pzc Appartementen geschrapt uit plan Buitenkant Goemanszorg is de etalage Bit PHOTO Bedrijven betalen mee aan drukriolering Wij geven u de helft cadeau! zeeuwse almanak Vraag Bouw woningen Kamperland van de baan I ingel uit discussie over Noorderpolder Dwangsom voor illegaal uitbreiden van vakantiehuis Oa® Zuidhoek overweegt staken vervoer Kreeftenstroper gepakt Nieuwe voorzitter Omroep Zeeland editie Schouwen-Duiveland Maand Dat moet haalbaar zijn, zegt het college van burgemeester en wet houders. „We praten over werk zaamheden die in sommige ge vallen ook in een maand klaar kunnen zijn", legt het college van B en W uit. ■.Wanneer mensen hier niet op ingaan, is dat natuurlijk hun goed recht, maar zij weten dan dat ze hun volledige geldschuld moeten betalen. En daarnaast .blijft staan dat ze de uitbreiding moeten afbreken", aldus het col- je. De eigenaren moeten zich nog over het voorstel van het col lege buigen. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Zolang de schoen maar met enige regelmaat wordt ge vuld, zal de vijfjarige Julius er verder geen punt van ma ken, maar het is toch een vraag die hem al enige tijd be zighoudt. „Sinterklaas komt toch uit Spanje?", vroeg hij onlangs weer. Na het bevestigende ant woord van vaders kant, keek hij enige tijd bedenkelijk. „Hoe kan het dan dat hij zo goed Nederlatids praat?" Vrijwilligers werken in de winter hard aan het aantrekkelijker maken van het museum. Daar hoort ook de omgeving bij. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman DREISCHOR - Met de aan schaf van de zomerwoning van de voormalige boerderij Goe manszorg in Dreischor is een ton of vier gemoeid. Dat zijn aardig wat euro's voor een nieu we toegangsweg en extra schuurruimte voor het streek- en landbouwmuseum. Het her stel van het 'monumentaal en semble' Goemanszorg is echter heel wat meer waard. Erf en al le historisch met elkaar ver kleefde gebouwen aan de Mo lenweg vormen de etalage van het steeds levendiger wordende museum. Het lijkt op het eerste gezicht inderdaad nauwelijks iets, be vestigt H. Doeleman van de Stichting Goemanszorg Be heer. Sinds een dikke week is de stichting eigenaar van de zo merwoning. Met dank aan vele gulle gevers (van woningcorpo ratie tot notariskantoor en van bank tot grondstoffenfirma), die tezamen een riant bedrag (230.000 euro) op tafel hebben gelegd. Die enorme steun komt voort uit het feit dat mensen zien wat voor een leuk museum Goe manszorg is, verklaart Doele man. Maar ook omdat ze zich goed realiseren hoe belangrijk het is voor de waarde van het landbouwmuseum om de omge ving - als etalage van het mu seum - intact te houden. „Door te voorkomen dat die woning in andere handen valt, kun je invloed blijven hebben op de omgeving." Goemanszorg bestond oor spronkelijk uit een woonhuis met aangebouwde schuur, var kenshokken, schuren en een zo merwoning. Het perceel is later in tweeën gesplitst. In 1994 kocht de Stichting Goemans zorg Beheer de boerderij. Eige naar J. Barendregt nam zijn in trek in de zomerwoning. De fa milie heeft er altijd naar ge streefd de harmonie op het ter rein zoveel mogelijk te behou den. Eenheid Nu de gebouwen weer zijn sa mengevoegd, wordt die een heid de komende tijd geoptima liseerd. De voormalige toe gangsweg naar de boerderij wordt hersteld en een gedeelte van de tuin, met de oude Zeeuwse schuur, wordt aan het museum toegevoegd. De Stich ting Zeeuws Landschapsbe heer en de Boerderijstichting buigen zich nog over een plan netje om de buitenboel te her stellen. Zo wordt gedacht aan het creëren van wat sfeervolle zitjes in de tuin (als verlengde van het ten-as van het Museum kaffee) en het in stijl terugbren gen van beplanting. „Maar er zal geen sprake van schokken de veranderingen zijn." De zomerwoning wordt - bij voorkeur voor langere tijd - ver huurd. De huurders (tot dusver re hebben zich twee belangstel lenden gemeld) hebben zich, om die authentieke sfeer te waarborgen, wel aan wat regel tjes te houden. Zonder overleg kan de huurder bijvoorbeeld niet het zorgvuldig uitgedachte beplantingsplan op de schop nemen. Evenmin kan er zoiets als een caravannetje in de tuin worden geparkeerd. Maar dat maakt het streek- en landbouwmuseum allerminst tot een dooie boel. Om meer be zoekers aan te trekken en de educatieve pijler nadrukkelij ker voor het voetlicht te bren gen, is er een heel plan opge steld. Herinrichting van het museum maakt daar deel van uit, licht H. Dekker van de mu seumstichting toe. Wekelijks werken een stuk of zeven vrijwilligers op maan- en dinsdagen aan een verbete ring van de ruimten. Zo wordt op dit moment onder meer een volledige timmermanswerk plaats annex wagenmakerij ge maakt. Die ruimten gaan het decor vor men voor leuke dingen als wis seltentoonstellingen, work shops en demonstraties. 'Levendigheid dus, bevestigt Dekker. „Geen suffe, statische presentatie. Het museum is veel meer." door Rob Paardekam KAMPERLAND - Projectont wikkelaar Delta Invest ziet af van de bouw van acht woningen op het voormalige terrein van su permarkt Cl000 aan de Veer- weg in Kamperland. De supermarkt verhuisde enke le jaren geleden naar de Ruiter- plaatweg, omdat er aan de Veer- weg parkeerproblemen waren en omwonenden een beoogde uit breiding niet zagen zitten. Delta Invest sloot met de gemeente een overeenkomst om op de vrij komende grond acht eengezins woningen te bouwen. „De reac ties daarop waren alleen maar positief", zegt directeur J. van den Nieuwendijk. „Maar de inte resse om daadwerkelijk te kopen blijft om een onverklaar bare reden achter. En we gaan ze niet bouwen als een groot deel nog niet is verkocht." De ontwikkelaar onderzoekt mo menteel of de bouw van apparte menten wellicht een alternatief is, maar de kans is groter dat het contract wordt overgedra gen aan een andere partij. „We zijn nog niet tot overeenstem ming gekomen", aldus Van den Nieuwendijk. „Maar ik zie het daar wel van komen. De kans dat we in Kamperland alsnog zelf gaan bouwen is heel klein." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Redactie: 0113-315649 i'iww. pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl IPostbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; IZeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 29 november 2006 door Piet Kleemans waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Met het schrappen van het appartementencomplex is voor de woordvoerder van Voor het Blok, I". van Gelder, de angel uit de discussie over Noorderpolder. foto Marijke Folkertsma wel enige slagen om de arm. „Wij zijn content met de resulta ten van de gesprekken, maar we moeten de uitkomst nog voorleg gen aan onze leden en er blijven ook nog wel een paar pijnpun ten over. De gemeente heeft toe gezegd dat er 'fluisterasfalt' rond onze huizen komt, zodat we minder last hebben van la waai door bouwverkeer. Maai de geplande rotondes bij de Kor te Blokweg en de Emil Sand- stromweg vragen nog wel wat aandacht." e> Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). door Piet Kleemans iZIERIKZEE - Het appartemen tencomplex is geschrapt uit de (plannen voor nieuwbouwwijk .Noorderpolder II in Zierikzee. Dat is door projectontwikkelaar CV Gebiedsontwikkeling Noor derpolder besloten na gesprek ken met bewoners van de Kor te- en Lange Blokweg. De geschiedenis van Noorderpol der is een bewogen. Van meet af aan was er kritiek op de plan nen, Het idee voor de bouw van (wee woontorens in Noorderpol der I maakte een storm van pro- lest los en eind van het liedje was dat in plaats van twee flats van 28 meter hoog er vier gebou wen van respectievelijk 15 en 13 meter werden ingetekend. Ver volgens brak een twist uit over het grondbezit. Die ruzie werd door tussenkomst van J. Bijde vaate van de CV Gebiedsontwik keling Noorderpolder beslecht. Het ontwerp voor Noorderpol der II deed in eerste instantie weinig stof opwaaien. Totdat plotsklaps een drie verdiepin gen tellend appartementencom plex op de tekeningen ver scheen, grenzend aan de achter tuinen van woningen aan de Lange Blokweg. Het stoorde de bewoners dat met hen over deze wijziging van de plannen - want dat was het - niet gesproken was. Ze voelden zich voor het blok gezet, bundelden hun krachten in een vereniging en te kenden bezwaar aan tegen de i nen voor Noorderpolder II door gevoerd, maar daarbij gaat het volgens Bijdevaate vooral om de tails. Woordvoerder P. van Gelder van bewoners vereniging Voor het Blok is tevreden over het re sultaat van de gesprekken. „Ik denk dat de projectontwikke laar een compliment verdient. Met het schrappen van het ap partementencomplex is wat ons betreft de angel uit de discus sie", aldus Van Gelder. Hij voegt er aan toe dat Bijdevaate de bewoners van de Korte- en Lange Blokweg ook op andere fronten tegemoet is gekomen. „Een aantal andere huizen is wat lager geworden en ook aan het uiterlijk van de huizen is ge sleuteld." Van Gelder houdt nog OUDE TONGE - De gemeente Oostflakkee heeft terecht opge treden tegen illegale uitbreiding van een aantal recreatiewonin gen in Oude Tonge. Dat heeft de Raad van State bepaald. De ge meente heeft dwangsommen op gelegd. Meerdere recreatiewoningen in Oude Tonge waren door de be woners ervan uitgebreid door een overkapping dicht te maken en die buitenruimte zo bij het huis te trekken. En dat is, stelt fle gemeente Oostflakkee, in strijd met de regels. Met een dwangsom als stok ach ter de deur sommeerde de ge meente de eigenaren van de re creatiewoningen de dichtge maakte overkappingen weer open te maken. De woningeigenaren in kwestie tekenden bezwaar aan, maar dat werd niet gehonoreerd dooi de gemeente. De bewoners lieten zich daar door niet uit het veld slaan en vroegen het oordeel van de rech ter. Die stelde de gemeente in het gelijk. Hoger beroep De bewoners tekenden hoger be roep aan bij de Raad van State, maar dat werd niet-ontvanke- lijk verklaard. Daarmee is de eerdere uitspraak van de recht bank definitief geworden en staat niet meer ter discussie. Als de tien eigenaren in kwestie voor juli 2008 de uitbreiding van hun woningen weer onge daan hebben gemaakt, belooft de gemeente niet het volle pond van de dwangsom te zullen ei sen. door Esme Soesman SIRJANSLAND - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat 80 procent van de kosten die ze maakt bij de aanleg van drukrio lering en bij de verbreding van een deel van de Noord Hogeweg in Sirjansland verhalen op be drijven en aanwonenden die baat hebben bij deze voorzienin gen. Wie wat moet betalen wordt later bepaald. Uit eerdere gesprekken die met de betrokken glastuinders zijn gevoerd, is gebleken dat er veel weerstand tegen beide maatrege len bestaat. De aanleg van druk riolering is voor ons mosterd na de maaltijd, licht A. Groenewe- gen van kwekerij De Grevelin- gen het eerder geuite verzet toe. Bij vestiging van zijn bedrijf is gekozen voor de installatie van een IBA (Individuele Behande ling Afvalwater), omdat er van Waterschap Zeeuwse Eilanden geen afvalwater mocht worden geloosd. Nu moet er worden overgestapt naar drukriolering. „Daarmee zitten wij, net als een aantal andere nieuwe bedrijven, in een soort spagaat." Wat de wegverbreding betreft houdt Groenewegen zich op de vlakte. Er is veel geruis geweest over torenhoge bedragen waar mee de aanpak van een stuk weg van een kilometer lengte ge paard zou gaan en daar is de in woner van Sirjansland huiverig voor. „Maar ik weet er het fijne niet van. Het is jaren geleden dat er over dit onderwerp con creet gesproken is. Als je mee moet betalen, vind ik dat je op z'n minst mee moet kunnen pra ten. Als de gemeente dit onder werp nu oppakt, denk ik dat dat ook wel gebeurt." Dat komt ook, zegt wethouder W. Renden. Eerst buigt de raad zich over het nu ter tafel liggen de voorstel om 80 procent van de kosten van beide maatrege len bij de baathebbenden neer te leggen. Aansluitend zal wor den berekend hoeveel baat wel ke grondeigenaar precies heeft. Op basis daarvan moet duide lijk worden wie precies wat zal moeten betalen. Er zijn een stuk of tien bedrijven en een handje vol dienstwoningen in het ver haal betrokken. Vervolgens wordt geprobeerd met grondei genaren exploitatieovereenkom sten af te sluiten. Wordt er geen overeenkomst bereikt, dan wor den de kosten via baatbelasting bij de betrokkenen neergelegd. Duidelijk is dat het gemeentebe stuur niet onder de maatregelen uit wil en kan. De Noord Hoge weg moet dringend worden ver breed vanwege de ontsluitings functie voor vrachtwagens die de weg in het glastuinbouwge bied bij Sirjansland heeft. Die toezegging is ook aan wegbe- heerder Waterschap Zeeuwse Ei landen gedaan. Het zou van on behoorlijk bestuur getuigen om deze afspraak niet na te komen, stelt het gemeentebestuur. Wat de aanleg van drukriole ring betreft, kan de gemeente evenmin veel kanten op. De ge meente heeft een zorgplicht op dit vlak. Bovendien is door de gemeenteraad besloten in kwets baar buitengebied geen riole ringsalternatieven (iba's) aan te leggen, omdat er bij de werking en duurzaamheid vraagtekens kunnen worden gezet. Met het verbreden van de weg en de aanleg van drukriolering zijn respectievelijk bedragen van circa 250.000 en 200.000 eu ro gemoeid. plannen. Tijdens een eerste ge sprek enkele weken geleden spuwden ze hun gal over met na me het toegevoegde appartemen tencomplex. Na ampel beraad besloot projectontwikkelaar Bij devaate het appartementencom plex uit de plannen te schrap pen en zo de kou uit de lucht te halen. Voor de aanvankelijk ge plande 'flat' komen vier regulie re woningen in de plaats. Bijde vaate levert derhalve vijf woon eenheden in, maar daar ligt hij niet van wakker. „Op een totaal van ruim 500 woningen valt dat mee." Wijzigingen Naast het schrappen van het ap partementencomplex is nog een aantal wijzigingen aan de plan- ZIERIKZEE - De Zuidhoek in Zierikzee overweegt het collectief vervoer voor de medewerkers van de sociale werkplaats af te schaffen. Nu kunnen medewerkers die dat willen hiervan gebruikmaken. Van de 280 medewer kers zijn dat 47 personen. De overige medewerkers zor gen voor hun eigen woon- werkverkeer. „We zijn nogal sterk gegroeid in de afgelopen jaren en daarom zijn we nu op een moment gekomen dat we de vraag hebben gesteld of dat nog wel eerlijk is", zegt directeur F. Dieleman. Conform de CAO hebben namelijk alle medewerkers recht op een vergoeding voor het openbaar vervoer. Het voorstel om het collectief vervoer af te schaffen ten gun ste van een onkostenvergoeding voor iedereen betekent overigens niet dat het gezamenlijk vervoer helemaal ver dwijnt. Voor een aantal mensen zal vervoer geregeld wor den, omdat zij door hun beperking niet in staat zijn met het openbaar vervoer te reizen. De definitieve beslissing is overigens nog niet gevallen. Onder meer de onderne mingsraad moet zich nog over het voorstel buigen. DREISCHOR - Een 32-jarige man uit Wolphaartsdijk is maandag betrapt op kreeftenstropen. De man was met een snorkeluitrusting bij Dreischor over de dijk gegaan, om kreeft te vangen in het Grevelingenmeer. Zijn auto werd echter opgemerkt door medewerkers van de water- politie die met een auto langs het meer aan het surveille ren waren. Toen de man weer uit het water kwam, liep hij regelrecht in de armen van de wachtende agenten. Hij kreeg dat in de gaten en gooide het net met daarin 12 ki-eeften en 23 platte oesters terug in het water. Het net werd even later door de agenten uit het water gehaald. De man is zijn net, zijn buit en zijn snox'keluitrusting kwijt. Volgens een woordvoerder van de KLPD was het al enige tijd geleden dat een stroper betx'apt is. „Wij weten dat het gebeurd. Het is alleen lastig op te sporen, maar er wordt zeer zeker op gelet. OOST-SOUBURG - C. Izeboud uit Vlissingen wox'dt voor- zitter van de raad van toezicht van Omroep Zeeland. Hij volgt op 1 januari P. Stoter op, die ruim vier jaar voorzit ter is geweest. Onder diens leiding is het bestuur van de regionale omroep omgevormd tot een i~aad van toezicht. Kees Izeboud (1946) is werkzaam als zelfstandig organisa tieadviseur en (deeltijd)hoogleraar 'Management, Accoun ting en Control' en 'Fundamentele Analyse en Onderne- m ings wa ar deringaan cle Vrije Universiteit in Rotterdam. Hij bekleedt een groot aantal bestuurlijke en toezichthou dende functies en is regelmatig te gast in het discussiepro-, graxnma Zeeuws Diep van Omroep Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37