drukkere zomermaanden. „In de zomer regent het mensen, in de winter druppelt het", zegt Jorien. De klanten, inmiddels enkele honder den per jaar, komen' 'overal vandaan'. Jorien: „We staan ingeschreven bij Bed Breakfast Nc Ierland en bij het WV. En straks ook Lj een Duitse toeristenor ganisatie." Een luxe bijkomstigheid is dat verre bezoekers van het nabije ster restaurant De Kromme Watergang in Nummer Een door de restaurateur voor verblijf worden doorverwezen naar De foto Peter Nicolai Kienstee. „Dat is heel mooi. Wij bren gen de mensen daar naartoe en zij bren gen ze terug." Het verblijf is in dat ge val toegevoegd aan de activiteit, maar het kan andersom. „Ik stuur mensen bij voorbeeld naar de paardenmelkerij in Oostburg. Dat vind ik iets leuks, het hoort bij de streek. Want fietsroutes of wandelroutes, die heb je overal." En de boerderij zelf is voor de bezoekers na tuurlijk al in de eerste plaats interes sant. Groepen fietsende Belgische gasten pas seren de revue, of individuele Hollan ders die tijdelijk voor werk ih de streek moeten zijn. Collega's ook: boeren uit Groningen, op weg naar een motorrace in Engeland. „Die kwamen een week la ter terug. Ze wilden toch wel eens over dag in het land kijken. Die ene kwam terug op de trekker van mijn schoonva der. Ik zeg: 'nou, da's een hele eer, want die geeft-ie niet zo gemakkelijk af!"' De kamers zijn telkens ingericht in één overheersende kleur. Jorien: „Ik heb ze allemaal een thema gegeven. De blauwe kamer staat voor vlas, de groene voor tarwe, de rode voor bruine bonen. Er kunnen twee tot vier mensen slapen en ze hebben alles aan boord: kluisje, inter netaansluiting, tv, eigen douche en wc. Ik heb zelf de kamers gestoffeerd en de decoraties er Voor gemaakt. Want ik wil de er geen, waarvan er dertien in een do zijn zitten." Informatie over Bed Breakfast De Kienstee is via het internet te vinden op de website: www.dekienstee.nl. door Harold de Puysseleijr HULST - Openbare basis school De Reynaert aan de Sportlaan in Hulst stond door bouwactiviteiten ruim een jaar lang op zijn kop. Over drie weken kunnen de kinde ren bezit nemen van de geheel vernieuwde speelplaats. Directeur H. Mangnus is uiter mate tevreden over de nieuwe accommodatie voor de leer krachten en ongeveer hon derd leerlingen van de school. Op het terrein van de school is 350 vierkante meter bijge bouwd. Sinds begin dit school jaar zijn de nieuwe ruimten in gebruik. Het gaat om een nieuw computerlokaal en een ruimte voor individueel onder wijs. Ook is er een nieuw over blijflokaal dat buiten school tijden dienst doet voor de Kreatieve Vorming. De aannemer is momenteel druk bezig met de aanleg van een nieuwe speelplaats. „Met rubberen tegels onder alle speeltoestellen, dus veiliger voor de kinderen", aldus Man gnus. De officiële opening van de vernieuwde Reynaertschool vindt 12 januari volgend jaar plaats. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Het subtropisch zwemparadijs Scheldora do in Terneuzen heeft van de provincie een formele waar schuwing gekregen. Aanleiding is de constatering dat de waterkwaliteit van het voetenbad dit jaar een aantal ke ren onvoldoende was. In het kader van de Wet hygiëne en veiligheid badinrichtingen en zwemgelegenheden (WH- VBZ) moet de zwemwaterkwaliteit in het bad maande lijks door een laboratorium worden bemonsterd. Het wa ter moet voldoen aan de normen, maar afhankelijk van het aantal maandelijkse toetsingen zijn een paar onvol doende uitkomsten toegestaan. Voor wat betreft het voe tenbad van Scheldorado is de maandtoets viermaal onvol doende geweest. In een brief aan Scheldorado constateren Gedeputeerde Staten dat het zwembad ondanks de overschilj dingen toch gelegenheid heeft gegeven om te zwemmen of baden op de bewuste dagen. Daarmee heeft Scheldorado vol gens GS de wet overtreden. Bij een nieuwe overtreding zeggen GS zich genoodzaakt te zien tot 'bestuursrechte lijk optreden'. Dat kan bestaan uit het opleggen van een dwangsom of sluiten van het bad. De bedrijfsleider van Scheldorado was gisteren niet be reikbaar voor een reactie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Kapellebrug voor dronken rijden op een brommer en het rijden tijdens een ontzegging twee weken gevangenis straf, zes maanden rijontzegging en 280 euro boete opge legd. De verdachte werd 14 september in Hulst betrapt toen hij dronken een bromfiets bestuurde. Uit het alcoholgehalte van 730 microgram bleek dat hij ruim drie keer zoveel had gedronken als is toegestaan. Een week later werd hij in Terhole weer op zijn brommer aangehouden, terwijl hem een rijverbod was opgelegd. De man, die niet op de zitting verscheen, hangt nog een alcoholzaak boven het hoofd. OOST-SOUBURG - C. Izeboud uit Vlissingen wordt voor zitter van de raad van toezicht van Omroep Zeeland. Hij volgt op 1 januari P. Stoter op, die ruim vier jaar voorzit ter is geweest. Onder diens leiding is het bestuur van de regionale omroep omgevormd tot een raad van toezicht. Kees Izeboud (1946) is werkzaam als zelfstandig organisa tieadviseur en (deeltijd)hoogleraar 'Management, Accoun ting en Control' en 'Fundamentele Analyse en Ondeme- mingswaardering' aan de Vrije Universiteit in Rotterdam. Hij bekleedt een groot aantal bestuurlijke en toezichthou dende functies en is regelmatig te gast in het discussiepro gramma Zeeuws Diep van Omroep Zeeland. AXEL - Op de Nieuwendijk in Axel vond gistermiddag rond kwart voor zes een aanrijding plaats. Een 16-jarige jongen uit Hulst reed daar op zijn brom fiets en raakte volgens zijn zeggen verblind door de ver lichting van een tegemoetkomende personenauto en kwam daarbij in aanrijding met een geparkeerde auto van een twintigjarige man uit Axel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45