Roep om gratis kinderopvang Verkiezingskoorts op veerplein cm LIFE Gas is gemener dan stroom Wat een plaatjes! Gemeenten vrezen voor leefbaarheid door uitstroom scholieren naar België Markten en fancyfairs goed bezocht De effectieve creatieven BOOM® Kunstweekend goed ontvangen Twee keer goud voor muziekkorps Zilver voor Zeeuwse sjoelers Wij geven u de helft cadeau! f zeeuwse almanak Schoen zetten Redactie: 0113-315649 ivww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 maandag 27 november 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De drie Zceuws-Vlaamse gemeenten wil len een dam opwerpen tegen het sleeds grotere aantal leerlingen dat in België naar school gaat. Als dat zo doorgaat komt vol gens de gemeenten de leefbaar heid in een aantal dorpen onder druk te staan. lieleden. Denk je eens in dat zo'n basisschool verdwijnt. Hoe moet het dan verder met de leef baarheid?" Ambtenaren van de drie gemeen ten gaan binnenkort met elkaar om de tafel zitten om de proble matiek in Zeeuws-Vlaanderen in beeld te brengen. Het gaat dan om kinderen die op de kin deropvang, de peuterspeelzaal en de basisschool zitten. Het is de bedoeling om een pro jectgroep op te zetten die vervol gens een notitie maakt. Met die notitie willen de gemeenten naar de provincie en het Rijk. Want er is geld nodig, veel geld. Wil je het probleem oplossen, dan moet je namelijk aan de ba sis beginnen. Dat zijn de kinde ren die op jonge leeftijd gratis in België naar voorschoolse edu catie gaan. „En daar kunnen wij niet mee concurreren", zegt Lief- ting. „Reken maar uit. Hier be taal je 34 euro voor twee dagde len per maand op de peuterspeel zaal." De gemeenten streven er daarom naar kinderopvang en peuterspeelzalen in Zeeuws- Vlaanderen gratis te maken. Ze willen dat doen in de vorm van een pilot-project. Van Driessche heeft goede hoop dat provincie en Rijk wel iets zien in het pro ject. Liefting wijst erop dat de si tuatie in Zeeuws-Vlaanderen heel anders is dan in de rest van het land. „We zitten hier in een grensstreek met veel kleine ker nen. Willen we de voorzieningen hier op niveau houden, dan vraagt dat maatwerk." Volgens Liefting is er helemaal niets mis met de kwaliteit van het onderwijs in Zeeuws-Vlaan deren. „We moeten alleen beter kunnen concurreren met de zui derburen." De schatting is dat er op dit mo ment ongeveer vijfhonderd Zeeuws-Vlaamse kinderen op een Belgische school in de grens streek zitten. „Dat grote aantal scheelt ons in Zeeuws-Vlaande ren een school", zegt wethouder C. Liefting (onderwijs) van Ter- neuzen. „En dat blijft op den duur niet zonder gevolgen", voegt zijn collega F. van Dries sche van de gemeente Hulst daaraan toe. „Een school heeft een grote sociale functie in een doip. Je moet er niet aan den ken wat de gevolgen voor de leef baarheid in een aantal dorpen ajn als scholen moeten worden opgeheven omdat er te weinig leerlingen zijn", zegt Van Dries sche. .We wonen hier echt in een land je apart. Denk alleen maar aan de grensdorpen zoals Nieuw-Na- men en Clinge. Daar kiezen in woners al gauw voor kinderop vang in Kieldrecht en De Klinge omdat het gratis is. Maar daar mee zijn we er nog niet. Vervol gens blijven die kinderen daar ook op de basisschool zitten. Je moet mensen laten zien dat de sociale structuur in dorpen hier vervolgens verloren gaat." Van Driessche geeft als voor beeld een musical op basis school Sint Bernardus in Clinge. ,De zaal zat stampvol met fami- TERNEUZEN - Met de feestda gen in het vizier worden deze weken op veel plaatsen stemmi ge beurzen, markten en fancy fairs gehouden. De wintermarkt bij het activiteitencentrum aan de Haarmanweg in Terneuzen een van deze evenementen. De vijftig cliënten met een licha melijke beperking hadden zich de afgelopen tijd uit de naad ge werkt om voldoende houtpro ducten, kaarsen, bloemstukjes, vogelhuisjes en andere waar te maken, die als zoete broodjes over de toonbank vlogen. De kin deren konden met kaarsvet en najaarsattributen hun eigen kerstdecoratie maken. Bijna vijf honderd mensen passeerden de poorten van het centrum. „We zijn enorm tevreden. De op brengst ligt zo'n vijftien procent hoger dan vorig jaar en dat is prachtig. Daarvoor worden alle maal nieuwe materialen en pro ducten aangeschaft, zodat onze cliënten aan de slag kunnen blij ven", aldus coördinator Johan van Tilburg. Tevreden geluiden vielen ook in Oostburg, waar peuterspeelzaal Pim Pam Poentje voor de eerste keer in het 36-jarig bestaan een fancyfair hield. De peuterspeel zaal was vol gezet met tal van kinderspelletjes. Zo was er een rad van fortuin, werd de behen digheid getest op de spiraal en raceten cavia's voor prijzen op de caviabaan. Tevens bezorgde een nagelstyliste bezoekers nieu we nagels en konden verzame laars zich uitleven tussen boe ken en cd's. Een paar honderd bezoekers brachten voldoende bij elkaar om het door de peuterspeelzaal gewenst speel toestel aan te schaffen. Ook de activiteiten elders in de regio, zoals in Aardenburg, Sas van Gent en de kerstruilbeurs in verzorgingshuis Bachten Dieke in Temeuzen hadden niet te kla gen over belangstelling. MIDDELBURG - Daar waar normaliter zakenlui zitten te vergaderen, lieten bezoekers zich zondag de huid vol tatoeë ren. De Tattoo Conventie van Vlis- singse tatoeëerder Ser Trou- bach moet vooral gezien wor den. De mensen en hun plaat jes. Overal in het Middelburgse Ho tel Arneville klonk het trillen de naaldje. Nergens gekerm na een pijnscheut. En een onverto gen woord viel er al helemaal niet. foto's Ruben Oreel W door Jean-Lou de Gucht BRESKENS - Wie dacht dat al le verkiezingspropaganda sinds vorige week woensdag voor en kele jaren tussen de mottenbal- len lag, stond zaterdag in Bres- kens toch raar te kijken. Het ver kiezingscircus met tal van politi ci draaide weer op volle toeren. Op het veerplein in Breskens werd de derde open dag in het kader van de provinciale verkie zingen op 7 maart 2007 gehou den. En het waren niet alleen po litici die met gladde praatjes de kiezers aan zich wilden binden. Nee, het was een dag voor het hele gezin, die die in het teken stond van de mobiliteit. „Want spreekt dat thema niet iedereen aan?", merkte gedeputeerde A. Poppelaars op. „Mobiliteit gaat immers over de verkeersvei ligheid en het openbaar vervoer. Daar heeft iedereen mee te ma ken. En hier kun je dan ook het een en ander laten zien." En dat is nu precies de bedoe- Advertentie Visie - Strategie - Communicatie - Creatie www.boomcommunicatie.nl - www.boomcreatie.nl - Goes en Breda ling van de open dagen van de provincie. Je toont op een speel se manier wat.de provincie alle maal doet en je wekt daarmee in teresse voor de provinciale ver kiezingen. Op het veerplein kon je een rondje rijden in een Ferra ri, informatie over Duurzaam Veilig krijgen en een tochtje ma ken met de fast ferry. Voor de politiek op het veer plein was de tienjarige Floris ze ker niet gekomen. Nee, hij wilde wel eens plaatsnemen in een kantelsimulator. Wat dat is? Een auto die vervolgens op z'n kop wordt gezet. Dan gaat de deur open en zie er dan maar eens uit te komen. Dat is draaien en keren. Uiteindelijk lukt het Floris en hij zegt het nog leuk te vinden ook. Z'n ge zichtsuitdrukking zegt echter iets anders. Storm De zevenjarige Leon, die in een mini-car rijdt, heeft het wel zichtbaar naar z'n zin. Hij rijdt een rondje en trotseert de storm die deze zaterdagmiddag bezit heeft genomen van het veer plein. En die storm weerhield veel mensen ervan om naar Bres kens te komen. Jammer, moest ook Poppelaars toegeven. De storm weerhield echter de po litici, die veilig in een tent za ten, er niet van nog eens terug te blikken op de verkiezingen van vorige week. Zoals F. Luijben die namens de SP is verkozen in de Tweede Kamer. „We moeten het nu gaan waarmaken." Ziet hij regeringsdeelname van zijn De zevenjarige Leon uit Middelburg rijdt in een mini-car rondjes over het Veerplein in Breskens. foto Peter Nicolai partij met het CDA wel zitten? „Als het CDA een socialer ge zicht laat zien wel." En hoe ziet hij de kansen van zijn partij bij de Provinciale Statenverkiezin gen? „Ik hoop dat de SP in Zee land meevaart op de landelijke successen." Ook de CDA'ers zien de verkie zingen in Zeeland met vertrou wen tegemoet. B. Pauwels, voor malig wethouder in Hulst en nu kandidaat voor een plaats in de Staten: „We hebben goed aan de weg getimmerd en willen dat be leid voortzetten. Ik wil me in de Staten vooral inzetten voor de werkgelegenheid en het senio renbeleid. En welzijn is voor mij ook een belangrijk aandachts punt. En ik blijf me natuurlijk verzetten tegen de intensieve veehouderij." PvdA'er D. van Nieuwenhuijzen vindt dat zijn partij nog maar eens goed de Tweede Kamerver kiezingen moet analyseren. „En dan is er alle kans dat we vol gend jaar in Zeeland goed sco ren. Je ziet immers dat er in kor te tijd veel kan veranderen in het stemgedrag van de kiezers." Het zal de zevenjarige Leon ver der allemaal worst zijn. Het duurt nog ruim tien jaar voor dat hij naar de stembus mag. KOM NAAR DE a.s.vrijdag 1-12 11.00-21.00u a.s.zaterdag 2-12 10.00-17.00u GRATIS INBOUWEN ALLES ZELF TESTEN STUNTAANBIEDINGEN Industrieweg 13-Vlissingen tel: (0118) 41 75 85 - www.carlife.eu Topmerken o.a. Pioneer, TomTom, Becker, Garmin, etc. HENGSTDIJK - Het negende internationale kunstweek- end in de Catharinakerk in Hengstdijk, afgelopen week einde, was een succes. Het organisatiecomité was tevre den na afloop. „Er is een aantal kunstwerken verkocht, zowel schilderijen als keramiek, beelden en sieraden. Dat is een mooi resultaat voor de deelnemers en de verkoop van de kanskaarten is boven verwachting goed dit jaar," vertelde Eddie Prince. De kunstenaars schonken een werk voor de loterij en gisteren om 17.00 uur werden de kanskaarten die recht gaven op een van de kunstwerken getrokken. Gisteren was een topdag met meer dan drie honderd bezoekers. „Plet is afwisselend, hele verschillen de werken en de kwaliteit mag er zijn", stelt een van de bezoekers. „Ik vind het elk jaar spannend om te kijken naar al die werken, ik geniet er gewoon van." Ook de deel nemende kunstenaars waren tevreden. Zij zagen het als een stukje promotie. Het geeft meer naamsbekendheid en de ze vinden het fijn om met belangstellenden van gedach ten te wisselen. Met de opbrengst van het evenement wor den onderhoudswerken aan de kerk bekostigd. MIDDELBURG - Het Middelburgse Muziek Korps heeft zaterdag twee keer de eerste prijs gewonnen op het KNFM muziekconcours in Valkenswaard. Zowel het jeugdorkest won als de harmonie. Dat waren ook de enige twee Middelburgse korpsen, die meededen. MIDDELBURG - De Goese Schuivers en het Middelburg se earn EMSV zijn zaterdag in de prijzen gevallen op het NK sjoelen in Arnhem. In de vierde klasse haalden de Goesenaren de tweede plaats. De Middelburgers werden tweede in de zesde klasse. De andere vier teams uit Zee land vielen buiten de prijzen. (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken i vah Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 023123 door Jean-Lou de Gucht HULST - De gasstoring van af gelopen vrijdag was volgens bur gemeester J. F. Mulder van Hulst in verband met ontplof fingsgevaar risicovoller dan de stroomstoring vorig jaar. „Gas is veel gemener. Daarom hebben we veiligheid voor alles laten gaan en heb ik ook een noodver ordening uit laten gaan." De noodverordening hield in dat alle inwoners van de ge meente Hulst monteurs van Del ta moesten binnenlaten voor in spectie. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen had voor Koe wacht, ook getroffen door de sto ring, eveneens een noodverorde- nig laten uitgaan. Mulder: „Na tuurlijk is heel veel apparatuur goed beveiligd. Maar je weet niet of dat met alle apparaten het geval is. Er zijn altijd men sen die zitten te prutsen. En die konden er wel eens belang bij hebben om monteurs buiten de deur te houden. Dat risico heb ben we willen uitsluiten. Van daar de noodverordening. Een zwaar middel, dat ik pas voor de eerste keer als burgemeester heb moeten afkondigen." In de nacht van vrijdag op zater dag zijn alle panden in de ge meente Hulst en in Koewacht weer aangesloten op het gasnet. De noodverordening kon zater dagochtend om half negen wor den ingetrokken. Op de deuren van huizen waar niemand aan wezig was, waren vrijdag brie ven geplakt met de waarschu wing het huis niet zonder een monteur van Delta te betreden. Als er vandaag nog van die brie ven op deuren zitten, gaan de ge meente en Delta bekijken wat daar aan de hand was. In die huizen is volgens Mulder geen ontploffingsgevaar geweest. Mulder is tevreden over de vei ligheidsnormen die in acht zijn genomen. Na een bezoek van een monteur op vrijdagavond, werden in de nacht van vrijdag op zaterdag door honderd mili tairen brieven bezorgd met de boodschap dat de gastoestellen weer gebruikt konden worden. Toch klaagden nogal wat Hul stenaren dat zij zaterdagoch tend geen brief op de mat von den. Mulder: „Ik ben ervan over tuigd dat organisatorisch alles goed is verlopen. Maar je kunt natuurlijk geen garantie geven dat ook iedereen die brief in de bus krijgt. Het blijft immers mensenwerk." In vergelijking met de stroomsto ring van vorig jaar is de hele operatie dit jaar volgens Mulder beter verlopen. Ook de commu nicatie naar de burger toe. Daar bij speelde een rol dat de inwo ners alle ontwikkelingen kon den volgen via radio, televisie en internet. „En natuurlijk heb ben we geleerd van vorig jaar." Lorenzo van zeven jaar vroeg vorige week aan z'n moeder of hij zijn schoen mocht zet ten. „Dat mag pas als Sinter klaas in Axel is aangeko men", antwoordde zij. „Ja maar, bij kinderen in m'n klas zit ook al vaak wat in hun schoen", klaagde Loren zo. Maar moeder was onver biddelijk. Toch zette de zevenjarige Axe laar die avond zijn schoen voor de schoorsteen. De vol gende morgen keek hij erin en riep triomfantelijk: „Zie je wel, ik heb een rol snoep ge kregen. Zijn moeder dacht dat haar man voor Sinterklaas ge speeld had, maar die bleek nergens van te weten. Zou de Sint dan toch... Maar een dag later kwam de aap uit de mouw. Lorenzo had 's och tend vroeg de kast geplun derd en zelf zijn schoen ge vuld. Kon hij op school vertel len dat Sinterklaas ook bij hem langs geweest was. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41