PZC Geen animo economische impuls 1 iS Lekker, zo'n ijsje in november PZC Schouwse ster verre toekomstmuziek Nieuwe ijsbaan in Nieuwerkerk klaar voor de kou College van B en W ziet niets in promotieproject EIZ Vergadering stadsraad agenda Workshop wijn en amusediner Schadeclaims na gasstoring horeca kansrijk Reformatorisch Contact in kerk ;13 Opening sluis Suijssenwaerde Man gestraft voor dealen cocaïne Cel voor uitdelen elleboogstoot Bromfietser gewond bij val Werkstraf voor slaan met fles Gewonden bij bromfietsbotsing door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als het aan het college van burgemeester en wet houders ligt, doet de gemeente Schouwen-Duiveland niet mee aan het nieuwe initiatief voor het profileren van Zeeland als interessante vestigingsplaats voor bedrijven. Het betreft de Economische Im puls Zeeland (EIZ). Deze nieu we organisatie richt zich op het. opsporen van bedrijven die een aanvulling kunnen zijn op de be staande bedrijvigheid en op het bieden van één loket voor poten tiële bedrijven. Verder geldt als doel het creëren van vernieuwen de projecten, gericht op een spe cifieke bedrijfstak of op samen werking tussen verschillende be- drijfstakken. BROUWERSHAVEN - De stads raad Brouwershaven houdt mor genavond een openbare vergade ring in Het Tonnenmagazijn. De agenda vermeldt onder meer een demonstratie met hartdefi- brillators. Verder komen zaken als een hangplek en een skate- baan voor de jeugd aan de orde. De vergadering begint om 20.00 uur. Advertentie Van den Dongen PARKETVLOEREN OOK OP VLOERVERWARMING Amundsenweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl STREEKA CTIVITEITEN ZIERIKZEE - MFC, 14.30 uur: Vertel theater 'Opa met gaatjes'. ZIERIKZEE - Topkoks geven za terdag 9 december een demon stratie in Zierikzee. Kees Visser van De Gouwe Geit in Zierikzee en Valentein van de Spek van restaurant Rosso in Rotterdam (van eigenaar Her man den Blijker) geven een workshop 'vijfgangendiner van louter amuses'. Bij de gerechten worden passende wijnen ge zocht die ook geproefd kunnen Korden. De workshop wordt ge louden bij Wijnhandel World of Drinks, vooraf aanmelden bij de winkel of via \nj'o@worldofdrinks.nl. Hoewel de activiteiten van het EIZ voornamelijk bestaan uit het uitvoeren van concrete pro jecten, zullen de effecten daar van moeilijk meetbaar zijn, luidt de verwachting van wet houder A. Verseput. „Als we de kosten en de te ver wachten goodwill tegen elkaar afwegen, komt ons college tot het besluit niet mee te moeten doen met de EIZ. Maar de beslis sing ligt natuurlijk uiteindelijk door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De Borsel- se wethouder Jan Zaïulee lijkt zijn roeping te zijn misgelopen. Als een volleerd ijscoman schep te hij gisteren ijsjes voor bezoe kers en medewerkers van het gemeentehuis. Als enige ge meente in Zeeland gaf Borsele gehoor aan de oproep om mee te doen aan de eerste Zeeuwse kli maatdag. Die dag is een initiatief van het Centrum voor internationale Ontwikkelingssamenwerking (COS) in Zeeland en de Zeeuwse Milieufederatie. Hij viel giste ren een beetje in het water door de relatief hoge buitentempera tuur. De organisatoren hadden bedrijven en instellingen ge vraagd om de verwarming voor één dag op achttien graden te zetten, maar dat had nu weinig zin. „Hier bij ons moeten we de ramen openzetten om het bin nen überhaupt achttien graden te krijgen", zegt Ad Phernam- bucq van het COS Zeeland. Ook in het gemeentehuis van Borsele werd de verwarming een graad je lager gezet, maar de medewer kers merkten daar niks van. En dan hadden de organisatoren de dag nog wel omgedoopt tot 'Dik ke truiendag'. Die truien kon den gisteren dus in de kast blij ven liggen. Met de klimaatdag proberen het COS en de milieufederatie de in woners van Zeeland bewust te bij de gemeenteraad", bena drukt hij. Verseput trekt een parallel met het eerdere initiatief, de Stich ting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland, Sepaz. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft daar enkele jaren aan mee betaald, maar in de praktijk ble ken de resultaten van de inspan ningen behoorlijk tegen te val len. Gelet op de geringe opbrengsten maken van de milieuproblemen die ontstaan door de veranderin gen in het klimaat. Dat gebeur de gisteravond in het Schutters hoftheater in Middelburg tij dens een discussie en overdag met de 'Dikke truiendag', al ging de verwarming op weinig plaatsen omlaag. „We hebben al le gemeenten, de provincie en de achtte een meerderheid van de gemeenteraad de deelname aan Sepaz niet meer te verantwoor den. De beëindiging van deelna me leverde de gemeente een be sparing op van circa 18.000 eu ro. Hoewel na enige tijd steeds meer gemeenten zich terugtrok ken uit Sepaz, staat er met EIZ nu weer een nieuwe stichting in de steigers voor gezamenlijke promotie en acquisitie. Daar- waterschappen aangeschreven om mee te doen", zegt Phernam- bucq. „Dat alleen Borsele daar gehoor aan heeft gegeven, heeft niet alleen met onwelwillend heid te maken. In sommige ge bouwen schijnt het door het in gewikkelde systeem onmogelijk te zijn om de temperatuur voor één dag terug te draaien." naast wil deze stichting ook de kenniseconomie stimuleren. Volgens het college zijn meer dere gemeente terughoudend over eventuele deelname aan EIZ. Wethouder Verseput concludeert dat uit recent overleg tussen de wethouders Economie van de Zeeuwse ge meenten. Hoewel het college in dezen al een duidelijk standpunt heeft in genomen, willen B en W de raad Phernambucq steekt de hand ook in eigen boezem door te stel len dat de organisatoren de over heidsinstanties pas drie weken geleden hebben aangeschreven. „Veel te laat." Zo kwam het dat alleen Borsele gehoor gaf aan de vraag om op de klimaatdag een ludieke actie op te zetten. In het gemeentehuis kregen bezoekers alle ruimte bieden een eigen me ning te 'vormen. Derhalve krijgt een woordvoerder van Buck Consultants de gelegenheid voor een presentatie over de NV Economische Impuls Zeeland tij dens de openbare vergadering van de Commissie Openbare Ruimte. Die bijeenkomst wordt gehou den op maandag 4 december vanaf 19.30 uur in het Zierikzee- se gemeentehuis. tussen één en twee uur 's mid dags een gratis ijsje aangebo den. Zo'n actie geeft volgens Phernambucq perfect aan dat het eigenlijk niet normaal is dat de temperatuur in november nog zo hoog is dat je zin hebt in ijs. Wethouder Zandee keek er iets anders tegenaan: „Bij gebrek aan ijs buiten, krijgen ze het bin nen." Zandee noemt het vanzelf sprekend dat de gemeente mee doet aan de klimaatdag. „Het is belangrijk dat er iets gaat gebeu ren", zegt hij. „Al veel te lang zitten we met z'n allen naar el kaar te kijken. Als gemeente hebben we het onderwerp hoog op de agenda staan. Zo hebben we diverse projecten op het ge bied van natuur en milieu." Dat geldt ook voor de Jan van Schengenschool in Heinkens- zand. Daarom mochten de kin deren uit de groepen vijf en zes gisteren ook een ijsje komen ha len. „Wij zijn best veel met het milieu bezig", aldus leraar Theo de Ridder. „Op het dak liggen zonnepanelen en we zamelen le ge batterijen in. Ook in de les sen besteden we aandacht aan nieuwe energiebronnen. De leer lingen vinden dat best interes sant." Gisteren ging hun interesse voor al uit naar het ijsje. Ondanks de geringe belangstelling geven de milieufederatie en het COS de moed niet op. Wat hen betreft komt het evenement volgend jaar terug. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Het weer is er nog niet naar, maar de voor ziening is er meer dan klaar voor. Na drieënhalf jaar inzet is de gloednieuwe ijsbaan in Nieu- werkerk gereed. Begin deze week zijn verlichting en pomp in gebruik genomen. Toch een leuk moment, vindt Sam Flikweert van de Nieuwer- kerkse ijsclub. In de zomer is al het grondwerk gedaan en is de boel ingezaaid. De laatste maan den is er een 270 meter lang hek geplaatst en zijn stroom en ver lichting aangelegd. Wat nu nog rest, zijn details, zoals de inrich ting van een fietsparkeerplaats (om de buurt niet met onnodig veel autoverkeer op te zadelen) en opruim werk. Gaat het vriezen, dan kunnen de inwoners van het Duiveland- se dorp in no time de ijzers on derbinden. Dat is, naast veilig heid, het grote voordeel van de (ondiepe) nieuwe baan. Op 40 centimeter is een kunststof on dergrond aangebracht met daar op een drainagesysteem. Om de baan heen ligt een aarden wal. Bij de aanleg is een bijzondere verbintenis aangegaan met dorpsbewoners Rian van Dam me en Toine Aben. Deze win naars van een door de gemeente Schouwen-Duiveland uitge schreven groenprijsvraag werk ten samen met het ijsclubbe- stuur in de uitwerking van hun wederzijdse plannen. Zo kon grond die bij het groenproject (natuurvriendelijke oevers) vrij kwam, bij de aanleg van de ijs baan worden gebruikt. Klinkt simpel, maar er is heel wat water door de Oosterschel- de gestroomd voor de baan kon worden aangelegd. Er moest geld bij elkaar worden ge schraapt en ook planologisch bleek de weg er één vol met ob stakels. Dat na alle inzet de ijs baan nu 'vriesklaar' is, doet de betrokkenen deugd. Al ziet het er op dit moment niet direct naar uit dat de ijsbaan snel in gebruik kan worden genomen. Jammer, maar geen nood, geeft Flikweert aan. De IJsvereniging Nieuwerkerk kan nog altijd re kenen op een trouwe schare le den. De club telt rond de 500 in dividuele leden, 120 gezinskaar- ten en circa 140 donateurs. „En voor een ijsvereniging is niet het weer, maar je ledenbestand het criterium om te kunnen overle ven." Leerlingen van de Jan van Schengenschool uit Heinkenszand genieten van een ijsje. foto Dirk-Jan Gjeltema Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melïta Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harold de Puysseleijr HULST-Ondernemers die gedu peerd zijn door de gasstoring in Oost-Zeeuws-Vlaanderen ma ken meer kans op schadever goeding dan bij de stroomsto ring van vorig jaar. Dat zegt woordvoerder B. Pica- vet van de afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen van brancheorganisatie Horeca Ne derland. Vorig jaar wist Delta nog onder de meeste schade claims uit te komen door een be roep te doen op overmacht. De elektriciteitsstoring die meer dan 24 uur duurde, was een ge volg van het extreme winter weer. Nu liggen de kaarten volgens Horeca Nederland anders. De grote gasstoring die 9600 huis- houdens en ondernemers trof, was het gevolg van menselijk fa len. De gastoevoer stokte vol gens de Gasunie namelijk door een ondeugdelijke tijdelijke om leiding van de gasdistributie. SIRJANSLAND - Het Reforma torisch Contact Schouwen-Dui veland houdt morgenavond in de grote zaal van de kerk in Sir- jansland een bijeenkomst ge wijd aan het bijbelboek Nahum. De avond wordt verzorgd door predikant J. de Groot uit Dord recht. Na de pauze is er gelegen heid om vragen te stellen. De bij eenkomst begint om 19.45 uur. woensdag 29 november 2006 OUDE-TONGE - De sluis bij nieuwbouwproject Water- ryck Suijssenwaerde in Oude-Tonge wordt vrijdagoch tend officieel geopend. Op zes schiereilanden worden in totaal 221 recreatiewoningen gebouwd. Eigenaren van een woning in deze waterwijk hebben een pasje waarmee zij zelf de sluis kunnen bedienen, waarna ze met hun boot de Krammer op kunnen varen. Aan een verdere verfijning van die opzet wordt nog gewerkt, meldt een voorlichter van de gemeente Oostflakkee. Nu al blijkt dat deze zelfbe- dieningsopzet voor aardig wat oponthoud kan zorgen voor weggebruikers, die over de sluis richting sportpark trekken. Gedacht wordt dan ook aan de instelling van een brug- of parkwachter, die in de toekomst op vaste tijden de sluis bedient. Een goed restaurant begint met een mooi gedekte tafel. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is een witte vlek op culinair topniveau. Dat bleek deze week weer toen de Mi- chelingids werd gepresenteerd. Zeeland heeft zes restaurants met een of meerde re sten-en, maar geen enkel toprestau rant staat op Schouwen-Duiveland. Ook in de top 100 van restaurantgids Lekker en in de gids GaultMillau komt geen Schouws restaurant voor. Dat komt simpelweg omdat er geen markt voor is, denken L. Ezinga, eige naar van Hostellerie Schuddebeurs en A. Hoefkens, voorzitter afdeling Schou wen-Duiveland van Horeca Nederland. „Een restaurant op niveau handhaven op een eiland met 34.000 inwoners is moeilijk", zegt Ezinga. Ezinga kan het weten. Hij is al jaren eigenaar van een kwaliteitsrestaurant op Schouwen-Dui veland en kent de markt goed. „Ik denk niet dat het helemaal niet zou kunnen. Als er een kok opstaat met een aardige locatie dan kan het wel, maar het zal niet gemakkelijk zijn. Vergeet niet dat er heel wat bedrijven op ster-niveau zijn die het moeilijk hebben. De grond stoffen zijn duur en personeelslasten hoog. Aan het einde van het jaar, als je alles bijelkaar optelt, moet je ook geld verdiend hebben." Schouwen-Duiveland verschilt volgens Hoefkens wezenlijk met bijvoox-beeld Zeeuws-Vlaanderen of Walcheren en Bevelancl „Je hebt daar de Belgische gasten en in Vlissingen heb je havenacti viteiten." Ezinga beaamt dat het ontbre ken van een zakelijke markt van in vloed is. „Wij hebben geen grote indus- ti'ie die zakenlunches boekt. Daarbij komt dat de gemiddelde Zeeuw niet veel geld uitgeeft aan heel luxe eten. Zeeuwen zijn zuinig." Toerist Volgens Hoefkens gaat dat zeker ook op voor de toerist die Schouwen-Duive land bezoekt. „De toerist wil een betaal- bax-e px-ak. Waarom denk je dat de wok-restaurants zo populair zijn?" Schouwen-Duiveland kent dan ook rela tief veel restaurants met een vrij basale keuken. „Ten opzichte van Walcheren en Beveland hebben wij meer in het laag- en middensegment", zegt Hoef kens. Toch is er volgens hem wel een foto Marijke Folkertsma kentering te bespeuren. „In Zeeland is iedereen er wel van doordrongen dat de gast tegenwoox'dig meer eist. Ze weten heel goed wat vers is en wat uit de diep- vx-ies komt." Het gaat alleen langzaam volgens Hoefkens, zelf eigenaar van een Italiaans restaui'ant in Haamstede. „Kijk naar mezelf, stapje voor stapje voer je veranderingen door. De voi'ige eigenaar had meer een pizzeria, ik wex-k naar een meer Italiaans x'estaux-ant toe. Maar je hebt ook nog een groep die bij wijze van spreken de sleutel van pa heb ben geki-egen en alles voortzetten op de oude voet tot over een paar jaar de sleu tels worden overgedragen aan de vol gende generatie." Dat de kwaliteitsverbetexïng op Schou wen-Duiveland een kwestie is van lan ge adem staat volgens Hoefkens buiten kijf. „Verandering kost investering en dat is voor sommigen gewoon moei lijk." MIDDELBURG - De Middelbimgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen vex'ooi'deelde gisteren een 21-jarige in woner van Goes voor dealen in cocaïne tot 120 uur werk straf. De man had in het eerste kwax'taal van dit jaar in Goes en Micldelbui'g coke verkocht aan drugsklanten. MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een 48-jai"ige Goesenaar voor geweld in een café conform de eis veroordeeld tot drie weken cel. De verdachte deelde op 15 september in een plaatselijk café een elleboogstoot uit aan een bezoeker. De Goesenaar zette zijn gewelddadi ge actie kracht bij met de woorden: „U heeft nog geluk ge had dat ik de kop niet van uw romp heb geslagen." Het strafblad van de vei'dachte woog mee in de uitspx'aak. MIDDELBURG - Een zestienjarige jongen uit Arnemui- den is gistermorgen gewond geraakt bij een val met zijn brommer op de Nieuwe Kleverskerkseweg in Middelbux'g. Het ongeluk gebeurde omdat hij onder het rijden even naar zijn achtex-wiel keek. De politie vennoedt dat de brommer is gaan slingeren. De bromfietser viel omdat hij met een trapper de stoeprand raakte. De jongen is met rug- en nekletsel ovex'gebracht naar het ziekenhuis. MIDDELBURG - De Middelburgse politiei'echter A. Jans- sens-van Kampen heeft gistei'en een 28-jarige Vlissingse voor mishandeling veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Aan het slachtoffer moet ze 143 euro schadevex'goeding betalen. De verdachte kreeg het vorig jaar op 17 juni aan de stok met een vrouw toen ze elkaar bij het dansen i'aak- ten. De Vlissingse sloeg daarop met een fles tegen het hoofd van het slachtoffer, die daai'door gewond geraakte. MIDDELBURG - Twee bi'omfietsers zijn gisterochtend gewond geraakt bij een botsing op de Nieuwlandseweg in Middelburg. Beiden, een zeventienjarige inwoner van de gemeente Veere en een 24-jaxige vrouw uit Goes, zijn naar het ziekenhuis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39