?zc Belbus én vaste lijn in Zeeland Geld voor proef met mosselkweek Van een oude fiets kun je veel leren Politie op zoek naar cafégangers Middelburg CZ hoopt storing snel te verhelpen 15 3Vervoerder boven en onder Westerschelde hanteren ander systeem SGP'er Kolijn bit provinciale politiek Klantenpanel Mee Zeeland van start Plannen voor cruiseterminal CZAV stapt in biobrandstof Oud-wethouder naar Alkmaar Gemeenten claimen asielgeld Vergadering van Zeeuws Grondbezit Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 29 november 2006 jor Claudia Sondervan OES - Vandaag of morgen oet de grote computerstoring zorgverzekeraar CZ verhol- [n zijn. Dan kunnen de mede erkers weer bij de klantgege- over ns, voor vragen over nota's en :ati( irsoonlijke polissen, ant- je hoop uit woordvoerder met D. Westerwoudt van CZ. Het hoofdkantoor in Tilburg kreeg zondagavond laat te maken met een brand in een grote computer ruimte, waarna de brandweren de sproei-installatie het compu tersysteem en deels de telefoon centrale en de website onklaar maakte. Via een uit wijkcentrum in Alme- re moeten de digitaal opgesla gen klantgegevens vandaag be schikbaar komen bij CZ. Met extra inspanningen op de bijkan toren in Goes en Sittard en van fusiepartner OZ Zorgverzekerin gen in Breda is het telefoonver keer opgevangen. ,,We kunnen telefoontjes nu weer binnen dertig seconden op nemen", zei Westerwoudt gister middag. Vragen beantwoorden kon toen nog niet. Westerwoudt vindt dat klanten daar veel begrip voor to nen. „We hebben een belbedrijf dat ons de komende maanden zou helpen bij het oversluiten van polissen, eerder ingeschakeld. De verzending van de polisoffer tes gaat via een bedrijf in Lely stad. Daar heeft de brand geen invloed op." gdijoor Emile Calon zijn was MIDDELBURG - De provincie «lid, ;an vanaf 10 december in de wen iraktijk zien welke manier van openbaar vervoer het beste werkt: de belbus of een bus die des tik uur op een vast tijdstip een een dorp aandoet. Vanaf die datum rijden belbussen in de regio's bo de ren de Westerschelde, terwijl in van Zeeuws-Vlaanderen de vaste bus rijdt. fie- loi-Als na verloop van tijd blijkt ook dat het ene vervoerssysteem reel meer reizigers trekt, zal de indere vervoerder zijn systeem aanpassen, voorziet gedeputeer- le M. Ie Roy. In haar aanwezigheid presen- eerden de vervoersmaatschap- eenjpijen Connexxion en Veolia nde (voorheen BBA) de nieuwe route schema's. Vanaf 10 december is Connexxion de vervoerder voor Midden- en Noord-Zeeland en Veolia voor Zeeuws-Vlaande- ien. )eze maatschappij neemt die luidelijke regio over van Con- aexxion en gaat met kleine bus- es de verbindingen tussen alle loipen onderhouden. Om de Zeeuws-Vlamingen te laten wen nen aan de nieuwe vervoerder kunnen ze op de dinsdagen 12, 19,26 december en 2 januari gra tis met de bus rijden. Van fe bruari tot en met juni is het bus vervoer binnen de regio ook el- eerste dinsdag van de maand gratis. Zekerheid H. Bremer (Veolia) verwacht dat rijden met een vaste bus meer klanten trekt dan werken met een belbus. „Een vaste bus geeft meer zekerheid." P. Siliacus pOor Rinus Antonisse ERNEUZEN - SGP-fractie- foorzitter W. Kolijn uit Terneu- [en stapt uit de provinciale poli- iek. Na twintig jaar lidmaat- jchap van Provinciale Staten iindt hij het welletjes. Hij stelt rich niet beschikbaar voor een pieuwe periode na de verkiezin- gen van 2007. Wel blijft Kolijn landelijk voorzitter van de SGP. Srintig jaar in de Staten is ei- inlijk al te lang, zegt hij. „De iximumperiode van twaalf jar die sommige partijen hante- heb ik toch ook wel ervaren een natuurlijke grens. Daar it wel wat in. Je moet steeds irgen scherp te blijven en ge- ïotiveerd te zijn. Dat valt naar- late je langer zit, niet mee." lij de kandidaatstelling voor de i.korige verkiezingen in 2003, had -'Kolijn al aangegeven liever plaats te maken voor een jonge re opvolger. „Er treedt een ver zadiging op. Ik heb gezegd: ik zit er lang genoeg, ik ben bereid ipzij te gaan. Dat vond men loen niet zo nodig." por hem speelt ook zijn leef tijd, 62 jaar nu, een rol. „Als je blijft, schiet je wel meteen door paar 67 jaar. En de last van de leeftijd begint een beetje een tol eisen." Kolijn wijst erop dat de invoe- Bng van het zogeheten 'dualis me' - waarbij een grotere schei- Hing tussen Staten en dagelijks provinciebestuur is ontstaan - hem niet echt bevalt. „Het is op pervlakkiger geworden en je Pioet snel scoren." Jij houdt zijn functie als voor zitter van de nationale SGP tan. Zijn periode loopt tot in 2008. „Ik zeg de politiek dus ■liet helemaal vaarwel." Kolijn begon zijn politieke loop baan in 1974 in de gemeente rad van Terneuzen. In 1986 Sad hij tussentijds toe tot Pro vinciale Staten en in 1990 werd lij fractievoorzitter van de SGP. Op de ontwerp-kandidatenlijst ■oor de Statenverkiezingen van jl maart volgend jaar staat de [huidige gedeputeerde G. van peukelom op de eerste plaats. j is voor de partij opnieuw be- igd dagelijks provinciebestuur- Ier. De zittende statenleden G. ieland en T. van Oostenbrugge >taan twee en drie. Op 9 decem ber stelt de SGP de definitieve Kandidatenlijst vast. (Connexxion) is er juist van overtuigd dat de belbus de beste manier is om alle dorpen te ont sluiten. Mensen kunnen zelf hun vervoer regelen." Omdat beide vervoerders alle dorpen aandoen, rijdt vanaf 10 decem ber ook de bus naar Burghsluis, Nieuw-Haamstede, Bath, Nisse, 's Heer-Arendskerke, Kattendij- ke, Noordstraat, St-Kruis, Zee dorp, Heille en Philippine. Alle maal dorpen waar de bus al ja ren niet meer komt. Plaatsjes als Zeedorp en Heille zien vol gende maand zelfs voor het eerst een bus. Siliacus liet weten dat zijn be drijf overweegt in de loop van volgend jaar om de woensdag tussen Goes en Gent te rijden. Vanaf volgende maand rijdt Connexxion vijf maal op de za terdag en zondag naar die plaats. „Als blijkt dat die lijn succesvol is, zal er zeker ook doordeweeks gereden worden." Beide bedrijven zijn ook van plan volgend jaar samen met de provincie te kijken of er met af zonderlijke gemeenten, instellin gen of bedrijven overeenkom sten zijn af te sluiten voor ver voer tegen een gereduceerd ta rief. Bijvoorbeeld voor 55-plus- sers die in de gemeente Veere wonen en die tegen een beperkt tarief binnen de eigen gemeente kunnen bussen. Voorzitter D. Eveleens van het Overleg Platform Openbaar Ver voer toonde zich tevreden over de nieuwe dienstregeling. Hij is vooral blij dat vanaf volgende maand alle dorpen worden aan gedaan en dat de schema's van de twee maatschappijen op el kaar aansluiten. Liever had hij gezien dat Veolia ook gestart was met het systeem van belbus sen. Nu die maatschappij echter kiest voor vaste bussen, kan vol gens hem ook mooi vergeleken worden welk systeem het beste werkt. De antieke fietsen van Cees van den Berg (links) en Simon Groen staan nu uitgestald in het streekmuseum in Sint Annaland. Foto's onder: een fietsband met stro uit de oorlog, een rieten kinderzitje uit 1898 en een kinderfietsje uit 1900. door Ben van den Aarssen SINT ANNALAND - Een jaar of wat ge leden voegden verzamelaars Cees van den Berg en Simon Groen hun collecties bij elkaar. Sindsdien heeft het duo sa men een verzameling historische fietsen die de ontwikkeling van het stalen ros ge durende ruim een eeuw op de voet volgt, van de antieke loopfiets uit pakweg 1820 tot de dienstfietsen uit de Tweede We reldoorlog. De collectie was twee seizoenen als wisse lexpositie te zien in streekmuseum De Meestoof in Sint Annaland. Aan het eind van het jaar moeten de rijwielen plaats maken voor een andere tentoonstelling. Zonder nieuwe ruimte dreigt de verzame ling uit elkaar te vallen, „Dat zou eeuwig zonde zijn." Cees van den Berg uit het buurtschap Strijenham bij Poortvliet en Simon Groen uit Middelhamis kwamen elkaar ooit tegen op een rommelmarkt in Goes. Van den Berg was als altijd op zoek naar boeken over de geschiedenis van de velo. Per toeval liep hij tegen Groen op, fanatiek verzamelaar en her steller van rijwielen uit een lang vervlo gen tijd. Het klikte tussen het tweetal en van het een kwam het ander. Hun collec ties vulden elkaar naadloos aan. „We kunnen nu het.hele verhaal vertellen." Enthousiast verhalen beide verzamelaars over de technologische ontwikkelingen, hoe de trapper bedacht werd en wanneer de ketting in zwang kwam. Met liefde streelt Groen de houten vel gen van een Hoge Bi, de spaken inge nieus geconstrueerd en eigenhandig in volle glorie hersteld. Kennis die het twee tal graag zou overdragen. „Bijvoorbeeld in de vorm van een werkproject." Wedergeboorte De ideeën borrelen op. Van den Berg droomt hardop van een wedergeboorte van de Thoolse fietsenindustrie, een am bacht dat een eeuw geleden volop bloei de op het eiland. „Een project met uitke ringsgerechtigden, waarin we onze tech nische kennis overbrengen. Mensen die zinvol bezig zijn, fietsen die in oude luis ter worden hersteld en onze collectie be waard en binnen bereik van het pu bliek." Van den Berg ziet het, met zijn achter grond in het opbouwwerk, helemaal zit ten. Hij wijst naar de fietsen uit de cri sis- en de oorlogstijd, de collectie carbid- door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie Zeeland en de boerenorganisa- tie ZLTO steken opnieuw geld in intiatieven voor de kweek van mosselen en kokkels op het land. Het gaat om proeven met de kweek van mosselen als tweede bedrijfstak op een landbouwbe drijf op Tholen en de binnendijk- se opkweek van kokkelbroed op Schouwen-Duiveland. Verder wordt onderzocht hoe giftige al gen in dergelijke situaties kun nen worden aangepakt. Na de beperkingen die de kok kel- en mosselvissers op de Wad denzee opgelegd hebben gekre gen, zijn andere, meer duurza me methoden om onder meer schelpdieren te kweken een speerpunt in het provinciaal be leid. Het mes snijdt van twee kanten, omdat de kweek van zil te producten ook kansen biedt voor boeren, die uit de akker bouw onvoldoende inkomen kunnen halen. De proef van W. van Nieuwenhuizen in Tholen met de kweek van mosselen als neventak op zijn landbouwbe drijf is naar de mening van het dagelijks provinciebestuur in dat opzicht zeer welkom. Zijn project Mosselakker (dat om te beginnen twee jaar duurt) kan rekenen op 110.000 euro subsi die van de provincie en de ZL TO. Dat is veel geld, erkent het dagelijks provinciebestuur, om dat de totale kosten voor de proef op 147.000 euro zijn be groot. Gedeputeerde Staten ach ten zo'n forse bijdrage niette min verantwoord, omdat de Mos selakker een doorbraak voor de door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Cor van Bee- men uit Sluiskil kijkt er naar uit, de installatie van het nieu we klantenpanel van Mee Zee land, vanavond in Goes. Hij mag de groep van twaalf cliën ten van de ondersteuningsdienst de eerste twee jaar voorzitten. Het panel ontmoet elkaar voor het eerst in Hotel Terminus in Goes. De leden hebben allen een lichamelijke of verstandelijke beperking. Hun taak is mee te kijken of de begeleiding en adviezen die Mee geeft beter kunnen en voldoende duidelijk zijn. Om te beginnen moet Mee Zeeland zelf duidelijker voor het voetlicht treden, vindt hij. Te weinig mensen kennen Mee Zeeland en doen onterecht geen beroep op de dienst, stelt Van Beemen, die zelf laaiend enthou siast is over de begeleiding. „In de ziekenhuizen moeten de fol ders komen bij de orthopeden en de neurologen," geeft hij als voorbeeld. Van Beemen is benieuwd wat zijn mede-panelleden aan actie punten hebben. Daarmee, en met de inbreng vanuit de Cliën tenraad en Mee Zeeland zelf wordt een jaarplanning van on derwerpen gemaakt. „Met een zo diverse groep cliënten is het belangrijk dat je hen op de juis te manier aanspreekt. We willen het hebben over bejegening maar ook over de vertrouwensre latie tussen consulent en cliënt. Omdat wij enkel kortdurende hulp mogen geven, moet die wel eens snel tot stand komen," zegt directeur P. Brakman. VLISSINGEN - Zeeland als aanlegplaats voor cruisesche pen. Het idee is niet nieuw, maar het bedrijf STT en ha venschap Zeeland Seaports gaan onderzoeken of er be langstelling voor is. Daarvoor reizen ze onder andere naar een beurs in Miami. Als voorbeeld staan Rotterdam en Amsterdam voor ogen. STT en Zeeland Seaports gaan na of er belangstelling is bij rederijen om in Zeeland aan te meren. Is dat het geval, dan moet de plek voor de aan leg van een cruiseterminal worden onderzocht. Ter voor bereiding wordt in maart reclame gemaakt voor Zeeland op een beurs van cruisebooteigenaren en reisorganisaties in Miami. Zeeland kan onder regie van STT een stand hu ren bij het paviljoen van Amsterdam en Rotterdam.. Tota le kosten: bijna 106.000 euro. Het bedrijfsleven en de ge meente Vlissingen betalen 85 procent. De provincie legt drie jaar lang 17.500 euro op tafel om Zeeland te promo ten als provincie voor cruiseschepen. MIDDELBURG - De agrarische sector in Zeeland staat te popelen om duurzame energie in de vorm van autobrand stof uit koolzaadolie te produceren. Om dat de onderstre pen wil de landbouwcoöperatie CZAV zes vrachtauto's la ten ombouwen voor het gebruik van deze biobrandstof. Het benodigde koolzaad wordt in Zeeland geteeld en naar Limburg vervoerd om er olie uit te laten persen. Daar mag pure plantaardige olie worden geproduceerd zonder accijns te betalen. Die heffing op milieuvriendelijke auto brandstof is nu nog een sta-in-de-weg voor verdere uit breiding van de koolzaadteelt. Niettemin wil de CZAV met steun van de provincie Zeeland laten zien dat de agra rische bedrijfstak volop bezig is met de duurzame produc tie van energie. Aan de ombouw van de vrachtwagens,, het transport van de olie naar Zeeland en promotie (kos ten 91.000 euro) draagt de provincie 35.500 euro bij. MIDDELBURG - Piet Bruinooge (CDA) wordt burgemees ter van Alkmaar. Bruinooge was tot 2003 wethouder in Middelburg. Hij vertrok om burgemeester te worden van de Gelderse gemeente Renkum. Die post ruilt hij nu in voor Alkmaar, een plaats met bijna 100.000 inwoners. De gemeenteraad in die plaats besloot maandagavond una niem Bruinooge voor te dragen. De minister en de konin gin moeten hun goedkeuring nog geven, maar dat is door gaans een formaliteit. Bruinooge (51) was in Middelburg onder meer verantwoordelijk voor grote projecten als het Stationsgebied en de wijken Veersepoort en Mortiere. DEN PLAAG - Veertig gemeenten, waaronder Vlissingen, Middelburg en Goes, eisen in een gezamenlijke claim 4,9 miljoen euro van minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie). Het bedrag dient als bijdrage in de kosten, die zij maakten voor de opvang van asielzoekers.De offi ciële claim wordt in de loop van deze week ingediend. De gemeenten stellen dat zij recht hebben op deze vergoe ding omdat zij in alle gevallen 'slechts' het rijksbeleid hebben uitgevoerd. Zij hebben kosten gemaakt voor asiel zoekers die alsnog een asielstatus of verblijfsvergunning hebben gekregen en asielzoekers die met de hulp van ge meenten zijn teruggekeerd naar het land van herkomst. foto's Peter Roek lampen en de surrogaatbanden. „Senio ren zouden als suppoost kunnen werken en hun verhaal kunnen vertellen. Voor groepen leerlingen vormt het materiaal interessante kost. De fiets als ideaal mid del om de kloof tussen leeftijden te over bruggen." De voorbije weken is het tweetal hard op zoek geweest naar een toekomst voor hun antieke fietsen. Een loods van zo'n vijftig vierkante meter hebben ze nodig om hun droom te realiseren. Met een be gerig oog heeft het duo al gekeken naar de nabije Sakofahal die op termijn leeg komt. Behalve bij de gemeente hebben ze geïnformeerd bij de woningcorporatie, zorgcentra en scholen. Overal hebben kregen ze positieve reac ties op hun voorstellen. Maar zicht op een geschikte ruimte is er nog niet. mosselteelt op het land kan bete kenen en bovendien goed is voor het imago en de uitstraling van Zeeland. Aan de hoge subsidie worden wel voorwaarden ge steld. Zo moet Van Nieuwenhui zen de kennis en ervaring die hij opdoet met anderen delen. Op Schouwen-Duiveland staat een proef op stapel waarbij met ge bruik van voedselrijk zout wa ter uit natuurgebieden van het plan Tureluur kokkelbroed wordt opgekweekt. Daar steekt de provincie 13.500 euro in. Algen Op een van de proeflocaties voor binnendijkse aquacultuur doen zich problemen voor met giftige algen. Stichting Zee schelp, die een belangrijke rol speelt bij de ontwikkeling van aquacultuur in Zeeland, wil de waterkwaliteit monitoren gron dig laten onderzoeken. De pro vincie draagt er 9200 euro aan bij. MIDDELBURG - De politie zoekt vier jongens die in de nacht van vrijdag 13 op zater dag 14 oktober uit café de Rooie Oortjes in Middelburg zijn ge zet. De politie deed de oproep gisteravond in het programma Opsporing Verzocht. De vier jongens hadden ruzie met de 19-jarige jongen die la ter die nacht in zijn rug is ge schoten bij de Koepoort. Hoe wel de politie niet vermoedt dat er een verband is tussen die twee zaken, vraagt de politie de jongens toch zich te melden. Het gaat om vijftien- of zestienjari gen. Het slachtoffer kent één van de jongens van gezicht. Hij denkt dat deze jongen in de Veersepoort woont. Eigen weg In Opsporing Verzocht vertelde het slachtoffer van de schietpar tij dat hij tussen één en half twee uit het café was gezet, sa men met de vier andere jongens. Voor snackbar Martino's op de Pottenmarkt kwamen ze elkaar weer tegen. „We hebben handen geschud. Zij zijn hun eigen weg gegaan, ik ben mijn eigen weg gegaan." Op weg naar huis sprak het slachtoffer bij de Koe poort twee mannen aan. Dat was iets voor twee uur 's nachts. Hij vroeg of ze een sigaret voor hem hadden. De twee zeiden ver volgens dat ze zijn scooter wil den hebben. Toen de jongen weg reed, voelde hij een klap in zijn rug. Hij zakte voor zijn huis in elkaar. De kogel had zijn lever, darmen, nieren, galblaas en long beschadigd. De daders zijn mannen tussen de twintig en vijfentwintig jaar oud, allebei met een licht getin te huidskleur. Eén van hen had een zwart jack aan en een trui met een capuchon, die hij over zijn hoofd droeg. De ander had een leren jas en zwarte schoe nen aan. Beide mannen droegen een spijkerbroek. De politie roept iedereen die de twee die nacht hebben gezien op zich te melden. Het was gisteravond niet be kend of er naar aanleiding van de uitzending tips waren binnen gekomen. GOES - Het Zeeuws Particulier Grondbezit houdt vandaag een ledenvergadering. Dat gebeurt in hotel Goes te Goes, vanaf 16.00 uur. Voorzitter J. Seijdlitz spreekt zijn jaarrede uit. Provinciaal landschapsdeskun- dige P. Goossen gaat in op de in richting van de drie nationale landschappen in Zeeland (Wal cheren, Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen). In het bijzonder belicht hij de ge volgen voor de particuliere grondeigenaren. (Advertentie) Door de Invoering van de Wmo op 1 januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadomi. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadomi stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we in Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Curadomi Je haalt niet zomaar iemand in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15