&evolg breder duin snel bekend PZC Onze honden hebben het beter Salsa met bokshandschoenen aan Aangifte van bedreiging door oud-wethouder iustverbreding en kwaliteitsverbetering moeten hand in hand gaan bij Zoutelande kermisattractie ivaait dicht ings slaapkamer Sachcantate in ïacobuskerk Kunstweekend goed ontvangen agenda -11 Bloedspoor leidt naar vernieler Woninginbraken St-Maartensdijk Twee keer goud voor muziekkorps Doorrijden na aanrijding Botsing met vier auto's cor Edith Ramakers fll'TELANDE - Vóór het eind a volgend jaar moeten de ge- ilgcn van de landwaartse ver- ïrking van het duingebied tus- k Zoutelande en Westkapélle jheeld zijn gebracht. Er wordt n plan van aanpak gemaakt, lardoor ondernemers, bewo- rs spoedig weten waaraan ze «zijn. het plan moet duidelijk wor- j n welke campings, horecabe- ijven, hotels of bungalowpar- n verplaatst moeten worden. bedrijven die door de duin- tbreding in het gedrang ko- i hi, moeten kansen en ontwik- üngsmogelijkheden elders in i kustgebied krijgen. ibedrijven die een ander plek- ENESSE - „Die arm van dat 1 jg zwaait vlak langs de gevel j mijn huis. Die bakjes ko- j echt heel dichtbij het raam a onze slaapkamer. En daar rat dan ook nog eens veel ge- I uit", motiveert bewoner L Jonker aan de Kromme Reke iRenesse waarom hij ageert te- ui een kermisattractie, de lioster', pal voor zijn deur tij- msde jaarlijkse kermis in juli. ij heeft de gemeente een brief stuurd over deze situatie. Ook eft hij wat foto's bijgevoegd a te laten zien dat die Booster el erg dominant voor zijn huis aat. 'ethouder A. Verseput erkent it er sprake is van een 'uit- raai' van deze attractie. Vól- ins hem wordt de attractie ech- rzodanig geplaatst, dat wordt idaan aan alle eisen van i andveiligheid. it college van B en W heeft ïerk in Uitvoering wel ver acht de klacht van Jonker te be ekken bij de voordracht voor ekermissen in 2007. [ENESSE - Koor en orkest Lus- inia onder leiding van dirigent firn Boer verzorgen zondag 3 iecember een Bachcantate- ienst in de Jacobuskerk in Re- tsse. tedienst staat volledig in het te en van de cantate Nun komm, irr Heiden Heiland van Bach en ;.n motet Alma Redemptoris m Giovanni da Palestrina. olistische medewerking wordt trieend door Harma Evers (so- raan), Arco Mandemaker (te ar), Jan Douwes (bas) en Mar ti van Westen (organist). Voor- inger is predikant Piter hodijk. Ie cantatedienst, die om 16.30 ir begint, betreft een activiteit ;.n de gezamenlijke kerken op ehouwen-Duiveland. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12,00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "vww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl je krijgen hoeven daar niet per se exact dezelfde activiteiten te ontplooien. Ook nieuwe vormen van bijvoorbeeld kamperen krij gen een kans. Houtenburg is de werktitel voor het gebied achter de Zouteland- se duinen, waar de Houtenburg- seweg zich doorheen slingert. Globaal wordt het te ontwikke len gebied omsloten door de Pre- laatweg in Westkapelle, de Baai- weg, Blauwpoortseweg en We- rendijke in Zoutelande. MIDDELBURG - Trek de tou wen uit de boksring en je hebt een podium. Gypsy Kings uit de boxen, panelen op de vloer, Tai- ta voorop en de Stads Ring heet pardoes de Salsa Ring. Kansarme jongeren redden, dat is wat de Stads Ring wil. Ze van straat halen, ritme geven en ze leren hun emoties te beheersen. Dat kan door middel van sport, roept Hedwig Samson al jaren. Maar dan moet die sport wel gra tis te volgen zijn, want contribu tie kunnen de meesten niet beta len. Om de stichting Stads Ring te spekken, organiseert Samson evenementen. Zoals een salsafes tival, afgelopen zaterdag. Flamengo! Handen schudden, armen zwaai en, handen zwieren, armen de lucht in, vingers dansen, polsen draaien, voeten naai' voren en schudden maar met die billen. De eerste minuten heeft het nog wat weg van een klompendans. Maar zeker nadat de dame ach terin haar pumps van zich heeft Naast de veranderingen voor de ondernemers in de toeristisch re creatieve sector worden ook de belangen voor de landbouw on der de loep genomen en wordt de natuurlijke en landschappe lijke waarde opgetekend. Tot de mogelijkheid behoort ook dat er andere woonvormen in het ver brede duingebied kunnen ko men. Omdat een deel van de Westka- pelseweg aan de kant van Zoute lande wordt opgeheven, zullen afgeti'apt en het meisje vooraan een glas water achterover gooit, begint het ergens op te lijken. „Salsa is óók sport", lacht Phi lip Samson, de broer van. „Bok- er ook alternatieven voor de we genstructuur worden opgeno men. Authentiek karakter Voor de planontwikkeling heeft de gemeente enkele voorwaar den opgesteld. Het gebied moet het authentieke landbouwkarak- ter behouden. Een uitzondde- ring wordt gemaakt voor de gro te recreatieterreinen. De zomer huizen en appartementen in de parken Joossesweg, Duinweg, sen is maar een onderdeel van al le sporten die wij geven. Jonge ren zijn er dol op en om het voor hen mogelijk te maken, organise ren wij evenementen. Dit is het Vikingpark en het Kustlicht blij ven gehandhaafd. Het is wense lijk als ze landschappelijk wor den ingepast. De verbinding tussen Westkapel le en Zoutelande moet gehand haafd blijven, met nieuwe afbui gingen naar toeristische onder nemingen in of vlakbij de dui nen. Voor camping Moens, die nu ver derop in het gebied tussen Dom burg en Westkapelle zit en op de nominatie staat om verplaatst te zesde. Bodybuilding hebben we al gehad, een boksgala en nu het salsafestival. Zestig mensen heb ben zich ingeschreven. Veel van hen komen ook op het salsamati- worden, wordt ruimte vrijgehou den in Houtenburg. In het plan wordt ook een financiële para graaf ingevoegd, waarbij de ver schillende financieringsmoge lijkheden worden vermeld. De gemeente nodigt drie bu reaus uit, die ervaring hebben om een plan van aanpak te ma ken. De nota gebiedsvisie Hou tenburg staat vanavond op de agenda van de commissie ruim telijke ontwikkeling, aanvang 19.30 uur. nee dat wij elke zondagmiddag houden. Salsa is in! Ah, daar zul je mijn broer hebben." Iets moois Uit de rode fluwelen gordijnen komt Hedwig Samson gelopen. Met de breedste glimlach. „Kom eens in mijn kantoor kijken, ik moet iets moois laten zien." Hij pakt een plaatjesboek van de bovenste stapel. Op elke pagi na prijken zijn pupillen. „Heeft Mischa de Muynck gemaakt, als afstudeerproject voor de kunsta cademie. Hij heeft er een negen plus voor gekregen. Ik wil de fo to's straks door de stad zien han gen. Ik ben er zo trots op." En de Stads Ring? „Dat gaat zo goed. We zijn begonnen met bok sen, maar we geven nu ook tai chi, yoga; echt alles. In het be gin hadden we nul deelnemers en nu zitten we dik in de 120. En de jongens zijn over alles en thousiast. Zelfs over salsa. Al durven ze dat niet te zeggen. Maar ik zag ze laatst wel mooi dansen in de ring. Met hun boks- handschoenen nog aan." foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf WEMELDINGE - De eigenaar van een woning in bungalow park De Oesterbaai bij Wemel- dinge heeft vrijdagnacht aangif te gedaan van bedreiging door onder anderen oud-wethouder P. Ganseman van Kapelle. Gan seman ontkent de aantijging ten stelligste. „Ik was daar om te be middelen tussen de eigenaar en een hovenier die van de eige naar geld tegoed had. Ik heb juist erger voorkomen." De betrokken hovenier heeft, al dus de bungaloweigenaar tegen over de politie, anderhalf jaar geleden een parkeerplaats aan gelegd bij zijn vakantiewoning. Het werk was volgens de hove nier nog niet volledig afbetaald. Hij was het wachten beu na en kele pogingen zijn geld te krij gen en ging vrijdagavond ver haal halen. Hij nam een kraan tje mee om desnoods beplanting weg te halen. Ganseman, voor malig beheerder van De Oester baai, kent de hovenier goed. Hij had vernomen van diens actie. „Ik ben vrijdagavond naar De Oesterbaai gegaan. Ik had al eens geprobeerd te bemiddelen en ik wist dat het uit de hand zou kunnen lopen. Dat wilde ik tegengaan." De bungaloweige naar weigerde vrijdagavond op nieuw te betalen, maar voelde zich naar eigen zeggen zo be dreigd dat hij uiteindelijk wel met geld over de brug is geko men. Inmiddels was het als een lopend vuurtje door het bunga lowpark gegaan dat 'er iets aan de hand was'. De politie was ook gealarmeerd. De bungalow eigenaar heeft vervolgens aan gifte gedaan. „We zijn in de wo ning van de betreffende eige naar geweest", bevestigt Ganse man. „Ik ben tussen de hovenier en de eigenaar ingesprongen. Ik heb geprobeerd de boel te sus sen. 'Regel het alsjeblieft'. Dat lukte gelukkig, waardoor erger is voorkomen. Vervolgens krijg je dan zo'n aangifte." Ganse man is van plan ook zijn verhaal te doen bij de politie. Ganseman en aantal bewoners van De Oesterbaai kunnen al langere tijd niet door één deur. Ganseman werd er begin dit jaar van beschuldigd dat hij een bestuurslid van de Vereniging van Eigenaren op nieuwjaars avond zou hebben mishandeld. Naar aanleiding van deze affai re heeft Ganseman zijn baan als wethouder van Kapelle moeten opgeven. Hij is half juli dit jaar door de rechter in Middelburg vrijgesproken van de beschuldi ging van mishandeling bij ge brek aan bewijzen. HENGSTDIJK - Het negende in ternationale kunstweekend in de Catharinakerk in Hengst dijk, afgelopen weekeinde, was een succes. Het organisatiecomi té was tevreden na afloop. „Er is een aantal kunstwerken verkocht, zowel schilderijen als keramiek, beelden en sieraden. Dat is een mooi resultaat voor de deelnemers en de verkoop van de kanskaarten is boven ver wachting goed dit jaar," vertel de Eddie Prince. De kunste naars schonken een werk voor de loterij en gisteren om 17.00 uur werden de kanskaarten die recht gaven op een van de kunst werken getrokken. Gisteren was een topdag met meer dan drie honderd bezoekers. Ook de deelnemende kunste naars waren tevreden. Zij zagen het als een stukje promotie. Met de opbrengst van het evenement worden onderhoudswerken aan de kerk bekostigd. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Walk-lnn, 20.00 uur: Bin goavond voor en door bewoners uit het Middengebied; Open Hof, 9.00 uur Hatha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden, Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Bibliotheek 't Spui, 19.30 uur: lezing over Wajangpoppen. maandag 27 november 2006 Piet Roskam temidden van zijn medewerkers het Keniase Kisumu. door Anita Janse MELISKERKE - „Als je vaak in Afrika komt, dan kun je er niet omheen." Piet Roskam uit Meliskerke werd door enke le Kenianen meegetroond naar de slop penwijken. Wat hij daar zag, liet hem niet meer los. Inmiddels heeft hij een stichting opgezet die structurele hulp moet bieden aan Keniase weeskinderen. Het begon toen Piet Roskam (74) met pensioen ging, veel te vroeg naar zijn zin. „Ik kan niet stilzitten en meldde me aan bij PUM, een soort uitzendbu reau voor senioren die zich willen inzet ten voor ontwikkelingswerk." Zijn deskundigheid als procestechno- loog vertaalde hij naar concrete advie zen aan Afrikaanse bedrijven. Een taak die Roskam met plezier deed, ware het niet dat ook bij de PUM de pensioenge rechtigde leeftijd in zicht kwam. „Als je zeventig bent, dan moet je eruit. Toen ben ik op persoonlijke titel verder ge gaan met mijn werkzaamheden." Van het een kwam het ander. „De men sen gaan je kennen. Bovendien, je bent blank dus je hebt geld. Dat is ook zo, als je het vergelijkt met de omstandighe den daar." Op een gegeven moment stapte iemand op hem af met de directe vraag om hulp voor de weeskinderen in de sloppenwijken. „Daar heb ik me di rect met een smoesje vanaf gemaakt, ik wilde me niets op de hals halen." De Ke nianen lieten zich echter niet met een kluitje in het riet sturen en kwamen te rug. „Ik ben bijna letterlijk vanachter mijn glas gin weggerukt en in de auto gezet, op weg naar de sloppenwijken van de Keniase stad Kisumu." Roskam valt even stil, zoekt naar woor den en zegt: „Onze honden hebben het hier al zoveel beter. Ik zag die kinderen op het graf van hun overleden ouders spelen. Ze hadden geen fatsoenlijk dak boven het hoofd, geen schoon water en amper voedsel." Enkele werkloze vrouwen ontfermden zich over de kinderen, maar hadden niet de middelen om dat op een goede manier te doen. „Er waren vijf kinderen bij die goed konden leren, die de lagere school met succes hadden afgerond, maar er was geen geld voor het voortge zet onderwijs." Roskam kon hulp niet langer weigeren. Eenmaal thuis deed hij een beroep op zijn vriendenclub. „We hebben samen het geld bij elkaar gelegd om die kinde ren naar school te sturen." Daarna ga ven ze als vriendenkring een kunstbeen aan een van de kinderen. Afhankelijk Een goede vriend van Roskam, Adrie Vaes (die momenteel in Afrika is), raak te eveneens nauw betrokken bij het le ven in de sloppenwijk. „Die kinderen waren van onze goede wil afhankelijk. Stel dat wij weg zouden vallen, dan wa ren ze opnieuw aan hun lot overgelaten. Er moest iets structureels van de grond komen", zegt Roskam. Daarom is een officiële stichting in het leven geroepen, onder de naam Stich ting Dagopvang Weeskinderen Kisumu Kenia. De stichting biedt inmiddels hulp aan zo'n zestig kinderen en hun verzorgers. Dit project heet Shinners Women Project en is vernoemd naar de vrouwen - shinners - die zich over de kinderen ontfermen. Er is een tijdelijk onderkomen gehuurd. Daar krijgen de kinderen overdag onderwijs, een be hoorlijke middagmaaltijd en er worden sport- en spelactiviteiten georgani seerd. Een van de doelen is het verwezenlijken van een eigen gebouw voor dagopvang. „We willen grond aankopen waarop we een leslokaal, sanitaire voorzieningen en woonruimte voor de projectleidster bouwen." Het is de bedoeling dat de vrouwen, die het project in Kisumu lei den, zichzelf leren bedruipen. „Als we een waterput slaan, kunnen ze groenten verbouwen. Dat kan een inkomsten bron zijn. Ook zijn er plannen voor een kippenhouderij. De stichting is nog op zoek naar men sen die mee willen denken over de exac te invulling van het project. „We willen er alles aan doen om die kinderen op weg te helpen naar zelfstandigheid." Voor meer informatie en het rekening nummer van de stichting, zie de website www.dagopvangweeskinderenkenia.nl VLISSINGEN - Een 28-jarige man uit Vlissingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart over vijf door de politie aangehouden op verdenking van het inslaan van ruiten bij een bedrijf in de Kerkstraat in Vlissingen. De man werd aangehouden op het Betje Wolffplein. Zijn rechterhand bloedde. Een bloedspoor vanuit de Kerk straat leidde de agenten daarheen. Zij hebben de Vlissin- ger naar het ziekenhuis gebracht. SINT-MAARTENSDIJK - In een woning aan de Zwanen- laan in Sint-Maartensdijk is vrijdagavond tussen zeven uur en half twaalf ingebroken. Een raam was geforceerd. Een elektronische agenda, parfum en geld zijn gestolen. Een woning aan de Kluutlaan in Sint-Maartensdijk heeft tussen vrijdagavond en zaterdagochtend 11.00 uur be zoek gehad van dieven. Sieraden zijn weggenomen. Een raam was opengebroken. MIDDELBURG - Het Middelburgse Muziek Korps heeft zaterdag twee keer de eerste prijs gewonnen op het KN- FM muziekconcours in Valkenswaard. Zowel het jeugdor kest als de harmonie wonnen de strijd. Dat waren ook de enige twee Middelburgse korpsen, die meededen. YERSEKE - De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding die in de nacht van zaterdag op zondag op de Postweg in Yerseke heeft plaatsgevonden. Een 16-jarig meisje uit Yerseke reed tussen half een en kwart voor een 's nachts op haar bromfiets over het fiets pad langs de Postweg, in de richting van Yerseke. Op de oprit naar de Postbrug werd ze ingehaald door een auto die over het fietspad reed. Hierbij werd haar brom fiets door de auto geraakt waardoor het meisje ten val kwam en een stukje het talud afgleed. Omdat haar telefoon door de val kapot was gegaan moest het meisje zelf haar bromfiets van het talud afslepen en naar huis lopen. Door haar moeder is ze naar het ziekenhuis in Goes ge bracht waar een gecompliceerde polsbreuk werd geconsta teerd. De personenauto (donkerkleurig) reed na de aanrijding door in de richting van Goes. De politie verzoekt getuigen van de aanrijding zich te melden op het politiebureau of op telefoonnummer 0900- 8844. MIDDELBURG - Op de Langevieleweg in Middelburg vond zaterdagavond rond zes uur een aanrijding plaats waarbij vier personenauto's beschadigd raakten. Een 50-jarige automobiliste uit Middelburg reed over de Langevieleweg uit de richting van de Vlissingsesingel en in de richting van het Banckertplein. Door onbekende oorzaak botste de vrouw tegen een ver- keerszuil, reed door de berm en veroorzaakte een kleine kettingbotsing waarbij drie geparkeerd staande auto's be trokken waren. Er was alleen materiële schade. door Wendy van den Hurk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11