>zc Hoekstra (CDA) is informateur Debutantenbal is een belevenis Stichting mikt op rechtszaak om dure beleggingspolissen Advocaat Knoops ontkent plagiaat Niet eerder was het zo warm in november oningin kiest voor politiek veteraan Molenaar krijgt dap van molen Politie betrapt 51 dronken lestuurders Hulpbisschop Breda gewijd Lawinepijl blaast brievenbussen op Weer veel arrestaties bij dancefeest Alkmaarse steekt vriend in brand Treinen botsen bijna bij Hilversum Opsteken middelvinger dure grap Ontruimingen wegens brand in centrum Breda Twintig procent kinderen komt te weinig bij tandarts maandag 27 november 2006 joor Sentina van der Meer in Heieen Paalvast pen HAAG - CDA'er Rein Jan Hoekstra is weer aan zet als in formateur. Koningin Beatrix iocht hem zaterdag aan om na le verkiezingsuitslag van woens- lag het veld te verkennen. Hoekstra's naam was door de jneeste partijleiders genoemd óm deze lastige taak op zich te iemen. De 'veteraan' Hoekstra (65), lid van de Raad van State, moet onderzoeken welke par tijen bereid zijn, en onder welke toorwaarden, een nieuw kabi net te vormen. In 2003 stond hij jan de wieg van het kabinet-Bal- ienende-2, na het spaaklopen ran pogingen om een coalitie CDA en PvdA te smeden, laar hij diende al onder de pre- iers Den Uyl, Van Agt en Lub- ers. Volgens Herman Tjeenk Mink. vicepresident van de Haad van State, moeten alle par ijen nadenken over wat nodig is en wat ieders bijdrage en ver- ntwoordelijkheid is bij het vor- ïen van een stabiele regering. hoopt dat de formatie op vrij korte termijn afgerond kan KINDERDIJK - Een molenaar git Hellevoetsluis is zaterdag in Kinderdijk gewond geraakt, oen hij een klap kreeg van een tan de wieken van zijn molen. De man was buiten aan het werk toen de wind in de wiek Dat heeft een poli tiewoordvoerder zaterdag ge zegd. De traumahelikopter kwam om de man te behandelen. Daarna is het slachtoffer met onbekend etsel naar het ziekenhuis ge- iracht. ANP HAZELDONK - Circa 110 agen- len van verschillende korpsen hebben in de nacht van zater- op zondag 51 bestuurders betrapt op rijden onder invloed. De agenten controleerden tus sen middernacht en 09.00 uur zeven grensovergangen be stuurders die uit België kwa men. In totaal lieten de agenten 2193 mensen een alcoholtest doen. De politie vorderde zeven njbewijzen, waarvan drie van beginnende bestuurders. Daar- kregen zes mensen die niet in Nederland woonachtig zijn, een boete van 300 euro op- i voor rijden onder in- loed. Twee bestuurders die veel te hard reden, moesten hun rijbewijs inleveren. Een automo bilist scheurde met 178 kilome ter per uur over de Al6 (maxi mumsnelheid 120), een ander reed 153 kilometer per uur in Zundert, waar 80 kilometer per uur is toegestaan. ANP zijn. „Het mag geen slepende kwestie worden." Beatrix over legde zaterdagmiddag uren met Tjeenk Willink, nadat zij vrij dag en zaterdag advies had inge wonnen bij de partijleiders. CDA, SP, Christenunie (CU) en D66 drongen aan op een infor mateur die eerst alle coalitievor- men zou verkennen. CU-leider André Rouvoet benadrukte dat alle partijen, inclusief de Partij voor de Vrijheid van Geert Wil- ders, aan bod moeten komen. De PvdA, de Partij voor de Die ren en SGP hebben wel duidelij ke voorkeuren voor een nieuw kabinet. Zo ziet Marianne Thieme van de dierenpartij het CDA, ofschoon de grootste partij, liever niet op nieuw regeren. Volgens haar zijn gezien de verkiezingsuit slag duurzaamheid en mededo gen de belangrijkste waarden. Deze ziet zij vooral terugkomen bij de linkse partijen, Christen- Unie enD66. ANP van onze redactie binnenland AMSTELVEEN - Opnieuw is er een initiatief genomen naar aan leiding van beleggingsverzeke ringen. Ditmaal is een stichting in het leven geroepen die verze keraars om de gewraakte verze keringen voor de rechter wil sle pen. „De tijd is rijp voor actie, zoals het aansprakelijk stellen van verzekeraars", aldus de Stich ting Woekerpolis Claim (WPC) gisteren in een verklaring. De stichting heeft een website in het leven geroepen (www.woe- kerpolisclaim.nl) waar polishou ders die menen gedupeerd te zijn door beleggingsverzekerin gen, zich kunnen aanmelden. Beleggingsverzekeringen liggen al enige tijd onder vuur van con sumenten, de financieel toezicht houder AFM en de politiek. De kritiek richt zich op de ondoor zichtigheid, hoge kosten en risi co's van het financiële product. Compensatieregelingen voor de klanten hebben de verzekerings branche tot nu toe ongeveer 160 miljoen euro gekost, zo bleek on langs uit cijfers van Het Ver bond van Verzekeraars. Zorgplicht De schadeclaims tegen verzeke raars als Nationale Nederlan den, Interpolis, Allianz en Ae- gon kunnen in de honderden mil joenen lopen, aldus WPC. Vol gens de voorzitter van de stich ting, Jeroen Wendelgelst, heb ben de verzekeraars vermoede lijk hun wettelijke informatie plicht en hun zorgplicht ge schonden. Er moet volgens hem snel gehandeld worden omdat de claims anders verjaren. Beleg gingsverzekeringen liggen vol gens Wendelgelst al sinds 1995 onder vuur. Vorige week nog kondigde een groep belangenverenigingen aan onderzoek te gaan doen naar beleggingsverzekeringen, waarbij de optie van een gang naar de rechter nadrukkelijk wordt bekeken. De initiatiefnemers zijn onder meer de Consumentenbond, de Vereniging van Effectenbezit ters, vergelijkingsbeclrijf Inde- pender.nl en Vereniging Eigen Huis (VEH).ANP Vermoeide voeten tijdens het Haagsch Debutantenbal in het Kurhaus in Scheveningen. foto Taco van der Eb/GPD door Caroline Sander SCHEVENINGEN - In een klein zaaltje bekijken ze elkaar nog eens aandachtig. De 16-jari- ge Welmoed Bezoen en haar vriendinnen willen zeker weten dat de jurk, het gekapte haar en het kroontje goed zitten. Na een kleine controle haalt het drietal opgelucht adem. „Alleen de krul len zijn iets uitgezakt." Tijd voor reparatie is er echter niet. Eens paar seconden later klinkt het startsein: het bal gaat begin nen. Zaterdag werd voor de negende keer het Debutantenbal gehou den. In het Kurhaus in Scheven ingen maakten honderd adelbor sten, cadetten en andere jonge ren uit gegoede families hun op wachting. De meisjes in hagel witte jurken, de jongens in rok- kostuum. Een half uur dansen ze de Qua drille en Weense walsen onder het toeziend oog van de upper- class uit Den Haag en omstre ken. Het ZuidHollands symfo nie Orkest zorgt voor de begelei- ding. De 16-jarige Marit en Rosie (17) spoeden zich naar de zijkant van de balzaal als de debutan- tendans ten einde is. Him hele optreden hebben ze zich zorgen gemaakt, maar nu overheerst blijheid. „Ik dacht alleen maar: als ik de passen maar onthoud en niet over mijn jurk struikel", vertelt Marit lachend. „Geluk kig is alles goed gegaan. Wat een belevenis zeg!" Vanuit het publiek komt haar moeder aan gesneld. „Een trotse moeder", roept ze haar kroost toe. Wekenlang hebben haar doch ter en alle andere debutanten flink geoefend. „Met resultaat". vindt ze. Wat doet zij of haai man dat hun dochter op het De butantenbal danst? „Marits va der werkt bij de rechtbank en Rosie's vader is arts." Was het bal vroeger een verkap te huwelijksmarkt voor de fine fleur, tegenwoordig doen de jon geren mee voor de ervaring. „Een man zoek ik hier niet hoor", verzekert Rosie. „Het is gewoon leuk en je leert op een andere manier dansen." Ook de andere genodigden zien het De butantenbal als 'iets leerzaams'. Volgens baron en kamerheer Edu van Tuyll is het voor de ge goede jeugd een kans iets te le ren over etiquette. Zo mooi Luitenant-generaal Van Baal valt hem bij: „Het heeft een cul turele waarde. Tegenwoordig dansen ze in een discotheek niet meer samen, terwijl stijldansen zo mooi is. Nu breng je ze dat bij." GPD -j^FfRoi/w va\' olST ow Sleper op Komt o cT/»i\/v££/2_ iiAAtz. door Karen Zandbergen DEN HAAG - Advocaat Geert- Jan Knoops is het niet eens met de beschuldiging van plagiaat aan zijn adres. De Britse promo vendus Aurel Sari beschuldigt de bekende strafrechtadvocaat in een recensie van het over schrijven van stukken tekst zon der bronvermelding. Een commissie van de Universi teit van Utrecht, waar Knoops werkt, gaat de aantijgingen on derzoeken. Tot dat onderzoek klaar is, wil Knoops zelf niet veel zeggen over de zaak. Wel werkt hij aan een vakinhoudelij ke reactie. „Uit het feit dat ik met een reactie bezig ben, kun je in ieder geval afleiden dat ik het niet met een artikel eens ben." Sari, die werkt aan de rechtenfa culteit van het University Colle ge in Londen, schreef een recen sie over een boek van Knoops uit 2004. Het boek 'Contempora ry international criminal procee dings' (Hedendaagse, internatio nale criminele processen), gaat over de vervolging en verdedi ging van militairen die bij VN-vredesoperaties betrokken waren. In de recensie, die in het gere nommeerde European Journal of International Law verscheen, wordt Knoops flink aangeval len. Hij zou stukken tekst letter lijk over hebben genomen van collega's. Bovendien is het vol gens Sari een slecht geschreven boek. De strafrechtadvocaat is vooral bekend als de advocaat van Ernst Louwes, die is veroor deeld voor de moord op de wedu we Wittenberg in Deventer. Ook voerde hij de verdediging bij de Puttense moordzaak en stond hij sergeant-majoor Eric O. die betrokken was bij een schietincident in Irak waarbij een Irakees het leven liet. Eric O. werd vrijgesproken. Aan de universiteit van Utrecht is Knoops hoogleraar internatio naal strafrecht. GPD BREDA - De Groningse priester Hans van den Hende (42) is zaterdag tijdens een pontificale plechtigheid in de kathedrale kerk van Anto- nius van Padua in Breda opgenomen in het col lege van bisschoppen. Zeshonderd genodigden woonden de wijdingsliturgie bij in de recent ge restaureerde, sobere kerk in het hart van Bre da. Onder hen de ouders van de wijdeling, bur gemeester Peter van der Velden van Breda en Ernst Hirsch Balin die als minister van Justitie verantwoordelijk is voor de contacten met de katholieke kerk. Een groot deel van de bijzonde re eucharistieviering vol symboliek werd in be slag genomen door het aan vele voorschriften onderworpen wijdingsritueel. Van den Hende volgt tezijnertijd de nu zeventig jarige Tiny Muskens als bisschop van Breda op. foto Ingrid Bertens/GPD ZAANDAM - Een muur en een blok brievenbussen zijn zaterdagavond in Zaanstad met een lawinepijl opgebla zen. Onbekenden gooiden het vuurwerk in de brievenbus, waarna het blok met muur en al omviel. De politie weet nog niet wie de lawinepijl heeft laten ontploffen. De explosie vond plaats bij een portiekwoning aan de Wibautstraat. De politie heeft de brievenbussen en de post meegenomen voor onderzoek. ANP AMSTERDAM - Bij het tweedaagse dancefeest Awake nings in Amsterdam heeft de politie dit weekeinde weer veel mensen aangehouden voor drugsbezit. In totaal pak te ze 82 mensen op, aldus een politiewoordvoerder. Bij een vorige editie van het festijn arresteerde de politie 131 personen. De controles zijn volgens de gemeente nodig bij het dance feest in de Gashouder op het Westergasfabriekterrein „Bij eerdere edities van Awakenings is gebleken dat het niet meer gaat om een onschuldig pilletje op een feestje, maar dat er in grote hoeveelheden wordt gehandeld. Dat is te veel." De woordvoerder benadrukte dat de controles niet gericht zijn tegen de dancescene als geheel. ANP ALKMAAR - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning een 35-jarige vrouw uit Alkmaar aangehouden, die enkele uren ervoor haar vriend met spi ritus had besprenkeld en in brand had gestoken. De man liep zware brandwonden op, maar is buiten levensgevaar, aldus de politie. Het incident had plaats rond de klok van half drie in de woning van het slachtoffer in Zuid-Schar- woude, niet ver van Alkmaar. De man rende direct erna naar de badkamer en ging in bad liggen, waarna de vrouw het alarmnummer belde. Het slachtoffer liep ver spreid over zijn lichaam tweede- en derdegraads brand wonden op en is opgenomen in het ziekenhuis in Bever wijk. Volgens de politie moet hij daar enkele weken blij ven. De vrouw werd na het voorval aangehouden. Ze ver keerde onder invloed van alcohol en is ingesloten. ANP HILVERSUM - Vlakbij het station van Hilversum zijn gis teren aan het eind van de middag twee treinen bijna met elkaar in botsing gekomen. Volgens de spoorwegpolitie stonden de twee treinen op hetzelfde spoor op 180 meter van elkaar stil. Beide machinisten zijn meegenomen voor verhoor. Het treinverkeer tussen Weesp en Hilversum werd enige tijd stilgelegd. ANP BERGEN OP ZOOM - De politie kan rijk worden als zij iedereen met opgestoken middelvinger zou beboeten. In Bergen op Zoom kostte het een Wageninger 220 euro boe te, die hij prompt betaalde. Twee surveillerende agenten stonden in de nacht van za terdag op zondag te wachten voor het stoplicht. De Wage ninger stak vervolgens zonder aanleiding zijn middelvin ger in hun richting op. Dat kwam hem op een ritje naar het bureau te staan en de boete. ANP door Danielle Berloth DE BILT - In De Bilt is zater dag opnieuw een warmterecord bereikt. Het werd er maar liefst 17,2 graden. Niet eerder was het zo warm in de laatste tien dagen van november. Dat heeft een woordvoerder van het KNMI za terdag gemeld. Het oude record is van 21 no vember 1947. Toen werd het maximaal 15,7 graden. Ook in het Zuid-Limburgse Beek was er een record. Het werd daar om 13.46 uur 18,9 gra den. Het oude record uit 1929 stond op 18,7 graden. Volgens het KNMI blijft het de komende dagen zacht, maar het instituut verwacht geen toppers meer. „Desalniettemin blijft de temperatuur veel te hoog voor deze tijd van het jaar", aldus de zegsman. Vorige week meldde het KNMI al dat de herfst van dit jaar de warmste was in de afgelopen drie eeuwen. Het oude record van vorig jaar werd met ander halve graad overtroffen, aldus het weerbureau. Een graad Het KNMI verwacht dat de ge middelde temperatuur in de herfstmaanden september, okto ber en november uitkomt op 13,2 tot 13,5 graden Celsius. In 2005 was dat 12 graden. De ver betering van een record met meer dan een graad komt zelden voor. ANP BREDA - In de Veemarktstraat in het centrum van Breda heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een grote brand gewoed. Politie en brandweer waren kort na middernacht ter plekke en ontruimden uit voorzorg drie kroegen met zo'n 200 bezoekers en een hotel op de Grote Markt met 45 gasten, meldde de politie Midden- en West-Brabant. De grote brand woedde in de bo venwoning van een kapsalon. In het pand was op dat moment nie mand aanwezig. De brand zorg de voor veel rookoverlast. Bij de bestrijding van de brand raakte een brandweerman lichtge wond. Na behandeling in het zie kenhuis kon hij naar huis. De brandweer zette zes voer tuigen in. Om tien over twee werd het sein brand meester gegeven. Bij de brand zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen. Over de oorzaak is niets bekend. ANP door llona de Ruyter NIEUWEGEIN - Circa 20 pro cent van de kinderen tot twaalf jaar komt niet of te weinig bij de tandarts. Een kwart van die kinderen heeft onder meer last van gaatjes en rotting. Dat heeft de Nederlandse Maat schappij tot bevordering van de Tandheelkunde (NMT) zaterdag laten weten. Volgens een woordvoerder van de NMT moeten kinderen voor taan al vanaf hun tweede jaar naar de tandarts. Ook moet er een campagne opgezet worden om ouders te doordringen van het belang van regelmatig be zoek aan de tandarts. Volgens de NMT is een deel van de problematiek te wijten aan ouders van een jaar of dertig. „Zij hebben zelf prima gebitten en gaan zelf allang niet meer elk halfjaar naar de tandarts. Hun kinderen komen daar dan auto matisch ook niet meer." Een an der probleem is het veranderde eetpatroon. „Vroeger aten kinde ren drie keer per dag. Nu eten ze de hele dag door. Dat is fu nest voor je gebit", aldus de zegsman. Steeds beter Overigens lijken de problemen onder allochtone kinderen mee te vallen. Volgens de NMT blijkt uit onderzoek dat de gebitten van die kinderen steeds beter worden onderhouden. Nederlandse kinderen hebben in vergelijking met kinderen uit andere landen goede gebitten. Bij 80 procent van de jeugd is het gebit prima in orde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3