Generaal pardon voor 12.000 asielzoekers CDA, PvdA en SP rond de tafel PZC Thuiszorg Rotterdam voert actie tegen banenverlies School wast kleren en deelt eten uit aan arme leerlingen Kamer eist van Verdonk einde uitzettingen Illegale tandarts in koffiehuizen Verzet monument gijzeling KLM-toestel terug door open deur Staphorst wil rust op oudejaarsdag Man besteelt kerk bij uitvaartmis Geen onderzoek naar trapongeval Mugjes leggen operatiekamers plat Nederlandse groente en fruit welkom in Rusland Schoolleider weg na liegen over zedenmisdrijf woensdag 29 november 2006 door Sandra Donker DENHAAG- De Tweede Kamer wil dat minister Verdonk van [Vreemdelingenzaken onmid dellijk stopt met het uitzetten van asielzoekers die hier al lan- iger dan vijf jaar zijn. Dat vindt jeen krappe meerderheid van PvdA,SP,GroenLinks, Christen unie, D66 en de Partij voor de [Dieren. De fracties willen dat er een ge neraal pardon komt voor alle asielzoekers die vóór 1 april (2001 naar Nederland kwamen en hier nog verblijven. Een voorwaarde is dat zij geen oorlogsmisdaden of andere ern stige strafbare feiten hebben ge- jpleegd. Naar schatting gaat het om twaalfduizend mensen. I Schrijnende gevallen Er is lange tijd sprake geweest van een groep van 26.000 asiel- roekers. In oktober bepaalde mi nister Verdonk echter dat bijna I tienduizend 'schrijnende geval- !en' alsnog mochten blijven. In ruim vierduizend gevallen is het woord nog aan de rechter. Dus blijven er zo'n twaalfduizend mensen over. De Kamer wil dat het nieuwe ka binet, dat nog moet worden ge vormd, een definitieve pardonre geling voor deze groep asielzoe kers opstelt. In afwachting daar van mogen er geen onomkeerba re beslissingen worden geno- ilnen. Illegalen Vandaag, als de Kamer meteen na de installatie van de nieuwe leden met Verdonk over dit on derwerp debatteert, zal daartoe een motie worden ingediend. De WD-bewindsvrouw heeft tot dusver steeds gezegd dat een ge neraal pardon onbespreekbaar is. Zij vreest dat zo'n maatregel 'ervoor zorgt dat illegalen mas- ÜTRECHT - Allochtonen laten zich voor kiespijn vaak door tandartsen in koffiehuizen be handelen. Dat meldt RTV Utrecht op basis van eigen on derzoek. De tandartsen daar hebben geen diploma's en zijn afkomstig uit Syrië en Irak. Veel patiënten zouden ziek wor den na hun behandeling. GPD saai naar Nederland komen in de hoop ook een verblijfsvergun ning te krijgen. Volgens PvdA-Kamerlid Dijssel- bloem heeft Verdonk zich neer te leggen bij de 'nieuwe politie ke werkelijkheid' die na de ver kiezingen is ontstaan. De par tijen die tot nu toe hebben ge pleit voor een pardonregeling, waren onder de vorige kabinet ten in de minderheid. Na de gro te winst van de SP en de Chris- tenUnie is dat veranderd. De Stichting Vluchtelingen- Werk Nederland pleit in een brief aan de Kamer eveneens voor het stopzetten van de uit zettingen. Bovendien wil de organisatie dat 'oude asielzoekers' die nu in de vreemdelingenbewaring zit ten, meteen worden vrijgelaten. GPD SCHIPHOL - Een KLM-toestel van het type Boeing 747 met 277 passagiers aan boord is in de nacht van maandag op dinsdag teruggekeerd naar de luchthaven Schiphol, omdat een deur niet goed was afgesloten. Het toestel was op weg van Schiphol naar Bangkok. Volgens de gezagvoerder bleek dat kort na het opstijgen de deur 'niet helemaal goed in zijn vergrendeling zat'. Hij besloot terug te keren. De oorzaak van het mankement is niet bekend. Na de landing bleek met de deur op zich niets aan de hand te zijn. Bij de controle van het toestel bleek dat er ook een probleem met de brandstofpomp was. ANP BOVENSMILDE - In het Drent se dorp Bovensmilde is beroe ring ontstaan over een plan een monument te plaatsen ter nage dachtenis aan de gijzeling door Zuid-Molukkers van leerlingen en leraren van een lagere school in het dorp. Volgend jaar is het dertig jaar geleden dat vier Zuid-Moluk kers 105 leerlingen en vijf leer krachten gijzelden. De school werd na het drama gesloopt. Een oud-leerlinge wil op de plek waar de school stond een gedenkteken laten plaatsen, om dat er nu niets tastbaars is dat nog aan de ingrijpende gebeurte nis herinnert. Een aantal dorps bewoners is echter tegen een ge denkteken. Het zou vlak naast de Molukse wijk in het dorp ko men. „Een monument haalt oude wonden open. De relatie tussen de Molukkers en andere Bovensrmlders is nog altijd broos", aldus een inwoner. De gemeente Midden-Drenthe was aanvankelijk positief over een monument. „Wij hebben aangegeven het een sympathiek voorstel te vinden, mits er vol doende draagvlak is", meldde een woordvoerster. „Mocht uit gesprekken met een aantal be trokkenen blijken dat een ge denkteken meer verdriet doet dan dat het helpt, dan wordt er niets geplaatst." ANP Werknemers van Thuiszorg Rotterdam betogen op de Coolsingel tegen mogelijk verlies van werkgelegenheid. door Lieneke van der Steen ROTTERDAM - Tweeduizend werknemers van Thuiszorg Rot terdam hebben gistermiddag ge demonstreerd tegen mogelijk ba nenverlies door de aanbestedin gen voor de Wet maatschappelij ke ondersteuning (WMO). Abvakabo FNV en CNV Publie ke Zaak hadden de actie 'WMO, niet zo' georganiseerd, met steun van de directie van Thuis zorg Rotterdam. In Friesland, Zwolle, Ridderkerk, Haarlem en Twenthe protesteerden eerder duizenden thuishulpen tegen het dreigende verlies van hun baan. De banen van de tweeduizend werknemers van Thuiszorg Rot terdam zou op de tocht staan, doordat de gemeente de aanbe steding voor huishoudelijke ver zorging gunt aan twee andere or ganisaties. Thuiszorg Rotter dam spant een een kort geding aan tegen de aanbesteding. Dat dient volgende maand. De vakbonden stellen werkge versorganisatie ActiZ vandaag een ultimatum om te praten over een sociaal plan voor de werknemers in de thuiszorg die hun baan dreigen te verliezen. Op 15 november stuurden zij een eerste brief, waar ActiZ niet op reageerde. Zij voelen zich gesteund door de grote opkomst tijdens de protest bijeenkomst in Rotterdam en dreigen naar de rechter te stap pen als praten niet helpt. Ook foto Guido Benschop/ANP dreigen zij met nieuwe, grotere acties. De vakbeweging wil ook praten met staatssecretaris Ross van Volksgezondheid, die zij verant woordelijk stelt voor alle proble men voortvloeiend uit de WMO. De wet, die op 1 januari in wer king treedt, verplicht gemeen ten met minimaal twee zorgaan bieders te werken. ANP STAPHORST - Burgemeester J. Alssema van Staphorst vraagt de inwoners van de gemeente het afsteken van vuurwerk en carbid op oudejaarsdag achterwege te laten. Hij hoopt zo de zondagsrust in zijn gemeente te bewaren. Op oudejaarsdag wordt in Staphorst traditioneel niet al leen vuurwerk maar ook carbid afgeschoten. Omdat de laatste dag van dit jaar een zondag is, wil Alssema dat de jeugd het carbid voor een keer een dag eerder afschiet. Carbid schieten is in de gemeente niet verboden. „Wel kan de burgemeester op grond van de Zondagswet optre den", zei een woordvoerster van Staphorst. Hierin is de rust op zondag geregeld. „Als het wordt afgestoken bij huizen of kerken, dan kan de politie optreden." ANP SIMPELVELD - Een man heeft gisteren tijdens een uit vaartdienst in de kerk in Simpelveld een onbekend geld bedrag gestolen. Dat heeft de politie gemeld. Nadat de man tijdens de mis de communie had ontvan gen, liep hij naar een gang waar zich een kluis bevindt. Daar haalde hij de giften voor de kerkbijdrage uit. ANP DEN HAAG - De Onderzoeksraad voor Veiligheid stelt geen formeel onderzoek in naar het trapongeval in Utrecht. Een woordvoerder van de raad, onder voorzitter schap van Pieter van Vollenhoven, zei gisteren dat het rapport van de commissie-Schutte, dat op 13 november haar bevindingen presenteerde, alle door de Onderzoeks raad gestelde vragen beantwoordt. Bij het ongeval, op 6 augustus, stortte een trap langs de gracht in tijdens de Muzikale Botenparade. Een 30-jarige man kwam om; twintig anderen raakten gewond. ANP ROTTERDAM - Het Havenziekenhuis in Rotterdam heeft maandag en gisteren alle operaties afgelast. De beslissing is genomen nadat in twee operatiekamers motmugjes wa ren aangetroffen. Daarop heeft het ziekenhuis zijn drie operatiekamers gesloten en is het begonnen met een on derzoek naar de herkomst van de insecten. Dat heeft het Havenziekenhuis gisteren bekendgemaakt. Motmugjes lijken op kleine motten, maar zijn muggen. Het zijn slechte vliegers en zitten vaak op vochtige plek ken, zoals bij septische tanks, afvoeren van toiletten en watertanks. Zij kunnen snel een plaag worden. ANP DEN HAAG - Rusland ziet af van een importstop op Neder landse groente, fruit en bloe men. De Russen dreigden daar mee omdat er te vaak schadelij ke insecten op Nederlandse bloe men worden aangetroffen. Ne derland verscherpt nu de contro les op de export naar Rusland. De zaak speelt al enige jaren. De Russen eisen dat de plantaar dige producten die zij invoeren uit Nederland helemaal vrij zijn van schadelijke insecten. Zij dreigden met een importstop als de controle niet zou verbeteren. Daar is nu aan tegemoet geko men. GPD Advertentie door Fons Kockelmans DEN HAAG - CDA, PvdA en SP lijken zich op te maken om met elkaar te onderhandelen over de vorming van een kabi net. Dat viel gisteren op te ma ken uit uitlatingen van de frac tieleiders van de drie partijen na hun eerste onderhoud met in formateur R. Hoekstra. Volgens CDA-leider Balkenen- is er nieuw elan nodig in Ne derland. Zijn PvdA-collega Bos conclu deerde daaruit dat het CDA be reid is zijn koers te wijzigen. Ook SP-leider Marijnissen noemde een coalitie van CDA, PvdA en SP de meest reële optie na de verkiezingsuitslag van vo rige week. Hij wees erop dat de drie partijen samen over 99 van de 150 Kamerzetels beschikken. Balkenende hoopt dat de andere fractieleiders zich constructief opstellen en de regeerbaarheid van Nederland niet in gevaar brengen. Ook Bos zei dat politi ci hun verantwoordelijkheid moeten nemen en over inhoude lijke verschillen moeten heen stappen. Hij riep CDA en SP, die programmatisch ver uiteen liggen, op intensief in elkaar te investeren. Renteaftrek Marijnissen maakte duidelijk dat het CDA water bij de wijn moet doen voor er met de SP een regeerakkoord kan worden getekend. Volgens hem moet het kabinet iets doen om de hypo theekrenteaftrek aan te pakken. Dat Balkenende dat onderwerp in de verkiezingscampagne als breekpunt heeft bestempeld, vindt hij onverstandig. In het SP-verkiezingsprogram ma staat dat de renteaftrek al leen nog moet gelden voor een hypotheekschuld van maximaal 350.000 euro. De rente zou slechts mogen wor den afgetrokken tegen een tarief van 42 procent (nu is dat maxi maal 52 procent). De SP wil dat deze beperkingen ook gelden voor huiseigenaren die nu al een hypotheek hebben. De partij gaat hiermee verder dan de PvdA. Ook die wil de ren teaftrek beperken tot een tarief van 42 procent, maar zij laat be- ''LAAT AAAAA-,~TO/\\.-. je PEAJKT TOCH AUET D/yT »K Ufl/TR. OPCEWüNDEW VAN RA/ÏK'7 door Remko Tanis DORDRECHT - De Mauve- school in Dordrecht kon niet lan ger aanzien dat kinderen zonder eten en met vuile kleren naar school kwamen. Sindsdien wast de school kleren van scholieren en geeft zij hongerige leerlingen die thuis geen ontbijt of lunch krijgen, dagelijks soep en brood. De christelijke basisschool in de volkswijk Krispijn probeert zo te doen wat de ouders nalaten. Die kunnen, meestal door grote geldnood, niet zorgen voor de basisbehoeften. De was doen en eten geven hoort niet bij de kerntaak van de school, erkent het bestuur. „Maar als je ziet dat kinderen thuis geen eten krijgen, dan geef je ze dus te eten. Daar kun je toch niet tegen zijn?", zegt J. Freijer van schoolbestuur H30, waar de Mauveschool onder valt. „Het is niet dat we dit als beleid hebben. De school doet dit omdat het nu eenmaal op haar weg is gekomen." Twee jaar kreeg de basisschool een wasmachine en droger ca deau, aanvankelijk om hand- en theedoeken te wassen. Nu draaien er shirts en broeken in die anders weken achtereen on gewassen zouden worden gedra gen. De was wordt volgens Fre ijer voor 'enkele van de 130 leer lingen'gedaan. De school heeft reservekleding liggen die de kinderen aantrek ken als hun eigen kleren in de was zitten. Zo valt het voor me deleerlingen minder op dat hun vriendjes hun kleren op school laten wassen, omdat het thuis niet gebeurt. Bij de kinderen thuis zijn gas en licht vaak afgesloten omdat de ouders in geldnood zitten. GPD staande hypotheken buiten schot. Marijnissen liet doorsche meren dat hij openstaat voor compromissen. Hij had het over 'in het midden uitkomen'. WD-leider Rutte heeft informa teur Hoekstra duidelijk ge maakt dat het niet voor de hand ligt dat hij een rol zal spelen in de formatie. De WD zette bij de verkiezingen in op het voortzet ten van de coalitie met het CDA, maar dat is niet haalbaar geble ken. ANP WESTERVOORT - De protes tants-christelijke basisschool De Klimroos in het Gelderse We stervoort heeft de directeur van de instelling op non-actief ge steld omdat deze zou hebben ge logen over een veroordeling voor een zedenmisdrijf. Dat liet het bestuur van de basis school gisteren weten. De school kreeg onlangs een ano nieme tip over het verleden van de directeur. De man ontkende aanvankelijk, maar maandag be vestigde zijn advocaat de veroor deling wegens een zedenmis drijf. De man kreeg destijds een werkstraf van 240 uur. Volgens bestuursvoorzitter H. Wessels is door de eerdere ontkenning van de directeur een onwerkbare si tuatie ontstaan. Volgens Wessels pleegde de di recteur het zedenmisdrijf voor dat hij als directeur op De Klim roos werd aangenomen. De ouders zijn in afgelopen week einde over de kwestie ingelicht. Bij zijn aanstelling overlegde de directeur een verklaring van goed gedrag. Het schoolbestuur probeert uit te zoeken hoe de man daaraan komt. ANP Op li december zet de overheid het tv-signaal op digitaal. Dit betekent dat de analoge ethertelevisie, waarmee je via een 'harkantenne' op het dak of een 'sprietantenne' boven op de tv de publieke omroepen kan ontvangen, verdwijnt. Digitenne van KPN heeft daarom speciaal voor iedereen die alleen Nederland 1, 2, 3 en de regionale omroepen wil ontvangen het gratis Publieke Omroep Pakket Dit pakket is in heel Nederland te ontvangen. Je betaalt hiervoor uitsluitend de eenmalige kosten van 84,95 voor de digitale ontvanger, maar geen abonnementskosten. Ca naar kpn.com, Primafoon of bel 0900-0244 (10 cpm) en kijk vanaf 11 december gratis verder naar Nederland 1, 2, 3 en de regionale omroepen. kpn stuitje aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3