Vavo wil Afghanistan verlaten Latijns-Amerika kleurt rood Noord-Korea wil weer praten Schaapherder bekent moord op vijf Griekse jagers Paus steunt Turks EU-lidmaatschap Vloskou belooft medewerking in moordzaak Reiziger mag meer invoeren in EU Prinses Letizia verwacht dochter Noodtoestand Thailand opgeheven Canada erkent Quebecois als natie Accijns bier en jenever blijft gelijk Abbas en Olmert willen overleg lationaal leger zou in 2008 taken kunnen overnemen leergestorte ;evechtspiloot s spoorloos ■Cfrf-fTtaïïTTl 003IEffe3? ANKARA - Paus Benedictus XVI en de Turkse premier Erdogan (r) verlaten de luchthaven van Ankara, waar de kerkvorst zijn vierdaagse bezoek aan Turkije is begonnen. Juist nu de on derhandelingen over toetreding van Turkije tot de EU in het slop dreigen te raken, heeft de lei der van de Rooms-Katholieke Kerk zich voor het EU-lidmaatschap van dat land uitgespro ken. Dat zei Erdogan gisteren na zijn ontmoe ting met de kerkleider op de luchthaven van An kara. Toen hij nog niet tot paus was gekozen, zei Benedictus, toen nog kardinaal Ratzinger, dat een overwegend islamitisch land als Tur kije niet in de overwegend christelijke EU thuis hoorde. Het Vaticaan heeft nog niet op Erdo- gans uitlatingen gereageerd. foto EPA woensdag 29 november 2006 1IOSKOU - Justitie in Rusland leeft gisteren beloofd alle mede werking te verlenen aan het Brit- ie onderzoek naar de moord op fx-spion A. Litvinenko. Het par eet in .Moskou tekende wel aan lat Londen geen enkel formeel ïerzoek voor bijstand heeft ge- laan. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reid, sprak dat tegen. Litvinenko en zijn familie en vrienden hebben de Russische president Pöetin aangewezen als de opdrachtgever voor de moord op de uitgesproken criti cus van het Kremlin. Poetin zelf heeft elke betrokkenheid ont kend. De Britse premier Blair zei gisteren dat hij de kwestie persoonlijk en op een geschikt tijdstip zal bespreken met Poe- lin. Blair had zich nog niet eer der over de zaak uitgelaten, in het bloed van de tot Brit gena turaliseerde Rus zijn sporen van het hoogradioactieve polo- nium-210 aangetroffen. Litvi nenko overleed vorige week en de autoriteiten troffen sporen van straling aan in onder meer zijn huis en in een sushibar en een hotel die hij had bezocht. Vrijdag wordt sectie verricht op het lichaam. Dat was tot dusver nog niet gebeurd omdat eerst een inventarisatie nodig was van de gevaren voor lijkschou wers wegens de mogelijk hoge radioactiviteit van het lijk. De Britse gezondheidsdienst ver klaarde gisteravond dat ruim elf honderd mensen een meidnum mer hebben gebeld na de dood van Litvinenko. De bellers wa ren op de dag dat de ex-spion ziek werd op een van de plaat sen waar nu verhoogde radioac tiviteit is vastgesteld. Van hen zijn er 68 doorverwe zen naar een arts en uiteindelijk zijn er acht uit voorzorg doorge stuurd naar een speciale kliniek voor radiologische beoordeling. Een van hen is de Italiaanse aca demicus M. Scaramella. Hij had begin deze maand in Londen een ontmoeting met de vergiftig de Litvinenko op de dag dat de ze ziek werd. Scaramella geldt als een deskundige op het ge bied van de Russische geheime diensten. Ook in een van de kantoren van de voormalige oligarch B. Bere- zovski, evenals Litvinenko een felle criticus van Poetin, zijn in tussen sporen van de stof gevon den. ANP van onze redactie buitenland BEIJING - Noord-Korea is be reid weer met de VS, Rusland, China, Japan en Zuid-Korea te gaan praten over het nucleaire programma. De succesvolle test met een atoomwapen, begin oktober, heeft het land een 'verdedigings linie' gegeven tegen en die het land trachten te onderdrukken. Dat heeft Kim Kye-gwan, een hoge ambtenaar uit het commu nistische Noord-Korea gezeg bij aankomst in Beijing. Daar gaat een delegatie ut Noord-Korea deze week praten met diploma ten uit de VS. „Wij hebben nu een comfortabe le positie en dus zijn wij bereid terug te keren naar de onderhan delingstafel op elk gewenst mo ment", aldus Kim. Het zeslan- den-overleg ligt al sinds eind vo rig jaar stil. „Wij hebben nog veel meningsverschillen met de VS. Wij zullen die voor een be langrijk deel moeten overbrug gen." De Amerikaanse delegatie zal ook praten met de Zuid-Ko- reanen en Chinezen. De Ameri kanen willen deze week helder heid krijgen over de vraag of Noord-Korea bereid is alle nu cleaire activiteiten te staken, zo als het land eerder toezegde. Dit om te voorkomen dat het zeslan- den-overleg weliswaar start maar eindeloos gaat duren zon der zicht op resultaat. GPD (Advertentie) BRUSSEL - Reizigers vanuit landen van buiten de Euro pese Unie mogen meer artikelen belastingvrij invoeren. De grens gaat omhoog van 175 euro naar 430 euro voor passagiers in vliegtuigen en schepen. Wie over land de EU binnenkomt mag hooguit voor 300 euro taxfree meememen. De Europese ministers van Financiën sloten daar gisteren unaniem een akoord over. ANP MADRID - De kroonprinses en kroonprins van Spanje krijgen komende lente weer een dochter. Bronnen aan het Spaanse hof hebben dit gisteren bevestigd, meldde het dagblad El Mundo. Letizia en Felipe hebben al een doch ter, Leonor, die op 31 oktober haar eerste verjaardag vier de. Ruim een maand eerder maakte het hof bekend dat prinses Letizia zwanger is. Prinses Leonor de Borbón is na haar vader tweede in rang orde voor de troonsopvolging. Maar de Spaanse grondwet geeft nog steeds de voorkeur aan een koning. Indien er ook een jongen uit het huwelijk wordt geboren, zou die de eerste en tweede plaats van zijn zusjes overnemen. ANP BANGKOK - De Thaise regering heeft gisteren de staat van beleg in een groot deel van het land opgeheven. Pre mier Surayud maakte dit bekend. De staat van beleg is van kracht sinds 19 september toen militairen premier Thaksin afzetten. Couppleger en juntaleider generaal Sonthi zei maandag al dat hij premier Surayud heeft aangeraden de staat van beleg te beëindigen behalve in de provincies aan de grens en in Bangkok. ANP/AFP OTTAWA - Het Canadees parlement heeft een resolutie aangenomen waairin de inwoners van de Franstalige regio Quebec worden erkend als natie binnen een verenigd Ca nada. De resolutie, ingebracht door premier Harper, werd met 266 stemmen voor en 16 tegen goedgekeurd. Uit protest tegen de motie legde maandag een lid van de regering van Harper zijn functie neer. Staatssecretaris Chong zei dat hij zich niet kon vinden in de erkenning van 'etnisch nationalisme'. ANP/AFP BRUSSEL - De minimumaccijnzen op bier en gedistil leerd in de Europese Unie gaan niet omhoog. De minis ters van Financiën van de 25 EU-landen besloten gisteren de minimumbedragen niet aan te passen aan de inflatie. De Europese Commissie had voorgesteld de minima te ver hogen met 31 procent. Vooral de bierproducerende lan den Duitsland en Tsjechië verzetten zich hevig. Toen gisteren het idee werd geopperd alleen de minimum accijns voor gedistilleerde dranken te laten stijgen, kwam minister Zalm (Financiën) met bezwaren. Hij hekelde de ongelijke behandeling van bier en gedistilleerd. Neder land heeft enkele jeneverfabrikanten. De verhoging van de minimumaccijnzen zou voor Nederland weinig effect hebben gehad. ANP De vijf afgeslachte jagers worden begraven in Agrinio, in het westen van Griekenland. foto Dimitriou Dimitris/EPA van onze redactie buitenland ATHENE - Een 37-jarige Griek se schaapherder heeft bekend za terdag vijf jagers koelbloedig te hebben doodgeschoten. De Griekse politie zei gisteren dat de herder het vuur opende nadat de vijf mannen ruzie had den gekregen met zijn 73-jarige vader. De vijf waren ervan be schuldigd op het land te lopen van de herdersfamilie. De vijf mannen in de leeftijd van 17 tot 33 jaar werden zater dag laat gevonden. Zij waren van afstand met een jachtge weer neergeschoten en hadden daarna van dichtbij een 'genade schot' gekregen. De herders had den zich er ook aan geërgerd dat de jagers hun schapen onrustig maakten. De zoon loste de schoten in aan wezigheid van de vader. Op de plaats des onheils trof de politie later de afdrukken van de laars van een van de herders aan, waarna in het laboratorium kruitresten op de laars van de zoon waren ontdekt. Het jachtgeweer is inmiddels ge vonden. „Wij hebben al het noodzakelijke bewijs", aldus de politiechef van de regio. De slachtoffers, twee broers en hun drie neven, waren zaterdag in de buurt van het meer Lysi- mahia aan het jagen. Tijdens de jacht verloren zij elkaar uit het oog. De verdachte kon hen daar door één voor één vermoorden. Volgens een forensisch patho loog-anatoom gebeurde dat op uiterst brute en koelbloedige wijze. De Griekse media hebben met verbijstering gereageerd op het bloedbad. ANP/AFP RAMALLAH - De Palestijnse president Abbas heeft gisteren de voorstellen van de Israëlische premier Olmert positief ge noemd. Abbas liet weten bereid te zijn terug te keren naar de on derhandelingstafel. Olmert zei maandag bereid te zijn tot een gevangenenruil met de Palestijnen. Hij bood verder de ontruiming aan van Israëli sche nederzettingen en gebieden op de bezette Westelijke Jor- daanoever, waardoor uiteinde lijk een Palestijnse staat moge lijk moet worden. Abbas gaf geen antwoord op de vraag of de regerende Palestijn se Hamas-partij zorgt voor de vrijlating van een deze zomer ontvoerde Israëlische militair. Olmert heeft nadrukkelijk om zijn vrijlating gevraagd. Het afgelopen weekeinde geslo ten bestandin de Gazastrook tussen de Palestijnen en Israël leek ook gisteren stand te hou den, ondanks meldingen van schermutselingen. ANP/AFP AGDAD - De piloot en enige Kittende van een Amerikaans •16 gevechtsvliegtuig dat aandag neerstortte bij Fallu- ili ten westen van de Iraakse oofdstad Bagdad, is spoorloos, ij is niet in of rond het wrak ju het toestel aangetroffen. p opnames van een journalist lak na de crash is een dode :an te zien met een vliegpak en ;n parachute. Hij ligt bij het rakstuk. Reddingsteams van it Amerikaanse leger hebben ïhter geen lijk gevonden, e F-16 stortte neer bij Fallu- >h. Mogelijk hebben soenniti- :he opstandelingen die in het ebied actief zijn het lijk meege- omen. kee Iraakse rebellengroepen ebben de verantwoordelijk- eid opgeëist voor het neerhalen an het toestel. Maar de Ameri- aanse strijdkrachten zeggen een aanwijzingen te hebben at het toestel uit de lucht is ge- ehoten. iet Amerikaanse leger verliest egelmatig helikopters tijdens evechtsmissies in Irak. Maar et neerstorten van een ge- echtsvliegtuig komt zelden oor. ANP/RTR/AFP ior Hetty van Rooij I GA - Navo-secretaris-gene- al De Hoop Scheffer heeft goe- hoop dat het nationale Af- aanse leger vanaf 2008 de ta il van de Navo-troepen in Af- anistan kan overnemen. e Amerikaanse president Bush iDe Hoop Scheffer hebben gis- ren van alle Navo-leiders de reidheid gevraagd om hun iepen naar het gevaarlijke zui- n van het land te sturen. Vol os Bush kan er geen sprake in van terugtrekking uit het idden-Oosten voordat de 'mis- sie is voltooid'. „In noodsitua ties moet ieder Navo-land be reid zijn om anderen de hulp te komen", hield Bush gisteren zijn Navo-collega's tijdens de top in de Letse hoofdstad Riga voor- Hij doelde op het feit dat Duits land, Frankrijk, Spanje en Italië wel troepen in het relatief veili ge noorden van Afghanistan heb ben, maar niet bereid zijn die naar het zuiden te sturen. Over de waag wat precies een noodsi tuatie is, zijn de regeringslei ders en staatshoofden het niet eens. Geen toezegging Navo-opperbevelhebber gene raal Jones komt in het zuiden een reserve-eenheid van zo'n tweeduizend manschappen te kort. Deze eenheid wil hij naar believen kunnen inzetten. Hij kreeg daarover echter geen toe zeggingen. Behalve de Amerika nen lopen de Britten, de Neder landers en de Canadezen in het zuiden de grootste risico's. Maandag sneuvelden er op nieuw twee Canadezen bij een aanval van de Taliban. Het gebrek aan troepen in het zuiden beheerste gisteren de eer ste dag van de tweedaagse Na- vo-top in Riga. De Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, McKay, liet een krachtige waar schuwing horen: als er nog meer Canadese militairen sneuvelen, dan zou de publieke steun in zijn land voor de missie in Af ghanistan makkelijk kunnen af brokkelen. „We moeten niet over-dramatiseren", aldus De Hoop Scheffer. Terugtrekken Hij noemde Afghanistan een mission possible en zinspeelde op de mogelijkheid dat de Navo zich al vanaf 2008 zou kunnen terugtrekken. „Ik hoop dat we in 2008 aanzienlijke voortgang hebben geboekt en dat effectie ve en vertrouwde Afghaanse troepen in fasen de controle overnemen." De Navo traint het Afghaanse le ger, maar de wederopbouw van het land is vervolgens de taak van de internationale gemeen schap. „Het wordt tijd dat Af ghanistan niet alleen bij de Na vo in Brussel op de politieke ra dar staat", aldus de woordvoer der van de secretaris-generaal. De uitzending van Nederlandse troepen duurt tot 2008. GPD door Sara Miller Liana QUITO - De presidentsverkie zingen in Ecuador van zondag hebben links Latijns-Amerika een nieuwe overwinning be zorgd. Rafael Correa, hoogle raar economie en bevriend met de Venezolaanse president Hu- go Chavez, is de winnaar. De verkiezingen, waarbij Cor rea het op moest nemen tegen de in de VS geschoolde miljardair Alvaro Noboa, werden door de Verenigde Staten nauwlettend gevolgd. Correa zei tijdens zijn campagne de onderhandelingen over een vrijhandelsovereen komst met de VS stil te leggen en een Amerikaanse legerbasis in Ecuador te willen sluiten. Met de overwinning van Correa schaart Ecuador zich in het rij tje van Chili, Bolivia, Brazilië, Argentinië, Uruguay, Nicaragua en Venezuela, die in de afgelo pen jaren ook voor een linkse re gering kozen. Correa stelt dat hij de banden met linkse leiders aanhaalt, maar dat hun invloed op zijn beleid beperkt zal zijn. „Chavez is een vriend van mij. Maar in mijn huis zijn mijn vrienden niet de baas. Ik ben de baas. En in Ecuador zijn de Ecu- adorianen de baas." Correa herhaalde de onderhan delingen met de VS niet te hero penen en overweegt Ecuador weer tot de Opec, de organisatie van olieproducerende landen, te laten toetreden. Hij wil een raad in het leven roepen die een ein de moet maken aan 'de politieke maffia die het land ten koste van de meerderheid van de be volking heeft bestuurd'. Ecua dor is volgens de internationale waakhond Transparency Inter national na Venezuela het cor- ruptste land in Zuid-Amerika. Correa's aanhangers denken dat hij de al tientallen jaren bestaan de situatie, die de armen weinig goeds heeft gebracht, kan veran deren. Maar zijn tegenstanders zijn minder optimistisch. Topadvi seur van de verslagen presidents kandidaat Noboa, F. Perez: „No- boa is een zakenman. Hij ge looft in vrije handel en vrijheid van meningsuiting. Correa is er ger dan een socialist, bijna een communist." Latijns-Amerika-expert E. Ga- marra denkt dat zijn tegenstan ders Correa tijdens de verkiezin gen te zwart hebben afgeschil derd. „Het is onwaarschijnlijk dat hij zo radicaal en isolationis tisch wordt als zijn tegenstan ders beweren." Velen hebben op Correa ge stemd omdat hij belooft de eco nomie en de sociale structuur drastisch te hervormen. Maar volgens analisten zal het niet Rafael Correa foto RTR makkelijk zijn het grillige en ge welddadige land te besturen. In de afgelopen tien jaar hebben door grote straatprotesten drie presidenten het veld moeten mi men. Politiek analist A. Bonilla: „Dat kwam niet alleen door de grote ongelijkheid, maar ook door de versplintering binnen de rege ring. Dat maakte het vreselijk moeilijk hervormingen door te voeren. Hetzelfde scenario zal zich ook nu weer afspelen. De structurele oorzaken van de poli tieke instabiltiteit zijn er nog steeds." CSM Onze oprechte excuses in het geval u vrijdagmorgen 24 november j.l. tevergeefs heeft geprobeerd onze Jubileum Dagaanbieding de Laptop Extreme (artikelnummer 574988) te kopen tegen de extreem lage prijs van U kunt alsnog in het bezit komen van de Laptop Extreme tegen de aanbiedingsprijs van 19.99. Indien u hierin geïnteresseerd bent, kunt u vanaf dinsdag 28 november t/m 31 december 2006 een bon ophalen in alle 260 Nederlandse Intertoys-winkels. Alleen op vertoon van deze bon kunt u van 26 februari t/m 17 maart 2007 deze laptop alsnog aanschaffen. Betaling vindt plaats bij het afhalen van dit product.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29