1I11CÏI Drinken begint al op basisschool Rutte weerstaat aanval van Verdonk op leiderschap VVD PZC Ziekenhuis De Honte krijgt kraamsuite NAVIGATIE DEMO DAGEN Meerderheid twaalfjarigen West-Zeeuws-Vlaanderen heeft alcohol genuttigd Supermarkt en garage ontruimd in Amsterdam Werkstraf voor opsluiten vrouw in Tholen Ondernemer Navo wil weg uit Afghanistan Geld voor proef met mosselkweek Neckermann gaat in de verkoop Frits Paap in wachtkamer 18 ilocal 1 Na het optrekken van de nevels, zonnige perioden. Matige zuidwesten wind. Maxima rond 12 graden. 248e jaargang no. 282 woensdag 29 november 2006 los nummer 1,30 internet: www.pzc.nl MMMWBMBI KOM NAAR DE a.s.vrijdag 1-12 11.00-21.00u a.s.zaterdag 2-12 10.00-17.00u STUNTAANBIEDINGEN |_|pf GRATIS INBOUWEN ALLES ZELFTESTEN Industrieweg 13-Vlissingen tel: (0118) 41 75 85 - www.carlife.e Topmerfcen o.a. Pioneer.TomTom, Becker, Garmin, etc. |Joor Raymond de Frel SCHOONDIJKE - Tachtig pro ltent van de West-Zeeuws- i'laamse elf- en twaalfjarigen heeft al eens alcohol gedronken. Een ronduit schrikbarende con- ïtlusie, vindt H. van Opdorp, voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse tak van Veilig Verkeer N'ederland. Tan Opdorp lichtte de voorbije maanden leerlingen van dertien basisscholen in de gemeente Sluis voor over drankmisbruik. .Dat komt neer op ruim 250 leer ingen. Tachtig procent van hen bevestigt dat ze al eens heeft ge- Ironken. Dat varieert van een aipje van een glas van één van le ouders tot het bewust nemen van een Breezer. Het cijfer moet dus met enige nuance worden benaderd, maar feit is in elk ge il dat de kennismaking met al cohol steeds vroeger komt." fan Opdorp wijt dat voor een groot deel aan ouders die hun hinderen te makkelijk iets laten proeven. „Kijk, een biertje of pijntje wordt door de meeste leerlingen nog als 'vies' afge daan. Maar zo'n mixdrankje als een Breezer (met vijf procent al- :ohol) scoort wel heel goed. Lo gisch, want dat is lekker zoet." Heel eerlijk De Wegwijzer in Schoondijke is dinsdag de dertiende en laatste school die Van Opdorp met het -team aandoet. „Wees alle maal eens even heel eerlijk", vraagt van Opdorp de leerlingen van groep 7 en 8, „wie van jullie AMSTERDAM - De politie heeft gistermiddag op het Os dorpplein in Amsterdam een parkeergarage en een naastgele gen supermarkt ontruimd. Ook twee bovengelegen winkels moesten de deuren sluiten. Dat gebeurde nadat de gemeentelij ke dienst milieu- en bouwtoe zicht had geconstateerd dat een bouwconstructie in het complex onveilig is. Volgens de politie is er geen sprake van acuut gevaar. Mi lieu- en bouwtoezicht ontdekte scheurtjes in de parkeergarage tijdens renovatiewerkzaamhe den in de Albert Heijn. De con structeur merkte op dat sprake is van overbelasting. Bouwin- specteurs van stadsdeel Osdorp hebben dat bevestigd. Zij oor deelden dat het niet langer ver antwoord is de garage open te houden. De garage, die deels uit twee en deels uit drie lagen bestaat, is acht jaar oud. Het stadsdeel stelt een onafhankelijk onder zoek in naar de constructie van de parkeergarage. Vandaag be spreken betrokkenen hoe ze de situatie kunnen stabiliseren. De gemeente heeft voor omwo nenden een informatiepunt inge steld. Het is nog onduidelijk hoe lang de ontruiming duurt. Het is niet de eerste keer dat in Amsterdam een fout in de bouw constructie wordt ontdekt. Een recent voorbeeld is het Bos en Lommerplein, dat op 11 juli op van de gemeente werd ont ruimd wegens instortingsge vaar. De evacuatie behelsde wo ningen, winkels, een parkeerga rage, marktplein, stadsdeelkan toor en een bibliotheek. ANP heeft al eens alcohol gedron ken?" Zeven vingers gaan de lucht in. Zeven van de acht leer lingen... „Da's normaal hoor, hier schi'ik ik niet van", stelt Van Opdorp de klas gerust. De conclusie van de klas: 'Breezers zijn lekker, bier is goor'. Overigens weten alle leerlingen ook moeiteloos de mogelijke ge varen en gevolgen van alcoholge bruik op te sommen. „Je wordt er wazig van", zegt de een. „Je doet een beetje gek", weet een ander. En een derde: „Je bent een gevaar op de weg." Aha, nu heeft Van Opdorp zijn toehoorders precies waar hij ze hebben wil. „Elk jaar belanden twintigduizend Nederlanders als gevolg van een ongeval in het ziekenhuis. Dat zijn net zo veel mensen als er in heel West-Zeeuws-Vlaanderen wo nen. Ruim zesduizend van die gewonden hebben het ongeluk direct of indirect aan alcohol te danken", vertelt hij. De rondgang van het BOB-team langs de Sluise basisscholen geldt als een proefproject. Tot de zomer van 2007 worden ook basisscholen in de gemeenten Terneuzen en Hulst bezocht. Van Opdorp: „Daarna is het de bedoeling om deze voorlichting ook in de rest van Zeeland in te voeren." Uit onderzoek van welzijnsorga nisatie Scoop bleek onlangs al dat twintig procent van de Slui se veertien- en vijftienjarigen meer dan eens tien glazen alco hol (of meer) achter elkaar drinkt. Dat doen ze thuis of in horecagelegenheden. Op het internetforum van de PZC (www.pzc.nl) kunt u uw reactie kwijt op de vraag 'Moet Breezer verboden worden?' Christine Voogd uit groep 8 van De Wegwijzer doet tijdens de voorlichting een alcoholtest. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Tholen heeft vol gens officier van justitie R. Jeu ken zijn echtgenote stelselmatig mishandeld. Het slachtoffer en haar twee kinderen werden lan ge tijd opgesloten in de geblin deerde woning. Toen de vrouw op 25 april 2004 de aandacht van de buurvrouw wist te trekken, kon de politie haar samen met haar kinderen bevrijden. Het huiselijk geweld zou sinds 2000 jarenlang hebben plaats ge had. De vrouw was als asielzoek ster afhankelijk van haar man, die als Afghaan de Nederlandse status heeft verworven.De man ontkende, maar zowel de politie rechter als de officier was over tuigd van het bewijs. Zo bleek uit de medische verklaring van de arts dat de vrouw onder de blauwe plekken zat. Ook gaven oude wonden sporen van langdu rig geweld te zien. De officier eiste gisteren negen maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk. Politierechter A. Jans- sens-van Kampen vond 240 uur werkstraf passend. van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD-leider Mark Rutte heeft gisteravond een aan val van Rita Verdonk op zijn po sitie afgeslagen. Rutte wist met steun van de frac tie te voorkomen dat er een com missie van wijzen zou worden in gesteld om het WD-leiderschap te onderzoeken. Verdonk legt zich bij de gang van zaken neer. De nummer twee op de kandida tenlijst kwam met haar voorstel voor een commissie omdat zij bij de verkiezingen 620.000 voor keurstemmen heeft gehaald, 60.000 meer dan Rutte. Verdonk claimde op grond hier van weliswaar niet rechtstreeks het leiderschap, maar suggereer de wel dat een groot deel van de achterban achter haar staat. In het voorjaar verloor Verdonk nipt de verkiezing om het lijst trekkerschap van Rutte, maar ze heeft haar ambities nog niet opgegeven, zei ze gisteren. Ver donk: „Ik ben loyaal aan Rutte. Maar ik heb 620.000 stemmen en die zeggen: ik wil de koers Verdonk. Wat moet ik dan zeg gen: Kiezers, sorry, maar ik doe er niets mee?" In de commissie die Verdonk voorstelde zouden onder anderen Frits Bolkestein en Hans Wiegel moeten zitten. Beide voormalige partijkopstuk ken hadden toegezegd te zullen meewerken. Maar Rutte liet al meteen merken niets te voelen voor een discussie over het par tijleiderschap. De fractie steun de hem hierin, bleek gister avond tijdens een spoedberaad. Vorige week koos de fractie, in clusief Verdonk, Rutte unaniem Rita Verdonk vertelt in een Haags café dat ze een onderzoek wil naar de consequenties van het grote aantal voorkeurstemmen dat ze heeft behaald. foto Phil Nijhuis/GPD (Advertentie) Woensdag 6 december a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Accountancy Duurzaam ondernemen Interview Monique Velzeboer door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaam- se vrouwen kunnen in zieken huis De Honte gaan bevallen in een kraamsuite. Het ziekenhuis verbouwt een vierpersoonska- mer van de Terneuzense kraamafdeling tot luxe verblijfs- ruimte met slaapgelegenheid voor twee, een ontspanningsbad met lichtjes en een menukaart met extra voorzieningen. De eerste suite opent opent ko mende lente op proef ,T)e provin cie Zeeland subsidieert de suite met negentigduizend euro. In 2008 wil het ziekenhuis zeven kraamsuites hebben. Die komen in plaats van de drie huidige ver loskamers en de kraambedden op de afdeling. L Goense, hoofd klinische zorg: „Als een vrouw in het zieken huis bevalt komt ze in een suite en daar blijft ze tot ze naar huis kan met partner en baby." Dat kan, afhankelijk van het ver loop van de geboorte, uiteenlo pen van enkele uren tot enkele 482 Geen hotel De suites zijn echter niet 'bij te boeken' als een kraamvrouw be sluit een dagje langer te blijven. „We zijn geen kraamhotel." De kamers krijgen geen klinische sfeer maar wel alle medische Bevelands Symfonie Orkest debuteert N a vo-secretaris-generaal De Hoop Scheffer heeft goe de hoop dat het Afghaanse leger vanaf 2008 de taken van zijn troepen in het land kan overnemen. Maar tot dat tijdstip zijn er volgens de Amerikaanse president Bush (foto) vooral in het ge vaarlijke zuiden van Afgha nistan zeker nog tweedui zend extra bui tenlandse mili tairen nodig. Initiatieven voor de kweek van mosselen en kokkels op het land kunnen opnieuw geld tegemoét zien van de pro vincie en boerenorganisatie ZLTO. Het gaat om proeven met de kweek van mosselen als tweede bedrijfstak op een landbouwbedrijf op Tholen en de binnendijkse opkweek van kokkelbroed op Schouwen-Duiveland. Dit biedt kansen voor boeren die uit de akkerbouw pG onvoldoende inkomen kunnen halen. Moederbedrijf KarstadtQuelle maakte gisteren bekend af te willen van postorderbedrijf Neckermann. De verkoop is onderdeel van een grote reorganisatie. De maatregel verraste de directie van Neckermann in Sint-Jansteen des ondanks toch. De gevolgen voor de zevenhonderd man personeel in Terneuzen en Sint-Jansteen zijn nog niet bekend. Er zouden al wel geïnteresseer- a de kopers zijn. Het Zeeuwse voetbaltalent Frits Paap maakt een bizar re periode in zijn carrière door. Met RBC 1 speelde hij vorig jaar in de eredivi sie nog tegen Ajax, nu moet hij met de reserves van RBC wedstrijden voor tien toeschouwers spelen, zoals maandagavond tegen TOP 2. Paap blijft optimistisch en wil zo snel mogelijk terug naar de top. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 24; Uit: 25, 26 en 27 (Advertentie) tot fractieleider. Rutte wees er na de fractievergadering op dat het WD-partijbestuur al eerder heeft besloten tot instelling van een onderzoekscommissie. Die moet alle verkiezingen van de af gelopen tijd gaan evaluren: de gemeenteraadsverkiezingen, de lijsttrekkersverkiezing en de Ka merverkiezingen. In de afgelopen verkiezingscam pagne bleek diverse malen dat het niet boterde tusen Rutte en Verdonk, al verklaarden beiden naar buiten toe steeds dat ze op één lijn zaten. Zo ontstak Rutte in woede toen Verdonk zichzelf zonder overleg uitriep tot kandi daat voor het vicepremierschap van de partij. Verdonk verklaarde gisteren openlijk dat er 'een heel duide lijk verschil is' tussen Rutte en haar. „Nu is 43 procent van de WD-kiezers voor mijn koers, maar veertig partijbonzen zijn tegen." Na afloop van het frac- tieberaad zei Rutte, dat er een 'stevige discussie' was geweest. Verdonk sprak over een 'fiks de bat.' Voor Rutte was het nu 'zand erover.' ANP 0FZgek^ restaurants Zwolle zoeken www.ilocal.nl (Advertentie) voorzieningen. Klantenbinding - veel Zeeuws-Vlaamse vrou wen bevallen nu over de grens - is meegenomen, maar niet de voornaamste drijfveer, stelt Goense. „Het komt tegemoet aan de wensen van vrouwen nu er op het platteland steeds min der thuisbevallingen mogelijk zijn." In de 'gezinsgerichte visie' van ZorgSaam Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen wordt het gezin van de kraamvrouw bij de zorg be trokken. Als een baby couveuse- tijd of opname op de kinderafde ling nodig heeft, kan de ouder in dezelfde kamer blijven slapen. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor ncasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met aulomatische incasso l€ 21.50)*. CD per kwartaal met automatische incasso l€ 61.50)". Ipostlbankrekeningnummer CD per jaar met automatische i mei gratis PZC-paraplu so (€236.00)* Ki/k op wwwpzc nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 ol stuur de.'e bon naar. PZC, aldeling leietssetvice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes shzuósshssssbo het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1