Ruimte voor nog twee supers PZC PZC JÉ Als het je tijd is, dan ga je ilBIMilM Goud voor vijftig jaar zangplezier Echtpaar weer samen onder één dak agenda Nieuwe beleidsnotitie betreft onder meer Stationsplein Hulst 11 Kleintje Kunst wordt vervolgd Viering rond de kerststal in Ossenisse Droom komt uit in Kloosterzande Joyrider stopt tegen winkelruit Man beroofd in Terneuzen Bloedspoor leidt naar vernieler wmÊl&mW ra Katholieken bezoeken moskee door Jean-Lou de Gucht maandag 27 november 2006 HULST - Naast de huidige drie supermarkten in de omgeving tan het Stationsplein in Hulst is er ruimte voor nog twee. Dat blijkt uit een beleidsnotitie van adviesbureau BRO, die door het college van burgemeester en wet houders wordt ondersteund. De notitie is opgesteld, omdat bet gemeentebestuur een beeld wilde hebben van de gewenste totaalomvang van de supermark ten in Hulst, De notitie biedt een basis voor het beleid van de tomende vijf jaar. De nieuwe supermarkten aan iet Stationsplein moeten dan wel al bestaande winkels zijn in gemeente Hulst. In principe komen daarvoor Albert Heijn, nu gevestigd in de binnenstad, en de Lidl in aanmerking. De Lidl heeft op dit moment nog een claim lopen op de locatie Zoetevaart. Het gemeentebe stuur acht het niet wenselijk dat zich nieuwkomers aan het Sta- lionsplein vestigen. 'Ongelimi teerde ontwikkelingen in de om geving van het Stationsplein kunnen de kansen voor onderne mers in de andere kernen of de loordelijke woonwijken van Hulst ondermijnen. Een maxi- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mum verkoopoppervlak van 1500 vierkante meter voor iede re supermarkt in de omgeving van het Stationsplein moet dit voorkomen.' In het centrum van Hulst blijft de mogelijkheid voor onderne mers om zich te vestigen gehand haafd. De gemeente denkt dat zich hiervoor geen ondernemers melden die een groot oppervlak TERNEUZEN - Na het succes van vorig jaar loopt tot en met 23 december 'Kleintje Kunst 2' de expositieruimte van de Kunstuitleen Terneuzen. Zestien kunstenaars laten er zeer divers werk zien. Er zijn honderddertig kunstwerken bij eengebracht die in prijs varië ren van 35 tot 200 euro. Het aan bod bestaat uit sieraden, kera miek, brons, grafiek, tekenin- aquarellen en glas. toegang is vrij en de ope ningstijden zijn dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. OSSENISSE - Inwoners van Os senisse komen zondag 10 decem ber in het gemeenschapscen trum Hof ter Nesse bijeen voor een kerstviering. Het thema rondom de kerststal wordt door de organiserende pa rochie Ter Duinen en de plaatse lijke KBO ingevuld met het kerstverhaal, muziek, samen zang, gedichten en kerstoverden kingen. My Way Music en Cochita de Krijger op toetsen en accordeon verzorgen de muzikale bijdrage. De kerststal uit de voormalige parochiekerk krijgt bij deze vie- nng een centrale plaats in Hof ter Nesse. De kerstbijeenkomst begint om 14.00 uur. in gedachten hebben. Veeleer moet gedacht wrorden aan gespe cialiseerde aanbieders in de sec tor dagelijkse artikelen. In de buitenwijken van Hulst be vinden zich twee supermarkten, namelijk de Golff aan de Poor terslaan en de Spar aan het Eu ropaplein. De gemeente denkt dat er op termijn slechts ruimte is voor één volwaardige super- door Wilma Valk BRESKENS - „Een hele drukte, toch zijn we maar met z'n twee ën begonnen," Adriaan Riss- eeuw (86) geniet duidelijk van zijn familie tijdens een gezellige middag gisteren in Hooge Pla ten in Breskens. „Gelukkig zijn mijn Maatje (84) en ik weer bij elkaar." Op 26 november 1941 traden Adriaan Risseeuw en Maatje Koekkoek in het huwelijk. Bei den zijn afkomstig uit het oos ten van Zeeuws-Vlaanderen. In 1955 kwam het echtpaar naar Breskens, waar Risseeuw rayon beheerder werd voor de toenma lige PZEM. „Mijn vrouw werd toen een soort onbezoldigde me dewerkster van het nutsbedrijf. De telefoontjes die ze moest aan nemen en ook de storingen, die ze via de telefoon kon oplossen, zijn ontelbaar." Hun vele hob by's, waaronder reizen en voor al dansen, zijn nu verleden tijd. 'Moeder' noemt Risseeuw zijn Maatje liefdevol: „Dat zeg ik al tijd als we samen zijn. Gelukkig is ze nu weer in Breskens en kan ik er minstens twee keer per dag naartoe." Het echtpaar woonde tot een aantal jaren geleden samen in Ter Schelde. Toen verhuisde markt met een vloeroppervlak van 750 vierkante meter, name lijk de Golff. De Spar kan dan de plaats van Albert Heijn in de binnenstad van Hulst overne men. De supermarkten in Klooster- zande, Vogelwaarde en Sint-Jan steen mogen van de gemeente een maximum vloeroppervlak van 750 vierkante meter heb ben. Er is echter één uitzonde ring. De Golff supermarkt in Kloosterzande krijgt in principe toestemming voor het verrui men van de omvang. Voor de an dere twee geldt dat alleen als dat noodzakelijk is voor het voortbestaan van de winkels. Resteren nog drie supermarkten in Kapellebrug. Twee daarvan mogen een maximum vloerop- Maatje om gezondheidsredenen naar verzorgingshuis De Stelle in Oostburg: „Er is ons bij haar vertrek beloofd, dat ze, zodra het nieuwe tehuis, Hooge Plaaten, klaar zou zijn, weer te rug mocht komen." Praatjes In Hooge Platen heeft Riseeuw het al redelijk naar zijn zin: „Ik kan er nog niet zoveel over zeg gen, alles heeft zijn tijd nodig. Er wordt nog steeds gewerkt hier en daar. We moeten nu weer veel zelf regelen. Ik mis vooral de kleinschaligheid van Ter Schelde en het gezamenlijk koffiedrinken en de praatjes met de andere bewoners." In zijn nieuwe kamer begint Adriaan 's morgens met een vor- stelijk ontbijt: „Ik geef niet veel om warm eten. Lekkere ham en een stukje postekop bij de boter ham, dat gaat er altijd in en daar zorgt mijn dochter Ineke voor." Adriaan en Maatje Risseeuw hebben naast hun vier kinderen nu elf kleinkinderen en vijftien achterkleinkinderen: „Het groot ste deel is hier vandaag, de rest komt in de loop van de volgende week." Namens de gemeente Sluis kwam wethouder Peter Ploegaert het echtpaar felicite- pervlak van 400 vierkante meter hebben. Voor de derde, de Euro- spar, is door middel van een vrij stellingsprocedure een grotere oppervlakte gerealiseerd. Het voorstel komt ter sprake in de commissie ruimte op dinsdag 5 december. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis in Hulst en be gint om 19.30 uur. KLOOSTERZANDE - De realisatie van zijn eerste cd, Lis ten to me, was een droom die werkelijkheid werd voor René van den Kieboom. Bij de presentatie in zaal de Lin de in Kloosterzande, zaterdagavond, was op enkele schijf jes na de gehele oplage van 200 cd's aan de man gebracht. René van den Kieboom, gepensioneerd directeur van het Woonzorgcentrum Antonius uit Kloosterzande, heeft zich nu als het zingende Hulster gemeenteraadslid op de kaart gezet. Vanaf zijn dertiende neemt hij geregeld de micro foon ter hand. In Antonius maakte hij al snel deel uit van de zanggroep Musicanto. Oom Rini moedigde hem aan om zijn favoriete nummers te coveren. Drie dagen hard wer ken in de Swamp muziekstudio in Raamsdonkveer resul teerde in de cd Listen to me. Hierop zingt de 58-jarige Van den Kieboom twaalf nummers van onder meer Benny Neijman, The Drifters, Pierre Kartner, Comelis Vrees wijk en Fats Domino. Martin van Biezen en Jo van Strien, respectievelijk manager en eigenaar van muziekstudio Swamp, overhandigden de zanger zaterdagavond het eer ste exemplaar van de cd. Hierna nam Van den Kieboom het stokje over en liet horen hoe de nummers live klinken. TERNEUZEN - Een 18-jarige man uit de gemeente Hulst is gisterochtend rond zeven uur aangehouden voor joyri ding aan de Axelsestraat in Terneuzen De man reed met een personenauto die niet van hem was over de Axelsest raat, verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur en reed de stoep op. Hierbij raakte hij twee gepar keerde auto's en kwam tot stilstand tegen de etalageruit van een winkel aan de Axelsestraat. Uit onderzoek bleek dat de man niet in het bezit is van een rijbewijs en onder invloed van alcohol reed. Hoeveel teveel de man had ge dronken is onbekend. De eigenaar van de auto deed aan gifte van joyriding. TERNEUZEN - Een 59-jarige man uit Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie beroofd aan de Bakkerijstraat in zijn woonplaats. De man liep door de Bakkerij straat naar de Markt, waar een taxi op hem stond te wachten. Zijn portemonnee had hij alvast ge pakt. De man kreeg plotseling een duw in zijn rug en een onbekende man vroeg hem om geld. Toen de 59-jarige man weigerde zijn portemonnee af te geven, kreeg hij we derom een duw en viel. Vervolgens kreeg hij een klap in het gezicht en werd zijn portemonnee afgepakt. De taxi chauffeur schoot de 59-jarige man te hulp, waarna de be lager wegrende. De portemonnee gooide hij weg, maar dé enkele honderden euro's die erin zaten, nam hij mee. Dë Terneuzenaar hield aan de beroving schaafwonden en pijnlijke plekken over. VLISSINGEN - Een 28-jarige man uit Vlissingen is giste- roctend rond half zes door de politie aangehouden op ver denking van het inslaan van ruiten bij een bedrijf in de Kerkstraat in Vlissingen. De man werd aangehouden op het Betje Wolffplein. Zijn rechterhand bloedde. Een bloedspoor vanuit de Kerkstraat leidde de agenten daar heen. Zij hebben de Vlissinger naar het ziekenhuis ge bracht. Voorzitter Agnes Hiel van gemengd koor Cantallegria beloont Ra chel Picavet-van den Branden met een sierspeld en de eremedaille in goud. foto Camile Schelstraete STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaar ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: ANBO bingo; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uun Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur: Senio renorkest Con Amore; 19.00 uur: Schrij ven; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Kof fieochtend, 14.00 uur: Sjoelen, mannen- praatgroep; De Korenmarkt, 10.00 uur: Koffie met koffiekoek; 't Kruispunt, 14.00 uur: Clubmiddag de Kruising; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; OOSTBURG - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Guirlande 'Engelenhealing en zegeningen'; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koers bal; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles; 13.00 uur: Biljarten; 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 19.30 uur: Re petitie toneelvereniging, bijeenkomst PvdA; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance. door Jeanette Vergouwen HULST - Het Caeciliafeest, dat zangkoren afgelopen weekeinde vierden, ging gepaard met een aantal onderscheidingen. Ver schillende zangers en zangeres sen kregen een medaille omdat zij zich al jaren inzetten voor koor en kerk. Voor Rachel Picavet-van den Branden was het een totale ver rassing. De leden van gemengd koor Cantallegria en haar fami lie hadden niets verklapt. Toen Rachel na het zingen van de dienst in het restaurant van De Blaauwe Hoeve in Hulst van voorzitter Agnes Hiel een ereme daille in goud kreeg schoot ze even vol. Zij kreeg de onder scheiding voor 50 jaar inzet voor de kerkmuziek. Rachel werd toen ze zestien was lid van het gemengd koor St. Ce cilia in Sint-Jansteen. Zingen is en blijft haar lust en haar leven en ze vond het heerlijk om met het gemengd koor op te treden in Brussel en voor de radio. Ze bewaart ook mooie herinnerin gen aan het jaarlijkse festival in Ierland. In 1970, toen ze al een tijdje in Hulst woonde, maakte ze de overstap naar het gemengd koor van de Blauwe Hoeve. „Ik hoor de het koor tijdens de uitvaart dienst van een tante van me. Ik was onder de indruk en heb de overstap gemaakt. Ik versterk de groep van de alten." Zij is een van de trouwste leden en mist bijna nooit de wekelijk se repetitie en ook geen dienst op zondag. De bewoners van de Blaauwe Hoeve kennen Rachel goed. Zij is sociaal ingesteld, helpt graag mensen, staat altijd klaar en is attent. „Zij heeft altijd een praatje, een babbel of een lach en gaat met haar snoepjesdoos rond om de mensen vrolijk te stemmen", stelt Agnes Hiel. Het koor is een paar keer van naam veranderd. Na het Blaau we Hoeve Koor werd het Good Company en sinds twee jaar is het Cantallegria. In Sint-Jansteen kregen tijdens het Caeciliafeest in de Warande drie jubilarissen een ereteken: Rob en Jo de Potter die 55 jaar koorlid zijn en George Engels, die dit al zestig jaar is. In Hulst werd het Caeciliafeest van het Basiliekkoor, wegens de gasstoring afgelopen vrijdag, verplaatst naar vrijdag 1 decem ber. De koorleden krijgen een maal tijd in café de Ster en spelen en kele kaartspelletjes. Daarna volgt de jaarvergadering. Het echtpaar Risseeuw-Koekoek. foto Peter Nicolai Leden van de Elisabethparochie vormden een aandachtig gehoor voor uitleg van voorzitter Imdat Özden van de moskee in Terneuzen. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Eigenlijk is er maar één God, volgens voorzitter Imdat Öz den van de moskee in Terneuzen. En of je nu katholiek of moslim bent, dat maakt eigenlijk niet zoveel uit. „Want als het je tijd is, dan ga je. En dat kun je helemaal niet tegenhouden. Dat regelt God wel voor je." De afdeling Terneuzen van de Islamiti sche Vereniging Nederland ontving gis teren de katholieke parochianen uit de Kanaalzone in de moskee. Het bezoekje aan de moskee was opgenomen in het programma van de Elisabethdagen, de jaarlijkse familiedagen voor katholie ken van de Elisabethparochie. Een kennismaking tussen twee cultu ren. En dat in een tijd waarin je niets anders hoort dan tegenstellingen, onbe grip en botsingen tussen christenen en moslims. „Mooi toch dat het ook zo kan", zegt pastor Niek van Waterschoot van de Eli sabethparochie. „Dit hebben we bewust gedaan om de integratie tussen verschil lende culturen te bevorderen. En is het niet zo dat de islam verwant is aan ons geloof." De moskee is gevestigd in de vroegere Levensschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Maar voor je het godshuis in mag, moet je eerst je schoenen uitdoen. Vervolgens op je sokken de trap op, de moskee in. Een grote lege ruimte met hoogpolig tapijt. Afkomstig uit Saoe- di-Arabië, legt Özden, die al ruim veer tig jaar in Nederland woont, uit. Voor iedei'e moslim is een plaats uitgetekend in de vorm van een moskee. „Voor ons Turken is het ruim bemeten", legt Öz den uit. „Dat komt omdat mensen uit Saoedi-Arabië wijdbeens staan bij het begin van het gebed en wij met de be nen tegen elkaar. Maar ach, dat maakt verder ook niets uit." Waar zitten eigenlijk de vrouwen in de moskee, vraagt een van de aanwezigen. Özden legt uit dat die een eigen ruimte op de benedenverdieping hebben. Ge fronste wenkbrauwen bij de katholie ken. „Ach", zegt een van de bezoekers. „We vinden het vreemd dat er voor vrouwen geen plaats is in de moskee. Maar bij ons was het vroeger toch niet anders. De vrouwen zaten aan de ene kant en de mannen aan de andere kant in de kerk." Geluidsinstallatie Özden vertelt dat moslims vijf keer per dag naar de moskee komen. En dat iede re dag. En een dienst neemt ruim een kwartier in beslag. Op vrijdag en op feestdagen duurt het allemaal wat lan ger. En de vrouwen blijven beneden niet verstoken van hetgeen gezegd wordt in de moskee. Via een geluidsin stallatie kunnen ze alles volgen. Ook voor de kinderen is er beneden een ruim te, voor onderricht van de imam. De moskee heeft 180 mannelijke leden. „Maar die komen zeker niet allemaal?", vraagt een van de katholieke parochia nen. „Natuurlijk komen ze allemaal", maakt Özden duidelijk. „Ook degenen die weinig geld hebben, hoeven niet weg te blijven. Het kost immers maar 30 euro per jaar. En als je voor twee jaar betaalt ben je nog goedkoper uit. Dan kost het maar 50 euro." Hoe zit het eigenlijk met het bezoek van jongeren aan de moskee. In de katholie ke kerk zie je immers meestal ouderen. Zijn jonge moslims verplicht om naar de moskee te gaan? Dat kan gebeuren, legt de voorzitter uit. „Ik heb zelf een zoon van 18 jaar. Maar die luistert ook niet altijd naar mij." Özden vindt het een goede zaak dat mos lims en katholieken met elkaar praten over van alles en nog wat. „We moeten goed met elkaar omgaan en bij elkaar over de vloer komen. En vooral met el kaar praten. Natuurlijk wil ik Turks blijven, maar ik voel me ook Nederlan der. Dit is hier mijn thuis. Ik moet hier wel blijven, wat moet ik anders?" Behalve in de moskee gingen de parochi anen ook langs bij de Stichting Kerk en Vluchteling, Kerk Kan Anders en een jongerenproject in scholengemeenschap De Rede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43