IS" lil Vechten tegen dementie PZC Ware aard vriendinnen borrelt omhoog Onderwijzer wil clown spelen voor zijn zoon Aan begin en einde van de voorstelling Tuinen van Verschrikking, gespeeld door Vlaams Fruit, horen we van de band een poëtische tekst die ogen en oren doen spitsen. Daar tussen in speelt zich een verhaal af van een onderwijzer die altijd op zijn vrije dag clown wil spe len. Zijn zoon schaamt zich aange zien zijn vader daarvoor geen ta lent heeft. Als duidelijk wordt dat zijn vader tijdens de oorlog gevangen heeft gezeten en zijn leven te danken heeft aan een be waker die zelf in zijn vrije tijd clown is, accepteert zijn zoon de capriolen van zijn vader. De va der wordt gevangen genomen na dat hij samen met een vriend een transformatorhuisje heeft opgeblazen. Op een bijna kaal toneel wordt op originele manier door middel van simpele rekwisieten een ce- mentput uitgebeeld waarin de twee gevangen zitten. Ze wach ten op hun executie. In deze put worden angst en hoop uitge beeld op een manier die nauwe lijks ontroert. Beide spelers brengen hun tekst, die van zichzelf geladen is, erg extravert zodat van innerlijke beleving weinig sprake is. Ook de clownsact van Frans Maas wordt te onbenullig en afstande lijk gespeeld, zodat hier geen ontroering bij het personage zelf ontstaat wat zou kunnen verklaren waarom hij de clown speelt. De handeling van de zoon die bij aanvang aan een ta feltje zijn verhaal doet via een laptop, krijgt evenmin een enke le functie in het verdere verloop van het stuk. Auteur Michel Quint heeft van een op zichzelf interessant gege ven een stuk geschreven dat fragmentarisch is en daardoor weinig ruimte biedt aan ontroe rende confrontaties tussen va der en zoon, gevangene en bewa ker en dat nergens aantoont waarom de vader zo nodig clown moet spelen voor zijn zoon. Overwegend bezwaar tegen de ze voorstelling is dat er geen ba lans is gevonden tussen een prachtige vormgeving en een spel dat teveel in uiterlijkheden blijft steken. Frans Leenderts Vlaams Fruit: speelt Tuinen van Ver schrikking, donderdag 30 december in Stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. Tekst: Michel Quint. Spel: Erik Burke en Frans Maas. Regie: Catrien Hermans. De voorstelling begint om 20.15 uur. Vlaams Fruit speelt Tuinen van Ver schrikking. woensdag 29 november 2006 swb Zeemansliedjes De 4Tuoze Matroze zingen zeemansliedjes. In hun 12-jarige bestaan hebben zij meer dan zestig moder- II ne zeemansliedjes geschreven over drank, verlangen, wee- moed en moederliefde. De bezetting: Kapitein Cees Koldijk T (zang en voordracht), Kapitein Titus van den Bragt (contra- J bas), Marcel van der Schot (accordeon), Theo Sieben (gi- 1 tej taar), Theo Bodewes (slagwerk). v0 Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur ge Benefietconcert va en Mind The Music is een benefietconcert voor War Child. üj Malou Remeijn en Pien van Maldegem van het Goese Ly- be ceum bedachten dit concert, waarvan de opbrengst is be- he stemd voor kinderen in oorlogsgebieden. Medewerking verle- ke nen Fragment, The Uprights en Eye-D. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur er Rock a billy Betty's doghouse staat op het podium. De band speelt rockabilly uit de jaren 50. 't Zottekot, Vlissingen, 21.00 uur Sp ZATERDAG Women In Rock 1 sti Zeven bands nemen deel aan het Women In Rock Festival. bi Het zijn bands met uitsluitend vrouwelijke vocalen, waaron- ge der de Zeeuwse metallband La Ventura en de gothicband Delphian. Hells Belles is een tribute band van stoere vrou- ne wen die alle AC/DC klassiekers naspelen. Lost Insanity en I js La Grace brengen een stevige mix tussen wave, rock en soul. Pretentieloze pretpunk brengen The Riplets, drie stoere mei- Sc den uit Rotterdam. Groover heeft ska- en funk invloeden. m Sporthal Haestinge, Sint-Maartensdijk, 16.00 uur. de zij Holland-koor 'jj Het Holland-koor houdt een sing-in. De muziek komt van Marien Stouten (orgel), Jan-Jacob Stou- I N' ten (trompet), Arianne Stouten (viool), Aleida Stouten (dwarsfluit) en Christiaan Stouten (vleugel). fj] De Levensbron, Goes, 17.00 uur ür Toneelstuk - Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Een Zeeuwse meid. I be Zie woensdag aj Dorpshuis Westkapelle Herrijst, Westkapelle, 20.00 uur a.1 Adventsconcert sp ee Het vocaal ensemble Magnificat geeft een adventsconcert. Ti Er worden werken uitgevoerd van Sweelinck, Pachelbel, i m Bach, Britten en Andriessen. Organist Wim Diepenhorst ver- leent zijn medewerking als solist en begeleider. J p Ned. Herv. kerk, Kapelle. 20.00 uur j hc Cabaret El za Hassans' Angels spelen een try-out van Vallen en doodgaan, u Het trio is een initiatief van Inci Lulu Pamuk, en bestaat ver- to der uit Elvan Akyildiz en Charlotte Lap. Hiervoor stond Inci sj; op de planken met Nilgun Yerli, in Turkish Delight. Elvan is )u onder meer actrice in Sesamstraat en televisieseries. Chariot- ki te speelde als actrice en zangeres in televisie- en theatervoor- js stellingen, schrijft liedteksten en spreekt stemmen in. De Meiboom, Krabbendijke 20.00 uur st Adventconcert ra Het Zeeuws Vocaal Ensemble uit Goes verzorgt een Advent concert. Het kamerkoor onder leiding van Kees van Eersel brengt het I m Magnificat van G. F. Anerio en de Missa Nun komm, der Hei- p, den Heiland van J.C.F. Fischer, motetten en koorliederen van Vulpius, Brahms, Reger en Rheinberger en Psalm 24 in j m diverse gedaanten. Fluitiste Angelique van Gooi speelt wer ken van Bach, Fauré, Wermann en anderen. Geerteskerk, Kloetinge, 20.00 uur Moordwijven Loes Luca kruipt speelt vijf vrouwen In Moordwijven. Het originele stuk Bombshells van Joanna Murray-Smith is vertaald door Jules Deelder. De vrouwen worstelen met de stress van alledag. Een door schuld verscheurde moeder die aan alle moderne eisen wil voldoen. Een hartstochtelijke cac tusfan. Een deelneemster bij een talentenjacht. Een dronken diva aan het eind van haar Latijn. Een weduwe die een blin de jonge God voorleest en een paniekerige bruid. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Slagwerk Slagerij van Kampen brengt de show Energigantica. d. Het programma voert naar het denkbeeldige eiland Energi- i st gantica. Op hun odyssee komen de slagwerkers in aanraking d, met andere culturen, eigenzinnige natuurkrachten en g, vreemdsoortige ritmes. De voorstelling is uitverkocht. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur p Symfonie Orkest Het Bevelands Symfonie Orkest presenteert zich. Op het programma staan werken van Bach, Mozart, Schu bert en Brahms. Dirigent is Marcel van Westen. De Hoogte, Goes, 20.00 uur te eroen van den Berg schreef Blessuretijd, een toneeltekst over de mentie. De eerste versie was in het Fries. Het wordt mor gen in het Nederlands opge voerd in Podium 't Beest Het is een vreselijke ziekte. Toneelschrijver Jeroen van den Berg maakte het van dicht bij mee toen zijn oma begon te dementeren. „Ik was een jaar of vijftien, dus het beeld is verwa terd, maar ik vond het verschrik kelijk wat er met haar gebeur de. Dat ze uit haar vertrouwde omgeving weg moest naar zo'n onpersoonlijke omgeving. We moesten al haar spulletjes in do zen doen terwijl ze niet dood was. Ik heb thuis nog een doos met spullen. Daar zitten briefjes in die ze voor zichzelf geschre ven heeft, en je ziet die steeds warriger worden. Je ziet de per soonlijkheid uit het handschrift verdwijnen. Dat is heel triest om te zien. Mijn oma huilde al tijd als we weggingen. Dat bleef ze doen, terwijl ze ons niet meer herkende. Ik ben bang dat ze zich heel opgesloten voelde." Het idee voor een toneelstuk over dementie kwam niet van Van den Berg zelf. Het was een verzoek van een aantal acteurs van het Friese theatergezel schap Tryater. „Zij zitten allemaal in de leef tijd dat hun ouders met ouder- domsklachten komen en soms dement worden. Of ze kwamen in een verzorgingstehuis te recht. Dat was voor de acteurs iets wat hen direct aanging, en zij wilden daar theater over ma ken. De acteurs van Tryater heb ben in het Fries geïmproviseerd op basis van mensen die ze zelf goed kenden. Vaak speelden ze hun eigen vader of moeder. Dat maakte de voorstelling speciaal. Reinier Bulder als meneer De Graaf die verliefd is geworden op mevrouw Van der Hoeven (Nettie Blanken) in Blessuretijd. foto Jeroen van den Berg/GPD Niet alleen voor de spelers, maar ook voor het publiek. Je voelde dat het heel dichtbij was." Het stuk speelt in een verpleeg huis, waar een aantal demente rende ouderen bij elkaar zit. In het begin spelen vooral de onder linge verschillen een rol. Zo is één van de patiënten aan het strijden voor een betere behan deling en wil een ander meehel pen aan onderzoek naar een me dicijn tegen dementie. En er is liefde. Maar gaandeweg verlie zen de personages hun eigen heid. „We laten zien dat je nog van alles kan als je in zo'n toe stand komt aan het eind van je leven, maar dat daarna onher roepelijk het afscheid komt." In de Nederlandstalige versie wordt het stuk gespeeld door ac teurs die het niet zelf hebben be dacht. Van den Berg heeft er al le vertrouwen in dat het min stens even goed zal worden als die Friestalige versie. „De ac teurs die het nu spelen hebben niet die directe band, dus dat geeft een andere spanning. Deze spelers hebben meer afstand tot het onderwerp en die afstand le vert ook inzicht op." Bovendien is de spelersgroep met grote namen als Nettie Blan ken en Helmert Woudenberg om van te smullen. Ook al regis seert Jeroen van den Bergs boe zemvriend en vaste maat Ivar van Urk het stuk net als in Fries land, een kopie wordt het niet: „De eerste versie is wel het uit gangspunt, maar het stuk be staat voor een groot deel uit mo nologen. En een monoloog wordt altijd heel erg gekleurd door de acteur die het doet." Wijbrand Schaap Blessuretijd van Jeroen van den Berg is donderdag 30 november zien in Podium 't Beest in Goes. De voor stelling begint om 20.30 uur. Anousha dacht vroeger dat ze zou solliciteren bij Char lie om de vierde Angel te wor den van Charlie's Angels. Colet te was ervan overtuigd dat ze zou trouwen met John Taylor, gitarist van Duran Duran. Het pakte anders uit voor de dames, die morgen gezamenlijk op het podium staan van het Arsenaal theater in Vlissingen. Colette Notenboom won in 1999 met Eva de Roovere als het duo Eeef en Co het Leids Ca baretfestival. In 2000 stond An ousha Nzume in de finale van dat festival. Daarna maakten ze solovoorstellingen en speelden ze in televisieprogramma's. Colette hing in haar eerste voor stelling gedurende het eerste kwartier op haar kop en in haar tweede voorstelling schommel de ze op een boomstronk, boven het publiek. Anousha Nzume speelde in Josephine, de Musi cal en in de tv-serie Vrouwen vleugel. Na twee seizoenen von den de twee de tijd rijp voor een duo. Nu hebben ze samen de ca baretvoorstelling Poppenkop- Anousha Nzume (links) en Colette Notenboom spelen Poppenkoppen. pen gemaakt, omdat ze niet meer alleen op het podium wil len staan en ze met dezelfde the- ma's bezig bleken te zijn: wan neer ben je eigenlijk jezelf, en hoe blijf je dat in deze harde we reld zonder aan je angsten on derdoor te gaan. Ze spelen twee vrouwen van begin dertig die el ke dag samen een gezellig kin derprogramma presenteren. Om zowel de kids, de moeders als de vaders tevreden te houden, doen ze zich jonger, hipper, leu ker en sexier voor dan ze eigen lijk zijn. Dat moet ontsporen. Dus ja: ze krijgen ruzie, de één doet het met de regisseur die de ex is van de ander, de één wil zingen en de ander baalt van de tweede stem. De girlfight loopt op in de kleedkamer en de ware aard van de twee kindervrien den borrelt langzaam omhoog. Daphne Broers Anousha en Colette spelen Poppen- koppen, morgen in het Arsenaalthea ter Vlissingen (aanvang 20.15 uur). ROTTERDAM De dood van Poppaea. Een speakeropera over de volksmond, macht en dood. Com positie Huba de Graaff. Regie en libretto Erik-Ward Geerlings. Productiehuis Rot terdam. Rotterdamse Schouwburg, wo, do, vrij, za 20.00 uur. Henri Bok Tweedaagse: In a Nutshell. Tweedaags mini-festival rond de Rotter damse basklarinettist Henri Bok die dit seizoen zijn 25-jarig jubileum viert als do cent. De twee concerten One, 2, Three en 2 x 2 3 kijken terug én vooruit en geven een beeld van de basklarinet anno 2006. Theater Lantaren/Venster wo en do 20.30 uur. Korpsconcert. Ter gelegenheid van het 341-jarig bestaan van het Korps Mariniers geeft de marinierskapel haar jaarlijks con cert. Tevens treden de Tamboers en Pij pers van het Korps Mariniers voor het voetlicht. Concert- en congresgebouw de Doelen wo en do uur. Lunchconcert: Moskou Pianoduo. Con cert- en congresgebouw de Doelen, Hal wo 12.45-13.15 uur. Night of the Proms 2006. klassiek en pop op een reis door 250 jaar muziekgeschiede nis. Ahoy' wo 20.00 uur. Women of Dzonga: Celebrating the South African. Drie generaties vrouwen brengen een energieke show vol zang, dans en slag werk. Fortis Theater a/d Schie wo 20.15 uur. Juliana. Prins Bernhard is zojuist gestor ven. In de wachtkamer van het hierna maals treft hij koningin Juliana, Greet Hof mans en minister-president Beel. Met Renée Soutendijk. Rotterdamse Schouw burg, wo en do 20.15 uur. LNDN. Als voyeurs kijken de toeschou wers in het zomerhuisje van de familie Frijns, die leeft tussen de rotzooi en pro beert de puinhoop te bezweren die hun le ven is. Rotterdamse Schouwburg, wo 20.30 uur. De grote voelshow (12+). Theatergroep Dox gaat op zoek naar hoe mooi, ontroe rend en onschuldig liefde en seksualiteit kunnen zijn. Rotterdamse Schouwburg, wo 19.30 uur. Sanne Wallis de Vries - Vier. In een combi natie van cabaret, zang, dans en beeldend theater vraagt ze zich af of er nog wat te vieren valt. Ze wordt bijgestaan door Vera Kaye en Cindy Grande. Oude Luxor Thea ter do, vrij en za 20.00 uur. Der Hund. Het muziektheaterhuis De Hel ling schetst het universum van Otto Wei- ninger, een 23-jarige filosofiestudent die zich op 4 oktober 1903 ombracht in het ge boortehuis van Beethoven. Van Rob Zui- dam. Rotterdamse Schouwburg, vrij 20.30 uur. Placebo. Brian Molko komt met Placebo voor een concert. Ahoy vrij 20 uur. Rowwen Heze support. Live. Nighttown, vrij 21.00 uur. Christina Aguilera. De Amerikaanse zan geres doet voor de eerste keer sinds 2003 Europa aan met een tournee van vier we ken. Haar nieuwe album heeft als titel Back To Basics. Ahoy' Rotterdam, za 20.00 uur. Kerstcantate - Kerstoratorium. O.l.v. Lea- nder van der Steen. Met Martin van der Zwan - orgel, Dick van Luttikhuizen - pia no, Verenigde Veluwse Koren, Ref. Zangve reniging Cantilene, Jongerenkoor Kol-Sja- riem, Mannenkoor Door Eendracht Ver bonden Werkendam, Mannenkoor Tehil- lim Dordrecht en orkest RBO Sinfonia. Concert- en congresgebouw de Doelen, za 19.15 uur. 20e Nationaal Concours 2006. De Stich ting Jong Muziektalent Nederland (SJMN) organiseert concoursen voor jong muziek talent uit Nederland. Concert- en congres gebouw de Doelen, za en zo 10-17 uur. Solid Jive. Rhythm blues. Bluessocieteit L'Esprit za 20.30-2.00 uur. Mefisto for ever. Een theaterparabel over kunst en politiek, macht en acteren, regie en propaganda. Guy Cassiers en Tom La- noye bewerkten het boek van Klaus Mann en stellen vragen over wat het betekent om een kunstenaar te zijn. Het Toneelhuis. Rotterdamse Schouwburg, za. 20.15; zo. 16.30 uur. Jubileumconcert Laurenscantorij. Jubi leumconcert Laurenscantorij m.m.v. Lau- rens-Bachcollegium en Laurens-Bachor- kest, o.l.v. Wiecher Mandemaker en Ba rend Schuurman. Programma: Igor Stra vinsky - Mis; Klaas de Vries - Nieuw werk (premiere). En drie prijswinnende composi ties van de Laurenscantorij Foundation Composers Competition 2006. Grote- of St. Laurenskerk zo 14.30 uur. Muzikale geografie: Albion. Doelenkwar tet m.m.v. o.a. Jan Jansen - klarinet. Pro gramma: Britten - Strijkkwartet nr. 3, Birtwistle - Deowa, Dowland (arr. Kool mees) - Liederen, Birtwistle - Klarinet kwintet. Een must voor Engelandvaar ders. Inleiding om 19.45 uur. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 20.30 uur. De stille kracht. Het lukt de Hollandse re sident Van Oudijck niet de Indische cul tuur te doorgronden. Maar ook zijn vrouw ontglipt hem. Zo worstelen meer Hollan ders met hun emoties, het land, het kli maat, de stille krachten, de misverstanden tussen Oost en West. Naar Louis Coupe rus. Rotterdamse Schouwburg, di 20.15 uur. ANTWERPEN Taxi Taxi. Komedie over een taxichauf feur die in een ziekenhuis belandt en een dubbelleven leidt, door Het Nieuwe Boule vardtheater met hoofdrolspelers Dirk Van Vooren en Patrick Onzia. do. vr. en za. Zui- derkroon 20.00 uur. Menuet. Toneelstuk naar Louis Paul Boon in regie van Catrien Hermans, waarin idea listen het afleggen tegen de maatschappij en waarin de drie hoofdpersonages ver schillend omgaan met hun existentiële twijfel, vr. en za. première Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur. De kus van de spinnenvrouw. Theaterstuk over twee mannen in een gevangenis in Bu enos Aires naar Manuel Puig in een bewer king van Maaike Neuville en Charlotte Vandermeersch. vr. en za. Noordtheater 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Voorstellingen in de Bourla: The Lieutenant of Inishmore, tweede deel van de Aran Islands-Trilogy van de Britse schrijver Martin MacDonagh met als the ma terroristisch extremisme terugge bracht tot huiskamerniveau, door Olympi- que Dramatique, do. vr. za. en di. 20 uur, zo. 16.30 uur. Voorstelling in het Raamtheater: Bedrog: theaterstuk naar Betrayal van Harold Pinter, do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20 uur; Mata Hari, Une pièce théatrale Musicale (Franstalige voorstel ling): theater-mengvorm met monoloog, muziek en dans, over de geschiedenis van de Hollandse danseres Mata Hari en haar ter dood veroordeling; tekst en regie van Herman van Veen, vertolkt door Gaëttane Bouchez, zo. ma. en di. 't Klein Raamthea ter 20 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Passie, een toneelstuk over een ontmoe ting tussen twee mensen, met hun eigen verleden en verschillende drijfveren, naar een idee van Eddy Kips, geschreven door Wim Morbee, wo. 20.30 uur; Wintertulpen, theatermonoloog en bewerking van Steph Goossens, naar het boek Chemo van Chris tine Lafaille, door Marleen Merckx, vr. en za. 20.30 uur; De wasserette, theaterstuk van Marsha Norman, over twee vrouwen met een geheim, die elkaar ontmoeten in een wasserette, door Sarah Bernolet en Jee Reusens, vr. en za. 20.30 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Echt Gebeurd! Cabaret en show door Ka- magurka met autobiografische elementen, wo. 20.15 uur; Joachim Badenhorst Skakk Trio feat Han Bennink, concert door jazz-impro trio met de Zuid-Afrikaanse klarinettist Joachim Badenhorst, violist Ene. KM Clark uit Canada en de Finse gi tarist Juhany Silvola; als speciale gast Han Bennink, wo. 20.30 uur; 123 Comedy Club - Mooie meisjes duren niet lang, thea tershow door stand-up dichter Denis Nowé, do. en vr. 20.30 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: Maximizing The Audience, concert door Wim Mertens, waarin hij terugblikt op zijn 25-jarige carrière, do. Roma 20.30 uur; Franco Saint De bakker feat. Rudy Trouvé: jazzconcert door septet met klas sieke invloeden en eigenwijze jazzinterpre- taties van diverse componisten en als spe ciale gast Rudy Trouvé, za. 20.30 uur. Voorstellingen en concerten De Singel: Dixit Dominus, concert van Handel met psalmzetting voor solisten, koor en orkest en Anthems van Purcell door Belgisch ba- rokorkest B'Rock en het Vocalconsort Ber lin o.l.v. dirigent Gary Cooper, vr. 20 uur; Champ D'Action o.l.v. Luc Brewayes: con cert.met drie Belgische creaties van Vers- tockt, Brewayes en Swinnen en werk van Harvey, za. 20 uur. Concerten in Koningin Elisabethzaal: Promenadeconcert, concert met opera's uit het repertoire van Verdi door DeFilhar- monie o.l.v. Danile Callegari, za. 15 uur; Glenn Miller Orchestra, zo. 16 uur. Concerten in het Sportpaleis: In 't Dubbel: concert van Clouseau met twee podia en twee bands en ruim 50 muzi kanten, vr. za. en di. 20.30 uur; Back to Ba sics Tour, concert hedendaagse soul met elementen van blues en jazz uit de jaren '20, '30 en '40 door Christina Aquilera; sup port act Kevin Styles, zo. 20.30 uur. My Fair Lady. Nederlandse musical met Thorn Hoffman als Professor Higgins en Celine Purcell als Eliza Doolitle. wo. t/m za. Stadsschouwburg 20.00 uur. Latin Fever - Belle Perez. Concert van de Spaans-Belgische zangeres Belle Perez, vr. Zuiderkroon 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26