)elta stuurt claims naar Gasunie Misschien is Gerrit Zalm wel de beste minister van financiën PZC Krakers nemen fort opnieuw in S li H ©<-• ndernemers Hulst eisen schadevergoeding na gasstoring heijder loemt arbiter en 'blinde jfushond' Jongeren dansen vier ton tegen aids bij elkaar Hulpbisschop Breda gewijd Kinderzorg was vroeger glashard Gelijkspel Hoek Prinsen willen Diana met concert eren Correa op weg naar zege Ecuador lezen we zeeuws ochtend ^m^middag jlkenvelden, zon en droog. Matige, ai zee vrij krachtige zuidenwind, jxima rond 13 graden. |8e jaargang no. 280 aandag 27 november 2006 snummer 1,30 orJean-Lou de Gucht IJLST - Energiebedrijf elta kan een flink aantal tiadeclaims tegemoet zien ii Hulster ondernemers i gedupeerd zijn door de storing van afgelopen jdag. Delta stuurt ze or naar de Gasunie. na tienduizend adressen in st-Zeeuws-Vlaanderen zaten hele dag zonder gas nadat de sunie in het gasstation in een tijdelijke leiding in ge lik had genomen. Die kon de tg naar gas echter niet aan. ta is wettelijk verplicht een goeding van 35 euro uit te ke- bij een gasstoring langer vier uur. Restauranthou- nemen daar geen genoegen Carolien van der Voort van iurant Isegrim uit Hulst: ij dienen zeker een claim in. taal hebben wij op vrijdaga- id zo'n dertig mensen binnen, besteden al gauw dertig eu- per persoon. Dan praat je r duizend euro. En dan heb iet nog niet eens over de om- van de rest van de dag." n Picavet van de afdeling jst-Zeeuws-Vlaanderen van jncheorganisatie Horeca Ne tland weet nog niet of een ge- nenlijke schadeclaim wordt [ediend. „Vorig jaar na de roomstoring kregen we nul op rekest. Maar het hoeft ons er jt van te weerhouden het dit ar weer te proberen." kan ook een claim tege- jet zien van installatiebedrijf ITTERDAM - Ajacicd Wesley lijder kreeg gisteren in de lstrijd tegen Sparta (3-0-ne- laag) na dertien minuten de le kaart, omdat de middenvel- scheidsrechter Ruud Bossen ischold voor 'blinde tyfus- ïd'. ijder zei dat de belediging :emd was voor Spartaan Jef- Vlug die volgens de Ajax- Idenvelder een (onbestrafte) irtreding op hem had begaan, ssen: ..Als iemand (Sneijder) "recht in de ogen aankijkt en 'Je moet geel geven, blinde ushond', dan kan daar geen iverstand over bestaan." Bt-trainer Henk ten Cate be- iiddigde Bossen ervan dat hij beïnvloed door het publieke rcuus van Kenneth Perez op za- rdag. De Deen van Ajax had week eerder in de wedstrijd jen FC Twente grensrechter ebert uitgescholden voor 'kan- fneger'. Perez ging zaterdag website van zijn club pu- jekelijk door het stof. „Ik heb ij in het vuur van het spel crn- gmisdragen", aldus de Deen. Ik schaam mij diep voor de vetsende uitlatingen en bied, last de heer Siebert, eenieder [arvoor mijn oprechte excuses an", zei Perez. „De stommiteit an mijn opmerking staat in thril contrast met hoe ik wer- flijk in het leven sta en met de armen en waarden waarmee ik ijn eigen kinderen opvoed." olgens Bossen heeft de affaire- erez geen enkele rol gespeeld zijn beslissing Sneijder de ro- kaart te geven. Ten Cate zei at de uitdrukking 'blinde tyfus- and' tot het geaccepteeerde uordenschat van de straattaal ahoort en daarom niet met aod bestraft hoeft te worden. Ajax-trainer werd in de rust ak door Bossen naar de tribune gwezen. Ten Cate: „Ik heb Bos- een moraalridder genoemd, at is volgens de Dikke Van Da geen scheldwoord. Ik vraag te eigenlijk af of scheidsrech te ook geschorst kunnen wor- en." GPD agina 15 Ajax gaat genadeloos onderuit Pagina 16 Sneijder had wijzer moeten zijn u mm Van Damme en Van de Vijver uit Hulst. „We zitten met vijf mensen op kantoor en er rijden zes monteurs rond", zegt Linda van Damme. „Veel mensen heb ben een onderhoudsabonne- ment. Die hoeven nu niets te be talen, maar wij moeten nu wel kosten maken." Woordvoerder Mirjam van Zui len van Delta begrijpt dat bedrij ven claims indienen. „We sturen die door naar de Gasunie. Het is hun transportstation. De Gas unie kan ook een rekening van ons tegemoet zien. We hebben met driehonderd mensen aan de storing gewerkt." Chris Glerum van de Gasunie geeft toe dat de oorzaak van de storing wel eens bij de Gasunie kan liggen. „Maar dat vertaal ik niet in een juridische schuld vraag. Wij hebben er alles aan gedaan om Delta te ondersteu nen om het probleem op te los sen. En de claims? We zullen wel zien wat er op ons afkomt." pagina 9 gas is gemener dan stroom ARNHEM - Tienduizend jongeren hebben zaterdag in het Gelredome in Arnhem ruim 430.000 euro bij elkaar gedanst. Via een live-verbinding konden de jongeren zien hoe leeftijdsgenoten over de hele wereld op dezelfde manier actie voerden. De jongeren vroegen met hun actie aandacht voor de wereldwijde aidsepidemie. In Ne derland was het evenement de afsluiting van het Dance4Life scholenproject. Dan- ce4Life-ambassadeur Tiësto sloot het spetterende evenement af. foto Erik van 't Hullenaar/GPD pagina 13 dansen, dansen, dansen door Ap van den Berg DEN HAAG - Hij deed de laat ste maanden nogal schimmig over zijn toekomst, maar giste ren maakte „de onderkoning van Nederland" aan alle twijfel en onzekerheid een eind: Gerrit Zalm keert in de loop van 2007 de politiek de rug toe. Zijn sublieme kennis van 's rijks financiën stelde Zalm twaalf jaar lang in staat een belangrijk stempel te drukken op het rege ringsbeleid. Zozeer zelfs dat sommige politici en journalisten denken dat Zalm en niet Jan Peter Balkenende de feitelijke baas is van het huidige kabinet. Feit is dat Zalm groot respect ge niet onder zijn collega-minis ters en Kamerleden. De meesten bereiden zich speciaal voor op een gesprek of debat met hem. PvdA'er Jo Ritzen, oud-minister van onderwijs in Kok I, herin nert zich: „Ik stond 's ochtends onder de douche te oefenen om nee, nee, nee te zeggen. Dat hield ik dan vervolgens de hele tijd vol in de gesprekken over be zuinigingen. Die IJzeren-Heini- ge vasthoudendheid werkte soms goed." Zijn politieke macht en aanzien is hem niet naar het hoofd geste gen. Als kind van een kolenboer (geboren in Enkhuizen, 6 mei 1952) weet Zalm hoe het is om met weinig geld een gezin te moeten ruimen. Hij schopte het na hbs-a tot de Vrije Universiteit in Amster dam, waar hij tot 1975 algeme ne economie studeerde. In die tijd was Zalm politiek actief als PvclA-voorzitter van de afdeling Enkhuizen, maar niet heel veel later stapte hij over naar de WD. Via banen bij verschillen de ministeries werd Zalm direc teur van het Centraal Planbu reau en bijzonder hoogleraar economische politiek. In 1994 liet hij zich door Frits Bolkestein overhalen om minis ter te worden in het eerste Paar se kabinet. Lijsttrekker Zalm bouwde snel een naam op. Hij ontwikkelde de zogenoemde Zalm-norm (staatsschuld aflos sen met inkomstenmeevallers). Voor de verkiezingen van 2003 werd hij door het vertrek van Hans Dijkstal ineens lijsttrek ker voor de VVD. Zalm heeft zich nooit senang gevoeld in die politieke rol. Toen hij in Balkenende II de ge legenheid kreeg om als minister van financiën weer orde te scheppen in Nederland, greep hij die gelegenheid met beide handen aan. Mede dankzij 'zijn' keiharde be zuinigingen in de sociale zeker heid staat de Nederlandse econo mie er weer goed voor. Voor Zalm is de cirkel rond. Hij kan met opgeheven hoofd afscheid nemen van de politiek. Als mis schien wel de succesvolste minis ter van financiën ooit. In elk geval als de langst zitten de. Zalm kijkt uit naar een baan in het bedrijfsleven. De bewindsman houdt er reke ning mee dat hij nog zeker een half jaar in touw is als minister van Financiën: „We hebben een hele lange formatie voor de boeg." GPD Ajax en Feyenoord onderuit De Groningse priester Hans van den Hende is zaterdag tot hulpbisschop van Breda gewijd. Het is de bedoeling dat de nieuwe hulpbisschop tezij- nertijd de nu 70-jarige bis schop Tiny Mus- kens op zal vol- gen. Honderd jaar geleden werd de Vereeniging Kinderzorg op gericht. Haar opvolger, de Agogische Zorg Zeeland, heeft een boek uitgebracht over een eeuw jeugdzorg in de pro vincie. Het is een indrukwekkend document geworden. In middels bejaarde pupillen verhalen over de glasharde aan pak in de tehuizen in vroeger jaren. „Er was een jongetje, die huilde maar: papa, mama! Hij hing aan mijn rokken, maar ik mocht niet troosten." Hoofdklasser Hoek kwam zatex-dag niet verder dan een 2-2-gelijkspel. In en te gen Spakenburg keek de ploeg van Cees Houtepen (foto) twee keer tegen een achtei-stand aan, maar Jan Huygens en Djamel Buyse sleepten toch nog een punt 4k uit het vuur. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezond: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18,19, 20,21,22, 23 en 24. LONDEN - De Britse prinsen William en Harry willen met een groot concert herdenken dat prinses Diana tien jaar geleden is verongelukt. De opbrengsten van het grote concert in het Wembley-stadion zouden naar de goede doelen moeten gaan die Diana steunde, meldden verscheidene Britse me dia gisteren. De twee zonen van de populaire prinses willen het concert op 1 juli houden, de dag dat ze 46 jaar zou zijn gewor den. Diana kwam op 31 augus tus 1997 om het leven, Elton John, Beyoncé, Kylie Minogue en George Michael zouden in Wembley van de partij moeten zijn. William en Harry willen het concert volgens de media zelf presenteren. ANP QUITO - De linkse politicus Rafael Correa heeft de presi dentsverkiezingen in Ecuador gewonnen. Dat blijkt uit drie peilingen die na het sluiten van de stembu- ï'eaus zijn uitgevoerd. Volgens de peilingen krijgt Cor rea de steun van ongeveer 57 procent van de kiezers en moet zijn tegenstander, de bananen- magnaat Alvaro Noboa, het doen met een score van onge veer 43 procent Correa is een sympathisant van de president van Venezuela, de linkse populist Hugo Chavez. Correa's partij Alianza Pais heeft de zege in de verkiezingen opgeëist. ANP/EFE/AFP door Willem Meyboom LINGEWAARD - Fort Panner- den is weer terug in handen van krakers. Hoe lang is onzeker, de gemeente Lingewaard noemt de nieuwe kraakactie ontoelaat baar. De gemeente heeft de krakers gisteren gesommeerd het Fort te verlaten. Honderden belangstel lenden kwamen een kijkje ne men. De stemming was ronduit vx'olijk over de geslaagde kraakactie. Zaterdagavond laat namen tegen de honderd kx-a- kers, afkomstig uit het hele land, opnieuw bezit van het fort. Ze amveerden in twee bus sen en stuitten op drie anti- kx-aak-wachters met een hond die na de ontruiming begin no vember een oogje in het zeil hiel den. „Na wat over en weer ge schreeuw, kozen zij eieren voor hun geld", zei een woordvoerder van de krakers. Staatsbosbe heer stelt dat de beveiligers zijn bedreigd en geïntimideerd en gaat aangifte doen. Bij de eerste ontmiming, die op 7 november begon, hadden mobiele eenheid en landmacht twee dagen nodig om 25 krakers uit het verdedi gingsbolwerk te halen. Het leger moest bij de ontzetting met een x-upsvoertuig een noodbrug aan leggen over de vier meter diepe gracht rond de vesting. De ge meente gaat met de politie en Staatsbosbeheer overleggen over een rxieuwe ontruiming. Volgens de gemeente staat het vast dat die er komt. Maar wan neer willen gemeente en politie niet zeggen. Omwonenden vinden dat de ge meente moet wachten. „Nie mand weet wat de plannen zijn met het fort na de ontruiming", zei een buurtbewoner. „Laat daar eerst maar eens helderheid over zijn." ANP (Advertentie) cos fi®" KI O Noteert u mij vi |post)bankrekeningnummer Kijk op nww.pic.nl/abonnercn. bel gratis 0800 -0231231 ol stuur deze bun naar PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 213. WO 'A/8 Goes n 5 weken vi Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn tekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21.501'. per kwartaal met automatische incasso 61.50)'. CJ per jaar met automatische incasso 236,00)'. met gratis PZC-paraplu smióssussssso het alfabet van Zeeland mm mm Gerrit Zalm gaat de strijd aan op de flipperkast met de 77-jarige pianist Daniël Wayenberg tijdens diens zeventigjarig artiestenjubileum gisteren in Woerden. foto Cynthia BoII/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1