Moskou bevalt Wennemarsindruk in <le B-«n,ep wgri^pgiï Wegman in Oekraïne voor kansloze missie Gretha Smit maakt De Jong stelt teleur, Wubben verrassend snel Zwolse schaatser wint 1500 meter tijdens wereldbekerwedstrijd Witty kondigt rentree aan RUGNUMMER Nachtbraken Samenwerking Onzin Zanardi in aangepaste bolide MOSKOU - Een weigerend startpistool, een ijsvloer die op nieuw geprepareerd moest wor den en een veel jongere ploegge noot die in een rechtstreekse confrontatie van hem weg schaatste, zoveel kon de concen- tratieboog van Bob de Jong gis teren in Moskou niet verwerken. De olympisch kampioen werd op de tien kilometer, waar gere nommeerde rijders als Kramer, Verheijen en Davis niet eens aan de start verschenen, ontluis terend vierde, tien seconden ach ter winnaar Enrico Fabris. „13 minuten en 24 seconden, dat mag me niet gebeuren." Aan zijn vorm of techniek had het niet gelegen, wel aan het ma len in zijn hoofd. „Ik dacht aan van alles. Dat ik móest winnen, en dat ik niet van Tobias Schnei der mocht verliezen. Nu nog niet in ieder geval", zei De Jong, terwijl achter hem de 25-jarige Duitser gehuldigd werd als de nummer twee van de dag. Hij had zich begin dit seizoen im mers bij de Duitse ploeg ge voegd om het niveau van de mannen daar op te krikken. Niet om nu al door ze voorbijge streefd te worden. De prestatie van De Jong stond in schril contrast met de onbe vangenheid van Kurt Wubben. Met een persoonlijk record van 14.03 hoefde de marathonschaat ser uit Pijnaeker zich ook wei nig illusies te maken bij zijn de buut in de wereldbeker. „Ik had vroeger Johann Olav Koss op tv eens 13.30 zien schaatsen, een le gendarische tijd toen. Dat leek me een aardig richtpunt." Maar Wubben (34) deed het veel beter dan dat, hij reed 13 minuten 14.31 seconden, sneller nog dan dagwinnaar Fabris zelfs. En daarmee won hij de B-groep en dwong hij promotie naar de A-groep af. De volgende tien ki lometer is pas in februari in Er furt. Wubbens hart ligt echter bij de marathons, maar dit jaar besloot hij maar eens te probe ren zich als langebaanschaatser te plaatsen voor het NK afstan den. Het lukte ternauwernood. „Met hangen en wurgen werd ik zesde en vanwege het afzeggen van Sven Kramer mocht ik in eens in Moskou starten." GPD door Maarten van Helvoirt MOSKOU - Vooraf had Erben Wennemars niet zo'n hoge pet op van Moskou. „Ik was bang dat het een vieze stad zou zijn, met smog en zo. En dat het eten me zou tegenvallen. Maar alles is prima hoor, het hotel, het ver voer, en moet je deze ijsbaan eens zien. Daar weet ik in Neder land nog wel een mooi plekje voor." De lyriek spatte er zaterdag van af bij de Zwollenaar. En de von ken ook, want wéér was hij de snelste op de 1500 meter. En dik ook: 0.45 seconde voor op zijn grootste concurrent Enrico Fa bris, 0.84 op thuisrijder Ivan Skobrev en 0.90 op zijn ploegge noot Beorn Nijenhuis. „En weet je wat helemaal mooi is? Ik heb me nu al geplaatst voor het WK afstanden in Salt Lake, want er is geen Nederlander die me nog kan inhalen op de 1500 meter. Ik sta in het wereldbekerklasse ment zeker 200 punten voor." Wennemars heerst deze eerste maand van het seizoen soeve rein op de schaatsmijt, alleen Fa bris blijft in zijn spoor. Na de winst in Heerenveen en zijn tweede plaats vorige week in Berlijn, reed Wennemars dit keer in Moskou op een haar na een baanrecord. ik weet nu dat ik op deze ma nier verder kom. Misschien dat ik op hele snelle banen nog wel een keer vanuit de start ga knal len." Wennemars heeft nu 23 wereld bekerzeges op zijn naam en daarmee is hij Gianni Romme voorbijgestreefd. „Nu hoef ik al leen nog maar Rintje Ritsma in te halen, maar dat duurt nog wel even, want die staat op 29 overwinningen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Shani Davis, Sven Kramer en Jan Bos liet Wennemars de we reldbeker in Moskou niet schie ten. Bewust niet. „Voor mij zijn wedstrijden de beste training. Ik doe dit ook veel liever dan in Erfurt wat rondjes gaan rijden. Maar ik snap wel dat de allroun- ders er even uit gaan. Zij heb ben ook een trainingsblok nodig om omvang te kweken. Terwijl sprinters zoals ik altijd 95 pro cent van hun explosiviteit moe ten behouden." GPD En dan te bedenken dat hij de 1500 meter bij aanvang van het seizoen maar als een bij nummer zag. „Ik wilde me focussen op de sprintafstanden; de 1500 me ter zou ik als eerste laten vallen als het niet goed zou gaan." Dat het wel goed gaat, is ook de verdienste van zijn coach, Ger ard Kemkers. Die heeft hem ge leerd gematigd te rijden in plaats van een brok explosie op het ijs te brengen. „Dat scheelt een hoop pijn in mijn benen, al zijn mijn longen nog wel verrot nu. Ik heb zelf de kamikaze-1500 meter geïntroduceerd - volle bak erin gaan en maar zien waar het schip strandt - en daar ben ik nog altijd trots op. Maar Erben Wennemars had aanvankelijk weinig zin in de wereldbekerwedstrijd in Moskou, maar reed er een goede 1500 meter. foto Sergei llnitsky/ANP door Maarten van Helvoirt MOSKOU - „Leuk voor je plak boek", lachte schaatscoach In- grid Paul zaterdagmiddag naar haar pupil Gretha Smit, terwijl die poseerde met twee Russische volksdanseressen. En klik nog een foto van het praatje met de pers, en klik nog een van de hul diging. Want hoewel Smit in Moskou op de vijf kilometer niet in de A-groep had mogen starten, had ze wel voor een me morabel moment in haar car rière gezorgd. Buiten mededinging was Smit namelijk met afstand de snelste van de dag gebleken. „Na twee jaar sukkelen weet ik weer waar ik sta." De Overijsselse moest in de B-groep van de wereldbeker starten, omdat ze afgelopen jaar door blessureleed geen wereld bekerwedstrijd had gereden en dus ook geen ranking had. En de wildcard die Nederland had voor de A-groep was ook al aan haar neus voorbijgegaan. „O, ik vind het niet meer dan te recht dat die naar Carien Klei- beuker is gegaan hoor. Zij was immers nog tiende bij de Winter spelen", stelde Smit, nuchter als ze is. Een nuchtere constatering was ook dat Kleibeuker in Mos kou bijna zeventien seconden langzamer was dan Smit en dat Smit een dikke drie seconden voor had op de uiteindelijke win nares van de wereldbekerwed strijd Claudia Pechstein (7.01,25 om 7.04,96). „Ik zat in een goed ritme." Voordeel van rijden in de B-groep is dat op de vijf kilome ter in kwartetten wordt gestart en dat je je dus makkelijker kunt vastbijten op een voorgan ger. Smit had in de veel langza mere Deense Cathrine Grage wat dat betreft een fijne prooi. Enigszins irritant was wel dat Grage tot de finish in haar kiel zog bleef rijden. „Maar als je goed bent, houd je je cadans. En ik was goed vandaag." In de B-groep deed ook Wieteke Cramer het goed. De Friezin was slechts driehonderdsten langzamer dan Marja Vis, die in de A-groep vierde was gewor den in een tijd van 7.12,26. Met haar zege in Moskou verze kerde Smit zich van een start plaats in de A-groep van de 5000 meter bij de volgende we reldbeker, in februari in Erfurt, al zal de KNSB dat nog wel moe ten bekrachtigen. Ingrid Paul heeft daar geen enkele twijfel over: „Ja, wat denk je! Ze kun nen toch niet meer om haar heen. En als ze het in Erfurt nog een keer zo goed doet, mag ze ook gewoon naar het WK afstan den in Salt Lake City." GPD Chris Witty HAARLEM - Olympisch kam pioene Chris Witty (31) keert terug in het schaatsen. Vorig jaar zette de Amerikaanse een punt achter haar schaatsloop- baan. Zaterdagavond, tijdens wedstrij den om de Kraantje Lekbokaal op de Kennemer ijsbaan in Haar lem, kondigde Witty haar ren tree aan. De winnares van de 1000 meter op de Winterspelen van Salt Lake City in 2002 wil zich volgende maand op cle Ame rikaanse kampioenschappen plaatsen voor het WK afstanden in maart en de wereldbekerwed strijden. QPD In de eredivisie werd er het voorbije weekeinde lustig op los gescoord. De negen duels leverden bij elkaar 42 doelpunten op, een gemiddel de van 4,66 per wedstrijd. Het gemiddelde in het huidi ge seizoen is ook hoog: 3,16 per wedstrijd. Zou dat cijfer intact blijven tot alle 34 ron den zijn afgewerkt, dan is het gemiddelde het hoogste sinds de eeuwisseling. Het aantal van 42 doelpunten in één speelronde is nog lang geen record voor de eredivi sie. Op 31 augustus 1958 werd in negen duels 51 maal gescoord. Het record in de 21e eeuw dateert van 16 mei 2004, toen er 46 treffers vie len. Sinds 1995 kwam het pas tienmaal voor dat er meer dan veertig treffers in één speelronde werden geno teerd. door Koen de Vries Donderdag twee uur in de auto naar Wessem, vrijdag om 4 uur opstaan voor een rit naar Düssel- dorf, vandaar met het vliegtuig via Milaan naar Kiev en vervolgens vijf uur in een busje voor een trage tocht naar het stadje Sumy. Je moet er wat voor over hebben om een ta- feltennisteam te coachen in de Euro pa Cup. Oost-Souburger Wim Wegman deed het, het afgelopen weekend. En dat terwijl hij door het griepvirus was bevangen. Hoestend en proestend reisde hij met de spelers van Westa uit het Noord-Limburgse Wessem naar Oekraïne om een plaats te vero veren in de derde ronde van de Euro pa Cup n. Dat de verre reis tot mislukken ge doemd was, was eigenlijk al bekend toen Wegman de deux- van zijn woon- Topskiër Bode Miller en zijn colle ga's van de Amerikaanse ploeg zullen zich dit seizoen beter moeten gedragen. De Amerikaanse skibond USSA heeft gedragsregels uitgevaar digd waarin onder meer alcoholge bruik en het op eigen houtje naar wedstrijden reizen aan banden wor den gelegd. De USSA liet in Lake Louise, waar dit weekeinde het wereldbekersei zoen begint, weten dat het atleten en coaches niet langer is toegestaan gezamenlijk aan de alcohol te gaan en dat reis en verblijf rond wedstrij den geregeld moeten worden in over leg met de bond. Woordvoerder Tom Kelly gaf toe dat het nachtbraken van met name Mil ler tijdens de Winterspelen van Tu rijn had bijgedragen in het besluit een gedragscode te ontwikkelen. Bo de Miller arriveerde als topfavoriet in Turijn, maar keerde terug zonder enig succes op zak. Desondanks be dacht hij zichzelf een gouden medail le toe. „Ik heb gefeest en vrienden ge maakt op olympisch niveau", zei Mil ler. Die uitspraak werd hem in de Verenigde Staten niet in dank afge nomen. In Lake Louise weigerde Mil ler op de maatregelen in te gaan. VLISSINGEN - 'Als jij mijn veters strikt, houd ik de tegenstander in de gaten.' Jefrrey Geuze, de doelman van 's-Heer Arendskerke, had tijdens de bekerwedstrijd tegen GPC even de hulp nodig van een medespeler. Omdat de Vlissingse tegenstander zo gevaarlijk was - het werd 4-2 - had hij geen tijd om zijn handschoenen uit te doen en zelf zijn veters te strikken. foto Ruben Oreel huis in Oost-Souburg achter zich dichttrok. Westa's kopman, de Chi nees Liu Qiang, was niet fit genoeg om de kar voor de Limburgers te kunnen trekken. Hij reisde mee naar Oekraïne, sloeg nog wel een balletje, maar gaf al snel op omdat hij te veel last had van zijn schouder. Het resultaat was ernaar. Westa verloor met 3-1 van het Tsjechische Banik Havirov en het Hongaarse Cuse Maveplec en kreeg met 3-0 klop van de Oekraien- se thuisploeg Torpedo Sumy. Daan Sliepen, ooit speler van het Middel burgse 't Zand, bleef zonder zege. De getalenteerde Bob Franssen nam beide overwinningen voor zijn reke ning. „Dit was natuurlijk niet de moeite waard", vertelde Wegman gister avond vanuit het busje tijdens de vijf uur durende rit naar een hotel in Kiev. „We wisten eigenlijk vrij wel zeker dat Liu Qiang niet fit ge noeg zou zijn. Maar ja, we hadden de tickets al in huis en als je niet komt opdagen, krijg je een forse boe te en een schorsing voor een paar jaar van de Europese tafeltennis- bond. En een invaller meenemen was ook geen optie. Paul van de Leur, de enige die nog een beetje voor deze wedstrijden in aanmer king kwam, was hard nodig in het tweede van Westa, dat onder meer met TTC Middelburg tegen degrada tie uit de eerste divisie vocht." Als pleister op de wonde heeft Weg man zich goed vermaakt in het grau we Oekraïne. „De mensen waren vriendelijk, het toemoöi was goed georganiseerd, er was veel publiek en het eten viel niet tegen. Na af- De vader van tennisster Jelena Dokic heeft eerder deze week opzien gebaard door te beweren dat zijn dochter was ontvoerd. De Servi sche voormalige nummer vier van de wereld zei vrijdag in een interview met Sportski Zurnal dat daar niets van waar is. „Ik heb al drie jaar dat soort onzin van mijn vader aange hoord", aldus Dokic. De vader beweerde dat zijn dochter in Zagreb werd vastgehouden door haar oude coach Borna Bikic en zijn broer Tino. „Ik moet dit zeggen ter bescherming van mijn vriendje Ti no", vervolgde Dokic. „Hij heeft zich nog nooit met mijn carrière be moeid of mijn privéleven geschaad." loop kregen we zo'n diner dat je wel eens op televisie ziet. Met veel toe spraken en heel veel toasten." Hotelpersoneel De enige tegenvaller was het hotel personeel. Dat sprak geen woord En gels en als de Limburgers toch aan stalten maakten om een woord te wisselen, vluchtten de beambten bij voorbaat alle kanten op. Op de tafel tennistafel had Westa geen succes en in het hotel ook niet. Wegman hoopte gisteravond nog een paar uurtjes de slaap te kunnen vatten. Om half vijf moest de wek ker aflopen omdat het vliegtuig rich ting Duitsland om 7.00 uur vanuit Kiev zou opstijgen. Hij verwachtte vanmiddag om een uur of vier het echtelijke huis in Oost-Souburg weer te kunnen betreden. VALENCIA - Alex Zanardi heeft voor het eerst sinds zijn zware crash in 2001 weer in een Formule 1-auto gereden. De veertigjarige Italiaan, die bij het ongeluk in Duitsland beide benen verloor, reed op het circuit van Valen cia zaterdag veertien testrondjes in een aangepaste BMW-Sauber. Zanardi bestuurde zijn bolide alleen met de handen. „De auto werkte per fect, als een Zwitsers uurwerk", aldus de coureur. „Het is wel lastig omdat ik alleen met mijn rechterhand kan sturen. Mijn linkerhand had ik nodig om te remmen en gas te geven." Zanardi reed in het verleden in de Formule 1 voor Jordan, Minardi, Lotus en Williams. Na zijn crash op de Lausitzring won hij in een BMW al twee races in het FIA World Touring Car Championship, foto Kai Fürsterling/EPA maandag 27 november 2006 24 t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24