Ruimtevaart kans voor Zeeland PZC Project Duurzaam Veilig Verkeer eindigt na tien jaar in mineur Overstorten Otheense Kreek in Terneuzen niet langer risicovol Weinig vernieuwing aan kop Zeeuwse kandidatenlijst PvdA provincie, bedrijfsleven en onderwijs slaan handen ineen 15 Satelliet mun Eigen huis opzoeken populair Studenten HZ met aardgasbus mee Kennis ruimtevaart zit bij NIVR Vijf arrestaties voor illegaal vuurwerk zaterdag 25 november 2006 faor Jeffrey Kutterink t]0ES - Zeeland moest het Silli- dii Valley van Nederland wor- jen. Snelle internetverbindin- ;en maken immers korte metten jet afstanden, was de gedachte, ifoch komt er niets van terecht. Klanten en kennisinstituten zit- '.:en in de Randstad en Brabant. |aar willen ict'ers dichtbij zit- en. Voor de ruimtevaartindus- :rie lijkt hetzelfde te gelden. Al ienkt het NIVR juist van niet. )og op Zeeland heet het project uaarop de provincie en het Ne- lerlands Instituut voor Vlieg- ijigontwikkeling en Ruimte- ,-aart zich de komende jaren achten. Het ziet Zeeland als uit stekende plek voor het prak tisch toepassen van satellietda- (value adding industry). ,De Europese markt voor deze toepassingen loopt in de honder- ien miljoenen euro's. Een markt tie zich in de komende jaren ver- iubbelt", weet M. van Benthem an het NIVR. „Er is één pro- neem: de relevante kennis voor :eze toepassingen is nu veelal tpgeborgen bij de overheid en Satellieten kunnen onder andere ingezet worden voor: digitale inspecties (bij voorbeeld om te zien of er in een gebied gebouwen zijn bijgekomen), plaagalg alarmerings dienst, informatie over oogst en droogte en bodemdaling, voorspellen van de ver spreiding van bodemdieren (schelp- en schaaldieren en wonnen), luchtkwaliteit, gewasinformatie, veiligheid (zee en kust), Galileo (de europese te genhanger van het Ameri kaanse Global Positioning System), waar bijvoorbeeld de auto-navigatie gebruik van maakt. wetenschappelijke instituten zo als Rivm, KNMI, TNO en NLR. Hun kennis moet versneld wor den verspreid naar het bedrijfs leven en onderwijs." Nederland moet wakker worden geschud, vindt het NIVR. „Een voor beeld: gemeenten onderhande len apart met dataleveranciers. Met een paar satellietbeelden vang je heel Nederland. Omdat gemeenten apart inkopen, kost dat jaarlijks 25 miljoen euro. Sa menwerking vermindert de kos ten aanzienlijk." Het gebruik van satellietgege- vens is de afgelopen decennia door het Rijk gestimuleerd. „De digitale gegevens van sensoren en andere observatieapparatuur vertellen veel over een bepaald gebied. Ook de Europese Com missie omarmt deze toepassin gen. Het is belangrijk dat over heid, bedrijfsleven en onderwijs de handen ineen slaan. Met de ontwikkeling van deze nieuwe en schone industrietak in Neder land voorkomen wij dat Den Haag straks wezenlijke satelliet informatie over ons eigen grond gebied in het buitenland moet inkopen." De Europese ontwikkelingen gaan snel, benadrukt Van Bent hem. „Europa investeert de ko mende jaren fors in de opzet van een wereldomvattend monito- ringssysteem, waarbij satellie ten een belangrijke rol spelen. Denk bijvoorbeeld aan Galileo, de Europese variant van GPS." Nederland is sterk in het beden ken van slimme toepassingen voor al die gegevens die beschik baar komen. „Vanuit de ruimte waarnemen vraagt veel kennis. Gemeenten zoeken steeds meer planologen en geologen; inge nieursbureaus werven al noodge dwongen in het buitenland. Het is van het grootste belang dat het leren lezen, verwerken en be denken van toepassingen wordt onderwezen. Onderwijsinstellin gen moeten daarvoor opleidin gen ontwikkelen." De provincie Zeeland steekt vol gens Van Benthem samen met Flevoland als enige de nek uit en is bereid om praktische toe passingen te ontwikkelen. „Zee Zeeland kan veel profijt hebben van satellietinformatie. land is een provincie met alle uitdagingen in het klein; onder andere het bevorderen van toe risme, versterken van kustveilig- heid en een nog betere controle op het vervoer van gevaarlijke "stóffen. Zeeland kan deze uitda gingen alleen de baas door over de gehele linie gebruik te maken van satellietinformatie. Plet ligt voor de hand om van de nood een deugd te maken. Daarom ziet het NIVR Zeeland als de provincie die daarin ook binnen Europa als lanceerplatform voor nieuwe satellietdiensten het voortouw kan nemen. Sa men met het bedrijfsleven en het onderwijs heeft het provin ciebestuur ons signaal direct op gepakt en zijn ermee aan de slag gegaan." In het voorjaar wordt een conferentie gehouden waar in concrete projecten worden uitgewerkt. „Zeeland kan de eer ste provincie zijn met een gede puteerde die ruimtevaart in zijn portefeuille heeft. Zeeland staat aan de vooravond van grote ontwikkelingen, zegt gedeputeerde J. Suurmond (WD). „Het zal wel een geleide lijke ontwikkeling zijn, maar er foto NIVR liggen voor Zeeland veel moge lijkheden open. We beginnen met onderzoeken op het gebied van luchtkwaliteit en breiden dat uit naar andere gebieden. Dit is een gouden kans voor Zee land." Dat ziet ook A. Huismans van ROC Westerschelde. „Het ROC bekijkt hoe ruimtevaart en satelliettechnologie kan worden ingepast in de opleidingen. GOES - Zonder er erg in te hebben, maakt iedereen ge bruik van satellietinformatie. Google Earth bijvoorbeeld is razend populair. Het opzoeken van het eigen huis is een fluitje van een cent. En de Tom Tom leidt automobilisten blind naar de juiste plek. „Plet zijn voorbeelden van hoe je informatie van satellieten kunt gebruiken", vertelt M. van Benthem van het NIVR. „Niemand staat er echt bij stil, maar het is er allemaal wel." Er hangen duizenden sa tellieten rond de aarde. „Niemand weet precies hoeveel. Er is geen instantie die dat bijhoudt." Zeeland kan veel profijt hebben van satellietinformatie, stelt ze vast. „Er zijn ongelofelijk veel gegevens beschikbaar." Satellieten kunnen bijvoorbeeld zien welke gewassen waar groeien, hoe droog het op die plek is en hoe het is gesteld met de bodem. Door middel van satellietgegevens kan je ook de voor de mosselkweek schadelijke algenbloei signaleren en volgen. Mosselvissers kunnen dan tijdig voorzorgsmaatre- gelen nemen. Ook is te zien hoe gebieden onder water kun nen stromen. „Die informatie kun je gebruiken bij het op stellen van evacuatieplannen." MIDDELBURG - Een groep van twintig studenten en do centen van de Hogeschool Zeeland gaan woensdag in een aardgasbus naar Innovation Playground in Den Haag. Een etmaal uur lang denken ze er na over nieuwe techni sche toepassingen. Innovation Playground wiow.innova- tionplayground.net-brengt woensdag en donderdag ixx Den Haag honderden bedrijven, managers en studenten uit het hoger en universitair onderwijs samen. Gezamen lijk bedenken ze toepassingen van door het bedrijfsleven gepresenteerde innovaties. Een groep van twintig HZ-stu- denten, docenten, en vertegenwoordigers van maatschap pelijke organisaties (vakbond de Unie en de gemeente Sluis) en de provincie vertrekt woensdagochtend in een aardgasbus naar Den Haag. De Zeeuwse deelnemers gaan naar het Senternovem; een agentschap voor duurzaam heid en innovatie. Gedurende de eerste twaalf uur leren de studenten door middel van workshops zorgvuldig en gestructureerd na te denken over begrippen als innove ren, inleven in markten en het maken van een business concept. Het tweede deel van twaalf uur gaan de studen ten zelf met vraagstellingen vanuit het bedrijfsleven en technologische innovaties aan de slag. Donderdagmiddag worden de concepten gepresenteerd, waarna een winnaar- wordt gekozen. Ruimtevaart kost veel geld, maar is een vanzelfsprekend onderdeel van de samenleving. Het Nedeiiands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimtevaart (NIVR) zet Nederland op de kaart op het gebied van ruimtevaart en de daarvan afgeleide toepassingen. Dat doet het onder an dere door door het geven van adviezen, uitvoeren van stu dies en verstrekken van opdrachten, subsidies en informa- tie. „Ruimtevaart moet als het om geld gaat concurreren met gezondheidszorg en onderwijs", zegt M. van Benthem van het NIVR. „Omdat het ontwikkelen en lanceren van satellieten, het onderzoeken van data en het ontwikkelen van nuttige toepassingen veel geld kost, staat het nogal eens ter discussie." Het NIVR, dat is gevestigd in een van de gebouwen van de Technische Universiteit Delft, pro beert de ruimtevaartindustrie in Nederland te bevorde- door Ronald Verstraten loor Euqène Verstraeten IERNEUZEN - De vier riool- oierstorten op de Otheense Kreek in Terneuzen staan vanaf find dit jaar of uiterlijk begin volgend jaar niet meer te boek als'risicovol'. Burgemeester en wethouders schrijven dat in een notitie over de stand van zaken met betrek- sing tot de sanering van de over storten. 3e overstorten treden in wer- iing als bij hevige regenval het rioolstelsel en de waterzuive ring het water niet meer kunnen verwerken. Omdat er dan ver dund afvalwater wordt geloosd r'p de Otheense Kreek, waar ook gezwommen wordt, zijn de vier overstorten risicovol voor de ge zondheid. Terneuzen werd twee jaar geleden met nog zeven ge meenten door staatssecretaris Schultz op de zwarte lijst van ge meenten gezet die nog geen eind hebben gemaakt aan risicovolle overstorten. Een vorig jaar gepresenteerd rapport concludeerde dat het maatschappelijk niet verant woord en niet doelmatig is om 'le overstorten in de Otheense Kreek daadwerkelijk te sane- "en. De kosten van de diie uitge werkte scenario's vaxiëren van M miljoen tot 37 miljoen euro. 3e gemeente Terneuzen heeft daarom gekozen voor het ver- deinen van vuiluitstoot uit de overstorten, in combinatie met oet uitvaardigen van een zwem- verbod tijdens en vlak na de overstortingen. Door het uitvoe- ran van verschillende maatrege- on wordt de lozing uit de over- :'orten verkleind met ongeveer '3 procent. Het gaat onder meer om het afkoppelen van de riole- ung van 6,7 hectare verhard op pervlak en het verhogen van de overstortdrempels. Terwijl de gemeente en het wa arschap samen nadachten over óe aanpak van de maatregelen bracht waterbedlijf Evides on bewust een panklare oplossing. Evides gaat huishoudelijk afval water van de gemeente Terneu- 2en gebruiken als industxieel wa ter. Omdat Evides zelf zorgt voor de reiniging van een deel van het huishoudelijk afvalwa ter, daalt volgens B en W de emissie uit het afvalwatersys teem van de gemeente aanzien lijk. Op het moment dat Evides huishoudelijk afvalwater gaat afnemen, naar verwachting half december, voldoet de gemeente Terneuzen meteen 'gemeente- breed' aan haar wettelijke ver plichting op het gebied van inte graal waterbeheer. Meteen zijn dan ook de vier ï-isicovolle over- storten in de Otheense Kreek op een 'zachte' manier gesaneerd. De gemeente heeft inmiddels de overstortdrempels verhoogd. De 6,7 hectare verhard schoon op- pervlak afkoppelen is inmiddels ook in gang gezet. Het gaat om de Transportstraat en delen van Serlippens. B en W verwachten dat ze binnenkort een vergun ning van het waterschap krijgen voor het hebben van de overstor- ten bij de kreek. Op dat moment staan ze niet meer als risicovol te boek. GOES - De politie Midden- en West-Brabant heeft woens dagnacht vijf mensen, waaron der één Vlissinger, aangehouden voor de handel in illegaal vuur werk. Ook werd zo'n 550 kilo verboden vuurwerk in beslag ge nomen. De verdachten werden aange houden na een onderzoek dat al begin november startte. Als eer ste werd woensdagavond een 31-jarige inwoner van Vlissin- gen aangehouden op de A58 bij Amemuiden. In zijn bestelbus lag ruim 250 kilo vuui*werk, waaronder tientallen lawinepij len en Chinese rollen. De man had het vuurwerk kort daarvoor in België gekocht. Later die avond werden op de A2 bij Maarssen de twee leveranciers van het vuurwerk aangehouden: een 27-jarige Belgische en een 33-jarige Oosterhouter. In hun auto lag 225 kilo vuurwerk. Naar aanleiding van die vangst deed de politie 's nachts nog een inval in een huis in Tilburg waar vuurwerk en een hennep kwekerij werd gevonden. De twee bewoners zijn aangehou den. TERNEUZEN - Eind december komt er officieel een eind aan het project Duurzaam Veilig Verkeer. Het heeft dan 10 jaar geduurd, twee keer zo lang als bij aanvang was gedacht. De afronding betekent niet dat alles al klaar is. Het projectbu reau houdt wel op te bestaan, maar deelprojecten worden nog afgemaakt onder regie van de respectievelijke deelnemers, of dat nu het Rijk, de provincie, ge meentes of waterschappen zijn. Het doel, een duurzaam veilig wegennet, mag dan in de ogen van de bedenkers vrijwel zijn be reikt, het laatste jaar eindigt in mineur. Terwijl landelijk ver- keersbeleid al jaren uitgaat van een kwart minder verkeers slachtoffers in 2010 dan in 1986, mikt Duurzaam Veilig zelfs op 60 procent. De Zeeuwse cijfers geven echter te denken. Met 37 verkeersdo den tot nu toe dit jaar, ligt dat aanzienlijk hoger dan in beide voorgaande jaren (telkens 23). Bedroevend In Zeeuws-Vlaanderen en op de Bevelanden is bovendien zelfs sprake van een verdubbeling. „Bedroevend, héél bedroevend", zeg projectleider Hubert Uitter- hoeven „Ik hoop dat het om een incidentele uitschieter gaat. Als dit het begin zou zijn van een trend, dan is het natuurlijk ver schrikkelijk. Maar, ik durf het haast niet uit te spreken, dat cij fer geldt voor de hele sti'eek. In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn tot nu toe twee dodelijke slacht offers gevallen. Daar houden we gelukkig de neerdalende lijn vast. Ten opzichte van 1986 zit je dan ruim aan je doelstelling. Daar zijn we dan best tevreden over." Aardenburg Aanvankelijk zou het project vijf jaar duren, maar het werd twee keer verlengd. Binnen die periode is vrijwel alles uitge voerd wat was voorgenomen. Uitterhoeve betreurt het alleen dat de rondweg rond Aarden- burg niet kon worden gereali seerd. „We hadden dat dolgraag dat project eerder opgepakt. Maar we hebben steeds de gevol gen moeten ondervinden van het feit dat daar geen planologi sche regeling voor is getroffen. Iedereen, het project en de be- stuurdei-s binnen het project, is ervan overtuigd: die rondweg hoort in dat gebied thuis. Pas dan is er sprake van een duur zaam veilige inrichting van het hele gebied." pagina 25 Duurzaam Veilig zorgde voor voldoende deining door Ben Jansen MIDDELBURG - De PvdA kiest voor bestendiging op de kan didatenlijst voor de Statenver kiezingen van maart volgend jaar. Bovenaan de lijst - op wat na de Kamerverkiezingen van deze week verkiesbare plaatsen mogen worden geacht - staat maar één nieuwe naam: 34-jari- ge juriste A. Evertz uit Wemel- dinge. Vier leden van de huidige PvdA-fractie in de Staten van Zeeland bungelen onderaan de voorlopige kandidatenlijst: C. Ollebek, J. Hooymeyer, J. Luijt-Verheij en P. van der Wal. Deels op eigen verzoek, omdat ze als lijstduwer willen funge- ren. Van de tegenwoordige Pv- dA-Statenleden ontbreekt al leen T. Luijendijk-Bergwerf op de lijst. Zij heeft zich niet hei kiesbaar gesteld. Trojka Net als het CDA heeft de PvdA aan de kop van de ontwerplijst een trojka van twee gedeputeer- den en de fractievoorzitter van nu neergezet. M. le Roy staat logischerwijs op de eerste plaats. Zij won vorige maand de lijsttrekkersverkiezing binnen dë Zeeuwse Partij van de Ar beid. Haar collega-gedeputeer de W. van Zandbrink is tweede en fractievoorzitter P. Holtring derde. Dat de PvdA weinig vernieuwt en toch de helft van de huidige fractie niet laat terugkeren, duidt op een tegenstrijdigheid. Die valt te verklaren uit het feit dat het bestaande PvdA-smal- deel kleiner wordt door de ver mindering van het aantal Staten- zetels (van 47 naar 39) en door de geringere populariteit van de PvdA op dit moment vergeleken met de verkiezingen van maart 2003. Op grond van een en an der zou de partij van tien zetels nu naar zeven plaatsen in de Sta tenzaal gaan. Lijst De voorlopige kandidatenlijst, die maandag wordt gepresen teerd, is het resultaat van samen spraak tussen de kandidaatstel lingscommissie onder leiding van Kamerlid E. Kalsbeek, het bestuur van de PvdA-Zeeland en lijsttrekker Le Roy. De ge westelijke vergadering van de PvdA stelt de lijst 16 december vast. Kalsbeek bevestigde de namen van de eerste twaalf op de ont werplijst: 1 M. le Roy uit Hulst, 2 W. van Zandbrink uit Aagte- kerke, 3 P. Holtring uit Koude- kerke, 4 M. de Koster uit Ril land, 5 E. Hageman uit Mid delburg, 6 A. Evertz uit Wemel- dinge, 7 E. Kerkhaert uit Ter neuzen, 8 P. Hamelink uit Wis- senkerke, 9 F. Prins uit Renesse, 10 F. LindeCnberg uit Krabben- dijke, 11 R. de Kort uit Vogel waarde, 12 W. Brouwer uit Goes. COR DE JONGE Advertentie NU O.A. TE ZIEN: VOORPREMIÈRE: FLUSHED AWAY JAMES BOND Pa^IMO CASINO ROYALE THE DEPARTED ROYALE Bel 0115 - 68 88 48 en reserveer uw plaatsen Kijk voor informatie op www.merral.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 71